)uwe Sunderk/aas 1985 Zwemparadijzen en feekwatten SDAG 17 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 we Sunderklaas stond donderdagavond in Den Burg duidelijk in teken van de zwemparadijzen en de Texelpromotie. Veel spelers gen echter ook in op het bij de sporthalbeheerders levende voor- nen om een eind te maken aan het kwatten in de sporthal. Ook nieuwe LBO-restaurant inspireerde tot meerdere al of niet satiri- ie voorstellingen. Het weer werkte mee aan goed spel. Even na uur veranderde het grote sunderklaas-straattheater in carnaval, diep in de morgen trokken deinende massa's feestgangers van peg naar kroeg. was opvallend dat er steeds meer ndelijke en daardoor niet satirische yergezochte voorstellingen gespeuld rden. Die vielen evengoed in de prij- i, maar je kan je afvragen of dat nou ive Sunderklazen is. Verreweg de este voorstellingen bevatten echter I satire. ivoorbeeld van zo'n vriendelijke nrstelling, die overigens verder uitste- id was, was de wagen waarop het uwe LBO-restaurant werd uitgebeeld waarop het publiek een (lekker) inekoekje te eten kon krijgen met i pilsje of een glaasje wijn. Een an- restaurant Prof konijn", ook op een gen, zocht het wel in de satire, larop stond een fornuis waarin het kennelijk aanbrandde, het rookte brchie" reed nog één keer door udeschild. inminste zo erg dat zelfs de speulers en toe van de wagen af moesten n weer wat broodnodige zuurstof bin- en te kunnen krijgen. Een uitstekende tbeelding ging over een „zittende" nekhouder B. die ondanks zijn kenne- te gevangenisstraf toch nog een aan- eding deed: twee B.V.'s halen, één ïtalen. Helpers reikten alvast statuten waarop alleen nog maar de naam in de nieuwe B.V. hoefde te worden gevuld in voorstelling waar ongetwijfeld nog ng over zal worden nagepraat was ;t Texels Gatenplan. Een meer dan le nsgroot „vier op een rij"spel waaraan t publiek kon meedoen. De winnaars erden gelijk benoemd tot burge- eester. De teksten op de speelschij- n waren soms heel sterk. Elke schijf elde een ander gat voor: V(ele) V(ele) Iele) gaten, rond de roomse kerk een idvergeten gat, plan Lievense: onwijs log gat, fietstunnelgat ontdekt, Texel- kindergebitten geen gaatjes, Daan de raad: kaboutergaatje, MZW op n (M/V) gat en nog veel andere ga- n, waaronder natuurlijk de gaten die Ikens weer in de gemeentebegroting illen. Jutten in hele wagen was gewijd aan het ttersarrangement. Een speuler die een irrassende gelijkenis met Cor Ellen ld weten te treffen stond op een rand mensen toe te spreken, verge ld van zijn onafscheidelijke fiets en ndom de wagen liepen en strompel- in diverse invaliden, e eerste prijs was voor een wagen aarin een oplossing voor de met slui- ig bedreigde kaasfabriek werd aange- agen: er een kaasparadijs van maken et een smeerkaasbad, een pindakaas- id, een tenenkaasbad. De fabriek was ngedoopt in tweedracht. Wat bij deze agen onder meer opviel was de achtige schmink: de spelers droegen ien grim maar hadden we allemaal in groen en gele kaaskop, in tweetal vond kennelijk inspiratie in foto's die de gemeente heeft laten aken van alle huizen die naast het lol staan dat momenteel vernieuwd ordt. Als er dan verzakkingen optre- in kan aan de verzekering worden ngetoond dat die door de werkzaam- iden zijn veroorzaakt. Dit tweetal leulde spelers te fotograferen, zodat i, als ze later op de avond door te iel drank schade zouden oplopen, aan verzekering zouden kunnen laten in hoe ze er eerst uitzagen Er liepen natuurlijk diverse nieuwe bur gemeesters rond maar er waren ook groepen sollicitanten, die ofwel naar verschillende partijen waren ingedeeld ofwel naar groene of rode voorkeuren. Bij die laatste groep was de slotsom dat er maar het beste een vrouw aan genomen zou kunnen worden. Een wa gen toonde een volgens de teksten 72-jarige burgemeester, maar het was ons in ieder geval niet duidelijk of hier mee een bestaande Texelaar bedoeld werd. Een viertal speulers maakte het zich niet makkelijk door een plateau mee te zeulen waarop een vijfde zat in een monumentale stoel. Uitgebeeld (en goed getroffen) werd Marius Roeper, die voorzitter van de nieuwe Texelpromotiestichting. Producten Er werden ook diverse Texelse produk- ten gepromoot. Een stel liep rond met overigens zeer smakelijke alikruiken en je kan je afvragen of hier werkelijke re clame werd gemaakt of dat er satire werd bedreven. Dat laatste was volstrekt duidelijk bij een man die als nieuw produkt konijnekeutels introdu ceerde en daarbij gelijk als ondersteu nende reclame buttons uitdeelde. In de bak die voor zijn buik hing lagen onder meer smakelijk ogende crackertjes van een bekend merk waarop keutels met mayonaise.... Een andere speler prees „echt Texelse lamsreet" aan, „allemaal lucht, allemaal bluf." Een tweetal spelers liep rond met ken nelijk onbespoten groente en stelde aan de kaak dat de grootwinkelbedrij ven onder meer het verdwijnen van de Vlier op hun geweten zouden hebben, zodat de liefhebbers van waarlijk ge zond eten dat nu zelf moeten verbouwen. Diverse voorstellingen waren gewijd aan de bejaardenproblemen, al of niet in combinatie met Teso. Een wagen gaf ongeveer het hele scala weer, van de nieuwe behuizing van de Gollards- bewoners met volgens de voorstelling nogal gebrekkig sanitair tot „Opa's leste kunsie", waarbij een bejaarde heer in een bovenbed een dito dame beminde. Veel groepen gaven aan dat vier zit plaatsen voor bejaarden op het rijwiel- dek bij drukte toch wel wat weinig was, zo werd de suggestie gedaan dat bejaarden die vaak met de boot gingen maar moesten vermageren. Cynisch was de opmerking dat bejaarden nu in containers wonen, zodat ze makkelijk te transporteren zijn. Twee bejaarden waren aan het verhuizen per gemotori seerde invalidenwagen. Er werd betrekkelijk weinig over Teso gespeuld. Misschien wel om de reden die op het bord van één Sunderklaas te lezen stond: „Ik heb al vijf jaar van Teso speult, dit jaar maar eens niet...." Wat echter niet ontbrak waren diverse voorstellingen, waaronder een wagen, die ingingen op de eventuele verkoop van de Marsdiep. Volgens de wagen voorstelling wordt het schip geveild in clusief bemanning. Van der Slikke De man waarover het meest werd gespeeld in Den Burg was ongetwijfeld Marien van der Slikke. Zowel zijn zwembadplannen als het plotseling op heffen van het fitnesscentrum werkten inspirerend. Drie dames met grote ge wichten maakten het voor de hand lig- gende rijm „Van der Slikke liet ons stikken" en dat viel in verband met het zwembad ook te lezen, gevolgd door de toevoeging: „Jel bouwt het wel". Dat viel te lezen achterop een oude en zonder enige twijfel veel te zwaar bela den lelijke eend, die op ontdekkingsreis was naar een zwemparadijs. Een ande re voorstelling waarbij op een wagen een compleet zwembad werd meege voerd „onthulde" de identitiet van Ma riens geheime geldschieter: het Sutherland-zwemparadijs. Er was echter ook een groepje dat daar niets van ge loofde: bij een waarzegster in een tent kon het publiek in een glazen bol de geldschieter zien. Als na drie bezwerin gen nog niets te zien was vertelde de waarzegster dat alleen zij die er wérke lijk in geloofden hem konden zien... Een fraaie uitbeelding, maar jammer dat hij twee keer vertoond werd, bij de jeugd en bij de ouderen. Spelers die in staat zijn één keer zo'n leuke voorstel ling te bedenken moeten dat met iets meer moeite ook twee keer kunnen. De boze brief van de sporthalbeheer ders over het kwatten van de zaalvoet ballers zo vlak voor Ouwe Sunderklaas moet voor veel spelers ook een prettige gebeurtenis zijn geweest. Van enkeling tot complete wagen, het had duidelijk de aandacht. Er werden bordjes met werkelijk heel onsmakelijke kwatten aan het publiek aangeboden, op die wagen werd zelfs echt gevoetbald en er was veel tekst. Misschien te veel, dat kwam bij meer onderwerpen voor, het publiek kon soms door de enorme hoeveelheid tekst per voorstelling nauwelijks lezen waarom het ging. De Texelpromotor van vorig jaar, Bob Rienks, moest het ook verscheidene ke ren ontgelden in verband met zijn Suri naamse activiteiten. Een duidelijk woordgrap was „Paramaribo, Paramari- bah" en er was een speuler die met een Surinaams accent vertelde dat hij zichzelf promootte. Het meest actueel was ongetwijfeld de voorstelling die inging op wat er die middag nog in de krant had gestaan: het Teso-bord met de vermelding dat er gewerkt wordt aan de verlenging van korte vakanties. Deze speler had een kassa op het hoofd. Dominees Een goed ogende voorstelling op een wagen legde een wat onduidelijk ver band tussen het grote verloop onder de dominees in het afgelopen jaar en de financiën van de kerkgemeentes. Een zestal kapsters had het ook al over poen: zij speelden over de brief die de officiële haarsnijders dit jaar stuurden aan de zwartwerksters. Opvallend was dat de zes kapsters allemaal ravenzwart haar hadden. Een autocrosser vond kennelijk dat de MAB-club te veel inkomsten van de autocross voor zichzelf houdt: hij pleit te voor prijzengeld. Grappig, maar niet uitzonderlijk Texels, was een tweetal dat speelde over de verplichte keuring voor personenauto's. Zij testten bij mensen uit het publiek zelfs de dikte van het profiel onder de schoenzolen en voorzagen hun slachtoffers vervol gens van een stempel „goedgekeurd". Een ander tweetal liep rond met een hek om de weg af te sluiten. Zij vertel den dat dat de laatste tijd altijd voor de poten stond. Uitgebreid, mooi gemaakt en gespeeld was de voortelling die al door aanplak biljetten was aangekondigd door Peter Boon: Gespeeld werd dat de melkboer op verzoek van de klanten de gasmeter kantelde. Dan kwamen er een paar munten uit het ding rollen waarmee de Geve/toerisme in Oosterend. melkboer betaald kon worden.... Een groep had er kennelijk genoeg van dat steeds meer bedrijven een dergelij ke hun naam op ,,-tex" laten eindigen. Van al die bedrijven werd een uitbeel ding gegeven. Het bezoek van een groep japanners aan Texel werd uitgebeeld door een groep zwangere geisha's. Ook „buiten lands" was een wagen waarop gespeeld werd dat de Baghwan zijn toevlucht zou nemen tot Texel en hoe goed het wel niet zou zijn voor de toe risten. Goed voor een prijs was een kernachtige voorstelling van twee vrij willigsters die het kruiswerk on dersteunden: zij droegen een pop, on dersteund in het kruis. Auw! Mooi maar pijnlijk was de „verkiezings- kar", waarin diverse plaatselijke politici op hun stressbestendigheid werden ge test. Een portret van één van hen werd op een duidelijk mannelijke pop gezet die dan zijn bovenmaatse lid verhief. Kennelijk moeten politici er tegen kun nen stevig in hun kruis te worden ge tast, want het mannelijk deel kreeg dan een klap met een al even bovenmaatse hamer waarna in alle gevallen het hoofd van het raadslid van de romp schoot. „Ongeschikt", oordeelden dan de speulers. Een andere groep had een kennelijk ho ge dunk van het gemak waarmee Har ry Keesom zijn zorgen verwerkt: hij HetTexelse gatenplan" was één van de meest geslaagde voorstellingen in Den Burg. raakt ze volgens deze groep kwijt op de wc. Dat werd dan ook uitgebeeld. Ook al met geslachtsdelen was een bij zondere vorm van Texel-promotie: aan het publiek werden knipkaarten uitge deeld van een „joint venture" die Teso en Yab Yum, het Amsterdamse sex- huis, kennelijk hadden opgezet: goed voor twee knippies en twee wippies. In de ongekuiste versie van de kaart werd dat ook aanschouwelijk gemaakt. Een zestal heren liep rond met de ver melding bij Texels Eigen Tunnel Onder neming te werken. Slechts een waar voorstellingen waren gewijd aan de relatienota. Een enkeling toonde een bord met eenvoudig de weigering van Waalenburg boeren om mee te werken. Een andere voorstelling gaf een wat uitgebreidere kijk op de zaak: de gemeente deed aan kiezersbe drog, de voorlichter was partijdig en de standsorganisaties wisten niets. Nu was er dan zonder de relatieboeren over hen beslist. Twee anderen met een kruiwagen vol stront maakten zich ken nelijk zorgen over de mestbeperkingen en voorzagen nu alvast Den Burg van goede oude koemest. Iets heel anders was een man die op zijn eentje een tandem bemande, maar die wel lid was van de club van "alleenstaanden. Bij de wekker 'Eén van de allermooiste voorstelingen was een wekker op benen, die twee onderwerpen aanvatte: het feit dat de gemeente een ton extra kwijt is aan automatisering (het is vijf voor twaalf) en de prikklok die per 1 januari in het raadhuis wordt opgehangen. Een prachtige bel moest de ambtenaren wakker maken. Er liep ook een wande lende prikklok rond. Als je daar een kaart in stak kon je ambtenarenzweet ruiken. De invloed van de computer op het onderwijs werd uitgebeeld door twee „kinderen" die alleen nog maar enen en nullen konden tellen. Mooi was ook de speler die toonde dat Den Burg momenteel op zijn kop staat. Hij had een overal zo omgebouwd dat het net was of hij de hele tijd op zijn handen liep. De eerste prijs in zijn cate gorie en de folkloreprijs gingen naar een muzikant die met zijn blokfluit een heel actueel lied over Texel vertolkte, waarbij het publiek het refrein kon meezingen. Jeugd Bij de jeugd was het opvallend dat veel kinderen niet speelden maar wel een nummertje haalden, waarschijnlijk om een kop soep te kunnen krijgen bij de koffieshop van Wiersma. Hier echter ook heel leuke voorstellin gen. Natuurlijk werd de roep om een overdekt zwembad weer meermalen ge hoord. Een paravliegtuig stond vol met teksten waarmee afkeuring over Bob Rienks werd uitgesproken. Er was een klein Molengatje gebouwd rond een wandelwagen. Het kind dat er in zat had als een muts een grote geelgroene schoorsteen en een jongetje dat er bij liep had een molen op zijn Er werd gezongen tegen de kruisraket ten en een groep heel moderne meisjes zong dat zij in het jaar 2000 in ieder geval geen boeken wilden hebben, maar disco en dergelijke. Heel mooi was een „duikrover" die een kanon voor zichzelf hield en er was ook een groep die een kanon van een kogel ontdeed. Daarna ging hij er weer in: „Morgen weer een voorstelling". De clowntjes van de folklore liepen rond en twee meisjes speelden dat ze hun Engels en Frans via schriftelijke cursus sen moesten bijwerken omdat ze nu zo veel naar de kabeltelevisie zaten te kij ken. Ook hier het proefkonijn, uitge beeld door een groep die telkens even een restaurantje uitzette. Indringend was het pleidooi van me neer de Uil voor afleveringen van de fabeltjeskrant in de Texelse Courant, alsof er al niet genoeg fabeltjes in staan. Nostalgisch was een groep straatve gers, die pleitte voor het herinvoeren van dit Sunderklaasgebruik. Waar- Een groep beelde uit wie er allemaal gebruik maken of gebruik moeten gaan maken van de Sportschool Texel en ook in dit dorp was het verdwijnen van winkels reden tot kritiek. De potentiële klanten die de Skilders winkels links la ten liggen kregen ook een sneer: „Als we nou toch allegaar naar de Burg om GO-bokaal: naar paar nr. 7: Mobiele jury. Welzijnsbeker: Enkeling nr. 11: Sport Skilder plomplex. Aanmoedigingsprijs: groepen nr. 8: Te so vervoer A. van Boven. Lees verder pagina 7 boeskippe gaan, dan kenne we er ook wel gaan weune". Leuk was ook de mobiele ouwe Sun- derklaasjury waarbij het publiek niet ze ker wist of hier sprake was van de ech te jury of fake. GO had dit jaar voor het eerst een lopende jury. Sperma Fietsencontrole op school met afge keurde fietsen voor Johan Bokma en Gerda Lont zorgde voor een leuke show van twee speulers en grappig was ook de muzikale stier „Alfons", die namens het Kl-station onder orgel klanken spermarietjes aanbood. Dat de RSG-ers voor de lol een pand kraakten en dat Hein Blom dat met zijn mest vork ongedaan wilde maken was reden voor diverse voorstellingen. Dat café's en museum op zaterdagmorgen dicht- bleven zorgde voor een koffiekar en goed verzorgd was de grote groep die de leden van het ijsclubbestuur een lachspiegel voorhield. Er was een nieu we „sneeuwskuuf" die was aange schaft voordat de Welzijnnsstichting ja had gezegd op een subsidieaanvraag en bestuurslid Piet liet weten zomers maandverband te sparen om in de win ter de vuurpotten op de ijsbaan goed te kunnen laten branden. Dat maand verband goed en langdurig brandt werd diverse malen gedemonstreerd. Weinig Teso dit jaar in Skil, maar wel vier Teso-werknemers die klaagden dat het vrije vervoer met Aris van Boven per 1 januari tot het verleden behoort. „Na 22 jaar komen ze ons niet meer halen. Zo moeten wij helpen de tweede dub beldekker te betalen". Kritiek ook op het GO-bestuur met de constatering dat de nieuwe vloer van 't Skiltje op Ouwe Sunderklaas meteen weer „naar z'n moér getrapt wordt" en de GO-roep om een fietscrossbaan ter wijl er geen animo meer voor is. „Een crossbaan moet er komen in Skil, ter wijl de meerderheid dat niet wil". Het stoppen van bouwbedrijf Blom was een voorstelling voor insiders. Wij begrepen dat de eigenaar zo uniek is dat er een museum voor moet worden ingericht. In Oudeschild was het aantal voorstel lingen minder dan vorig jaar. Uitslagen Jeugd: Enkelingen: 1. GO 10 jaar, Siem Pieter Koopmans; 2. Wil Schellinger, Debbie Sangers en Alfons de stier, Silvia van Beek; 3. De bakker, Dave Zwieringa. Paren: 1. Texvis, Albert van der Schans en Martin van Sweeden; 2. Vuilprikkers, Elise en Robert Jan Ap pel; 3. Greenpeace, Martine de Vries en Klaas Martin Raven en Schol en vissers, Sandra van der Schans en Corrine Witte. Groepen: 1. Oudeschild is de pispaal, Jeroen en Arjan Hemelrijk en Brigitte Krijnen; 2. Fitnesscentrum, Jan Star, Robby Slik, Barry de Vries en Marcel Ris; 3. Alfons de stier, Sebastiaan en Sander Schaatsenberg en Dave Krijnen. GO-bokaal, meest actuele Oudeschil der voorstelling, groep 4, Vissers koor, Cindy en Mariska Koning, Vera Keijzer, Brigitha van Sweden, Annemiek Bak ker, Sandra Rouwenhorst, Monique Visch. Folklorebeker: groep 7, familie Rat, Yvonne Weijers, Ria Duinker en Fiona Zijm. Ouderen: Enkelingen: 1. Veegwagen Archie; 2. Dirk Bakker; 3. Alfons de Stier. Paren: 1. Willen en Aal naar Fitness centrum; 2. Visser aan de ketting; 3. Zwembad over-al/ aan Skil de rotzooi en de troep. Groepen: 1. Poepezak; 2. Koek en zo- pie ijsclub; 3. Sportschool. schijnlijk realiseerden deze jonge spelers zich niet dat zij dan ook van straat zouden zijn geveegd. Serieus was het pleidooi voor een fietspad langs de Hoornderweg: „Beter de gemeente in het rood, dan de Hoornder kindertjes dood." Een tweetal liep telkens bushaltes te verplaatsen. Een klein biggetje pleitte tegen de nieuwe slachtplaats en twee zeehonden liepen gemerkt rond. Een wandelende Holle Bolle Gijs wilde de stortplaats vervangen en een wandelen de bootkaart wilde de prijs verlagen. Uitslagen Zowel bij de jeugd als bij de ouderen waren er negentig inschrijvingen. Bij de ouderen bestond de indruk dat er nogal wat enkelingen waren die geen nummer haalden. De algemene indruk was dat het iets rustiger was dan vo rig jaar. Jeugd: Enkelingen: 1. Mijnheer de Uil, 2. Duikrover, 3. Momfer de Mol. Paren: 1. Proefkonijn, 2. Bronzen ka non, 3. AOT. Groepen: 1. Geldschieter Marien van der Slikke, 2. Straatvegers, 3. Suriname-parachutisten. Ouderen: Enkelingen: 1. Straatmuzikant, tevens folkloreprijs; 2. Konijnekeutels, 3. Wekker. Paren: 1. Vrijwilligsters kruiswerk, 2. Texelpromotie, 3. AID controle scholletjes. Groepen: 1. Kaasparadijs, 2. Geldschie ter Marien van der Slikke, 3. Proefko nijn (met echte pannekoeken). De Welzijnsbeker ging naar „Vier op een rij". Oudeschild „Een zwembad en een gymzaal moet an de Burg komme en de rotzooi kan aan Skil, verdomme" was één van de pakkendste leuzen in het onderwerp vuilscheidingsinstallatie. Het voorstel om de installatie in Oudeschild neer te zetten was aanleiding voor veel Oude schilders om speulend de straat op te gaan en uit alle voorstellingen bleek dat men vooral vreesde voor stankoverlast. Diverse kruiwagens met vuilnis moesten dat via de neus van het pu bliek duidelijk maken. De Skilder speu lers zochten het vooral in gebeurtenis sen van dit najaar. Het feit dat Archie Bunker in de VUT zat zorgde ook voor enkele voorstellingen o.a. met kritiek op zijn opvolger: „Van Tongelen is met de veegwagen een stumper, geef ons maar Archie Bunker." Heel mooi was de nagemaakte veegwagen met zwaai licht en echte bezems met de naam Archie. Het illegaal verwijderen van gemeentelijk groen in De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5