Cjroen Twartsjexehhet hart— Gemeente kan optreden n „Texelse" Waddenzee HIER WORDT GEWERKT teso MN DE VERLENGING VAN ÜW KORTE VAKANTIE Gretha 55 verzilverd Rabobank Q laad akkoord met voorbereidingsbesluit Om over na te denken.... IJzeren Kaap wordt opgeknapt roeg in de morgen oordeel! BAKKER'S IJZERHANDEL „Wat je ver haalt is lekker Nr. 10.040 VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 factie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. jiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02778) 266, ins Oosterhof, Westerweg 14, Den Burg, tel. (02220) 4988 en Niek van der lijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393. ar advertenties, abonnementen, etc.: mgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Sfoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,10 per kwartaal; los 80-cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. loor het nemen van een voorbereidingsbesluit heeft de raad et dinsdagavond mogelijk gemaakt dat de gemeente bin- enkort wat te zeggen heeft in het zeegebied, dat bij de ge- neentelijke indeling van de Waddenzee aan Texel toegewe- en zal worden. Het gaat hier om een groot stuk Waddenzee, len strook langs de westkust en de Razende Bol, zoals aan egeven staat op het hierbij afgedrukte kaartje. oals bekend is voor dit zeegebied een estemmingsplan gemaakt volgens een niform ontwerp dat ook geldt voor zeegebieden die aan de andere /addeneilanden en aan Wieringen zul- n worden toegewezen. Dat plan is jmaakt door de afdeling ruimtelijke dening van de gemeente Texel en et zal per 1 januari a.s. ter inzage rorden gelegd. Het zal dan nog gerui- e tijd duren voordat het rechtsgeldig en al die tijd zou de naleving van de verse voorschriften in het plan niet unnen worden afgedwongen, tenzij in zg. voorbereidingsbesluit wordt snornen. Alle betrokken gemeente- isturen hebben afgesproken dit in de- ember in de respectievelijke gemeen- raden aanhangig te zullen maken, insdag was dat dus op Texel het ge- al en daardoor kan het in het plan pgenomen aanlegvergunningen- ysteem per 1 januari in werking tre in, als ingaand deze datum het ge- ed ook werkelijk zal worden inge- eeld. Het ziet er naar uit dat dit het aval zal zijn. Het betreffende wet- intwerp moet alleen nog door de irste Kamer worden behandeld en ets wijst erop dat er problemen zul- rijzen. Het aan de gemeente toe- oegen van het zeegebied heeft voor ixel een belangrijk financieel voor- ael. De zg. oppervlakte uitkering van Bt rijk gaat er aanmerkelijk door om waardoor Texel jaarlijks zo'n 600.000,— extra ontvangt, zonder er ;el voor te hoeven doen. let aanlegvergunningensysteem is be- oeld om ongewenste ontwikkelingen het gebied tegen te gaan en om de atuurlijke waarden van het gebied te ichermen. De regels zijn zeer gema ld en ademen een heel andere sfeer in de sterk op natuurbehoud gerich- wensen die enkele jaren geleden de discussie bepaalden. Ook menselijke" activiteiten worden in un waarde erkend en zullen niet bij Dorbaat worden tegengegaan. Vergunning èrgunning van B en W is voortaan voor het graven, verbreden of empen van vaargeulen of doorvaar- !n, het afgraven van zandplaten, het laken van kaden of aanlegplaatsen en it storten van slib- en bodemspecie, et winnen van kokkels, kleischelpen bodemspecie, het aanleggen of ver- aatsen van mosselpercelen, het leg- onderhouden en verwijderen van idingen en kabels, het uitvoeren van roefboringen, het veranderen of ver- laatsen van militair medegebruik, het finnen van „diepe" delfstoffen, het zen of achterlaten van machines, au- iwrakken, puin, schroot, e.d., het an- Bren en laten droogvallen van vaartui- in langer dan gedurende 48 uur, het achinaal winnen van pieren, land- ouwkundig gebruik van kwelders, ndaanwinning, het plaatsen van kam ermiddelen en recreatief ernachten. b rgunning wordt niet afgegeven als schadelijke gevolgen worden verwacht voor waarden en functies van het ge bied; B en W raadplegen een deskun dige op het gebied van natuur- en landschapsbouw. De gemeenteraad had dinsdag weinig moeite met het voorbereidingsbesluit en met de maatregelen die daardoor mogelijk worden gemaakt. Dirk Terpstra van het Pakt uitte er zijn tevredenheid over dat zowel de men selijke als de natuurlijke belangen in het ontwerpplan worden beschermd en dat er een goede belangenafweging is geweest. Zelfs het recreatieve ge bruik van de Waddenzee kan met deze voorschriften redelijk uit de voeten. Nu een voorbereidingsbesluit wordt geno men kan een aanlegvergunning met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening worden afgegeven. Ongerust Terpstra vroeg zich echter af of het in de praktijk werkelijk mogelijk zal zijn bepaalde activiteiten tegen te houden als grote economische belangen in het geding zijn. Net als minister Winsemi- us die zich onlangs in die zin uitliet, was hij daar niet zo gerust op. Hij hoopte echter dat het bestem mingsplan meer zou zijn dan een „pa pieren muur Gerbrand Poster constateerde met enig cynisme dat B en W voortaan het aanleggen, verplaatsen of vergroten van mosselpercelen kunnen toelaten of verbieden. „Het college heeft blijkbaar meer bevoegdheden dan het rijk, dat tot dusver de aanleg van een mossel perceel ten behoeve van Dirk Slik heeft tegengehouden". Poster hoopte dat de beroepsmogelijkheden behoor lijk zullen worden geregeld. Men moet tegen een beslissing van het college in verweer kunnen komen. In het huidige college zei Poster wel vertrouwen te hebben, maar straks komt er mis schien een gemeentebestuur van na tuurliefhebbers die alles willen verbieden. Tine Krijnen van Texels Belang vond dat natuurlijke en economische belan gen behoorlijk waren afgewogen in het plan. Met name de instandhouding van „verkregen rechten" vond ze be langrijk. Ze dacht dat het verbod om vaartuigen langer dan 48 uur te laten ankeren of droogvallen, moet worden aangevuld omdat anders niet is voor zien in een regeling voor grote boorei landen die af en toe op de rede van Texel worden „geparkeerd." Parkeergeld? De Razende Bol hoort dus ook tot het gemeentelijke gebied van Texel waar het bestemmingsplan voor geldt. Ge- lein Jansen van het CDA waarschuw de dat de Razende Bol „wandelt" ter wijl de nu voor het gemeentelijke inde- lingsgebied vastgestelde grenzen onbe wegelijk zijn. De „bol" zou op den duur dus geheel of gedeeltelijk buiten Lees verder pagina 2 V-.'-V'. Teso heeft bij de veerhaven dit bord laten zetten. Het is een me dedeling om over na te denken a/s onderdeel van een promotie campagne die a/s gevolg moet hebben dat tijdig algemeen be kend is dat de wachttijden bij de boot straks nagenoeg niet meer zullen voorkomen en dus een deel van de Texe/vakantie niet meer wachtend hoeft te worden door gebracht. Een soortgelijk bord zal bij de haven van Den Helder wor den geplaatst. Het baken IJzeren Kaap bij Ooster end zal worden opgeknapt. B en W willen hiervoor f7470— uittrek ken. Omdat de IJzeren Kaap een monument is, is f5602,— aan subsi die beschikbaar waardoor de wer kelijke kosten voor de gemeente slechts f1868— bedragen. De IJzeren Kaap is eigendom van het Waterschap maar in beheer en onder houd bij de gemeente. Gebleken is dat de in de zijvlakken van de ijzeren toren aangebrachte 36 trekstangen in minder goede staat verkeren. Een aantal van Sinds kort zijn er op Texel vijf koeien die meer dan 100.000 liter melk hebben gegeven. Gretha 55, een dochter van Bitsaard Keimpe en Gretha 31, overschreed deze magische grens en werd daarvoor woensdagoch tend op het bedrijf „De Fan" van J.C. Hin en zn., gehuldigd. Jaap Hin nam tijdens de daaropvolgende receptie de zilveren koe in ontvangst die bij dergelijke gelegenheden door de Melkunie wordt uitgereikt. Diverse sprekers stonden even stil bij de zin van dergelijke feestelijkheden. Hein Tjepkema, voorzitter van de Vere niging voor Veehouderij Belangen: „Je kan je afvragen of je in deze tijd van overschotten en superheffing nog koei en moet huldigen die zo veel melk hebben gegeven. Volgens mij moet je juist die koeien huldigen. De produktie per koe moet, niet alleen in hoeveel heid, maar ook in kwaliteit, zo goed mogelijk blijven en als we op de su perheffing in moeten spelen kunnen we beter wat minder koeien nemen". Piet Hin, namens de bedrijfsvoorlich ting, wees op het voordeel van „werk- koeien": „Er is een tijdje een tendens geweest om met „wegwerpkoeien" te werken, die werden dan alleen beoor deeld op hun productie als vaars of iets later. Gelukkig is die tendens al weer aan het omdraaien en worden „oude familiekoeien" zoals Gretha 55 niet vergeten. Ik weet dat bij Jan Hin en later bij zijn zoons Jaap en Theo altijd een best koppel koeien in de stal heeft gestaan, die overigens wel altijd werkkoeien blijven. Als ze besloten het wat minder te doen was er altijd maar één andere baas: de slager. Het opfok ken van een vaars kost gauw vijf entwintighonderd gulden en hoe Dit is geen gouden kalf maar een zilveren koe. De voet van dit beeld is zeker ook niet van leem maar van marmer. Het metalen dier wordt niet aanbeden maar het is wel een trofee, waarvan er maar vijf op Texel te vinden zijn. gunstiger een koe blijft produceren, zoveel langer kan ook dat bedrag om geslagen worden." Beide sprekers haalden aan dat Gretha ook voor de fok uitstekend was. Tjep kema: „We kunnen vier dochters noe men die alle vier prima geproduceerd hebben, met totaalprodukties van 75.000 tot 85.000 liter of veelbeloven de eerste produktiejaren. En wellicht komen we over een tijdje nog eens met dit gezelschap bij elkaar voor Gre- ITERDAGMORGEN tussen 9 en 11 ir elektr. gereedschap belangrijk ordeliger I machines met de rode Bakker's fcerhandei sticker tot 11 uur met pressante korting. I Telefoon 02220-2346 I WINKEL VOL IDE EEN l deze stangen is door weersinvloeden kaal. Verder moeten drie grote ringen die op de steunbogen en koppelliggers liggen, grondig wordefc schoonge- borsteld. Verder moeten alle onderde len worden behandeld met bitumen- materiaal. Van het straatwerk aan de voet van de toren is ongeveer drie vierkante meter weggehaald; ook deze stenen moeten worden vervangen. Hein Tjepkema (met koefeliciteert Jaap Hin met het behaalde resultaat. Links naast Tjepkema Theo Hin (met snor) en Jan Hin. tha 89, ook van Hin, want die heeft al ruim 89.000 liter op haar naam staan." Leeftijd Jan Dapper wees er namens de Pro vinciale Bond voor de Rundveehouderij op dat het bedrijf van de familie Hin kennelijk economisch goed draait: „Bij jullie is de gemiddelde leeftijd van een koe ruim vijf jaar en dat is een goed teken. Bovendien staan jullie op de ne gentiende plaats van de Texelse melk producentenranglijst, met goede gehal tes. Ik kreeg gisteren pas het verzoek hier naar toe te gaan om een collega die verhinderd was te vervangen. Toen ik die cijfers zag dacht ik dat ik naar de rijkste boer van Texel ging". Dapper ging nog even in op de komende au tomatisering bij de VVB's en de nood zaak om in deze moeilijke tijden zo economisch mogelijk te werken. J.P. Herweijer, sprekend namens maar liefst vier organisaties (de Aankoopcen trale, de Melkunie, de KI en de Vee teeltstudieclub, beter bekend als de fokkersclub) vertelde dat de Hinnen niet alleen goede veehouders zijn maar dat ze ook bestuurlijk hun mannetje staan: „Ik volgde destijds vader Jan Hin op in de ledenraad van de CV Noordholland, in het VVB-bestuur ben ik weer opgevolgd door zoon Jaap Hin, waarmee ik ook in het bestuur van de KI prettig samenwerk en de andere zoon Theo Hin zit sinds giste ren bij mij in het bestuur van de Aan koopcentrale". Herweijer bood namens de vier organisaties een cadeau aan, een taak die hij had gedelegeerd aan mensen van die organisaties. Hank Witte bood namens de Aankoopcen trale een fraaie zilvefen litermaat aan, die de 100.000e liter symboliseerde, Jan van Tunen gaf namens de KI en de fokkersclub twee zilveren borden met inscriptie en Cr Cupido overhan digde de zilveren koe. Er werd nogal wat zilver gegeven, Dapper had al twee zilveren kannetjes aangeboden. Hein Tjepkema zegde het gebruikelijke VVNB-cadeau toe, een kleurenfoto van Gretha 55. Dierenarts J. Beekman ver telde dat het met het drachtig houden van Gretha niet allemaal vlekkeloos was gegaan: „Wie werkt maakt fou ten, maar wij zijn heel blij dat Gretha haar 100.000 liter heeft kunnen halen." Zijn toespraak en de goede manier waarop de dierenartsen de problemen hadden weten op te lossen oogstten kennelijk waardering. Jaap Hin vertelde bijzonder getroffen te zijn door alle belangstelling. MOET U VEEL BELASTING BETALEN OVER DIT JAAR? Realiseer dan voor 31 december a.s.^een aftrekpost voor het af sluiten van een koopsompolis of pensioenvoorziening - maximale aftrek dit jaar ƒ16.305,— - lagere stortingen zijn mogelijk! - belasting besparen NU en - later MEER inkomen. Voor alle informatie verzekeringen telefoon (02220) 4341 Na kantoortijd 4984, 4389 of (02225) 616. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle 'hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten Magere varkenslappen, kilo 9,98 Rundergehakt, kilo 9,98 Vraag voor de komende feestdagen onze kerstfolder. Ook gespecialiseerd in wild en gevogelte. Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 1