„Fuikingangen kan ik net zo goed dichtspijkeren" 4CCND4 Problemen „Molengat nog niet opgelost roch Roggeslootweg... BEPERKINGEN TREFFEN VISSER THEO EILANDER Lange termijn agenda -CYS\ Hardnekkige olielekkage VRIJDAG 17 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT Visser Theo Eilander uit De Cocksdorp werd onlangs gecon fronteerd met nieuwe bepalingen van Staatsbosbeheer voor de hardervisserij in de Waddenzee met fuiken. Eilander mag niet langer actief zijn in de „groene" gedeelten van de zee en wordt verplicht om „zeehondenvriendelijke" maatreqelen te treffen. De Cocksdorper vindt dat hij daar door zwaar in zijn portemonnee 'wordt getroffen en zegt dat de maat nu vol is. „Ik ben bek af. Elk jaar krijg ik weer verdergaande be perkingen opgelegd. De laatste paar jaar heb ik zowat niets verdiend door die grappen. Waar is het eind?" Eilander heeft vandaag een Igesprek met de betrokken instanties. Al jarenlang vangt Theo Eilander (37) met fuiken harders op diverse plaatsen in de Waddenzee en het Eierlandse Gat. ^Dat is een gebied waar zich veel zee honden ophouden en het is voorgeko- men dat zeehonden in de fuiken terecht Hkwamen en verdronken. Als dat het ge val was meldde Eilander dat bij Staats bosbeheer. In overleg werd dan telkens bepaald op welke plaatsen hij zijn fuiken mocht neerzetten. In 1983 kwam het ministerie van land bouw en visserij voor de eerste maal met maatregelen. Halverwege het fui- I<enseizoen werd Eilander gesommeerd drie van de zeven fuiken te verwijderen, n verband met de geconstateerde ver drinking van zeehonden. Voor het daar- Dpvolgende jaar werd Eilander verplicht ïetten voor de fuikingangen te plaat sen, met mazen van twintig bij twintig :entimeter en later van veertien bij veer tien. Eilander klaagde dat zijn vangst belangrijk was teruggelopen als gevolg &j/an de netten. Ter controle verrichtte iet Rijksinstituut voor Natuurbeheer !RIN) een proef gedurende het twee naanden durende seizoen. Eilander's gelijk werd aangetoond: liefst zestig pro cent minder harders lieten zich in de uik lokken. Het Jachtfonds vergoedde ie door de proef gederfde inkomsten. De vraag was toen: hoe verder? Heilige koe Theo Eilander: „Ik heb er best begrip El/oor dat de zeehondjes moeten worden jeschermd, maar ze zijn zo langzamer hand tot de heilige koeien van Neder- and uitgegroeid. Begrijp me goed: als jc zo'n beestje dood aantref ben ik daar lest kapot van. Maar ik moet wel in de jelegenheid worden gesteld op een re- lelijke wijze mijn beroep uit te oefenen. ir zijn investeringen gedaan, ik kan niet ömaar stoppen. Daarom heb ik echt an alles geprobeerd om tot een deal te omen met de overheid." (et ministerie reageerde negatief op ;nkele voorstellen van Eilander, maar oonde zich bereidwillig door zelf een iompensatieplan aan te dragen. Er -l/erd Eilander een vergunning aange boden, die hij anders niet zou hebben lekregen voor het uitoefenen van kub- evisserij en het plaatsen van schiet- liken om paling te vangen. Een voor- iel dat Eilander aanvaardbaar in de Jjren klonk. Weliswaar was de aan- chaf van schietfuiken (kleine fuikjes ■er de zeebodem) hem te kostbaar 7000,per stel) maar het toegestane antal van 250 kubben (korte visfui- ken) leek hem de investering wel waard. Een jaar later is hij een andere mening toegedaan, mede doordat 1985 een slecht palingjaar was. „Vissen met kubben valt me tegen. Het gebied hier bij De Cocksdorp dat mij is toegewe zen, is geen beste stek", aldus Eilander. Rustplaatsen Doordat hij deze mogelijkheid aan vaardde, werd het de Texelse visser man toegestaan om met zijn fuiken met netten met maaswijdte van 14 x 14 in de zogeheten „groene" gedeel ten in de Waddenzee neer te zetten. Dat zijn gebieden die vallen onder arti kel 17 van de natuurbeschermingswet en die tijdens een bepaalde periode niet mogen worden betreden tenzij met vergunning. De Schorren worden hiertoe gerekend en ook gebieden in de Waddenzee, die door zeehonden in gebruik zijn als rustplaatsen. Deze ge bieden, met een oppervlakte van on geveer één vierkante kilometer, zijn gesloten in de periode dat zeehonden jongen krijgen. Tot verbazing van de overheidsdeskun- digen glipten toch nog een paar kleine zeehondjes door de mazen. Dat, ge voegd bij het feit dat de activiteiten van Eilander toch te veel verstoring zouden veroorzaken, leidde ertoe dat de toestemming per 1 januari is inge trokken. Geconcludeerd werd dat het zetten van fuiken in zeehondengebie- den toch niet wenselijk is en de mazen kennelijk nog steeds te ruim zijn om afdoende bescherming tegen zeehon den te geven. Het gevolg is dat Eilan der nu netten met een nog geringere maaswijdte voor de fuikopeningen moet spannen: tien bij tien centimeter. „Dan kan ik de ingang net zo goed dichtspijkeren", reageert hij verontwaardigd. Open kamer Als Eilander deze mogelijkheid afwijst, is hij verplicht om van een ander, nieuw voorstel gebruik te maken. Dat is het vissen met een zogenaamde „open kamer". Aan het eind van de fuik wordt dan een staand netwerk dat boven het wateroppervlak uitsteekt, geplaatst, een soort kamer of „kom" waarin uiteindelijk alle vissen terecht komen. Wanneer een zeehond de fuik binnenzwemt komt die daar ook te recht, maar hij zal niet verdrinken om dat het dier normaal lucht kan hap pen. Er hoeft dus geen net voor de fuikingang te komen, de vangst zou weer op het oude peil terugkeren en de zeehondenstand wordt niet aange tast. De ideale oplossing, zo lijkt het, maar Eilander ziet vele minpunten. „Op papier lijkt het allemaal leuk, maar in de praktijk is het niet te doen. Dat idee gaat namelijk enorm veel werk kosten en nu al kunnen we het nauwelijks bijbenen. Staand wand openmaken en weer repareren is een ontzettend bewerkelijk kwarwei. Je ndelijk heeft de raad unaniem! in besluit genomen inzake de naam- iving van de nieuwe verbindingsweg ssen de Postweg en camping De im. Het wordt nu Roggeslootweg, in naam die al eens eerder is voor- isteld maar toen niet genoeg steun eeg. De raad behandelde deze sim- le zaak dinsdagavond alsof het om in miljoenentransactie ging, compleet et schorsing voor fractieberaad. B en hadden bij nader inzien het voorstel idaan om de weg Duinweg te noe- en. Dat viel in slechte aarde. Gelein insen herinnerde eraan dat de weg 5 nu Krimweg heet, vroeger ook jinweg heette. Dat is dus vragen om rwarring. Beter was het volgens ||nsen om de weg naar een naburig tuurgebied te noemen, net als de uijweg en de Slufterweg. Rog- islootweg zou dan voor de hand lig- n, maar ook De Zandplas achter Rio ande zou vernoemd kunnen worden, pnsen die in de gemeenteraad ildt als expert op het gebied van aatnaamgeving was echter door icksdorpers opgebeld met het voor- el om de weg te noemen naar wijlen aarten Boon, de befaamde schipper in de reddingboot aan wie veel hipbreukelingen hun leven hebben te inken. Dus: Schipper Boonweg. Jan- •n maakte echter ook veel indruk met m historisch verhaal dat pleitte voor naam Roggeslootweg. De Rog- isloot is een voormalige zeeslenk, ie bleef in stand nadat de polder in B32 werd ingedijkt maar het water erd zoet. Jansen: „Toch hebben ze daar in 1850 nog rog gevangen. Die was dus omge turnd van zout naar zoet." Voorzitter Schilling: „Als ik dat verhaal eerder had geweten, had ik al direct het meest gevoeld voor de naam Roggeslootweg." Jansen had met zijn beschouwing echter wel voor een flinke meningsver deling gezorgd. Wat moest het nu worden: Duinweg, Schipper Boonweg, Zandplasweg of Roggeslootweg? Om maar niet te spreken over de andere suggesties die in een vorige gespreks ronde over dit vraagstuk waren gedaan. Paul Kikkert van Texels Belang werkte juist een koekje naar binnen toen hij opmerkte: „Voorzitter, er zit me wat dwars". Waarop Schilling antwoordde: „Eet dan eerst je mond effe leeg." Dat gebeurde en toen vroeg Kikkert om vijf minuten schorsing zodat de frac ties in de wandelgangen met elkaar konden praten en aldus pogen om tot een eensgezind standpunt te komen. Die schorsing duurde aanmerkelijk lan ger, maar het doel werd bereikt. Allen spraken zich unaniem uit voor Rog geslootweg. Echter met de toezegging dat zodra er in De Cocksdorp een straat een naam moet krijgen, de naam „Schipper Boonstraat" zal wor den gekozen. Voorzitter Schilling stelde vast dat zich een uniek feit heeft voorgedaan in de Texelse raadsgeschiedenis: er is een naam gegeven aan een straat die nog niet bestaat.... moet persé met zijn tweeën zij. Dat betekent dat ik iedere dag met mijn knecht Ben Witte het wad op moet en dat is een dure zaak". Scherper Eilander wordt in deze opvatting gesteund door Henk Beumkes die kan bogen op een jarenlange praktijkerva ring met de fuikenvisserij. Beumkes: „Zeven fuiken met kom zijn door één persoon niet te doen. Maar daarnaast zal de hardervangst lang geen honderd procent zijn, zoals theoretisch wordt voorgesteld. Een fuik vist namelijk veel „scherper". Ik heb ik de praktijk erva ren dat je in kamers en kommen wei nig harders vangt." Over de situatie van Eilander zegt het huidige Pakt- raadslid: „De „groene" gebieden bij De Cocksdorp vind ik een goede zaak. Maar mensen die daar hun broodwin ning hebben moeten wel op de een of andere manier schadeloos worden gesteld. Theo Eilander benadrukt, dat hij er heus niet op uit is om in ruil voor een flinke stapel bankbiljetten zijn fuiken op te doeken. „Schadeloosstelling in de vorm van een andere vorm van vis serij is mij het liefst", zegt hij. Van overheidswege nauw bij de zaak betrokken is de op Texel niet onbeken de Jaap de Vlas. Door zijn werk als bi oloog bij het NIOZ van 1975 tot 1982 is hij sinds het begin op de hoogte van de situatie. Momenteel is hij als natuurwetenschappelijk medewerker voor de Waddenzee werkzaam bij Natuur^ Milieu- en Faunabeleid (NMF), de „beleidstak" van Staatsbosbeheer, dié de maatregelen heeft afgekondigd. Jaap de Vlas (tegenwoordig werkzaam in Leeuwarden en Groningen): „Krach tens de Visserijwet heeft Theo Eilander een vergunning om zulke fuiken te plaatsen, maar tegelijkertijd geldt ter plekke de Natuurbeschermingswet, die evenmin genegeerd mag worden. Daaruit moet in de praktijk dus een soort compromis rollen, bijvoorbeeld in de vorm van schadeloosstelling door de staat". Daarmee ontkent De Vlas dat de overheid deze maatregelen niet zonder meer mag opleggen. Dat zou namelijk kunnen worden geconclu deerd uit het aldaar geldende bestem mingsplan, waarin staat dat de „histo rische menselijke activiteit" (zoals de kleine visserij) moet worden gerespecteerd. Spreekbeurt CDA-kamerlid J. van Noord repte daar over na afloop van zijn openbare spreekbeurt vorige week vrijdag in Den Burg. Volgens Van Noord zou, zeker nu de Waddenzee gemeentelijk is in gedeeld, de gemeente inzake het be heer een vinger in de pap moeten hebben. De overheid had eerst overleg moeten plegen. Maar volgens De Vlas is dat niet nodig. De nieuwe bepalingen noemt hij redelijk: „Ik kan me goed voorstellen dat Theo het idee heeft dat hij heen en weer wordt geslingerd, maar hij wordt naar mijn mening met rechtvaardigheid behandeld. Als hij nu met een „open kamer" gaat vissen, dus zonder „anti-zeehondennet", vangt hij weer evenveel als vroeger. Maar bovendien mag hij de verkregen compensatie de kubbevisserij behouden". Over de praktische bezwaren zit De Vlas niet in: „Hij gaat per fuik nu meer dan 2,5 keer zoveel vis vangen, dus zelfs als Theo twee fuiken minder neerzet, omdat het te bewerkelijk is, is het nog een voordelige methode. Er is geen sprake van dat hij minder harders zal vangen: het is voor de vissen on mogelijk om uit de kom te ontsnap pen. Hooguit kan een gevangen zee hond enige schade aan de vangst toebrengen". Niet zielig Om zijn bedrijfsvoering stabieler te ma ken is Theo Eilander in september ge deeltelijk overgeschakeld op de garna lenvisserij. Eén van zijn voorstellen om een deal te maken met de overheid was een vergunning toegewezen te krijgen om op garnalen te vissen in de Waddenzee. Daar werd niet op inge gaan, een consequentie van het gel den vergunningenstelsel, dat deze we ken ter discussie staat. Theo Eilander is er, in tegenstelling tot zijn eilandgenoten Alfons Boom en Geert Ellen, wél in geslaagd om een garnalenvergunning te kopen. „Het i niet de bedoeling om Alfons Boom nu tegen de schenen te schop pen, maar hij en Geert Ellen moeten niet zielig doen. Als je op garnalen wil vissen, moet je eerst een compleet be drijf kopen. Het is onmogelijk om al leen een vergunning te verkrijgen. Daar ben ik door de visserijinspectie ook voor gewaarschuwd en ik neem aan die twee ook. Er is niemand die alleen maar zijn vergunning verkoopt, want dan is zijn schip onverkoopbaar. Ik zou ook het liefst net als Alfons een nieuw schip laten bouwen, maar dat durfde ik niet aan. Het is de algemene M Eilander's schip TX 30 „Nienke' mening onder de Texelse vissers, dat ze dom in de weer zijn geweest. Al fons wilde voor een dubbeltje op de eerste rang zitten en heeft misschien te veel gegokt. Maar het kan natuurlijk zijn dat bij hem inderdaad valse ver wachtingen zijn gewekt. Ikzelf geloof een ambtenaar pas, als iets zwart op wit staat". Verkeerd gegokt Wanneer de garnalenadviescommissie wel tot een aanpassing van het ver gunningenstelsel zou besluiten of maatregelen worden genomen om het aantal garnalenvissers in de Wadden zee niet verder terug te dringen, zal Ei lander niets ondernemen: „Dan ben ik degene, die verkeerd heeft gegokt." Eilander is een jaar op speurtocht ge weest naar een schip met vergunning. Hij reageerde op advertenties in het blad Visserijwereld wanneer er sche pen met gk-vergunning werden aangeboden. de haven van Oudeschiid. Uiteindelijk stuitte hij op de Termunten 29, een uit 1905 stammend scheepje, maar met nieuwe apparatuur en motor uit 1978, volledig geschikt voor de gar nalenvisserij. De taxatiewaarde van het schip, inmiddels als TX 30 „Nienke" door het leven gaand, bedraagt twee ton. De verzekerde waarde, volgens de verzekeringsmaatschappijen, f150.000,—, zodat het verschil van f50.000,— feitelijk het bedrag is, dat voor de vergunning is neergeteld. „Binnen veertien dagen was de trans actie rond," aldus Eilander. Maar nu telt voor hem slechts het be houd van de fuikenvisserij. Vandaag vindt een gesprek plaats met het dis trictshoofd van Noord-Noord-Holland van de NMF, H. Uytdenhaage. Ook daarbij aanwezig zijn Bert Weijdt, voorzitter van de Texelse vissersorgani satie DETV en Jaap Poelman, opzich- tet van de Visserijinspectie voor de Waddenzee, die volgens Eilander ach ter hem staan. Opnieuw publiceren wij een overzicht van culturele en andere evenementen waarvan kennis is gegeven bij de afde- ling culturele zaken in het raadhuis. Het overzicht is niet alleen bedoeld om de lezers een indruk te geven waar zij de komende maanden heenkunnen maar ook om „concurrentie" tussen de verschillende organiserende instan ties te voorkomen. Of het veel helpt mag worden betwijfeld. Met name de toneelverenigingen schijnen er niet in te kunnen slagen om hun uitvoeringen enigszins te scheiden. Wekenlang is er niets te beleven en plotseling (zoals in het komende weekend) zijn er drie to neelstukken tegelijk. Januari: 17. Schouwburgvoorstelling te Den Helder om 20.15 uur: Madame Arthur, musical van Jos Brink. Na afloop van de voorstelling vaart een extra boot. 20. Jaarvergadering Vereniging Be drijfsvoorlichting in hotel De Pelikaan om 20.00 uur. 22. Plattelandsvrouwen afdeling Den Burg in LTS-kantine om 20.00 uur. Jaarvergadering met modeshow van eigen gemaakte kleding. Gastvrouwen J. Minnes-Vlaming en G. Kalis-van Liere. 24. Schouwburgvoorstelling te Den Helder om 20.15 uur: Het Hemelbed, met Sjoukje Hooijmayer en Manfred de Graaf. Na afloop van de voorstel ling vaart een extra boot. 25. Toneelvereniging oud-leerlingen LBO met „Bokkesprongen" van Eg gengoor om 20.00 uur in De Wielewaal. 27. Vereniging Bedrijfsvoorlichting Texel in hotel De Pelikaan om 20.00 uur: de heer J. Meens, onderwerp: gewasbescherming. 28. FNV vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur. Een logopediste vertelt over haar werk. Februari: 1. Toneelvereniging oud-leerlingen LBO uitvoering in Eierlandsche Huis met „Bokkesprongen" van D, Eggengoor om 20.00 uur. 5. Plattelandsvrouwen afdeling Den Burg in de Schakel om 14.00 uur. Bondsthema: Zorgen voor de dag van morgen. De middag wordt verzorgd door mevrouw T. Brand. 6. Schouwburgvoorstelling te Den Hel der om 20.15 uur: Der Graf von Luxemburg, door de Hoofdstadoperet te. Er vaart na afloop van de voorstel ling een extra boot. 18. FNV Vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur. Jaarvergadering met dia's van oud-Texel. 19. Plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp/Eierland om 20.00 uur in Eierlandsche Huis wordt toneelstuk „Lading" door vrouwen voor vrede gebracht. 20. Plattelandsvrouwen afdeling Den Burg in de kantine van de LTS om 20.00 uur. Het programma wordt ver zorgd door het eendagsbestuur. 26. Schouwburgvoorstelling te Den Helder om 20.15 uur: Martine Bijl met theatershow. Na afloop van de voor stelling vaart een extra boot. Vereniging Bedrijfsvoorlichting Texel houdt boerderijentocht over Texel, start 10.15 uur. Maart: 1. Winterconcert van Excelsior in de Bijenkorf om 20.00 uur. Opvoering toneelstuk van 't Amateur tje om 20.00 uur in De Wielewaal. Viering 15-jarig bestaan ZPC TX '71 (feestavond). 4. FNV Vrouwenbond houdt om 20.00 uur een avond over emancipatie, plaats nog onbekend. 8. Winterconcert van KTF in de Bur gemeester De Koning-hal om 20.00 uur. Opvoering toneelstuk van 't Amateur tje om 20.00 uur in De Wielewaal. 10. Plattelandsvrouwen De Cocks dorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 20.00 uur, de heer Bezem over hypno therapie als toepassing in de geneeskunde. 12. Plattelandsvrouwen afdeling Den Burg in de kantine van de LTS om 20.00 uur: India en Sri Lanka water project, onderwerp wordt behandeld door mevr. M.E. Sassen-Doijer. 15. KTF geeft winterconcert in Eier landsche Huis te De Cocksdorp om 20.00 uur. 25. FNV Vrouwenbond in de Buureton om 20.00 uur: boekbespreking. Vrijdag 17 januari De gespreksgroep voor ouderen in De Cocksdorp komt om 14.30 uur bijeen in het gebouw naast de Hervormde kerk. Gespreksleider is de heer H. Snijders. De Bijenkorf in Oosterend is vanaf 20.00 uur weer het toneel voor dam men op hoog niveau. Rob Clerc neemt het op tegen een vijftigtal plaatselijke talenten. Zaterdag 18 januari Vanaf 13.45 uur meten leden van de atletiekvereniging en de wielerclub zich weer in een bosloop en wielercross op het parcours bij de Biesbosweg in de Dennen. De Texelse vereniging voor Weer- en Sterrenkunde houdt een excursie naar het Leidse Boerhavemuseum en het Omniversum in Den Haag. Vertrek boot 8.05 uur. Maandag 20 januari De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting start om 20.00 uur in de Pelikaan met haar jaarvergadering. De begeleidingsgroep borstkanker heeft vanaf 14.15 uur in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg haar maandelijkse bijeenkomst. De Christelijke Plattelandsvrouwen ver gaderen vanaf 19.45 uur in gebouw De Poort, bij de Gereformeerde kerk van Den Burg. Jac. Bas laat dia's zien van een reis door Amerika. Om 19.30 uur begint de vergadering van de Stichting Texelse Sportraad. Op de agenda onder meer bezinning over de plaats van de sportraad als de Welzijnsstichting van status veranderd. op de fiets maak je vrienden De dubbeldeksveerboot „Molen gat" gaat begin februari voor een maand naar het dok in Amster dam, waar getracht zal worden een definitief einde te maken aan de olielekkage die zich voordoet bij de Voith Schneider propellers. Dit euvel steekt telkens de kop op. De kunststofpees die de afdichting vormt van het rotorhuis blijkt op den duur te verharden en gaat dan stuk waardoor de smeerolie naar buiten wordt ge perst. Per dag loopt aldus een paar honderd liter olie in zee. Al enkele ma len is de rubber pees vervangen maar het verschijnsel doet zich telkens op- nieuW voor. TESO en Voith Schneider zijn inmid dels tot de conclusie gekomen dat de oorzaak moet worden gezocht in de samenstelling van de olie; het zwavel- gehalte daarvan zou te hoog zijn. Daarmee is tevens verklaard dat ande re schepen die met soortgelijke Voith Schneider propellers zijn uitgerust nooit last hebben van lekkage. Die werken met andere olie. Het onder zoek van de olie bij een laboratorium in Duitsland is nog gaande. Er zullen nog diverse tests worden uitgevoerd, ook met andere oliesoorten. Voor het permanente smeren van de Voith Schneider propellers is een grote hoe veelheid smeerolie nodig; in het betref fende rotorhuis bevindt zich ca. 7000 liter. TESO heeft deze olie na het in winnen van offertes zo voordelig mo gelijk ingekocht. Directeur Hoogerhei- de vertelde ons dat deze olie door Voith Schneider geschikt is bevonden voor toepassing in het propeller systeem.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7