Lokale omroep niet op kabel van Den Burg Cjroen TwarLsJexeh in het harL, Te weinig leerlingen kiezen voor bouwsector Taakscheidingsplan goed ontvangen TEXELSE AANNEMERS TREKKEN AAN BEL n leehouderijdag met raatje over gevolgen an automatisering Amnesty houdt schrijfavond Verduistering inig gereformeerden ir Baptistengemeente randbewaking bij ia! 31 moet blijven OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 10.052 TEXELSE VRIJDAG 31 JANUARI 1986 Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel (02220) 2741 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Kooq tel (oS?R) Pfifi Honman HeiJ'de"' Schilderweg 215, Oudeschild, tel, (02220) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel, (02220) 2523. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25 01.742; NMB nr. 67 34.6 B en W zijn van harte voorstander van de lokale omroep op Texel, maar dan moeten wel alle Texelaars ernaar kunnen luisteren. Om die reden heeft het college het standpunt inge nomen dat de lokale omroep geen gebruik mag maken van de kabel die momenteel in Den Burg wordt gelegd door Drij ver Bouw en de gebroeders Schoorl. Een bijkomend argument van het ge meentebestuur is dat de omroep mis schien geen zendvergunning zal krijgen als men alvast via de kabel program ma's zou gaan verzorgen. Bij het aan- jvragen van een zendvergunning was _namelijk de belangrijkste reden gelegen in het feit dat op Texel nooit een kabel zou komen. Deze aangelegenheid was punt van discussie op de dinsdagavond in het RSG-gebouw gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de loka le omroep. Daar werd onder meer naar voren gebracht dat helemaal niet vast staat dat het gebruik maken van een kabel die alleen in Den Burg ligt voor het ministerie een belemmering zal zijn om een zendvergunning (dus een ethervergunning" voor de fm-band) af te geven. Als zou blijken dat de zendvergunning nog lang op zich laat wachten, zou alvast op de kabel be- jonnen kunnen worden, zodat onge- reer de helft van het totale aantal Texelaars kan worden bereikt. Studio :en ander discussiepunt betrof het feit ■Hat de lokale omroep, in deze samen- ecretaris G. de Vries van de Provinci- |e Bond voor Rundveeverbetering pordholland (PBR) houdt op de jaar- kse veehouderijdag een praatje over jtomatisering. Deze kan ingrijpende jnsequenties hebben voor de vee- uderij op Texel en het is dus van lang dat de betrokkenen van de ont- kkelingen kennis nemen. De dag irdt gehouden in hotel De Pelikaan in de Pelikaanweg nabij De Koog. Ti 10.00 uur wordt gestart met de fgadering van de Vereniging voor ïhouderijbelangen. Omstreeks 11.45 maakt de Stichting Noordijkfonds ;end aan welk agrarisch doel op el de rente van ƒ1000,— zal worden jekeerd. Na de voorlichting van De 5S die na de middag spreekt, vindt vergadering van de Coöperatieve eniging voor K.l. Texel plaats. werkend met de omroep De Lichtboei, nog steeds geen uitzicht heeft op stu dioruimte. Om behoorlijk te kunnen werken is een gebouw nodig waar men over tenminste 100 m2 kan be schikken, liefst in Den Burg. De hoop werd uitgesproken dat er mensen zijn die een gebouw of een deel van een gebouw beschikbaar willen stellen. Wie iets weet, moet het maar zeggen tegen (bijvoorbeeld) voorzitter Cor van Poelje of schrijven naar postbusnum mer 178 dat onlangs aan de Stichting Lokale Omroep is toegekend. Nog veel te regelen Dat de omroep op dit moment nog niet over een zendvergunning en een studio beschikt is niet zo erg rampza lig, want de omroep zit nog volop in de voorbereidingen en is feitelijk nog niet klaar voor het verzorgen van uit zendingen met een behoorlijke lengte en frequentie. Het aantal medewerkers laat bijvoorbeeld nog te wensen over. Ook in financieel opzicht is er nog veel te regelen. Nog niet staat vast hoe de lokale omroep inkomsten zal verwerven (al gaan de gedachten uit naar het werven van donateurs) en ook de in richting van de studio zal een financie ringsprobleem oproepen waarover nog maar nauwelijks is gepraat. De techni sche inrichting zal naar schatting ƒ40.000,— kosten. Het is ook mogelijk apparatuur te leasen voor ruim ƒ6000,— per jaar, terwijl de mogelijk heid om voordelig tweedehands spul len over te nemen van de NOS nog meet worden onderzocht. Het nieuwe bestuur zit voorlopig niet zonder werk. Ook uit andere mededelingen bleek hoe pril het stadium is waarin de loka le omroep van Texel zich nog bevindt. De wenselijkheid werd geuit om regel matig een „nieuwsbrief" uit te geven, zodat de leden van het algemeen bestuur beter op de hoogte worden gehouden van het reilen en zeilen van de omroep. Verder wordt gedacht aan het vormen van werkgroepen die zich met resp. technische, juridische en fi nanciële problemen zullen bezig houden. Zoals bekend maakt de lokale omroep momenteel gebruik van de uitzendfaci- liteiten van de Lichtboei zodat alleen de bewoners van de verzorgingshuizen en de bejaardenwoningen worden be reikt. Aldus wordt veel nuttige ervaring opgedaan, al is het niet motiverend voor de medewerkers om zo'n klein luisterpubliek te hebben. Eén van de meest actieve medewer kers, Dick Oudendag, sprak in de rondvraag de wens uit dat hij uit het publiek meer tips zal ontvangen over onderwerpen waaraan de lokale óm- roep aandacht kan schenken. Naar aanleiding daarvan werd toegezegd dat bij de „vaste data" van de agenda in de Texelse Courant het contactadres van de omroep zal worden opgeno men, zodat het publiek er regelmatig aan zal worden herinnerd. Amnesty International houdt dinsdag 4 februari de maandelijkse schrijfavond te Den Burg in de openbare biblio theek en te Oudeschild ten huize van Ria Visch, Trompstraat 15 van 20.00 tot 21.00 uur. Er worden voorbeeldbrie ven gemaakt voor de zaak van de Joe goslaaf Radomir Veljkovic, een voor malig legerofficier die sinds 1973 op gesloten zit in de psychiatrische afde ling van het gevangenisziekenhuis van Belgrado. Verder voor tien gevangen in Libië die drie keer voor hetzelfde be recht zijn, namelijk lidmaatschap van onwettige partijen. Tegen drie van hen zou de doodstraf zijn geëist. Ook wordt vrijlating gevraagd voor vier ge vangenen op de Filippijnen die als ver meende leden van de communistische partij worden beschuldigd van oproer. Voor nadere informatie: Jenneke Was- sink. Den Burg (tel. 4109) of Ria Visch, Oudeschild (tel. 3968). Een 73-jarige Texelse kreeg woensdag keurig de fietstassen met inhoud terug die zij eerder die dag in Den Burg was verloren. Er ontbrak maar één ding: een portemonnee. Daar zat echter wel ƒ470,— in, plus de nodige betaalpas- jes, strippenkaarten en een pas 65+. Van deze verduistering van verloren voorwerpen deed zij aangifte. I fie dinsdagkrant is in het artikel over (ingebruikneming van Eben Haëzer pr de Baptistengemaante een ver- rde indruk gewekt over de woorden B. Vlaming, die een toespraak d namens de Gereformeerde kerken Oosterend. Slechts een enkel lid de Gereformeerde kerk heeft zich gemeld bijde Baptisten. En niet ve- zoals sommigen uit het verhaal inden op te kunnen maken. W hebben besloten de strandbe- ngspost bij paal 31 te handhaven, vel hier niet mag worden ge- nmen in verband met gevaarlijke ling is toezicht (juist om die re- wenselijk. B en W namen hun ssing naar aanleiding van het ■tel om de bewakingspost van 31 te verplaatsen naar het tstrand bij paai 27. Dat gaat dus loor. Beide Texelse naaktstranden en enigszins in de gaten gehou- 'anuit de respectievelijke bewa- posten paal 29 en paal 9. Het is )erse noodzakelijk een aparte post richten, hoewel het op de tranden vaak even druk is als op ngrenzende „textielstranden" die ver „echte" bewaking beschik te beste oplossing zou uiteraard m ook de naaktstranden van een te voorzien, maar per post kost arlijks ƒ35.000,-. Het plan dat door een speciale werkgroep werd opgesteld om de taken van de gemeente en de Wel- zijnsstichting definitief te scheiden is door de besturen van beide in stellingen positief ontvangen. Het college stuurde een mededeling naar de stichting dat het vooral de instemming van B en W heeft. Het stichtingsbestuur discussieerde al leen over de basiseducatie en het werkgeverschap. Over dat laatste was in de woensdaga vond gehouden bestuursvergadering van de Welijnsstichting snel duidelijk heid. Het samenwerkingsverband wordt in het voorstel formeel werkge ver van alle personeelsleden. De aan gesloten secties zullen gelijkvormige statuten moeten aannemen waarin on der meer is opgenomen dat ze zelf geen personeel in dienst hebben, hoe wel ze in de praktijk natuurlijk wel als werkgever optreden. Een andere constructie kan uitgesloten worden geacht omdat de gemeente de subsi die naar het samenwerkingsverband stuurt. Personeel dat niet formeel bij hen in dienst is accepteert het bestuur niet en in tweede instantie zal ook de gemeente als subsidiegever dat niet toestaan. Meer discussie leverde het voorstel de basiseducatie bij de ge meente onder te brengen.. Fridt Blan ken, voorzitter van de werkgroep, ver telde dat het geld daarvoor bij de ge meente komt en dat de gemeente dat project moet begeleiden. Dat was hem te verstaan gegeven tijdens de voorbe reiding, persoonlijk zou hij er echter geen moeite mee hebben als die vorm van onderwijs in handen van het parti culier initiatief zou blijven, in dit geval dus van de sectie vorming en onder wijs. Goos Westerlaken sprak zijn ver onderstelling tegen dat het geld alleen door gemeente zou kunnen worden uitgegeven. Volgens hem is een door geefluikconstructie zoals die ook voor de muziekschool geldt wel degelijk mogelijk. Uit het verdere verloop van het gesprek en de snelheid waarmee het onderwerp van tafel verdween viel op te maken dat er binnenskamers hierover nog wel enige noten te kraken zijn. Muziekcentrum Het Oosterender muziekcentrum blijkt de eindjes niet aan elkaar te kunnen breien. De leningen van de Wel- zijnsstichting werden het afgelopen jaar niet afgelost. Er staat nog een be drag van ƒ6300,- De Stichting Mu ziekcentrum Oosterend heeft om dat op te lossen de gebruikers een huur verhoging van 40% opgelegd. Boven dien werd aan de WST het verzoek gedaan of het resterende bedrag in tien jaar kan worden afgelost. Het bestuur van de WST ging akkoord met de huurverhoging voor de muziek school, een verhoging tot een jaarbe drag van ƒ840,—. Een langere looptijd was ook geen probleem, zij het dat op voorstel van Gijs Oskam een termijn van 5 inplaats van 10 jaar werd bepaald. ven'dTnmiZZn "T d" Z°s tf""s h" "'"uwe verzorgingstehuis verrijst ven de Stichting Gollerds Semen Eén. Het is één van de projecten waaraan de bouw op Texel zijn huidige opleving heeft te danken. De Texelse aannemers tonen zich bezorgd over de aanwas van leerling bouwvakkers in de komende jaren. Door de inzakking van de werkgele genheid in de bouwsector de afgelopen jaren is het aantal scholieren dat bij het lager beroepsonderwijs de richting „bouwtechniek" kiest, drastisch teruggelopen. Nu de bouw weer een opleving vertoont ver wachten de aannemers dat er straks een flink tekort ontstaat aan leerlin gen - zeker wanneer de situatie op de bouwmarkt zich qunstiq blijft ontwikkelen. De kwestie is aangekaart door de Oosterender aannemer Elko Vermeulen die namens de aannemers zitting heeft in het Texelse LBO-bestuur. „Ik wil tij dig aan de bel trekken. In het lopende derde leerjaar hebben slechts twee leerlingen gekozen voor „bouw en als die teneur zich voortzet is er binnen een paar jaar een schreeuwend gebrek aan jonge vaklieden. De bouwsector heeft een paar jaar in een diep dal ge zeten en heeft daardoor een negatieve klank gekregen. Op school kwam daardoor de reactie dat jongens die misschien best wel wat voor de bouw voelden, toch maar een andere rich ting kozen. Nu zijn de goede randvoor waarden weer aanwezig, dus dit is ook het moment om die negatieve verhalen te doorbreken", aldus Vermeulen. Trucs LBO-directeur K.J. van der Weide on derschrijft de bezorgdheid van Vermeu len voor een groot deel. „We kunnen natuurlijk niet zover gaan om leerlin gen in hun keuze te beïnvloeden om dat we toevallig een noodlijdende af deling willen aanvullen. Maar het is van belang om de afdeling in stand te houden, anders verdwijnt deze op Texel en zal zeker niet meer terugke ren. Er zijn enkele trucs om te voldoen aan een gemiddelde bezetting van 21 leerlingen, die door de minister wordt gewenst, maar dat gaat ten koste van de leersituatie elders op school en kan niet onbeperkt worden voortgezet. Het is zaak dat we weer op twaalf leerlin gen komen, voordat we ons gerust mogen voelen. Dat er op dit moment even erg weinig bouwleerlingen zijn (ook veroorzaakt door de explosieve zuigkracht van de nieuwe afdeling ko ken/serveren) is nog geen grote ramp. De arbeidsmarkt is wat dat betreft soepel, er ontstaat geen gat. Maar dat gebeurt wel, wanneer de afdeling zou moeten ophouden te bestaan. Dan is er geen aansluiting meer op de Texelse bouwwereld", zegt Van der Weide. Morele zaak Volgens Vermeulen is de vrees voor een gat in de leeftijdsopbouw van de werknemers sterk aanwezig. Hij er kent, dat in de achterliggende magere jaren de aannemers nauwelijks jonge ren hebben aangenomen, maar bij nieuwe opdrachten meestal terugvielen op degenen die eerder in dienst waren geweest en door een tekort aan werk- in de WW waren geraakt. „Een „mo rele" zaak, die ten koste ging van de leerlingen. Maar op dit moment zijn vrijwel alle bouwvakkers, die als „ge schikt" te boek staan, op Texel aan het werk. Er zal nu een sterk beroep worden gedaan op de leerlingen. Voor al ook omdat er elk jaar weer oudere vaklui verdwijnen, in de VUT of naar baantjes als concierge. Dat is het na tuurlijke verloop. Gemiddeld stoppen jaarlijks zes tot acht bouwvakkers op Texel, dus alleen al om die reden zijn er ieder jaar ook minstens zes jonge ren nodig om die plaatsen op te vullen". Bij Vermeulens verhaal moet wel de kanttekening worden geplaatst dat hij de situatie mogelijk wat al te rooskleu rig inschat. Is er dit jaar slechts sprake van een tijdelijke opleving? Primaire behoefte Vermeulen: „Bouwen blijft een primai re behoefte, je kunt niet zonder een dak boven je hoofd. Ik kan natuurlijk niet zeggen hoe de vlag er over tien jaar bijhangt, maar de vooruitzichten zijn weer redelijk. Het verzadigingspunt in de woningbouw is achter de rug, er zijn lichtpuntjes in de recreatiesector, de ergste bezuinigingen op overheids uitgaven lijken verleden tijd en de eco nomie trekt weer wat aan, men durft weer initiatieven te nemen". Ambtenaar Jan Commijs van huis vesting schetst de huidige situatie op de Texelse bouwmarkt: „Voor 1986 heeft de gemeente 52 contingenten toegewezen gekregen door de provin cie: 24 in de sociale huursector, 12 premie A-koopwoningen, 3 B en 4 C. Voor 1987, '88 en '89 rekenen we op gelijke aantallen. We dienen „harde" plannen in om zoveel mogelijk contin genten binnen te slepen, want vanaf 1990 wordt op de contingenten flink gekort wegens bezuinigingen." Toch ziet Commijs de toekomst niet echt somber in: „Daarna moeten we de ac centen wat verleggen en ons richten op de vrije sector. De aandacht zal ook wat meer verschuiven naar reno vatie en kwaliteitsverbetering van de huizen". Cijfers Niet alleen de woningbouw maar ook de utiliteitsbouw is van belang. Mo menteel zijn Texvis en de nieuwe Gol- lards daarvan goede voorbeelden, ter wijl het opknappen van Huize Irene op de rol staat. Volgens de jongste cijfers van het ge westelijk arbeidsbureau in Den Burg telde Texel eind december 44 werklo zen in de bouw, tegen 79 een jaar eer der. Tot die groep behoren alle beroe pen die in de bouw voorkomen. De belangrijkste groep in dit verband, die ook het omvangrijkst is, wordt ge vormd door de metselaars en timmer lieden. Daarvan waren rond de jaarwis seling respectievelijk 8 en 7 werkloos, tegen 15 en 24 eind 1984. Met opperlieden erbij gerekend een daling van 47 tot 17 vaklieden, op een totaal van ongeveer 135. Het totale aantal bouwvakkers op Texel schom melt rond de tweehonderd. Ondanks de spectaculaire daling in de categorie metselaars/timmerlieden is er nog altijd meer dan tien procent werk loos. Is de vraag van Elko Vermeulen namens de aannemers geen verkapte poging om door veel publiciteit aan goedkope jongere arbeidskrachten te komen ten koste van oudgedienden, die dan kennelijk niet meer in de bouw aan de slag kunnen raken? Vermeulen: „Er bestaat altijd een „restgroep" die moeilijk terecht kan, dat is een feit. Dat zijn voornamelijk mensen, die misschien wel geschoold zijn of ervaring hebben, maar van wie de kwaliteiten te ver van het gemiddel de afwijken, om het zo uit te drukken. Maar moeten we eerst wachten tot we alle beschikbare mensen aan het werk hebben, voordat we naar de opleiding kijken?" Uit gegevens van het provinciale dis trictsbureau voor arbeidsvoorzieningen te Haarlem blijkt de ontwikkelingen op Texel zeer gunstig zijn vergeleken bij het regio-gemiddelde, maar dat ook provinciaal gezien de werkgelegenheid een lichte stijging vertoont. Opvallend is dat die klleine groei wordt veroor zaakt door grotere bedrijvigheid in de utiliteitsbouw. Vakmensen De cijfers van het derde kwartaal van 1985 laten zien, dat de werkloosheids daling in de bouw zich spreidt over al le beroepsgroepen. Als extra reden van afname wordt genoemd het verdwijnen van de ongeschoolde krachten, die kennelijk hun brood zochten in een aantrekkelijke sector, toen het in de bouw minder ging. Ook elders bestaat er dus een tendens die zich voorals nog gunstig laat aanzien. „Voor vakmensen is er altijd plaats. En in de bouw is het zo, dat het duurt tot ongeveer 25-jarige leeftijd voordat ie mand zich vakman kan noemen. Het is daarom van belang dat het LBO voor een goede opleiding kan blijven zorgen. Tot dusver is er geen reden voor klagen geweest. De school pro beert bij alles om in de pas te blijven lopen met de praktijk, zie bijvoorbeeld de leerlingenwerkplaats. Petje af voor de leerkrachten", onderstreept Vermeu len zijn betoog.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1