Cjroen 2 7warLrJexeUin het I „Dat het zoveel tijd zou kosten was niet te voorzien" Nieuwe reddingboot spoedig in de vaart Texel houdt eigen dieselcentrale LEKKAGE-PROBLEEM MOLENGAT NOG NIET OPGELOST Hoogerheide over vertrek uit Stichting VVV Woningcommissie verdwijnt GEKNIPT PKB's groene schema's vastgesteld ïstallatie burgemeester cusvakantie: even uk als vorig jaar Vandaag temperatuurmeting Scheuren op de Groeneplaats Koor wordt „cantorij" Verkoping, spelletjes en bingo in Eierland Granaten gevonden Nieuwe directeur voor NIOZ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.055 TEXELSE DINSDAG 11 FEBRUARI 19E COURANT Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Hot feit dat directeur Theo Hoogerheide van Teso zich heeft teruggetrok ken a/s participant van de Stichting VVV Texel Promotie heeft vrij veel verbazing gewekt. Niet iedereen gelooft dat Hoogerheide ermee stopt omdat hij geen tijd meer heeft voor het werk dat deze extra taak met zich meebrengt. De redering is: hij wist tevoren toch dat er veel werk aan vast zou zitten? Er moet een andere reden zijn geweest. Desgevraagd ontkent Hoogerheide dat laatste met stelligheid. „Het heeft me al maanden lang meer dan één dag per week gekost en ik heb menig [weekend aan de plannen voor de itichting besteed. Dat het werk zo imslachtig is geworden, is voor een ielangrijk deel te wijten aan de weinig Omdat onlangs de leegstandswet ge- Ideeltelijk in werking is getreden zijn gemeenten niet langer verplicht er een zogeheten woonruimte-adviescommis sie op na te houden. Op Texel werd de „woningcommissie" jaarlijks benoemd, maar de commissie kwam alleen nog in actie als advies moest worden gegeven bij vorderings zaken. De commissie vergaderde daar- ,om nog maar een enkele keer. B en W inden de commissie niet langer nodig n hebben de raad laten weten geen 'oorstellen te zullen doen voor herbe- ioeming van de leden. Als bij woon- uimtekwesties advies moet worden legeven kan de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid dat wel loen, zo menen B en W. Volgens het rollege hoeft het vorderingsbeleid on- ler deze verandering niet te lijden en ran het woonruimtebeleid evengoed 'erantwoord worden uitgevoerd. constructieve houding van meerdere betrokkenen. Dat kon ik tevoren na tuurlijk niet weten." Andere motor Niet ten onrechte wordt de Teso- directeur beschouwd als dé motor van de stichtingsplannen. Er is nog veel te doen, voordat de stichting werkelijk functioneert. Wie moet nu dat werk doen? Voorzitter Marius Roeper van de Stichting VVV Texel Promotie: „Wij betreuren het dat Hoogerheide ermee is opgehouden, maar het stichtings bestuur bestaat uit méér mensen en die zien het als een uitdaging om de zaak tot een goed eind te brengen. Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed zal komen, als we tenminste kunnen rekenen op medewerking van alle be trokkenen. ledereen moet beseffen dat het gaat om een buitengewoon groot belang voor Texel". Zoals bekend komt er geen verande ring in de Teso-toezegging om jaarlijks gedurende vijf jaar anderhalve ton in de stichting te steken, als bijdrage in de promotiekosten. Volgens Hooger heide zal een contract worden ge maakt waardoor is gewaarborgd dat die jaarlijkse bijdrage beschikbaar blijft onder dezelfde condities als tot dusver golden. Eén van die condities is dat al le andere participanten die financiële verplichting ook nakomen. Wijzigingen In het voorlopige bestuur van de stich ting VVV Texel Promotie komen meer veranderingen. Ambtenaar W. Stam die er in eerste instantie als gemeente lijk vertegenwoordiger inzat, wordt op gevolgd door de heer S. Woltjer van de afdeling financiën, tenzij in de raadsvergadering van hedenavond zou worden uitgesproken dat in het stich- tingbestuur geen ambtenaar moet zit ten maar een gekozen man, dus een raadslid of wethouder. Dat lijkt echter onwaarschijnlijk. Verder heeft het bestuur van de Texel se Vereniging van Logiesverstrekkers besloten de heer M. Warnaar voor te stellen als de TVL-vertegenwoordiger in het stichtingsbestuur op voorstel van de heer H. Wuis die de voorlopige TVL-vertegenwoordiger was. Minister ir. G. Braks van (Land bouw en Visserij) en minister dr. P. Winsemius van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer hebben de Tweede Kamer de planologische kern beslissingen (PKB'S) van de drie groene schema's (deel e) aange boden zoals die naar aanleiding van de parlementaire behandeling op 3 december 1985 zijn vast gesteld. Het gaat om de PKB's van het structuurschema landin richting, het structuurschema openluchtrecreatie en het struc tuurschema natuur- en land schapsbehoud. De structuurschema's bevatten op ties voor de langere termijn in de betrokken sectoren. Zij leveren daardoor tevens een doorkijk naar de volgende eeuw. De PKB's be vatten een samenvatting van de belangrijkste be/eids-uitspraken uit de schema's. Van de essentiële uitspraken daarin zal de regering niet afwijken zonder dat opnieuw de PKB-procedure wordt doorlo pen. De nu vastgestelde PKB's gelden voor de eerstkomende 5 jaar. "In een kleine advertentie in de krant werd een meisje gevraagd te helpen in een strandpaviljoen op Texel. Na het' versturen van een brief, belde een mevrouw mij op. We spraken af in Den Bosch, omdat Texel te ver is. De mevrouw zag er normaal uit, niet ordinair of gek, of zo. Ik moest intern, zei ze, en mocht niet meer dan twee keer per week uit, want ze wilde geen 'verlopen kop' achter de bar. Naast het werk in het paviljoen, moest ik haar huishouden doen en haar twee kinderen verzorgen. Ze zei: 'En als je 's avonds thuis bent en ik zeg dat je mijn witte broek moet wassen omdat ik die morgen wil dragen, dan is dat normaal.' Ze vrccg of ik een groot incasseringsvermogen had. Ik ant woordde dat ik dacht van wel. 'Goed,' zegt ze. 'Als we samen werken en ik heb een lepel nodig, vraag ik niet: 'Wil je een lepel geven?' Nee, dan zeg ik: 'Godverdomme, kutwijf, geef snel een lepel.' Later belde ze op dat ik de baan niet kreeg. Ik zag er 'onver-j zorgd' uit, vond ze." insdag 18 februari, aanvang 14.15 jr, wordt in het raadhuis een buiten- ewone raadsvergadering gehouden arbij de heer A. Schipper zal wor- geïnstalleerd als burgemeester van el. De vergadering is openbaar en dus door belangstellenden worden gewoond. crocusvakantie (alias voorjaarsva- ntie of carnavalsvakantie) die het af- open weekend begon heeft op Texel ktisch evenveel toeristische drukte orzaakt als vorig jaar. Vrijdag en terdag werden precies twee auto's nder naar het eiland vervoerd dan de vergelijkbare dagen vorig jaar, de crocusvakantie een week later De toeloop kon zonder wachttij- worden verwerkt. Wel was het ig om vrijdag en zaterdag geduren- enkele uren de tweede boot in te 'Ingezonden brief op de pagina „Tijd van Leven" in „Het Parool") Opmerkelijke publicaties over Texel in andere bladen ontvangen wij graag van onze lezers voor opname in deze rubriek. Teso is nog steeds bezig de oor zaak vast te stellen van de lekkage die zich voordoet bij de Voith Schneider propellers van de dub beldekker Molengat. Vanmorgen is een specialist van het Duitse Voith Schneider bedrijf aangekomen om vast te stellen hoe hoog tijdens langdurig gebruik de temperatuur wordt bij de falende afdichtingspees. Zoals bekend is het herhaaldelijk voor gekomen dat deze pees ging lekken waardoor per dag honderden liters smeerolie ontsnapten en in zee terecht kwamen. Het is mogelijk dat de tem peratuur in de betreffende kast hoger oploopt dan het materiaal kan verdra gen. Met een sonde die in de betre- fende ruimte bij de afdichtingsplaats is geïnstalleerd, zal dat vandaag nauw keurig worden vastgesteld. Om vol doende warm te kunnen lopen voor deze test is de Molengat al vanaf ne gen uur vanmorgen aan het varen. Even na de middag is de Duitse speci alist aan boord gekomen. Als de zaak inderdaad te warm blijkt te zijn, zal worden bepaald op welke wijze het eu vel moet worden verholpen; door an dere olie, ander afdichtingsmateriaal of door het installeren van koelappara tuur. Pas wanneer definitief vast staat wat er moet gebeuren, gaat de Molen gat in het dok, naar verwachting begin maart, voor een periode van minstens vier weken. Een 19-jarige Texelaar was zondagoch tend om 2.30 uur zodanig met zijn au to aan het scheuren op de Groene plaats dat hij de aandacht trok van een politiepatrouille. Hij kreeg een rij verbod van acht uur opgelegd omdat hij kennelijk met drank op rondreed. De jongen moest beide ademtests af leggen waarna hem een bloedproef werd afgenomen. Als de uitslag daar toe aanleiding geeft zal een proces verbaal worden opgemaakt. De nieuwe reddingboot voor Texel wordt helemaal van aluminium. De foto in de montagehal maakt door Paul Kikkert, een van de bemanningsleden die regelmatig bij de werf op bezoek Op de werf ,,Aluboot" in Hindeloopen nadert de nieuwe red dingboot voor Texel zijn voltooiing. Het ziet ernaar uit dat het schip eind maart wordt opgeleverd. Gedurende enkele weken zullen proefnemingen worden gedaan en eind april kan de boot dan worden gestationeerd op Texel. Zoals bekend is de nieuwe reddingboot „Siegfried Egmundis" van een ander type dan de strandreddingboot Ida Mary, die het station Texel sinds 1963 in gebruik heeft als opvolger van de legendarische Joan Hodshon. Het is een vlet die veel lijkt op de redding boot „Zeeleeuw" uit Den Helder. De nieuwe boot heeft minder diepgang en heeft met zijn Volvo Penta motor van 100 pk bijna twee keer zo veel kracht als de Ida. De boot is daardoor beter geschikt voor het soort redding- en hulpverleningswerk waarmee de Texel se redders in de praktijk van de laatste jaren het meest te maken hebben. De „Siegfried Egmundis" die 9.70 lang en 3.33 meter breed is, beschikt over meer electronische hulpmiddelen dan zijn voorganger. Naast VHF-radio en radar beschikt de boot over een digita le dieptemeter, richtingzoeker, AP- navigator en over zend- ontvangapparatuur waarmee contact kan worden gemaakt met de gemeen telijke mobilofoon waarover ook de strand bewaking beschikt. Ook wordt een 27 MC „bakkie" geïnstalleerd. Een en ander maakt bij gezamenlijke red dingacties betere coördinatie mogelijk. Meer ruimte Wat de bouw betreft kan worden ge meld dat het hoogste punt is bereikt. De kap zit erop, maar de ramen, mo tor en tuigage moeten nog worden aangebracht. De bovenbouw is iets hoger en breder uitgevoerd dan bij de Zeeleeuw waardoor ook redders zoals de 1.99 meter lange motordrijver Paul Kikkert de ruimte hebben.... De nieuwe reddingboot is zeer stabiel. De kantelhoek is 110 graden, wat bete kent dat de boot zich weer opricht na dat hij „op zijn oor" is gegaan. Mocht hij toch kapseizen, dan kan de in het water liggende bemanning door het opentrekken van een ventiel een lucht zak vullen, waardoor het drijfvermogen zodanig wordt verplaatst dat de boot zichzelf opricht. Tevoren is dan wel de motor vanzelf afgeslagen (dat gebeurt automatisch bij een slagzij van 90 gra den) zodat de boot er niet zonder de redders vandoor kan gaan. Aan de boei De nieuwe boot zal voorlopig niet in het botenhuis worden geplaatst, maar in zee aan een boei worden gelegd, terwijl intussen het boothuis en de bootwagen worden aangepast. De Ida Mary gaat naar het station Wijk aan Zee. De Texelse redders willen echter graag dat dit pas in augustus gebeurt zodat ze de gelegenheid hebben een tijd met beide boten tegelijk te werken bij wijze van gewenning. Met de bouw van de „Siegfried Eg mundis" is meer dan vier ton ge moeid; De financiering werd mogelijk gemaakt door een vrouw die tot haar dood de rente van dit geld betaalt, waarna het kapitaal voor de KNZHRM beschikbaar komt. De naam „Sieg fried" is die van de overleden echtge noot van de schenkster. Die woonde in Egmond; vandaar de achternaam. De boot was eigenlijk voor het station Egmond bedoeld maar de KNZHRM vond vervanging van de Texejse red dingboot urgenter. Enige binding met Egmond blijft er want schipper Jaap Groen is oorspronkelijk uit die plaats afkomstig. De raad van toezicht op de provinciale bedrijven van Noordholland heeft ingestemd met het voorstel van de PEN-directie om drie die selgeneratoren van elk 2 megawatt aan te schaffen voor de Texelse electriciteitscentrale. Dat betekent dat is gekozen voor een voortzet ting van de plaatselijke produktie en tegen de aanleg van een kabel naar het vasteland. Zowel bedrijfseconomische, technische als soci ale redenen speelden een rol in de besluitvorming. Eén en ander blijkt uit een persbericht dat gistermiddag werd verspreid door de directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland. Zoals bekend vergt dit plan een investering van 7,8 miljoen gulden. Aan de besluitvorming ging een uitgebreide studie naar de verschillende mogelijk heden vooraf. Voor het personeel van de centrale betekent deze beslissing de afsluiting van een periode van onzekerheid. Uit eerdere afspraken van de Texelse be drijfsleiding bleek dat er in ieder geval geen gedwongen ontslagen zullen vallen als de nieuwe generatoren komen. Het is de bedoeling dat de drie nieuwe stroomopwekkers voor het einde van het jaar in bedrijf zijn. De eerste zal omstreeks juli of augustus draaien, de andere twee komen twee maanden later en nog weer een maand later zullen ze zijn aangesloten op het net. van de werf Aluboot in Hinde/open, werd ge- gaat. Het interkerkelijk koor onder leiding van Dyo Wassink heeft in de laatstge houden jaarvergadering besloten tot naamswijziging. Het koor heet nu „In terkerkelijke Cantorij Texel". De bedoe ling is aldus duidelijk te maken dat het geen gewoon koor is dat bij allerlei ge legenheden kan optreden maar een echt kerkkoor dat ,,in en met de ge meente werkt en een hand reikt bij de liturgische vormgeving". Het interker kelijk koor werd in 1973 opgericht bij de ingebruikneming van het nieuwe Liedboek voor de Kerken. De cantorij repeteert nu in een andere ruimte: iedere donderdag vanaf 20.00 uur in de Doopsgezinde kerk. De Hervormde vrouwengroep Eierland houdt vrijdag 14 februari de jaarlijkse bijeenkomst met spelletjes, verkoping en bingo in de kapel „Bethel". Van 14.00 tot 17.00 uur is iedereen in het gebouw aan de Muyweg welkom om mee te doen aan balgooien, sjoelen, etc. en voor het kopen van allerlei zelf gemaakte handwerken. Om 19.30 uur is de zaal opnieuw open. Wat 's mid dags is overgebleven kan dan nog worden gekocht en om 20.00 uur be gint het bingospel. De opbrengst van een en ander is voor het onderhoud van het gebouw. In de omgeving van paal 9 troffen wandelaars de afgelopen dagen drie keer een brisantgranaat aan. De explo sieven zijn onschadelijk gemaakt door de Explosieven Opruimings Dienst. Het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) krijgt een nieuwe directeur als opvolger van prof. dr. H. Postma, die per 1 au gustus met pensioen gaat. Het is dr E. K. Duursma uit Wemeldinge, thans directeur van het Delta Insti tuut voor Hydrobiologisch Onder zoek te Yerseke. Duursma wordt bij het NIOZ weten schappelijk directeur, „onder" de hui dige biologisch directeur prof. dr J. J. Zijlstra, die algemeen directeur wordt. Dat betekent dus reorganisatie van de top van het NIOZ, want tot dusver werd de directie gevoerd door Zijlstra en Postma als respectievelijk oceano- grafisch en biologisch directeur, op voet van gelijkwaardigheid. Hoewel „twee kapiteins op een schip" in de praktijk niet tot problemen heeft ge leid, werd deze situatie toch minder gewenst gevonden en is besloten te gelijk met het vertrek van Postma ver andering aan te brengen op dit punt. De chemicus dr E. K. Duursma is zijn wetenschappelijke carriere begonnen bij het NIOZ toen dit nog maar kort bestond. Hij promoveerde op een proefschrift over opgeloste organische stoffen in zeewater. Geruime tijd was hij werkzaam bij een instituut voor zeeonderzoek in Monaco en kwam in de zeventiger jaren in dienst van het Delta Instituut in Yerseke, dat in de vijftiger jaren werd ingesteld om studie te maken van de gevolgen van de af sluiting van de zeegaten in Zeeland en Zuid-Holland.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1