Zomerrecreatiewerk vraagt meer geld wegens overuren „Daverend" afscheid van populaire huisarts Sportraad hoeft niet het volle pond Nieuw liturgisch centrum gereformeerde kerk Oosterend „WAT IK ZEGGEN WOU.M Parachutisten „SIEBINGA REMEMBER HIM Plattelandsvrouwen De Cocksdorp Aanvaring in de mist VERVOLG VAN PAG.l Pierenspitmachine Wijn-kaasavond alleenstaanden PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 NOVEMBER 15 De Texelse Sportraad is van plan het gemeentebestuur extra subsi die te gaan vragen voor het zomer recreatiewerk. Zoals bekend heeft de Raad van State het kortings- besluit van de gemeenteraad uit 1983 vernietigd, maar de Sportraad vindt het niet juist om nu bij de raad het volle pond (3 keer 30 mil le) terug te vragen. ,,De extra in spanningen die zijn gepleegd om het recreatiewerk nog redelijk te laten draaien moeten wél be loond", was maandagavond de conclusie van het Sportraad- bestuur. Inmiddels is de Raad van State uit spraak met motivatie toegestuurd aan de strijdende partijen. De Arob-rechter oordeelde onder andere dat de ge meente „onzorgvuldig" is geweest in het besluit het zomerrecreatiewerk met 30 mille te korten. De overwegingen waren niet duidelijk, een overgangster mijn ontbrak voor de Sportraad en de organiserende Stichting werd te laat op de hoogte gesteld van het besluit. Als deze beleidswijziging vooraf door de raad was aangekondigd of in een beleidsplan was verwoord had de Sportraad maatregelen kunnen nemen om de subsidiehalvering op te vangen, waren de conclusies van de Raad van State-rechtspraak. Overbelast Het bestuur was unaniem van mening dat men niet het volle pond terug kon vragen aan het gemeentebestuur. Dat verzoek moet worden gericht aan het college en de wethouders waren juist tegen korting. Bovendien vindt het Sportraad-bestuur dat een deel van het geplande werk toch niet is uitge voerd door de korting. „Dat werk heb je niet gedaan en dan moet je, al heb je achteraf van de rechter gelijk gekre gen, niet het geld daarvoor opeisen". In 1984 bleek recreatiesportleider Jitze Beintema echter dat hij, ondanks een afgeslankt aktiviteitenprogramma, enorm veel tijd kwijt was aan het zo merrecreatiewerk. Hij deed daarover zijn beklag bij de Sportraad en het bestuur adviseerde hem het werk toch uit te voeren „omdat het moest". Dit jaar hielden Beintema en Sportraad een statistiek bij van de gewerkte uren en nu blijkt dat Beintema 240 uur te veel heeft gewerkt, oftewel dat zijn overuren die het Sportraad-budget niet dekt. Het bestuur vond dat Beintema dat overuren-salaris (ƒ7200,-) zo snel moge lijk moet krijgen, omdat hij door het bestuur opgedragen werk heeft uitge voerd. Dat geld wordt dit jaar uit de algemene reserve van de begroting ge haald en ook in de begroting van vol gend jaar staat het tekort van 7 mille genoemd. „Dat werk is uitgevoerd en wij moeten maar uitknobbelen waar dat extra salaris vandaan moet ko men", aldus bestuurslid Jaap van Heerwaarden. Het gebouw van de gereformeerde kerk in Oosterend is tijdelijk buiten gebruik omdat in het voorstuk een nieuw liturgisch centrum wordt in gericht. De gereformeerden gaan, als alles volgens planning verloopt, op 22 december weer in hun eigen gebouw ter kerke, tot die tijd wor den de diensten gehouden in de N.H. kerk. Het hele voorgedeelte van de kerk wordt in een nieuw jasje gestoken. De muur wordt opgeknapt en geïsoleerd. Hier komt schoon metselwerk. De nieuwe lambrizering zal, evenals de rest van het houtwerk in dit deel van de kerk, van eikenhout gemaakt wor den. Er komt een nieuwe preekstoel, die verrijdbaar wordt gemaakt, zodat bij bijzondere diensten waar bijvoor beeld koren bij optreden, ruimte ge maakt kan worden. Voor diezelfde ko ren wordt een podium gemaakt van beton. De geluidsinstallatie wordt aan de nieuwe omstandigheden aangepast. Sinds enige tijd zijn de geluidsinstalla ties van de hervormde en de gerefor meerde kerken gekoppeld, zodat bij gecombineerde diensten er van beide gebouwen tegelijk gebruik kan worden gemaakt. De aannemer van de verbouwing is El- co Vermeulen. Onderaannemers zijn Drijver Bouw B.V. voor de centrale ver warming, Kees Duinker legt de electri- sche installatie aan, Jan Brouwer zorgt voor de geluidsinstallatie, Beijenhof uit Vorden levert en installeert de speciale betimmering, zoals de lambrizering en een groot kruis voor aan de muur, de firma Bremer schildert en bij het slo pen en het grondwerk voor het podi um zijn veel vrijwilligers betrokken. De gereformeerde diensten in de N.H. kerk beginnen om 11.00 en 19.00 uur. Eén mogelijkheid was door het bestuur snel gevonden: de gemeente raad zal gevraagd worden in ieder ge val de overuren uit 1984 en 1985 te be talen, alszijnde een genoegdoening na de vernietigende uitspraak van de Raad van State. Daarbij werd ook de wens geuit het te verwachten tekort van volgend jaar door de gemeente te laten subsidiëren. „Die extra uren van Beintema moeten hoe dan ook boven tafel komen en worden betaald door de gemeente", was de conclusie van het bestuur. Buitenspel Het bestuur boog zich ook over een programma van uitgangspunten inzake de herstructurering van de Wel- zijnsstichting. In feite heeft de Sport raad niets met die reorganisatie te ma ken maar het feit dat WST en ge meente zich in de nota wel met de Sportraad bemoeien maakte maandag avond veel bestuurderstongen los. In de reorganisatienota wordt ook gezegd dat de Sportraad een zelfstandige Stichting is maar de betrokkenen wil len de adviseringstaak van de Spor traad aan banden leggen, mede omdat de sportsektie van de Welzijnsstichting het gemeentebestuur ook adviezen geeft op sportgebied. In de nota wordt dat omschreven als „dubbel advise ren" en dat kan opgelost worden door de Sportraad op te dragen alleen nog adviezen te geven aan de sportsektie, zodat laatstgenoemde instantie de ge meente weer van advies kan dienen. In de nota wordt gezegd dat de Spor traad adviezen mag geven als de sek- tie daarom vraagt. Het Sportraad- bestuur was niet lovend over dit voor- Dit schrijven betreft een reactie op uw artikel van 12-11-1985, onder de kop „Opwinding over parademonstraties in Suriname". Een reactie omdat ik zelf in 1978 deel uitmaakte van de parachu tisten die in Suriname demonstraties verzorgden op uitnodiging van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij. Toen hebben wij inderdaad gesproken voor president Ferrier en premier Aaron. Daarbij aanwezig was ook een Chinese handelsdelegatie. Dit was de laatste keer dat wij daar hebben gesprongen voor de regering. Drie dagen later werd ons gevraagd om in Suriname het biermerk Parbo te promoten d.m.v. demonstraties te springen in de diverse districten en dat hebben wij toen ook met veel plezier gedaan. Nu neemt u dat Telegraaf-bericht, waarin mensen worden beschuldigd van het promoten van een moorddadig regime, zomaar even over zonder zelf eens wat goede informatie in te win nen. Het is bekend dat de Telegraaf veelal sensatie brengt. Door de gebeurtenissen in Suriname heeft het paracentrum juist haar activi teiten opgeschort. Dat ze daar nu weer aan het springen zijn heeft niets maar dan ook niets met het regime van Bouterse te maken. Wat ik betreur is dat er dergelijke on waarheden op voorpagina's gezet mo gen worden om daarmee mensen in discrediet te brengen. Als ik het goed heb dan adverteert deze krant met de kreet „de gezond verstand krant". Dat er ook nog even, tussen neus en lip pen door, een „gezond verstand" ka merlid reageert in dezelfde trant dan denk ik: meneer Weisglas geeft te diep in het wijnglas gekeken. Ook vind ik het schadelijk van de Texelse Courant dat ze, nu ze zelf het dichtst bij het vuur zitten, niet zelf in formatie halen. Dan hoeft u ook niet meer deze onzin te publiceren. Want bedenk wel: het paracentrum bezorgt mensen werk en is voor nevenbedrij- fen zoals campings, hotels, eetgele- genheden een lekkere steun in de rug, zeker met een zo slechte zomer. Daar bij is Bob Rienks afgelopen jaar uitge roepen tot Texel Promotor van het jaar. Ben Gerritsen, De Cocksdorp. NASCHRIFT: Natuurlijk hebben we wél zelf informatie gehaald: bij uw di recteur Bob Rienks. Deze heeft ons uitstekend ingelicht en de door hem verschafte gegevens zijn in het artikel verwerkt. Daarbij hebben we er ook melding van gemaakt hoe in een ande re krant over deze zaak is geschreven en uit die krant geciteerd, om te il lustreren dat over het bezoek van de para's aan Suriname opschudding en verontwaardiging is ontstaan. Of die verontwaardiging terecht is moet ieder maar voor zichzelf uitmaken. Wij heb ben alleen feiten gemeld. Het zou uiterst kwalijk zijn als wij die feiten achterwege zouden laten omdat het paracentrum op Texel werkgelegenheid bevordert en een bijdrage levert aan de promotie van Texel. Red. stel:„We worden keurig aan de kant gezet, terwijl wij de belangenorganisa tie zijn van de Texelse sportverenigingen". De door het college goedgekeurde doelstellingennota van de Stichting werd er bij gehaald om te onderstre pen dat de Sportraad als zelfstandige belangenorganisatie „gevraagd en on gevraagd" adviezen mag geven aan wie ze maar wil. „We gaan niet alleen adviseren als dat de Welzijnsstichting goed uitkomt". Kars van Karsen was van mening dat de sportsektie van de Welzijnsstichting beter opgeheven kon worden. De sektie-taak het beheren van alle Texelse sportakkomodaties is hen al afgenomen en hij vroeg zich af wat deze sektie, behalve de advisering over alles wat met lichamelijke opvoe ding te maken heeft, verder nog heeft te betekenen. „Ze hebben straks niets meer te doen en daarom gaan ze zich nu met ons bemoeien", aldus Van Karsen. De omschrijving van de Sportraad- taken in de reorganisatie-nota zinde het bestuur ook niet.,,We worden voorgesteld als een clubje dat af en toe wat speciale evenementen organi seert, maar er is bij ons gelukkig wel wat meer aan de orde". Tegen deze voorstelling van zaken zal gepro testeerd worden maar men besloot de ideeën over Sportraad-advisering te la ten voor wat ze zijn. „Laat gemeente en Welzijnsstichting het samen uit- stoeien. Wij zijn baas in eigen huis", aldus Elly Kramer. De kans is groot dat de overdekte ma nege volgend jaar gerealiseerd kan worden. Het provinciaal fonds sportak komodaties heeft laten weten dat Ge- De TX 8 vlak na de ingebruikname dit jaar. deputeerde Staten het manegeplan met twee andere sportprojektenen de hoogste prioriteit heeft gegeven voor subsidiering uit een speciaal provincie potje. Dat potje bevat een miljoen en binnenkort zal GS nog drie projekt uit de overgebleven lijst van 28 plannen kiezen. Die zes projekten mogen de pot van een miljoen verdelen, zo is de verwachting van de provinciale spor traad. De gemeente Texel had ook een subsidieaanvraag bij dit fonds inge diend voor de windsurfakkomodatie bij Dijksmanshuizen. Dat plan is niet uit gekozen en men verwacht ook niet dat dit alsnog gebeurd. Volgend jaar kan de surfclub wel weer meedingen naar de prijs van een miljoen. Penningmeester De Sportraad is al geruime tijd op zoek naar een penningmeester die in staat is en bereid is de uitgebreide fi nanciële administratie van de Stichting te behartigen. Sinds het vertrek van Joop Huigens zoekt men naarstig naar een opvolger, een situatie die inmid dels een half jaar duurt. Huigens is daarom met Hetty Westerink officieus nog steeds penningmeester van de Stichting, maar het bestuur vindt dat Joop zijn wens, stoppen, nu eindelijk eens uit moet komen. Als geen ge schikte kandidaat gevonden wordt moet de financiële administratie wor den uitbesteed, is de mening van het bestuur. Het probleem is dat men daar eigenlijk geen geld voor heeft. Donderdag 28 november houdt de Sportraad haar najaarsvergadering in de kantine van Sportvereniging Ooste rend en daar zal dit probleem onget wijfeld ter sprake komen. Verder wordt op deze ledenvergadering ook gespro ken over het vrijwilligerswerk in sport clubs en de reiskosten van Texelse ver enigingen. De aanvang van de verga dering is 20.00 uur. Huisarts is een beroep dat méér in houdt dan het uitoefenen van een vak, waarbij men betaald wordt voor geleverde goederen of diensten. Zo'n man kent als nie mand anders zijn klanten in blijde en kwade dagen, is daardoor nauw betrokken bij hun lief en leed en als hij zijn taken breed opvat is hij een veel geraadpleegde vraagbaak, ook over zaken die rliets met zijn medische beroep te maken heb ben. Als zo'n man jarenlang in een bepaalde gemeenschap actief is groeien er banden die moeilijk te beschrijven zijn maar die in ieder geval weinig meer te maken heb ben met een louter zakelijk con tact. Hij leeft in de meest letterlij ke zin met z'n patiënten mee, maar ook het omgekeerde is het geval. Als zo'n man zijn taak neerlegt dan laten de klanten dat niet zomaar voorbij gaan. Dat geldt allemaal voor dokter R.R. Siebinga die zaterdag officieel afscheid nam van zijn patiënten na 26 jaar ac tief te zijn geweest als huisarts van een grote praktijk die gevestigd was in De Cocksdorp maar die patiënten had over het hele eiland. Hoewel de prak tijk in februari formeel wordt overge dragen aan opvolger dokter Van de Bent heeft Siebinga zijn werkzaamhe den gestaakt nadat hij enige tijd gele den al naar Den Burg verhuisde. Staande vol Dokter Siebinga wilde zelf temidden van zijn patiënten afscheid nemen en had daarvoor de burgemeester De Koning-hal in Den Burg gehuurd. Van het programma dat daar werd afge werkt was hij echter niet op de hoogte want dat was in stilte voorbereid door de patiëntenraad, een vereniging die door Siebinga in het leven is geroepen en die een der bewijzen is dat de scheidende huisarts zijn taak zag als meer dan het verrichten van medische hulp op afroep. Alleen al de enorme belangstelling voor het afscheid was veelzeggend voor de banden die Sie binga met zijn patiënten onderhield. Zo'n 900 mensen waren naar de burge meester De Koning-hal gekomen en die was dan ook „staande" vol. Flierefluiters Een groot aandeel in het programma van deze avond had de revuegroep De Flierefluiters onder leiding van Jannie Craanen. Zij had gezorgd voor een leuk stukje cabaret, helemaal van toe passing op „de dokter" en op wat hij voor zijn patiënten en voor Texel in het algemeen heeft gedaan. Het be gon met een welkomstlied, maar dat werd pas gezonden nadat alle aanwe zige patiënten door Pieter de Vries op de foto waren gezet en nadat iedereen was voorzien van een groen-zwarte button met het opschrift „Siebinga re member him". Een openingswoord na mens de patiëntenraad werd gesproken door Jaap Kreeft. Babies Uit de aard van zijn beroep treedt een huisarts vooral in een plattelandsge bied veelal op als verloskundige. Sie binga heeft in de loop der jaren hon derden babies ter wereld geholpen. De laatste die werd „gehaald" trad zater dagavond als anderhalfjarig kind ten tonele met een poppenwagen waarin zich als geschenk onder meer drie al bums bleken te bevinden met meer dan 800 (recente) foto's van kinderen die door dokter Siebinga ter wereld werden geholpen. De duizendste baby (nu 4Yz jaar) was ook van de partij; zij overhandigde bloemen aan mevrouw Siebinga. Het hele feest in de burgemeester De Koning-hal werd door Daan Quartel en Aad van Liere op video vastgelegd als herinneringsgeschenk. In de pauze werd genoten van door de dokter aan geboden koffie, thee of frisdrank en ook de koek die door het Vrouwengil de was gebakken liet zich goed sma ken. Daarna werd onder meer gespro ken door een assistente van Siebinga en zijn opvolger Van de Bent en het woord was toen opnieuw aan de Flierefluiters. Er was ook een groep uit Eierland die een toneelstukje opvoerde dat zich af speelde in de spreekkamer van Siebinga. Halverwege dit deel van het cabaret programma werd namens de patiënten door Jaap Kreeft en mevrouw Marie Daalder het gezamenlijk geschenk aan geboden: een reis voor twee personen naar Oostenrijk, het resultaat van een inzameling onder de patiënten. Dokter Siebinga was zichtbaar onder de indruk toen hij een kort dankwoord uitsprak. Jaap Kreeft uitte de hoop dat dokter Siebinga in de nieuwe periode van zijn leven in goede gezondheid van zijn vrije tijd zou genieten. De pa- tienten zullen hem altijd wel als „de dokter" blijven beschouwen. „Als ik u De eerstvolgende avond van de Platte landsvrouwen De Cocksdorp-Eierland wordt gehouden op 27 november in het Eierlandsche Huis en wordt ver zorgd door mr. Feikema onder het motto „Als je er alleen voor komt te staan". De publicatie in de agenda in de krant (waarin stond dat op 18 november de kerstavond wordt gehouden) berustte op een misverstand. De leden zullen ongetwijfeld hebben begrepen dat be doeld was 18 december. op-het strand tegenkom zal ik niet zeggen dag mevrouw en meneer Sie binga maar: dag mevrouw Siebinga en dag dokter." Staande en met veel emotie werd daarop door allen het af scheidslied gezonden en een donde rend en langdurig applaus klonk op toe het echtpaar Siebinga de zaal werd uitgeleid. TX 8 en WR 60 (vh TX 60 In de mist van donderdagoch tend vond in de havenmonding van Den Helder een aanvaring plaats tussen de TX 8 „Corne lia Irene" van Dirk Krijnen en de WR 60 „De Nanning" van Meereboer en Meylink, Hippo lutushoef. Dit schip voer voor 1978 onder het visnummerTX 60. Niemand raakte gewond, de schade aan het Wieringer- schip was aanzienlijk. Het is nog onbekend wat precies de oorzaak van de aanvaring was. Beide schepen hadden met elkaar en met de kotterzuiger „Adelaar" die voor werkzaamheden in de ha81 venmond lag, contact per mari foon gehad. De Wieringer ver klaarde aan de rijkspolitie te watei|ie dat de „Adelaar" en de TX 8 op een bepaald moment tot één st op zijn radarscherm ineen vloei den. De WR 60 stoomde voor he:]I ongeluk de havenmond in en hielJ daarbij wellicht wat te veel de oostelijke zijde. De TX 8, die op weg was naar buiten, liep alleen verfschade aan de boeg op. De andere kotter haiia meer schade: de verschansing werd over een lengte van onge veer vier meter „verfrommeld" i het dek bolde op een bepaalde Is plaats door de kracht van de varing zelfs op. De rijkspolitie te water wilde ziek niet uitlaten over een eventuele schuldvraag, daar zal de rechter zich te zijner tijd over moeten buigen. gens Braam weinig te maken met de geulen die door de machine zijn ver oorzaakt. Dat is een natuurlijk ver schijnsel, veroorzaakt door de periodie ke massale opbloei en vervolgens af sterven van zeesla en ander groen, dat in grote hopen op het droogvallende wad achterblijft. Dat gebeurt in het Vrijdagavond 22 november wordt weer een activiteit voor al leenstaanden gehouden: een wijn en kaasavond die om 21.00 uur be gint en wordt gehouden in Catharina-hoeve. De avond wordt verzorgd door Jaap Dekker van Slijterij Kooiman. Hij geeft algeme ne informatie over allerlei wijnen en kaas en de toepassing ervan en er is uitgebreid gelegenheid tot proeven. Alleenstaanden die de avond willen meemaken (ƒ7,50 per persoon) dienen zich tevoren op te geven bij Truus Paagman, telefoon 02220-2890 of An nie Hoogewoning, telefoon 02220-4903 (na 19.00 uur). De daarop volgende activiteit voor al leenstaanden is zondagmiddag 29 de cember om 17.00 uur: een koud buffet te verzorgen door de mensen zelf. Voor eventuele meekomende kinderen zal een apart programma worden georganiseerd. Op vrijdag 24 januari zal een thema avond worden gehouden waarbij wordt gesproken en gediscussieerd over aller lei praktische problemen waarmee al leenstaanden te maken hebben. De belangstelling voor de maandelijkse activiteiten voor alleenstaanden is re delijk maar moet volgens organisator- initiatiefnemer Dik Haker nog veel gro ter worden. De drempelvrees blijkt aanzienlijk te zijn, waar tegenover staat dat mensen die één keer de stap hebben gewaagd over het algemeen enthousiast zijn en graag de volgende keer weer komen. De activiteiten zul len niet alleen via de krant maar ook met mededelingen op de prikborden van de supermarkten in Den Burg worden aangekondigd. hele waddengebied en is in de ene mer veel erger dan de andere. Eén keer is zelfs driekwart van het piered bestand op het wad alleen hierdoor vernietigd.... Voorzitter Daan Schilling vond da! Braam een nuttige toelichting had geven en de commissieleden zagen dat ze hun oordeel nog maar even moesten opschorten, in afwachtin: van een eventueel bijgesteld pre-c van het college. a Roggeslootwt in De raadscommissie bleek bezwaaif1' hebben tegen de door het college voorgestelde naam „Roggeslootw voor de nieuwe weg tussen recreS terrein De Krim en de Postweg, të enige discussie werd besloten da! voorkeur moest worden gegevens „Krimbosweg" omdat die naams aansluit bij de omgeving en de pis waar de weg heenvoert. Tine Krijnen (Texels Belang) vond uc naam Roggeslootweg verwarrend; 9' weg heeft niets met de Roggeslotf1,0 maken en bovendien klinkt het noi15 „polderachtig" en dat was blijkbas1v ongunstig. Het zou beter zijn een tie met duin en bos te leggen, vee met bos want dat is een nieuwe trekkelijkheid in dit deel van Texel Peter Bakker (PSP) was ook niets housiast over het collegevoorstel.' vond Krimbosweg beter en deelde, collegevrees (verwarring met Krin* niet. Een soortgelijke mening hadl Huitema (CDA) al sloot zij verward^ niet helemaal uit. Henk Beumkes het Pakt ging aanvankelijk als enii wél akkoord met de naam Rogges* weg. In de discussie werden verve gens nog wat voorstellen gedaan, waarbij werd gepleit voor de naar" Duinweg en als nieuwe vondst de naam „Noordbosweg" werd gelao ceerd. Henk Beumkes gaf mevroir* Huitema het advies om eens met' partijgenoot Gelein Jansen te Die geldt als expert op het gebied straatnamen sinds hij voorstellend voor straatnamen in De Mars. dien is Jansen in polder Eierland? ren". Het eind van het liedje wasd ieder akkoord ging met „Krimbos weg". Met de naamgeving is enig8 spoed geboden want het recreatie! trum De Krim moet binnenkort drd werk laten maken en daar moet d« juiste adressering op staan. De ge- meenteraad velt volgende maand definitieve besluit. ds

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2