ïopdammer Rob Clerc speelt in Oosterend V administratief medewerker/ster Grote belangstelling mor schaaktoernooi Trainingsrooster A.V. Texel Honkbal en softbal training hervat Goed begin dames Mareis Lopen en fietsen in winterse omstandigheden SVC training Geslaagden karate n€D€RlflnDS€. BO€KHOUD- €D PlDVtCSCSTTRflbE. TEH6J.BV DINSDAG 7 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Rob de Clerc tijdens de simultaan van 1983. Vice-wereldkampioen dammen Rob Clerc komt op uitnodi ging van Dam- en Schaakclub Oosterend naar Texel voor de jaarlijkse damsimultaan. Deze vindt plaats in de Bijenkorf te Oosterend, op vrijdag 17 januari. De aanvang is half acht. De damsimultaan wordt voor de twaalfde achtereenvolgende maai georganiseerd en is als vanouds in handen van de ere voorzitter van de vereniging Jacob Visman. De tegenstan ders van Clerc zijn leden van de damclub en andere geïnte resseerde damliefhebbers. Er zijn nog enkele plaatsen vrij; gegadigden kunnen zich nog aanmelden bij de heer Visman, telefoon 02223-335. Het is niet voor.de eerste maal dat de 30-jarige Amsterdamse grootmeester in Oosterend aanwezig is. Eerder was hij in 1983 te gast. Van de 45 partijen won hij er liefst 43; de andere twee eindigden in remise. De Oosterenders Jan Trap en Geb Brouwer zorgden voor deze prestatie. Clerc's 98%-score was niet het hoogste aantal, dat in de loop der jaren werd behaald. Ex- wereldkampioen Ton Sijbrands slaagde er in 1981 in om alle partijen winnend af te sluiten. Vorig jaar moest Jannes van der Wal vijf remises toestaan. Een heel rijtje coryfeeën dus, dat graag be reid was naar Oosterend te komen, niet in het minst door het bekende bosje paling", dat zij na afloop van Visman mee naar huis krijgen. Rob Clerc en hoofdscheidsrechter Th. Nob- be van de Koninklijke Nederlandse Dambond (al vanaf het begin in 1975 bij de simultaan aanwezig) met hun echtgenotes zullen het dit jaar zonder dit extraatje moeten stellen. Visman: Ik heb bijna niet kunnen vangen dit jaar, omdat ik driemaal ben geope reerd. Nu ben ik gelukkig weer aan de beterende hand en ben ook weer aan het dammen geslagen. Voor voldoende gerookte paling heb ik niet kunnen zorgen, maar de gasten krijgen bij ons thuis wel een heerlijke maaltijd met gebakken paling voorgeschoteld. Ze lo geren bij Jan Waaijer in de Peperstraat". Over Rob Clerc zegt hij: ,,Een geweldi ge gewone jongen, met een sympa- Het traditionele oudejaarstoernooi dat schaakclub En Passant maan dagavond in de Lindeboom organi seerde mocht zich dit jaar in een grote belangstelling verheugen. Een recordaantal van 35 deelne mers, bestaande uit leden, oud leden, huisschakers en toeristen, liet zich voor het evenement inschrijven. De hoofdgroep was sterk bezet met de toernooiwinnaar van vorig jaar Lex van Aalderen, de Texelse kampioen Joop Rommets, de sterke Duitse speler Hajo Schötz, de oud-kampioenen Rinus Vit- tali en Jaap Dros en gerenommeerde snelschakers Jan Witte, Peter Bergman en Arjen Bakker. In dit gezelschap na- nen Lex van Aalderen en Jaap Dros imiddellijk de leiding. Na enkele ron- 3n viel Van Aalderen terug door ne erlagen tegen Dros en Rommets. De aatste ronde ging Dros met een vol punt voorsprong op Rommets onderuit tegen Peter Bergman, zodat Rommets die zelf verrassend gemakkelijk van Jan Witte won, nog juist op gelijke hoogte met Dros wist te komen. Hajo Schötz pakte de derde plaats met een half punt achterstand op de winnaars. Auke Terpstra bracht de tweede groep op zijn naam door zijn belagers Niek Witte, Gerard Zoetelief en H. Broeke- ma een vol punt voor te blijven. Enigszins teleurstellend was de magere score van A.C. Bakker die samen met gastspeler Hans Eijgenraam onderaan eindigde. Roland Vakker en Frank van Lare bleven in groep drie beiden on geslagen. Zij wonnen al hun partijen en speelden onderling remise. In groep 4 werd enorm gevochten want de krachtsverschillen bleken minimaal. Tenslotte eindigden drie spelers geza menlijk bovenaan: Bart Heijnen, Eric Dros en Kees-Jan den Haan. Een vrolijke achtkamp werd afgewerkt in groep 5 die verrassend werd gewon nen door Freek Dijt, die voor het eerst aan het En Passant-toernooi deelnam. Minder succesvol was zijn broer Hein die in deze groep hekkesluiter werd. Frans Busch en Klaas Bruining deel den de tweede plaats. De uitslagen: Groep 1: 1. J. Dros/J. Rommets 5/2 uit 7; 3. H. Schötz 41/2; 4. J. Witte/L. van Aalderen 4; 6. P. Bergman 3; 7. Arjen Bakker 1; 8. M. Vittali Zz punt. Groep 2: 1. A. Terpstra 4 uit 5; 2. N. Witte/H. Broekema/G. Zoetelief 3; 5. A.C. Bakker H. Eijgenraam 1 punt. Groep 3: 1. R. Bakker/F. van Lare 4/2 uit 5; 3. S. Waaijer/B. Witte/ W. Hoekman 2; 6. P. Eelman 0. Groep 4: 1.B. Heijnen/E. Dros/K.J. den Haan 4 uit 6; 4. M. Witte 3; 5. F. van Tatenhoven 2Zz; 6. F. Eijgenraam 2; 7. P. Cornelissen V/>. Groep 5: 1. F. Dijt 6 uit 7; 2. F. Busch/K. Bruining 5; 4. Martin Wit te/V. Aalst 4; 6. R. Terpstra 2; 7. M. Keijser 1; 8. H. Dijt 0. Aris van Boven en zijn fami lieleden kregen na aankomst van de laatste boot op nieuwjaarsdag onverwacht bezoek van een deputatie van Teso-medewerkers. Die afvaardiging kwam niet met iege handen. Overhandigd werden een mand fruiteen modelwagen met droogboe- ket en een waardebon. Dit alles gold als blijk van waardering voor de uitstekende wijze waarop Aris van Boven, zijn echtgenote Vroon en zijn zonen Huub en Robert Aris hun taak hebben verricht als uitvoerders van het Teso-personeelsvervoer. Maar liefst 24 jaar lang heeft de familie Van Boven het varend personeel met een busje van de woningen in de diverse dorpen naar de haven gebracht en na afloop weer terug. Aldus werden to taal bijna 42.000 ritten gemaakt met een gezamenlijke lengte van meer dan een miljoen kilometer. Zonder perso neel kan de boot niet varen en het vervoeren van het personeel was dus verantwoordelijk werk. Dat werk is al tijd stipt uitgevoerd, ook onder soms (zeer) moeilijke omstandigheden. ,,De boot is nog nooit te laat vertrokken door onze schuld", aldus Aris van Bo ven, die nu als gevolg van de reorgani satie bij Teso een punt achter deze taak moet zetten. Het personeel gaat voortaan zelfstandig met eigen vervoer naar de boot en ontvangt daarvoor een vergoeding. Alleen als 's nachts een extra boot moet varen, wordt de daarvoor nodige vaarploeg nog met het busje gehaald en gebracht. Het halen en brengen van personeel op deze wijze begon in juni 1962 toen de veerdienst van Oudeschild naar 't Horntje werd verplaatst. Verwacht werd dat dit busvervoer maar voor en kele jaren .nodig zou zijn omdat ervan werd uitgegaan dat vrijwel alle Teso- personeel in de nieuwe woonkern 't Horntje zou gaan wonen. Dat gebeur de echter niet en het busje bleef dus rijden, totdat de directie vorig jaar tot de conclusie kwam dat het efficiënter zou zijn om het personeel op eigen ge legenheid naar de boot te laten gaan. Van Boven heeft aan Teso een goede klant gehad (,,De rekening werd elke maand vlot betaald") maar ook om andere redneen heeft de familie het werk altijd graag gedaan. Uit vele mooie verhalen blijkt dat het als een uitdaging werd gezien, vooral bij slecht weer. Ook als de wegen als gevolg van sneeuwstorm dichtzitten, moet de boot varen en moet het personeel dus worden vervoerd. In 1978 moest Van Boven het busje laten trekken door zijn kraanwagen, anders kwam hij er niet door. Ook mist en gladheid schij nen nooit belemmerend te zijn ge weest voor het tijdig „bezorgen" van de vaarploeg. Het devies was: Bij mist en gladheid, dubbele snelheid", maar dat werd niet al te letterlijk opge vat blijkens het feit dat er nooit onge lukken zijn gebeurd. Het spreekt vanzelf dat Teso- werknemers en de leden van de familie Van Boven als gevolg van het dagelijk se contact goede relaties zijn gewor den en dat moest op de avond van nieuwjaarsdag even duidelijk worden gemaakt. De Van Bovens hadden daar helemaal niet op gerekend en moeder Vroon moest dan ook een traan weg pinken toen de cadeau's op tafel wer den gezet. „Geef die jongens maar gauw een pilsie", zei ze. Teso-kapitein J. Staal dankt Aris van Boven voor de genoten service. thieke vrouw. Hij heeft totaal geen kapsones, maar wie om het wereld kampioenschap damt, is heel wat mans." Van 23 september tot 19 okto ber van het afgelopen jaar duelleerde Clerc met de Rus Anatoli Gantwarg om de wereldtitel. Met een nipte 21—19 overwinning besliste wereldkam pioen Gantwarg de tweekamp in zijn voordeel. Clerc eindigde vorig jaar als tweede in het Nederlands kampioen schap en eindigde in de strijd om de Coupe du Monde te Valkenburg voor landenteams eveneens als tweede. Wel werd hij winnaar, voor de zesde maal, van het „Dammen op de Dam" toernooi te Amsterdam. Clerc stootte in 1975 door tot de Nederlandse dam- top door op de tweede plaats te eindi gen in het Nederlands kampioenschap, achter zijn „eeuwige" rivaal Harm Wiersma. Sindsdien behoort hij tot de internationale elite, en behaalde vele goede uitslagen in hoog aangeschre ven toernooien, in totaal bemachtigde Clerc viermaal de nationale titel en hij werd ook enkele keren sneldamkampi- oen van ons land. In 1984 bereikte hij in het wereldtoernooi te Dakar (Sene gal) de tweede plaats, waardoor hij het recht verkreeg pm Gantwarg uit te dagen voor een tweekamp met als in zet het wereldkampioenschap. Het aantal simultaanspelers schommel de de laatste jaren rond de vijftig per sonen. Ditmaal verwacht Jacob Vis man er wat minder. „Enkele leden ver trokken van het eiland, en anderen verkozen het zaalvoetbal. Zij zijn ech ter wel uitgenodigd", verklaart de 79-jarige damnestor. Visman verzorgt het organisatorische gedeelte van het gebeuren. De huidige voorzitter van de club, Jos de Wolf, neemt het „techni- sche gedeelte" voor zijn rekening. Wie de eerste zet mag doen. om de simul taan symbolisch van start te laten gaan, is nog onbekend. Vorig jaar viel mevrouw Engelvaart die eer te beurt. Bij het eerste optreden van Clerc ver richte Sportraad-voorzitter André van der Vliet deze handeling. Na afloop van de simultaan speelt Clerc nog twee blindpartijen. Dat gebeurt tegelij kertijd tegen twee spelers van de club. Ook hun namen zijn nog niet bekend. De training van atletiekvereniging Texel wordt met ingang van woensdag 8 ja nuari uitgebreid. Vanaf die datum zal iedere woensdagavond worden ge traind onder leiding van Gerard Muts. Trainingstijd 19.00-20.40 uur. Deze trai ning is bedoeld voor alle leeftijdscate- goriën en heeft geen specialistisch ka rakter d.w.z. alle disciplines worden getraind. Het trainingsschema zoals dat vanaf 8 januari zal gelden ziet er als volgt uit. Woensdag: 14.45 uur jongste jeugd 'o.l.v. Tom Ver veer of Ed van Bommel 19.00-20.40 uur alle leden o.l.v. Gerard Muts Vrijdag: 19.00-21.00 uur alle leden o.l.v. Peter de Hoogh (indoor in de Koninghal). 19.00 uur midden- en langeafstand o.l.v. Ed van Bommel Zondag: 10.30 uur, langeafstand o.l.v. Jan Knippenberg. De honkbal- en softbalvereniging Texla begint deze week weer met de voorbe reidingen voor het seizoen 1986. De zaaltrainingen vormen de eerste aan loop naar de competitie. In dit lustrumjaar hoopt Texla daaraan met drie teams deel te nemen: een softbal- team en een junioren- en senioren honkbalteam. In elk team is nog plaats voor nieuwe speelsters of spelers. De trainingstijden zijn voor softbal: sport hal Ons Genoegen, donderdag van 16.00 tot 17.00 uur. Honkbal junioren: sporthal Ons Genoegen, donderdag van 16.00 tot 17.00 uur. De trai ningstijd van de senioren wordt in on derling overleg vastgesteld. De dames speelden zaterdag tegen WGW 5. De eerste helft was een nek aan nek race. Door een prima verdedi ging van het team van de Mareis kwam WGW moeilijk tot scoren. De eerste helft eindigde met 15—10 voor de Mareis. Door het goed van start gaan in de tweede helft bracht dit de Mareis tot een overwinning. De stand wërd 33—23 voor de Mareis. Score: M. Burger 17 punten, A. Com mandeur 4 punten, G. Wessels 6 pun ten en R. Vinke 6 punten. Onder het toeziend oog van koning winter en een flink aantal toe schouwers streden de lopers en fietsers op een sportieve manier om de hoogste plaatsen. Het par cours aan de Biesbosweg in de Dennen was bedekt met een laagje sneeuw, maar de prestaties hebben er over het algemeen niet onder geleden. In totaal verschenen 31 deelnemers bij het hardlopen aan de start, waaronder zelfs een uit Nieuw-Zeeland. Bij de jeugd was de deelname minder dan voorgaande keren, waarschijnlijk van wege het weer. Niels Jansen was op de 2 km het snelst in 9.09 min. Ri chard Stevens bleef in zijn kielzog en finishte op 7 seconden als tweede.'De zeer jeugdige Sebastiaan Schaatsen- berg deed niet eens veel voor zijn broer Sander onder, zij werden resp. derde en vijfde. Nanda Koopman legde met Tl.17 min. beslag op de vierde plaats. Op de 4 km moest Norbert Eel man pas in de tweede ronde Nikolaas Schoo laten gaan. Norbert realiseerde daarmee een knappe tijd van 16.24 min. De afstand tot winnaar Nikolaas bleef beperkt tot 1.02 min. Mike Nol- ting kwam tot 17.19 min. Bij de dames kon Coby Bakelaar Nel Bruining niet echt bedreigen, het verschil bleef be perkt tot 20 seconden. Tilly Eelman bleef Ingrid van Lubek en Debby Mosk ruimschoots voor en werd derde in 20.56 min. Bij de senioren op de 8 km had Minne Goënga moeite met de omstandigheden, zodoende kon André Brouwer eindigen op slechts 23 secon den na de winnaar. Loek van Vliet gaf blijk van wintersportkwaliteiten, zijn derde tijd van 29.11 min mocht er zijn-. Verder in het veld streden Paul Verha gen, Harry Ellen en Cees Vinke met el- Texelse dartkampioenschappen in „De Kuip" Voor de derde keer worden zaterdag 11 januari in café De Kuip in De Koog de Texelse dartkampioenschappen gehou den, aanvang 19.30 uur. Er worden belangrijk meer deelnemers verwacht dan vorig jaar omdat deze sport („pijltjes gooien") in populariteit toeneemt. Het eerste jaar deden 20 mensen mee, het tweede jaar 29 en nu worden ongeveer 40 inschrijvers verwacht. Opgave is vanaf heden mo gelijk via telefoonnummer 02228-225. Het dartspel is een typisch Engelse ca- fésport. Het is dan ook niet toevallig dat een op Texel woonachtige Engels man, Dave Platts („de man van de holografie") vorig jaar de wisselbeker veroverde. In Nederland is het aantal beoefenaars van dit spel snel groeien de. Naar schatting zijn op Texel hon derd mensen er min of meer regelma tig mee bezig en er zijn nu minstens twee verenigingen: dartsvereniging De Kuip (die het eilandkampioenschap or ganiseert) en dartvereniging De Zwaan in Den Burg, die strijd levert in het ge lijknamige café. Bij de kampioenschap pen worden poules van vijf spelers ge vormd. Verwacht wordt dat de kampi oen omstreeks 02.00 uur bekend zal zijn. Hij krijgt (of houdt) niet alleen de wisselbeker maar ook een beker die hij (of zij) mag behouden. Ook de tweede en derde prijs bestaan uit bekers. Het bijhouden en verwerken van de uitslagen is een vrij gecompliceerde aangelegenheid. Dit jaar wordt daarbij voor het eerst gebruik gemaakt van de computer. Het inschrijfgeld bedraagt 72,50. kaar. Ze finishten in deze volgorde, ruim een minuut na Theo Takes. Cees 0 Vinke noteerde 36.35 min. De stand in het puntenklassement is - nu geworden: Jeugd 2 km: 1. Niels Jansen 50 pnt.; 2. Richard Stevens 40 pnt.; 3. Nanda Koopman 24 pnt.; 4. Sander Schaat- senberg 20 pnt. -3 Jeugd 4 km: 1. Norbert Eelman 45 pnt.; 2. Nikolaas Schoo 40 pnt.; 3. Mike Nolting 32 pnt.; 4. Jeroen Takes 27 pnt. Dames 4 km: 1. Nel Bruining 50 pnt.; 2. Tilly Eelman 39,5 pnt.; 3. Netty Zijm 28,5 pnt.; 4. Ingrid van Lubek 25 pnt. Senioren 8 km: 1. Loek van Vliet 65 pnt.; 2. Minne Goënga 60 pnt.; 3. An dré Brouwer 57 pnt.; 4. Jan Zijm 49 pnt. Veldrit Door het gedeeltelijk gladde parcours werd de veldrit voor het publiek een spannend en aantrekkelijk geheel. Van start af was het wederom Richard Koopman die de koppositie innam, ter wijl Jan Buis en Piet Roeper al op achterstand doorkwamen. Er ontspon zich in de volgende rondes echter een fantastische inhaalrace van Jan Buis die zich op dit gladde par cours bijzonder goed thuis voelde. Per ronde haalde hij zo'n 10 seconden in. Toen Jan vijf rondes voor het eind Ri chard had ingehaald, bleek toch dat de inspanningen wat teveel waren ge weest. Door een tempoversnelling van Richard moest Jan weer loslaten en hij bleek niet in staat opnieuw terug te komen. Ook om de derde en vierde plaats werd behoorlijk strijd geleverd door Tymen Wit en Simon Appel. De eerste zes plaatsen waren als volgt: 1. Richard Koopman, 2. Jan Buis, 3. Ty men Wit, 4. Simon Appel, 5. Jacco Vinke, 6. Bas Vaars. Veldrit in Hoorn De Texelse veldrijders presteren niet al leen goed op het eiland, doch ook el ders. Dat bleek uit de uitslag van de vorige week in Hoorn verreden West- friese kampioenschappen veldrijden. Evert Koopman behaalde een eervolle vierde plaats. Niels Jimmink werd vijf de, Richard' Koopman zesde en Jacco Vinke negende. Kees van Osch moest wegens pech de strijd staken. In verband met de weersomstandighe den is de training van het eerste elftal van SVC voorlopig elke woensdag avond tussen 19.00 en 20.00 uur in het Eierlandsche Huis. Dames die wil len meetrainen zijn op dat tijdstip ook welkom. Onlangs werden in sportzaal De Ferre- ver karate-examens afgenomen. Twin tig kandidaten namen deel. Een hoge re graduatie werd behaald door: 9e KYU: Bas van Elk, Peerke Reijn- ders, Bonnie Rietveld, Viktor Rietveld, Peter Veldman, Raymond Steenhuizen, Eric Zwart. 8e KYU: Jan Willem Duyn. 7e KYU: Len Bak, Marijke v.d. Meent, André Timmer, Corrie Timmer, Mar griet Timmer, Christof Zijm, Ingmar van Zutphen. 6e KYU: Hein Dijt, Randy Piersma, Hans van Vooren, Siebe Waaijer. 4e KYU: Fred Ronday. Fred Ronday behaalde zijn graduatie in Schagen. Informatie voor nieuwe cursussen (voor jong en oud) tel, 02220-5207. Belangstellingen kunnen langskomen op vrijdag tussen 17.00-19.00 uur. De Nederlandse Boekhoud- en Adviescentrale Texel B.V., deel uitmakend van een landelijk werkende organisatie, treedt als zelfstandig regio-kantoor op als accountant; administratie; belasting- en advieskantoor voor het midden- en kleinbedrijf. Door het gestadig toenemen van onze klantenkring en daardoor de bijbehoren de werkzaamheden, zouden wij graag in kontakt komen met een Deze verantwoordelijke,funktie, die zich voornamelijk manifesteert in de binnendienst bevat ondermeer het administreren via de computer van administraties, kontrölewerkzaamheden en het samenstellen van jaarrekeningen. Gedacht wordt aan een enthousiaste man/vrouw van 25-30 jaar, die praktische ervaring heeft op dit gebied. Voor een goede vervulling van deze funktie denken wij aan een kandidaat met minimaal het nivo van MEAO (adm.richting), of praktijkdiploma boekhouden en studerend voor MBA. Als U geïnteresseerd bent in deze baan en als u meer dan middelmatige be langstelling hebt voor automatisering, zien wij uw, met de hand geschreven sollicitatie graag zo spoedig mogelijk van u tegemoet. Indien u eerst nadere informatie over deze vacature of ons bedrijf wilt, belt u dan (02220) 4141 en vraagt u naar onze direkteur, de heer W. Eelman. 5tbus 32, 1790 AA Den Burg - Texel, Keesomlaan 44, Tel. 02220-4

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5