Ouwe Sunderklaas 1985 in beelden „WAT IK ZEGGEN WOU.." Mïet doen! Kerstviering voor ouderen Gratis kerstgroeri afhalen Adventsmiddag in De Koog Van Liere krijgt de ruimte Kerstviering Zondagsschool Adventsmiddag in De Waal NS DAG 17 DECEMBER 1985 n voor zichzelf sprekende voorstelling naar aanleiding van het optreden van het Paracen- im Texel in Suriname. TEXELSE COURANT PAGINA 13 De mime-voorste/ling „Oosterend dement" De plotselinge verdwijning van een Texelse boekhouder die zich schuldig gemaakt zou hebben aan verduistering, inspireerde tot een uitbeelding waarbij de hoofdfiguur al vast als gevangene werd voorgesteld. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE laar aanleiding van het hoofdartikel in Ie Texelse Courant van 10 december ien paar losse opmerkingen. Niet om- lat ik zo graag ingezonden stukken ehrijf, maar omdat ik als Texelaar, naar vooral als Oudeschilder zeer on- lerust ben over de ontwikkelingen ond de Texelse vuilverwerking. Allereerst vind ik het kwalijk dat een o ingrijpende aangelegenheid er zo ilotseling wordt doorgedrukt en dat er :oveel geheimzinnigheid vooraf is ge veest. Over andere werkgelegen- leidsprojecten was altijd veel meer te Joen. Is dat soms omdat het mis schien toch niet helemaal vast staat dat zo'n vuilverwerkingsinstallatie hele maal zonder stank- of andere overlast kan draaien? Als ik de tekening bestu deer, blijkt maar een klein deel van het benodigde terrein overkapt en afgeslo ten te worden, het gedeelte waarin de „biostabilisator" staat. Het grootste deel van het terrein wordt in beslag genomen door storthopen van allerlei huisvuil, ik neem aan gesorteerd of niet gesorteerd, in elk geval wachtend op verwerking of transport naar de grote centrale verwerking ergens in Noordholland. Ik neem aan dat B en W en gemeenteraad zullen begrijpen dat ik, en velen met mij, zich hier gro te zorgen om maken. Wat betreft de werkgelegenheid die is genoemd als hét grote voordeel van een eigen in stallatie op Texel moet ik herinneren aan de TEM, nu PEN, die bij de pro- duktie van electriciteit op Texel enorme tekorten boekt. Toen men destijds voor de keus stond een eigen centrale te maken, dan wel stroom via een ka bel van de overkant te betrekken, werd echter een heel wat gunstiger kosten plaatje getoond en werd ook ge schermd met het argument van Texel se werkgelegenheid. De stroom zou er niet duurder door worden, maar het pakte anders uit. Er moeten nu jaarlijks miljoenen op worden toegelegd en hetzelfde geldt voor de drinkwaterproduktie. Kleine zelfstandige produktie-eenheden werken naar verhouding duur. Om die reden zal ook de zuivelfabriek verdwij nen. Het kost arbeidsplaatsen maar dat is nu eenmaal een gegeven van deze tijd. Ook voor de Texelse vuilverwerking geldt dat centrale verwerking ergens in de provincie gunstiger is dan een ei gen installatie. Volgens de berekenin gen van de gemeente kost verwerking op Texel ongeveer even veel (al moet ik dat nog zien) maar het argument van de werkgelegenheid die de instal latie oplevert gaat niet op, omdat minstens zoveel (zo niet meer) plaatse lijke werkgelegenheid gemoeid zijn zijn met de afvoer van alle vuil naar de overkant. Denk maar aan de vervoers bedrijven. Die kunnen wellicht een scherpe prijs offreren omdat thans veel lege wagens van het eiland gaan. Ook Teso is ermee gebaat. Elke dag een stuk of wat vrachtwagens met huisvuil zal de exploitatie van deze onderne ming gunstig beïnvloeden en dat is voor de tariven niet slecht en die tarie ven hoor ik vaak zijn ook weer van invloed op op de werkgelegenheid die met het toerisme samenhangt. Het extra vervoersaanbod van vrachtwa gens maakt wellicht ook een halfuur- dienst haalbaar gedurende een langere tijd van het jaar. Ik wil ook nog wat zeggen over de plaats waar de gemeente de installatie wil bouwen: het industrieterrein van Oudeschld. Dat is een zeer ongelukki ge plek en ik vraag me af of men zich wel realiseert hoe de situatie daar nu is. Het betreffende perceel grenst na melijk aan het vis- en winkelbedrijf van A. Blom, de voer-; graan- en meelhan- del A. Bakker, de brood- en banketfa- briek van Dros, het levensmiddelenbe- drijf Texgro en de toekomstige Texvis palingkwekerij. En dan praat ik nog niet over de andere zakelijke en privé- belangen die geschaad dreigen te wor den. Zo'n vuilverwerking op zo korte afstand van dergelijke bedrijven kan eenvoudig niet. Zelfs al zou er hele maal geen stank-, ratten en andere overlast zijn (wat ik niet kan geloven) dan nog gaat er een zeer afstotend ef fect van uit. Het zal een negatief ge volg hebben voor de klantenstroom en de daardoor getroffen bedrijfen zullen de gemeente heel wat te verwijten hebben en zeker in actie komen om fi nancieel schadeloos te worden gesteld. De Rooie Zee hebben we destijds bewust vér van woongebieden aangelegd. En rioolzuiveringsinstalla ties zijn ook niet bij woningen of bin nen industrieterreinen gemaakt, maar op flinke afstand van de dorpen. Met uitzondering dan van de zuivering van Oudeschild. Van die zuivering werd ook verteld dat ie niet zou stinken, maar hij stinkt wél. Mede daarom zul len de Oudeschilders niet zo gauw ge loven dat er bij de huisvuilverwerking niets te ruiken valt. De genoemde be drijven die reeds op het industrieterrein zijn gevestigd moeten met het plan voor de eigen vuilverwerking zeker geen genoegen nemen. Want als die stankfabriek er komt kunnen ze het wel vergeten. Ik heb het gevoel dat men de plannen zo lang mogelijk heeft stilgehouden om te bewerkstelligen dat de zaken al rond zijn voordat iemand moeilijk heeft kunnen doen. Anders kan ik het niet verklaren. Over de meest onbenullige dingen worden tegenwoordig openbare hoozittingen gehouden vóórdat men plannen gaat maken. Waarom in dit geval niet? Ou deschilders, houd het erop dat die compostfabriek niet in Oudeschild komt en laat de gemeente inzien dat zo'n fabriek nérgens op Texel thuis hoort. Afvoer van alle vuil naar het vasteland kost ongeveer evenveel, doe het dus niet op Texel. Zo'n fabriek past bovendien niet bij het „natuurzui vere" imago van het eiland en is dus ook voor het toerisme schadelijk, leder die zich dit alles realiseert zal in het geweer moeten komen. Tot ziens op de bijeenkomst vanavond om 20.00 uur in 't Skiltje. Een verontruste, boze en argwanende Texelaar: Hans Boom, Oudeschild. Donderdag 19 december, aanvang 15.30 uur, wordt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een kerstmiddag voor ouderen uit De Cocksdorp en Eierland gehouden. De verzorging van het programma (zang, voordracht, kerstverhaal etc.) is traditiegetrouw in handen van de plattelandsvrouwen. Evenals vorig jaar biedt Staatsbosbe heer gelegenheid om gratis kerstgroen af te halen in de Dennen. Vorige week zijn sitcasparren gekapt nabij het kruispunt dat gevormd wordt door de Pelikaanweg en het westelijke ruiter pad. De hier achtergebleven takken mogen worden weggehaald. Mocht het groen uitgeput zijn, dan ligt moge lijk nog wat langs het ruiterpad in meer zuidelijke richting waar inmiddels ook sparren zijn gekapt. Evenals andere jaren organiseert de dorpscommissie van De Koog in sa menwerking met de ANBO een kerst middag voor ouderen. Deze middag wordt gehouden op 19 december en om half drie zijn de ouderen welkom in de recreatiezaal van de Turkse Tent aan de Bosrandweg. Zoals gebruikelijk verleent de zangvereniging Advendo haar medewerking en tevens zal onder andere een diaserie worden vertoond. De middag wordt afgesloten met een broodmaaltijd. Omdat de kosten van de middag ieder jaar oplopen is de dorpscommissie genoodzaakt om van de ouderen die geen lia zijn van de dorpscommissie een bijdrage te vragen van ƒ7,50 per persoon. Voor de leden is deelname gratis. Opgave is mogelijk voor 17 december bij de heer Kaczor (tel. 634) of bij me vrouw Henstra (tel. 237). Wanneer men niet op eigen gelegenheid kan ko men is er de mogelijkheid om te wor den gehaald en gebrrcht. Het gemeentebestuur is bereid de heer A.M. van Liere de planologische mo gelijkheden te geven om op de haven van Oudeschild zijn snacks en aanver wante artikelen te blijven verkopen. Van Liere had bij de raad een bezwaar schrift ingediend omdat in het nieuwe bestemmingsplan voor de haven geen rekening is gehouden met de detail handel zoals hij die bedrijft. In de raadsvergadering van dinsdag verklaarde loco-burgemeester Schilling dat men Van Liere best tegemoet wil komen. Maar dan moet hij wel onge veer aangeven wat zijn wensen zijn. ,,We willen een beetje richting hebben". Woensdag 25 december (1e kerstdag) is er in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg weer de kerstviering van de zondagsschool. Belangstellenden zijn hierbij van harte welkom. Aanvang 16.00 uur. Woensdag 18 december wordt in de kerkekamer van de Hervormde kerk van De Waal de jaarlijkse adventsa- vond gehouden, aanvang 20.00 uur. De organisatie en uitvoering is weer in handen van de Hervormde vrouwenvereniging. Het programma vermeldt onder meer een inleiding door mevrouw Verijzer, liturgie en sa menzang. De bijeenkomst duurt tot ongeveer 20.00 uur en is vrij toeganke lijk voor ieder. Een zak patat, een fricadel en een kroket waarmee het feit werd gehekeld dat je deze etenswaren 's winters in De Koog nergens kan kopen. Een Koger jeugdvoorstelling vertolkte onvre de over de recente veranderingen bij de VW. Het SVO pupillentekort werd aangepakt door Klaas en Sieme. Aan de reeds uitgebreide Texelse delicatessen werden er met Ouwe Sunderklaas nog enkele toegevoegd, in dit geval Texelse alikruiken die het publiek ook werkelijk kon proeven nadat ze door een speuler met stopnaald uit hun huisje waren gehaald. Zacht hooi laden vanwege de CDA-zondagsrust

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 13