s Die brief kwam aan ais een doodvonnis" 1 Motorcrosskampioenen De sloot in Anne de Vries winnaar MAB oudejaarsrit Alfons Boom moet stoppen met garnalen vissen XNSDAG 31 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten 5. De Zes, Jonkerstraat, W. v. Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoord singel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat. Marsplan Vanaf 14.00 uur wordt papier opge haald in het Marsplan. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de dorpscommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Een 47-jarige Texelse vrouw slipte zon dag op de Californiëweg met haar au to als gevolg van gladheid. Ze kwam in de sloot terecht, waarbij de wagen zwaar werd beschadigd en ook een stuk afrastering werd vernield. De zaterdagavond verreden oude jaarsrit, uitgezet door Bert Sege- rink, werd gewonnen door Anne de Vries. Tweede werd Paul van Heerwaarden die daarmee kam pioen 1985 werd. Dat er veel werk van deze moeilijke maar goed uitgezette puzzelrit was ge maakt bleek wel uit de zes tijdcontro- les en achttien routecontroles die er in waren opgenomen. Zo kon het niet gebeuren dat je verdwaalde zonder weer op de goede route terecht te ko men. Aan de start verschenen 22 au to's. De uitslag werd bekend gemaakt in Calluna bij De Koog en de prijzen bestonden uit rollades die beschikbaar waren gesteld door Piet Kossen uit Den Burg. Uitslag: 1. Anne de Vries 16 strafp., 2. Paul van Heerwaarden 47 strafp., 3. Bert Keijser 49 strafp., 4. Jan de Wit 52 strafp., 5. Dirk Westerlaken 54 strafp., 6. Annie Dogger 58 strafp., 7. Jaap Keijser 66 strafp., 8. Cor Sleeu- wenhoek 74 strafp., 9. Gieze/Ran 77 strafp., 10. Corry Segerink 84 strafp. Voor het kampioenschap 1985 zijn vijf ritten verreden waarvan de beste vier tellen. Eindstand: 1. Paul van Heerwaarden 68 pnt., 2. Bert Keijser 56 punten, 3. Jan de Wit 56 pnt., 4. Bert Segerink 56 pnt., 5. Anne de Vries 54 pnt., 6. Annie Dog ger 52 pnt., 7. Jaap Keijser 44 pnt., 8. Dirk Westerlaken 40 pnt., 9. Cor Sleeuwenhoek 30 pnt., 10. Peter Daal der 24 pnt. Het nieuwe jaar laat zich voor Alfons Boom weinig voorspoedig aanzien. „Deze brief is voor mij een soort doodvonnis, ik ben ridder te voet". Aldus garnaienvisser Alfons Boom (38) uit Oude- schiid over het onlangs door hem ontvangen schrijven van het ministerie van landbouw en visserij waarin hem werd meegedeeld dat hij niet langer vergunning krijgt om in de Waddenzee of andere kustwateren te vissen op garnalen. Met ingang van het nieuwe jaar moet zijn schip in de haven van Oudeschiid blijven en zit de familie Boom zonder in komsten omdat er geen alternatieven zijn. Het is duidelijk dat Boom slachtoffer is van het zeer stringente vergunningen beleid dat door het ministerie wordt gevoerd. Hij geeft onmiddellijk toe dat het formeel allemaal precies klopt maar vindt dat de maatregel in de praktijk bijzonder onbillijke gevolgen heeft, waarmee het doel van het ver gunningenbeleid („Bevordering van economisch rendabele visserij die wordt uitgeoefend op maatschappelijk verantwoorde wijze en die past in de mogelijkheden van het ecosysteem") helemaal niet wordt gediend. Nieuwkomer Wat is er precies aan de hand? Alfons Boom, oorspronkelijk werkzaam bij Teso, had zes jaar lang samen met zijn broer Kees een garnalenvisserijbedrijf, waarbij ze beschikten over de TX 88. Drie jaar geleden gingen de broers uit elkaar. Kees bleef vissen met de 88 en Alfons begon voor zichzelf en liet voor bijna vier ton de garnalenkotter TX 10 bouwen, ,,De vrouw Naantje". Om ook werkelijk te kunnen vissen had hij een vergunning nodig. Boom werd als nieuwkomer beschouwd en kreeg die vergunning onder voorwaarden die er op gericht waren het totale aantal ver gunningen in Nederland uiteindelijk niet te vergroten. De vergunning zou gelden voor slechts drie jaar. Na die tijd doorvissen zou alleen kunnen bij wijziging van het beleid en zou ook mogelijk zijn als Alfons erin zou slagen de garnalenvergunning over te nemen van een visser die zijn bedrijf zou beëindigen. En aangezien het beleid niet is gewijzigd en het ook niet is ge lukt de vergunning van een ander over te nemen moet ,,De vrouw Naantje" vanaf morgen thuisblijven. Consequent Een totale verrassing was dat voor Al fons Boom niet want hij wist drie jaar geleden welke risico's hij aanvaardde. Wat hij niet wist, was dat het hele maal niet zo eenvoudig is een garna lenvergunning van een ander over te nemen. Dat werd hem pas duidelijk na enkele mislukte pogingen. In de Waddenzee zijn ongeveer 100 garnalenvissers actief. Vrij regelmatig komt het voor dat bedrijven ermee stoppen of overschakelen op een an dere vorm van visserij, zodat ze hun garnalenvergunning niet meer nodig hebben en deze dus kunnen overdoen aan een ander. Van zo'n mogelijkheid wilde Alfons Boom gebruik maken en het is geen ogenblik bij hem opgeko men dat dit wel eens zou kunnen mislukken. „Natuurlijk niet. Ik ben toch niet gek? Ik zou dat schip nooit hebben laten bouwen als ik niet het vertrouwen had gehad dat ik een blij- De puzzelritkampioenen. V.l.n.r. Jan en Carta de Wit. Paul en Jeanette van Heerwaarden, Bert Keijser en Peter Hin. (foto Cees Nan Dogger) vende vergunning zou kunnen overnemen". Mislukte pogingen Vergunningen liggen echter niet voor het oprapen, daar moet je wat voor doen. Alfons Boom zorgde dat in krin gen van betrokkenen bij de visserij en de handel in visserijschepen bekend was dat hij een „GK"vergunning zocht, dat is een vergunning voor gar nalenvisserij in Waddenzee en de kuststrook, niet te verwarren met een GV-vergunning die geldt voor de kust wateren met uitzondering van de Wad denzee. Van een scheepsmakelaar uit Haarlem kreeg hij de tip dat E. Lukkien van de Zoutkamp 22 zijn scheepje zon der vergunning had verkocht. Boom kwam met Lukkien snel tot zaken maar het ministerie stak een stokje voor de transactie. Daar oordeelde men dat Lukkien het laatste jaar niet meer had voldaan aan de voorwaarden die aan zijn vergunning waren verbon den. Bepaald ,is namelijk dat de ver gunning slechts in stand blijft als de betrokken visser een bepaald minimum percentage van zijn vangst heeft ge haald uit de Waddenzee. Logisch, want alleen dan is aannemelijk ge maakt dat de betrokken visser voor zijn inkomsten voornamelijk op de Waddenzee is aangewezen. Blijkt het tegendeel, dan is de vergunning voor dat zeegebied kennelijk overbodig en wordt ingetrokken. Omdat Lukkien de laatste tijd niet meer had gevist, had hij dus niet voldaan aan de genoemde voorwaarde. Zonder het zelf te weten had hij dus geen vergunning meer en Boom kon van hem dus ook geen ver gunning overnemen! Ook een poging om de vergunning van de WR 12 van de firma Slagboom en Kranendonk uit Wieringen over te nemen mislukte. Het ministerie liet desgevraagd weten dat de vergunning van deze firma niet verhandelbaar was omdat Slagboom en Kranendonk de laatste tijd op kabeljauw waren gaan vissen in de Noordzee, dus ook hun garnalenvergunning voor het Wadden gebied overbodig hadden gemaakt met het gevolg dat deze door het ministe rie werd ingenomen. Bij poging nummer drie probeerde Al fons Boom een vergunning te krijgen door een „deal". E. Rotgans van de WR 213 bood per advertentie in het blad „Visserijnieuws" zijn kottertje te koop aan. Alfons nam contact op en hoorde dat Rotgans bezig was het schip te verko pen aan een Zeeuw die van plan was er alleen mee te vissen in de Zeeuwse wateren, dus niet in de Waddenzee. De Zeeuw zou dus genoeg hebben aan een Gv-vergunning. Als Alfons de waddenvergunning zou kunnen over nemen zou hij uit de problemen zijn. Maar ook daar ging het ministerie niet mee akkoord. Het was duidelijk dat de regels zeer stringent werden toegepast voor een „nieuwkomer" als Alfons Boom. Te fatsoenlijk „Ik vind dat er drie jaar geleden valse verwachtingen bij mij zijn gewekt", zegt hij. „Zoals de regels nu zijn, is er voor mij geen soulaas. Ik heb dat overnemen van een vergunning open en eerlijk willen regelen en daarmee heb ik mezelf in mijn vingers gesne den. Als ik door een administratieve truc de indruk had gewekt dat aan de voorwaarden van de over te nemen vergunning wèl was voldaan, was het misschien wel gelukt. En ik heb er van overtuigd dat zulke dingen in de prak tijk worden uitgehaald want er zijn de afgelopen jaren wel degelijk een aantal garnalenvergunningen van de een naar de ander overgegaan". Bedreiging? Dat het ministerie op zo krachtige en consequente wijze het aantal vergun ninghouders in het waddengebied te rugbrengt, heeft te maken met de ver onderstelde bedreiging van de garna lenvisserij voor jonge vis. De Wadden zee is de kraam- en kinderkamer voor veel soorten consumptievis, die later in de Noordzee worden gevangen door de grote kotters. Hoe meer jonge vis er in de Waddenzee opgroeit, des te beter is de toekomstige tong- en scholstand in de Noordzee en het lot van de „grote" visserij is daar zeer van afhankelijk. De garnalen in de Wad denzee worden gevangen met een fijn mazig net waarin dus ook veel jonge platvis terecht komt. De toekomstige schade die daardoor wordt veroor zaakt, wordt zoveel mogelijk tegenge gaan door een visserij- en verwer kingstechniek waarbij de jonge vis snel van de garnalen wordt gescheiden en weer overboord gezet, onder andere door het gebruik van de spoel- sorteermachine. Maar het is een feit dat een belangrijk deel van de jonge visjes dat niet overleeft. Het terugdrin gen van de garnalenvisserij in de Wad denzee als middel in de strijd tegen de overbevissing van de Noordzee, lijkt dus logisch. Onzinnig? Waar Alfons Boom zich echter kwaad over maakt is dat allerminst is aange toond dat die stringente regels in de praktijk effecten van betekenis hebben. Alfons Boom: „Het onthutsende is dat het ministerie dat zelf toegeeft. In de nota voor het visserijbeleid staat letterlijk dat de invloed van de garna lenvisserij op de omvang van de visstand gering is. Ik kan dus niet in zien welk belang ermee gediend is dat ik geen vergunning mag overnemen". De gedupeerde visser uit Oudeschiid heeft in de vele gesprekken die hij de laatste tijd met allerlei visserij instanties heeft gevoerd de indruk ge kregen dat lang niet iedereen tevreden is over het vergunningenbeleid en dat het hoog tijd is dat hierover op hoog niveau wordt gepraat. Hij is dan ook druk bezig „zijn" affaire zoveel moge lijk in het nieuws te krijgen, tegelijk met het bepleiten van zijn belangen bij de officiële instanties. Dat gebeurt zo wel op „Haags" als op lokaal niveau. Boom hoopt nl. ook op steun van het gemeentebestuur en wijst op het feit dat men daar van mening is dat de historische kleinschalige menselijke ac tiviteiten in het waddengebied ge respecteerd dienen te worden, zoals blijkt uit het binnenkort ter visie te leg gen bestemmingsplan voor de Wad denzeegedeelten die bij de eilandge meenten worden ingedeeld. Boom heeft Dirk Terpstra van de PvdA al in de arm genomen en die wil in overleg met de garnalensectie van de Neder landse vissersbond en samen met CDA en VVD in actie wil komen. Het geor ganiseerde (visserij)bedrijfsleven is in ieder geval van mening dat het bestaande systeem niet deugt en dat met het ministerie moet worden ge praat over handhaving van het aantal vergunningen inplaats van het vermin deren ervan. Niet de enige Boom zegt dat hij niet het enige slachtoffer is van het stringente garna- lenbeleid. Geert Ellen van de TX 39 hangt een soortgelijk lot boven het hoofd al heeft die een alternatief in de vorm van palingvisserij. Ook de TX 27 van A. Hutjes schijnt in de gevarenzo ne te zitten. Buiten Texel kampen de eigenaars van de WR 102 en de UQ 6 met hetzelfde probleem. Schipper-eigenaar Dirk v.d. Meer uit Oosterend van de TX 7 heeft inmid dels ook te horen gehad dat hij in de Waddenzee niet meer op garnalen mag vissen. Een extra teleurstelling voor Alfons Boom is dat voor hem ook geen GV-vergunning (voor garna- lenvangen in de kuststrook met uitzon dering van de Waddenzee) is wegge legd. Reden is dat „De vrouw Naant je" niet beschikt over het Certificaat van Deugdelijkheid dat nodig is om tot 15 mijl buiten de kust te mogen vis sen. Als ten behoeve van Boom een bijvangstregeling zou zijn getrofffen, zou er nog een alternatief zijn in de vorm van het mogen vangen van tong en schol maar zo'n bijvangstvergun ning heeft hij niet terwijl hij ook de kansen op om paling te kunnen vissen nihil acht. Zelfs het in de zomer maken met vaar- en vistochten met toeristen (wat Boom samen met zijn broer jaren heeft gedaan) is niet mogelijk, want voor het garnalenvissen tijdens deze tochten is ook vergunning nodig Voorzitter Klaas Hoekstra van de Nederlandse Vissersbond heeft de problemen van Boom gistermiddag in Den Haag besproken met Mr. B.B. van der Meer, directeur der visserijen. Hij heeft hem een door Boon gemaakt pleidooi overhan digd. Van der Meer beloofde een en ander te zullen bestuderen en zou vanmiddag een eerste reactie geven. Texels beste motorcrossers. V.l.n.r. Ron Vermeulen, Michael Stoer, Nico Bakker e Remco de Beer. De motorcrossafdeling van de MAB-club huldigde vrijdagavond Grischa de Winter, Michael Stoer, Ron Vermeulen, Remco de Beer en Nico Bakker als de kampioenen in hun klasse van het afgelopen sei zoen. Maarten Hoogenbosch ver telde namens de crosscommissie dat de MAB het jeugdcrossen wil gaan stimuleren, onder meer door het houden van aparte manches voor de jeugd, zodat seniorleden hun over het algemeen snellere materiaal uit kunnen lenen aan de jeugd. Daar zijn al een paar senioren bereid toe gevonden. Er komen meer activi teiten, onder andere een lezing van een fysiotherapeut over sportblessures en er wordt getracht 'een bekende crosser naar het eiland te halen om het trainingsniveau wat op te vijzelen. Zowel Hoogenbosch als Anne de Vries, die sprak namens voorzitter Pe ter Daalder (verhinderd wegens deel name aan een veldrit in de „hel van Staphorst") roemdeh de onlangs ge houden estafettecross als het hoogte punt van het seizoen, maar ze consta teerden een terugloop in de be langstelling voor het crossen. De werkzaamheden aan het clubhuis vor derden gestaag. De Vries bedankte de rondetellers Trudy Boersen en Carolien Ran nog apart. Hen overkwam het dat bij een bijzonder natte cross het club huis wel beschutting tegen de wind bood, maar de regen had ook in het gebouw nog vrij spel Dat is inmid dels verbeterd. Uitslagen: 80 cc: 1. Grischa de Winter 390 pnt. 125 cc jeugd: 1. Michael Stoer 357 pnt., 2. Rinse Dijt 343 pnt., 3. Kees Pol jr. 267 pnt. 125 cc junioren: 1. Ron Vermeulen 240 pnt., 2. Adri van Rossum 81 pnt. 125 cc senioren: 1. Remco de Beer 382 pnt., 2. Frans Boersen 358 pnt., 3. Willem Boersen 269 pnt. 250 cc: 1. Nico Bakker 378 pnt., 2. Niels Koorn 375 pnt., 3. Maarten Hoo genbosch 333 pnt.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 12