„Typisch iets dat door bazen is bedacht" VERVOLG VAN PAG. 5 luwe Sunderklaas Henk Beumkes over gemeentelijke prikklok: Cranberries en bosbessen in vruchtenkwark Met de taxi naar huis.... Ongeluk met flinke schade Kerstvakantie speel-o-theek De Texelse Courant tijdens de feestdagen. 'i! IS DAG 17 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT Oosterend Oosterend waren de gespeelde on- ifwerpen met minder speulers toch divers. Het onderwerp tekort auwgrond kwamen we enkele keren en ook was het opvallend dat er sinïg enkelingen speulden. Het aantal oepen was daarentegen behoorlijk, and acht uur was het op het Kerk- lein al een drukte van belang en een Bveltoerist trok daar aanvankelijk de ieeste belangstelling. Hij bleek ;hoorsteenveger van een Oosterender stallatiebedrijf, dat blijkens de voor telling rond een VW-bus het hoofd fi- ancieel niet boven water kon houden. Oosterend-dement feel subtieler van toon was een mime- oorstelling die wat lang duurde maar B aarin de ontknoping verrassend ge- oeg was om de verrichtingen van de peulersgroep te blijven volgen. Onder Ie klanken van een dwarsfluit liet de oep steeds een zinnetje zien dat dan mime letterlijk werd uitgebeeld. De n ,,Het komt ons de strot uit", gaf zo leri aantal brakende spelers te zien. De olgende zinntjes werden o.a. getoond uitgebeeld: dat stuit je tegen de irst/ dat komt ons de strot uit/ laten ne ruggespraak houden/ en het been 1 öjf houden/ en elk middel grijpen/ het an alle kanten bekijken/ we laten ons *et bij de neus nemen/ laat je oog k sns vallen/ op dat zuchtje bouw- 1 rond/ en werp eens een blik/ op het latenplan. Nadat het bestemmingsplan Oosterend getoond was met allerlei gaten er in I bigde de clou: „Ondanks de geboorte- a jolf wordt Oosterend een stil gat en zo iieren we dat in 1988 geen Oosterend Present maar Oosterend Dement." Tennisbaan Aandacht werd ook gevraagd voor het Fidee van Jan Bloem om een tennis baan aan te leggen. Op een noodbaan on men tenissen zodat de dorpscom- 0 inissie kon tellen hoeveel Oosterenders i zijn voor deze sport. Ook reed een j ivagen rond die de economische zuig- icht van Den Burg moest verbeel den. Deze „zuigbuis" zorgde er voor lat veel winkels dicht gingen en melk- 1 boer Trap werd als recente afhaker door leze buis getrokken. Twee trotse va- ders, Klaas en Sieme, presenteerden I een pupillenelftal voor SVO. De pupillen I waren recent gemaakt met behulp van Iraagmoeder Mientje (,,en ze vroegen I ne alleen: kom eventjes in de ^bestuurskamer"). I Ook werd getoond dat Piet Brouwer ondanks een goede opbrengst van zijn jammeren en gemeentesubsidie een I kleinschalige boerderij wil blijven exploi teren. Eén speuler klaagde over het I brakke water en daardoor stroeve ijs op de baan van ijsclub Oost en heel leuk was ook een simpele voorstelling over i de roep om zondagsrust van Oosteren der CDA'ers. Twee speulers tilden heel zachtjes pakken hooi op een wagen: „We doen het zacht anders krijgen we I mot met het CDA". Een grote zwarte man haalde geld op voor een gezamen lijk kerkgebouw voor gereformeerden sn hervormden en twee invalide speu- Iers (waarvan één echt invalide en zit tend in een rolstoel) vroegen zich af wanneer Oosterend nu eindelijk eens rolstoel-vriendelijk wordt met de tekst Wanneer zien gehandicapten geld uit Ie kas van Oosterend Present. Voor onze aanpassingen is er geen cent. Ge meente en commissie wanneer verlicht u onze lasten". Een vrouw met de tekst „ik heb overal schijt aan" op haar rug deelde wc-papier uit en maakte met haar voorstelling duidelijk dat ze het roddelen in dit dorp spuugzat was. Uitslagen Jeugd: ^Enkelingen: 1. Ome Piet Brouwer (Maarten Vlaming), 2. Muzieknis (Je roen Schroeder), 3. Felicitatiedienst (Mart Hoven). Paren: 1. Meester Slopers luilak (Lu- cien van Mijeren en Femke Mulder), 2. Felicitatiedienst (Maartje en Janneke Visser), 3. Jaap Trap in verzekeringen (Ben en Inge Rentenaar). Uit deze jeugdvoorstelling in De Koog bleek zorg voor de toekomst en het karakter van Texels badplaats. Groepen: 1. Felicitatiedienst (Judith, Tobias en Ruben van der Zee), 2. Melkboer en verzekeringen (Ellis Kear- cher, Paul en Bob Witte). Ouderen: Enkelingen: 1. Samen op weg, 2. Roe per met rad van avontuur, 3. Overal schijt aan. Paren: 1. Grondkrakers, 2. Testteam tennisbaan, 3. Premie A-woningen. Groepen: 1. Veelzijdige dominee De Jong, 2. Oosterend Dement, 3. Zuig buis Den Burg, Folklorebeker en eervolle vermelding: Oosterend moet rolstoelvriendelijk. De Cocksdorp Ook in De Cocksdorp werd driftig gespeeld, al was de animo om mee te doen dit jaar iets minder dan in voor gaande jaren. Zoals gebruikelijk waren veel voorstellingen gebaseerd op ge beurtenissen uit 't durp zelf en dat le verde in veel huiskamers prachtige staaltjes toneel op. Een duo bracht een mooi lied over zaken die in de loop der tijden verdwenen zijn. Heel mooi was ook het „lopend vuurtje". Een speulster vertelde als vlam ver kleed de kleine roddels uit De Cocks dorp en betrok daar uiteraard ook ge renommeerde roddelaars in. Jan Willem Boon kreeg een lik uit de pan vanwege het feit dat het zaalvoet- balnieuws niet in het in het dorpsblad „Achter de Ruugediek" staat en de speulers die dat in en voorstelling go ten kwamen tot de conclusie „dat Boon maar in een apart blaadje moet .schrijven, dan kan ie zelf gaan kwatten". We zagen o.a. de Eierlander Hans Bongers die allerlei bv's had in duistere zaken en een voorstelling waarin Arie van 't Noordende 's nachts een ge meentelijke boom omzaagt oogstte ook succes. Deze bomenzager kwam blijkens het spel in actie omdat het ge meentelijk groen pal voor zijn voordeur was geplaatst. Drup Het succesnummer in De Cocksdorp was echter de „Durper drup" van Kees van der Werf. Diverse speulers haakten in op deze kruidendrank van de weerman. Een grote groep bezong de voordelen van deze drank boven Franse en Italiaanse specialiteiten en qua spel heel treffend was het maken van foto's van Kees voor de Helderse Courant. De likeurmaker toonde zich een waar fotomodel en veranderde zijn reclamekreet „beter dan Haarlemmer olie" voor de gelegenheid in de term „goed voor alle weersgesteldheden." Uitslagen Jeugd: Paren: 1. Hondepoep op 't fietspad, Arja Boon en Patricia Knol; 2. De ben zinepomp, Sandy en Danny Boon; 3. Gerhard Smeenk en kat, Barbara Kok en Maartje van Hardeveld. Enkelingen: 1. Gerhard Smeenk en kat, Andreas Schraag; 2. Wubbo Ok- kels, Imme Geeske Langeveld; 3. Ca- tharina Zegeren, Neeltje Langeveld. Groepen: 1. M.C. Bakjes, Inge en Yvonne Veldman en Klaas de Jong; 2. Smeenk en kat, Brigitte, Yolanda en Jacquelien Leyen; 3. Tennis/dorps- Raadslid Henk Beumkes van het Pakt vindt de electronische tijsregistratie die per 1 januari a.s. voor het gemeenteperso- neel wordt ingevoerd erg onsympathiek. „Typisch iets dat door bazen is bedacht", aldus zijn oordeel over deze geper fectioneerde uitvoering van de prikklok, gisteravond in de vergadering van de raadscommissie voor algemeen en orga nisatorisch beleid. De speulers van Den Hoorn moesten zich onder meer vervoegen i In alle rust door jury en publiek konden worden beoordeeld. krant, Arnold, Mariëlle en Jeanine Boon en Nelleke en Rik Stevens. Ouderen: Enkelingen: 1. Lopend vuurtje, 2. Dor per school, 3. de Paus Mobiel. Paren: 1. Dorper Drol, 2. Ballade der verdwenen dingen. 3. Kruising Krimweg. Groepen: 1. Anneke met vijf kinderen, 2. Actiecomité, 3. Bomen planten. Wisselbeker: Dorper Drol, Henk Ste vens en Wim Westdorp. Folklorebeker: Ballade van verdwenen dingen. Den Hoorn: méér deelname! Het meest verheugende Ouwe Sunder- klaasnieuws komt uit Den Hoorn. In tegenstelling tot de meeste andere dorpen deden daar méér mensen mee dan vorig jaar. Het verschil was zelfs aanzienlijk: 144 tegen 88. Ook de kwa liteit stond op hoog peil. Den Hoorn is een dorp dat gonst van activiteit en er was dan ook volop lokale inspiratie. Bij de jeugd was het geplande fietspad door de paddestoelenrijke berm een favoriet onderwerp. Verder werden uitgebeeld: het tekort aan peuters voor de peuterspeelzaal; het gevreesde effect van de leegloop van de dubbeldekker (met slachtoffers en al); en het ontbreken van een abri. 's Avonds werden onderwerpen uitge beeld als de brand van janna's bed, waarbij een brandend bed naar binnen werd gereden, dat later na alarmering van politie en brandweer werd geblust. Een domineeskoor zong en collecteer de voor de kerkrestauratie en overhan digde ter plaatse de opbrengst aan ds. Verbeek! Sterk was de uitbeelding van de leegstand van café Happy Days, speulers verkleed als markante Hoorn- dere stelden zich tussen het publiek op en brachten hun ideëen via een hoor zitting naar voren; oplossing: het zwemparadijs Schilling-Place". Ook origineel was de uitbeelding van de Hoornder beroepsbevolking als stukjes van een Hoornder ring. Treffend was de groep die bar-perikelen in een Hoornder café speelden. Uitslagen: Jeugd: Enkelingen: 1. Potloodventer, 2. Abri, 3. Paddestoel. Kleine groepen: 1. Fietspad, 2. Praat- huus Den Andel; 3. Kappers. Grote groepen: 1. Gewonden, 2. Peu terspeelzaal, 3. Paddestoelen. De mevrouw Bothof Bokaal voor de meest originele uitbeelding was voor: Praathuus Den Andel. De tweede prijswinnaars mochten pannekoeken eten bij Klif 23 terwijl de derde prijs bestond uit een tractatie bij Loodsmanswelvaren. Ouderen: Enkelingen: 1. Nel Bruining, 2. Razen de reporter, 3. Voorlezen Hoornder, Kleine groepen: 1. Konijntjes Loodsmansduin, 2. Bushalte, 3. The day after. Grote groepen: 1. Happy Days, 2. Hoornder Ring, 3. Restauratie Kerk. De folklorebeker voor de meest origi nele uitbeelding ging hier naar „Happy Days'. De Koog Ook De Koog gaf minder speulere- drukte te zien dan in vorige jaren. Bij de jeugd waren zeker tien voorstellin gen minder te, bewonderen dan in 1984 en hetzelfde geldt voor de ouderen. De teruggang werd onder meer ver oorzaakt door de grote groep met o.a. Lida Bakker die altijd van de partij is maar het deze keer liet afweten. Ook Klaas Bonne, altijd goed voor een ori ginele solo-voorstelling, deed deze keer niet mee en hij ging dus ook niet met de beker strijken. Het lag voor de hand dat het veel besproken overdekte zwembad in De Koog bron van inspiratie zou zijn maar hetzelfde geldt voor de geruchtmaken de actie van enkele Koger onderne mers die ter gelegenheid van het Tropi cal Festival de Dorpsstraat in een zandstrand veranderden. Bij de jeugd voorstellingen was een „beerebus" met kritische opschriften waaruit twij fel bleek over de kwaliteit van het pu bliek dat daarmee naar De Koog werd getrokken. Kritiek op het aanleggen van het „zandstrand" in de Dorpsstraat bleek uit de voorstelling met het gedicht: „Het liep tegen enen, toen kwam Frits Hielke tegen. De prikklok wordt ingevoerd om nauw keurig en automatisch de werktijden van het personeel te registreren wat vooral wenselijk is omdat de maatregel wordt gecombineerd met de invoering van variabele werktijden. De mensen kunnen binnen zekere grenzen van de gewone werkuren afwijken en de elec tronische tijdsregistratie maakt het mo gelijk om daar zicht op te houden. Beumkes vond de prikklok echter een „concentratiekampachtig" apparaat (al wilde hij die sterk overtrokken kwalifi catie later wel afzwakken) en veron derstelde dat het personeel er niet blij mee zal zijn. Doodnormaal Dat laatste werd door voorzitter loco burgemeester Daan Schilling niet ont kend, maar het is nu eenmaal niet mo gelijk om met alle wensen van het per soneel rekening te houden al zijn zij over deze zaak en de ermee samen hangende andere organisatorische maatregelen wel uitgebreid geraad pleegd. Schilling zag niet in welk be zwaar er kan zijn tegen de administra tieve vereenvoudiging die de prikklok betekent. „Iemand die altijd op tijd op zijn werk is hoeft niets te vrezen, maar wie te laat komt kan worden gecorri geerd. Dat vind ik een doodnormale zaak en het betekent ook service je gens het publiek." De bedrijfstijd van het gemeentelijke apparaat is 40 uur per week van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Het raadhuis is voor het publiek ook op die tijden opengesteld, wat servicebetering betekent want tot dus ver kon men in het raadhuis officieel 's middags niet terecht. Het gemeente- personeel kan in overleg zijn werktijd daar werd het plan geboren, om de Dorpsstraat te verstoren". Bij de ouderenvooretellingen zagen we onder andere Bertus (Eelman) en Gré van de gemeentelijke kolkenzuiger en het zeer tijdelijke dorpshuis (in de vorm van een tent) waarmee De Koog zich dit jaar moest behelpen. Hans Bakker had een vooretelling gemaakt over een makelaar die naar antieke ka nonnen dook (met een bijzonder fraai nagemaakt kanon) en Klaas Bonne werd ten tonele gevoerd als Klaas de Rijmelaar. Een vooretelling van bejaar de dames die tegen het „zandstrand" ageerden kreeg veel waardering omdat hier Ouwe Sunderklaasuitbeeldingen in voorkwamen die in vroeger tijden re gelmatig terugkeerden. Het zwembad van Jellema, zo suggereerde een ande re vooretelling zal voornamelijk klanten trekken door de „knuffelmuur" die er in voorkomt en een ernstige ondertoon had de vooretelling van de familie Groenhof die de restauratie van de Ko ger kerk als onderwerp had. De voor stelling „Cocky's haargezeur" had iets te maken met de actie tegen de zwart werkende thuiskapstere waarin deze Koger vakkapster een leidende rol zou hebben gespeeld. Uitslagen: Jeugd: Enkelingen: 1. De Jutter (Mirjam de Haan), 2. Japanse week in hotel Op- duin (Erik Witte), 3. De VVV groeit (Kees Boks). Paren: 1. Schoonmakers (Remco Steegstra en Jeroen Gielis), 2. Beere bus (Manon en Chris Dobber), 3. Zandstrooiere (Monique van Splunter en Astrid van der Vis. Kleine groepen: 1. Patatverkoop (Barry en Merlin Huisman en Niels Halsema), 2. Voetbaloverloopteam (Nienke en Witse Baars en Leonie Gielis), 3. Vere nigde Schilders (Dirk Jan, Felicity, Ta- tiane en Roos de Vries). Grote groepen: 1. „Alle groepen van school" (Nancy Halsema, Robert van Splunter, Niels Bos, Margo en Dorien Kikkert, Soraya en Jadena v.d. Meer], 2. „Bijzondere school" (Corne en Ralf Keijser, Bas, Nienke en Wouter van Atteveld, Bartje en Renske Leeffere). Totaal deden 51 kinderen mee (en een pony en een hond) die samen voor 21 vooretellingen zorgden. Ouderen: Enkelingen: 1. Makelaar duikt naar het kanon, 2. Greet en Bertus, 3. Klaas de Rijmelaar. De folklorebeker ging naar: de bejaar de dames tegen zandstrooien. Paren: 1. Zwembad „Jellekoog", 2. Greet spant Bertus voor de kar, 3. Restauratie Koger kerk. Kleine groepen: 1. Dorpshuis voor één dag, 2. Ook ik ben maar een ambtenaar. Grote groepen: 1. Zwemparadijs, 2. IJsclup, 3. Cocky's haargezeur. bepalen, waarbij niet eerder mag wor den begonnen dan 7.30 uur en niet la ter mag worden geëindigd dan 17.30 uur, bij een minimum middagpauze van een half uur. Per werknemer zal een schema van werktijden gehanteerd worden, waarbij ook rekening wordt gehouden met deeltijd-ambtenaren. Deeltijdbanen worden geaccepteerd met als restrictie dat tenminste 20 uur oer week moet worden gewerkt om in het systeem nog inpasbaar te kunnen zijn. Twee werknemers bezetten dan één arbeidsplaats. Van kracht wordt een 40-urige werk week en de arbeidstijdverkorting wordt ingevoerd in de vorm van 12 verlofdagen. Herbezetting Voor volgend jaar is een bedrag van 7220.000,— aan „herbezettingsgeld" beschikbaar. Dat is geld dat door de ambtenaren is ingeleverd en voor het grootste deel mag worden gebruikt voor het creëeren van nieuwe ar beidsplaatsen. Voorgesteld is hiermee enkele 14-urige banen tot 20-urige ba nen te maken op de afdeling culturele zaken, 770.000,— te reserveren voor de „manager welzijn" (onder meer) de taak van de vertrekkende heer G.A. Oskam moet overnemen en 746.000,— te reserveren voor de nieuwe functie „hoofd van het bureau milieu". Deze personeelsaangelegenheden wa ren het belangrijkste agendapunt van de commissievergadering. De ruime meerderheid van de commissie bleek er geen problemen mee te hebben, al vielen er wel kritische kanttekeningen te vernemen. Zo was Gerbrand Poster duidelijk niet blij met de milieu ambtenaar die benoemd wordt worden („We hebben al genoeg milieumensen op Texel") en kraakte Beumkes de reeds genoemde noten wat betreft de prikklok. Uitgelegd werd door Schilling dat Texel zijn zaken op het gebied van de milieuwetgeving nog helemaal niet voor elkaar heeft en dat de milieu ambtenaar er beslist moet komen, wil men althans de nieuwe voorschriften (onder meer op het gebied van de hin- derwetgeving) behoorlijk kunnen uit voeren. De nieuwe functie hoeft niet persé, door een nieuwe man of vrouw te worden bezet; het kan ook door verschuivingen binnen de bestaande formatie. Secretaris Johan van Dijk gaf uitgebreid informatie over de verande ringen in de personeelsorganisaties en plaatste daarbij de bijzondere kantteke ning dat een electronisch prikklok van hetzelfde merk als op Texel wordt geïnstalleerd in gebruik is bij de PvdA- fractie van de Tweede Kamer de enige fractie die met een prikklok werkt.... Postere opmerking dat de prikklok zo wel voor „lage" als „hoge" ambtena ren zou moeten gelden, werd be vestigd. „Zelfs de wethouders staan op het lijstje", aldus Schilling die er echter aan toevoegde dat hij voor de bestuurders een prikklok in de vorm van het publieksoordeel dat bij de ko mende verkiezingen wordt geveld, nog beter vond. .ondernemers-aktiviteiten. Op het gebied van Texelse delica tessen valt weer iets nieuws te melden. Het biologisch dynamisch zuivelbedrijf Sint Donatus in Den Hoorn brengt met ingang van van daag twee nieuwe soorten vruch tenkwark op de markt: kwark met cranberries en citroenen en kwark met pruimen, rode bessen en wilde bosbessen. Directe aanleiding was het feit dat de productie van aardbeidenkwark bin nenkort ten einde loopt. De aardbeien oogst bedroeg namelijk slechts een derde van de verwachte hoeveelheid, zodat biologisch dynamische aardbeien als grondstof inmiddels zijn uitgeput. Naast een vervangende kwark heeft men echter ook iets nieuws willen ontwikkelen. Dat bij één van de vruchtenkwarksoor- ten de keus op cranberries is gevallen, is het gevolg van een enquete die Do natus onder Texelse hoteliers heeft ge houden. De cranberry, hoewel af komstig van Terschelling, is een bijzon dere vrucht die wel „past" bij Texel. De combinatie met citroen moet zor gen voor een „uitgebalanceerde" smaak zonder dat de cranberrysmaak verloren gaat. In de andere vruchten kwark zijn de bosbessen de belan grijkste smaakmaker. De mengverhou- ding van beide kwarksoorten is 2/3 kwark en de rest vruchten. Afgezien van wat rietsuiker is aan die vruchten geen enkele smaak7 geur- of kleurstof toegevoegd en alle vruchten zijn ook van biologisch dynamische bedrijven afkomstig. De citroenen komen van Cyprus, de cranberries van Terschelling en de andere vruchten van andere Ne derlandse kwekerijen. De vruchten ko men als gesteriliseerde „moes" op Do natus aan en worden daar met de kwark gemengd. De vraag naar Donatus-kwark stijgt nog steeds en daarmee de produktie. De vruchten kwark is verkrijgbaar in potten van 350 gram. Aan de verkooppunten op Texel is nu ook Albert Heijn toegevoegd. Daar krijgt de kwark een plaatsje te midden van een speciale presentatie van Texelse produkten. Een twintigjarige inwoonster van De Koog vond vrijdagochtend omstreeks kwart over vijf kennelijk dat ze zo moe was en zo veel gedronken had dat ze met de taxi van Den Burg naar huis moest. Dus pakte ze een taxi uit de garage van Van de Wetering en reed daarmee weg. Ze had pech, een poli tiepatrouille zag de taxi met gedoofde lichten en een hen onbekende chauf- feuse uit de Warmoesstraat komen en aanhouding volgde. Er volgde niet al leen een boeking wegens joyrijden, de blaasproeven vielen ook zodanig uit dat er een bloedproef werd afgenomen. Een bestuurder van een BMW uit de 1600 of 1800 serie veroorzaakte donderdag een ongeluk waar hij verder zelf geen deel aan had. Aan één van de andere wagens die erbij betrokken waren, een Renault van een vijftigjarige man uit Den Burg, ontstond zware schade, persoonlijk letsel bleef gelukkig uit. De Renault reed op de linkerbaan van het dubbelbaans stuk Pontweg ter hoogte van de Roef naast een taxi. De BMW kwam vanuit de berm de weg op zonder op te letten. De taxi week uit en vervolgens week de Renault weer uit voor de taxi. De wagen reed eerst tegen een lichtmast aan en kwam vervolgens in de greppel van de middenberm tot stilstand. De BMW en de taxi hadden geen schade. De speel-o-theek zal in de kerstvakan tie gesloten zijn. Op vrijdag 20 decem ber kan er voor het laatst geruild wor den. Volgend jaar op woensdag 8 ja nuari zal de speel-o-theek weer geo pend zijn voor het lenen van speel goed en spelletjes. Door het uitvallen van 25 en 26 de cember en 1 januari als werkdagen zal in de kerstweek en de week van oud-en-nieuw steeds maar één krant verschijnen In de kerstweek alleen op dins dag 24 december en in de week van oud-en-nieuw alleen op dinsdag 31 december. Adverteerders worden verzocht (voo? deze beide kranten) hun op drachten steeds op de vrijdagen daarvoor aan te leveren, zodat on danks drukte toch de nodige tijd en zorg aan hun advertenties kan wor den besteed. De directeur. Prachtige kerstkleden 9 Mooie houten kerststerren met verlichting 9 drijfschalen 9 goede kaarsen etc. etc. en fijne kerstdagen gewenst. ARTIMA, Gravenstraat 7, Den Burg, telefoon (02220) 3592.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7