College legt zich niet neer bij GS-beslissing I Pluimveestal Schlepers Jan Heijne kandidaat Camei Trophy WAT !KZEGGEN WOU. OPRUIMING TESO-computer bedreiging voor privacy? Binnenkort Hoornder schaakclub? Jaarvergadering bedrijfsvoorlichting Zon, maan en hoog watei rr Willem Wever weet er niks van Geslaagd Vreemd geld Pl PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 JANUARI 1986 Het gemeentebestuur neemt geen genoegen met de weige ring van Gedeputeerde Staten om mee te werken aan de totstandkoming van de pluimveestal van de heer J.H.J. Schlepers aan de Hallerweg bij Den Burg. Wethouder en loco-burgemeester Daan Schilling zei in de raadsvergadering van dinsdag dat het college van mening blijft dat Schlepers de kans moet krijgen om een bedrijf te beginnen en dat hem daarvoor een zg. B-blok in het bestemmingsplan moet wor den toegekend. Hij zei dat naar aanleiding van vra gen van Jan van Asselt van Texels Belang die in de krant had gelezen dat de provincie geweigert voor de pluimveestal een zg. verklaring van geen bezwaar af te geven, hoewel in het kader van de artikel 19-procedure helemaal geen be zwaren zijn gemaakt door Texelse personen of instanties. Zoals be kend hadden Gedeputeerde Staten vooral landschappelijke bezwaren. De vrij grote schuur zou een ver storing zijn in de kleinschalige, nog redelijk gave omgeving. Volgens Van Asselt was dat strijdig met de toezeggingen die zijn gedaan ten tijde van de vaststelling van het bestemmingsplan. Het aanwijzen van nieuwe bouwblokken zou in het „agrarisch gebied met land schappelijke en cultuurhistorische waarde" (het grootste deel van het Texelse cultuurland) geen proble men geven, maar nu blijken de landschappelijke belangen toch zwaarder te wegen dan de belan gen van de betrokken ondernemer. Van Asselt zei „verontwaardigd en ver- bntrust" te zijn omdat hét nu best mogelijk is dat men in de naaste toe komst met nog meer van dergelijke weigeringen te maken krijgt en dat zou betekenen dat de landschappelijke be langen op het oude Texel een „blokka de" zullen vormen voor de agrarische bedrijfsontwikkeling en vestiging. „Er is ons altijd beloofd: als er een nieuw bouwblok nodig is, dan kan dat. Doe alles om deze beslissing aan te vech- ten; verzet u met hand en tand", aldus Van Asselt. Schilling bevestigde dat tegen het plan Schlepers van Texel geen bezwaren zijn gekomen. De pro vincie heeft zélf moeilijk gedaan, mede op grond van ingewonnen adviezen. Een feit is dat de levensvatbaarheid van het bedrijf zoals Schlepers wil be ginnen, niet is aangetoond maar het college vindt dat het toekennen van een B-blok (dus voor een bedrijfsge bouw zonder woning) billijk is om de man een kans te geven. „We leggen ons hier niet bij neer." Texel-Promotie Van Asselt had er bezwaren tegen dat de gemeentelijke vertegenwoordiger in het bestuur van de nieuwe stichting VVV Texel-Promotie een ambtenaar is en dus geen raadslid of lid van het college. Hij vond een ambtenaar wel bekwaam naar zo'n man kan door de gemeenteraad niet ter verantwoording worden geroepen als er bezwaren zou den zijn tegen het promotiebeleid. Wethouder Klaas Barendregt was het daar niet mee eens. Hij wees erop dat het promotiebeleid straks vastligt, na dat de gemeenteraad (in de eerstvol gende raadsvergadering) er zijn goed keuring aan heeft gegeven. Daarna is er alleen nog maar sprake van de'uit voering van dat beleid en dat kan minstens zo goed worden begeleid door een ambtenaar als door een bestuurder. Mocht toch in de praktijk een beleidskwestie aan de orde ko men, dan kunnen de bestuurders als nog worden ingeschakeld. Welzijnsstichting Riet Huitema-Vos van het CDA rea geerde op een „Groen Zwart" commentaar in de Texelse Courant waarin naar aanleiding van de hervor mingen bij de Welzijnsstichting nogal scherp en neerbuigend was uitgehaald naar wethouder Zegers. Volgens me vrouw Huitema was naar aanleiding daarvan „verwarring" ontstaan bij de mensen en ze vroeg Zegers om com mentaar. De wethouder wilde niet in gaan op de inhoud van het gewraakte stukje („We hebben in dit land vrijheid meubelen serviezen (óók glas en kristal) lampen kunstnijverheid Gravenstraat 7, Den Burg, telefoon (02220) 3592. van drukpers") maar hij liet wel blijken dat hij de publicatie betreurde. „De werkelijkheid is anders. Er wordt hard gewerkt aan de herstructurering van de Welzijnsstichting en we komen steeds dichter bij het doel dat we voor ogen hebben". Hij voegde eraan toe dat ér nu verschillende plannen betref fende de scheiding van taken bij de Welzijnsstichting zijn gemaakt: van het bestuur van de Welzijnsstichting, van de secties en van het gemeente bestuur. Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van deze groepe ringen zal hier in overleg één plan van maken en daarin zullen hopelijk alle betrokkenen zich kunnen vinden. Ze gers ontkende niet dat er de afgelopen periode over dit onderwerp strubbelin gen zijn geweest, maar hij vond dat er hard en serieus is gewerkt. Hij twijfel de niet aan de goede afloop. Tine Krijnen-Bays van Texels Belang had gelezen dat in de laatste bestuurs vergadering van de Welzijnsstichting ook gesproken is over de gemeentese cretaris. Ze keurde dat af omdat de se cretaris zich niet kan verdedigen, het geen werd onderstreept door wethou der Zegers. EHBO op school Peter Bakker van de PSP kwam terug op zijn opmerkingen van enkele maan den geleden inzake het snel beschik baar zijn van medische hulp als zich op school een ongeluk voordoet. Hij informeerde in hoeverre onderwijs krachten over een geldig EHBO- diploma beschikken zodat zij in voor komende gevallen zelf de eerste hulp kunnen bieden. Hij vond dat per school tenminste één personeelslid aanwezig moet zijn met deze kennis van medische zaken en hij verzocht dat te onderzoeken. Wethou der Piet Ze^_ ^rs beloofde dat en onder schreef de wenselijkheid. Een EHBO- diploma kan voor onderwijzend perso neel echter niet verplicht worden Gasbedrijf Henk Beumkes van het Pakt verwees naar het perceel aan de R.P. Keij- serstraat in Den Burg waar het kantoor en de werkplaats van het Gasbedrijf staan. Volgens hem was het ooit de bedoeling om hier een groot bedrijf te stichten en om die reden moesten en kele nog zeer bruikbare woningen ver dwijnen. Nu blijkt dat de huizen best hadden kunnen blijven staan want het Gasbedrijf heeft tót dusver slechts een klein gebouw gesticht. Bovendien is het op de plaats waar de huizen ston den een „wildernis". Beumkes vroeg of het Gasbedrijf gedwongen kan wor den het oorspronkelijke grote bouw plan alsnog uit te voeren en vond dat het bedrijf op zijn minst bevel moet krijgen om de rommel op te ruimen. Wethouder Schilling vreesde dat de gemeente er weinig aan kan doen, maar beloofde te zullen informeren en erop terug te komen. Geen geld Er is voorlopig geen geld voor de ver betering van het fietspad van de Rom melpot en voor het nieuwe fietspad dat langs de Hoornderweg moet ko men, aldus antwoordde Schilling op een andere vraag van Beumkes. Er is geen sprake van dat de gemeente deze projecten uit eigen zak kan betalen. Men is dus afhankelijk van subsidies. Deze geldbron is echter opgedroogd. Voorlopig zijn er weinig of geen cen ten, zo had het gemeentebestuur ver nomen van de consulent voor de openluchtrecreatie. Kommer en kwel Gerbrand Poster van de VVD zei zich ernstige zorgen te maken over het be leid van de rijksoverheid met betrek king tot quotering, garnalenvergunnin- gen, de verplichting voor boeren om (overbodige) mestsilo's te bouwen, het uit produktie nemen van relatiegrond en de quotering in de landbouw. Tal van Texelaars dreigen daar het slacht offer van de worden. „Het lijkt alsof de hogere overheid alles wat goed functioneert in de rode cijfers wil hel pen", aldus Poster die aandrong op een „brede aanpak" om tegen deze vormen van rijksbemoeiing een dam op te werpen. Hij stelde voor om alle leden van de vaste kamercommissie van landbouw en visserij naar Texel te halen en hen met de problemen te confronteren. Wethouder Schilling vond dat Poster overdreef en zich schuldig maakte aan doemdenkerij. „Het is echt niet alles kommer en kwel. We hebben hier ac tieve mensen die zeer wel in staat zijn om te vechten voor wat zij hebben opgebouwd. Ik zeg niet toe dat ik de vaste kamercommissie naar Texel zal uitnodigen maar we zullen ons er in. het college over beraden". Schilling voegde eraan toe dat het college er blijk van heeft gegeven best naar „Den Haag" te willen om daar de Texelse belangen te verdedigen, zoals onlangs toen met staatssecretaris Ploeg werd gesproken. Volgens Schil ling was dat een zinvol gesprek geweest. Op de vraag van Poster hoe het staat met het zwemparadijs kon geen ant woord worden gegeven. De besprekin gen met de initiatiefnemers zijn nog gaande. Zodra er aanleiding voor is zal de raad op de hoogte worden gesteld. Oude motoren Paul Kikkert van Texels Belang vroeg hoe het zit met de oude motoren van het gemaal Waalenburg die ten on rechte van Texel zijn verdwenen. Ba- rendregts antwoord was weinig hoop gevend: „De zaak zit in een impasse.. Ik zal er in de eerstvolgende commis sievergadering mededelingen over doen." Het persbericht dat hether kennenvan Texelaars die voor een gereduceerd veerta- rief in aanmerking komen straks zal worden overgela ten aan de computer, heeft ongerustheid gewekt. Dat bleek onder meer uit vragen die Henk Beumkes in de rondvraag van de dinsdag gehouden raadsvergadering stelde. Beumkes zei diverse verontruste telefoontjes te hebben gehad van mensen die zich afvroegen of zoiets toelaatbaar is. „Mag dat van justitie?" Hoewel het door niemand is gezegd of geschreven, wordt door menigeen ge dacht dat de Teso-computer wordt ge koppeld met de gemeentelijke compu ter waarin de gegevens van het bevol kingsregister zijn opgeslagen. Het ge bruik van deze gegevens door Teso zou dan een ontoelaatbare aantasting van de privacy kunnen zijn en als zo danig strijdig met de wet. Het antwoord op de vraag van Beum kes werd gegeven door secretaris Jo- han van Dijk, die meedeelde dat er geen sprake is dat de gemeentelijke computer ten dienste van Teso zal staan. „Dat mag nooit". De vijf winnaars van de regionale voorronde. Uiterst rechts Jan Heijne. Hoe komt Teso dan wél aan de gege vens die zij in haar computer stopt om op deze wijze het verschaffen van een Texelaars-kaartje te kunnen automati seren? Desgevraagd verklaarde direc teur Hoogerheide dat het nooit de be doeling is geweest gebruik te maken van de persoonsgegevens die in de ge meentelijke computer zijn opgeslagen. „Dat zou ik niet eens willen, want het zou de kans op „inbraak" in onze computer vergroten. Onze computer is beveiligd tegen inbraak en heeft mede daarom geen externe verbindingen. Dar blijft zo. De gegevens (uittreksel bevolkingsregister) die wij nodig heb ben om te bepalen of het kenteken van de auto op naam staat van een Texelaar, moeten de betrokkenen straks zelf aan ons geven in het hoofdkan toor. Daar wordt dus bepaald of men in aanmerking komt en dat gegeven gaat in de computer. Zodat de loket mensen alleen maar op een knop hoe ven te drukken als iemand op een re ductiekaartje vraagt. Die loketmensen hoeven dus zelf niet meer uit te ma ken of iemand Texelaar is en dat is een zeer belangrijke verbetering. In de praktijk kwam het namelijk vaak voor dat iemand geen uittreksel bij zich had, of een verlopen uittreksel. Ze zei den dan: je wéét toch dat ik van Texel kom? Maar er zijn meer dan 15 loket mensen en die weten dat echt niet al lemaal. Bovendien is de één strenger dan de ander. Een automobilist die een keer soepel is behandeld, rekent daar de volgende keer weer op. Dat lokt vervelende toestanden en misbruik uit." Erin en eruit „Het is veel beter dat in het hoofd kantoor wordt bepaald wie er recht De in Eierland wonende Jan Heijne (32) heeft zich geplaatst voor de nationale selectie van deelnemers aan de Camel Trophy, een zeer zware rit met landrovers die elk jaar op een andere plaats in de we reld wordt gehouden. Dit jaar is Australië aan de beurt. Heijne hoort bij de laatste twintig van achtduizend inschrijvers. De heer W.A. Prins in Den Hoorn wil het initiatief nemen om in Den Hoorn een schaakvereniging van de grond te krijgen. Hij heeft de indruk dat daarvoor voldoende be langstelling bestaat waarbij hij niet alleen denkt aan ervaren schakers maar vooral aan degenen die het zouden willen leren. De belangstelling voor de schaaksport is groeiende, mede als gevolg van de prestaties van een landgenoot als Tim man, terwijl ook op Texel zelf (onder andere door Hoornder Joop Rommets) op een „aanstekelijk" niveau wordt geschaakt. Mensen in Den Hoorn of omgeving (dames, heren, ouderen en jeugd) die kunnen of willen schaken, worden derhalve verzocht contact op te nemen met de heer Prins (Kerkstraat 6 in Den Hoorn, telefoon 02226-668) waarna spijkers met koppen kunnen worden geslagen. Het is de bedoeling per week één schaakavond te organiseren. De heer Prins is bereid de mensen in groepsverband les te geven. De jaarvergadering, van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting voor de Texel se landbouw wordt maandagavond 20 januari gehouden in De Pelikaan, Peli- kaanweg 18 bij De Koog, aanvang 20.00 uur. Naast het openingswoord van voorzitter P.C. Hin vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. De heer P.W. Roeper is voor drie jaar her kiesbaar. De heer J.A. Witte is (na een zittingsperiode van 6 jaar) niet herkiesbaar. Door de LTB Texel zijn als kandidaten gesteld de heren Frits Bak ker van „Avanti" en Dik van Heer waarden. Medé aan de hand van dia's zal voorlichter Jan Koolhof verslag doen van het werk van het afgelopen jaar waarbij uiteraard ook het groeisei zoen wordt betrokken. hebben op het gereduceerde tarief. Die gaan dus in de computer en ze gaan er weer uit als de termijn die het uittreksel van het bevolkingsregister geldig is, voorbij is. In dat laatste ge val krijgen de betrokkenen tevoren be richt, wat mogelijk is omdat we regel matig een uitdraai maken. Men moet dan opnieuw naar het hoofdkantoor komen met een uittreksel. Wie op de ze uitnodiging niet ingaat, wordt ge wist en de automatische kassa in Den Helder levert dan geen goedkoop kaartje meer." Volgens Hoogerheide is er bij deze aanpak geen enkele kans op aan tasting van de privacy. Het enige wat verandert is dat niet meer door de lo ketmensen in Den Helder maar in het hoofdkantoor wordt bepaald wie inge zetene van Texel is. Alleen dit gegeven wordt in de computer opgeslagen. „Wie straks om een Texelaarskaartje vraagt en het niet krijgt, is dus óf geen Texelaar of hij of zij is nalatig ge weest en heeft de kassamensen dus niets te verwijten." De belangstelling voor dit evenement is groot. Maar liefst 24.000 belangstel lenden vroegen inschrijvingspapieren aan. Een derde daarvan stuurde die formulieren ingevuld terug en daarvan werden er tweehonderd uitgekozen om mee te doen aan de regionale selectie. Voor Noordholland, Utrecht en Flevo land werd die gehouden op het terrein van het Zandvoortse circuit. Van de vijftig deelnemers werden er vijf uitge kozen om.verder te gaan. Zondag moeten die vijf, waaronder dus Heijne, aantreden in Valkenswaard om te kij ken welk vijftal van de twintig die daar meerijden naar Engeland wordt afge vaardigd voor de finaleronde op het testterrein van de Landroverfabrieken. Heijne is „assistent party manager" bij een seismische onderzoeksploeg die in Turkije werkt voor het bedrijf Western Geophysical. Dat betekent dat hij voor zijn werk dagelijks in terreinauto's rondrijdt, door blubber, over bergen en onder allerlei,andere bizarre omstan digheden. Toch is dat niet de enige re den waarom hij zover is gekomen: „Ik geloof zelf dat het gesprek met de or ganisatie behoorlijk heeft meegehol pen. Ik heb ze verteld dat het voor mij gewoon een mooi avontuur is. Er wa ren deelnemers bij die het hadden over grensverleggen en dergelijke, maar als je aan zoiets meedoet, moet je juist heel goed weten waar je grenzen lig gen. Bovendien weet ik wat het is om te werken onder tropische omstandig heden en, het is een groot verschil of je in de zon aan het strand ligt of dat je in een vochtige hitte moet doorwer ken". Mocht Jan Heijne aan de Trophy-rit deelnemen, hij acht zijn kan sen redelijk, moet hij dat nog wel met zijn werk regelen, maar het lijkt hem niet zo'n probleem om gedurende die maand vrij te krijgen. Iedere zaterdagochtend haalt Scou- j ting Texel oud papier, lompen en oude s.choenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. De zon komt 21 januari op om 8.30 uur en gaat onder om 17.07 uur. 17 jan. E.K.; 26 jan. V.M. Doodtij: 20 jan.; springtij: 28 jan. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 17 jan. 0.55 en 11.21 Zaterdag 18 jan. 1.26 en 12.10 Zondag 19 jan. 1.59 en 13.OS Maandag 20 jan. 2.45 en 15.0^ Dinsdag 21 jan. 3.44 en 16.16 Woensdag 22 jan. 4.48 en 17.3(j Donderdag 23 jan. 6.01 en 18.52 Vrijdag 24 jan. 7.13 en 19.45 Zaterdag 25 jan. 8.07 en 20.36 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 ur ns hoogwater. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Maandag hoorde ik een aflevering van het NCRV radioprogramma „Wie weet waar Willem Wever woont". Luiste raars worden daarbij in de gelegenheid gesteld over allerlei onderwerpen vra gen te stellen en de NCRV brengt dan een deskundige in de uitzending die voor antwoord zorgt. Maandag werden onder andere vragen gesteld door een vrouw uit Groningen die vertelde dat zij op verschillende waddeneilanden (behalve Texel) was geweest om daar met haar gezin schelpen te zoeken. Het was haar opgevallen dat de ver schillende soorten schelpen niet op al le eilanden even sterk zijn vertegen woordigd. Soorten die bijvoorbeeld veelvuldig op Terschelling worden aan getroffen zijn op het buureiland veel minder algemeen. De NCRV stelde een wetenschapper van het NIOZ op Texel („toevallig het eiland waar me vrouw nog niet was geweest") in de gelegenheid om het antwoord te ge ven. Dat antwoord was uitvoerig, ver helderend en interessant. Maar toen gebeurde het. De reporter merkte op dat mevrouw dan ook eens naar Texel zou kunnen gaan om te zien welke schelpen daar voorkomen. Daarom kwam de NlOZ-wetenschapper nog maals aan het woord. Hij zei dat me vrouw dat niet moest doen. Op Texel zijn niet veel schelpen omdat ze daar (als gevolg van dezelfde omstandighe den die de kustafslag veroorzaken) ver dwijnen. Bovendien was het niet aan trekkelijk om naar Texel te gaan in ver band met de lange wachttijden en het hoge veertariefü Ik begrijp nu waarom die wetenschap pers wel eens als „groene maffia" worden aangeduid. Waarom zegt zo'n; man dat? Die wachttijden zijn dit jaar' verleden tijd en de veertarieven zijn in: vergelijking met de genoemde andere, eilanden juist NIET hoog. Wat deze wetenschapper zei was dusi misleidend en deed ook helemaal niet] ter zake. Maar er zitten naar zo'n uit- zending wel een paar honderdduizend1 mensen te luisteren. Wat een reclame: En dat in een tijd dat wij als mid denstanders met veel geld over de brug moeten komen voor promotie van Texel. Op deze manier wordt dati water naar de zee dragen. Jaap Jagé De Koo<l Bij de Royal Schools of Music te Voorschoten is Dory Kuip met lof (with merit) geslaagd voor een zang-;|V examen in graad 5. Haar zanglerares fV' mevrouw H. Roos uit Den Hoorn. |(v Westduitse marken 100= ƒ110,)^" Belgische franken 100= f 5, e Franse franken 100= f 35, Zweedse kronen 100= f 34, Zwitserse franken 100= ƒ130, Deense kronen 100= 29, Amerikaanse dollars 1 f 2, Engelse ponden 1 f 3, Oostenrijkse schilling 100= f 15,1 4 Italiaanse lires 10.000= f 15,r'-1

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2