Cjroen c2wartsJ~exeh in het harL, 'etere verhuur door lassifikatie bungalows TX 50 feestelijk in de vaart ~WD Baardwalvissen voor Greenpeace Helly-Hansen ^INIWB GAF UITLEG VOOR VVV LEDEN Op Texel afgebouwd Ouwe Sunderklaas voor KRO radio De Texelse Courant tijdens de feestdagen. nrj WARMTEKLEDING KüJ. W.S.C. Duinker DINSDAG 3 DECEMBER 1985 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 10.037 sctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. n werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, sOosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der ijen, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. 1 advertenties, abonnementen, etc.: Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /18,10 per kwartaal; los 80 cent °ostgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ltssifikatie van particuliere vakantiewoningen door de NWB heeft een gunstig effekt op de verhuur mogelijkhe- >ii. Want dat geeft zekerheid voor de gast en de gemiddei- kwaliteit van de vakantiewoningen in het gebied stijgt mmerkeiijk omdat de eigenaars gestimuleerd worden om tor het aanbrengen van verbeteringen in een zo hoog mo- tlijke klasse te komen. iens de voorlichtingsbijeenkomst die VW en ANWB donderdagavond (den in hotel De Lindeboom werd der meer duidelijk dat het niet. altijd stbare voorzieningen zijn waardoor n bungalow of huisje in kwaliteit kan ïgen. In veel gevallen gaat het om inigheden waarin direkt kan worden orzien en waaraan tot dusver ge- »on niet is gedacht. Er zijn in veel vallen echter ook verbeteringen jnselijk die wèl een forse investering tekenen maar die niettemin de moei- waard zijn. De kosten kunnen wor- (i terugverdiend door langduriger fhuur of door een hogere huurprijs, lenaars van bungalows, appartemen- en vakantiehuisjes die via de reser- ringsdienst van de VVV worden ver- iurd zijn verplicht aan het klassifika- tsysteem mee te doen. Hoe de klas- ikatie voor de andere verhuurders Drdt geregeld is een zaak van de ixelse Vereniging van Logiesverstrek- !ts die daarover nog een beslissing oet nemen. In geen geval kan ie- and worden verplicht verbeteringen n te brengen om aldus in een hoge- klasse te komen. Een geheel vrijblij- tnde zaak is het echter niet, want ie een lage of geen klassifikatie •eft, komt daardoor in een minder instige konkurrentiepositie te verke- en zal zich dus min of meer ged ongen voelen om toch voor verbete ren te zorgen of genoegen te ne ten met een relatief lage huurprijs. Geen koploper ixel loopt wat de ANWB klassifikatie ïtreft niet voorop. In de meeste an- ire vakantiegebieden (waaronder Zee- nd en de overige waddeneilanden) ordt het systeem al geruime tijd tot vredenheid toegepast. De VVV Texel as lange tijd van mening dat het niet nodig was zich aan te sluiten omdat de vakantieverblijven die via de reser veringsdienst worden verhuurd reeds zeer duidelijk en objektief in de betref fende brochure worden beschreven zo dat de adspirant vakantieganger zich een goed beeld kan vormen. Men heeft nu echter ingezien dat een toe gevoegde beoordeling van een landelij ke organisatie als de ANWB extra wer vend is. Bovendien zullen nu ook de akkomodaties kunnen worden gekeurd die door de eigenaars zelf worden ver huurd en die zonder gedetailleerde om schrijving alleen maar in de VVV akko- modatie lijst worden genoemd. Gereedschap De ANWB heeft voor het vaststellen van de klasse waarin een bepaald huisje valt, een uitgekiend en objektief werkend systeem ontworpen, dat aan de hand van praktijkervaringen in an dere gebieden is geperfectioneerd. De heer J.D. van der Have, inspecteur bungelowparken van de ANWB, (die met de inspecteurs J. Stout en C. Stam naar Texel was gekomen), zei dat de gast in de vorm van de ANWB klassifikatie een stuk gereedschap in handen krijgt waardoor hij kan vaststellen welke kwaliteit hij kan ver wachten zonder dat het nodig is eerst te gaan kijken. Klassifikatie waarbij de klasse met sterren wordt aangegeven wordt al jaren toegepast bij hotels en bungalowparken als geheel. Iets derge lijk toepassen bij „losse" particuliere vakantiewoningen is een initiatief van de provinciale VVV van Zeeland die het zag als een middel om op te tre den tegen de „kippenhokken" die als vakantieverblijven werden verhuurd. De klassifikatie van een bungalow, huisje of appartement wordt niet aan gegeven met sterren maar met cijfers. Klasse 5 is „zeer luxe", klasse 4 „luxe" klasse 3 „zeer geriefelijk", klas se 2 „geriefelijk" en klasse 1 „eenvou dig". Ook bij deze laagste klasse moe ten alle onderdelen nog van „redelijk aanvaardbare" kwaliteit zijn terwijl de inrichting en voorzieningen voldoende moeten zijn voor doelmatigheid en eenvoudig tot redelijk comfort. Het pu re feit dat een klassifikatiecijfer is toe gekend houdt dus al een kwaliteitsga rantie in en klasse één kan dus zeker niet als „slecht" worden opgevat. Vol doet een huisje nét niet aan de eisen voor klasse 1 dan is er sprake van klassificatie zonder cijfer en het bete kent tevens dat slechts door enkele aanvullingen wèl aan de vereisten kan worden voldaan. Het huren van zo'n huisje hoeft niet te worden ontraden. Privacy Van der Have vertelde dat de privacy een belangrijk criterium is bij de be oordeling. De huurders moeten tegen hun zin niet met anderen geconfron teerd kunnen worden en alle essentiële voorzieningen moeten binnen de wo ning aanwezig zijn. Elektriciteit en warm en koud stromend water worden als vanzelfsprekend beschouwd en de inrichting van de woning moet zijn af gestemd op de personencapaciteit die in de aanbieding is vermeld. Van der Have maakte met een reeks voorbeel den duidelijk waardoor in de groten getale opgekomen VVV verhuurders een uitstekende indruk kregen van de wijze waarop het inspektieteam van de ANWB te werk gaat. WAt beslist niet kan is het gebruik van bepaalde voorzieningen (zoals keuken en toilet) samen met anderen: de gast heer of de gasten. Ook een toilet dat buiten de woning is gelegen is niet aanvaardbaar en hetzelfde geldt als vier mensen in het woongedeelte moe ten slapen, ook al zijn de voorzienin gen daarvoor nog zo „luxe". De inspecteus letten allereerst op de staat van onderhoud van het verblijf. Het hang- en sluitwerk moet deugde lijk zijn envenals bijv. het schilder- en stucwerk. Dat is eenvoudig en objek tief vast te stellen. Iets anderes ligt het De TX 50 loopt de haven van Oudeschild binnen na een koude maar feestelijke proefvaart met vriendenfamilie en zakenrelaties. bij de beoordeling van de „sfeer". Het huisje moet van binnen een vriendelij ke indruk maken. De ANWB- inspecteurs profiteren bij het toeken nen van punten hiervoor van het ver gelijkingsmateriaal in de vorm van honderden andere huisjes elders in het land. Centrale verwarming levert pun ten op maar een systeem dat daarmee te verglijken is (bijv. een kachel met enkele gevelkachels) wordt ook hoog gewaardeerd. Landschap Wat geen rol speelt is de landschappe lijke ligging van het huisje, omdat dit een persoonlijke zaak is voor de huur der. Er zijn mensen die een eenzaam plekje aan de bosrand of in de duinen schitterend vinden, terwijl anderen de voorkeur geven aan de polder of een dorp. Wel maakt het verschil of een huisje apart staat of gelegen is in een complex of aan een straat. Extra pun ten levert het op als kan worden be schikt over „eigen" parkeerruimte (zo dat de auto niet aan de openbare straat of weg hoeft te staan.), en een bergplaats voor fietsen, bolderwagens en andere spullen. De belangrijke privacy houdt in dat men zich in zijn huisje vrijelijk moet kunnen bewegen. Punten zijn te ver garen met een goede beplanting van Lees verder pagina 2 f 557.50 was zaterdagavond het be drag dat in 't Skiitje werd neerge teld voor de baarden van vier Ou deschilders, Simon Dros, Klaas Veenbaas, Alfons Boom en Dirk Schagen waren bereid hun baard publiekelijk te laten afscheren als dat publiek bereid zou zijn daar voor klinkende munt te betalen. Die klinkende munt ging naar de mi lieugroep Greenpeace en de baarden- veiling in het dorpshuis was tegen middernacht een waardige afsluiting van een aktiedag voor Greenpeace, ge organiseerd door de jeugdclub van Ou deschild. De totale opbrengst van de aktie was f1.561,50. Van tien tot tien uur werd een bazar gehouden met als centraal middelpunt een biljartmarathon. Voor een gulden mocht men een half uur biljarten en er was steeds genoeg animo om de twaalf uur vol te maken. In die twaalf uur werden er ruim 1500 caramboles gemaakt. De publieke belangstelling voor de baardenveiling viel wat tegen maar de bedragen die voor de baarden van de mede-Oudeschilders werden opgehaald niet. Dapper Gerard Zijm wist als ceremoniemeester de Greenpeace-giften uit de zakken te praten en sprak de dappere mannen in de kapperstoel aan met baardwalvis sen. Dirk Schagen ging als eerste on der het mes. Een rondgang met de hoed leverde f109,— op. Nadat Scha gen pro deo door Jolanda Boekei was geschoren deelde Simon Dros mee dat zijn baard in ieder geval f110,— moest opbrengen en dat bedrag werd net overschreden. Met een gift van Dros zelf kwam men op f122,50. Zaterdagmiddag is de nieuwe TX 50 „Deneb" met een feestelijke proef vaart op de Waddenzee in gebruik genomen. Het nieuwe schip van Sjef Boom uit Oudeschild wordt door de eigenaar omschreven als een „schuit die is aangepast aan de tijd en veel meer comfort biedt dan de oude TX 50". Blijkbaar waren er veel Oudeschilders die de baard van Alfons Boom wilden zien rollen: er werd snel f136,— opge haald en Boom deed daar f50— bij. Dat laatste was een anonieme gift. Vangst Boom bleek tijdens het scheren enige angst voor de tondeuse te hebben en verklaarde meermalen dat het scheren hem echt pijn deed. Nadat Romein Dros het voorhoofd van Alfons koel hield met een natte doek werd de ope ratie met verve afgewerkt. Het laatste slachtoffer, Klaas Veenbaas, leek aan vankelijk niets te voelen voor het af scheren van zijn baard maar toen het publiek nog een keer diep in de buidel tastte en precies f200,— aanbood moest hij er aan geloven. Tot verrassing van velen meldde een vijfde baardwalvis uit Den Hoorn zich aan voor de scheerpartij met de mede deling dat hij de volgende dag Sinter klaas in Paal 9 moest assisteren als zwarte piet. De grijsaard had een piet zonder baard geeist en onder het mot to „hij moet er toch af en dan maar voor het goede doel" bracht deze baard f110,— op. De avond werd afgesloten met een uitstekend portie muziek van een uit gedunde Attic Tune (Cees de Jong en Saskia Eelman) dat het publiek be loonde met f50— Penningmeester Ro mein Dros van de Oudeschilder jeugd club toonde zich na afloop zeer tevre den over het resultaat. „We hadden op ongeveer f1.000,— gerekend dus deze opbrengst vinden we uitstekend". Op de foto gaat Alfons Boom onder het mes van Jolanda Boekei. Romein Dros verleent assistentie en Gerard Zijm (linksboven) levert commentaar. De ex-TX 50 was een raspaardje uit 1947, niet veel kleiner dan de nieuwe, maar wel meer onpraktisch ingedeeld met een verouderde techniek. De nieu we „Deneb" (naam van een ster en afgeleid van de namen Dennis en Bi- anca, de kinderen van de familie Boom) heeft een lengte van 19,5 me ter een holte van 2,40 meter en een breedte van 6 meter. Die breedtemaat heeft er vooral toe bijgedragen dat de TX 50 een schip is geworden met aan dacht voor ruime werkmogelijkheden voor Sjef Boom en zijn werknemer Reg Visser. „De machinekamer is het hart van je schip en daar moet je makkelijk kun nen werken. Te kort ruimte wekt alleen maar ergenis" aldus Sjef Boom. Het vistuig werkt hydraulisch en ook dat is een modernisering. Onder de ruime, overzichtelijke stuurhut is een eenvou dig, met hardhout béklede ruimte, waar vier mensen kunnen slapen. Tevreden Het casco is gemaakt in Oltgensplaat door de werf de Plaete. Dit stalen kar kas kwam half juni naar Oudeschild om door scheepswerf Boom te worden afgebouwd. Het is de eerste keer dat de Texelse scheepswerf, met inschake ling van andere eilandelijke bedrijven, een dergelijke klus voor haar rekening nam en dat gebeurde, volgens Sjef Boom, naar volle tevredenheid. Met name het feit dat Hans Boom sinds kort mensen in dienst heeft die weg weten met de moderne hydrauliek- systemen was belangrijk bij aanname van dit werk. De motor werd geleverd door de Fa. Laan en Kooy uit Den Oever, de schroef en straalbuis via de Fa. van Vooren uit Zaltbommel, de nautische apparatuur leverde Radio Holland, de winch werd geleverd door Patmos uit Bruinisse en de hydrauliek kwam van het Rotterdamse bedrijf Hamwerty. Van eigen bodem is het timmerwerk van S. Hemelrijk met assistentie van De KRO radio besteedt donderdag a.s. aandacht aan Sinterklaasgebruiken op de Waddeneilanden. Meerdere eiland bewoners zullen daarover vertellen in het programma „Sporen uit het ach terland" dat van 12.00 tot 12.30 uur wordt uitgezonden via Radio 5 (mid dengolf 298 meter). Via de VVV zijn twee Texelaars uitgenodigd om aan de uitzending mee te werken. Als ze er de gelegenheid voor krijgen, zullen ze duidelijk maken waarin de Ouwe Sun- derklaasviering op Texel verschilt van die van de andere eilanden en ook iets vertellen over de heidense oorsprong van het feest en de ontwikkeling die het na de oorlog heeft doorgemaakt. bouwbedrijf Visser, het electra van de VEM, de tuigage is geleverd door CIV en de genoemde inbouw en afwerking van Scheepswerf Boom. 256 pk betekent een uitbreiding van 70 pk ten opzicht van het oude schip (dat verkocht is naar Lauwersoog) en dat betekent dat de TX 50 naast de garna lenvisserij binnen de 15 mijl op de Noordzee op platvis kan vissen, al is dat uiteraard afhankelijk van de weer somstandigheden. De geringe diep gang behield de mogelijkheid tot gar nalenvisserij in de Waddenzee, een be- drijfsmogelijkheid die het meest zal worden benut. „Dit schip is iets ruimer en moderner dan mijn vorige kotter en dat betekent dat ik met iets meer motorvermogen toch iets langer op zee kan blijven om mijn boterham te verdienen" aldus Sjef Boom. Door het uitvallen van 25 en 26 de cember en 1 januari als werkdagen zal in de kerstweek en de week van oud-en-nieuw steeds maar één krant verschijnen In de kerstweek alleen op dins dag 24 december en in de week van oud-en-nieuw alleen op dinsdag 31 december. Adverteerders worden verzocht (voor deze beide kranten) hun op drachten steeds op de vrijdagen daarvoor aan te leveren, zodat on danks drukte toch de nodige tijd en zorg aan hun advertenties kan wor den besteed. De directeur. Het warme kontakt uit Noorwegen T/m 5 december bieden wij U 10% korting op al onze artikelen. Heemskerckstraat 11a, Oudeschild. 3 en 4 december koopavond.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1