WAT IK ZEGGEN WOU..' Kennismaking met Texelse produkten Een vader die z'n zoon niet kende eter laat dan nooit Scouting zoekt leden Onbekende boerderij TEXELSE COURANT PAGINA 11 BEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE iaat er op lijken dat de ogen ein- opengaan. Of is het een tijdelijk jhijnsel omdat er gemeenteraads- iezingen op komst zijn? Als tegen lijd de kaarten weer geschud zijn, jen we weer rustig verder domme- Laten we hopen dat er toch een wakker blijven. Het is allemaal innen met de gedachte dat Texel best gediend is met geconcen- ide recreatiegebieden. In hoeverre leleggingsmaatschappijen, die er meest mee gediend zijn, daar de in gehad hebben, is door mij niet chterhalen. De heren hebben een plijke buitenkans in ieder geval in aanvaard. Wat waren de directe jlgen? U kent ze allemaal; de grote galowparken. Laten we eens zien de financiële voordelen voor Texel Als beleggingsmij laat je een paar derd bungalows niet door een ilse aannemer bouwen. Of je hebt ingen in een bepaalde bouwonder- ing of je weet wel een aannemer goedkoper kan bouwen dan een Ja, hoor ik u al zeggen, maar bouwvakkers hebben hier toch vast ergens een biertje gedronken. In laad er zijn best wel een paar gul- op Texel blijven hangen. Toen sten ze ook nog ingericht worden. Texelse ondernemer die daar op- htvoor kreeg mag nu opstaan, jegeven er zijn meer gasten door Texel gekomen. Wat had dit voor olgen? De omzet in levensmiddelen ig zodanig dat de markt voor grote ijven interessant werd. Het heeft rodige arbeidsplaatsen opgeleverd, ook hier wordt de winst niet op besteed. Het tweede gevolg was ere wachttijden bij de boot. De nvan duurder vervoer kunnen we op de veroorzakers verhalen, daar jen we zelf aan mee betalen. Dat dubbeldekker ook de halfuurs- it van de baan is, is één van de Dat in de wintermaanden de ienst in ieder geval gehandhaafd is een vrome wens waar ik mijn niet graag voor in het vuur Allemaal zegeningen van de uitgang. Laten we de grote in- ringen eens omrekenen in ar- splaatsen. Om een rond getal te neem een terrein met 100 galows. Reserveren doen we bij kantoor aan de vaste wal. Dus i arbeidsplaatsen. Eer? dergelijk be- kun je met drie man best runnen, visie kapot of dekens versleten? hebben we een adres voor aan ferkant. Maar voorlopig toch drie inen die te eten hebben. Wat zou leurd zijn als de recreatie niet zo icentreerd was op bepaalde ge in? Het aantal familiebedrijven zou Igroter zijn dan nu. Diezelfde 100 galows waar nu drie gezinnen van zouden dan 15 tot 20 gezinnen de kost helpen. Binnenkort komen nieuwe bungalows bij. Het zal it wel arbeidsplaatsen opleveren, in de verste verte geen 200. Als prognose klopt, komt «er aan de bouw geen Texelse schroef te Misschien mogen we het zand de specie leveren. Weet u trou- hoeveel 200 familiebedrijven bij latselijke middenstand te beste- ïebben? De schaalvergrotingsi- die Mansholt indertijd propa- de zijn allang achterhaald. Hier we er rustig mee door. waarom het zoveel slechter op Texel? Om- ir zovel minder besteed wordt? rschijnlijk wordt er net zoveel eed als enkele jaren geleden. Al- de verhouding is veranderd. De bungalows vragen een dusdanig deel van het vakantiebudget dat linder voor overige uitgaven over- De winst op deze huur komt niet bij Texel in de buurt, laat n dat ze hier besteed wordt. Een rarmd hallenbad als alternatief regendagen? Laten we daar als aente onze vingers niet aan bran- Het is toch veel mooier als bijv. nhuis Centrum hier zo'n ding neer- Dan krijg je tenminste aanloop in inter. Het zal best zo wezen, er komt dan geen gulden het uit. Je zult zien dat wanneer er een overdekt zwembad komt, die de deur van een bungalowpark een beleggingsmij gezet wordt. De lachen zich een deuk! Gratis water in Oudeschild? Plak er als- eft een overdekt bad tegenaan. in Den Burg ligt er al. Alleen een dak er over. Om nu gelijk een bad bij Oosterend te plaatsen, is wat veel gevraagd. Dat doen we maar bij de veerhaven. Straks ligt een'itunnel van ruim een miljoen, lak jtit er al op, je hoeft hem al- nog maar vol te laten lopen. De bedrijven in De Koog en De sdprp kunnen zelf wel voor een régen. erdekte manege is te elitair, preik je te weinig mensen mee. Ij betreft komt er een tweede in porn. Maar bouw er dan wel ;en tennishal aan vast. Gasten n zodanig op een vaste plaats centreerd worden, anders wordt druk op de rest van het eiland, we zetten wel een Texelroute uit. gens langs rijdt stoort niet, wie k uit komt kennelijk wel. Moet heel Texel dan maar volgebouwd wor den met zomerhuisjes? Alsjeblieft niet. Open landschap moet een kenmerk van Texel blijven. Juist de contrasten tussen open terrein en bebouwing met beplanting versterken het verrassings effect van beide. Juist deze variatie maakt het Texelse landschap zo boei end. Met de ruilverkaveling is het aan zicht vanaf veel wegen grondig bedor ven. De startbaan van de boot naar De Koog is daar een goed voorbeeld van. Zo ook de wegen in Eierland. Als we willen weten waardoor het Texelse landschap toch nog zo ge waardeerd wordt, moeten we maar eens kijken naar wat van de ontwikkel centrales terug komt. Karakteristieke foto's van Texel die niet aan het strand of in de duienen gemaakt zijn, laten afgezien van de schapen merendeels bebouwing zien. Er hangt een unieke serie tekeningen van Blok van de Vel de in het raadhuis. Een goed voor beeld waarom Texel zo boeiend is. De terecht zo geroemde Texelse natuurge bieden zijn uniek en gelukkig afdoend beschermd. In echte natuurgebieden heeft de mens niet ingegrepen. Zodra we helmbeplanting zien, is het eigen lijk al geen puur natuur meer. Afgezien van de paar liefhebbers is de natuur voor het merendeel van de verstede lijkte eilandbezoekers eerder beangsti gend dan aantrekkelijk; Natuur is met z'n allen op een kluitje nog aanvaard baar. Juist doordat Texel door mensen handen in cultuur gebracht is, voelen de gasten zich thuis. Het meest opval lend aan het Texelse achterland is dat het ontstaan is in een tijd toen de voorschriften nog minimaal waren. La ten we eens beginnen om niet als per fecte bureaucraten alleen de duimstok te hanteren. Een welstandsbeleid aan gepast aan bestaande landschappelijke waarden is veel belangrijker voor het behoud van een mooi eiland. Goede wijn behoeft weliswaar geen krans, maar moet wel verkocht worden. Een grote wijn verkoop je ten eerste door de kwaliteit te bewaken. Ten tweede moet je hem natuurlijk wel een keer gedronken hebben. ,,AI is het maar eens in je leven". Laten we hopen dat de promotiestichting veel mensen kan laten proeven. Het grootste deel van de promotie wordt dan gratis door de afnemers verzorgd. Wanneer tegen alle prognoses in de toeristenstroom in 1985 toch naar Spanje afbuigt, hebben we dit grotendeels te danken aan de promotie van Spanje door ons eigen KNMI. Dat het aantal zonneuren op Texel aanmerkelijk groter was dan in de rest van ons land is bij het publiek niet bekend gemaakt. Eén van de be langrijkste wervende mogelijkheden is niet eens onderkend. Een Texel-weer telefoonlijn met landelijke bekendheid die tevens de verdwenen wachttijden bij de boot memoreert, brengt zijn geld met interest op. Dat je bij de Texelse familiebedrijven geen nummer, maar gast bent, wordt teniet gedaan door het grote aanbod van louter commerciële grote bedrijven. Een ver koopargument dat nog te weinig benut wordt. Nog afgezien van de gemeente lijke belemmeringen om accommoda ties te verbeteren of rendabel te ma ken. Dat dagelijkse strandreiniging voor Texel kennelijk niet haalbaar is, is iets wat iedere gast die hier geweest is kan bevestigen. Zonder strand geen gasten, maar zonder schoon strand ook niet. Het argument dat de veerta- rieven vanzelf goedkoper worden bij een hoger aanbod van vervoer, is na tuurlijk wel het paard achter de wagen spannen. Al jaren terug hadden taxi's in Tokio hetzelfde probleem. Door een drastische tariefsverlaging is toen de omzet zo snel gestegen, dat het ver lies weer winst werd. Geef in voor- en naseizoen aan gasten dezelfde reduc tiemogelijkheid als aan Texelaars. Een verliespost die door het grotere aan bod ruimschoots wordt opgevangen. Wie Texel wil promoten moet kunnen aantonen dat Texel net wat meer te bieden heeft. Goede gekwalificeerde accommodaties, gastheerschap, naast een mooi landschap en schoon strand, meer zonuren, nauwelijks wachttijden, betaalbare veertarieven en slechtweer- voorzieningen binnen afzienbare tijd te realiseren. Met een dergelijk kwali- teitsprodukt hoeft de promotiestichting alleen nog maar de weg te wijzen. De reclame maken de gasten dan zelf wel. F.T. Voskuil, Den Burg. Bij Scouting Texel is sinds kort weer plaats voor enkele leden. Er is ruimte bij de welpen (7 tot 10 jaar) en de ka bouters en gidsen (meisjes 7 tot 14 jaar). Inlichtingen en opgave bij N. Slijde- rink, tel. 2374 of op de clubavonden: welpen maandagavond van 18.30 tot 20.00 uur, kabouters donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur en gidsen vrij dagavond vanaf 19.00 uur. Gasten, producenten en bereiders bij de showtafel van Texelse produkten. Rechts meneer Frans die aanwijzingen geeft. (Foto: Pieter de Vries). „Mond op mond'-reciame is de goedkoopste en waarschijn lijk ook de meest effectieve promotie. De afzet van „echt Texelse" produkten kan zeer worden bevorderd als de Texe laars er zeif enthousiast over zijn en er over vertellen tegeno ver eilandgenoten en toeristen. Maar dan moeten die Texe laars er zeif wel in positieve zin mee hebben kennis gemaakt. ^ito^dernemers-aktiviteitën^ Eén van de manieren waarop dat kan gebeuren is het bieden van gelegenhe den waarop men in gezellige uit- gaanssfeer die produkten kan zien en proeven. Zoals zondagavond gebeurde in het havenrestaurant van Jan en Jenny Stolk, waar het presenteren en eten van Texelse produkten werd ge combineerd met de presentatie van de Beaujolais Primeur 1985, die jonge ro de wijn die elke liefhebber van een goed glas in het najaar gedronken moet hebben. Stolk organiseerde zijn avond in samenwerking met dranken en wijngroohandel „Texgro" en slagerij Goënga uit Den Hoorn en had zich verzekerd van de aanvoer van tal van echt Texelse produkten van de verwer kers en producenten die zich onlangs in de Stichting Tesselse Produkten Promotie verenigden. Op een lange fraai aangeklede tafel waren die pro dukten uitgestald, ledereen kon luiste ren naar de toelichting die de produ centen gaven en nader kennismaken met de produkten door ze te proeven. Dat gold uiteraard alleen voor de eet- en drinkbare produkten en niet door de lamsbontcreaties van Martin Karlas en de Texeler dekbedden van de Texel se Wol Onderneming. Met dat proeven was het wel uitkijken geblazen want zoals bekend bestaan er tegenwoordig ettelijke eilandelijke likeurtjes met een hoog percentage alcohol. Gelukkig deelde niet iedereen zo royaal uit als Gert Coevert met zijn „Kleintje van Gert", anders zou het gezelschap beslist niet in staat zijn geweest later op de avond de edele Beaujolais Pri meur op zijn juiste waarde te schatten. Die kruidendrank van Gert Coevert zal straks op tal van adressen op Texel verkrijgbaar zijn. Het assortiment Texelse lekkernijen breidt zich nog steeds uit. De experi- menteerlust van slager Willem Goënga uit Den Hoorn heeft veroorzaakt dat van het onvolprezen Texelse lam niet alleen hammen, schouders, spareribs en karbonades leverbaar zijn maar ook lamsschnitzels, lamsrug, lamshaasjes, diverse worstsoorten, gerookte lamstong, lamsshoarma en „Filet d'ag- neau". De betaalbaarheid van al die produkten loopt sterk uit een. Een lamshaasje is net zo duur als het lek ker is maar „lamsburgers (hamburgers van lamsvlees) kosten ongeveer even veel als gewone hamburgers. Voordelig is ook lamscompöte wat een produkt is van restverwerking. Het assortiment Texelse kaassoorten is ook nog steeds groeiende. Een geslaagd voorbeeld is de kruidenscha penkaas van Lenie en Arie Kikkert. Die bestaat al een tijdje maar er werd niet erg mee aan de weg getimmerd. De kaas werd door Arie de afgelopen zo mer verkocht aan de passagiers van zijn Jan Plezier. De producenten kon den hun voordeel doen met de aan- en opmerkingen van het proevende publiek. Onder andere werd gewezen op het ontbreken van een niet-zoete Texelse kruidendrank, een soort Underberg. „Meneer" Willem Roeper legde eer in met een variant op de welbekende boerenjongens: rozijnen op Kees Boontje. Of dit eet-drankje straks re gelmatig te koop zal zijn is echter de vraag. Het enige dat niets met Texel had te maken was de Beaujolais Primeur die aan het begin van het diner werd geïn troduceerd door vinologe Truce Parle- vliet uit Den Hoorn. Ze vertelde hoe deze slechts 6 weken jonge wijn die niet voor 21 november te koop is, werd vervaardigd. Ze was zo nuchter om er ook bij te vermelden dat de jaarlijkse cultus rond de Beaujolais een modeverschijnsel is waar de wijnboe ren zelf helemaal niet zo blij mee zijn omdat in een goed jaar met hetzelfde materiaal een veel betere wijn is te vervaardigen. Het Texelse produkten-diner voldeed aan de verwachtingen die door de be reiders waren gewekt. Ook hier iets nieuws: een der gerechten bestond uit gerookte eendenborst, afkomstig van eenden die op het eiland in een een denkooi zijn gevangen. Het bleek een delicatesse te zijn. Het menu vermeld de onder meer licht gebonden vissoep (met onder andere mosselen, tong, garnalen en zeeduivel), gebraden lams bout met groenten en aardappelen van Sint Donatus en de afsluiting bestond uit diverse lekkernijen (waaronder ijs combinaties en vruchten) waaruit men zelf een keus kon maken. Ouderling Maaskamp, die in het gewo ne leven het beroep van wagenmaker uitoefent, geldt bij zijn stadgenoten al gemeen voor een eigenaardig man, die men niet spoedig leert kennen. Niet dat de mensen - en in het bijzonder de gemeenteleden - geen respect voor hem hebben. Dat hoef je maar te vra gen aan Sibe Tallinga, de koster, die bijna even hoog tegen hem opziet als tegen de dominee zelf, en aan de op groeiende jongens en meisjes, die ach ter zijn rug soms wel de spot drijven met wat zij "overdreven precies" noe men, maar die er in zijn bijzijn wel voor oppassen, dat ze dit niet laten merken. Het is echter lang niet het zelfde, of men ontzag voor iemand heeft, of dat men hem begrijpt. En aan dat laatste mankeert het hier vaak. De mensen willen over het geheel graag toegeven, dat er aan Maas- Dinsdag 26 november In De Schakel geeft mevrouw W. den Haan-Schot een demonstratie brood deeg figuren maken voor de Platte landsvrouwen van de afdeling Den Burg; 20.00 uur. De gemeenteraad komt in een extra vergadering bijeen om beslissingen te nemen die het gevolg zijn van de ge ruchtmakende „tunnelkwestie", aan vang 19.30 uur. In De Lindeboom heeft het Texels Ver bond van Ondernemers een ledenver gadering, aanvang 19.30 uur. Na de pauze om 20.45 uur worden de resul taten besproken van de Oranjewoud- enquete. Woensdag 27 november Voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland houdt mr. J.K. Fei- kema een lezing in het Eierlandsche Huis, aanvang 19.30 uur. Donderdag 28 november De VVV Texel geeft in De Lindeboom informatie over de ANWB-klassifikatie; 20.00 uur. De Stichting Texelse Sportraad heeft een vergadering in de kantine van SVO in Oosterend; 20.00 uur. Vanaf 20.00 uur wordt in De Witte Burcht ruilbeurs gehouden van de ver zamelaarsvereniging; elke verzamelaar is welkom. Vanaf 21.30 uur is in de Twaalf Balc- ken politiek café. kamps geschiktheid voor het ambt niet te twijfelen valt. Maar in stilte geven ze het jonge geslacht gelijk: een beetje minder precies zou toch ook geen kwaad kunnen. Dat is zelfs de mening van enkele kerkeraadsleden, die ron duit verklaren dat zij voor zich maar blij zijn, het in sommige opzichten wat minder zwaar op te nemen. Als voor beeld noemen zij Maaskamps besliste weigering om zich in gemeenteraad of schoolbestuur te laten kiezen. Hij staat daarbij op het standpunt, dat één mens het niet overal te zeggen moet hebben en dat, wanneer men zich voor alles tegelijk beschikbaar stelt, het één met het ander erbij te kort komt. Hij is ouderling en aan dat ambt geeft hij al de tijd die hij aan zij dagelijkse arbeid onttrekken kan, maar dat is dan ook genoeg; voor het schoolbestuur en voor de gemeenteraad zijn er in de stad wel anderen, die er minstens even geschikt voor zijn. Alleen in de kiesvereniging heeft hij zijn plaats, om dat hij dat als zijn plicht beschouwt. En voorts kan men voor ieder goed doel op zijn steun rekenende zaak marcheert best en het kan er dus wel af. Op het stuk van de godsdienst staat Maaskamp als onverzettelijk bekend; hij laat niets over zijn kant gaan en houdt zich streng aan het Woord, wat hem bij velen de naam geeft van ou derwets te zijn. Het baat echter wei nig, als men dat bezwaar openlijk te gen hem uitspreekt. "Dan maar ouder wets!" is zijn onveranderlijk bescheid. "De tijd mag anders wezen dan vroe ger, dat kan geen mens tegenspreken. Maar Gods woord blijft, en daar heb ben we naar te leven!" Daar leeft hij zelf ook naar, zoveel het hem mogelijk is. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat ook hij zijn gebreken niet heeft, zo goed als ieder ander; hij zou zelf wel de laatste zijn om dat te ontkennen. Het wil ook niet zeggen dat de hele ge meente nu zo buitengewoon op hem gesteld is. Er zijn ook wel mensen, die hem niet zetten kunnen. Zoals bijvoor beeld Egbert Kluis, de eigenaar van de meelfabriek, die "over de ruggen van zijn arbeiders" rijk is geworden en An ton Schagen, de knecht van de gara gehouder, van wie het bekend is dat hij zich nogal eens aan sterke drank te buiten gaat. Voor zulke mensen is Maaskamps strengheid op gods dienstig gebied een last, omdat hij hun dikwijls ongezouten de waarheid zegt en op grond van de Schrift aan toont, dat het met hun belijdenis niet is wat het wezen moet, zolang de le venswandel er niet mee overeenstemt. Nu de oude dominee door ziekte aan huis is gebonden, is het Maaskamps werk om de catechisaties waar te ne men. De andere broeders laten dat maar al te graag aan hem over. Ook hierin komt hij zijn ambtsplichten streng na. Wie verzuimt zonder dat daarvan een geldige reden bekend is, die kan er op rekenen, dat hij de vol gende dag al bij vader en moeder is om de oorzaak van het wegblijven te vernemen. Dat heeft hem eens bijna een verschil van mening bezorgd met Bronswijk, met wie hij anders best overweg kan, maar die het over dat "nalopen" van de catechisanten maar niet met hem eens worden kan. "Je treft ze in de regel toch niet thuis, en de ouders kunnen er ook al weinig aan doen!" beweert die. Maaskamp denkt daar anders over. De ouders kunnen er nog genoeg aan doen, als ze het maar weten, en daar de jeugd er zich gewoonlijk wel voor wacht om hen zelf in te lichten, rekent hij het tot zijn plicht om ook die taak van de do minee over te nemen. En de bijna ze ventigjarige predikant, die vooral het laatste half jaar veel sukkelt, is er dankbaar voor dat hij zijn werk zo ge rust kan overgeven, wanneer hij er zelf niet toe in staat is. "Compliment van de dominee en u hoeft vanavond geen catechisatie te geven, want dominee is weer beter!" Sjoerd Tallinga, de oudste spruit van de koster, staat met zijn pet in de hand bij de tafel en kijkt, na zijn bood schap te hebben afgerateld, met trots van de één naar de ander - omdat hij deze keer eens helemaal niet gestot terd heeft; zelfs niet bij het moeilijke woord "catechisatie", waar hij anders altijd" hopeloos in blijft steken. Sophie, bezig de pas gebruikte etens- boel om te wassen, neemt het slordig geklede, uit de kracht gegroeide kerelt je ongemerkt van terzijde op. Dat de kostersvrouw die jongen er zo bij laat lopen, denkt ze niet zonder verbazing. Die broek is hem veel te groot - zeker afgedankt door zijn vader en toen op goed geluk maar wat korter gemaakt - terwijl aan de kiel minstens drie kno pen ontbreken. De mensen hebben geen ongelijk, als ze zeggen dat juf frouw Tallinga meer belangstelling heeft voor het nieuws van de daq, dan voor het uiterlijk van haar kroost. Maaskamp neemt de mededeling over dominee's beterschap met zijn gewone kalmte in ontvangst, en geeft de boodschap terug dat het goed is. Sop hie gaat onderwijl naar de kast en haalt de balletjestrommel te voorschijn. De jongen heeft daar al met heimelijk ongeduld op staan wachten, want het is hem, zoals alle kinderen, bij het overbrengen van boodschappen voor namelijk om de beloning te doen. Als hij die eenmaal gekregen heeft, acht hij het onnodig nog langer te blijven en gaat hij er zonder bedanken, zon der groeten zelfs, weer vandoor. "Dominee mag de koster wel eens aan het verstand brengen, dat hij zijn kin deren wat meer beleefdheid moet le ren!" merkt Joost op, als de buiten deur met een slag in de klink is geval len. "Lieve mensen, wat kennen die weinig fatsoen! Het verwondert me beslist dat ze hun pet nog afzetten, als ze ergens binnenkomen!" Zijn vader is het met hem eens. het is waar, van beleefdheid hebben ze daar niet veel verstand. Maar aan de koster zelf ligt het niet; het zal wel in hoofd zaak de schuld van zijn vrouw zijn, die neemt het niet zo nauw met haar moederlijk gezag. (wordt vervolgd) „Texel, boerderij" staat op deze an sichtkaart uit de vijftiger jaren uit de prentbriefkaartencollectie van Maarten Stoepker uit Den burg. Tot dusver is het niet gelukt er achter te komen welke boerderij het is die hier is afge beeld en ook heeft tot dusver niemand de mensen herkend die erop staan. Wie het weet wordt verzocht Stoepker te bellën: telefoon 02220-2940. Deze en andere prentbriefkaarten zul len onderwerp van gesprek zijn op de eerstvolgende ruilbeurs van de verza melaarsvereniging (beter bekend als de „Munten- en ansichtenclub"), donder dagavond a.s. in De Witte Burcht, aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 11