Texelse vissers willen weer groepscontingent Toch compensatie voor fuikenvisser Eilander? Sportraad blijft ook na taakscheiding eigen koers varen Ruime zege schakers in Wieringerwerf STICHTING TEXELSE SPORTRAAD Lijntrekkers bij TESO Wie wint Wampini Pastor Granneman vertelt met dia's over Libanon DINSDAG 21 JANUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het gros van de Texelse vissers, waaronder alle „grote" kotters, heeft zich bereid verklaard de individueel toegestane vangsthoeveelheden vis weer samen te voegen in een „groepscontingent". In 1985 is dat ook ge beurd samen met de Helderse vissers. Het overleg met de Helderse colle ga's vindt komende zaterdag plaats. Het voordeel van een groepscontin gent is dat de vissers zelf nog voor een deel het vangstbeleid kunnen be palen. Vissers die niet meedoen zullen direct onderworpen zijn aan de maatregelen die het ministerie stelt aan de vistijd, de periode waarin ge vist mag worden. Er is een goede mogelijkheid dat een groot deel van de kottervissers uit de Marinestad ook aan het groepscontin gent meedoet. Dat lijkt voordeliger dan direct gebonden te zijn aan staats secretaris Ad Ploeg. Een groep met een eigen totaalcontingent is in staat om (bijvoorbeeld door uitruil van over tollige quota of van massaquota) het klimaat wat gunstiger te maken voor de eigen vissers. Een massaquotum is een hoeveelheid vis die niet aan een schip is gebonden, maar die over de hele vloot wordt verdeeld. De groepsleden hebben natuurlijk onver minderd de mogelijkheid om het eigen quotum op te vissen. Het groepsbestuur komt zelf met een visplan, een regeling voor stilligweken en andere vangstbeperkende maatrege len. Wat dat betreft is het onderscheid met het ministerie niet zo groot, maar de vissers kunnen, met hun kennis van de plaatselijke situatie en eigen verant woordelijkheid voor de gang van za- De schaakmatch in Wieringerwerf tus sen de bondsspelers van schaakclub En Passant en het team van Wierin- germeer is met royale cijfers door de Texelaars gewonnen. En Passant won met 6—2. Een vol punt voor En Pas sant scoorden J. Dros, A.C. Bakker, M. Vittali, H. Broekema en A. Terpstra. J. Rommets en J. Hooijberg speelden remise, terwijl W. Hoekman de winst aan zijn tegenstander moest laten. De overwinning houdt En Passant in de promotierace maar de rol die de club hierin speelt is uiterst bescheiden: al leen in geval van wanprestaties van het leidende team heeft En Passant nog een kansje. In de interne competitie in De Linde boom waren vorige week vele fraaie ipartijen te zien. Zo kraakte Ferry van Tatenhoven door middel van een krachtige aanval de wat gammele posi tie van Thijs Witte en A.C. Bakker to verde na een slecht gespeelde opening van Gerard Zoetelief diens koningsstel ling in enkele zetten om in een ruïne. Rob Terpstra stond aanvankelijk zeer behoorlijk tegen Wietse Pranger maar een ongelukkige paardzet deed de kan nen onmiddellijk keren. Pranger bestookte met vele dreigingen de zwarte koning en beschikte al snel over een beslissende mataanval. E. de Visser raakte direct in de opening in fnoeilijkheden tegen Wim Hoekman, die materieel in het voordeel kwam en pnder wezenlijke problemen de partij tot winst voerde. Een stuk onoverzich telijker was de situatie op het bord van Bart Heijnen en Frans Eijgenraam. Aanvankelijk leek Heijnen in het voor deel te zijn, vooral door de ietwat bi zarre verdedigingszetten die Eijgenraam pp het bord bracht. Iet werd al snel duidelijk dat de ma- lier waarop Heijnen het aanpakte niet irg effectief was. Eijgenraam zag zélfs ^ans af te wikkelen naar een stelling Jvaarin hij een ijzersterke vrijpion in de ^telling van zijn opponent wist te landhaven. Dat bleek later beslissend. )tto van Loo keerde na enige tijd van fwezigheid weer terug in de En assant-gelederen. Zijn spel maakte en redelijke indruk, ook al moest hij a zware strijd de overwinning aan Vim Albers laten. Paul Eelman nam iet op tegen Rinus Vittali die met be- lulp van tactische dreigingen het spel - an Eelman ontregelde, waarna hij de (artij in zijn voordeel besliste. Met een aai positioneel kwaliteitsoffer luidde J pap Dros de slotaanval in op de ko- jng van Peter Bergman. De in het jauw gedreven Bergman verdedigde Ich nog inventief, maar kon tenslotte e vele dreigingen niet meer pareren. 0 en tragische vergissing kostte H. r roekema een vrijwel zekere zege op Terpstra. Broekema (zonder leesbril) Jrkeerde in de veronderstelling dat hij t benodigd aantal zetten voor de icontrole al had gespeeld en nam is rustig de tijd om uit te rekenen e hij het snelst kon winnen. Toen i vlag viel eiste Terpstra de partij op, idat Broekema nog twee zetten iest doen.... tslagen: Broekema-A. Terpstra 0—1 I Zoete lief-A.C. Bakker 0—1 IDros-P. Bergman 1 —0 |Heijnen-F. Eijgenraam 0—1 1 Witte-F. van Tatenhoven 0—1 Ivan Loo-W. Albers 0—1 Vittali-P. Eelman 1—0 Hoekman-E. de Visser 1—0 i Pranger-R. Terpstra 0—1 ken, de pijn wellicht beter verdelen dan een ambtelijke nstantie. Die plannen en onderlinge afspraken moeten keihard nageleefd worden. Voorzitter van de vissersvereniging DETV, Bert Weijdt: „Dat is een abso lute noodzaak. Als straks de afspraken zijn vastgelegd wordt daar niet meer over gediscussieerd. We hebben de Helderse collega's die er voor voelen mee te doen uitgenodigd voor een vergadering. Die begint zaterdagmid dag nm 15.30 Uur Ale Han Huidoliik ic hoe de uiteindelijke groep er uit ziet kunnen we met ons plan naar de be trokken instanties. Dat moet wel voor 31 januari gebeuren." De vissers die aan het groepscontin gent deelnemen zullen onderling een bepaalde verfijning moeten afspreken voor het verdelen van eventuele voor deeltjes. Weijdt: „Het moet niet zo zijn dat de vissers met een minimaal eigen contingent voordeel hebben bpven hen die een „volledig" quotum hebben". Weijdt wees er nog eens op dat het instellen van groeps- contingenten, hoezeer hij daar ook voor heeft gevochten, voorbijgaat aan het eigenlijke probleem: „De voor naamste zaak is dat de contingenten internationaal zo verdeeld worden dat Nederland een deel krijgt dat evenre dig is aan de vangstcapaciteit die wij in huis hebben". De Texelse Sportraad zal na de taakscheiding tussen de Welzijnsstichting en de gemeente zijn zelfstandige adviserende taak houden. „De Sport raad blijft de belangen van (onder meer) de „gebruikers" van sportac commodaties behartigen en komt niet onder bestuurlijke verantwoorde lijkheid te staan van welke organisatie dan ook", aldus Sportraad voorzitter André van der Vliet tijdens de verrassend goed bezochte Sportraad-vergadering van gisteravond. Van der Vliet: „De Sportraad kan ie dereen aanspreken en dwars door alles heen zijn eigen lijnen trekken." Begin december stond deze positie nog aller minst vast. De Stichting Texelse Sportraad toonde zich ontevreden over de structuurnota, die was vastgesteld. De structuurcommissie, maker van de nota, gaf toe zich te hebben verkeken op werkzaamheden, functie en doelstelling van de Sportraad. Contacten In de nieuwe situatie, die ontstaat na de totstandkoming van de taakschei ding, verdwijnt wel de sectie „sport, recreatie en lichamelijke opvoeding" (SRLO). Tot voor kort was de Sport raad via de sectie vertegenwoordigd in de Welzijnsstichting Texel (WST). Als voornaamste taak kende de sectie het beheer van (voornamelijk gemeentelij ke) sportaccommodaties. Doordat de gemeente het beheer straks voor eigen rekening neemt, vervalt deze taak. Aangezien de adviserende taak feitelijk in handen van de Sportraad is, heeft de sectie zichzelf in december maar opgeheven. De vraag is nu of de Sportraad even goed vertegenwoor digd blijft in de WST, hoe die er ook gaat uitzien. „Eigenlijk hoeft de Spor traad dat niet en kan zij het alleen met de gemeente af. Maar aangezien de WST zich met welzijn bezig houdt - dat mag tenminste toch wel als zeker worden verondersteld - en sport tot de welzijnssector behoort, is het belang rijk om in ieder geval contacten met de WST te blijven onderhouden. Of die vertegenwoordiger ook in het WST-bestuur plaats zal nemen, is nog niet zeker", verklaarde Van der Vliet. Beeldmerk Tegelijk met de nieuwe welzijnssituatie komt de Sportraad met een ander beeldmerk op de proppen. Het oude vignet, de (scheve) lettercombinatie STS, is hoognodig aan vervanging toe. De opdracht om iets te bedenken, waarin de Sportraad als overkoepelen de organisatie van de sport op Texel 'wordt afgebeeld, werd in handen ge geven van een grafisch ontwerper. Het eerste ontwerp was naar de smaak van de leden niet duidelijk genoeg om als „algemeen" beeldmerk te dienen. Met de aangevoerde argumenten kan de ontwerper, wiens vakkundigheid niet wordt betwist, weer aan de slag. Sportzaal Oudeschild Een gevoelig onderwerp vormde de opstelling van de Sportraad, nu het er naar uitziet dat Oudeschild het de ko mende jaren waarschijnlijk zonder goed geoutilleerde sportzaal moet stellen. De Oudeschilder dorpscommissie wil liever niet investeren in sportvoorzie- ningen voor de kleine zaal van dorps huis 't Skiltje. Gevreesd wordt dat de kans op een betere sportaccommoda tie daarmee is verkeken. André van der Vliet vroeg zich af of niet beter over de problemen kan worden heen gestapt en afgewacht tot zich „nieu we handvaten" aandienen. Vervolgens ontrolde zich een discussie of het ge tal als criterium mag worden gehan teerd om een dergelijke voorziening te realiseren. Henk Keijser stelde dat met een sporthal in Oudeschild meer men sen worden bereikt dan met een wie lerbaan. Administrateur Ger Praamstra vond deze stelling gevaarlijk: „Ten eerste zijn er in de andére dorpen al gymlokalen en is de wielerbaan er voor heel Texel. Maar bovendien zou door een dergelijke denkwijze bijvoor beeld sporthal Ons Genoegen er nooit zijn gekomen." Reiskosten Minstens even gevoelig, maar wel zeer essentieel voor de eilandelijke voetbal clubs, is het punt van de reiskosten. De belangstelling voor de schijnbaar ideale oplossing, gezamenlijk vervoer, is de laatste jaren gedaald. Door mid del van een vragenlijstje aan de pen ningmeesters, probeert de Sportraad in goed overleg te onderzoeken op welke wijze zo voordelig mogelijk kan worden gereisd. Kadercursussen Subsidies spelen op vrijwel iedere ver gadering een voorname rol. Sinds kort lijkt er een probleem ontstaan, doordat het provinciaal bestuur van Noordhol land de subsidienormen voor het hou den van kadercursussen heeft aange past. De gelden worden voortaan per regio toebedeeld, maar Texel is for meel gezien geen regio. Dat kan de consequentie hebben, dat de Spor traad bij enkele cursussen naast subsi die grijpt, zodat die mogelijk niet lan- Het eerste ontwerp van het nieuwe Sportraad-vignet. De turner voert een overkoepelende' oefening uit. ger op Texel kunnen plaatsvinden. Praamstra meent dat de Sportraad bij subsidie-aanvragen voorlopig gewoon moet doen alsof Texel een regio is. Vlieland Sportraad-medewerkster Christine Groen deelde mee, dat voor de Wad- densportuitwisseling op Vlieland liefst 167 aanmeldingen binnen zijn. Tot nu toe is er voor 76 mensen een slaap plaats geregeld, maar is het waar schijnlijk niet mogelijk om voor alle deelnemers onderdak te vinden. Echte problemen verwacht ze niet, want voor kamperen zijn er liefhebbers genoeg. Nachtmerrie Ger Praamstra betreurde het dat de Texelse biljartkampioenschappen voor rang hadden gekregen boven het hou den van de denksportvijfkamp. Organisatorisch gezien kunnen beide evenementen niet gelijktijdig worden gehouden. „Voor het eerst sinds jaren was er voldoende animo voor de vijf kamp. Al zeven teams hadden zich op gegeven. Het is een ongelukkige keus om de biljarters eerst hun gang te la ten gaan en de vijfkamp een maand te verschuiven. Het is maar de vraag of de denksporters dan nog zin hebben". Voorts werd medegedeeld dat de ge meente heeft gereageerd op de proble- •G' - Het stelsel van netten, palen en fuiken van Theo Eilander aan de zuidkant van de Vliehors. De ter, de ingang van de fuik circa 1.50 meter. De foto is gemaakt door Jaap de Vlas. hoogte van de netten is ongeveer twee me- Voor visser Theo Eilander uit De Cocksdorp lijkt een oplossing in zicht voor de problemen, die bij ondervindt bij het vissen op har ders met fuiken. Dat is de uit komst van een gesprek dat vrijdag met de betrokken instanties plaatshad. 1 Zoals bekend werden Eilander steeds strengere bepalingen opgelegd, om te voorkomen dat zeehonden in zijn fui ken zouden verdrinken. Volgens de jongste initiatieven van Natuur-, Milieu- en Faunabeleid (NMF), de „be leidstak" van Staatsbosbeheer, had de Cocksdorper de keus tussen het span nen van netten met een maaswijdte van slechts tien centimeter voor de fuikingangen en het vissen met fuiken die uitmonden in een „open kamer" of „kom". Bij de eerste methode zou de vangst nihil zijn en ook de andere mo gelijkheid werd door Eilander van de hand gewezen. Positief verloop Tijdens het gesprek op Wieringen, dat volgens de daarbij aanwezige voorzit ter van de Texelse vissersvereniging DETV, Bert Weijdt, een „positief ver loop" had, slaagde Eilander erin met argumenten duidelijk te maken dat het op deze manier geen zin heeft de fui kenvisserij uit te oefenen. Met name natuurwetenschappelijk medewerker voor de Waddenzee van het NMF, Jaap de Vlas, moest worden over tuigd. De oud-NIOZ-bioloog had bere kend, dat de hardervangst met de nieuwe methode weer honderd pro cent zou zijn. Maar in de praktijk blij ken harders moeilijk in fuiken met kom te vangen. Bovendien werd hem uitge legd dat het werk voor twee man is en dat is voor de bedrijfsvoering onaanvaardbaar. Naarstig Nadat ook De Vlas met de uitleg ak koord ging, kon er maar één conclusie worden getrokken, namelijk dat het voor Eilander onmogelijk is onder de nieuwe condities zijn fuiken te gebrui ken. Er zal nu naarstig worden gezocht naar een oplossing in de vorm van een andere vorm van visserij. Tot dusver was er slechts sprake van overleg tus sen Staatsbosbeheer en de Directie der Visserijen over de kwestie, maar nu zullen ook DETV en Eilander als gesprekspartner fungeren. Spoed is vereist, want het fuikenseizoen opent op 1 maart. Bij het gesprek op Wieringen waren aanwezig: Eilander en zijn vrouw Hen- ny, Weijdt, De Vlas, H. Uytdenhaage (districtshofd NMF), J. Poelman (op zichter visserijinspectie) en J. van Dijk van het SBB-schip „Phoca". Hoe opmerkelijk de gevolgen zijn van de reorganisatie bij Teso was dezer dagen te zien op het haven terrein van 't Horntje. De Teso- kapiteins Henk Boon (links) en Theo Dogger waren daar bezig met werkzaamheden aan het nieu we opstelterrein. Ze schilderden de lijnen en letters die de verschil lende verkeerscategorieën in de goede banen moeten leiden. Een dergelijk karwei past tegenwoordig in de taakomschrijving van het va rende personeel en het personeel zelf is daar bij de onderhandelin gen over de reorganisatie mee ak koord gegaan. Dit neemt niet weg dat men zoiets niet zo gauw el ders in ons land zal aantreffen. Dat besefte ook matroos Dirk Kui ter en hij maakte voor ons deze foto. matiek rondom de strandbewaking, aan de orde gesteld door de werk groep watersport. De gemeente zal niet van het vastgestelde investe ringsplan afwijken en de huis vestingsproblemen worden zonder twij fel opgelost. Voorzitter Van der Vliet besloot de vergadering met de drin gende vraag om hem te verlossen van een „nachtmerrie": sinds het vertrek van Joop Huygens heeft zich nog steeds geen nieuwe penningmeester of -meesteresse aangediend. Het fenomeen „Wampex" blijft de organisatoren van deze avontuurlij ke puzzeltocht het hele jaar bezig houden, zo werd op de Sportraad vergadering van gisteravond dui delijk. Binnenkort wordt een mini- Wampex gehouden, een zoge naamde „Wampini". Dat gebeurt in het kader van de gala-avond rond de uitreiking van de Dubbele von Sion op 1 februari, zo ver klapte Sportraad-voorzitter en Wampex-man André van der Vliet. Drie groepen, „van punker tot ambtenaar" gaan voor die gele genheid op pad. Het publiek in De Lindeboom zal via portofoons en de installatie van de organiserende lokale omroep van het verloop van de „Wampini" op de hoogte wor den gehouden. Van der Vliet ver telde verder dat de Wampex- organisatie is benaderd door een groep enthousiastelingen van de overkant, die hier op Texel zelf de laatste Wampex willen uitvoeren. De Sportraad ging akkoord, maar onder voorwaarde dat het geen kosten met zich zou meebrengen. Het katholiek vrouwengilde houdt woensdagavond, 22 januari, haar jaar vergadering in de Witte Burcht, aan vang 20.15 uur. Als gast is deze avond aanwezig pastor Granneman, vroeger op Texel werkzaam als pastor. Hij zal aan de hand van dia's zijn belevenis sen vertellen over de tijd die hij in Li banon heeft doorgebracht als aalmoe zenier van het leger. op de fiets maak je vrienden

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7