Cjroen ZwartsJexels in het harIL „Mr. De Haas weet niets van onderhandelingen met gemeente" Sporting Texel trekt plan in Jellema tijdens provinciale hoorzitting: Museum heeft er weer een kanon bij... Laatste nieuws: •oorgereden irsus „Ziekenverzorging uis" Maatschappelijk werk beter bereikbaar Hond tussen de schapen B60PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.049 TEXELSE DINSDAG 21 JANUARI 198( De deelnemers aan C. van der Wiel. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Nliek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 2523. i/oor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Sporting Texel BV trekt het plan om in het artikel 11-gebied in De Koog een groot overdekt recreatiecomplex met zwem bad te stichten in. De aandelen van het bedrijf zijn overgedra gen aan een Haagse project ontwikkelaar, de Statenhof- groep. Dat blijkt uit mededelin gen die Marinus van der S/ikke ons deed toen wij hem vroe gen waarom hij niet verscheen op de hoorzitting voor de be zwaren tegen Jel Ie ma's plan. Van der S/ikke vertelde dat alle aandelen van de BV zijn overge dragen aan het Haagse bedrijf. De BV blijft wel bestaan, directeur wordt de heer R. Beijvoet. Voor deze wijziging in de plannen geeft Marien van der S/ikke twee oorzaken aan: de gebleken on haalbaarheid en een gebrek aan medewerking van het college van b en w. ,,Uit een onderzoek is ons gebleken dat die plannen in De Koog niet haalbaar zijn en daarom zien we er van af. Wat echter dui delijk heeft bijgedragen tot de uit slag van dit onderzoek was het gebrek aan medewerking van bur gemeester en wethouders. Dat lag niet aan de raad en voor de amb- telijke medewerking heb ik niets dan lof, maar ik geloof dat er niet goed wordt ingesprongen op crea tieve ideeën. Een voorbeeld daar van is mijn voorstel een a/weertent neer te zetten. Een ander voor beeld is de manier waarop de plannen van die Amsterdammer voor een ATV-baan opzij zijn geschoven". Van der S/ikke verplaatst zijn ei gen zakelijke activiteiten ook naar de overkant. Dat is in zo'n vroeg stadium dat hij nog niet kan zeg gen waar hij mee bezig is. Van der S/ikke was niet bij de hoorzitting omdat hij zijn plan in trekt, terwijl hij bovendien urgente bezigheden elders had. Zijn be zwaar doet hij gestand: ,,lk wil duidelijk maken dat een zwempa radijs volgens mij niet op het Kercke/and maar in het artikel 11-gebied hoort. Daarbij besef ik best dat het bezwaar ongegrond verklaard zal worden omdat ik nu niet meer belanghebbend ben. Mijn mening wordt echter gedeeld door een hoop ondernemers uit De Koog". COURANT de hoorzitting. V.l.n.r. Albert Hut (gemeente-ambtenaar). Joke Meertens (dito), Ewoud Keijser, mr. V.E. de Haas, Joop Jellema, een provincie-ambtenaar e ,,Mr. De Haas weet niets van mijn onderhandelingen met de gemeente. Artikel 19 is geen concurrentiebeding. Tweehon derd meter van het bedrijf van Ewoud Keijser ligt het artikel 11-gebied en daar mag iedereen een sauna bouwen zonder dat hij het tegen kan houden. En dan zou ik geen zwembad bij het Kerckeiand mogen zetten omdat ik zijn bedrijf de das omdoe?" Joop Jellema had gistermiddag tijdens de provinci ale hoorzitting betreffende de bezwaren tegen zijn zwempa radijs een uitgesproken mening over de argumenten van zijn tegenstrevers, Ewoud Keijser en zijn advocaat mr. V.E. de Haas. Er was ook een bezwaar van Sporting Texel b.v. maar, directeur Marinus van der Slikke was niet gekomen om dat toe te lichten. jdagmiddag tussen 4.10 en 4.30 uur jrd op de parkeerplaats van Bakker's lerhandel in Den Burg de Fiat- rsonenauto van een inwoner van De aal aangereden, waarbij deuken en schade ontstonden. De veroorzaker eft zich tot dusver niet gemeld. s dergelijks gebeurde in de nacht n zaterdag op zondag op de par- arstrook tegenover het raadhuis. Hier ird de Ford Escort van iemand uit Cocksdorp door een onbekende igereden. De wagen werd op meer- re plaatsen van de linkerzijkant be- ist. De politie hoopt dat aanwijzin- n uit het publiek zullen leiden tot t bekend worden van de daders. t Groene Kruis Texel geeft voor le- 1 en niet-leden een cursus zieken- zorging thuis. De cursus omvat vier ienkomsten op de maandagen 3, 17 en 24 februari van 13.45 uur tot 45 uur in het Groene Kruis gebouw, derwerpen die aan de orde zullen nen zijn o.a.: de verzorging van een ^llegerige zieke en de hulpmiddelen ^rbij; het in- en uit bed tillen van zieke; de voeding; de betekenis 1 ziek zijn; wat kan er gebeuren als angdurig in bed ligt en wat kun je Iraan doen. cursus is vooral gericht op mensen nu of in de toekomst een zieke is verzorgen. Voor leden van het •ene Kruis is de cursus gratis. Men i zich (vóór 29 januari) aanmelden ens het spreekuur van het Groene lis, dagelijks tussen 16.30 en 17.30 telefoon 02220-3241. Keijser en De Haas bleken niet vol doende geïnformeerd te zijn. Zo trok De Haas van leer tegen het alleenrecht dat Jellema volgens hem bezit: ,,Het is vreemd dat de gemeente Jellema een alleenrecht toekent." Hij overlegde daarbij een kopie van een kranteartikel waaruit dat bleek. Jellema lichtte hem in dat die constructie allang weer ach terhaald is. Het is al weer geruime tijd zo dat degeen die het eerst met goede uitgewerkte plannen komt de mede werking van de gemeente krijgt. Gemeente-ambtenaar Joke Meertens voegde daar aan toe dat de gemeente het aantal te vestigen baden wel tot één wil beperken. Als Ewoud Keijser bij wijze van spreken een zwemparadijs in het artikel 11 gebied zou willen vestigen en hij zou zijn plannen eerder rond hebben dan Jellema, dan zou de gemeente met Keijser meewerken. Dat raakte gelijk een ander kritiekpunt van de bezwaarindieners. Zij vinden dat de rechtsgelijkheid in het geding is omdat tegen Keijser is gezegd dat hij (op zijn eigen grond aan de Parnassi- astraat) geen bad mag bouwen we gens strijdigheid met het bestem mingsplan. Het bad van Jellema is ook strijdig met het bestemmingsplan maar dat zou wél mogen. Meertens kon echter duidelijk maken dat hieraan on vergelijkbare situaties ten grondslag liggen: „Keijser wilde destijds zijn bad aan een woonstraat vestigen. Het ter rein waar Jellema wil bouwen heeft al een dag recreatieve bestemming. Bo vendien gaat het hier om een forse slechtweervoorziening en dat is iets waar de gemeente Texel al jaren om zit te springen. We hebben ook al ja ren geprobeerd om ondernemers in het artikel 11-gebied te interesseren, maar voor Jellema met zijn plan kwam is dat niet gelukt. Wij hebben zijn initia tief dan ook dankbaar begroet." Concurrentie Een belangrijke overweging in de pleit nota van De Haas is dat zijn cliënt concurrentie zal ondervinden van een zwemparadijs. ,,Er zal een te grote zuigkracht uitgaan van het zwempara dijs om het hoofd in het saunabedrijf nog boven water te houden." De nota vervolgt dat het planologisch beleid van de gemeente juist moet dienen om: ,,Het ontstaan van een voor de gemeenschap zo gunstig mogelijk ge heel te bevorderen. Daaronder valt in mijn ogen dat je een bestaand, goed draaiend bedrijf, niet moet liquideren ten gunste van prestige-objecten, waarvan de bestaansmogelijkheid zeer twijfelachtig is. Niet voor niets wenst de VVD dat de gemeente zich slechts garant stelt voor een bedrag van 7250.000,—. Voorts is kenmerkend dat het project wordt ondergebracht in een bv." Meertens stelde daar echter tegenover dat het algemeen belang in dit geval juist beter wordt gediend door Jellema dan door Keijser: ,,We regelen nog steeds geen concurrentieverhoudingen met het bestemmingsplan. Er moet al leen een goede verhouding bestaan tussen geplande voorzieningen en het draagvlak dat voor die voorzieningen gevonden kan worden. We zitten al ja ren op een slechtweervoorziening als het plan Jellema te wachten en dat gaat boven het belang van Keijser. Hij wil alleen maar aan de Parnassiastraat bouwen. We hebben hem vorig jaar nog eens gevraagd of hij interesse had voor het artikel 11-gebied." Geen bezwaar De voorzitter van de vergadering, C. van der Wiel, een medewerker van het „bureau bestemmingsplannen",infor meerde of Keijser bezwaar had aange tekend tegen de mogelijkheid om in het artikel 11-gebied sauna's te vesti gen. Keijser moest dat ontkennen, vol gens zijn advocaat omdat hij op dat moment: „Onwetend was of het was hem door zijn hoofd geschoten." Mr. de Haas bleef hameren op de vol gens hem slechte haalbaarheid van Jellema's plannen. Hij verweet de ge meente zelfs onzorgvuldigheid omdat alleen werd afgegaan op mededelingen van Jellema hierover. Van der Wiel constateerde dan ook dat Jellema duidelijkheid zou moeten verstrekken over de financiering van zijn plannen voordat GS een beslissing zouden kunnen nemen. Jellema zegde dat toe. Zijn plannen zijn grotendeels rond en hij hoopt binnen drie weken duidelijkheid te hebben. Als het enigs zins mogelijk is zou hij de definitieve plannen in de gemeenteraadsvergade ring van februari willen laten bespreken. Een ander punt dat de advocaat naar voren bracht was dat de artikel 19-procedure onterecht gebruikt zou worden. Eind zeventiger, begin tachti ger jaren zou de gemeente aan deze mogelijkheid voor een snelle bestem mingsplanwijziging niet mee hebben willen werken, nu is dat kennelijk wel het geval. Daar heeft de gemeente Keijser echter niet van op de hoogte gesteld, aldus de pleitnota. Meertens bracht daar te genin dat het al geruime tijd niet on gebruikelijk is dat gemeente langs dit pad hoeken afsnijdt als er, zoaJs in het geval van Jellema, weinig planologi sche bezwaren zijn. Van der Wiel wilde nog weten waarom de gemeente doorgaat met de proce dure terwijl het nog niet zeker is dat de bouwaanvraag inderdaad ingediend wordt. Meertens: „Wij geloven dat het plan Jellema een redelijke kans van slagen heeft en we willen niet dat de planologische procedure daarbij een struikelblok wordt. Daarom laten we dat zoveel mogelijk gelijk lopen met de financiering van het geheel". Sauna Van der Wiel gaf Keijser aan het eind van de vergadering nog een laatste kans om zijn bezwaar aan te scherpen: „Als Jellema zijn bad zonder sauna zou bouwen, is hij dan nog steeds een concurrent van u?" Keijzer beaamde dat. De voorzitter kon nog niet zeggen wanneer GS over deze zaak een uit spraak zullen doen. In ieder geval wordt er pas over gepraat als Jellema gegevens heeft verschaft over de haal baarheid van zijn plan. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398. DOORSCHAKELING TELEFOON Het algemeen maatschappelijk werk op Texel was tot dusver alleen op de bekende spreekuren bereikbaar. Dat werd algemeen als een handicap ge voeld. Voor verbetering op dit punt was echter personeelsuitbreiding nodig en daarvoor ontbreekt het geld. Het bestuur van de stichting voor maat schappelijk werk in de kop van Noord holland heeft de bereikbaarheid nu verbeterd door gebruik te maken van de doorschakeldienst van de PTT. Iemand, die nu buiten de spreekuren naar het maatschappelijk werk belt, wordt na een korte pauze automatisch doorverbonden en krijgt dan iemand van het bureau in Schagen of Den Helder aan de lijn. Er kan dan een gesprek plaatsvinden waardoor iemand mogelijk al geholpen kan worden. Bo vendien worden mededelingen en boodschappen voor de „eigen" maat schappelijk werker zo snel mogelijk doorgegeven. De grotere bereikbaar heid geldt voor werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 Zaterdagmiddag werd een hond gesig naleerd op een stuk land bij de Emma- laan in Den Burg. Een omstander wist het dier te verwijderen. Twee van de opgejaagde dieren vertoonden echter shockverschijnselen en één van de schapen vertoonde een lichte verwon ding. De schapenhouder heeft de poli tie verwittigd. De eigenaar van de hond is inmiddels bekend. Het Maritiem Museum in Oudeschild heeft weer een ouderwets scheepskanon aan zijn collectie kunnen toevoegen. Deze keer be treft het een klein gietijzeren kanon dat vorige week door de TX 19 van F. Krijnen werd opgevist onder de kust van Engeland, ter hoogte van Huil. De bemanning nam het besluit om het ding aan boord te houden en over te dragen aan het museum, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. cm.) is afgesloten met een dekseltje, wat erop zou kunnen wijzen dat het geladen is. Bij de knop aan de achter kant bevindt zich een zg. broekoog en volgehs expert Puijpe van het Scheepsvaartmuseum in Amsterdam kan hieruit worden afgeleid dat het wapen dateert van nó 1800. Hij had het bij het rechte eind want later op de dag, toen het kanon goeddeels was schoongemaakt kwam het jaartal 1806 tevoorschijn. Ook het getal 534 kwam in zicht alsmede een symbool dat het gietmerk zou kunnen zijn. Na reiniging zal het kanon voorlopig in een oplos sing van natronloog worden bewaard. Zou men het zonder speciale bewer king laten drogen, dan zou het wapen steeds verder afschilferen totdat er niets meer van over is. Op de foto ziet men Jan Moens, bezig met het afbik- ken van het nog nauwelijks als zodanig herkenbare kanon. Een kanon van een dergelijk klein for maat (Lengte 1.20 meter) had men nog niet. Het verkeert echter in vrij slechte staat, zodat het de vraag is of het mogelijk is het zodanig te conser veren dat het straks in droge toestand aan het publiek kan worden getoond. Het antieke wapen was nauwelijks her kenbaar als gevolg van de zeer dikke laag „versteende modder" die er zich in de loop der tijd op heeft afgezet. Robert Aris van Boven vervoerde het kanonnetje gisterochtend met zijn kraan van de kotter naar de werkplaats van het Maritiem Museum, waar Jan Moens nu bezig is de steenachtige laag te verwijderen. De brokken die hij eraf slaat worden nauwkeurig onder zocht, want hierin kunnen zich nog voorwerpen van historisch belang be vinden. De loop van het kanon (met een binnenwerkse doorsnee van ca. 7

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1