Politiek café had tamme start onder mekaar Oudjes Dagwinkels op Groeneplaats? Net van zandbak vernield Pech na zeven jaar.. VERVOLG VAN PAG.l Klassifikatie Garnalenkotter liep aan de grond Bromfietshelm gestolen FAMILIEBERICHTE! PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 DECEMBER is Bij de herinrichting van de Groenenpaats wordt gedacht een aantal dag winkels te plaatsen, de lokale omroep mag van Kabeltex b.v. uit gaan zenden via de kabel in Den Burg en de dorpscommissie van Den Hoorn lijkt er niet over te denken het door de raad gegronde tunnel-verzoek in te trekken. Dat waren enkele nieuwtjes die naar voren kwamen in het politieke café dat donderdagavond in de Twaalf Balcken werd gehouden. Het betrof een politieke discussieavond waarin de verkiezingskoorts niet aantoonbaar aanwezig was en die mede door twee van de drie gekozen gespreksonderwerpen een tam verloop had. Het politieke café moet dit jaar ook voldoen aan de eisen van een live radioprogramma en wat dat betreft hadden de makers bij hun eerste po ging de goede draai nog niet gevon den. Er was een strakke tijdslimiet van anderhalf uur waarin drie'onderwer pen, de tunnelkwestie bij 't Horntje, kabeltelevisie en de herinrichting van de Groeneplaats, werden behandeld. De tijdsdwang zorgde er ongetwijfeld voor dat de de luisteraars in' de bejaar denhuizen niet werden opgezadeld met oeverloze discussies, maar het publiek in de zaal kreeg mede daardoor onvol doende ruimte haar of zijn zegje te doen. Discussieleider Niek van der Heijden moest een feller wordende discussie rond de inmiddels in politieke kringen legendarische fietstunnel omwille van de tijd afkappen en dat zijn nu juist zaken die een politiek treffen in een kroeg spannend kunnen maken. Emotie Ton Doppenberg, directeur gemeente werken, opende het tunnel-gesprek met een uitleg waarom een dergelijke fietsoversteek al gauw een miljoen kost, met daarbij de opmerking dat een tunnel van 92 meter lengte minstens vijf meter breed moet zijn. De als „raadsnestor" aangekondigde Bert Weijdt verklaarde dat de besluit vorming rond de tunnel „teveel emoti oneel en te weinig reëel" was ge weest. ,,Er verandert in feite niets. De fietsoversteek is nu ook niet echt vei lig", aldus Weijdt, die opmerkte dat hij vond dat de fietsoversteek op de hui dige plaats moet blijven, waardoor fietsers twee keer een tweebaans rij baan moeten oversteken maar niet hoeven om te rijden via het grote kruispunt. Ate Rienstra van het CDA kreeg gelegenheid om de visie van zijn partij nog eens uit de doeken te doen. ,,We willen een veilige over- of on dersteek. Wat er nu bedacht is, is niet veilig genoeg". Rienstra noemde een fietsroute voor de boot langs een goed alternatief en gaf toe dat er voor de extra raadsver gadering gepoogd was een stem af spraak te maken met hét Pakt. ,,Er is overleg geweest maar vlak voor de vergadering deelde het Pakt ons mee dat ze toch niet voor het meerder- heidsvoorstel van het college konden stemmen". Blaren Jaap Lap constateerde als voorzitter van de dorpscommissie van Den Hoorn dat het hoogste bestuursorgaan van de gemeente heeft beslist en dat daar verder weinig aan te doen valt. ,,Wij vroegen om een tunnel en heb ben die vraag voorgelegd aan de raad. Ze waren het blijkbaar met ons eens want ze hebben het bezwaarschrift ge grond verklaard. Dan is de kous voor mij verder af". Lap liet blijken geen voorstander te zijn van het intrekken van dit bezwaarschrift en zei ook dat het niet alleen een ondersteuning was van de andere twee bezwaarschriften. ,,We vragen in ons bezwaarschrift om een tunnel en verder niks". Lap vroeg aan Rienstra, nadat het raadslid had uitgelegd dat de gemeen te eigenlijk geen geld heeft voor een tunnel, waarom het CDA dan voor heeft gestemd. Rienstra: ,,De algeme ne wens van de bewoners, een veiliger oversteek, hebben we gegrond ver klaard. De suggesties in het bezwaar schrift hoeven we als raad niet over te nemen". Gerbrand Poster was het daar niet mee eens. ,,Als je a zegt moet je ook b zeggen" Lap sloot de discussie af met de wijsheid: Wie zijn billen ver brandt moet op de blaren zitten". Dissonant Nadat Gert Jan Schoorl in een kort in terview had uitgelegd dat lokale radio en lokale televisie wat hem betreft uit- zendruimte kunnen krijgen op de kabel in Den Burg en dat abonnee-tv in de toekomst technisch mogelijk is, vertel de Ton Doppenberg dat zijn gemeente lijke afdeling momenteel bezig is ideeën op papier te zetten betreffende de herinrichting van de Groeneplaats. Doppenberg noemde de Groeneplaats een „dissonant in het winkelcentrum Den Burg". „Als je gezellig loopt te winkelen kom je opeens op dat grote kale plein en we moeten met elkaar gaan praten wat we met het plein wil len". Eén idee is er al: een fink aantal parkeerplaatsen laten verdwijnen, het plein opnieuw bestraten en ruimte bie den aan kiosken, tegenwoordig dag winkels genoemd. „We denken dat we met wat nieuwe bebouwing de Groe neplaats aantrekkelijker kunnen maken. Er komt echter uitgebreide inspraak". Bielzen Architekt Jan Visser, (die negen jaar geleden het boekje „Terug op de plaats" op de markt bracht, waarin een voorstel wordt gedaan om het ou de Raaksje weer op te bouwen voor het raadhuis) zei dat het raadhuis te veel als zwarte piet van de Groene plaats naar voren wordt geschoven. Het ontwerp van het raadhuis was in zijn tijd redelijk. Je moet dat gebouw ook niet zonder meer afkammen. Toen dachten sommi ge stedebouwkundigen en architekten dat dat een goede aanpak was. Het is in ieder geval een illustratie van een tijdsbeeld". Visser vond dat als er win kels op de Groeneplaats moeten ko men deze vanuit de voorgevel van het raadhuis moeten worden gesitueerd en niet midden op het plein. „Dan hoop ik ook dat ze er niet van die bielzen bloembakken neer donderen, want die tijd hebben we nu echt gehad". De gemeente heeft 2/z ton beschikbaar voor herinrichting van het raadhuis en de architekt meende dat met dit geld ook buiten het gebouw iets gedaan kon worden. Bijvoorbeeld verfraaiingen aan de gevel of een andere entree. Autovrij Het centrum moet daarbij niet hele maal voor autoverkeer worden afgeslo ten, was een andere mening van de architekt, die bestreden werd door Dirk Terpstra. „Waarom moeten auto bezitters tot voor het raadhuis kunnen rijden en wordt van mensen die de bus nemen gevraagd vijf minuten te lopen" aldus Terpstra. Roelie Bakker deed de suggestie een bushalte op de Groeneplaats te maken en kwam daar na met een meer utopisch plan: de ijs baan bestraten en zomers benutten als parkeerplaats, het centrum autovrij maken en een loopbrug aanleggen over de vijver aan de Keesomlaan. Meer reeël waren de opmerkingen om een fietsen tailing naast café de Zwaan te maken en sierverlichting aan te brengen op het plein. Samen met Mark Fonds werd zachte satire bedre ven door een tekening te tonen waar bij de Groeneplaats een overdekt sub tropisch zwemparadijs was met een grote glijbaan vanaf het dak van het raadhuis. Dat dak kon dienen als par keerplaats voor auto's. Mark Fonds: „Ons plan kost niets, want alle toe ristische voorzieningen worden tegen woordig doorberekend in het bootkaartje". Voorspelling Dit ludieke onderdeel werd voorafge gaan door een verkiezingsvoorspelling van Ate Rienstra. Hij dacht dat de VVD in maart 1986 één raadszetel ver liest en de PVDA zal groeien van drie naar vier zetels. De andere partijen blij ven gelijk. Ook in de komende politie ke cafe's zal aan raadsleden worden gevraagd een verkiezingsprognose te doen. Die verwachtingen komen dan weer ter sprake bij de bekendmaking van de verkiezingsuitslag. Het politieke café werd met succes muzikaal omlijst door de Monkeys Revival. Onbekenden hebben het net, waarmee de zandbak van de Jacob Daalder- school in Oosterend was afgedekt ver nield door het in brand te steken. De schade is f800—De laatste tijd heb ben zich in de omgeving van deze school meer vernielingen voorgedaan wat voor de politie aanleiding is om scherper uit te kijken. Gehoopt wordt op tips uit het publiek. Na zeven jaar schadevrij rijden sloeg het noodlot dubbel toe. Een Texelaar raakte als gevolg van een ongeluk zijn auto kwijt en hij bestelde bij zijn gara ge een nieuwe. Die zou 1 december worden afgeleverd en tot die datum kreeg hij van de garage een andere wagen in bruikleen. Met die auto raak te de vrouw van de betrokkenen op de Zwinweg in het Noorden in een slip als gevolg van gladheid. De auto be landde in de sloot en werd zwaar be schadigd. De vrouw moest zich bij de huisarts en in het ziekenhuis laten behandelen. Mevrouw Burgman met Sint Nico/aas te midden van het jeugdige knechtenlegerin de recreatiezaal van Molenend de direkte omgeving en - voor de hand liggend maar niet overal aanwe zig - overgordijnen. Het meubilair moet afgestemd zijn op het aantal personen dat de bungalow volgens de aanbieding kan bevatten, wat niet alleen geldt voor de stoelen rond de eettafel maar ook voor de ge makkelijke stoelen van de zithoek. Een eethoek met krukken inplaats van stoelen is minder gewenst omdat de ANWB ervan uit gaat dat ook oudere mensen de huurders moeten kunnen zijn. Slaapplaatsen in de woonkamer worden als minder comfortabel geacht. Met aparte slaapkamers vallen dus punten te verdienen. Heel belang rijk is een aparte ouderslaapkamer. Televisie Nogal wat discussie is er geweest over de vraag in hoeverre een televisie toestel gewenst is. De ANWB heeft besloten dat tv zodanig vanzelfspre kend is in een gezin, dat deze ook in het vakantieverblijf aanwezig zou moe ten zijn. Extra punten levert een kleu rentelevisie op. Gunstig is als naast de gewone werkverlichting ook sfeerver lichting in het huisje aanwezig is, in ie der geval moet er een plek zijn waar men 's avonds kan zitten lezen. Men moet erop berekend zijn dat een huisje wordt gehuurd door een gezin met (jonge) kinderen. Kindermeubilair (box, kinderbed, kinderstoel e.d.) moeten aanwezig zijn of gratis beschikbaar. Wat de vloerbedekking betreft: duur hoogpolig zacht tapijt moet niet en is zelfs onpraktisch; tegels of vinylvloer- bedekking is prima. Een belangrijk on derdeel wordt gevormd door de keu kenvoorziening, waarbij een eenvoudig stenen aanrecht met daaronder plan ken met een gordijntje als minimum wordt beschouwd. Het keukengerei moet kompleet zijn, evenals het ser viesgoed. Het spreekt vanzelf dat het aantal stuks borden, glazen, kommen e.d. tenminste gelijk moet zijn aan de personencapaciteit van de bungalow en dat het geen allergaartje is van al lerlei soorten. Een koelkast is gewenst, als deze groter is dan 140 liter worden méér punten toegekend. Een gasfor nuis wordt hoger gewaardeerd dan een gaskookplaat en er zijn ook punten te vergaren met een afzuigkap en een koffiezetapparaat. Bij de slaapkamers wordt niet alleen gelet op de beschik bare ruimte (waaraan zonder hoge kosten meestal niet zoveel is te doen) maar ook op de kwaliteit van de bed den. Het moet er netjes en degelijk uitzien, de spiraal moet niet zijn door gezakt en een niet te dunne moderne matras wordt op prijs gesteld. Driedeli ge kapokmatrassen zijn uit de tijd. Ge let wordt ook op het „slaapkamergar nituur": een nachtkastje, bedlampje, wekkertje, een plank of kast waar men spullen in kwijt kan, e.d. Sanitair Een belangrijk onderdeel is het sanitair. Een aparte wc, dus niet met een dou che in één ruimte, levert punten op, evenals een behoorlijke betegeling van de sanitaire ruimten. Minstens één vaste wastafel in een huisje is ge wenst, extra punten geeft een tweede of derde wastafel op de slaapkamer(s). Er moet „ergens" een scheerstopkon- takt zitten en er wordt ook gelet op de verwarming en ontluchting van de badruimte. Als bijzondere luxe extraat jes gelden openhaard, vaatwasmachi- ne, telefoon, grill, wasmachine en diepvriezer, als deze tenminste in de woning aanwezig zijn en niet samen met anderen gebruikt hoeven worden. Deze zaken leveren in eerste instantie geen extra punten op maar worden bij de inspectie wel aangetekend. Ze kun nen doorslaggevend zijn in grensgeval len zodat men een klasse hoger komt dan op grond van de overige uitvoe ring en inrichting mogelijk is. De klasseaanduiding in cijfers heeft dezelfde betekenis als sterren. Klasse vijf staat dus gelijk aan vijf sterren. Bij de keuring mag de eigenaar aanwezig Zondagmiddag liep Theo Eilander uit De Cocksdorp met zijn onlangs aange schafte garnalenkotter TX 30 op een bank van de Eierlandse gronden. Oor zaak was een defekt aan het roer. Dat defekt kon hij zelf herstellen, maar po gingen om zelfstandig vlot te komen lukten niet. Na een paar uur bleek bij radiokontakt dat Eilander hulp op prijs stelde en om 17.30 uur werd de strandreddingboot Ida Mary te water gelaten met aan boord schipper Jaap Groen en verder Pieter Jan Stolk, Paul Kikkert en Jochem Inia, terwijl Peter Quartel en Teun den Braven aktief wa ren op de wal. De kotter werd op sleeptouw genomen en een eind naar binnen getrokken. Het karwei voltrok zich bij vrij harde wind en daardoor hoge branding. Een 17-jarige jongen uit Den Hoorn mist zijn bromfiets(integraal)helm, die hij in 't Asiel gad opgehangen. De helm is metallic grijs met blauwe ver siering en heeft een waarde van 7150,—. zijn; het wordt zelfs op prijs gesteld omdat de betrokkene dan al direkt een indruk krijgt van wat hij moet doen om (nog) hoger te scoren. Die keuring wordt bij voorkeur uitgevoerd als het huisje niet wordt verhuurd en altijd na afspraak waarbij iemand van de VVV meekomt. Het resultaat van de keuring wordt via de VVV aan de eigenaar be kend gemaakt. Gaat die niet met de klassifikatie ak koord dan kan hij opheldering vragen bij de VVV. De punten op de lijsten zijn vertrouwelijk en worden door de ANWB niet uit handen gegeven, ook niet aan de VVV. Wel wordt duidelijk gemaakt welke onderdelen te verbete ren zijn. Alle kontakten lopen via de VVV. De klant kan over de klassifikatie dus niet de ANWB benaderen. Wie voorzieningen heeft verbeterd kan her inspectie aanvragen. In ieder geval wordt de keuring om de drie jaar herhaald. Wanneer? Een vragensteller informeerde in welk jaargetij de keuring wordt uitgevoerd. Als een huisje er in de natte winterpe riode troosteloos bijstaat kon het on derdeel wel eens minder gunstig zijn dan onder een stralende voorjaarszon. Van der Have ontkende dat, „daar kij ken wij heus wel doorheen". Met nadruk werd erop gewezen dat de klassifikatie los staat van de huurprijs. Dat moet de eigenaar zelf bepalen. De omstandigheden zijn voor ieder ver schillend. Het hangt-af van de kapi- taalslasten, de bezettingsgraad, de concurrentiepositie een huisje vlak bij het strand levert meer op dan een ver blijf in het „binnenland") en het hangt er ook vanaf of de eigenaar veel of weinig wil verdienen. De klassifikatie heeft daar dus niets mee te maken en de ANWB geeft ook geen adviezen in zake huurprijzen. Verplicht Desgevraagd vertelde VVV directeur Jaap Dekker dat de klassifikatie ver plicht is voor de bungalows, huisjes en appartementen die via de VVV reser veringsdienst worden verhuurd omdat de VVV voor deze akkomodatie mede verantwoordelijk is. De inspectiewerk zaamheden kunnen in april worden ge daan, direkt na de paasvakantie. In het informatiemateriaal voor 1987 kunnen de klassifikatiecijfers dan worden ver meld. Of tegelijk ook de huisjes van de andere verhuurders (die geen ge bruik maken van de VVV bemiddeling maar wél in de akkomodatielijst van „Waddeneiland Texel" zijn vermeld) kunnen worden „meegenomen" kon niet met zekerheid worden gezegd. Eerst moet de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers uitspreken öf en op welke basis men aan de klassifikatie wil meedoen. Desgevraagd werd meegedeeld dat het in de toekomst ook mogelijk zal zijn om de sta-caravans en kampeerboer derijen („groepsgebouwen") te laten klassificeren. Bij laatstgenoemde cate gorie zal vooral op veiligheid worden gelet. Dekker vertelde dat zelfs keuring tehuis. Minstens even hartelijk was echter het contact met de bijna 84-jarige mevrouw Burgman, die zo juist haar intrede in het verzorgingste huis had gedaan. Alle bewoners kre gen een cadeautje in de vorm van een bakje fruit en bij het uitdelen daarvan werd geassisteerd door maar liefst 30 zwarte Pieten. Het Go/lardspersoneel veronderstelde dan ook dat Sint op zeer rigoreuze wijze arbeidstijdverkor ting heeft ingevoerd waardoor hij een enorm aantal banen in de dienstverle nende sector heeft geschapen. En om dat hij toch bijdetijds bezig was heeft hij meteen maar emancipatie doorge voerd, blijkens het feit dat er evenveel mannelijke a/s vrouwelijke zwarte Pie ten (of Petra's?) waren. Minder frssi dat de goedheiligman de financiëlej volgen van deze operatie heeft trad- ten op te vangen door kinderarbeiè toe te laten, want het legertje zwart! Pieten had een gemiddelde leeftijd t niet meer dan een jaar of negen. Het bezoek van Sint Nico/aas aani bejaarden was een initiatief van San. ting Texel die daarvoor de „officiële1 Sinterklaas bereid had gevonden em welpen en kabouters a/s zwarte Piet had ingeschakeld. De bakjes fruit u- ren door hen zelf samengesteld. IIn huis werden allerlei soorten fruit mee genomen en in het scoutinggebom werden daar gezamenlijk bakjes van gemaakt. van logies en ontbijtadressen wordt overwogen. Naar aanleiding van de andere vragen werd gezegd dat de ANWB-klassifikatie een beschermde aanduiding is. Van het desbetreffende symbool mag alleen gebuik worden gemaakt als er inderdaad ANWB- klassifikatie is toegepast. De kosten vazn de klassifikatie bedra gen 718,50 per objekt, exclusief btw en reis en verblijfkosten. Dat bedrag wordt bij de VVV in rekening ge bracht. Of de VVV die kosten aan de verhuurders doorberekent moet nog worden uitgemaakt. De inhoud en op pervlakte van een vakantiehuisje of bungalow speelt geen direkte rol bij het toekennen van punten, tenzij het veel te krap is en bij het bepalen van de algemene indruk dus een ongunsti ge rol speelt. In de L^middelingsbrochure is de grootte van de diverse vertrekken nauwkeurig aangegeven. De klassifikatie is een van de manieren om de kwaliteit van de akkomodatie! op Texel op te voeren. Directeur Jas Dekker zei op dit gebied nog meer ijzers in het vuur te hebben. Zo zal straks een aansluiting worden gezori bij de Geschillencommissie Reizen, waarmee de konsument ook is ge diend. „De gast zal steeds meer opi kwealiteit gaan letten". Dat tegenover de kosten en moeite met de toepassing van het klassifika tiesysteem met zich meebrengen ooi baten zullen staan, werd door Van d Have bevestigd. Hj wees op Terschei ling waar volgens hem het toerisme door de klassifikatie „enorm" is toeg nomen. Door iemand werd gewezen op de wenselijkheid om ook de ge schiktheid van de akkomodatie voor gebruik van gehandicapten bij de kis sifikatie te betrekken. Volgens Vandt Have was dat in de ANWB-klassifils niet goed in te passen, maar de Wl zou er in haar akkomodatielijsten we! melding van kunnen maken. De zeer bejaarde Sint Nico/aas houdt niet alleen van kinderen maar wil ook wel eens praten met mensen van zijn eigen leeftijd. Die bestaan natuurlijk niet, maar de bewoners van de Texelse bejaardenhuizen kunnen hem een aar dig eind tegemoet komen. Dat bleek gisteravond toen de goedheiligman een bezoek bracht aan de Gol/ardsbe- jaarden die voor anderhalf jaar gehuis vest zijn aan de Molenstraat. Alle 46 bewoners werden in hun kamers opge zocht en daar konden heel wat gesprekken op niveau worden ge voerd. De sfeer van oudjes onder me kaar was optimaal toen de sint sprak met de 97-jarige mevrouw J. Schagen- V/as, de oudste bewoonster van het Bedroefd, maar dankbaar voor wat hij voor ons heeft betekend, delen wij U mede, dat plotseling van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Dirk Pieter Dral, echtgenoot van W. Dral-Mazereeuw, op de leeftijd van 55 jaar. W. Dral-Mazereeuw Gré en Piet Dennis Peter en Angelique Jacco Texel, 2 december 1985, Kikkertstraat 79, De Cocksdorp. De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 5 december om 14.15 uur op de Algemene be graafplaats te Den Burg. Vertrek van huis om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Voor alle blijken van medeleven bij het overlijd van mijn man, onze vader en opa JAN DAALDER, willen wij iedereen bedanken. In het bijzonder Ds.l Jong en Dr. v.d. Bent. Namens de familie: T. L. Daalder-Schumm Kogerstraat 23, Den Burg, Texel, december 1985. Langs deze weg wil ik graag iedereen hartelijk danken voor de belangstelling tijdens mijn verblijf het VU-ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Nogmaals bedankt. Jaap Slikker Langs deze weg wil ik, ook namens mijn vrouw, iedereen hartelijk bedan ken voor de getoonde be langstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. J. Groenhof, Oudeschild. Aan allen hartelijk dank voor de grote belangstel ling en het medeleven tij dens mijn verblijf in het zie kenhuis en bij mijn thuis komst. Mevr. G. v.d. Vis-Lap "..Toen Joop me bosje rotjes gaf was ik in één klap van m'n Wilt u meer weten over vuurwerk? Bel gratis voor een folder de Stichting Consument en Vei ligheid,06-0220220. Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame Vuurwerk. Hou't leuk.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2