Aanspoelen dolfijn unieke gebeurtenis - Plateau in Den Helder klaar Bijeenkomst ringstekers dag later Ott neemt slagerij Kossen over Condoomautomaat gekraakt Schade bij aanrijding Zon, maan en hoog water Dolfijntje dood DINSDAG 31 DECEMBER 1985 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dinsdag spoelde bij De Koog een levende witfiankdoifijn aan. Dat was een uniek feit, want het is nooit eerder gebeurd dat een levend exem plaar van dit zeezoogdier op de Nederlandse kust aankwam. Ook het aanspoelen van dode witflankdo/fijnen komt zeer weinig voor. Het is de ze eeuw nog maar zes keer gebeurd. De „Texelse" dolfijn werd dinsdag „ge borgen" in het ondiepe water voor het strand van De Koog, ontdekt door de toeristen René van Loon en Theo Jans. Vanuit de „Buteriggel" werd het natuurrecreatiecentrum gewaarschuwd waarbij men zich echter vergiste en niet sprak over een dolfijn maar over een zeehond. NRC-medewerkers Wie- be Sietsma en Rens van der Zwaag hadden dan ook niet het juiste „ber gingsmateriaal" bij zich toen ze op het strand arriveerden en daar uiteraard onmiddellijk zagen dat ze met een heel ander dier te doen hadden. Draagbaar Terug dus naar het NRC, waar van een schuimrubber matras een proviso rische draagbaar werd gemaakt, terwijl de dolfijn in het water werd gehouden. Het dier deed geen enkele poging om te vluchten en maakte een zieke in- Idruk. De bewegingen waren traag, kennelijk werkte de sonar" niet en mogelijk was er ook wat met een van de longen want het dier dreef enigs zins schuin in het water. Om te voor komen dat de dolfijn zou zinken en verdrinken werd het in het NRC-bassin door Henk Brugge voorzien van. een oud zwemvest dat hij ooit eens op het strand had gevonden. Dat functioneer de naar wens en de dolfijn dreef mooi hoog op het water. Temidden van de robben zwom het rustig rondjes. Spuitje Conform de afspraken die zijn gemaakt over de opvang van zeezoogdieren in Nederland moest de dolfijn worden overgedragen aan het Dolfinarium in Harderwijk, 's Avonds arriveerde Teun Dokter (hoofd levende have van het Dolfinarium) met drie medewerkers op Texel om het dier op de beproefde wij ze, in een soort bed dat in de bestel wagen werd gezet, naar Harderwijk over te brengen. De dolfijn kreeg al di rect een spuitje om kalm te blijven en in het dolfinarium kwam de dolfijn on middellijk onder permanente medische zorg. Bloedonderzoek leerde dat het dier ernstig ondervoed en verzwakt was en het leucocytengehalte wees op zeer geringe weerstand tegen infecties. De dolfijn kreeg anti-biotica (elke och tend een spuit) en de eerste dag wer den voedingsstoffen toegediend via een infuus. Thans wordt voedsel in de vorm van gemalen vis met room via een slang in de maag gebracht en tot voldoening van de verzorgers blijft dat erin. De dolfijn verblijft in een apart quarantainebassin, nog steeds met zwemvest en aan de lijn zodat hij niet tegen de randen kan aanzwemmen. Bij een poging het dier los te laten zwem men bleken deze hulpmiddelen onmis baar want de dolfijn zinkt dan snel weg en zou verdrinken. Hoopgevend was dat de dolfijn op tweede kerstdag rond het middaguur aanmerkelijk krachtiger begon te ademen, wat te horen was aan de voor dolfijnen type rende forse luchtstoten uit het blaas- gat achter de kop. De toestand is ech ter nog steeds kritiek en Teun Dokter meent dan ook dat het zeker nog drie dagen zal duren voordat het zeker is welke kant het zal opgaan. Jong dier De witfiankdoifijn (lagernorhynus acu- tus) is geen zeldzaam dier. Onder an dere in de noordelijke Noordzee komt hij in grote groepen voor, vaak samen met witsnuitdolfijnen. Ze lijken veel op gewone dolfijnen maar zijn makkelijk De fraai getekende kop van de jonge dolfijn. te herkennen aan de lichte flanken en de daarin voorkomende grijs-blauwe of gele „vegen". Ze worden twee tot drie meter lang, wegen dan rond 250 kg en kunnen wel veertig jaar oud worden. De witfiankdoifijn die bij De Koog aan spoelde is anderhalve meter en kenne lijk een jong dier van twee tot drie jaar, dat nog lang niet geslachtsrijp is. Hoewel het aantal strandingen van de ze dolfijnensoort uiterst klein is, wor den naar verhouding vooral dé laatste tijd veel witflankdolfijnen gevonden. Nog geen twee weken geleden spoel de er een aan bij Petten; deze was drie meter lang en nog maar net dood. Dit zou erop wijzen dat troepen dolfijnen zich tegenwoordig veel dich ter bij opze kusten ophouden dan vroeger of dat er sprake is van abnor maal veel ziekte of sterfte onder deze soort. Het dolfijntje met zwemvest drijvend in het NRC-bassin. Dolfinarium-medewerkers brengen de dolfijn over van bassin naar auto. nen een straal van vijf kilometer van dit verkooppunt mag Ott geen tweede slagerswinkel stichten. Het is de be doeling dat de familie Kossen zaterdagavond a.s. de zaak in de War moesstraat definitief sluit. Ott ver wacht er begin maart met zijn activi teiten te kunnen starten. Onderhandelingen inzake de verkoop van Dorpsstraat 22 zijn gaande. Door het een en ander zal Ott zijn slagerij activiteit aanmerkelijk efficiënter maar ook groter kunnen aanpakken, waarbij hij vooral groei mogelijk acht in de toelevering aan de horeca, zowel in geproportioneerd vlees als in vleeswa ren en diepvriesvlees. De aanpassingswerkzaamheden op de haventerreinen van Den Helder en 't Horntje vorderen nog steeds naar wens, al liggen de werkzaam heden thans stil in verband met de feestdagen en de verlofdagen die tussendoor worden opgeno men. In Den Helder is het plateau dat als opstelplaats zal dienen voor de auto's die voor het boven dek van de veerboot bestemd zijn, klaar. De thans beneden wachten de auto's staan dus onder dak. (Foto Dirk Kuiter). De vergadering van de deelnemers aan de komende ringsteekcompetitie is ver schoven van maandag 6 januari naar dinsdag 7 januari, in Timmers Tearoom in de Hogerstraat. Op maandag 6 ja nuari vergaderen de Blijde Rijders om door het bestuur op de hoogte te wor den gebracht over de ontwikkeling van de problemen met de Vereniging voor Vrienden van het Paard inzake de or ganisatie van de ringsteekcompetitie en de deelname aan de districtskampioenschappen tetondernemers-aktiviteiten Slager P. Kossen uit Den Burg gaat het eiland verlaten. Hij begint bin nenkort een slagerij in een winkel centrum in Zeewolde en heeft zijn bedrijf in de Warmoesstraat in Den Burg overgedaan aan collega A. Ott. Die zal er zijn produktiebedrijf vestigen, waar vlees zal worden voorbewerkt en van waaruit de verkooppunten van Ott en de hore- casector zullen worden bevoor raad. De slagerij zal dus zijn win kelkarakter verliezen. Het aantal verkooppunten van slagerij Ott op Texel zal overigens met één worden verminderd want zijn slagerij Dorpsstraat 22 in De Koog waar tot dusver ook het produktiegedeelte van het bedrijf is gevestigd, is te koop. Daarbij is bepaald dat er in ieder geval niet opnieuw een slagerij in gevestigd mag worden. Ott houdt zijn verkoop punt in de supermarkt van daalder pan. In de praktijk is gebleken dat dit voldoende is in een plaats als De Koog en dat het handhaven van twee win kels niet erg efficient is. Bovendien was de accommodatie van Dorpsstraat 22 .verouderd en minder praktisch. Worstmakerij, rokerij en voorbewerking pan vlees komen veel beter tot zijn recht in de vrij moderne slagerij die Ott van Kossen overneemt. Dat hier niet tevens een winkel kan blijven voor pe verkoop in het klein aan particulie ren vloeit ook voort uit het concurren tiebeding dat met betrekking tot Ott's Dagmarkt slagerij is aangegaan. Bin- Vrijdag werd geconstateerd dat een condoomautomaat op de gevel van een winkelpand in de Dorpsstraat in De Koog was vernield en leeggehaald. Geschat wordt dat voor 7216,— aan voorbehoedsmiddelen en geld is meegenomen. Zondag deed zich op de Postweg ter hoogte van het kruispunt met de Sluf- terweg een aanrijding voor waarbij au tomobilisten uit resp. Ulfenhout en Amstelveen waren betrokken. Eerstge noemde reed op de Postweg en sloeg linksaf op het moment dat hij door de ander werd ingehaald. De wagen uit Ulfenhout werd zwaar beschadigd; de andere liep wat deuken op. Niemand werd gewond. De zon komt 1 januari op om 8.48 uur en gaat onder om 16.38 uur. 3 jan. L.K.; 10 jan. N.M. Doodtij: 6 jan.; springtij 12 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Woensdag 1 jan. 11.27 en 23.57 Donderdag 2 jan. 12.00 en Vrijdag 3 jan. 0.39 en 12.35 Zaterdag 4 jan. 1.25 en 13.12 Zondag 5 jan. 2.18 en 13.54 Maandag 6 jan. 3.28 en 15.05 Dinsdag 7 jan. 4.46 en 16.33 Woensdag 8 jan. 6.01 en 18.33 Donderdag 9 jan. 7.12 en 19.38 Vrijdag 10 jan. 8.19 en 20.36 Zaterdag 11 jan. 9.20 en 21.30 Het op Texel aangespoelde wit- flankdolfijntje is dood. Gister morgen om kwart voor twaalf blies het de laatste adem uit nadat de conditie ondanks de voortdurende intensieve zorg snel was verslechterd, 's Mor gens vroeg liet de toestand zich nog hoopvol aanzien maar toen de eerste voeding werd toegediend bleek er iets mis te zijn met de ademhaling. Er werd bloed afgetapt waarbij bleek dat de witte bloedli chaampjes verder waren ver- minderd^ wat betekent dat de weerstand tegen infecties vrij wel nihil was. Het dolfijntje is waarschijnlijk bezweken aan een zware longontsteking, wel licht mede veroorzaakt door longworm, een parasiet waar aan ook veel zeehonden lijden. Binnen enkele dagen zal de uit slag van de autopsie daarover zekerheid geven. De dood van het dolfijntje veroorzaakte on der de medewerkers van het Dolfinarium een verdrietige stemming, leder voelde zich zeer betrokken bij het gevecht om het leven van het zeezoog dier, dat inmiddels landelijk nieuws was geworden. „Ver schillende mensen van ons hadden het erg te kwaad", al dus verzorger T. Dokter. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur na hoogwater. In de auto op weg naar Harderwijk.

Texelsche Courant | 1985 | | pagina 5