U kunt uw handen nog dichtknijpen Vanavond eindbeslissing over „Texelpromotie" „Vandergracht schilders" beginnen voor zichzelf A6END1 Brokkenrijder voor politierechter Texelaars voor de WAT !KZEGGEN WOU.. Brandje in spuitcabine Na conflict bij Verenigde Schilders: Aanglijding Kleingeestig Krediet gemeente voor IJskaschool FAMILIEBERICHTEN 2>AGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 ff ff „Het ongeluk gaf een harde klap, maar de hardste klap viel waarschijn lijk thuis, financieel gezien". Met woorden van deze strekking kwam po litierechter mr. L.A. Punt tot een uitspraak, die als vrij mild kon worden opgevat. De beklaagde had, zeker in geldelijk opzicht, al zeer zwaar moeten boeten voor zijn „stommiteit", volgens de rechter. Terecht stond een 18-jarige Texelaar die in april na een poging om de politie te ont vluchten met een auto uit de bocht vloog en tegen de muur van een woonhuis tot stilstand kwam. Texelse arts bleek destijds niet bereid om een bloedproef te nemen zodat het wettelijk bewijs ontbrak. Paniekreactie De raadsman van de Texelaar, mr. J. K. Feikema, zag de eis gaarne wat af gezwakt: een lagere boete („Het geld moet toch ergens vandaan komen") en de termijn van ontzegging van de rij bevoegdheid gehalveerd. De ontzeg ging heeft namelijk niet alleen betrek king op het rijden met een auto maar ook met de brommer. Zijn jeugdige cliënt verklaarde echter voorlopig op de bus te zijn aangewezen, zodat dat argument werkelijke kracht ontbeerde. Feikema gaf toe dat inderdaad sprake was van onverantwoordelijk gedrag maar vroeg toch clementie. Volgens de Texelse advocaat moest in aanmerking worden genomen dat een gedeelte van de manoeuvre te wijten, was aan een paniekreactie op het optreden van de politie. „Misschien was dat dubbel ge vaarlijk, maar de financiële gevolgen zijn aanzienlijk. Alles bij elkaar al een bijzonder zware straf." Mr. Punt hield het bij een boete van 7350,— (volgens de rechter reeds aan de milde kant) en vonniste ontzegging van de rijbevoegdheid van een jaar. Rond twee uur 's nachts had de jon geman een discotheek in Den Burg verlaten en reed in de stiekum van zijn vader „geleende" auto naar huis. De surveillerende politie volgde hem een tijdje en besloot tot controle over te gaan. Het stopteken werd gegeven, maar de jongeman negeerde dat en voerde de snelheid op tot zo'n 90 kilo meter per uur. De politiewagen zette de achtervolging in. Na een korte om weg raakte hij terug in de bebouwde kom, sloeg een éénrichtingsstraat van de verboden zijde in en verloor in een flauwe bocht de macht over het stuur. De ravage was groot; een verkeers bord, een waslijnpaal en hekwerk wer den vernield en een schuurtje ge schampt, alvorens de rit tegen de zij gevel van een negen meter van de rij baan gelegen woonhuis eindigde. Geen voetgangers „U kunt uw handen dichtknijpen dat alles beperkt is gebleven tot materiële schade. Zelf hebt u het overleefd en er hadden voetgangers kunnen lopen", betoogde de officier van justitie, mr. De Bueno. De Texelaar zei berouw te hebben van zijn daad en voerde geen excuses aan. „Het was gewoon erg stom." Op vragen van de politierechter antwoordde hij dat de berokkende schade wordt vergoed. De schade aan derden (van zevenduizend gulden) is door de verzekering voorgeschoten, maar moet nog worden terugbetaald. De schade aan de „geleende" auto zal hij met zijn vader regelen. Als scholier, en dus zonder inkomen, reeds een niet geringe straf, aldus de jongen. In zijn requisitoir haakte de officier daar op in. „Ondanks de betoonde spijt wil ik nu de rekening presenteren. Terugbetalen van de schade lijkt me een goed idee. Maar ik zou daar nog wat aan willen toevoegen, bijvoorbeeld een tijdelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. Dat zal u weerhouden van het halen van een rijbewijs", sprak de officier de beklaagde toe. Hij eiste een ontzegging van twee jaar, een boete van ƒ200,— of vier dagen cel voor het negeren van het stopteken, ƒ100,— of twee dagen zitten voor de aanrijding en ƒ50,— of één dag voor het rijden zonder rijbewijs. Het feit dat de jongen ook enkele glazen bier had genuttigd werd niet in het oordeel van de aan klager betrokken. De dienstdoende het dak. De brandweer bluste onder meer via een gat Waarschijnlijk omdat een niet goed uitgetrapte sigaret in aanraking kwam met verfresten ontstond er vrijdagmiddag omstreeks half zes brand in de voormalige spuitcabine van de Verenigde Schilders aan de Maricoweg. De politie verklaarde later dat er van opzet geen sprake De gemeenteraad neemt vanavond een definitieve beslissing inzake de stichting VVV Texelpromotie. Het gaat om de bekrachtiging van de statuten van de stichting, de parti cipatieovereenkomst en het con tract dat de gemeente met de stichting sluit inzake het verlenen van toeristische service. Mede naar aanleiding van de aan- en opmerkingen die onlangs werden ge maakt door de raadscommissie voor fi nancieel, ecunomisch en technisch be leid hebben B en W het standpunt in genomen dat in de oorspronkelijke stukken enkele veranderingen moeien worden aangebracht. Sommige voor gestelde wijzigingen moeten worden gezien als harde eis, anders blijft ge meentelijke medewerking uit. In andere gevallen gaat het om wenselijkheden. Presentiegeld Het college is er tegen dat alle bestuursleden van de nieuwe stichting presentiegeld ontvangen bij vergade- ringsbezoek. Ze vinden dat alleen de voorzitter (die geen participant is) recht heeft op presentiegeld. Een rol speelt daarbij dat één van de partici panten (namens de gemeente) een ambtenaar is en die mag volgens het ambtenarenreglement zelfs geen pre sentiegeld aannemen, tenzij met toestemming van het college. Een an dere aanmerking betreft de dienstverle ningsovereenkomst waarin is opgeno men dat de nieuwe organisatie niet al leen met de informatievoorziening be zig is maar tevens met algemeen, za kelijke dienstverlening. Dit wordt strij dig geacht met het raadsbesluit van 29 oktober vorig jaar, waarin nadrukkelijk géén voorkeur wordt uitgesproken voor welke soort van organisatie dan ook. Bovendien wordt het onjuist ge vonden om een commerciële organisa tie een in beginsel gemeentelijke taak op te dragen. Een andere eis van het college is dat het functie- en beloningsonderzoek dat de stichting wil laten instellen, binnen een jaar zijn beslag krijgt en niet „bin nen afzienbare tijd" zoals het in het ontwerp is verwoord. Ergens in het contract wordt gespro ken over de verplichting om als „wijze mannen" naar redelijkheid en billijkheid uitvoering te geven aan de overeen komst. Het college wil dat „mannen" wordt vervangen door „mensen".... De andere opmerkingen willen B en W zien als „kanttekeningen" bedoeld als richtlijn voor de gemeentelijke verte genwoordiger in de stichting. Het spreekt vanzelf dat ook het opstappen van Teso als participant van de stich ting heeft geleid tot aanpassingen. Het bestuur van de in oprichting zijnde stichting heeft zich al akkoord ver klaard met de voorgestelde veranderingen. Texel heeft er een nieuw schilders bedrijf bij: „Vandergrachtschilders". In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden, is het een één- mansbedrijf met de heer Jos van der Gracht als enige eigenaar en Kees Kuijper, Willem Lakeman en Andries de Ridder als medewer kers. Het bedrijf is gevestigd op het adres Maricoweg 7 dat ge huurd wordt van Henk Gieze. De nieuwe zaak is het gevolg van een conflict dat zich bij de Verenigde Schilderscoöperatie heeft voorgedaan. Dit conflict, waarover de partijen geen details verstrekken, heeft geleid tot het opstappen van de coöperatieleden Van der Gracht en Kees Kuijper alsmede de werknemers (geen leden Lakeman en De Ridder. Jos van der Gracht is 19 jaar bij de Verenigde Schilders ge weest. De laatste tien jaar was hij als secretaris-penningmeester belast met het management. Kuijper heeft 26 jaar lang deel uitgemaakt van de coöpera tie. Aangevochten Het is de bedoeling dat ook Rob Beumkes de Verenigde Schilders ver- ^jEöndernemers-aktivitëitenl laat om bij Vandergrachtschilders te gaan werken maar die overstap wordt aangevochten omdat dit volgens de Verenigde Schilders strijdig is met het anti-concurrentiebeding dat Beumkes is aangegaan toen hij zich in 1979 aan sloot bij de coöperatie. Beumkes was voorzitter van de coöperatie. Zijn taak is inmiddels overgenomen door Udo Rüngs. Arno van Heerwaarden blijft directeur. Hij zwaait de scepter over een bedrijf met 12 mensen (allemaal leden) en een leerling. De uitgetreden leden krijgen volgens de regels van de coöperatie hun geld terug, in termijnen gespreid over maximaal vijf jaar. Vol gens directeur Arno van Fleerwaarden komt de coöperatie daardoor niet in fi nanciële problemen. Als meer leden waren vertrokken zou dat wel het ge val zijn geweest. Terug Aanvankelijk zou ook Huib de Ridder zich aansluiten bij Van der Gracht maar hij is op dat voornemen terugge komen. In de brief die de coöperatie heeft geschreven naar de ondernemers op Texel was op dat moment de naam was. Tijdens de bluswerkzaamhe den raakte een brandweerman licht gewond omdat de ladder waar hij opstond omviel. Een familielid van één van de schilders was bezig zijn auto te schuren. De ca bine waarin hij dat deed is al geruime tijd niet meer in gebruik voor het spui ten van auto's. De man trapte zijn si garet daarom niet buiten maar binnen uit. De peuk maakte wat verfafval in een afvoergoot aan het smeulen. On gelukkigerwijs was die goot aangeslo ten op een afzuigsysteem. Toen de af- zuiger werd aangezet wakkerde de langsstromende lucht de brand aan. De brandweer was snel ter plaatse en bluste zowel via een gat in het dak als van binnenuit. Eén van de brandweer lieden beklom een ladder met een slang waar nog geen druk op stond. Boven gekomen kon hij geen houvast vinden en toen er druk werd gegeven, raakte hij met ladder en al uit balans en viel om. Het effect werd nog ver sterkt door de persluchtinstallatie die hij om had. Hij blesseerde alleen een hand. Dinsdag 10 februari De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. In De Twaalf Balcken biljarten de da mes van de A-poule; 19.30 uur. Gymnastiekvereniging Oosterend houdt in dorpshuis De Bijenkorf de jaarverga dering; 20.00 uur. Donderdag 13 februari De raadscommissie voor welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Onder meer wordt gesproken over de plannen voor de nieuwe noodslachtplaats. Aanvang 19.30 uur. In De Twaalf Balcken biljarten de da mes van de A-poule om het kampioen schap van TexeL Een 70-jarige Texelaar stopte zaterdag voor de T-kruising Julianastraat- Weverstraat in Den Burg om voorrang te verlenen. De achter hem rijdende 22-jarige eilandgenoot kon zijn auto door de gladheid niet tijdig meer tot stilstand brengen. Bij de daarop vol gende botsing ontstond aan beide wa gens flinke schade. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. De wagen van de jongeman werd voor technisch onderzoek uit het verkeer gehaald. Ondanks mijn bekendheid met het feit dat een aantal bewoners van dit eiland in zijn inkomen moet voorzien d.m.v. het toerisme, moet mij toch het vol gende van het hart. Kortgeleden blijkt een medewerker van het NIOZ tijdens een radio-uitzending te hebben ver klaard dat een bezoek aan Texel om één of meer redenen af te raden was. Enfin, reacties konden niet uitblijven. Nauwelijks was de microfoon afge koeld, of er werd een brief in deze ru briek geplaatst, waarin de stouterd na drukkelijk te lezen kreeg, dat het op zijn minst buitengewoon onverstandig is om iets ten nadele van dit eiland en zijn gemeenschap te zeggen, hoe waar de uitspraken ook mogen zijn of hoe jè ook ergens over denkt. Iets korter geleden liet een quiz-deelnemer zich voor de t.v. ontvallen dat hij Texel het mooiste stukje Nederland vond. M.n. door De Koog Promotion werd deze man in no time gebombardeerd tót „nationale" held, de Messias van het Texels toerisme, de eilandelijke hoop in F bange dagen. En hij zou dat merken ook. De man, zich van geen heroïsche daden bewust, werd overladen met geschenken. Een kinderachtige, smake loze vertoning. Het pleit trouwens ook niet voor de smaak van de redactie I van dit periodiek, die in deze wanver toning plaatselijk nieuws meende te moeten herkennen. Blij toe dat de re gionale en/of landelijke pers geen luchl kreeg van deze van iedere goede smaak gespeende actie, waaruit een mentaliteit gedistilleerd zou kunnen worden die ik niet graag de mijne zou willen noemen. Zonder twijfel zou dit in de nabije toekomst mensen ervan kunnen weerhouden om hun vrije tijd hier door te brengen. J.J.M. Bokma Den Burg Nachrift: Vermelding van gebeurtenis sen is niet afhankelijk van onze „smaak". De actie was De Koog Pro motion was gewoon plaatselijk nieuws en hoe de redactie zelf over die actie denkt, is niet belangrijk, —red. De Redmer IJskaschool te De Waal mag afscheidingswanden plaatsen. Het college van b en w gaat ermee ak koord om voor de aanschaf benodigde ƒ1.400; ter beschikking te stellen. Door ruimtegebrek in de basisschool is het plaatsen van wanden dringend. Volgens de normen van het Londo- vergoedingsstelsel voor het basisonder wijs kan het Rijk niet meer dan ƒ756,84 in de kosten bijdragen, zodat een deel voor rekening van de ge meente komt. van De Ridder al vermeld; uit de ad vertentie kon hij nog juist worden ver wijderd. Jos van der Gracht zal de re laties op Texel per brief nog officieel op de hoogte stellen van de oprichting van zijn bedrijf en de diensten van hem en zijn medewerkers aanbieden. „Vandergrachtschilders" zal zich bezig houden met schilderwerk bij onder houd en nieuwbouw en met glaszetten. Het schilderen van schepen blijft voor lopig nog een activititeit diq alleen door de Verenigde Schilders wordt ontplooid. Mede dank zij deze tak van het werk (waarmee ongeveer een kwart van de omzet is gemoeid) zit men voorlopig niet zonder opdrachten. Er staan zeven kotters op het lijstje, bijna allemaal van buiten Texel. Zelfde spoeling De oprichting van het nieuwe schil dersbedrijf „Vandergrachtschilders" be tekent verscherping van de concurren tie maar het aantal mensen dat op Texel het schildersvak uitoefent blijft gelijk. De spoeling wordt dus niet dun ner of dikker. Totaal zijn op Texel ca. 45 schilders werkzaam. Dat is aanmer kelijk meer dan in een andere gemeen te van ongeveer 13.000 inwoners. Dat er voor allemaal toch werk is laat zich verklaren door het onderhouds- en nieuwbouwwerk van de recreatie en door het aantrekken van werk buiten Texel. Die volledige werkgelegenheid voor alle schilders is er echter alleen in de zomer, 's Winters zitten er veel in de WW. Bij de Verenigde Schilders geldt een rouleringsschema om de werkloosheid over alle betrokkenen te verdelen. Tot ons onuitsprekelijk verdriet moeten wij U kennis geven, dat, na een moeilijke maar onge lijke strijd, veel te vroeg van ons is heengegaan, mijn lieve vrouw en onze aller, allerliefste mamma Maria Johanna Smit, echtgenote van P. J. van Heerwaarden. Zij was slechts 41 jaar. Peter van Heerwaarden John en Miranda Rëino Natasja Texel, 10 februari 1986, Schoorwal 31, 1791 HM Den Burg. De H. Eucharistieviering zal worden gehouden op donderdag 13 februari om 10.30 uur in de Pa rochiekerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op de R.K. begraaf plaats zal plaatsvinden. Op woensdag 12 februari om 20.00 uur zal er een avondwake worden gehouden in de paro chiekerk, waarna er gelegenheid is om van Riet afscheid te nemen en het condoleanceregister te tekenen. Op verzoek van Riet liever geen bloemen, maar daarvoor in de plaats een bijdrage voor een op Texel te realiseren nierdialyse-afdeling. Liever geen bezoek thuis. Op veel te jonge leeftijd overleed onze lieve schoonzuster en tante Riet. Namens alle zwagers, schoonzusters, neven en nichten Van Heerwaarden. Met grote verslagenheid geven wij U kennis van het overlijden van onze lieve zuster, schoon zuster en tante Maria Johanna Smit, echtgénote van P. J. van Heerwaarden. Den Burg: G. J.-Smit C. M. Smit Vlagtwedde: A. M. Ammersken-Smit H. Ammersken Den Burg: J. A. Smit M. C. Smit-Zoetelief C. A. Hoogerheide-Smit J. Hoogerheide Oudeschild: C. M. Kaan-Smit P. J. Kaan en kinderen Den Burg, 10 februari 1986. Maandag 10 februari ging van ons heen onze lie ve vriendin Riet. Ben, Hennie, Karin en Bart Oostra Met grote verslagenheid namen wij kennis van het overleden van ons trouw medelid Riet Onze gedachten gaan uit naar Peter en zijn kin deren John, Reino en Natasja. Wij wensen hen de kracht toe dit plotselinge verlies te kunnen dragen. Klaverjasclub Den Burg Choo en Li Diep geschokt zijn wij door het plotseling over lijden van onze bezorgster Riet Wij wensen Peter, John, Reino en Natasja heel veel sterkte toe. Directie en medewerkers Langeveld en de Rooy b.v.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2