AGEND4 ..Oberufer" in Doopsgezinde kerk Geen bouwvergunning nodig voor kasjes volkstuinders Subsidie voor „Videolux" in termijnen Oproep Nog steeds gezocht VVV-vergadering in januari Niels Jansen snel in boscross Weer schiettuig opgevist Flinke nederlaag voor MST handbal dames Taxichauffeur met klinkers bedreigd Schaakteam En Passant struikelt over Caissa Rose Harmony Singers treden op in Julianadorp Winterbosloop PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 DECEMBER 15 Traditiegetrouw zal door een groep Texelaars een middeleeuws kerstspel worden opgevoerd, deze keer in de Doopsgezinde kerk in Den Burg op zondag 22 december om 20.00 uur.. Het kerstspel is een van de drie spelen die in oorsprong afkomstig zijn uit het dorpje Oberufer bij Prezzburg in Hon garije. Deze lekespelen werden in de kersttijd opgevoerd door de wijnboeren die in de omgeving woonden. De regie was altijd in handen van één familie die de tekst mondeling doorvertelde van vader op zoon. Voor de Oberufers was het een eer als ze gevraagd wer den mee te doen. Als speler moest je aan bepaalde voorwaarden voldoen. Zo waren ze verplicht een eerzaam le ven te leiden gedurende de tijd waarin ze zich voorbereidden op de spelen en mochten ze bijv. geen „schelmenliede ren" zingen. De plaats van de opvoe ring was altijd de herberg en de spelen waren bestemd voor iedereen, dus niet gebonden aan een bepaalde geloofsrichting. Dat deze spelen bewaard zijn gebleven is te danken aan de taalgeleerde Jarl Julius Schroër die ze optekende in het midden van de vorige eeuw. Het spel is vanuit het oud-duits vertaald in een soort middel-Nederlands. Omdat het momenten van ernst en eerbied afwis selt met vrolijke scenes is het ook voor kinderen geschikt. Het is voortaan mogelijk om in volkstuincomplexen broeikasjes te bou wen zonder bouwvergunning. Voor waarde is dat per volkstuin slechts één kas is toegestaan met een maximum oppervlakte van 12 m2 en bovendien moet het volkstuincomplex een uni form model worden toegepast. De kasjes mogen niet op eigen houtje worden neergezet. Elk te bouwen kasje moet bij de gemeente (bouw- en wo ningtoezicht) worden gemeld via het bestuur van de volkstuinders- vereniging. De volkstuinderverenigingen kunnen desgewenst nadere informatie over de ze „gedoogregeling" krijgen bij bouw en woningtoezicht. Het spreekt vanzelf dat kasjes alleen mogen worden ge bouwd als de eigenaar van de grond er geen bezwaar tegen heeft. Het bedrag van f28.000,— dat de gemeenteraad beschikbaar wil stel len voor het promotiefilmpje dat „Videolux" in de maak heeft, zal in termijnen worden uitbetaald aan de hand van de door Videolux peri odiek over te leggen overzichten van verkochte videobanden. Aldus hebben B. en W. besloten. Videolux had gevraagd het bedrag in eens te verstrekken, maar daar voelt de gemeente weinig voor omdat men geen ondernemersrisico wil lopen. De subsidiëring staat op de agenda voor de komende raadsvergadering. Zoals bekend besloot de raad (met 12 tegen 3 stemmen) in de begrotingsver gadering het genoemde bedrag voor het promotiefilmpje uit te trekken. Dat was tegen de zin van B. en W. die promotieactiviteiten willen steunen via één daarvoor aangewezen promotieorganisatie. Wil de heer H. A. F. Bongers z.s.m. contact op nemen met notaris Boswijk te Texel Zaterdag plaatste notariskantoor Boswijk een advertentie in de Te legraaf die duidelijk maakte dat er nog driftig gezocht wordt naar de sinds september spoorloze boek houder Bongers en zijn vrouw. Zo als bekend wordt de Texelse boek houder verdacht een forse som geld van zijn ex-werkgever te heb ben verduisterd. Niet alleen justitie is op zoek naar Bongers, ook en kele Texelse bedrijven zullen de boekhouder willen spreken. Notaris Hans Boswijk zegt desge vraagd: ,,/k ga natuurlijk niet ver tellen waarover ik precies met hem wil praten, maar ik wil hem wel graag spreken. Het betreft louter zakelijke motieven. Ik heb begrepen dat Bongers de Tele graaf leest, vandaar dat we het proberen met een advertentie." Bongers had Boswijk maandag nog niet gebeld. Dinsdag 17 december De Plattelandsvrouwen van de afdeling Den Burg hebben in de kantine van het Beroepsonderwijs een kerstviering, aanvang 19.00 uur. De Vrouwenbond FNV komt voor het maken van kerststukjes bijeen in „De Buureton". De Baptistengemeente Texel heeft in „Eben Haëzer" een bijbelstudiebijeen komst, die voor ieder vrij toegankelijk is. Thema: „Kan een kind van God nog verloren gaan?", aanvang 19.30 uur. In de R.K. kerk in Den Burg wordt een Volkskerstzangdienst gehouden met medewerking van The Gospsi- train, Waddenzangers en Singers of the Lord; 20.00 uur. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild is een bijeenkomst voor inwoners van Oudeschild en omgeving in verband met de plannen voor een vuilverwer kingsinstallatie; 20.00 uur. Woensdag 18 december In „De Waldhoorn" te Den Hoorn be gint om 15.45 uur de kerstviering voor ouderen van Den Hoorn en omgeving, georganiseerd door Hervormde, zusterkring en bejaarsdensoos.'Deelne mers kunnen zich opgeven bij mevr. Kiljan (tel. 476) of mevr. Kok (tel. 362). De Vereniging „Vrouwen in de VVD" hebben in ebecca" in De Waal een bijeenkomst; 20.00 uur. Harry Wuis spreekt over de „VVD nieuwe stijl". Het bestuur van de Welzijnsstichting Texel vergadert in het Raadhuis, aan vang 19.30 uur. Het Waterschap Texel heeft in het Pol derhuis aan de Vismarkt de openbare begrotingsvergadering van hoofdinge landen; 20.00 uur. De Raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering. De agenda vermeldt onder meer een hoorzitting naar aanleiding van de be zwaren die zijn ingebracht tegen het bestemmingsplan Oudeschild-haven, informatie over de voortgang van het bestemmingsplan Den Burg-west en het bestemmingsplan voor het wad dengebied en de plaatsing van een aantal gebouwen op de gemeentelijke monumentenlijst. In de kerkekamer van de Hervormde kerk van De Waal wordt de advents- avond van de Hervormde zusterkring gehouden; 20.00 uur. In de Schuilhut van De Koog wordt de adventsavond van de Hervormde zusterkring De Koog gehouden; 20.00 Donderdag 19 december In de recreatiezaal van De Turkse Tent aan de Bosrand weg wordt de ad- ventsmiddag voor ouderen gehouden, georganiseerd door de dorpscommissie van De Koog, samen met de Koger af deling van de ANBO; aanvang 14.30 uur. In het Eierlandsche Huis begint om 15.30 uur de kerstviering voor oude ren, georganiseerd door de plattelands vrouwen van De Cocksdorp-Eierland. De raadscommissie voor financieel, De eerstvolgende ledenvergadering van de VVV wordt niet deze maand ge houden, maar in de loop van januari. In de vergadering van 12 november was bekend gemaakt dat de eerstvol gende bijeenkomst in december zou worden gehouden maar dat is (onder meer in verband met de feestdagen) niet mogelijk gebleken. De leden zullen te zijner tijd een persoonlijke uitnodi ging ontvangen. economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring. Op de agenda staat onder meer bespreking van het herstel van het dak van de wierschuur in Oudeschild en de aanschaf van conserveringsmateriaal voor het maritiem museum, het verle nen van tegemoetkoming in kosten in verband met de ontruiming van het pand Vuurtorenweg 1, de pachtbeëin- diging met de heer W. C. Dalmeijer, vervanging van de gemeentelijke triplo maaier, herstel van de IJzeren Kaap en de subsidiëring van het promotiefilm pje van Videolux. De werkgroep Dialect van de Histori sche Vereniging Texel komt om 20.00 uur bijeen in de Thijsseschool. Tijdens de afgelopen zaterdag ge houden crossloop werd Niels Jan sen belaagd door Jan Willem Kraai en Richard Stevens. Dat stimuleer de hem blijkbaar zo dat hij zijn snelste tijd met ca. 20 seconden verbeterde en uitkwam op 8.28 mi nuten over twee kilometer. Hij werd op twee seconden gevolgd door nieuwkomer Jan Willem Kraai. Bij de jeugd over vier km was Nikolaas Schoo opnieuw de snelste in 15.30 min. Ook hij verbeterde zijn vorige tijd en wel met négen seconden. Norbert Eelman legde beslag op de tweede plaats in 16.30 min. Nel Bruining zege vierde bij de dames, doch haar tijd leek enigszins beïnvloed door Ouwe Sunderklaas. Ingrid van Lubek leverde strijd met Netty Zijm en Tille Eelman en verloeg beiden in de sprint. Tilly werd derde en Netty vierde. Bij de se nioren nam André Brouwer al direct de leiding en behield die tot het einde. Zijn winnende tijd over acht kilometer was 28.33 min, ryim een halve minuut sneller dan de' vorige keer. Ron Daal der en Jan Zijm knokten voor de tweede plaats. Ron won in 29.31 min en had slechts een seconde voor sprong op Jan, die zijn vorige tijd ook sterk verbeterde. Loek van Vliet, die er aanvankelijk ook goed bij zat moest met name in de laatste ronde veel prijsgeven. Hij kwam over de streep in 30.19 min. Wim Daman ging lang ge lijk op met Dirk Witte, maar in de laatste twee ronden moest hij Dirk la ten gaan. De uitslagen waren als volgt: Jeugd 2 km: 1. Niels Jansen, 2. J.W. Kraai, 3. Richard Stevens, 4. Stefan Bousma. Jeugd 4 km: 1, Nikolaas Schoo, 2. Norbert Eelman, 3. Mike Nolting, 4. Jeroen Takes. Dames 4 km: 1. Nel Bruining, 2. Ingrid van Lubek, 3. Tilly Eelman, 4. Netty Zijm. Senioren 8 km: 1. André Brouwer, 2. Ron Daalder, 3. Jan Zijm, 4. Loek van Vliet. De verkorte stand in het puntenklasse ment is nu geworden: Jeugd 2 km: 1, Niels Jansen 30 pnt., 2. Richard Stevens 26 pnt., 3. Sven Jansen 17 pnt., 4. Nanda Koopman 16 pnt. Jeugd 4 km: 1. Norbert Eelman 27 pnt., 2. Mike Nolting 24 pnt., 3. Niko laas Schoo 20 pnt., 4. Jeroen Takes 13 pnt. Dames 4 km: 1. Nel Bruining 30 pnt., 2. Tilly Eelman 23,5 pnt., 3. Netty Zijm 21,5 pnt., 4. Coby Bakelaar 9 pnt. Senioren 8 km: 1. Loek van Vliet 39 pnt., 2. Bram Bruin 32 pnt., 3. Minne Goënga 30 pnt., 4. André Brouwer 29 pnt. Veldrijden Richard Koopman was bij de wielren ners opnieuw veruit de sterkste. Hij leidde de wedstrijd van start tot finish. In zijn spoor ontspon zich een leuke strijd om de tweede en derde plaats tussen de elkaar geen meter gunnende Jan Buis en Simon Appel. Waarschjn- lijk was ook hier de invloed van Ouwe Sunderklaas merkbaar. Verschillende renners konden het tempo niet goed volgen en gaven er tenslotte de brui aan. De einduitslag werd als volgt: 1. Richard Koopman, 2. Jan Buis, 3. Si mon Appel, 4. Niels Jimmink, 5. Jac- co Vinke, 6. Bas Vaars. Volgende wedstrijd In verband met de traditionele winter- bosloop worden de eerstvolgende Het Maritiem Museum is dit week end verblijd met weer een stuk schietïuig dat eeuwen op de bo dem van de zee heeft gelegen. Dit keer gaat het niet om een kanon maar om de resten van een pistool, waarschijnlijk uit de 18e eeuw. Het werd opgevist door de TX 4 „Soli Deo Gloria" van de gebr. Van der Vis uit Oosterend. De vindplaats was de „bruine bank" nabij de Wrakkengeul. De mensen van het museum waren bijzonder blij met de vondst, voor al omdat de vissers zo verstandig zijn geweest het ding direct in een emmer zoet water te leggen. Voor het behoud van dergelijke vondsten is dat de beste methode. De emmer werd afgegeven aan havenmeester Peter Sikkeleras, die er voor zorgde dat het pistool bij het museum kwam. Op de foto is te zien dat alleen de houten delen van het pistool nog intact zijn. Het Maritiem Museum zal in de kerstvakantie open zijn van dins dag 24 december tot en met za terdag 4 januari op elke dag be halve zon- en maandagen, eerste kerstdag en nieuwjaarsdag. Dan sluit het tot aan pasen, maar voor groepen is het altijd mogelijk om in die periode een afspraak voor bezichtiging te maken. Zondag ontving MST het sterke JHC in de sporthal Ons Genoegen. JHC heeft sterke afstandsschut- ters, zodat MST op een paar JHC aanvalsters persoonlijke verdedi ging toepaste. Voor de rust speelde MST een aardige wedstrijd en kon de ploeg goed mee draaien in het spel. De ruststand werd 4—8. Na de rust liet JHC zien wat voor kwaliteiten zij bezit. De verdedi ging van MST werd herhaaldelijk ge passeerd door schijnbewegingen van individuele JHC acties. In de MST aanval werd de bal vaak slordig af gespeeld, hiervan profiteerde JHC on middellijk en ging de break-out over. MST kon er weinig tegenover stellen en moest in JHC de meerdere erken nen. Eindstand 10—23. De volgende wedstrijd wordt uit tegen Watervogels gespeeld. Dee ploeg is misschien te verslaan en MST heeft hier wat meer kans om weer eens een paar puntjes binnen te halen. De politie werd op de avond van Ou we Sunderklaas om tien over acht gealarmeerd met de mededeling dat er op de Groeneplaats met klinkers naar een taxi gegooid werd. Ter plaatse aangekomen bleek dat er in ieder ge val nog geen schade was aangericht De politie vermoedt dat het hier om een uit de hand gelopen familievete tussen de chauffeur en de heetgeba kerde jongeman ging. bosloop en veldrit al aanstaande zater dag gehouden. De aanvang is onge wijzigd: hardlopen 2 en 4 km om 13.45 uur, 8 km om 14.15 uur en daarna de veldrit. De atletiekvereniging en de wielervereniging organiseren deze win- terwedstrijden gezamenlijk aan de Biesbosweg in de Dennen. Kerstcross te Opmeer Op tweede kerstdag wordt te Opmeer een grote hardloopwedstrijd gehouden, waar bovendien veel prijzen te winnen zijn. Voor vele is dit een goede test voor de a.s. halve marathon van Eg- mond. De afstanden die in Opmeer op het programma staan zijn 10, 5 en 3 kilometer. Bij gecombineerde be langstelling wordt vertrokken met de boot van 9.00 uur, aanvang 10.30 uur. Degenen die belangstelling hebben om mee te doen kunnen zich opgeven via telefoon 02220-3843. Het bondsteam van schaakclub En Passant struikelde zaterdagmiddag uit over Caissa uit Hoorn. De Texel se schakers konden in acht partijen niet meer dan drie punten scoren. Hoewel het seizoen nog jong is, zijn de promotiekansen voor En Passant door deze nederlaag min of meer een illusie geworden. J. Rommets, P. Bergman, A. Terpstra en W. Hoekman zagen hun partijen verloren gaan, terwijl M. Vittali en J. Hooijberg remise overeen kwamen. J. Dros en A.C. Bakker stelden daar twee overwinningen tegenover. In de clubcompetitie van En Passant zorgde H. Broekema maandagavond in de Lindeboom voor een verrassing door in een waarschijnlijk gewonnen stand tegen Rinus Vittali af te breken. De.laatste leek door middel van een sterke koningsaanval regelrecht op de overwinning af te stevenen, maar een kleine nonchalance werd door Broeke ma onmiddellijk bestraft; Vittali zal in de hervatting alle zeilen bij moeten zetten om de pionnenwals van Broeke ma tot stilstand te brengen. A. Terpstra raakte materieel flink op achter tegen de goed schakende Paul Eelman. Terpstra is echter een enorme vechter en met de minimale middelen die hem nog restten zag hij zowaar kans Eelman nog lange tijd aan de praat te houden. Het mocht echter niet baten; dankzij zijn materiële voor sprong won Eelman tenslotte toch. Een spannend duel vond plaats op het bord van Frans Eijgenraam en A.C. Bakker. In een onoverzichtelijke stand moesten beide spelers zeer goed op De Texelse Rose Harmony Singers tre den woensdagavond op tijdens een kerstavond van het Katholiek Vrouwen gilde in Julianadorp. Op het program ma staat een grote verscheidenheid aan nummers, van Handel tot spiritual. Eén van de zangeressen van het koor, Dory Kuip, slaagde onlangs voor een Engels muziektheorie-examen van de Royal Schools of Music in Londen. Het examen, voertaal Engels, werd af genomen in Voorschoten en Dory Kuip haalde 93 van de 99 punten. hun tellen passen, maar naarmate j partij vorderde werd het steeds duicj lijker dat Bakker aan het langste eir< zou trekken. E. de Visser profiteert)} van het roekeloze openingsspel vanj Witte, die zich nadien weliswaar nol hardnekkig verdedigde, maar op dei lange duur toch niet bleek opgewa$| sen tegen de steeds groter wordend] druk op zijn stelling. Wietse Pranger] ontsnapte met remise aan Wim Albj die in het middenspel met een ij- zersterk paard de positie van Prangs verlamde. Door een grove fout van bers kreeg Pranger echter tegenspel waarna hij nog juist kans zag een p, tendeling te bewerkstelligen. Uitslagen: M. Vittali-H. Broekema afg J. Dros-B. Heijnen M. Witte-E. de Visser W. Albers-W. Pranger P. Eelman-A. Terpstra F. van Tatenhoven-M. Bremer R. Terpstra-P. Bergman F. Eijgenraam-A.C. Bakker Zaterdag 28 december organiseer de stichting Texelse Sportraad i.s.m. de atletiekvereniging Texel weer de jaarlijkse winterbosloop. Het parcours door de dennen is het zelfde als vorig jaar, en het startpur- zoals gewoonlijk op de Denneweg.' bereiken via het fietspad tegenover Gortersmient aan de Grensweg. Recreatieloop 4 km, 1 ronde; wedstrijdloop 8 km, 2 ronden (min. jr.). Inschrijven vanaf 13.00 uur ent talen van inschrijfkosten moet gebp ren in de kantine van camping Denr noord aan de Grensweg, tot vijftien minuten vóór aanvang van de wedstrijdloop, die om 14.00 uur van start gaat. De recreatieloop start vij; minuten later, 14.05 uur. Inschrijf kosten f2— tot 14 jr. daarboven f\ per persoon. Een ieder die de recreatieloop binnen 30 of de wedstrijd loop binnen 50 fr nuten volbrengt, komt in aanmerkinj voor een herinneringsvaantje. Verdei krijgt iedereen een kaart met daarop zijn/haar klassering plus tijd. Als uii schrijft met een groep van minimaal tien personen, die alleen de gesteldt eis halen, komt u in aanmerking voc een herinneringsbeker. Er is een schakel, die de dood niet kan breken. Liefde en herinnering duren eeuwig voort. Rust en vrede hoef je niet te zoeken. Je hebt ze nu, je bent veilig thuis. Dankbaar voor zijn liefde en alles wat hij voor ons geweest is, maar diep bedroefd, delen wij u mee, dat op 75-jarige leeftijd is overleden mijn lieve man, onze vader en opa, Wijbren Pranger Rensje Pranger-Donker Sara en Arie, Pieter Janke en Leo Yolanda en Marcel Richard en Lia Wietze en Nely Marco, Diana Bous en Jan Andrea en Freek Carolijn en Chris Martin Bert Marie en Doede Wiebe, Jaap-Willem Janny en Klaas Renske en Erwin Keesjan, Mischa Jarno, Alex Klaas en Jos Paul, Krista Texel, 17 december 1985. Jan Reystraat 10, Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 19 de cember van 19.30 tot 20.30 uur in de verga derzaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op vrij dag 20 december om 14.00 uur in de Doops gezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafe nis op de N.H. begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Op donderdag 12 december 1985 ging van ons heen mijn dappere, blijmoedige vrouw en onze lieve moeder en oma Suwie Oele-van der Kooi, in de leeftijd van 83 jaar. Leiden: M. J. Oele Selma en Bob Hageman-Oele Robbert-Jan en Sylvia Saskia Sassenheim: Hanne en Erno Oele-de Bruijn Sander Charlotte Westmaas: Gerda en Jaap Zijl-Oele Jan-Jaap De Sitterlaan 70, 2313 TS Leiden. De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2