tichting opgericht voor romotie Texelse produkten le&dse ^odukten ..Promotie Toch meer geld voor openbare bibliotheek? Stichting 4CEND4 Texelse kaas? Vaste data Texelse dammers in degradatiegevaar lalvoetbal Raadsleden komen met voorstellen Maartenhuis houdt open huis Burgerlijke stand Bazaar in Irene SDAG 19 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT makers en de verwerkers van Texelse produkten hebben zich verenigd je Stichting Tesselse Produkten Promotie. Hoewel ze in één stichting anigd zijn, zal er onderscheid blijven tussen deze beide „bloedgroe- f'. Het is de bedoeling om samen te gaan werken met de Stichting el Promotie. De STPP streeft er naar het exclusieve karakter van het else produkt te versterken door promotie en bovendien zal er een aliteitsbewaking op poten moeten worden gezet. langere termijn hoort ook het voeren van promotie buiten Texel tot de mo gelijkheden. Voorzitter Hans de Leeuw: „Daarvoor zijn echter twee beperkin gen. Ten eerste kunnen we de produk ten niet distribueren. Het staat een beetje raar om bijvoorbeeld de 200.000 bezoekers van de jaarbeurs voor het Oosten in Zutphen lekker te maken met Texelse produkten als je ze in dat oosten niet kan leveren. We zouden dus eerst een groothandel moeten vin den die dat voor ons kan opzetten. Het tweede punt is dat we beperkt zijn in onze produktiecapaciteit en de meeste van onze leden kunnen ook geen explosieve groei aan". Aan de an dere kant omschrijft hij de activiteit van de stichting als volgt: „Het schep pen van een vraag die constant groter is dan het aanbod van Texelse pdo- dukten." De oplossing voor dit dilem ma ligt in het woord „exclusiviteit" besloten. Voor exclusieve produkten is de vraag altijd groter dan het aanbod, anders zou de exclusiviteit weg zijn, terwijl er toch naar grotere markten gezocht kan worden. Echt Texels Een belangrijke rol daarin speelt de waarborg dat een produkt „echt Texels" is, dat was dan ook de naam van de folder die dit jaar is uitgegeven. Het benaderen van de Texelse markt kan omvatten het informeren van parti culiere Texelse burgers, maar ook ho tels en restaurants wijzen op de speci ale mogelijkheden met grondstoffen van eigen bodem. Later kan dat uitge breid worden naar de vaste wal. Stich tingssecretaris Willem Goënga wees op het succes van de „Texelse week" vorig jaar in een restaurant in voor een dergelijke samen ging leefde al enige tijd. Een ondernemers liet in het voor een folder drukken die met de iltoerist werd verspreid en waarin ingehaakt op de redactionele for- van dat blad. Dat werkte, diverse ernemers hebben door deze folder nk etverhogingen van 30 tot 35% be- Het was daarna dan ook niet 4Jijk om alle koppen in één zak te en, iets dat voorheen nauwelijks fó mogelijk was gehouden, orte termijn wil de stichting zich •rken tot het benaderen van toe- a, n en bewoners op het eiland, op Maastricht. Zo zijn er ook hotelketens die bijvoorbeeld Skandinavische weken hebben en dat zouden natuurlijk ook Texelse weken kunnen zijn. Een mogelijkheid voor het benaderen van zowel de eigen bevolking als de toerist is het inrichten van een stand voor informatie en verkoop in het niet gebruikte buffet (het niet roken- gedeelte) van de boot. Die stand zou, aldus de bestuurders bemand kunnen worden door meisjes in Texels kostuum die speciaal voor dit doel op geleid zouden moeten zijn. Dat is ook het streven van de stichting: de pro motie uit de amateuristische sfeer ha len en in de handen van vakmensen leggen. De mensen die aan boord van de veerboot promotie bedrijven zouden eventueel ook in te zetten zijn als er nog wachttijden voorkomen. In winkels op het eiland zou een speci ale display geplaatst kunnen worden en het is zelfs niet uitgesloten dat een eigen informatie- en verkooppunt op het eiland te stichten. Dat is echter gevaarlijk terrein, de leden van de stichting lopen hiermee het gevaar de eigen winkel te gaan beconcurreren. Naar de overkant toe lijkt het voorals nog een goede mogelijkheid om aan te haken bij de bezigheid van de Stichting Texel Promotie. Door toe risten niet alleen op de recreatieve maar ook op bijvoorbeeld de culinaire mogelijkheden van Texel te wijzen zou den de beide stichtingen eikaars markt kunnen „uitdiepen". Financiën De stichtingsleden zullen contributie moeten betalen voor het bestrijden van de lopende kosten. Voor speciale activiteiten zal nogmaals in de buidel getast moeten worden, waar echter bijvoorbeeld wel advertenties tegen over kunnen staan. De stichting zal zich uitsluitend bezig houden met pro motie voor de eigen leden en daarbij zal de kwaliteit van het produkt goed in de gaten worden gehouden. Het bestuur bestaat uit Hans de Leeuw als onafhankelijk voorzitter zon- Eén van doelstellingen van de on langs opgerichte Stichting Promo tie Tesselse Produkten is het be schermen van de naam „Texel". Als de producenten gezamenlijk naar buiten treden met de preten tie kwaliteit te leverenis dat van belang. Al voor de oprichting bleek een dergelijke bescherming nodig te zijn. Iemand ontdekte de ze zomer een kaasje in een Texelse supermarkt dat wat verpakking en vorm betreft de indruk wekte een Texels schapenkaasje te zijn. Een indruk, die, zo blijkt ook uit de fo to, nog versterkt werd door een afbeelding van een boet en scha pen op het etiket. De prijs ver baasde echter: omstreeks de helft van wat een echte schapenkaas kost. Het bleek dan ook om een ordinair koeienkaasje te gaan. Het etiket vermeldde dan ook niets wat betreft fabrikaat en materiaal..... De stichting in oprichting werd hierop attent gemaakt en schakel de vervolgens de keuringsdienst van waren in. De kaasjes zijn uit de handel genomen. der stemrecht, secretaris Willem Goën ga namens de afdeling vlees, penning meester Marc van Rijsselberghe na mens de afdeling zuivel, Cor de Wit voor de drankproducenten. Jan Stolk namens de produktverwerkers en er is nog een vakature voor de afdeling wol en bakkerijen. De stichting telt momenteel 22 leden. Dinsdag 10 november De Folklorestichting houdt in De Raadskelder om 20.00 uur de najaarsvergadering. In „De Schakel" wordt de ledenverga dering van CFO gehouden, 20.00 uur. De werkgroep Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging komt bijeen op het adres Beatrixlaan 21 om 20.00 uur. De Stichting Lokale Omroep Texel houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een vergadering met bestuursverkiezing; 20.00 uur. De Hervormde Vrouwengroepen heb ben in de kantine van het Beroepson derwijs een ringavond; 20.00 uur. Peter Zwart geeft in de Gereformeerde kerk in Den Burg een orgelconcert. Toegang gratis; aanvang 20.15 uur. Donderdag 21 november In café „De Pilaar" wordt van 22.00 tot 23.00 uur „De Samenkomst" ge houden; toegang gratis. De Werkgroep Dialect van de Histori sche vereniging heeft een bijeenkomst in de Thijsseschool; 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. Het orkest Musica Texla oefent elke dinsdagavond vanaf 19.45 uur in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Degenen die een instrument bespelen en mee willen doen kunnen contact opnemen met J. Veenbaas, tel. 02220-5180. Een nederlaag tegen GSZ bracht het damachttal van Ooste rend/Texel in de buurt van de rode lantaarn. GSZ was koploper, maar door enkele invallers in hun team leek Texel niet kansloos. Tijdens het verloop van de partijen zag het er inderdaad naar uit dat een posi tieve score zou worden behaald. Jacco Kuiter had weliswaar de verwachtingen niet waargemaakt en een snelle neder laag opgelopen, doch P. Bakelaar had middels een damcombinatie de stand weer in evenwicht gebracht. K. Bakker had inmiddels een schijf voorsprong, J. Hooijberg en C. Vinke een goede stand. Hoe anders kwam het af. C. Vinke leverde knap werk door een ou derwetse zege, doch K. Bakker liet zich verrassen en verspeelde zodoende een welhaast zeker punt. J. Hooijberg ontmoette in tegenstan der Klein iemand met grote verdedi gingskwaliteiten: remise. K. v.d. Wete ring liet zich in een gelijkwaardige stand beetnemen. Zijn beslissende zet leek een winnende voortzetting te zijn, tnaar het was een venijnige val. Beroerd M. Vittali schatte zijn kansen op de vijandelijke vooruitgeschoven schijf blijkbaar verkeerd in. Positioneel werd zijn stand steeds beroerder. Terwille van het team probeerde hij het nog. W. Bakker had als laatste de stand op gelijke voet moeten brengen, maar winst zat er gewoon niet in. Het werd dus een 9—7 nederlaag. Op 23 no vember volgt de uitwedstrijd naar mede-degradatiekantidaat Damlust 2. Oosterend/Texel-GSZ P. Bakelaar-J. Groot 2—0 M. Vittali-F. Groot 0—2 J. Hooijberg-T Klein 1 1 W. Bakker-S. Deen 1 1 K. Bakker-D. Slagter 1 1 J. Kuiter-B. Klein 0—2 C. Vinke-B. Hof 2—0 H. v.d. Wetering-K. Deen 0—2 Eindstand 7_g aflagen: ofdkiasse: ino-Oosterend terend 2-Nissan nma 2-Mantje i-A+O 2000 te klasse: ;-Rab boog-Oosterend 4 tje 2-KSMT no 4-Nissan 4 ma-Slufterhoek Schilders-Oosterend 5 an 3-Jelleboog 2 de klasse: nma 5-Mantje 3 5- el 2-Oosterend 6 2- ema 2-Gempo 9- terend 7-Nioz 3- 'de klasse: lerend 9-Rab 2 2- «ioren: ranics-Texel 3- if spuiterij-FC Lange Ben 6- WrGamma 3- nma 3-Texel 3 1 - 6-ZDH 2 0- mes: ama-Oosterend 2 12- san-Gamma 2 1 - gramma: tnsdag 20 november: 'u. ZDH-Bremakker (j) iu. Lange Ben-Ratronics (j) 'u. Casino 1-KSMT 2 (d) u. Sel. A-junioren u. De Mok-Jelleboog u. Ver.Schilders 2-Nioz 2 1 u. Gamma 1-Casino 2 tdienst: Oosterend 'derdag 21 november: 'u. Ria's W. 3-Texel 4 (j) u. Ver.Schilders-SOS (j) u. Texel 3-Casino 6 u. De Koog 2-Ver.Schilders 3 u. Casino 3-A O 2000 2 u. Rab-Oosterend 3 u. Oosterend 8-ZDH 3 dienst: Nioz lag 22 november: u. Gamma 2-Gamma 3 (j) u. Texel 1-Ria's W. 2 (j) u. Oosterend 1-Nissan 2 u. KSMT 2-Gamma 4 u. Gamma 2-Nissan 1 u. Gamma 3-Texel u. ZDH 2-De Koog u. Oosterend 2-Mantje dienst: Casino jndag 25 november: u. Ver.Schilders-Ria's W. 2 (j) u. Oosterend 1-Casino 3 (d) dienst: Gamma Binnenkort zijn van enkele raadsleden initiatieven te ver wachten om de openbare bibliotheek toch extra geld te ge ven voor personeelsuitbreiding. Weliswaar wérd een dergelijk voorstel in de laatste gehouden begrotingsvergadering afge wezen maar zo meent onder meer Daan Welboren van het Pakt dat was geen gevolg van belangenafweging maar van vergader- en stemtechniek. Zoals bekend werden aan het slot van de begrotingsvergadering tal van voor stellen van diverse raadsfracties in stemming gebracht, waarbij ervoor moest worden gewaakt dat men bij het afwerken van dit verlanglijstje het totaal beschikbare bedrag niet over schreed. Daardoor werd uitgelokt dat bijna alle voorstellen werden af gestemd, mede door de angst van meerdere raadsleden dat er anders geen geld zou overblijven om de eigen voorstellen te bekostigen. Het eind van het liedje was dat een flinke som geld in de pot bleef. Dat ging toen naar „onvoorzien" en daar was eigenlijk niemand blij mee. Meerderheid Peter Bakker van de PSP die in ge noemde begrotingsvergadering ver geefs het voorstel had gedaan om 730.000,— ter beschikking van de bi bliotheek te stellen (hoewel de biblio theek aanmerkelijk meer had gevraagd) zei in de donderdagavond gehouden vergadering van de raadscommissie voor welzijnsbeleid, dat er toch wel een meerderheid is die iets voor de bi-, bliotheek wil doen. Er is echter afwijzend gereageerd om dat het door de bibliotheek gevraagde bedrag te hoog werd gevonden terwijl als gevolg van de vergadertechniek Bakker niet in de gelegenheid is ge weest zijn voorstel toe te lichten en er dus ook geen behoorlijke discussie ontstond. Tunnel Het geruchtmakende raadsbesluit om bij het Horntje een tunnel aan te leg gen lijkt de financiële discussies van de komende tijd te gaan beheersen. Toen in de commissievergadering van donderdag over de bibliotheek werd gesproken, waarschuwde wethouder Zegers tegen het uittrekken van extra geld, want de gemeente kon dat geld wel eens hard nodig hebben nu de ge meenteraad dinsdag heeft besloten een dure tunnel bij 't Horntje aan te leggen. In de daarop volgende discussie over de bibliotheek werd er blijkbaar vanuit gegaan dat dit wel zal meevallen want er werd met name door Welboren gesteld dat er in de pot voldoende geld zit om de bibliotheekwensen in te willigen. Gerbrand Poster (voorstander van de tunnel) verdedigde zich. „Ik heb gekozen voor die mensen en we daarover geen paniek zaaien." Zegers zei dat hij er alleen maar aan wilde herinneren dat op een of andere ma nier 1 Zz miljoen gulden op tafel moet komen. Meerdere raadsleden zijn van mening dat de problemen in de bibliotheek kunnen worden opgelost door meer met vrijwilligers te werken. Door voor zitter F. Blanken die met de hoofdbibli othecaris de vergadering bijwoonde, werd gezegd dat reeds vrijwilligers zijn ingeschakeld maar dat veel werk blijft liggen, dat alleen door professionele mensen kan worden gedaan. Tine Krijnen wilde de oplossing van het probleem zowel zoeken in vrijwilli gers als in het toekennen van meer geld voor „echt" personeel. „Mijn hart gaat uit naar de bibliotheek." Bezuiniging Zegers wekte echter geen enkele ver wachting. Hij geloofde best dat het wenselijk is het personeel uit te brei den, maar het rijk heeft de gemeente nu eenmaal tot bezuinigen gedwongen en de bibliotheek moet daar evenzeer de consequenties van ondervinden als andere voorzieningen. Uitzonderingen maken veroozaakt een precedent. Blanken vond dat de bibliotheek- niet met andere welzijnsvoorzieningen is te vergelijken omdat die van rijkswege al met een korting van 30% te maken heeft gehad. Bovendien is de bibliot- geek ook een toeristische voorziening zodat de lasten daarvan niet helemaal op het welzijnsbudget zouden moeten drukken; ook geld uit de pot voor re creatie zou ervoor beschikbaar moeten zijn. Zegers trachtte de zaak te relati veren door erop te wijzen dat de bibli otheek ondanks de kortingen zeer be hoorlijk functioneert, wat ook geldt voor andere welzijnsvoorzieningen op Texel. Niet ontkend werd dat in de afgelopen begrotingsvergadering de meerderheid positief stond tegenover meer financië le ruimte voor de bibliotheek al resul teerde dat niet in een besluit. Volgens Zegers was dat te wijten aan onderlin ge verdeeldheid. De ene fractie wilde niet met de andere meestemmen. „Dat is de zwakte van deze raad". Bakker zei dat het anders zou zijn ge lopen als hij in de gelegenheid was ge weest zijn voorstel toe te lichten. Hij vond echter ook dat het bibliotheek- bestuur zijn wensen goed onder woor den heeft gebracht en merkte op dat de huidige openstelling van slechts 13 uur per week veel te weinig is. Zegers gaf echter geen krimp. Hij vond dat het mogelijk moet zijn dat de bibli otheek zich „met een beetje aan passen" redelijk functionerend in stand houdt. Verder herinnerde hij er aan dat het gevraagde bedrag van 730.000,— structureel is; het komt dus elk jaar terug en het betekent dus een blijvende vrij forse belasting van de ge meentebegroting. Over een éénmalige bijdrage zou misschien nog te praten zijn. Welboren kondigde aan de volgende maand met voorstellen te zullen ko men inzake ruimere financiële midde len voor de bibliotheek. Peter Bakker zegde bij voorbaat steun toe en Tine Krijnen van Texels Belang zei die voor stellen af te wachten en gaf nog geen oordeel. Riet Huitema-Vos van het CDA en Gerbrand Poster van de VVD waren afwijzend. Zwembad De raadscommissie ging akkoord met het verstrekken van een subsidie van 748.000,— voor het overdekte zwem badje bij het Eierlandsche Huis. Om toelichting bij dit plan te geven was de heer Meijert Boon uit De Cocksdorp aanwezig. Uit de bouwtekening bleek dat het bad tegen de ontmoetings ruimte zal worden aangebouwd. Een schoollokaal moet daarvoor wijken en gaat naar een andere plek. Het staat nagenoeg vast dat het lawaai vanuit het bad nauwelijks zal doordringen tot de ontmoetingsruimte en de andere delen van het Eierlandsche Huis complex. Er komt tussen ontmoetings ruimte en badruimte namelijk een spe ciale dubbele glazen wand die 45 db van het geluid tegenhoudt en de spouwmuren worden volgestort met beton waardoor ook deze vrijwel alle geluid tegenhouden. Het gebruik van het bad door minder goed ter been zijnden zal worden gestimuleerd door het aanbrengen van een zg. zwemtrap waardoor je het bad makkelijk in- en uitkan. Dat is een be ter systeem dan een „lift". De ge meente is verantwoordelijk voor het wettelijk voorgeschreven toezicht op het bad. Dat levert in de praktijk geen problemen op want bij groepen kan dit toezicht aan de groepsleider worden overgedragen en verder schrijft de wet voor dat bij het vrij zwemmen leiding aanwezig moet zijn „binnen het ge bouw". En dat is in het Eierlandsche Huis altijd het geval. De exploitant daarvan krijgt door het bad meer werk (toezicht en schoonhouden) maar om dat verwacht wordt dat hierdoor ook meer klanten in het Eierlandsche Huis komen, wordt daarvoor geen vergoe ding gegeven. Vooral door het vermij den van personeelskosten is de exploi tatie van het overdekte badje een haal bare kaart. Die soepele eisen op het gebied van toezicht hebben te maken met de geringe diepte van het bad: 1.40 meter. Dat betekent dat in geval van nood reddend kan worden opge treden door iedereen, zelfs door men sen die niet kunnen zwemmen. Oudere werklozen De eerste pogingen (ter compensatie van het wegvallen van het Mensen Zonder Werk-project) oudere werklozen op te vangen zijn mislukt. De in de Witte Burcht gehouden experimentele bijeenkomsten van werklozen trokken maar enkele belangstellenden en daar om is er nu een punt achter gezet, al dus werd meegedeeld door wethouder Zegers. Sociale informatie Mensen die in aanmerking komen voor huursubsidie, bijstand, eenmalige uit kering e.d. zijn over deze mogelijkhe den vaak slecht geïnformeerd. Grote aantallen mensen zijn aan de hand van de officiële publicaties, voor zover ze die onder ogen krijgen, niet in staat te bepalen waarop zij recht hebben. Bij de gemeentelijke sociale dienst wordt graag mondelinge informatie gegeven maar veel mensen stappen daar niet makkelijk heen. Ze zouden eigenlijk be tere informatie aan huis moeten krij gen en daarom stelde Peter Bakker in de rondvraag van de vergadering dat de gemeente in de Texelse Courant advertenties plaats met deze informa tie. Feit is dat het aantal mensen dat voor een van de genoemde vormen van tegemoetkoming in aanmerking komt, veel groter is dan het aantal dat er gebruik van maakt. Voor een groot deel is dat aan onwetendheid van de mensen te wijten. Zegers erkende dat nogal wat verwar ring bestaat, met name inzake het recht op een eenmalige uitkering. In formatie daarover is nodig maar in ad vertenties zag hij weinig heil, althans niet als daar tabellen e.d. in staan. Be ter is het de mensen op te roepen die informatie toch maar te gaan halen bij de sociale dienst. Daar hebben ze dui delijk foldermateriaal en ze willen des gevraagd graag toelichting geven. Bak ker adviseerde een „sociale informatie telefoon" in het leven te roepen, net als de belastingtelefoon. Wie wat wil weten, kan dan bellen. Gerbrand Poster informeerde hoe het zit met het (door hem bestreden) plan voor jongerenhuisvesting in het straks beschikbaar komende bejaardenhuis Irene. Zegers zei dat het rapport over deze zaak onderweg is en dat het col lege op grond daarvan een standpunt zal innemen. Mevrouw Krijnen wilde weten waarom de kinderen van de Daalderschool in Oosterend voor hun bewegingsonder wijs niet naar dorpshuis De Bijenkorf mogen. Zegers legde uit dat volgens de wettelijke voorschriften de jongste kinderen hun bewegingsonderwijs „in pandig" (dus in de school) moeten krijgen. Zou men daarvoor naar een andere gymnastiekzaal zoals die van De Bijenkorf gaan, dan wordt van rijkswege bovendien geen vergoeding gegeven. Het Maartenhuis aan de Ruyslaan in De Koog houdt op zaterdag 30 november open huis. Het is op die dag van 14.00 tot 17.00 uur mogelijk de werkplaatsen en het woongedeelte van de dorpelingen te bekijken en te zien hoe het Maarten huis in de praktijk functioneert. Geboren: Azel, av., Peter J. Vos en Olga Meijer; Wouter, zv., Gerrit van Strien en Maria J. van de Linde. Overleden: Johanna C.M. Bruin, oud 92 jaar; Hendrika van Tent, oud 77 jaar; Johannes A. Segers, oud 74 jaar; Johanne P. Wilkeshuis, oud 91 jaar; Auke van der Meer, oud 88 jaar; Wil lem Kooij, oud 87 jaar. Ondertrouwd: Marcel Siebeling en Johanna M Barhorst. In het verzorgingshuis Irene zal vrijdag weer een bazaar worden gehouden waarbij door de bewoners zelf ge maakte artikelen worden verkocht. De opbrengst is voor de afdeling bezig heidstherapie, die van het geld materi alen koopt. Dergelijke bazaars worden twee keer per jaar gehouden.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5