^Oudeschild fel tegen „eigen" vuilverwerking JU Inschrijving arbeidsbureau via Postkantoor Gemeente koopt beeldje en „De Gele Weg" '°v MET SPANDOEKEN NAAR HET RAADHUIS... Geen communicatie-project De Texelse Courant tijdens de feestdagen. Foto-expositie in Eierlandsche Huis Dammers uit degradatiegevaar De Arbeidsbureaus Bij B&0"RedLine"speakers nu standaards, beugels of pendels kado. Jan Brouwer VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Oudeschild wil geen vuilverwerkingsinstallatie in of bij het dorp en ook niet op een andere plek op Texel. In grote eens gezindheid hebben de Oudeschilders dinsdagavond tijdens een bijeenkomst in dorpshuis 't Skiltje besloten onmiddellijk tegen de plannen ten strijde te trekken. Het beeldVriendschap" van Cobi de Visser Op advies van de sectie kunst-cultuurbeleving heeft het college het schil derij „De Gele Weg" van Henk Arendsen en het bronzen beeldje „Vriend schap" van Cobi de Visser aangekocht. Het bee?dje kost f1350,- en het schilderij f750,—. Woensdag zijn de fracties van de gemeenteraad „bewerkt" en don derdagavond zouden de Oudeschil ders in groten getale naar het raad huis in Den Burg gaan om daar de vergadering van de raadscommis sie voor Financieel, Economisch en Technisch beleid bij te wonen en te vernemen wat het standpunt is van deze commissie. Hoewel het vuilverwerkingsplan niet op de agenda staat, zijn de commissiele den inmiddels wel door het college geïnformeerd en zullen mogelijk naar aanleiding daarvan in de ver gadering of in de rondvraag na af- loop een voorlopig standpunt ken baar maken. Het ziet er naar uit dat zij daarbij zeer - veel hete adem in de nek zullen voe- len. Niet alleen gaven de meeste van de meer dan honderd aanwezige Ou deschilders dinsdagavond te kennen l dat zij naar de commissievergadering zouden gaan, ze wilden ook graag ge volg geven aan de oproep om iemand mee te nemenDe gewone verga derzaal zal ongetwijfeld te klein zijn. Er was sprake van een uitgesproken strijdlustige stemming, die zowel werd vertolkt door direct belanghebbenden (zoals de eigenaar van de bedrijfsper- celen die aan het toekomstige vuilver werkingsterrein grenzen) als door an dere dorpsbewoners. Snel Vrij algemeen heerste het gevoel dat het al bijna te laat is en dat onmiddel lijke en felle actie moet worden ge voerd om de vuilverwerkingsinstallatie nog te kunnen tegenhouden. Zoals be kend is de betreffende regionale stuur groep na veel strijd akkoord gegaan met het Texelse plan voor een eigen vuilverwerking; de provinciale milieu- bommissie moet nog beslissen. De Texelse gemeenteraad zal echter ook nog een oordeel geven over de plan nen en de Oudeschilders zagen dins dagavond al gauw in dat hier de meest voor de hand liggende mogelijk heid ligt om het project tegen te hou den. Met het voeren van actie tegen gemeentelijke plannen heeft Oude schild in het verleden geen slechte er varingen opgedaan. Met succes heeft men zich verzet tegen de geplande ve le „doorbraken" tussen de De Ruy- terstraat en de dijk, de oorspronkelijk beoogde plek voor de asfaltfabriek en woningbouw op de groene berm nabij de haven. Geen hoorzitting In zijn openingswoord legde voorzitter Jaap Bakker uit dat de bijeenkomst niet als hoorzitting mocht worden be schouwd. Want in dat geval zouden ook gemeentelijke vertegenwoordigers hun visie op de plannen moeten jeven. Het was dinsdag een bijeenkomst van uitsluitend tegenstanders. „Eénrich- tingverkeer", aldus Bakker, die vertelde dat nog wel is overwogen om ook de gemeente uit te nodigen, maar dat besloten was dat niet te doen omdat het een taak van de gemeente is een hoorzitting te beleggen. Vrij algemeen was men van mening dat de gemeente de Oudeschilders en in ieder geval de eigenaar van de aan het perceel grenzende gronden had moeten informeren. Nu heeft iedereen het verhaal uit de krant moeten verne men en is de indruk gewekt dat alles stiekum is bekokstoofd en men voor voldongen feiten staat. Aanvechtbaar De argumenten van het gemeente- )estuur bleken de Oudeschilders zeer Door het uitvallen van 25 en 26 de cember en 1 januari als werkdagen zal in de kerstweek en de week van oud-en-nieuw steeds maar één krant verschijnen In de kerstweek alleen op dins dag 24 december en in de week van oud-en-nieuw alleen op dinsdag 31 december. Adverteerders worden verzocht (voor deze beide kranten) hun op drachten steeds op de vrijdagen daarvoor aan te leveren, zodat on danks drukte toch de nodige tijd en zorg aan hun advertenties kan wor den besteed. De directeur. aanvechtbaar te vinden. Verwerking van het vuil op Texel zou ongeveer even veel kosten als het afvoeren van alle vuil naar de centrale verwerking in de provincie met als enige voordeel voor Texel drie arbeidsplaatsen en jaar lijks 3100 ton compost. Dat werkgele genheidsargument gaat volgens de Oudeschilders echter helemaal niet op, omdat het dagelijks afvoeren van al het huisvuil veel meer werkgelegenheid met zich meebrengt. Secretaris Frans Schellinger zei dat hij er niets van snapte. Voor hem stond het vast dat zo'n installatie voor Texel geen voorde len biedt en hij vroeg zich dan ook af wat de werkelijke reden is geweest voor de gemeente om dit plan door te drijven. Gré Zegers vertelde dat ze bij directeur A. Doppenberg van gemeentewerken was geweest en daar had gehoord dat het wel degelijk de bedoeling is de be volking van Oudeschld uitvoerig te in formeren. De aanwezigen vonden dat rijkelijk laat. Het werd vooral kwalijk genomen dat zelfs nog niet is gepraat met vishandelaar Blom, broodbakker Dros en anderé ondernemers die gren zend aan het toekomstige vuilverwer kingsterrein levensmiddelen produce ren. Gré Zegers had ook te horen ge kregen dat mensen die hun bedrijf op een industrieterrein hebben, andere in dustriële activiteiten zoals een vuilver werking op datzelfde terrein voor lief moeten nemen. Daar is zo'n stuk nu eenmaal voor aangewezen. Het zou anders liggen als men zo'n vuilverwer kingsinstallatie in een woonomgeving zou willen neerzetten. Bedrijventerrei nen zijn als zodanig aangewezen om hinderlijke activiteiten te concentreren en weg te houden van de woonomgeving. Frans Schellinger was ook in het raad huis geweest en had op de afdeling ruimtelijke ordening vernomen dat de gemeente de vuilverwerking op het in dustrieterrein van Oudeschild wil zet ten omdat dit financieel aantrekkelijk is. De gemeente heeft er er belang bij dat industriegrond die er nu nog onge bruikt en rentekostend bijligt zo spoe dig mogelijk in gebruik wordt genomen. Alfons Boom wees op de belangen van de mensen die in deze omgeving al woonden voordat het industrieter rein werd aangelegd. Zij zijn nooit be wust bij een industrieterrein gaan wo nen en hoeven de consequenties daar van dus ook niet te accepteren. Strijdige bedrijven Gerard Weijers constateerde dat het fout is dat alle soorten bedrijven over één kam worden geschoren door ze bij elkaar te zetten op een industrieterrein. Een bedrijf als een bakkerij, vis- of meelhandel mag dan als „industrie" worden beschouwd, maar past in het geheel niet bij sommige andere vor men van industrie zoals een vuilver werkingsinstallatie. Het zou planolo gisch niet mogelijk moeten zijn dat dergelijke bedrijven op hetzelfde terrein vlak bij elkaar komen. Gré Zegers bracht in herinnering dat ooit is toegezegd dat op het bedrijven terrein bij Oudeschild alleen „schone" bedrijven zouden worden toegelaten. Op grond daarvan zou mogelijk wél met succes planologisch bezwaar kun nen worden gemaakt tegen de geplan de vuilverwerking. Han Dros zei bang te zijn dat hij straks in zijn bakkerij veel last zal hebben van ongedierte, zoals vliegen. „We kunnen dan geen raam of deur meer open doen". Aanwezig was ook het Pakt-raadslid Henk Beumkes, die vertelde „als eni ge" kritische vragen te hebben gesteld over de geplande vuilverwerking maar te horen had gehad dat de installatie geen hinder geeft en voor Texel voor deel biedt, zodat de raadsleden er niet zo negatief tegenover moesten staan. Doppenberg is met mensen van de ge meente naar Zweden geweest om daar soortgelijke verwerkingsinstallaties te bekijken. Volgens Beumkes had hij be ter leden van de FET-commissie en wat Oudeschilders kunnen meenemen. Alfons Boom zei dat de argumenten van B en W precies bekend moeten zijn om vruchtbare actie te kunnen voeren. „Waarom willen ze dat spul persé op Texel houwen? Dat moeten we weten om met tegenargumenten te kunnen komen". Compost Eén van de argumenten van het colle ge is in ieder geval dat het tot com post verwerkte huisvuil op Texel in de landbouw kan worden gebruikt. Vol gens Harry Wetenkamp bestaat voor dergelijke compost op Texel geen be langstelling. „Je zult geen pond verko pen". Verder wees Wetenkamp erop dat veel Texelse bedrijven die goederen naar Texel vervoeren, het eiland veelal met lege auto's verlaten. Die transport capaciteit kan worden benut door huisvuil af te voeren. Die transport kosten konden daardoor wel eens be langrijk lager zijn dan nu door de ge meente wordt gesuggereerd. Op Texel zou kunnen worden volstaan met een installatie waarmee het vuil kan wor den samengeperst, zodat het zo wei nig mogelijk ruimte inneemt bij afvoer. Hans Boom herhaalde wat hij in een ingezonden stuk in de Texelse Courant van die avond had geschreven: hele maal geen vuilverwerking op Texel. Af voer naar het vasteland kost ongeveer even veel. Waarom zou je dan die overlast en problemen op je hals halen? Onmondige raad? Boom constateerde dat Texel blijkbaar een volkomen onmondige gemeente raad heeft want die heeft nog hele maal geen voeling met de kwestie ge had. Beumkes reageerde met de oproep om die onmondige gemeente raad in ieder geval vóór donderdag als nog mondig te maken. „Ga maar lob- biën bij alle partijen." Hans Boom riep iedereen op om de commissievergadering van donderdag avond bij te wonen. „Met spandoe ken!" Het kandidaat PvdA-raadslid Hans Roeper waarschuwde dat ook een comprimeerinstallatie om het vuil ,samen te persen niet moet worden geaccepteerd omdat deze dezelfde overlast kan geven. Han Dros deed de suggestie om de keuringsdienst van waren in te schake len bij de actie. Het is best mogelijk dat die ernstige bezwaren heeft tegen vuilnisactiviteiten vlak bij een bakkerij. Heisdeuren Dros had in de krant gelezen dat wet houder Klaas Barendregt heel trots is omdat Texel veel strijd heeft moeten leveren om de betreffende stuurgroep zo ver te krijgen dat deze akkoord gaat met de eigen vuilverwerking. Hij zei letterlijk dat het plan voor de heisdeu ren is weggehaald. Dros vond dat het plan dan maar achter die heisdeuren moet en dat zal vast niet moeilijk zijn gezien de grote moeite die men blijk baar ook elders tegen het Texelse plan heeft. Mensen uit Oudeschild of omgeving die de FET-vergadering willen bezoeken en geen eigen vervoer hebben, kunnen gebruik maken van de voor deze gele genheid (op kosten van de dorpscom missie) rijdende bus van Van Boven. Die bus vertrekt om 19.00 uur bij 't Skiltje. De vergadering begint om 19.30 uur. Vele Oudeschilders hebben intussen een huis aan huis bezorgde brief on dertekend waarin jegens de gemeente raad ongerustheid wordt betuigd over de plannen voor een eigen vuilverwer kingsinstallatie. „Wij verzoeken u alvo rens wij ons genoodzaakt zien met alle wettelijke middelen ons tegen de vesti ging te verweren, op duidelijke wijze kenbaar te maken wat de gevolgen voor ons dorp en omgeving zullen zijn", aldus de slotzin. Zaterdag 28 en zondag 29 decem ber wordt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een tentoonstel ling van oude foto's gehouden. Ge toond zullen worden enkele hon derden opnamen uit het archief van de Gemeenschap Eierland, aangevuld met materiaal dat ter gelegenheid van deze tentoonstel ling beschikbaar wordt gesteld. Tijdens het feest ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van polder Eier land werd ook een foto-expositie ge houden, maar toen werd slechts een selectie uit het archief getoond. Er is nu dus weer meer te zien. De organi satoren hopen op veel belangstelling vooral van oudere mensen uit De Cocksdorp en Eierland die over de fo to's kunnen vertellen. Een probleem is namelijk dat de gemeenschap Eierland over veel fotomateriaal beschikt waar op mensen en situaties staan waar weinig of niets over bekend is. Die ge gevens hoopt men tijdens de ten toonstelling alsnog te verzamelen. Voortdurend zullen daarom tijdens de expositie mensen aanwezig zijn die de door de bezoekers verschafte gegevens noteren. Al pratende denkt men heel wat puzzels sluitend te krijgen; wat de een niet weet, weet de ander. De ex positie is zaterdag open van 14.00 tot 18.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Mensen die foto's voor deze expositie beschikbaar willen stellen, kunnen zich wenden tot Wim van 't Noordende, Molenlaan 16, telefoon 02222-286. De sectie kon wat betreft het werk van Arendsen moeilijk een keuze ma ken. De keuze viel uiteindelijk op de schilderijen „De Gele Weg" en „De Blauwe Boom" maar toen het op stemmen aankwam bleek men ver deeld. Daarom werd besloten het col lege te laten kiezen en het gemeente lijke drietal vond „De Gele Weg" het mooiste. „De Blauwe Boom" kostte f500—Het schilderij hangt inmiddels in het kantoor van de gemeentesecretaris. De dammers van Oosterend/Texel raakten zaterdag uit de gevarenzone. Er werd aangetreden tegen OG uit An- dijk. Al zeer snel na het begin moest J. Dol ervaren dat J. van Heerwaarden niets te dol was. Met een dubbele slagzet waste hij zijn tegenstander de oren, zodat het goede voorbeeld gege ven was. Helaas zat het Jos de Wolf niet mee. In de bondscompetitie moest hij ook deze keer al snel het on derspit delven. J. Hooijberg bracht een sterke dreiging in zijn toch al goede stelling en toen zijn opponent niet de juiste verdediging vond, combineerde hij fraai naar dam. W. Bakker en A. Kappelhof deelden terecht de punten. J. Koedooder deed zijn naam enige eer aan door ook H. van de Wetering, weliswaar op het dambord, om zeep te helpen. De stand was toen weer 5 5. K. Bakker kon een vorstelijke partij tegen P. Koning spelen en dat inspireerde hem blijkbaar zo, dat hij verdiend twee punten kon incasseren. Toen M. Vittali tenslotte in een moeilij ke en fraaie partij zijn tegenstander zo veel tijd had laten versnoepen, dat de ze zijn scherpte verloor, was de over winning een feit. De uitslag is als volgt: P. Bakelaar-G. Nieuweboer 1 1 M. Vittali-A. Asma 2 0 J. Hooijberg-C. Oud 2—0 J. van Heerwaarden-J. Dol 2 0 W. Bakker-A. Kappelhof 1 1 K. Bakker-P. Koning 2—0 J. de Wolf-J. Groot 0—2 H. van de Wetering-J. Koedooder 0—2 Eindstand 10—6 Tijdens de wekelijkse clubavond waren J. Hooijberg en J. van Heerwaarde ook al op dreef door resp. J. Hin en J. de Wolf aan hun zegekar te binden. Jos de Wolf verdedigde zich bekwaam en ging pas in het eindspel ten onder. W. Bakker had ook de grote kluif. P. Kooiman en P. Bakelaar streden om de voorlopig hoogste klassering. In een aanvankelijk gelijkopgaande strijd kreeg Kooiman tempogebrek en moest daar door overgaan tot wat minder goede zetten, hetgeen de ondergang inleidde. F. Bos en G. Dros waren beide goed De sectie bekeek ook het beeldje „Vriendschap". Het is ongeveer 30 centimeter hoog en toont twee oudere vrouwen die elkaar troosten. De sectie was unaniem van mening dat het beeldje aangekocht moest worden. Een mogelijke locatie in de toekomst kan de nieuwbouw van het Gollards bejaardenhuis zijn. „Maar er kan ook aan een andere plaats waar hulp wordt verleend gedacht worden, zoals de so ciale dienst of de Buureton", aldus de sectie. op dreef. A. Sijtsma en L. Boonman kwamen daar spelenderwijs achter. W. Timmer had tegen H. van de Wetering geruime tijd het betere van het spel maar tegen het einde was zijn maar hem toch te slim af. Peter de Wolf toonde aan H. Everwijn zijn jeugdig ta lent al vroeg in de partij. Verplaatsen De Stichting Katholiek Onderwijs Texel verzocht het college om het beeldje „Het plukkende meisje" dat staat bij de Beatrixzaal en de Maris Stella school te mogen verplaatsen naar de basisschool St. Jozef. Maris Stella staat leeg en het schoolbestuur vindt dat het beeldje bij hun school hoort. „De mensen van maris Stella zijn dit kunstwerk gaan beschouwen als hun beeldje". „Het plukkende meisje" is destijds be taald uit de 1% regeling bij de bouw van de Beatrixzaal en de sectie kunst cultuurbeleving vond dat het beeldje mag verhuizen. Ook omdat de maakster, mevrouw Kouwenaar-Bijlo er geen bezwaar tegen heeft. Negatief De afdeling culturele zaken adviseerde negatief over de verplaatsing omdat de nieuwe plaats dicht bij het trottoir ligt en deze kunst prooi kan worden van vandalisme. Omdat het beeldje is be taald uit de bouw van de Beatrixzaal en er in die zaal ook dagelijks kinderen komen, meent culturele zaken dat het beeldje moet blijven staan. „De huidi ge plaats voldoet erg goed voor een kunstwerk. Wanneer dit beeldje toch verplaatst wordt moet er een andere verfraaiing aangebracht worden". Het college is voorstander van verplaatsing mits dat in overleg met de gemeente gebeurt en de Jozefschool de kosten betaalt. Het beeld blijft formeel eigen dom van de gemeente. Communicatie Loco-burgemeester en wethouders wil len geen geld besteden aan het com municatieproject voor de speeltuin in de Mars, zoals dat is ontworpen door Ben Witte. Dit project behelst een stelsel van Diastic buizen onder de grond met „praatpalen" aan de uitein den van de buizen. Kinderen, zouden zo op tientallen meters van elkaar via deze buizentelefoon met elkaar kunnen praten. Het idee van Witte had de steun van de buurtvereniging De Mars kramer en leden van deze vereniging wilden helpen met de aanleg, zodat de totale kosten, ƒ3100,—gedrukt zouden kunnen worden. De kunstsectie oordeelde dat het com municatieproject niet origineel is (het is dit jaar getoond op de Rotterdamse tentoonstelling Fenomena) en nogal slordig gepresenteerd. Bovendien vond de sectie het geen kunst maar een speelobject. Het college had dezelfde mening en wees het subsidieverzoek af. Het beeld Plukkend Meisje" dat verplaatst zal worden naar de Jozefschool. Woont u in West-Friesland of Waterland dan kunt u, zeker rond de a.s. feestdagen, altijd op het postkantoor terecht om u te laten inschrijven als werkzoekende. Op ieder postkantoor in bovengenoemde gebieden lig gen formulieren klaar. Nadat u zo'n formulier hebt ingevuld, zorgt het postkantoor voor verzending naar het arbeidsbureau. Daarnaast ontvangt u een afschrift voor de aanvraag van uw uitkering. Binnen 14 dagen na melding bij het postkantoor krijgt u bericht van het arbeidsbureau. in Alkmaar, Paardemarkt 1 en in Hoorn, Maelsonstraat 10. DEN BURG Spinbaan 15, Tel. 02220-5130

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 7