Cjrocn 2rwarL-Jexels in het harL, pS Blijven bij eerder ngenomen standpunten Stichting wil over „Irene" blijven beschikken Wethouder Schilling wil zien voor tunnel geld iaastige afronding relatienota-overleg Woonvoorziening gezondheidszorg Rabobank Q hakker bv. Geen PPR-lid neer in raad olitiek café rofessioneler Vanavond extra raadsvergadering Belastingverhoging van 14%? Toerisme-cursus op Texel? Ql GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 10.035 DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 factie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Vten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, fes Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der Eden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. wadvertenties, abonnementen, etc.: hgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, koon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,10 per kwartaal; los 80 et °ostgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr, 67.34.60.398. -7-7:7-7 !%r e" IBS' 7, san I- 1 iniet al te harde kritiek die de provinciale statenleden jj aandag in de richting van de CDA-gedeputeerde H.W. Korte iWim van Gelder spuiden vermocht niet deze provincie- ''istuurders tot grote standpuntswijzigingen te brengen. De lige Texelaar en inspreker die hoopvol gestemd de bljeen- imst kon verlaten was Willem Reuvers van Dorpszicht, die oor zijn reservaatplannen brede steun vond. gedeputeerden hebben in hun defi- ieve voorstel geen wijzigingen meer ingebracht na het regioberaad van 8 j/ember. Tijdens die vergadering Eed Reuvers het voorstel om 60 ha n zijn bedrijf aan te wijzen tot reser- atsgebied. Hij herhaalde dat aanbod PPR keert niet terug in de txelse gemeenteraad, wat bete- int dat het Progressief Akkoord (Pakt) wordt opgeheven. De icialisten (voor zover niet beho- nd tot de PSP) zullen als Partij n de Arbeid de verkiezing gaan. bekend neemt de PPR-man Welboren (41) na twaalf jaar af- heid van de gemeentepolitiek. Het is mogelijk gebleken uit Texelse PPR- ingen kandidaten te vinden die hem illen opvolgen. Welboren zet een (eep onder al zijn politieke activitei- i. Hij zal dus ook geen deel meer tmaken van de Pakt-steunfractie en Eeft zelfs besloten zijn lidmaatschap n de PPR op te zeggen. Dat laatste )udt verband met het feit dat hij kri- ch is komen te staan tegenover het staansrecht van deze partij. ,,De «rhoedefunctie van de PPR heeft altijd erg aangesproken, maar veel igen waarin we ons onderscheidden door andere partijen overgenomen, sarbij komt dat ik vind dat het min- praktische en het feminisme is an overheersen. Minstens zo belang- k is dat ik zélf ook ben veranderd; isschien is het een kwestie van eftijd". i'elboren blijft nog wel lid van het ST-bestuur waarin hij door de ge- eenteraad is benoemd als vertegen- wrdiger van Den Hoorn, tdat de nieuwe raad aantreedt zal de 'R nog volledig meedraaien in het ikt en ook helpen bij het samenstel- van het verkiezingsprogramma, de ledenvergadering van 4 decem- zal de Partij van de Arbeid beslis- n over de lijst waarmee zij de verkie- igen zal ingaan. Er is een ontwerp- (met drie nieuwkomers op verkies- re plaatsen) die aangevoerd wordt lor Dirk Terpstra. De volgorde is ech- nog punt van discussie. t Politiek café gaat donderdag- ond om exact half tien weer van irt, maar in gewijzigde opzet. Igens de organisatoren wordt professioneler opgezet dan in orgaande jaren. De opzet moet voldoen aan de eisen die aan n live radioprogramma gesteld nnen worden. plaats is hetzelfde gebleven: Ta- !rne De Twaalf Balcken. In precies derhalf uur worden vier onderwer- behandeld: de tunnel bij 't Hornt- de herinrichting van Den Burg, bel-TV en een journalistenforum, spreksleider is weer Niek van der ijden en het programma zal live via lijnen van de Lichtboei door de chting Lokale Omroep Texel worden gezonden. De onderwerpen worden Hogelijk afgewisseld met ver diende programma-onderdelen, zullen vijf politieke café's worden louden tot en met de gemeente verkiezingen in maart. Er zullen ook regelmatig onderwerpen ge- zijn aan die verkiezingen en diver- gasten zal worden gevraagd zich te 9en aan een voorspelling. De toe- "9 is, net als vorig jaar, toen dit ca- zich in een stijgende belangstelling •cht verheugen, gratis. tijdens de gezamenlijke vergadering van de statencommissies land- en tuinbouw en natuur- en landschapsbe scherming en openluchtrecreatie met de suggestie dat reservaat officieel in te schakelen bij de rotganzenopvang. De meeste partijen steunden dit plan en Korte deelde mee dat zij dit in hun overwegingen bij het opstellen van het advies aan de minister mee zouden wegen. Dat zou een terugkeer naar eerder ingenomen stellingen beteke nen: in het eerste voorstel van GS was deze grond al aangetekend als reser- vaatsgrond. Diverse statenleden bleken alleen met het plan in te kunnen stem men als de grondeigenaren, de erven van de baron van Tuyll van Seroosker- ken, dat ook deden. Van Gelder had kennelijk al contact gehad want hij wist met zekerheid te vertellen dat die mensen geen bezwaar hebben tegen de reservaatstatus voor hun grond. De gedeputeerden wekten de indruk dat het wat hen betreft nu welletjes was met de inspraak. Korte: „Ons beleid is er in het bijzonder op gericht geweest de polarisatie op Texel te verminderen. Daarom hebben we extra veel tijd gestoken in overleg, onderhandeld is er nergens." Van Gelder: „Er is geen relatienotagebied waaraan zoveel aan dacht is besteed als aan Texel. Het on geloof waar we telkens weer mee wor den geconfronteerd is dan ook pijnlijk verrassend." Brieven De vergadering begon met de vermel ding dat er nog die ochtend drie brie ven waren binnengekomen van grond eigenaren die bepleitten dat hun stuk jes grond als reservaat zouden worden aangemerkt. Het ging hier om land in Waalenburg en op de Hogeberg van de gezusters Keijzer en de gezusters Dijt uit Den Burg. Hun verzoek leek weinig kans te maken, vrij algemeen bestond de overtuiging dat een derge lijke status niet „besteld" moet kun nen worden door de eigenaar van de grond maar gebaseerd moet zijn op de natuurwaarde van het betreffende ge biedje). Ook werd melding gemaakt dat er nog een vervolgnota van Wad en Land was binnengekomen, maar die speelde verder in de discussie geen enkele rol meer. Dieter Stoll had in het stuk op een rijtje gezet wat volgens zijn stichting de gevaren van het „groene" beleid zijn en geïnventari seerd welke bezittingen Staatsbosbe heer en de vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten op Texel hebben. Insprekers Diverse insprekers van Texel maakten nog eens van de hen geboden gele genheid gebruik om de statenleden te informeren. Klaas Eelman kwam met het praktische voorstel een paar kavels binnen het relatienotagebied in Waal enburg die landbouwkundig gebruikt worden uit te ruilen tegen twee kavels met beheersregels buiten de begrenzing. Een belangrijk punt was dat Eel man toegaf dat de relatienota voor het behoud van de natuur een nut tig instrument is. Hij voegde daar echter de nuancering aan toe dat het niet de bedoeling kan zijn dit instrument toe te passen op inten sief gebruikte landbouwgronden. Hij vertelde bovendien dat de onge rustheid onder de boeren over de in vloed van het meststoffenbesluit en dergelijke wetgeving op de relatienota nog steeds bestaat. Eelman herhaalde nog eens dat Staatsbosbeheer in het Hogeberg- gebied voldoende eigen grond heeft, althans volgens de stadsorganisaties, om een doeltreffend faunabeheer te plegen. Hij stelde voor 100 ha als re servaat te bestemmen, dat is de grond die al door de natuurbeschermingsor ganisaties is verworven en de rest als het echt niet anders kan als beheersgebied. Reuvers pleitte voor een betere be scherming van de natuurwaarden rond de Roggesloot. Daan Schilling ging er vanuit dat het gemeentelijke standpunt genoegzaam bekend was maar bena drukte het toch nog eens. Zijn verhaal kwam neer op het bekende pleidooi het bestemmingsplan buitengebied als uitgangspunt te hanteren. Statenleden De VVD-er Dallinga was één van de commissieleden die enigszins overhel de naar het standpunt van de stands organisaties op Texel. Hij pleitte voor het Hogeberg-voorstel van Eelman en verder voor het uitgaan van het bestemmingsplan. De relatienota Gedeputeerde C. Korver moest veel moeite doen alvorens het lukte het zeildoek weg te trekken van het bord. De plechtigheid voltrok zich bij motregen. De regendruppeltjes waar het flitslicht van de fotograaf tegen schijnt, heeft in de lucht de witte vlekken veroorzaakt. Lees verder pagina 2 De Stichting „Samen Eén-Gollards" wil de beschikking blij ven houden over het straks als bejaardenhuis overbodig wor dende „Irene". Er is een plan gemaakt om het gebouw ge schikt te maken voor experimenteel wonen voor vijf psycho geriatrische bewoners op de benedenverdieping terwijl de bovenverdieping woonruimte zou moeten bieden aan vier mensen die permanent in het verpleeghuis verblijven, maar daar thans geen enkele privacy hebben. Vérder zouden in Irene mogelijkhe den geschapen kunnen worden voor „begeleidend kamerwonen" voor vier personen, een EHBO-post voor Texel (bij toerbeurt te beman nen door Texelse artsen), een be drijfsgeneeskundige dienst, en een vlinderbad ten behoeve van bewo ners van het verpleeghuis en ande re Texelaars die voor een dergelijk fysiotherapie-voorziening in aan merking komen. In het verpleeg huis zelf ontstaat dan ruimte voor een vakantieverblijf voor nierdyalise-patiënten en een rustka mer met drie plaatsen voor dagbehandeling. Al deze voorzieningen zijn op Texel thans zeer gewenst en zouden tegen woners (bejaarden die geestelijk in de war zijn) en verpleeghuisbewoners zeer gewenst is. Voor de psycho geriatrische mensen is het belangrijk dat zij aan de straat worden gehuisvest en aldus zo lang mogelijk contact hou den met de maatschappij. Hierdoor kan tegemoet worden gekomen aan Lees verder pagina 2 Dinsdagavond (vanavond) vergadert de gemeenteraad op verzoek van het college over het twee weken geleden genomen „tunnelbesluit" van de gemeenteraad. CDA, Pakt, PSP en VVD-er Gerbrand Poster keurden toen drie bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan 't Horntje goed waarin werd gevraagd om een fietstunnel. Vanavond mag de raad zich buigen over de vraag of er geld gereserveerd moet worden voor de tunnel en als dat het geval is, of dat betaald moet worden met een verhoging van de onroerend goed belasting. Het kan vanavond een roerige verga dering worden want niet alleen de ge meenteraad heeft met de kleinst mo gelijke meerderheid de tunnel- bezwaarschriften goedgekeurd, ook het college is naar aanleiding van dat besluit verdeeld. Pakt, PSP en Gerbrand Poster hebben voor een fietstunnel gestemd omdat ze vinden dat die tunnel er moet komen. De CDA-fractie keurde de bezwaar schriften ook goed, maar volgens deze partij betekent dat niet automatisch dat men een fietstunnel wil. Twee da gen na de raadsvergadering schreef de CDA-fractie een brief aan het college waarin werd duidelijk gemaakt dat men de bezwaarschriften gegrond had verklaard om de provincie onder druk te zetten. Rienstra, Huitema en Jansen hopen op die manier dat de provincie met subsidie over de brug komt. Als subsi die van hogerhand achterwege blijft kan de gemeenteraad altijd nog een al ternatief voor een veiliger fiets- oversteekplaats kiezen, is de redenatie van het CDA. Veiliger De wethouders Piet Zegers en Klaas Barendregt accepteren deze verklaring en concluderen dat het gegrond ver klaren betekent dat „een meerderheid van de raad gekozen heeft voor een veiliger oplossing voor overstekende" fietsers bij 't Horntje, doch dat dit niet alleen betrekking heeft op alleen het aanleggen van een tunnel, maar dat er ook alternatieven denkbaar zijn, zoals bijvoorbeeld het meer aandacht beste den aan veilige oversteekmogelijkhe- den voor fietsers nabij de landings bruggen van de veerboot". Zegers en Barendregt willen de ge meenteraad vanavond vragen deze re denatie te ondersteunen zodat afge wacht kan worden wat de provincie doet. Wethouder Daan Schilling heeft een andere mening en zegt dat de meer derheid van de raad twee weken gele den, gezien de inhoud van de be zwaarschriften en de discussie in de raad, wèl heeft gekozen voor de aan leg van een fietstunnel. Schilling wil de lopende planologische procedures niet meer vertragen dan noodzakelijk is en heeft daarom gevraagd om deze extra raadsvergadering „waarin duide lijkheid moet komen over de uitvoering van het genomen raadsbesluit". Hij stelt voor f1.320.000,— beschikbaar te stellen voor aanleg van een fietstun nel. Dit bedrag kan in 15 jaar worden afgeschreven en dat is inclusief rente een jaarlast van ƒ193.644,— op de begroting. Schilling wil de tunnel financieren door verhoging van de onroerend goed be lasting. De opbrengst van de OG- belasting is momenteel ruim 1,4 mil joen per jaar en voor de benodigde 193 mille is een belastingverhoging van 14% noodzakelijk. De raadsvergadering begint vanavond om 19.30 uur. naar verhouding lage kosten tot stand gebracht kunnen worden als het vrijko mende Irene-gebouw daarvoor kan worden gebruikt. Een pleidooi voor medewerking aan dit plan werd donderdagmiddag in De Lin deboom gehouden door voorzitter Ruud Hamer van de Stichting Samen Eén-Gollards. Dat gebeurde in aanwe zigheid van autoriteiten van provincie, rijk en gemeente, nadat door het ont hullen van een bord, het officiële start sein was gegeven voor de bouw van het nieuwe verzorgingshuis van Samen Eén-Gollards aan de Zes. Geen jongerenhuisvesting? Genoemd plan is dus strijdig met het idee om Irene straks tot een wooncen- trum voor jongeren te maken, maar in middels is gebleken dat de kans op het verwerkelijken van dat plan niet zo groot is. Loco-burgemeester Daan Schilling suggereerde donderdagmid dag althans dat het onderzoek inzake de mogelijkheden tot jongerenhuis vesting een negatief restultaat heeft opgeleverd, al trad hij daarover niet in details. Hamer wees er op dat met name het huisvesten van psycho-geriatrische be- Als er genoeg belangstelling voor is, zal mogelijk op Texel de cursus „Strategische Planning Toeristische Bedrijven" van het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toe risme (NWIT) uit Breda worden gegeven. De opleiding is bedoeld voor mensen die beroepshalve met toerisme hebben te maken, zoals hoteliers, bedrijfslei ders, eigenaars van bungalowparken, campinghouders, etc. De cursus duurt twee keer twee dagen en wordt gege ven door hoog gekwalificeerde mensen op het gebied van toeristische weten schap. Om de cursus betaalbaar te maken wordt in de kosten bijgedragen door de ministeries van Economische Zaken en Sociale Zaken. De resterende kosten zullen ƒ100,— tot ƒ1500,be dragen. Het is de bedoeling ook bui ten Texel cursisten te werven, onder andere van de andere eilanden. Wie interesse heeft kan contact opnemen met VVV adjunct-directeur Hans Bakker. MOET U VEEL BELASTING BETALEN OVER DIT JAAR? Realiseér dan voor 31 december a.s. een aftrekpost voor het af sluiten van een koopsompolis of pensioenvoorziening - maximale aftrek dit jaar ƒ16.305 - lagere stortingen zijn mogelijk! - belasting besparen NU en - later MEER inkomen. Voor alle informatie verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984, 4389 of (02225) 616. TjaccTi wulje mlmmg<pn knjeeiè l Is een Urne van attent Zjjn, uitvissen engoedizoeken I lW<j? 'nqlveren set vin<//r met naar. Daarvoor moet je naar Sejuwelier. I 'oor een kleui pnjsje bekjt 'n kompletesel: ring kanjer met collier én oorknoppen. Samen in een jooi doosje. In diverse uitwenwen. Groeneplaats

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1