„Doppenberg kan plan machtig goed verkopen Baptisten namen eigen kerk in gebruik Kikkert in commissie FET: Eben Haëzer fraai verbouwd Benzinepomp geramd TEXELSE COURANT DINSDAG 28 JANUARI 1986 ff De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid (FET) ging akkoord met het bedrag, dat de gemeente wil uittrekken voor de herinrichting van Den Burg: maximaal f815.000,- voor het totale plan, waarvan f350.000r voor Den Burg-centrum en f125.000r voor de Wezen- tuin. Wethouder Klaas Barendregt stelde dat mogelijke wijzigingen van de plannen het investeringsbedrag slechts mogen verlagen. Over de in houd van de herinrichtingsplannen zal nog stevig worden gediscussieerd. Nu de commissie zich akkoord ver klaarde met de financiële midde len, kunnen de benodigde proce dures snel worden opgestart. Als de besluitvorming dan is afgerond, is het mogelijk op korte termijn te beginnen met de uitvoering van de plannen. De herinrichting van Ste nenplaats, Binnenburg, Parkstraat en Weverstraat, waarmee de poli tiek reeds akkoord lijkt te zijn, staat op stapel voor juni en Groe- neplaats en Wezentuin staan na de zomer gepland. ,,lk vind Doppenberg een allemachtig goede verkoper", opende Paul Kikkert (Texels Belang) de discussie, nadat di recteur gemeentewerken Ton Doppen berg nog eens in het kort de plannen had samengevat. Nadrukkelijk stelde Doppenberg daarbij nogmaals vast dat de verkeerscirculatie onafhankelijk is van de herinrichting. De commissie kon dus akkoord gaan met de finan ciële middelen voor de herinrichting, zonder dat daarmee een beslissing zou vallen over de verkeerscirculatie. Daar komt spoedig een hoorzitting over. Dat punt werd dan ook niet aange roerd door de commissieleden, maar er bleven nog voldoende strijdpunten over. Parkeren in park Paul Kikkert: „Doppenberg brengt het plan zeer overtuigend, maar parkeren in het park? Daar voel ik nog steeds niets voor. Dan maar ergens anders, als er een verlies aan parkeerplaatsen ontstaat door de plannen voor de Groeneplaats." De Texels Belang-man von de geplande verlichting te luxe. „Zulke mooie lantaarntjes worden het doelwit van vernielingen. Dan moeten we zelfs twee paar aanschaffen en wordt het helemaal kostbaar. Ik vraag me trouwens af, waarom er in dit plan wel veel geld hiervoor wordt uitgetrok ken, maar er al jaren tevergeefs wordt gevraagd om een simpele lantaarnpaal jn de gevaarlijke bocht van de Vuurtorenweg..." Muzieknis PAKT-vertegenwoordiger Henk Beum- kes noemde het „een goed plan". De winkeltjes op de Groeneplaats om de doorloop van Binnenburg naar Parkstraat te stimuleren zijn volgens hem „best verteerbaar" en een ge deeltelijk autovrije Parkstraat komt te gemoet aan het standpunt van het PAKT om auto's uit het centrum te weren. Maar ook Beumkes verzette zich tegen parkeerplaatsen in de We zentuin. Bovendien wilde hij van Dop penberg horen of er „iets vervangends voor de muzieknis te vinden is". Over Kikkert's opmerking omtrent de ver lichting zei hij: „In Oudeschild blijven ze wel heel". Ate Rienstra van het CDA toonde zich evenmin verheugd over parkeren in het park. Maar verder was hij zeer te spre ken: „Het is een ambitieus plan, wat niet vaak voorkomt. Het moet daarom goed en zorgvuldig worden aangepakt. Die verlichting mag dan ook best wat extra centjes kosten. Als het inderdaad maar niet ten koste gaat van lantaarns in het buitengebied." Ongevraagd kwam voorzitter Barendregt hard uit de hoek: „De opmerking van Kikkert slaat nergens op". Inspraak Joop van der Meer (VVD), vervanger van de verhinderde Gerbrand Poster, vond vooral de inspraak van de direct belanghebbenden (de middenstanden;) van groot belang. Verder opperde hij het idee om bij de op te metselen pomp op de Stenenplaats een bak te plaatsen waarin het water wordt opge vangen, zodat honden daaruit kunnen drinken. Ook PSP-er Peter Bakker schoof een nieuw idee naar voren. Dat had be trekking op het gevoeligste punt, par keren in het park. Nadat Gelein Jan sen van het CDA een dag eerder in de commissie voor ruimtelijke ordening en huisvestingsbeleid (ROH) de suggestie had gedaan om een dubbele rij par keerplaatsen te maken aan de Burgwal-zijde, stelde Bakker voor om parkeerruimte te creëren achter het postkantoor en de winkel van Ooster hof, de „donkere hoek" van het park. Bakker toonde zich eens met Doppen- berg's conclusie, dat het hebben van parkeerplaatsen in het park de door loopfunctie van de Wezentuin ver sterkt. De directeur gemeentewerken nogmaals over deze kwestie: „Ik acht bijvoorbeeld parkeerplaatsen aan de Burgwal ingrijpender dan achter het raadhuis. Daar worden ze namelijk door gebouwen aan het gezicht ont trokken. In combinatie met een facelift van de Wezentuin moeten de mensen worden verleid (en dat gebeurt veel op Texel heb ik begrepen...) om er door te lopen." Peter Bakker wilde verder graag de plaatsing van dagwinkeltjes op de Groeneplaats zien onderzocht. Planolo gisch kan hij er mee instemmen, maar hij ziet graag dat de winkels langer dan slechts in het topseizoen zouden zijn geopend. Voor de bouw ervan vindt Bakker dat de werkgelegenheid op Texel moet blijven. „Dat zou mijn weerstand iets breken". Doppenberg antwoordde dat er inderdaad serieuze Texelse kandidaten zijn, die graag wil len bouwen. RST Een ander pittig discussiepunt vormde het agendapunt „diverse financiële aangelegenheden Recreatiestichting Texel". Daarbij ging het vooral om de toekomstige verhouding tussen de ge meente en de RST. Peter Bakker wilde liefst nog een stapje verder gaan en wilde een fundamentele discussie op gang zien gebracht over de functie van de RST in de komende jaren. Wethouder Barendregt antwoordde, dat deze discussie enkele jaren gele den, tijdens de „Lindeboom-affaire reeds is gevoerd. Barendregt: „Er is toen gesteld, dat de RST diende terug te keren naar het beheer van cam pings. Geen horeca-uitstapjes meer." Dat was ook de strekking van een brief van gedeputeerde staten van Noord-Holland, die de aanleiding vormde voor deze discussie. GS wil nu in de RST-statuten vastleggen, dat de stichting in de toekomst niet meer mag investeren in horecabedrijven. Daardoor wordt het onmogelijk om eventueel onrendabele bedrijven in die sector aan te kopen, hetgeen enkele malen is geschied. De wethouder leg de de commissieleden de volgende statutenwijzigingen voor: 1. afschaffen van het benoemen van bestuursleden door de gemeenteraad, 2. afschaffen van toezicht van GS op de begroting en rekening en 3. het toezicht van de gemeenteraad beperken tot de begro ting en rekening. is gebeurd. Omwonenden willen dat de bocht beter „beveiligd" wordt. Het waterschap heeft na het ongeval een nieuw (reflecterend) schrikhek ge plaatst, maar Kikkert betwijfelt de ef fectiviteit ervan. Barendregt antwoord de Kikkert, dat pas als blijkt dat de maatregel onvoldoende is, de gemeen te een lantaarnpaal zal plaatsen. Kikkert: „Dus we wachten af tot er weer een ongeluk gebeurt." Hij kreeg als antwoord dat de reacties van de Cocksdorpers worden gehoord en dat er met het Waterschap overleg is over de effecten. Aanvullende enquete Er komt een aanvullende enquete op het onderzoek, dat ingenieursbureau Oranjewoud tot dusver heeft verricht in opdracht van het Texels Verbond van Ondernemers, om te komen tot een toeristisch actieplan. Bij de pre sentatie van de eerste resultaten was gebleken, dat er twijfels zijn omtrent de representativiteit van de enquete. Het ligt nu in de bedoeling, dat er ook wordt geënqueteerd in perioden buiten het topseizoen. Daarnaast is een bege leidingscommissie in het leven geroe pen. Daarin zitten twee TVO- vertegenwoordigers en verder onder meer afgezanten van de RST, VVV, TESO, provincie en gemeente. De commissieleden vonden dit een goede zaak, vooral gezien de „brede samenstelling". De nieuwe baptistenkerk tijdens de openingsdienst van zondag Flexibel Barendregt vatte de bedoelingen ach ter dit advies als volgt samen: „Het college vindt dat het RST-bestuur flexi bel moet kunnen handelen binnen de grenzen die in de statuten zijn vastge legd." Henk Beumkes vond het vast leggen van beperkingen een goede zaak, maar zei dat zijn partij huiverig staat tegenover de benoeming van bestuursleden door het RST-bestuur zelf. De wethouder antwoordde dat dat be ter is voor de continuïteit en objectivi teit van de RST. „De RST ziet nu van buitenaf door de raad benoemde men sen op zich afkomen, terwijl het bestuur vaak zelf andere personen op het oog heeft. Het bestuur moet zelf in staat worden gesteld om de kwali teit te waarborgen. Daarnaast is spra ke van een „twee petten"verhaal, wanneer raadsleden vertegenwoordigd zijn in de RST. De objectiviteit is dan in het geding, zodat de kans bestaat dat er geen goede scheiding tussen RST en gemeente is. Een voorbeeld van het invoeren van de politiek in het bestuur zijn de activiteiten binnen het artikel 11-gebied in De Koog. Dat ge beurde op aandringen van de mensen uit de raad, met de bekende gevol gen", aldus Barendregt. Sociaal toerisme Beumkes vreesde dat door verminder de overheidsinvloed de doelstelling „sociaal toerisme" gevaar loopt. Ba rendregt bestreed dit: „Nee hoor, die blijft gewaarborgd door de greep van gemeente en provincie op de statu ten." Hij betoogde nogmaals dat de RST flexibel moet kunnen handelen. „Bijvoorbeeld om de concurrentieslag aan te kunnen met De Krim. Het lijkt erop dat de RST-campings momenteel achter lopen qua innovatie. Mogelijk is de aandacht afgeleid door de horeca- uitstapjes. We moeten nu een gede gen meerjarenplan opzetten, aan in vesteringsplanning doen." De commissie kon daarmee redelijk in stemmen, al bleef Beumkes zijn be denkingen houden. Bakker, Rienstra en Van der Meer concludeerden dat er pas iets valt te beslissen, wanneer de statuten bekend zijn. Kikkert (met drie petten op van RST, raad en fractie) zei ermee in te stemmen dat het RST- bestuur zelf benoemt, maar dat zijn fractie een andere mening is toegedaan. Gevaarlijke bocht Paul Kikkert informeerde wederom naar de flauwe bocht in de Vuurtoren- weg, waar onlangs weer een ongeluk Zwaanstraat 4 Ingestemd werd met het college voorstel tot sloop van het pand Zwaanstraat 4. Dat verkeert in verval len staat, renovatie met rijkssubsidie is niet mogelijk en het pand loopt het ri sico van brandstichting. Peter Bakker betreurde dat er een woning wordt prijsgegeven, maar zag in dat sloop onvermijdelijk is. Voor de bouwgrond hebben zich reeds een aantal gegadig den aangemeld. Ambtenaar Piet Witte deelde mee, dat ter plaatse een woon bestemming geldt, maar met de mo gelijkheid tot wijziging in de bestem ming detailhandel of horeca. Laatstge noemde zou het meest op zijn plaats zijn; de commissie beaamde dat het geen aantrekkelijk punt is om te wonen. Dorpsplein De Koog De commissie ging zonder slag of stoot akkoord met het ter beschikking stellen van een krediet van f35.000,— voor de reconstructie van het pleintje voor de Nederlands Hervormde kerk aan de Dorpsstraat te De Koog. Eigen lijk vergen de voorzieningen 75.000,— meer, maar de Koger middenstand steekt een handje toe bij onder meer het sloopwerk. Ate Rienstra sprak de wens uit, dat plan nu definitief is. Vogelfilm Joop van der Meer noemde de film van de Duitse cineast over het vogelei land Texel, die binnenkort bij de oosterburen op de televisie wordt ver toond, „Texel-promotie van de beste soort". „De film moet ook op de Ne derlandse markt verschijnen", zo sprak de VVD-er geestdriftig. Zijn partijge noot Barendregt antwoordde, dat alles wat met promotie te maken heeft in handen komt van de promotiestichting. Stripcellen Ate Rienstra had vernomen dat er sinds kort strippenkaarten bestaan voor telefooncellen. Op de Wadden eilanden en in kustplaatsen zouden twee van dergelijke „stripcellen" wor den geplaatst. „Waar komen die op Texel te staan?" vroeg hij zich tijdens de rondvraag af, maar niemand wist het antwoord. Peter Bakker vroeg de gemeente con tact op te nemen met het Waterschap om het drukgebruikte weggetje door het Lage Veld achter Oosterend te verbeteren. Henk Beumkes had ook twee opmer kingen over Texelse verkeersproble men. In de zomer is de weg voor restaurant Klif 23 te Den Hoorn tel kens versperd door auto's van gasten. Het aanwezige parkeerterrein staat al tijd vol. Verder tipte Beumkes de direc teur van gemeentewerken Doppenberg over de bocht bij garage Heerschap bij de toegang tot Oosterend. „Het is daar verschrikkelijk glad na de vernieu wing van het asfalt. Bij de gladheids- bestrijding moet daar goed op worden gelet." Ook vroeg hij zich af of de fir ma Spigt zich nu op het autosloopter rein kan vestigen. Barendregt ant woordde dat men bezig is het terrein naar de eisen in te richten. Daarna wordt het pas aan belangstellenden aangeboden. Getracht wordt dergelijke bedrijven daar te concentreren. Beum kes: „Dus daar is plaats voor de vuilverwerkingsinstallatie?" Het gebeurt maar hoogst zelden dat Texel met een nieuw kerkgebouw wordt verrijkt. Zondag was dat het geval toen de Baptistengemeente het aebouw Eben Haëzer in de Julianastraat te Den Burg na een kortstondi ge verbouwing officieel betrok met een speciale openingsdienst. De spe- kers en circa 130 aanwezigen lieten zich in lovende bewoordingen uit over de fraaie inrichting, die met veel zelfwerkzaamheid tot stand was gebracht. Zeven jaar geleden hielden de Texelse Baptisten hun eerste eigen diensten in de kerkzaal van de Doopsgezinde kerk, vijf jaar later beschikten ze over een eigen voorganger en nu is dan het ei gen onderkomen een feit. Vrijwel alle sprekers drukten hun waardering uit voor deze vlotte gang van zaken, maar memoreerden tevens dat het kerkge bouw niet als einddoel mag worden beschouwd. „Dit is een mijlpaal in on ze korte Texelse geschiedenis. Het is goed om onder een eigen dak te zit ten, dat biedt mogelijkheden en perspectieven. Maar gedenk de woor den van de wijze Salomo: Als de Here het huis niet bouwt, tevergeefs zwoe gen de bouwlieden daaraan. Ga daar om nu onder Gods leiding aan een geestelijk huis bouwen." Aldus bracht gast-voorganger dominee C. Molema uit Treebeek (Zuid-Limburg) het onder woorden. Een van de pompen van het benzi nestation van Kievit aan de Pont- weg bij Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zondag door een slippende auto geramd en werd daarbij totaal vernield. Het liep be trekkelijk goed af: niemand werd ernstig gewond en de benzine pomp vloog niet in brand. De uit noordelijke richring komende auto, bestuurd door een 47-jarige man uit Den Hoorn begon op het gladde wegdek nabij de pomp te glijden, kwam in de rechterberm terecht en reed door de rij banden die als afschei ding is gemaakt. Vervolgens botste de wagen tegen de pomp die uit de grond werd gerukt. De auto draaide toen een slag en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De chauffeur bleef ongedeerd; een vrouwelijke mede-inzittenden liep een lichte ver wonding op. Dinsdag 28 januari De Stichting Lokale Omroep heeft een openbare bestuursvergadering in het RSG-gebouw; 20.00 uur. Woensdag 29 januari De afdeling Texel van „Bloembollen cultuur" heeft jn De Lindeboom een „boljendag". De Leerhuis-bijeenkomst in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk wordt ver zorgd door rabbijn Rodrigues Pereira; 20.00 uur. Het bestuur van de Welzijnsstichting heeft in het raadhuis een openbare vergadering. In Rebecca in De Waal heeft de vere niging „Vrouwen in de VVD" de jaar vergadering, aanvang 20.15 uur. Donderdag 30 januari Om 13.30 uur start in de Buureton een klaverjasdrive voor ouderen. Den Helder Dominee Molema heeft aan het eind van de zeventiger jaren de eerste moeizame stappen van het kleine club je Texelse geloofsgenoten als voorgan ger van de Baptistengemeente Den Helder van nabij meegemaakt. Aan vankelijk reageerde „Den Helder" ne gatief op de verzoeken van de Texe laars om hen te helpen, maar in april '79 gaf de Doopsgezinde kerk toestemming om eens per veertien da gen op zondagavond een dienst te houden in hun gebouw. In de drukke zomerperiode veranderde dat in iedere zondag, en dat is sindsdien zo geble ven. In het begin was er een aanhang van zo'n 30 bezoekers en dat aantal is opgelopen tot zo'n 70 a 80 vandaag de dag. Van hen worden er 28 als lid van de gemeente beschouwd, wat zeggen wil dat zij zijn gedoopt. Dopen is een belangrijk kenmerk maar niet het belangrijkste, volgens de voorgan ger van de Texelse gemeente, dominee Johan Tensen. „Het gaat om Jezus Christus als verlosser. De doop (op de vroeg-kerkelijke wijze „achterover kop je onder") is een symbolische start van een bewust nieuw leven", aldus Tensen. Onderdompeling Het doopvont is één van de voorzie ningen die het nieuwe gebouw her bergt. Het is met een luik afgeschei den van het preekgestoelte, dat zich daarboven bevindt. De onderdompelin gen vinden plaats in een bad (2.70 meter bij 3.40 meter en is 1.20 meter diep) dat door de leden en „vrienden" van de Baptisten werd gemetseld en betegeld. Ook het ruime preekgestoel te is van eigen makelij. In vergelijking met de trainingszaal van het fitnesscentrum dat hier was ge vestigd is de ruimte die de kerkzaal biedt aanmerkelijk vergroot. Muren van de oude kantine en kleedkamers wer den weggebroken, zodat een flinke zaal is ontstaan. Sfeervolle kleuren vervolmaken de inrichting. De ruimte kan bovendien extra worden vergroot door een schuifwand te openen, zodat de bijzaal, die voor allerlei doeleinden kan worden gebruikt, erbij kan worden getrokken. Dominee Tensen hoopt ooit eens een „volle bak" te realiseren bij voorbeeld bij een doopdienst. „Vooral de eerste keer in dit nieuwe gebouw zal dat een heel feest worden", zo meent hij. Steen der hulpe De bouw is binnen zes weken vol tooid. Reeds op de dag dat Van der Slikke zijn zaak ontruimde (12 novem ber) togen de nieuwe gebruikers aan het werk. „Iedere dag waren minimaal zes mensen aan de gang, dag en nacht. Het meeste is zelf gedaan, al of niet met hulp van adviezen van vak mensen van buiten de gemeente", al dus Tensen. In een dankbetuiging noemde de dominee speciaal Houthan del Van der Vis, die voor veel materi aal heeft gezorgd. Vlak voor de kerst, op 22 december, was het gebouw ge reed, waarna tot zondag moest wor den gewacht op de officiële opening. Doordat vele sprekers de gelegenheid te baat namen en het programma rijk met liederen was gevuld, nam de plechtigheid maar liefst 2uur in beslag. Eben Haëzer betekent letterlijk „steen der hulpe", door dominee Ten-;» sen vrij vertaald in „tot hiertoe heeft ji de Here ons geholpen." De andere sprekers pakten die draad op en staketf ieder op hun manier de jonge gemeen) te een hart onder de riem. De Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland werd vertegenwoordigd door de heer Schaap. Die toonde zicl^ verrast over de pracht van het ge- bouw, waaruit hij de samenwerking er inzet zei te proeven. Pastor P. Kolkmaf voerde als voorzitter hét woord na- mens het Texelse Theologenconvent. Hij memoreerde een oecumenische ge dachte, afkomstig van een gerefor meerde dominee (Buskes uit Ooste rend) die later hervormd werd, „uit gesproken door een katholieke predi kant in een Baptistenkerkgebouw". Niet begluren „Elkaar niet gebluren, maar ontdekkeH dat de problemen en vragen precies dezelfde zijn. We moeten ons gemeej schappelijk bezinnen wat het inhoudtj) om in deze wereld Jezus Christus te j| belijden", zo begroette Kolkman de jonge stroming binnen de Texelse kerji kelijke samenleving. De heer Vlaming sprak namens de G reformeerde kerk van Oosterend. Hij memoreerde dat veel mensen de Ger formeerde kerk ontevreden verlaten dat tegelijkertijd de Baptistengemeen groeiende is. Vlaming betreurde de overstap van leden van de gerefor- i meerde kerk, maar concludeerde tocj< dat het niet geeft hóe het evangelie b wordt gebracht, als het maar wordt 1 gebracht. Broeder de Vries uit Den Helder had woorden van gelijke strekking en veri telde een anecdote over de „intieme bijeenkomsten in het prille begin op Texel. Ook Marien van der Slikke sp| de zaal toe. „Vorig jaar was ik op dd zelfde plaats bezig met het lichamelij ke". Hij vond het prima dat het ge- j bouw deze bestemming heeft gekrejr gen. „Het is nu weer zoals het jaren geleden begonnen is", aldus Van de Slikke. Achtereenvolgens hebben inj' Eben Haëzer gehuisd: een christelijk1 kleuterschool, de gemeenschap van Jan en Paula, de rijksscholengemee schap, een makelaarskantoor, een a chitectenbureau en een fitnesscen- trum. Van der Slikke kon het niet n ten een sneer uit te delen in de rich ting van gemeentebestuur, vertegen woordigd door wethouder Piet Zege „Zie wat mensen kunnen, als ze nij in de weg wordt gelegd". Er is hoo Dominee L.D.G. Knipscheer dankte Baptisten voor de lof die de Doops zinde kerk in Den Burg als jarenlan gastheer toegezwaaid kreeg. Voorzi H. Ellen van de Texelse Baptistengf meente schonk de Doopsgezinden blijk van grote dank een zelfvervaar de lessenaar. De openingsdienst, in zijn geheel u gezonden door de Lichtboei, werd zikaal opgeluisterd dor orgelmuziek zuster N. Schreur en door het Bap tisten Zangkoor onder leiding van bekende eilandelijke dirigent A. Ku In totaal bracht het uit zeventien Ie bestaande koor zes liederen ten ge hoor, het merendeel kort en op ter Indrukwekkend was het aanzwelier „De Heer leert hoe ik strijden moe De vrolijke orgelbegeleiding was vé G. Smidt. Het laatste officiële tint.1 werd verzorgd door de oudste bro J. Trap. Bij de ingang aan de Julia nastraat hees hij een vlag met daa een regenboog en de woorden ,,E hoop".

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 8