Cjroen <2wartsJ~exels in het harL, bezitters 2e woningen en aravans geven jaarlijks 12 miljoen uit op Texel „M0LENK00G" BOEKTE TWEE TON VERLIES PvdA verkiezingen in met kopman Terpstra Rabobank Q Ie Texelse Courant ijdens de feestdagen. Leden akkoord met bestuursvoorstel Mimp Kijken naar de komeet Halley Zinkstukken in noodfuik Raadsvergadering lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.038 VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 ictie: Pa'kstraat 10 of Warmocsstraat 45. Den Burg. tel. (02220) 2741. p werktijd: Harry de Graaf. Pelikaanweg 75. De Koog. tel (02228) 266, i Oosterhof. Westerweg 14. Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der ;en, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. advertenties, abonnementen, etc tvelc De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, i:<i (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^18,10 per kwartaal; los 80 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. eigenaars van tweede wonin- i en sta-caravans geven per jaar Texel f11.900.000— uit zodat hun onomische betekenis voor het ei- id aanzienlijk is. Dit is een van conclusies die getrokken kan orden uit een enquête die de vo- ;e herfst is gehouden onder de leden van de .Vereniging van ravan- en tweede woningbezit- s op Texel". ze categorie toeristen is niet bijzon groot maar het aantal overnachtin- idat zij veroorzaakt, is indrukwek- nd omdat ze gemiddeld twintig keer jaar terugkomen, niet alleen in de ote vakanties maar naar verhouding «ral gedurende de rest van het jaar. len verblijven totaal wel drie maan- per jaar op het eiland. De beste len aldaar zijn naar verhouding. De middelde sta-caravanbezitter geeft f7798,— uit en de gemiddelde ?de woningbezitter f9723,—Wan- ir daaraan nog wordt toegevoegd het hier gaat om merendeels Listige" (bijna de helft is gepensio- ;rd) mensen, met een inkomen dat merkelijk boven modaal is en die Texel vooral wandelen en fietsen, is het beeld geschetst van wat n de ideale toerist zou kunnen noe- n. Daar moet je zuinig mee zijn en moet je niet afschrikken met hoge ieven en falende service. Teso laatste staat niet in de enquête, lar als de Texelaars uit de verzamel- gegevens toch die conclusie zou- trekken, zou dat het bestuur van Vereniging van caravan en 2de wo- gbezitters goed uitkomen. Want het [reft hier een belangenvereniging, in 1977 werd opgericht naar aanlei- van de geruchtmakende voor- gskaartenkwestie bij Teso. ,,De ver- nding met Teso is tegenwoordig ed", vertelde ons secretaris G. Th. ngkïnd uit Zaandam. ,,Er is af en contact als de belangen van de eede woningbezitters in het geding Onlangs heeft directeur Hooger- ide ons nog gepolst inzake het ge ilste aantal overtochten per voor- igskaart. Voor mensen die gemid- twintig keer per jaar naar Texel nen is de kaart van dertig overtoch- teveel. Die kaart kan niet binnen jaar worden opgebruikt. Het aan knippen" wordt daarom per 1 ja- ri a.s. teruggebracht naar 25." ander onderwerp waarmee de ver- ]ing zich bezig houdt is de instelling van stacaravanterreinen, komende paasdagen vallen op 30 31 maart, maar veel caravanterrei- zijn pas 1 april open, omdat dat eenmaal regel is. De vereniging zou en dat die openstelling, voor zover zich niét tot het hele jaar kan uit- kken in ieder geval wordt af- itemd op de vakantieperiodes. Voor gend jaar zou dat moeten inhouden men op de terreinen al twee we- vóór pasen terecht kan, want dan linnen de Duitse vakanties. De vere- |ing is ook bezorgd over de tarieven Teso en van de gemeentelijke lonforensenbelasting omdat deze te- 'oor het uitvallen van 25 en 26 de- ember en 1 januari als werkdagen il in de kerstweek en de week van ud-en-nieuw steeds maar één rant verschijnen de kerstweek alleen op dins- lag 24 december en in de week an oud-en-nieuw alleen op insdag 31 december. dverteerders worden verzocht 'oor deze beide kranten) hun op- rachten steeds op de vrijdagen laarvoor aan te leveren, zodat on- lanks drukte toch de nodige tijd en aan hun advertenties kan wor- ten besteed. De directeur. samen een aanmerkelijke kostenpost vormen en dus een rem om wat vaker naar Texel te gaan. Representatief Terug naar de enquête. Van de aan de 125 leden verzonden formulieren kwam 58% terug, waardoor de uitslag repre sentatief wordt geacht voor alle leden. De antwoorden kwamen voor 52% van caravanbezitters en voor 48% van tweede woningbezitters. De caravanbezitters komen gemiddeld 21 keer per jaar naar Texel en de twee de woningbezitters 20,4 keer. Dat klei ne verschil is opmerkelijk omdat veel caravanbezitters gedurende de helft van het jaar niet op het terrein terecht kunnen. De totale verblijfsduur per jaar is 103,3 dagen voor caravanbezitters en 74,1 dagen voor tweede woningbe zitters. De verblijfsduur in het hoogsei zoen (juli en augustus) is voor caravan- en tweede woningbezitters gemiddeld 30,8 dagen. De gestegen prijs van de voorrangs- kaarten van Teso heeft het aantal ko pers van die kaarten doen afnemen. In 1982 had bijna 65% nog zo'n kaart, in 1983 was dat 61,4% en in 1984 52,6%. De vraag hoe de leden hun verblijf op Texel doorbrengen heeft geen verras sende antwoorden opgeleverd. Gemid deld gaan ze allemaal een keer naar het Natuurrecreatiecentrum, een tot twee maal per jaar naar de folklore- activiteiten en in vergelijking met an dere toeristen maken ze vaak een na- tuurexcursie. Iedere tweede woningbe zitter, voor zover aangesloten bij de vereniging, gaat eens per jaar onder leiding een natuurgebied in. De meest favoriete bezigheden op Texel zijn wandelen en fietsen en verder (in af nemende voorkeur) strandbezoek, rusten, lezen, tuinieren, vissen, winke len en bosbezoek. Eten De helft van de leden gaat zelden uit eten op Texel maar 40% doet dit meer dan tien keer per jaar en 10% meer dan twintig keer per jaar. Het bezit van een caravan of tweede woning brengt meer onvermijdelijke kosten met zich mee dan in een ander vakantiegebied, vooral door de boot. De gemiddelde eigenaar geeft per jaar f717,— uit voor de auto op de boot. Worden daarbij de kosten van perso nenvervoer opgeteld dan is het bedrag f1037,-. Tot de grotere kostenposten hoort ook de woonforensenbelasting die voor de gemiddelde tweede woningbezitter f644,— bedraagt en voor de caravan- bezitter f332,—. Het staangeld voor de caravan is f1063,— (waarmee uiteraard alleen caravanbezitters te maken heb ben). De tweede woningbezitters beta len verder f301,— onroerend goed be lasting, f145,— rioolbelasting, f110, reinigingsrecht, f220,— zuiveringsgeld, f93,— waterschapsgeld, f28,— baatbe lasting en f400,— voor allerlei andere kosten zoals leges, verzekering, gas, water, stroom, beheerderskosten, erf pacht, winterstalling e.d. Levensbehoeften De geënquêteerden geven per jaar f2400,— uit voor dagelijkse levensbe hoeften. De verschillen in dat opzicht per lid zijn enorm. Enkele geven min der dan f100,— uit maar er zijn er ook van f4000,—. Slechts 7% van de ge- De PvdA gaat de gemeenteraadsverkiezing in met twee oud-gedienden en drie andere mannen op min of meer verkiesbare plaatsen. De bestuurswens om een vrouw hoog op de lijst te zetten kon niet worden gehonoreerd omdat alle benaderde vrouwen te kennen hebben gegeven geen tijd vrij te kunnen maken voor het raadswerk. ben zelf bewust gevraagd laag ge plaatst te worden omdat ze nu door persoonlijke omstandigheden niet in de raad willen. Daar kon niemand van ons iets aan veranderen", aldus PvdA- voorzitter Jan Veltkamp na afloop van de ledenvergadering. Maatschappij De PvdA-lijst bestaat verder uit: 6. Marijke Palm, 7. Elizabeth de Wijer, 8. Ben Staring, 9. Annie Dogger-Weijdt, 11. Carla Oomens-Meeuwens, 12. Jaap Vlaming, 13. Nel Valkenburg-Bruin, 14. Joop Koning, 15. Marjan van der Werf. Deze lijst werd conform het bestuurs voorstel door de leden goedgekeurd. Kandidaat nummer drie Gerard van der Kooi is al geruime tijd actief in de PvdA en heeft intern faam verworven als financieel expert. Van der Kooi is leraar maatschappijleer aan de RSG in Schagen en doopsgezind predikant. Hans Roeper uit Spang heeft vooral interesse in ruimtelijke ordening, was actief in de Texelse windmolenvereni ging en is ex-bestuurslid van de VPRO. Roeper is maatschappelijk werker in Den Helder. Wethouder Arie van Hardeveld is beheerder van jeugdherberg Panorama, bestuurslid van de PvdA-Texel en ex-voorzitter van de vakbond van jeugdherberg- beheerders. De PvdA wil uiteraard een wethouder leveren en als men die kans krijgt wordt lijsttrekker Dirk Terpstra naar vo ren geschoven. De ledenvergadering keurde woensdagavond ook het verkie zingsprogramma goed dat nog is sa mengesteld in samenwerking met de PPR. Het programma wordt begin ja nuari openbaar gemaakt. Dirk Terpstra De eerste vijf namen van de PvdA- lijst zijn 1. Dirk Terpstra, 2. Henk Beumkes, 3. Gerard van der Kooi, 4. Hans Roeper, 5. Arie van Hardeveld. In een matig bezochte algemene le denvergadering maakte het bestuur in De Schakel woensdagavond duidelijk dat ,,zeer fanatiek" gepoogd was twee vrouwen bij de eerste vijf socialistische kandidaten te krijgen. Diverse leden lieten in de vergadering blijken niet ge lukkig te zijn met de lijst maar die kri tiek verstomde toen werd uitgelegd dat het onmogelijk bleek een PvdA- vrouw te porren voor het raadswerk. Gerard van der Kooi en Arie van Har develd deelden mee dat ze heel graag op een lagere plaats gezet wilden wor den ten gunste van een vrouw. ,,De vrouwen die nu op de lijst staan, heb- «Bwr «Si ""«P. consumeerde artikelen werd van huis meegenomen. Het verenigingsbestuur veronderstelt dat de meeste leden alles wat zij nodig hebben op Texel kopen. Mogelijk speelt daarbij een rol dat 35% van de ondervraagden de winkels op Texel niet duurder vindt dan in de woonplaats: 58% vindt de Texelse winkels iets duurder en slechts 7% vindt de Texelse winkels veel duurder. De helft van de caravan- en tweede woningbezitters is geabonneerd op de Texelse Courant, wat een gedeeltelijke verklaring is van het feit dat deze krant veel meer abonnees heeft dan er op Texel woningen zijn. Lees verder pagina 2 De beroemde komeet Halley vertoont zich sinds november van dit jaar boven de aarde, maar is alleen aan gene zijde van de evenaar met het blote oog te zien. Daarom worden in Nederland speciale kijkdagen georganiseerd, op Texel vanaf maandag 9 december tot en met zondag 15 december. Voor dat doel is op het grasveld van gebouw ,,De Potvis" in 't Horntje een sterke verrekijker op statief opgesteld. Vanaf ongeveer 20.00 uur is de staartster te zien, als de hemel ten minste grotendeels of helemaal onbe wolkt is. Belangstellenden kunnen ook hun eigen kijker meenemen. Voor meer informatie over de kijkda gen en/of over de komeet Halley: tel. ,,De Potvis", (02226) 407 (vragen naar Tuur Wijnkoop). Woensdag is begonnen met het leggen van zinkstukken in de noodaanleginrichtingen van 't Horntje en gisteren zijn deze met stenen verzwaard en aldus tot zin ken gebracht. De zinkstukken die nen om de havenbodem te be schermen tegen wegspoelen als gevolg van hevige stroming die wordt veroorzaakt door de schroe ven van de veerboten. Het zinkstuk zal onder water worden afgedekt met een laag gietasfalt. De rest van de noodfuik wordt gemaakt door Van Hattum en Blankevoort, af gezien van de bewegende delen die door Janson Trading worden aange bracht. De noodaanleginrichting zal worden benut in april, mei en juni als de gewone aanleginrichting buiten ge bruik is in verband met de aanpassing voor de dubbeldekker. Deze periode wordt bij Teso met veel spanning tege moet gezien, want in die tijd vallen de druktepieken die samenhangen met Pinksteren en de Ronde om Texel. Het zal veel improvisatie vragen om alles redelijk goed te laten verlopen. De werkzaamheden in de haven van Den Helder en 't Horntje verlopen nog steeds volgens schema. De vorstperio de van vorige week heeft nauwelijks vertraging opgeleverd. Blijvend? Teso zou graag willen dat de noodaan leginrichtingen na de aanpassingswerk- Ondanks allerlei maatregelen om de kosten te bestrijden en de in komsten te verhogen, zal het te kort van het zwembad Molenkoog over 1985 meer dan f200.000— be dragen. De Recreatiestichting blijft pogen om dit tekort volledig door de gemeente gedekt te krijgen. Zoals bekend ligt de RST hierover al geruime tijd in de clinch met de ge meente. Hoewel bij de stichting van het zwembad overeengekomen werd dat het jaarlijks tekort door de ge meente wordt vergoed, heeft het colle ge het zg. volumebeleid van toepas sing verklaard op de zwembadexploita tie en dat komt er op neer dat over 1985 een vergoeding van niet meer dan f164.156,wordt betaald. In eerste instantie heeft de gemeenteraad in kleine meerderheid de bezwaren van de RST tegen de als „onbehoorlijk bestuur" gekenschetste handelwijze ongegrond verklaard, zodat het gekor te subsidiebedrag voor Molenkoog werd vastgesteld. Daartegen is de RST-directie nu in het geweer geko men met een bezwaarschrift. Daarin worden de eerder geuite argumenten tegen toepassing van hetj/olumebeleid staande gehouden. Er wordt aan her innerd dat de gemeenteraad destijds heeft besloten het volledige tekort te dekken en dat het volumebeleid is be doeld om de betrokkenen te leren hun kosten beperkt te houden. Aan dat laatste, zo wordt betoogd, heeft de RST méér dan voldaan. De kosten zijn 8.23% beneden de raming gebleven maar de inkomsten zijn met 18,9% achtergebleven en daar kan niemand wat aan doen. De waterglijbaan die het afgelopen seizoen in gebruik is ge nomen, heeft de omzet nog enigszins kunnen redden maar het tekort zal toch ruim twee ton bedragen. De RST-directeur herinnert in zijn be zwaarschrift aan de vele gesprekken en schriftelijke contacten die er met het gemeentebestuur zijn geweest inzake bezuinigingsmogelijkheden bij de zwembadexploitatie en meent op grond daarvan te kunnen aantonen dat de RST zich zeer redelijk heeft op gesteld en dat de bewering van het college (dat de RST bepaalde bezuini gingsvoorstellen waardoor het exploita tietekort „aanzienlijk" zou kunnen worden teruggebracht naast zich heeft neergelegd) onwaar is. B en W heb ben de raad voorgesteld het bezwaar in hun handen te stellen ter voorberei ding van een pré-advies. zaamheden in tact worden gelaten. Dat geeft niet alleen de garantie dat de bootverbinding in stand blijft als zich met de gewone aanleginrichting een ernstig defect zou voordoen, maar het is ook makkelijk als een tweede boot moet worden ingezet. Die reser veboot kan dan aan de noodfuik lig gen en daardoor veel sneller in de vaart worden gebracht. Ook voor het onderhoudswerk is het makkelijk. Teso zal rijkswaterstaat dan ook voorstellen de noodaanleginrichtingen een perma nent karakter te geven. Lukt dat niet, dan zullen de pontons en de andere bewegende delen van de reserve- aanleginrichting de komende zomer weer worden weggehaald. Het ponton van de noodfuik in Den Helder zal rijkswaterstaat huren; het ponton dat in de Texelse haven komt, is speciaal voor deze gelegenheid gemaakt. De foto (van Dirk Kuiter) geeft een beeld van het leggen van het zinkstuk. Dinsdag 10 december, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling besluitenlijst vergadering de dato 12 november 1985. 2. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording vragen. 3. Jaarrekening 1984, aanvullende be groting 1985 en begroting 1986 van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel. 4. Subsidiëring overdekt zwembad Ei- erlandsche Huis (begrotingswijziging). 5. Kosten bouwrijpmaken 2e fase re constructieplan rond R.K. kerk. 6. Aanwending post werkerva ringsplaatsen ten behoeve van admi nistratie leer- en werkproject. 7. Overzicht onvoorziene uitgaven. 8. Eerste verordening tot wijziging van de subsidieverordening dorpsvernieuwing. 9. Voorbereidingsbesluiten: a. bouw plan van de heer Alderlieste, Schilder end 142, te Den Burg; b. Bouwplan van de heer Klippel, De Ruyterstraat 60 te Oudeschild. MOET U VEEL BELASTING BETALEN OVER DIT JAAR? Realiseer dan voor 31 december a.s. een aftrekpost voor het af sluiten van een koopsompolis of pensioenvoorziening - maximale aftrek dit jaar ƒ16.305,— - lagere stortingen zijn mogelijk! - belasting besparen NU en - later MEER inkomen. Voor alle informatie verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984, 4389 of (02225) 616.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1