voor een fietstunnel en egen financiering Voetbalvooruitzichten - stemgedrag raad raadselachtig !&roen~Zwart )uide!ijk zó Vakantiereisgids van de persx fë.TTi Kado- tipbon Martin Tromp HIJ DAG 29 NOVEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 9 gemeenteraad van Texel is in meerderheid voor een fietstunnel bij 't orntje als enige mogelijkheid voor een veilige oversteekplaats maar wil tunnel niet betalen uit verhoging van de onroerend goed belasting. :e conclusie kan getrokken worden na de extra raadsvergadering van isdagavond waar zowel het meerderheids- als het minderheidsstand- int van het college werden weggestemd. De verwarring na afloop van 5 jstemming was groot, zeker onder de raadsleden die tijdens de discus- ipartijpolitiek bedreven. Voor de bewoners van 't Horntje is het besluit I in dinsdagavond een extra steuntje in de rug na de gegrondverklaring n hun bezwaarschrift twee weken geleden. n buitenstaander zou het stemge- juc 39 als een motie van wantrouwen gen het college op kunnen vatten üdat de beide van elkaar afwijkende jlegestandpunten werden verworpen, wethouders Klaas Barendregt en et Zegers vonden dat de gegrondver- öring van het bezwaar waarin een iinel als enige oplossing wordt aan- edragen gezien moet worden als on- sisteuning van de andere bezwaren, sarin de in de huidige opzet geplan- oversteekplaats voor fietsers als on- ig wordt gekenmerkt. Daan Schil- g wilde zich aan de letter van de ■grondverklaringen houden en stelde n onroerend goed belastingverho- voot om de tunnel te betalen, jsten zoals bekend 1,3 miljoen. ;t enige wat het college nu nog zou innen doen is een ander financie- igsplan op tafel leggen of gewoon ivachten wat de hogere overheid et het bestemmingsplan doet en het jkomende juridische gevolg van de grondverklaring afwachten, ico-burgemeester Daan Schilling ver- s'de aan het begin van de raadsverga- -ring dat de gemeenteraad bijeen ss geroepen naar aanleiding van een 'van de CDA-fractie waarin hun emgedrag van 12 november werd egelicht. Volgens het CDA wordt er st het verleggen van het fietspad ïgs de Pontweg te weinig gehoor geven aan de wensen van de be- raarmakers en was het tijdens de adsvergadering niet duidelijk dat de- fractie niet alléén voor een tunnel emde. Indien het mogelijk is, bij- lorbeeld doordat provincie of rijk wil eefinancieren, geven wij aan een nnel de voorkeur", aldus de CDA- aan de gemeenteraad. Deze brief voor Zegers en Barendregt reden ïze uitleg van de gegrondverklaring accepteren en zelfs te steunen. Te snel slein Jansen concludeerde dinsdag- ond dat er op 12 november „mis- hien iets te snel beslissingen zijn ge- lacherige sfeer en het vrolijke ge- tkeel na afloop van de extra raads- rgadering dinsdagavond was slechts schone schijn van een gemeente- id die niet zo erg wilde glanzen. De eningen over wat er die avond bes/o- was verschilden bijna per partij, kele raadsleden verklaarden omstan- dat het allemaal niet zoveel uit tikte, onder andere omdat het hele rkeersp/an bij 't Horntje nog eens egelicht zal worden in een mmissievergadering. 't feit dat zowel Pakt als CDA een mverklaring hebben gegeven doet 'ts af aan de uiteindelijke uitslag van stemming: alléén een tunnel en en financiering. Het eerste besluit is extra cadeautje voor de bezwaar- ekers en de afwijzing van Schillings torste/ was te verwachten, uitslag was een duidelijke tegenval- voor het CDA dat er op had gere ed dat het Pakt Barendregt en Ze- rc en het CDA zelf zou steunen. Het kt was het echter net niet helemaal os met het CDA en verkondigde dat college nog maar eens moest gaan iten met de Horntje-bewoners. Een P argument omdat er al uitgebreid gediscussieerd met de bezwaarma- 'S- Het Pakt waagde echter niet te ten voor een tunnel of iets anders lorgde er zo mede voor dat er voor tunnel werd gekozen, verkiezingskoorts lijkt debet te zijn dit stemgedrag. Nadat op de bar- Men soms gezamenlijk is gevochten en het nationale landschap of voor dubbeldekker worden nu de eigen Hingen weer betrokken. Opvallend is gevit op het CDA waar Texels Be- 0 blijkbaar niets meer van wil weten ook het Pakt leek zich dinsdaga- M bewust niet achter het CDA te tiren, terwijl de argumenten van de woordvoerders, Terpstra en Jan- praktisch hetzelfde waren, verwarring over de tunnelkwestie is en maar groter geworden en hoe dat in de verkiezingsstrijd veel schreeuwkan opleveren mag de 'er bedenken dat het eigenlijk wei- wolis. De gemeenteraad toonde 'dagavond duidelijk haar politieke tandveel koorts en maar niet be- wil/en worden. nomen". Hij vroeg zich at waarom er bij een project dat 35 miljoen gaat kosten ,,niet een miljoentje af kan voor een tunnel" en vond het financie- ringsvoorstel van Schilling niet juist. De CDA-man zei dat eigenaars van woningen relatief al meer betalen aan de onroerend goed belasting dan huur ders van woningen. ,,Je moet het daar niet meer weghalen". Verder vreesde Jansen dat het verho gen van de OG belasting straks vaker een collegewapen kan zijn om plannen door te drukken. Hij zei dat het colle ge te weinig moeite heeft gedaan al ternatieven aan te dragen voor een veiliger fietsoversteekplaats en dat men daarover nog maar eens in con claaf moest met provinciale- en rijks waterstaat. ,,We waren op 12 novem ber niet voor paniekvoetbal en zijn dat nu nog niet," Schilling vertelde dat het voorstel tot 14 procent verhoging van de OG be lasting één mogelijkheid van financie ring was. ,,We hebben ons suf gepie kerd. Er zijn andere mogelijkheden om zo'n tunnel te betalen maar dit leek ons de beste", aldus de wethouder, waarbij hij opmerkte dat het knagen aan de saldi-reserve de buffer rond de begroting aantast en het verhogen van de toeristenbelasting ,,ook geen visite kaartje is als je je als gemeente net structureel werpt op goede Texel- promotie." Langer Discussie ontstond ook over de vraag of de tunnel in 15 jaar financieel moet worden afgeschreven. Bij verkeersvoor- zieningen is dat gemeentebeleid maar Gerbrand Poster vond dat niet juist. De tunnel-financiering kan in 30 jaar worden afgeschreven en dat betekent een jaarlijkse last van ongëveer 85 mil le. Poster ging er van uit dat de tunnel maximaal een miljoen gaat kosten. De VVD-er gaf ook een mogelijkheid tot financiering aan: het schrappen van de bijdrageregeling 't oude land van Texel. ,,Daar zit toevallige 85 duizend in", al dus de VVD-er. Hij vond ook dat de verkeersproblemen rond 't Horntje wer den onderschat. ,,Het wordt daar straks een drukte van jewelste. We moeten onze scholieren veilig kunnen laten oversteken en ik ben, zonder va ge redeneringen, dan ook voor een tunnel en wil die voorziening betalen". Poster vond echter niet dat daarvoor de OG-belasting omhoog moet. Ingrijpen Dirk Terpstra van het Pakt stelde de hogere overheid verantwoordelijk voor financiering van de tunnel omdat mi nister Neelie Smit-Kroes ook geld had uitgetrokken voor de andere verkeers- aanpassingen. Met het CDA vond Terpstra dat het college onvoldoende haar best had gedaan alternatieven aan te dragen bij Rijkswaterstaat. Ver der maakte de socialist van de gele genheid gebruik om te constateren dat het college in moeilijkheden kwam nu de oppositie niet dezelfde ideeën had als B en W. ,,Het college was een raad gewend die alle plannen rond 't Horntje wilde steunen en men was niet berekend op deze taktische zet van het CDA. B en W hadden twee weken geleden moe ten ingrijpen toen bleek dat dit voor stel niet freewheelend de politieke fi nish haalde", aldus Terpstra, die daar aan toevoegde dat ,,het oppassen ge blazen is met de eigen partijen als de oppositie het laat afweten". Trappen Schilling antwoordde dat het free wheelen van het college wel meevalt. ,,Dat doen we niet zo erg, we trappen ons rot om dit bestemmingsplan tijdig rond te krijgen." Schilling bestreed dat hij niet zijn best heeft gedaan andere fietsoversteekplaatsen bij provinciale- en rijkswaterstaat op tafel te leggen. ,,Er is 2,2 miljoen beschikbaar voor al le verkeersaanpassingen die de ge meente moet aanbrengen en daarvan betaalt de provincie vier ton en het rijk de rest. Alle plannen die we hebben ingediend zijn keurig van tafel ge veegd. Dit bestemmingsplan zonder tunnel zal wel een positief advies krij gen en alle betrokkenen hebben me duidelijk gemaakt dat verdere extra toeters en bellen niet mogelijk zijn. De tunnels die wij eerder bedachten zijn door RWS afgewezen, moet ik dan te gen de gemeenteraad net doen of er toch nog een kansje is? Die kans is er niet. De opdrachtgever zorgt voor de centen en verder valt er niets te wen sen of we moeten het zelf betalen." Schilling vond niet dat men omwille van de tunnel de bijdrageregeling mag schrappen. Bovendien staat dat bedrag voor 1986 al vast in de begroting. Poster interrumpeerde met de opmer king dat de eerste 85 mille dan vol gend jaar betaald moet worden uit de post onvoorzien. Schilling: ,,Het colle geprogramma gaat uit van de stelling: extra wensen, extra centen. We moe ten niet gaan schrappen in het investe ringsplan. Daar zijn ook verwachtingen gewekt." Weggestopt Op vragen van Gelein Jansen ant woordde Schilling dat het aanvankelijk in de bedoeling had gelegen om de ar tikel 19 bezwaarschriften begin deze maand, op te sturen naar G§, met daarbij het advies van raad en college. De artikel 19 procedure voor 't Horntje wordt gelijktijdig gevoerd met de pro cedure voor herziening van het bestemmingsplan om zo snel mogelijk met de verkeersaanpassingen te kun nen beginnen. GS hadden de papieren discussie rond de artikel 19 echter nog niet onder ogen gekregen. Na de raadsvergadering van 12 november achtte het college het beter nog even te wachten met versturen. Dat gold ook voor het bestemmingsplan zelf. ,,We hebben het plan maar even goed weggestopt". Aannemingsmaatschappij Van Noor- denne b.v. uit Kockengen rook handel en had het college een tunnel-offerte gestuurd. Aanleg van een 75 meter lange tunnel zou exclusief grondwerk en andere bijkomende kosten zoals transport bijna vijf ton gaan kosten, maar Schilling vroeg aan de raad niet over exacte bedragen te gaan discus- sieren. Het rekensommetje dat Poster maakte kwam uit rond de zes ton en dat was met de offerte van Noordenne volgens Schilling ook het geval. ,,AI die cijfers verschillen echter niet veel van de berekening die gemeentewer ken opstelde." Experts Door de restrictie van de voorzitter bleef ook een brief van Horntje- bewoners onbesproken. Deze brief is Texel heeft geen „eigen" vakantie reisgids meer, maar neemt deel in een gezamenlijke reisgids van alle waddeneilanden. De gids is in een oplaag van 125.000 exemplaren ge drukt, waarvan de helft dezer da gen wordt gestuurd naar tal van reisbureaus en VVV i-kantoren in het land. In de 43 pagina's tellende gids zijn drie pagina's algemene informatie opgeno men, geldend voor alle eilanden en voor de rest heeft het beeld- en tekst materiaal betrekking op eilanden af zonderlijk. Texel komt behoorlijk tot zijn recht. De vriendelijke en zakelijke tekst is rijkelijk geïllustreerd met me rendeels bekend kleurenfotomateriaal. Acht pagina's zijn ingeruimd voor de deelnemende hotelbedrijven. De gids over de Waddeneilanden is een van de twaalf gidsen, die dit jaar met steun van het NBT worden uitge geven. Vorig jaar waren de Friese ei landen nog opgenomen in de Friesland-gids, maar dat was niet zo gelukkig omdat het toeristisch karakter van Friesland sterk verschilt van de ei landen. Veel meer overeenkomst heb ben de eilanden onderling. Naast deze gids zal de VVV Texel zelf nog een eigen brochure uitgeven waarin gebruik wordt gemaakt van het materiaal van de Waddengids, maar waarin de informatie tot Texel beperkt blijft. Deze eigen brochure zal worden gestuurd aan mensen die niet de reis bureaus maar de VVV Texel zelf benaderen. Er was een behoorlijke belangstelling voor de raadsvergadering. gestuurd naar Gedeputeerde Staten en maakt melding van het tunnelbesluit van 12 november („Daar waren wij als bewoners heel blij mee") maar ook wordt de vrees uitgesproken dat de raad het besluit terug zal draaien we gens de hoge kosten. „De door de gemeente genoemde bedragen lijken ons echter aan de hoge kant. Volgens door ons geraadpleegde experts, kan het een en ander voor minder geld worden gerealiseerd. Wij constateren met verwondering dat er nu nog voor namelijk gesproken wordt over een al ternatieve route „voor de boot langs", een oplossing, die in eerste instantie als onveilig en onoverzichtelijk werd bestempeld" aldus de brief, waarin ge vraagd wordt of GS spoedig een einde wil maken „aan deze onzekere situatie". Gedraai Jan van Asselt van Texels Belang sloot dinsdagavond de rij van sprekers met de opmerking dat deze extra raadsver gadering („er wordt weer een beroep gedaan op onze schaarse vrije tijd") te wijten was aan het „eeuwige gedraai van het CDA". Van Asselt zei dat twee wethouders en het CDA weinig van de bezwaarschrif ten hebben begrepen of ze niet heb ben gelezen. „Er worden drie be zwaarschriften over één kam gescho ren, maar de dorpscommissie van Den Hoorn vraagt alléén om een tunnel en dat bezwaarschrift is ook goedge keurd. Je kunt dus niet gaan lopen roepen dat je eigenlijk voor alternatie ven hebt gestemd. Als je geen tunnel wilt of wilt betalen moet je tegen stemmen net als Texels Belang heeft gedaan". Van Asselt omschreef het raadsbesluit van 12 november als „po pulair doen zonder aan de centen te denken". Ondersteuning Gelein Jansen wilde ingaan op de kri tiek van Van Asselt maar de voorzitter belette dat, waarna de CDA-er alsnog zijn politiek ei kon leggen door een stemverklaring te geven. Jansen zei dat hij het bezwaarschrift van de Hoornder dorpscommissie opvatte als „een ondersteuning van de andere be zwaarschriften en niet als een zelfstan dig protest". „We laten ons niet klakkeloos opzade len met een gevaarlijke verkeerssitua tie. Texels Belang is te star en hun vi sie is vaak te beperkt." Paul Kikkert beaamde dat: „Maar je weet met Texels Belang wel waar je aan toe bent." Dirk Terpstra legde namens het Pakt ook een stemverklaring af en deelde mee zowel tegen het meerderheids- als tegen het minderheidsstandpunt van het college te zullen stemmen. „Een meerderheid van de raad heeft het bestemmingsplan goedgekeurd, maar ook de protesten tegen het plan". Het Pakt vond niet dat de ge meente de tunnel moet betalen maar was het ook niet eens met de brede visie van het CDA over de bezwaar schriften. Terpstra: „Het college moet nog maar eens met de Horntje- bewoners gaan praten over alternatie ven. Wij zien het protest van de Hoornder dorpscommissie ook als on dersteuning van de andere bezwaren, maar dit bezwaarschrift kan wel verve lende juridische consequenties hebben". Tegen het voorstel van Zegers en Ba rendregt om de gegrondverklaring op te vatten als een algemene wens om een meer veilige oversteekplaats stem den het Pakt, de PSP, VVB*er Poster en Texels Belang (uitgezonderd Schilling). Voor het voorstel om de OG-belasting te verhogen en daarmee de tunnelaan- leg te betalen stemden alleen Daan Schilling en Gerbrand Poster. Na stem ming was het even stil. Schilling: „Ik ben verbouwereerd. De vergadering is gesloten." Texelse Boys Na een weekend met veel afgelaste wedstrijden ontvangt Boys 1 HSV Sport, een goede ploeg waartegen in de eerste de beste competitiewedstrijd in Hoorn met forse cijfers werd verlo ren. Het zal dus weer een hele opgaaf worden om er minstens een gelijkspel uit te halen. Aanvang 14.00 uur. Ter- reindienst: Alfred Bakker en John Het tweede speelt de derby tegen Texel 4. Op het Boysveld werd het 0 0 en de Boys zullen er nu weer minstens een gelijkspel uit moeten ha len om uit de gevaarlijke zone te gera ken. Ook aanvang 14.00 uur. Boys 3 is vrij. De A-junioren en het damesteam gaan met dezelfde boot (13.05 uur) en bus naar resp. ZAP A2 en Schagen en ne men als ze de tegenstander niet on derschatten de punten mee naar Texel. Zaterdag zijn B1 en de meisjes junioren vrij. De junioren B2 gaan met de boot van 11.05 uur naar Helder B3 en C1 speelt op eigen terrein om 11.30 uur tegen Helder C3. Ook zaterdag worden alle E- en F-pupillen om kwart voor vier in de kantine verwacht. S.V. Cocksdorp Het eerste elftal gaat uit naar Schoorl. Gezien de resultaten van de laatste wedstrijden is een goed resultaat mo gelijk. Vertrek boot om 13.05 uur. De junioren gaan ook uit naar ZAP en spelen daar om 13.00 uur. Zondag spe len de dames uit, ook tegen ZAP, om 12.00 uur. Vertrek boot waarschijnlijk om 11.00 uur. Z.D.H. Het eerste en tweede zijn zondag bei den vrij. De wedstrijd van het tweede tegen Texel 5 die voor zondag op het programma stond, is verschoven naar zondag 8 december. De C-junioren spelen zaterdag thuis om 13.30 uur tegen Zeemacht C1 uit Den Helder. Terreindienst: Ben Bakker, Roger Kortenhoeven en Ivo Wiertz. S.V. Oosterend Zaterdag speelt het eerste zaterdagelf tal van SVO, wanneer het weer het toelaat, de thuiswedstrijd tegen BOL. Evenals Oosterend is BOL in de com petitie sterk gestart en ook dit team is de laatste weken teruggezakt naar de middenmoot. De uitwedstrijd eindigde in een gelijkspel en ook nu lijkt een puntendeling de meest logische uit slag. Zaterdag 2 speelt twee uur eerder (12.00 uur) thuis en wel tegen Opper does 2 waarvan gewonnen moet kun nen worden. Zaterdag 3 gaat uit naar Castricum en speelt daar tegen Castri- cum 5. Hier lijken geen punten voor Oosterend weggelegd. De A- en B- junioren spelen uit. De A-junioren heb ben winstkansen tegen Hollandia T A1 en hetzelfde geldt voor B1 tegen WGW B3. De C-junioren spelen om 10.30 uur thuis tegen ZAP C1 en zij zullen het erg moeilijk krijgen. D1 speelt om 9.00 uur thuis tegen Texel D1 en E2 speelt in Den Hoorn tegen ZDH E1. De E1 pupillen zijn vrij. Zondag speelt het eerste de uit wedstrijd tegen het laaggeplaatste Berkhout. Voor Oosterend is het zaak weer eens een uitwedstrijd te winnen wil men niet te ver achterop bij de kopgroep raken. Zondag 2 speelt thuis tegen BKC 5 en wint. De dames spe len thuis tegen Winkel 3. Afgelopen zondag lieten de dames hun eerste puntje liggen tegen de dames uit Cocksdorp maar tegen Winkel moet Oosterend weer tot een overwinning in staat zijn. Heden (vrijdag) hoopt Sinterklaas om 19.00 uur in de SVO-kantine te komen voor de jeugdleden die allen welkom zijn. O.a. hierdoor komt de vrijdagtrai ning te vervallen. In verband met sin terklaas en oude sinterklaas is de don derdagtraining van de komende twee weken vervroegd naar woensdag. S.V. Texel Het eerste, weer volop in de race voor de bovenste plaats, gaat naar Kolping Boys, waarvan op Texel met 1—0 werd gewonnen. De Oudorpers hebben een technisch goed voetballende ploeg met een zeer sterke verdediging. De doelcijfers 13—11 na tien wedstrijden zeggen genoeg. Het zal een hele klus worden voor de groen-zwarten om de punten mee te nemen naar het eiland. Het tweede krijgt het in Hoorn tegen koploper Always Forward 3 waarschijn lijk te moeilijk. Texel 3 en WGW 5 staan beiden onderaan met zes pun ten. WGW 5 komt op bezoek en als het derde nog uit de gevarenzone wil komen dan is er maar één mogelijk heid en dat is winnen. Het vierde ontvangt Texelse Boys 2. Op het Boysveld werd met 0 0, nu op eigen terrein moet er een kleine Texel-overwinning inzitten. A1 gaat naar Succes A1. Thuis werd het 2—2. De Wieringers zijn op eigen veld nog ongeslagen en er zal dus wel wat aan gedaan moeten worden om de punten te veroveren. A2 heeft goe de kansen op winst nu HCSC C3 op bezoek komt waarvan in Den Helder met 1—2 werd gewonnen. In Breezand werd het tegen ZAP B2 2—2 maar nu thuis heeft B1 de beste kansen. BKC B2 is te sterk voor B2, op Texel werd het een 0—2 nederlaag. C1 gaat naar Watervogels C1 op Texel werd het 2—2 en het zal een he le toer worden om de punten te pak ken. C2 krijgt Succes C2 op bezoek, in Hippo werd het 2—2, nu wordt een Texel-overwinning verwacht. S.V. De Koog De pupillen gaan zaterdag uit naar SV Texel. Vertrek bij Capri om 12..00 uur. De C-junioren gaan uit naar JVC C2 te Julianadorp. Vertrek uit De Koog 11.30 uur (boot 12.05 uur). Het eerste speelt zondag om 14.00 uur thuis tegen koploper Zuidermeer. Zuid- ermeer heeft nog geen enkefe neder laag geleden, misschien kan De. Koog hier voor zorgen. Het tweede, dat afgelopen zondag erg sterk speelde, gaat uit naar BKC 4. Vertrek met de boot van 12.05 uur. De dames gaan eveneens met de boot van 12.05 uur uit naar HOSV 3 te Hoogwoud. Hier is een kleine overwin ning voor De Koog mogelijk. Terrein- dienst: Charles Ipenburg en Cees van Beek. Is ook uw tafel straks weer piekfijn in - orde? De glazen glanzend als de borden? en scherp van snede het bëétek? Nü tot 5 december mèt deze uitgeknipte bon voor maar liefst met 10% (procenten) mmder als kado, getipt en da's niet gek! den burg, gravenstr. 7, tel. 3592 Briljant choiker van Diamonde verkrijgbaar vanaf Z922,— Briljant ringen 0.01 krt. Reeds verkrijgbaar vanaf ƒ129,- Weverstraat 34 Den Burg telefoon 2912

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 9