Was Gasunie soepe! of juist niet? }loeg praat met Smit-Kroes iver kadeverlenging Politie tegen treedt streng op rijden zonder licht li n away Sluitingstijden postkantoren Oudeschilder protestbrief tegen vuilverwerking Geen windscherm bij Chinees restaurant Kom kijken naar mooi geloogd grenen bij: ARTIMA, Gravenstraat 7 Bij B&0"Red Line"speakers nü standaards, beugels of pendels kado. Hff\ Jan Brouwer londvraag raadsvergadering Geslaagd IIJ DAG 13 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 In opdracht van een onbekende weldoener werd dinsdagavond door de bode een taart in de raadszaal bezorgd. Die bleek bestemd te zijn voor de jarige Paul Kikkert die het gebak dan ook uit handen van loco-burgemeester Daan Schilling in ontvangst nam. De taart was groot genoeg om in meer dan vijftien stukken te worden gesneden, zodat de hele raad kon meedelen in de vreugde. In de raadsvergadering van dinsdag werd nogal verdeeld ge reageerd op het bericht dat de Gasunie Texel alsnog finan cieel tegemoet zal komen wat betreft de kosten van de gasleiding in de Waddenzee. Beumkes had met afkeuring vernomen dat het de bedoeling is de expositie over de opstand van de Georgiërs te verwijderen uit het Maritiem Museum in Oudeschild. Hij herinnerde eraan dat destijds naar aanleiding van vragen in de kamer door het PvdA-kamerlid Voogd van rijkswege f70.000,— be schikbaar is gesteld voor het inrichten van die expositie. Het geeft geen pas om die expositie nu op te ruimen. Wethouder Zegers antwoordde dat het beslist niet de bedoeling is de exposi tie blijvend te verwijderen al is daar wel eens over gepraat. Als er wat gaat veranderen zal de raad tijdig worden gepolst. Verder had Beumkes de sug gestie om op Texel een bestaand of nieuw oorlogsmonument te voorzien van alle namen van burgers die bij be schietingen, executies, e.d. om het le ven zijn gekomen. Clandestien Tenslotte maakte Henk Beumkes mel ding van een geval van clandestien ontgronden in de buurt vasn de lage duintjes in de polder De Kuil bij Den Hoorn. De afvoer van de grond heeft plaatsgevonden door een mooi natuur gebied, waarbij schade is ontstaan on der andere in de vorm van diepe wielsporen en een stukgereden paar- denpad. Schilling kon meedelen dat de kwestie reeds de aandacht heeft van de gemeente. Er is een opnamerapport gemaakt en er wordt opgetreden. Peter Bakker van de PSP informeerde of in de lawaai producerende horeca bedrijven de voorgeschreven geluidsbe grenzers inderdaad worden toegepast en deed de suggestie iets dergelijks ook voor te schrijven voor geluids installaties die in de open lucht functi oneren, zoals die van het zwembad en van het sportterrein van SVT. Schilling meende dat de „echte lawaaitenten" inderdaad geluidsbegrenzers gebruiken en beloofde aandacht voor de sug gestie inzake beperking van het luidsprekergeluid in de openlucht. Paul Kikkert van Texels Belang vond dat zowel het vliegveld als de haven van Oudeschild een (internationale) status zouden moeten krijgen, dus met douanefaciliteiten. Ook vroeg hij of het planologisch mogelijk is het vliegveld van een betonnen start- en landingsbaan te voorzien. Op dat laatste werd ontkennend geantwoord. Het vliegveld is al internationaal, al moeten bij grote drukte douane ambtenaren uit Den Helder overko men. Kikkert wilde verder dat nu ein delijk een lichtmast wordt geplaatst bij de beruchte bocht in de Vuurtorenweg nabij de Witte Hoek. Volgens Baren- dregt was de verkeerstechnische nood zaak niet aangetoond. Waarop Kikkert antwoordde dat er blijkbaar eerst nog meer ongelukken moeten gebeuren al vorens die noodzaak wel vast staat. Op Texel wordt momenteel bij duisternis op vrij grote schaal zon der licht gereden. Vooral de jeugd die 's morgens naar school gaat brengt zichzelf en anderen in ge vaar door de verlichting buiten werking te laten. Soms is de ver lichting defect, maar nog vaker wordt de dynamo niet ingescha keld uit gemakszucht omdat bij in geschakelde dynamo iets harder moet worden getrapt. Vooral bij grotere drukte, bijvoorbeeld 's morgens rond acht uur in de directe omgeving van de scholen in Den Burg ontstaan zo onoverzichtelijke situaties. Het gevaar wordt extra groot omdat sommige fietsers, bromfietsers en au tomobilisten wèl groot licht voeren en daardoor degenen die niets hebben in geschakeld overstralen, zodat die door de andere weggebruikers niet worden opgemerkt. Dat is nog sterker het ge val bij mist en bij nat wegdek waarin allerlei lichten weerspiegelen. Ook komt het voor dat kinderen die in het buitengebied wonen na schooltijd nog even bij een vriendje gaan spelen, zo dat het donker is als zij huiswaarts ke ren, op een fiets zonder licht en vaak Zoals bekend werd het niet billijk ge vonden dat Vlieland straks gratis de door Texel betaalde leiding gaat mee- gebruiken. De Gasunie zal Vlieland niet alsnog laten meebetalen (wat dat zou strijdig zijn met een reeds gesloten overeenkomst) maar Texel krijgt wel 10% korting op de nog te betalen ter mijnen. Met als argument dat Vlieland ongeveer een tiende zal gebruiken van de totale hoeveelheid gas die straks door de leiding stroomt. B en W waren daar wel tevreden mee en lieten de raad weten dat het finan ciële voordeel van jaarlijks 738.000,— in de algemene middelen zal worden gestort. Ate Rienstra van het CDA was ook te vreden met de korting omdat de ge meente volgens hem juridisch niet sterk stond en dus de handen mag dichtknijpen. Hij complimenteerde het Pakt want die had het initiatief geno men voor deze actie, maar het storten van het geld in de algemene reserve vond hij niet bevredigend en hij zou liever zien dat het college er de aan sluiting van de onrendabele gebieden mee financiert. Helft tekort Dirk Terpstra van het Pakt zei juist niet te vreden te zijn. Hij meende dat de gemeente wel degelijk juridisch sterk stond en er nogal bekaaid is af gekomen omdat 10% weliswaar in ver houding staat tot de gasafname van Vlieland, maar daarbij wordt vergeten dat Texel al tien jaar het volle bedrag betaalt. De volgende tien jaar zal de korting gelden en dat betekent dat over het hele te betalen bedrag er sprake is van een korting van slechts 5%. Volgens Terpstra zou het daarom ook nog in donkere onopvallende kleding. Naar aanleiding van klachten voert de politie thans verscherpte controle uit, onder andere in de buurt van scholen. De eerste bekeuringen zijn al uitge deeld. Woensdagochtend gingen meerdere fietsers en ook enkele brom fietsers op de bon. Op de ouders wordt het beroep gedaan ter vermij ding van ongelukken en kosten die controle zelf uit te voeren bij de fiet sen van hun kinderen en in ieder geval niet toe te staan dat er wordt gereden met defecte verlichting. In verband met de komende feestda gen sluiten de postkantoren en posta gentschappen Den Burg, De Koog, Den Hoorn, De Cocksdorp en Ooste rend op 24 december en 31 december om 12.30 uur. Van dinsdagmiddag 31 december tot woensdagmiddag 1 januari zullen maatregelen worden getroffen om schade aan PTT-brievenbussen en vooral de inhoud daarvan te vermijden. pas billijk zijn als in de resterende tien jaar van de afbetalingsperiode een re ductie van 20% werd gegeven. Verder vond hij dat deze meevaller niet ten goede moet komen aan de algemene middelen maar dat een jaar eerder dan de bedoeling was een eind moet wor den gemaakt aan het heffen van baat belasting. Voorzitter Daan Schilling en wethouder Klaas Barendregt legden uit dat het storten van het geld in de al gemene middelen helemaal niet uitsluit dat er een bestemming aan wordt ge geven. B en W zuilen daarover met voorstellen komen. Barendregt vond dat het nog te vroeg is om daarover te beslissen. De aan sluiting van de onrendabele gebieden is volop in discussie en bovendien wordt Vlieland niet eerder dan in sep tember volgend jaar aangesloten en de korting gaat dan pas in. Volgens Ba rendregt was 10% korting het maxi maal haalbare. „Om dat te krijgen hebben we zelfs dreigementen moeten uiten", zei hij. Bibliotheek Pakt en PSP deden een bijna geslaag de poging om de goedkeuring van de begroting 1986 van de openbare biblio theek naar een volgende vergadering te verdagen. Ze kwamen daarbij één raadsstem tekort. De linkse fracties wilden nog geen beslissing om tijd te hebben voor een plan om het perso neelsbestand van de bibliotheek te ver groten met een acceptabele financie ring daarvan, ook voor de langere ter mijn. Peter Bakker en Daan Welboren vertelden dat het bestuur van de bibli otheek bij dit plan is betrokken. Het zag er even naar uit dat het besluit zou worden verdaagd omdat ook Texels Belang bij monde van Tine Krij- nen daar iets voor voelde. Een hartstochtelijk beroep van Welboren op het CDA („Betracht politieke soe pelheid en gun ons het voordeel van de twijfel") baatte in zoverre dat Rienstra verklaarde het collegevoorstel te zullen steunen (dus direct de begro ting goedkeuren) maar tóch de voor stellen van Pakt en PSP niet bij voor baat te zullen verwerpen.... Het voorstel tot aanhouding van de bi bliotheekbegroting kreeg de steun van PSP en Pakt en van Tine Krijnen, Jan van Asselt en Paul Kikkert van Texels Belang. Zwembadje Akkoord ging de raad met de subsidië ring van het overdekte zwembadje bij het Eierlandsche Huis. Er bleek nog wel enige zorg te zijn in verband met de geluids- en visuele hinder die het bad kan veroorzaken voor de leerlingen van de school en voor de gebruikers van de aangrenzende ontmoetings ruimte, maar het college deelde die vrees niet. De raad had ook geen problemen met het beschikbaar stellen van 7483.020,— voor het bouwrijp maken van het ter rein rond de R.K. kerk in Den Burg voor de tweede fase van de aldaar te realiseren woonwijk. De gemeente moet uiteindelijk op het plan 752.000,— toeleggen maar niemand vond dat erg. Het geld komt uit de re serve van het gemeentelijk grondbe drijf. Het is niet via de exploitatie te rug te winnen. Barendregt zei dat het tekort slechts 2'/2% uitmaakt van de totale kosten die de gemeente maakt om het plan tot ontwikkeling te bren gen. Niet alle „verwervingskosten" zijn dus voor subsidiëring in aanmerking gekomen. Dat geldt onder andere voor de 735.000,— die de gemeente heeft betaald voor de woning van Kuip. Het leer- en werkervaringsproject dat eind oktober met 15 deelnemers is gestart, gaat de gemeente minder kosten dan was voorzien. Vier mensen hebben nl. werk gevonden en zijn met de cursus gestopt. In mei krijgt de raad de definitieve afrekening. De dorpscommissie en de Gemeen schap Oudeschild beleggen dinsdag 17 december een bijeenkomst in 't Skiltje waar bewoners van Oudeschild en om geving in de gelegenheid zullen wor den gesteld hun handtekening te zet ten onder een brief tegen de vestiging van een vuilverwerkingsinstallatie op het industrieterrein van Texel's haven plaats. De opstellers van de brief ver wachten dat er wèl stankoverlast zal ontstaan en willen dat aan de raad en het college kenbaar maken. Aanvang 20.00 uur. B en W hebben besloten geen bouw vergunning te geven voor een wind scherm voor het Chinees restaurant van mevrouw PS. Chang op de hoek van de passage Dorpsstraat-Nikadel. Het windscherm zou op gemeente grond moeten komen ter afscherming van het eveneens op gemeentegrond functionerende terras. Een windscherm is strijdig met de bestemming „ver- keersdoeleinden" die voor deze grond geldt en het college wil daar niet van afwijken omdat het windscherm de open en ruime indruk van het gebied teniet zou doen. Het brede voetpad ter plaatse loopt over in het voetgangers gebied van de passage en heeft daar door een soort pleinfunctie. Het wind scherm zou een struikelblok zijn voor de grote stroom voetgangers die het gebied in het seizoen dagelijks moet verwerken. Het gaat dus voornamelijk om het visuele effect. Op grond daar van hebben B en W in het verleden in een vergelijkbaar ander geval ook bouwvergunning geweigerd. Den Burg, tel. (02220) 3592. A m J DEN BURG Spinbaan 15, Tel. 02220-5130 aatssecretaris Ploeg van visserij heeft het college van B en beloofd bij minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat zullen aandringen op het beschikbaar stellen van rijksgeld ior verlenging van de visserijkade in Oudeschild. bewindsman deed deze toezeg- ig tijdens een gesprek dat het Itallige college onlangs met hem d en waarbij ook werd gespro- nover de quoteringsproblemen, ilgens wethouder Klaas Baren- jgt (VVD) is het een constructief sprek geweest. Daarbij wekte leg de indruk dat hij alles in het srk stelt om het quoteringsleed verzachten al zal hij zich daarbij n de EG-richtlijnen moeten uden. lus liet de wethouder dinsdagavond de gemeenteraad weten, naar aan- iing van vragen van zijn partijge- Dt Gerbrand Poster die in de vorige d had laten blijken weinig resultaat verwachten van het gesprek met de vindsman. Over het (afgewezen) zoek van Dirk Slik die in de Wad izee bij Texel een mosselperceel wil bben, is niet gesproken. Kruising het antwoord van voorzitter loco- gemeester Daan Schilling op een lere vraag van Poster bleek dat het ege zal nagaan of de veiligheid van kruispunt Nieuwlanderweg- itweg-Ruigendijk kan worden verbe- I. Poster gaf in overweging de jaansluiting te veranderen. De uwlanderweg zou vloeiend moeten rgaan in Ruigedijk, zodat de Post- 3 daar haaks op kan aansluiten, ter had tijdens de afgelopen vorst- iode klachten vernomen over glad- d in de buurt van bejaardenwonin- lin Oosterend. Gemeentewerken ift er wat aan gedaan, maar Poster eg om een „structurele" oplossing het probleem. In elk dorp zou ie- nd paraat moeten zijn om in geval gladheid snel en ongevraagd in e te komen. Halte een andere vraag van Poster bleek de nieuwe bushalte aan de Bern- l dlaan bij de Buytengors nog steeds goed staat. Er is te weinig ruimte ir in- en uitstappen. Problemen L ft het vooral voor mensen met een H idelwagentje; die kunnen de draai Ne veel te smalle tegelstrook niet ïen en komen in het struikgewas cht. Schilling zegde toe dat voor letering zal worden gezorgd, ein Jansen (CDA) vroeg wanneer verkeerscirculatieplan voor Den g ter discussie komt, naar aanlei- |van de gewijzigde verkeersfunctie de Wilhelminalaan en Bernhard- i na de aanleg van riolering en de uitvoering van de reconstructie. Jan sen vond verder dat de waterpartijen van de Mars op een bepaald punt veel te dicht bij de Waalderweg komen. Vooral bij gladheid is het gevaar groot dat auto's in de flauwe bocht ter plaatse te water raken. Voorts vroeg Jansen opheldering over meetfouten die (opnieuw) gemaakt zouden zijn in het artikel 11 gebied in Den Burg. Als gevolg daarvan zouden de bergingen van de bejaardenwoningen twee meter te ver naar achteren moeten. Wethouder Schilling deelde mee dat de herinrichting van de Wilhelminalaan in volle gang is en dat de bewoners huis aan huis daarover zijn geïnfor meerd waarbij ze gelegenheid hadden hun mening te geven. Met de aan- en opmerkingen wordt zoveel mogelijk re kening gehouden. Vóór het seizoen zullen de totale beslommeringen van het verkeerscirculatieplan zijn afgewik keld. De aanleg van de waterpartijen in de Mars is stipt volgens het bestem mingsplan geschied, maar Schilling gaf toe dat hij de „pittige gaten" zo dicht bij de weg ook wel bedenkelijk vond. Het college zal trachten de vei ligheid te vergroten, waarbij te denken valt aan het plaatsen van een stuk vangrails. Het verhaal over de meet fouten in het artikel 11 gebied klopte. „Er wordt naar een redelijke oplossing gezocht en u hoort er meer over in de commissievergadering van ruimtelijk en huisvestingsbeleid." Gepasseerd Ate Rienstra (CDA) was gepikeerd om dat zo'n uitgebreid verhaal in de krant had gestaan over de vuilverwerkings installatie die het gemeentebestuur in Oudeschild wil vestigen. Hij had liever gezien dat de raad eerder, rechtstreeks door het college was geïnformeerd. Wethouder Barendregt legde uit dat hij het nieuws over de goedkeuring van het project in de betreffende stuur groep zo belangrijk vond dat hij direct de pers maar had ingelicht. Hij vond niet dat de raad zich gepasseerd moet voelen en stelde aanvullende informa tie voor de gemeenteraad in het vooruitzicht. Henk Beumkes van het Pakt deed ook niet erg enthousiast over de publiciteit die het college aan de plannen had gegeven. „Het lijkt of we voor een voldongen feit staan. Die installatie is zeker een hobby van directeur Dop- penberg. Ik voel me gepasseerd, te meer daar ik nogal wat mensen heb gesproken die menen dat zo'n verwer kingsinrichting stank veroorzaakt. Ik hoop natuurlijk van harte dat het NIET Georgisch hoekje één slachtoffer, daarbij gaan ze rustig bochten om en onder viaducten door. Als grapje maakte hij nog een aantal stalen spinnen, die onverhoeds in je nek springen en je dan met een injec tie doden. Logisch dus, dat Jack Ram say deze man koste wat het kost te pakken wil krijgen, helemaal wanneer blijkt dat de man zijn zoontje heeft gegijzeld.... De film is een waarschuwing tegen de steeds verder gaande macht van de technologie en tegen de gevaren van geavanceerde machinerieën, wanneer ze in de verkeerde handen vallen. „Runaway" is te zien van vrijdag tot en met maandag, aanvang 20.00 uur. Donderdag 12 december is het theater gesloten in verband met Ouwe Sunderklaas. Emmy Zijm uit Oudeschild slaagde aan het revalidatiecentrum „Heliomare" in Wijk aan Zee voor het diploma ziekenverzorgster. stinkt, maar veel neringdoenden zien die installatie met vrees komen!" Beumkes wilde ook weten hoe het zit met het afdekken van de huidige vuilstortplaats. Barendregt legde uit dat het een met het ander samen hangt. Als de vuilverwerking er is, kan de belt voor het grootste deel worden afgedankt en afgedekt. Barendregt vond het niet erg leuk dat zo negatief werd gereageerd op de plannen voor de vuilverwerkingsinstallatie, want het is een prachtig object dat met uiterste zorgvuldigheid zal worden uitgevoerd met als doel hinder te voorkomen. Beumkes zei van harte te hopen dat er geen hinder zal zijn en verklaarde in dat geval alle hulde te hebben voor het project. fans van Magnum, alias Tom Sel- in drommen naar het Citytheater „Runaway" wordt vertoond, de held is weer goed op dreef, peelt een door het leven geteken- olitieman. Jack Ramsay, die na de van zijn vrouw alleen met zijn is overgebleven. Een lieve robot, zorgt voor het huishouden en re de afspraken en de telefoontjes, say krijgt assistentie van een aar agente, Miss Thompson, wanneer p het spoor komt van een kwade us die op macht uit is en daarom lei robots instrueert moord en dslag te plegen. De man koopt sen om die bij de politie en de ro- abrieken werken, om hem informa- n bepaalde chips te bezorgen. Hij ook een eigen geheim wapen 'ikkeld: een pistool met kogels die eprogrammeerd kunnen worden, ie als een mini-raket afvliegen op

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5