Krant van Juist schrijft lovend over Texel SOS-leden brachten f2000,— bijeen voor „eigen" winkel Suggesties voor Uw koude schotels voor een geslaagde jaarwisseling. (C^ HAVENRESTAURANT TEXEL HAVENRESTAURANT TEXEL nieuwjaarsdiner, HAVENRESTAURANT TEXEL l Tros-radio bij Albert Heijn Hond tussen de schapen Bourgondisch buffet voor alleenstaanden Relatiegeschenk voor drogist-chauffeur Schade bij gecompliceerde aanrijding Sluitingsuur overschreden PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 DECEMBER 198! Kerstviering in Buureton „Iets zachts in de harde werkelijkheid' Een hoogtepunt van de kerstviering die vrijdagmiddag in de Buureton werd ge houden, was ongetwijfeld de zelfgeschre ven kerstoverdenking van Janny Wasse naar. Zij constateerde dat er rond de kers altijd iets zachts in de harde werkelijkheid kwam, maar dat het eigenlijk het hele jaar nodig is om zo te denken. Zij greep terug op het jaar van herdenkin gen dat we achter de rug hebben en de verwoesting die de oorlog tot de dag vai vandaag heeft achtergelaten in de ge dachten van de mensen. En voegde daai aan toe dat de huidige mens steeds har der wordt. Er waren zo'n tachtig ouderen naar het sfeervol aangeklede dienstencentrum ge komen. Openings- en slotwoord werden uitgesproken door Sieme de Waard. Pastoor Kolkman vertelde een eenvoudig maar mooi kerstverhaal, dat hij besloot met een evangelielezing. Mevrouw J. Kager-Witte zong samen met de aanwezi gen een paar kerstliederen, op het orgel begeleid door Henny Kok. Huzarensalade f 6,50 p.p. Russische eieren f 8,50 p.p. Zalmsalade van rode zalm f12,50 p.p. Speciaal oudjaarsbuffet, bestaand uit: Gerookte zeetong, gerookte paling, verse garnalen, zoute en zure ha ring, gevulde eieren, rosbief, frikan- do, lamsham, huzarensalade enz. f24,50 p.p. Deze koude schotels kunt u bestel len tot en met maandag 30 decem ber a.s. Be' Uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310. Wij wensen U prettige kerst dagen, een sfeervolle jaar wisseling en een voorspoedig en gezond 1986. Jan, Jenny Stolk en medewerkers. Voor nieuwjaarsdag, woensdag 1 januari a.s. organiseren wij voor U en Uw vrienden een speciaal waarmee 1986 voor U feeste lijk kan beginnen. Programma: 17.00 uur, Ontvangst met een champagne-cocktail 18.00 uur, Aanvang nieuwjaardiner. Menu: Gerookte lamsham met zoete oogmeloen Licht gebonden tuinkruidensoep. Een frisse champagneverrassing. Gebraden varkensentrecöte met een romige champignonsaus, verse groente en aardappelen. Luchtig roomijsje met Willem's Pareltjes. Koffie Prijs van dit mooie menu is slechts f39,50 p.p., inkl. de champagne cocktail. Gaarne tijdige tafelreservering, bel Uw gastheer Jan C. Stolk, (02226) 310. Het steunpunt Texel van SOS wereldhandel beschikt nu over eigen winkelruimte in Den Burg waar het mogelijk is de klanten elke dag van dienst te zijn. Gehoopt wordt dat daar door de afzet van derde wereld produkten op Texel aanzien- lijk kan worden verbeterd. Een deel van De Kleine Beurs, Ko- gerstraat 2, wordt verhuurd en vrijwilli gers van de SOS wereldhandel zullen bij toerbeurt voor de „bemanning" zorgen gedurende bijna alle doorde weekse dagen. Het steunpunt Texel is een vereniging met ongeveer veertig leden. Die wor den door voornamelijk idealistische overwegingen gedreven. Verkoop van artikefen uit de derde wereld is een ef fectieve manier om de bestaansmoge lijkheden van de mensen in die landen te verbeteren. Het succes van de daar op touw gezette ontwikkelingsprojec ten is er zelfs voor een belangrijk deel afhankelijk van. Daarnaast wordt het doel ook gediend door het verschaffen van informatie over die projecten. In #gondernemers-aktiviteitën^ In de „Tros Nieuwsshow Radio" wordt elke zaterdag een spelletje gespeeld dat „Prijzenslag" heet en waarvan de winnaar twee minuten mag winkelen op kosten van de omroep in de supermarkt waar het spel wordt gehouden. Zaterdag zal dat de Albert Heijn-vestiging in Den Burg zijn. Het programma duurt van 7.00 tot 18.00 uur en het spel wordt tijdens het ochtendgedeelte live van locatie uitge zonden. De rest van de Nieuwsshow wordt 's ochtends gepresenteerd door Wim Bosboom en Mireille Bekooy, 's middags zitten Klaas Samplonius en Eva Smit achter de studiomicrofoons. De presentator van het spel heet Bram van der Weide. Belangstellenden kunnen vanaf van daag gratis deelnamekaarten halen bij de supermarkt, er worden er zo'n 1500 uitgereikt. Zaterdagochtend is de NOS- wagen al vanaf 8.00 uur bij de zaak aanwezig. Om 9.45 uur komt Van der Weide voor het eerst in de ether met een omroep aan het publiek om te ko men. Een half uur later, om kwart over tien, worden er drie kandidaten uitge loot. De enige eis waar ze aan moeten voldoen is een minimum leeftijd van 17 jaar. Om kwart voor elf begint het ei genlijke spel. Vanuit de studio in Hil versum wordt een woord doorgegeven van drie of vier letters en de drie kan didaten moeten bij elke letter van het woord een produkt opzoeken waarvan de produktnaam, dus niet de merk naam met die letter begint. Extra han dicap is dat die produkten zo laag mo gelijk geprijsd moeten zijn. Degeen die bij het afrekenen aan de kassa het laagste totaalbedrag heeft voor die drie of vier artikelen is de winnaar en die mag dus twee minuten op kosten van de Tros winkelen. Dat gebeurt om streeks 12.05 uur. Het Nederlands re cord ligt op f1260,98. Dat is echter uitzonderlijk, kandidaten die boven de vijfhonderd gulden komen doen het over het algemeen goed. De presenta tor krijgt bijvoorbeeld tijdens de perio des dat de klanten winkelen de tijd om informatie te geven over de plaats waar hij zich bevindt, hij zal met ie mand een gesprek voeren over Texel als toeristeneiland. Naar dit programms luisteren gemid deld een half miljoen mensen. de SOS winkels gaan dan ook niet al leen koffie, thee, kleding, kunstnijver- heidsartikelen, etc. over de toonbank, maar ook allerlei folders die bedoeld zijn om de btrokkenheid van het pu bliek bij de derde wereldproblematiek te vergroten. „De derde wereld ver dient beter als het aan ons ligt". Waarbij men moet bedenken dat de armen in de derde wereld meestal wei nig steun krijgen van de regeringen die er de dienst uitmaken. Ze moeten hun problemen zelf oplossen door samen te werken in coöperaties, in het verzet, in vakbonden en in gezamenlijke be drijfjes. De SOS wereldhandel geeft steun aan deze groepen door hun pro dukten te verkopen, waarbij de aroe- pen zorgvuldig worden uitgezocht zo dat vast staat dat ze echt samenwer ken voor een beter bestaan. Het ko pen van de artikelen is een vorm van effectieve solidariteit. Vaak wordt gedacht dat derde wereld artikelen buitensporig duur zijn, maar dat blijkt lang niet altijd waar te zijn. Levensmiddelen zoals koffie en thee zijn inderdaad wat prijziger dan in de supermarkt maar veel kunstnijverheids- artikelen, speelgoed e.d. zijn soms ver rassend goedkoop en daarbij buitenge woon mooi en oorspronkelijk. Feit is echter dat op de levensmiddelen de meeste winst wordt gemaakt en dat men het derde werelddoel dus het best steunt door vooral ook deze arti kelen te kopen. In de winkel wordt een overzichtelijke indruk gegeven van het nogal wisselende aanbod van derde wereldartikelen. Regelmatig bezoeken medewerkers het SOS magazijn in Vijfhuizen om produkten in te kopen waarvan wordt verwacht dat ze op Texel verkocht zullen worden. Daarbij wordt ook rekening gehouden met de tijd van het jaar. In de collectie zitten momenteel bijvoorbeeld kaarsen uit Soweto maar ook wenskaarten en heel mooie en betaalbare kerstgroepen uit Afrika en Mexico. Met een bescheiden officieel tintje ging de winkel gisterochtend van start, in aanwezigheid van medewerkers, oud-medewerkers en andere mensen die zich bij t SOS activiteiten betrok ken voelen. Onder hen waren de men sen die f2000,— bijeen hebben ge bracht, zijnde de helft van het tot?' -> bedrag dat het steunpunt Texel aan huur moet betalen voor het gebruik van het winkelgedeelte gedurende ne gen maanden. Een contract voor ne gen maanden is gesloten omdat nog In de kleine maar overzichtelijke winkelruimte kan men nu in Den Burg op bijna alle doordeweekse dagen SOS-artikelen kopen. moet blijken of de winkel zodanig zal draaien dat de huur ook op lange ter mijn kan worden opgebracht. Met een buffer van f2000,— kan er echter niet zoveel misgaan, waarbij de medewer kers goede hoop hebben dat door de dagelijkse openstelling de klan- tenstroom zodanig zal verbeteren dat het verantwoord is het huurcontract t.z.t. te verlengen. De SOS winkel is dagelijks vanaf half tien open (behalve zondag en dinsdag). In de buurt van Oost werd vrijdag ge zien dat een hond tussen de schapen liep. De eigenaar, woonachtig in Oost, was snel opgespoord en kreeg van de politie een waarschuwing. Er was nog geen schade aangericht. De werkgroep voor de alleenstaanden organiseert zondag vanaf 17.00 uur in Theodorahoeve te Den Burg een bour- gondisch buffet. Dat bestaat uit kleine pannekoekjes, diverse ragouts, brood en salades. De maaltijd, een activiteit in een reeks van maandelijkse activitei ten is toegankelijk voor alleenstaanden tot 55 jaar en kinderen van deze men sen zijn uiteraard welkom. Het geheel zal plaatsvinden in een gezellige sfeer, aangevuld met enige ontspannende programma-onderdelen. De prijs is gesteld op f 10,per persoon, kinde ren tot en met 6 jaar f5— Opgeven voor vrijdag 27 december a.s. bij de dames Truus Paagman, tel. 02220-2890, Akkie Kikkert, 02220-4914 en Annie Hoogewoning 02220-4903. Opgave na 's avonds 19.00 uur. De werkgroep heeft gemeend voor nu en de toekomstige bijeenkomsten de leef tijd van 55 jaar te moeten hanteren. De gehouden bijeenkomsten kregen steeds meer het karakter van een ge zellige soos voor ouderen. Niet dat de groep dat hen niet gunt maar omdat er een duidelijke „hoorbare' rem voor jongere alleenstaanden was om deel te nemen heeft de organisatie tot deze niet sympathieke spelregel besloten, temeer daar er voor deze oudere groe pering juist zo zoveel georganiseerd wordt. Een verslaggever van het op het Duitse waddeneiland Juist ver schijnende kleine blad ,,Diese Woche" heeft een bezoek gebracht aan Texel en heeft daarover enthousiast geschreven. Hij heeft het eiland ontdekt als een buitengewoon aantrekkelijk vakantieoord voor met name Duitse toeristen. Texel blijkt in menig opzicht gunstig af te steken bij de Duitse Waddeneilanden vooral wat be treft de bereikbaarheid per autode veelzijdigheid van de toeristi sche attracties en het vriendelijke karakter van de bevolking.... Hoewel er te twisten valt over de vraag of het gewenst is om op Texel naast Sint Ni colaas en Ouwe Sunder- k/aas ook nog de kerstman ten tonele te voeren, is het een feit dat de laatst genoemde steeds vaker op ons eiland wordt gesignaleerd. Het baarde dan ook niet zoveel opzien toen Santa Claus" gistermiddag in een arrestee op rijdend onderstel een rondje over Texel maakte en op meerdere plaatsen stop te om een cadeautje uit te reiken. Het was een activiteit van het loon- en aannemingsbedrijf van Jan Kikkert die op deze wijze re/atiegschenken liet be zorgen bij zijn personeelsleden, gebruik maakte van de fraaie arrestee van Jos Bakker en daarbij Piet Daalder en zijn paard had ingehuurd. Wat de omstanders wèl verbaasde was dat de goedgeefse gast uit het hoge noorden die op typisch Texelse wijze telkens Merry Christmas and a happy new year!" riep, ook een bezoek bracht aan Willem Mets van de gelijk namige drogisterij in de Parkstraat en dat ook deze drogist een tamelijk kost baar voedselpakket in handen kreeg gedrukt. Onze redacteur vroeg ophel dering en kreeg te horen dat Mets wel degelijk als medewerker bij het loonbe drijf kan worden aangemerkt. Feit is namelijk dat de drogist al sedert jaren enkele maanden in de winterperiode bij Kikkert in dienst is, meestal a/s chauffeur van zware vrachtwagens of ander groot materieel. Zo brengt hij wat afwisseling in zijn niet zo opwin dende bestaan a/s winkelier. „Het is voor mij elke keer weer een soort va kantie", zegt hij. Reporter Stefan Erdmann is na zijn au torit van 280 km vanuit Nord^ich wel even geschrokken van de Teso-boot in Den Helder want die doet volgens hem meer denken aan een boot uit de film „Dood aan de Nijl" dan aan een veerschip, maar al gauw ontdekt hij hoe praktisch het hier allemaal toe gaat. „Met een uiterst geringe hoe veelheid personeel wordt het verkeer richting Texel verwerkt. Terwijl de ver trekkende mensen zich aan bakboord zijde inschepen, verlaten tegelijkertijd aan stuurboordzijde de komende men sen het schip". Ook noemde hij het feit dat het Teso-kaartje altijd een re tourbiljet is dat bij terugkeer naar het vasteland niet hoeft te worden gecon troleerd, al voegt hij eraan toe dat dit natuurlijk niet mogelijk zou zjn als het vervoer naar en van Texel voor een be langrijk deel met vliegtuigen zou ge schieden (zoals op Juist en de andere Duitse waddeneilanden). Aan boord heeft de verslaggever ken nis gemaakt met kapitein Theo „Dok- ker" en Dirk Burger. Uit hun mond verneemt hij ook veel wetenswaardigs. Eenmaal op Texel valt hij van de ene Totaal vier auto's waren betrokken bij een aanrijding die zich donderdagmid dag omstreeks half twaalf voordeed op de Bernhardlaan in Den Burg. Uit de richting van het Schilderend kwam een 18-jarige automobilist die inge haald werd door een bedrijfsauto, bestuurd door een 45-jarige inwoner van Den Burg. Eerstgenoemde schrok en week uit naar links, toen een derde wagen (bestuurd door een 46-jarige in woner van Den Burg) de parkeerstrook ter plaatse verliet om weg te rijden. Door die uitwijkmanoeuvre moest ook de bedrijfsauto naar links en dat leidde tot een aanrijding waarbij ook een ge parkeerde auto van een 22-jarige inwo ner van Den Burg werd geraakt. Laatstgenoemde wagen liep rechtsach ter plaatschade op die wel te repareren is, maar de inhalende auto werd zo zwaar gehavend dat hij waarschijnlijk total loss moet worden verklaard. Nie mand werd gewond. aangename verbazing in de andere. Het 25 km lange strand blijkt uit te munten door reinheid, het is onmoge lijk om een „eigen" kuil te hebben en de strandpaviljoens (allemaal genoemd naar de nummer paal op het betreffen de strandgedeelte) zien er bekoorlijk uit. Deze paviljoens worden een schoolvoorbeeld van service genoemd. De verslaggever vertelt een loempia („Frühlingsrolle") te hebben gegeten in paviljoen paal 9. Over het Texelse landschap en de dor pen wordt niets dan goeds gemeld, met nauwkeurige opsomming van veel cijfers die betrekking hebben op land- bouwproduktie, visserij e.d. Ook de horecabedrijven worden gekarakteri seerd. Met name De Karseboom waar „wirt Franz" een soort museum van heeft gemaakt, wordt geprezen en het toppunt van genoegen is dat de ver slaggever hier toevallig weer Theo „Dokker" en Dirk Burger van de „Texelstroom" tegen het lijf loopt. Alle dorpen worden apart besproken in ter men die VVV directeur Jaap Dekker met een gerust hart kan overnemen in zijn Duitstalige foldermateriaal. Op bladzij acht komt Stefan Erdmann ech ter tot de conclusie dat Texel zo veel zijdig is dat het onmogelijk is alles te beschrijven. De Duitsers moeten dus zelf maar gaan kijken en ze zullen er geen spijt van hebben, want „Texel ist voll in deutscher Hand". Er wordt overal Duits gesproken en geschreven en er rijden vele Duitse auto's rond, niet alleen afkomstig uit Noordduits- land maar ook uit Frankfurt, Stuttgart en München. Verslaggever Erdmann heeft een aantal van hen gevraagd waarom ze naar Texel gingen en niet naar één van de Duitse eilanden. Het antwoord: „Texel is beter bereikbaar: slechts drie uur vanuit het Roergebied en praktisch de hele afstand over au tobanen. Texel biedt door zijn omvang meer. De inwoners zijn veel vriendelij ker dan de Duitse eilandbewoners en last but not least de verhouding tussen prijs en kwaliteit is hier nog enigszins redelijk." Het verhaal besluit: Deze antwoorden en het grote aantal Duitse vakantiegangers op Texel bewij zen onmiskenbaar dat de Nederlandse waddeneilanden voor ons een grote concurrent vormen, of we dat nu leuk vinden of niet." De politie heeft tegen de exploitant van een café in Oudeschild proces ver baal opgemaakt wegens overschrijding van het sluitingsuur. In de nacht van zaterdag op zondag was het bedrijf nog omstreeks 03.00 uur open.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 2