Twee miljoen voor zwemparadijs is makkelijk te financieren NOODFUIK 'T HORNTJ? SPOEDIG IN GEBRUIK Computerbeurs trok honderden mensen Compliment voor dienst gemeentewerken WST: Kermis liefst op Groeneplaats behouden Eerste aanhoudingen na roof uit Compass Vreemd geld wTJjLa Bowlers Veldman en Eelman in Rotterdam PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 FEBRUARI 1& ,,lk kan nu nog niet precies vertellen wat de dekking wordt voor ons voorstel om twee miljoen in het zwemparadijs te stoppen, maar ik kan wel verklappen dat die operatie bud gettair neutraal zal verlopen", aldus wethouder Klaas Baren- dregt donderdagavond tegen de leden van de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid. Baren- dregt gebruikte deze laatste FET-vergadering voor de verkie zingen ook om een onversneden compliment richting de dienst gemeentewerken te maken: ,,Die dienst is een voor beeld voor de andere afdelingen in het raadhuis". Budgettair neutraal" is een ambtelijke term die betekent dat het gemeentelij ke budget niet zal veranderen. Het ge heel kan met de knip dicht worden af gewerkt. Het plan kost uiteindelijk niets en het levert uiteindelijk niets op. Dat betekent dat het college een goe de fee heeft gevonden die twee mil joen aanreikt of het college is met het rode potlood in de gemeentebegroting gaan schrappen totdat er twee miljoen „bezuinigd" was. In beide gevallen maakt dat op het begrotingstotaal niets uit, alleen zal de laatste mogelijk heid politiek bepaald meer problemen geven dan de eerste. Veelzeggend is in ieder geval dat de oplossing nog ge heim wordt gehouden tot na de ko mende B en W vergadering, dinsda gochtend. Desgevraagd gaf de aanwe zige financiën-ambtenaar de raadsle den de verzekering dat de stukken snel verzonden zullen worden, waarschijn lijk hebben ze die donderdag al in huis. Compliment ,,De productiviteit bij gemeentewerken is de laatste jaren behoorlijk gestegen en zonder te willen zeggen dat de an dere afdelingen te kort schieten vind ik dat gemeentewerken een voorbeeld is in het raadhuis, een trendsetter voor de anderen". Barendregt vertelde er niet bij of deze toename in produktie was veroorzaakt door zijn beleid in de afgelopen raadsperiode of door de ver nieuwingen in de top van het bedrijf. Zijn voormalige partijgenoot Gerbrand Poster vroeg dan ook enigszins kribbig of de wethouder verkiezingsopmerkin gen aan te maken was. De andere commissieleden waren het echter met de wethouder eens. Henk Beumkes vroeg of de torenspits van de Hoornder kerk opgeknapt wordt nu de kerk zelf keurig in de verf is gezet. Directeur Ton Doppenberg antwoordde dat daar in de begroting geen geld voor is uitgetrokken, maar dat het waarschijnlijk wel zal lukken er een gaatje voor te vinden. Poster informeerde hoe lang het nog zou duren voor er over uitbreiding van de Oudeschilder school beslist gaat worden en wat het effect daarvan is op de plannen om het schoolplein op te knappen. Doppenberg antwoordde dat het wachten is op het ministerie, maar dat het schoolplein, als die beslissing lang uitblijft, eventueel eer der aangepakt kan worden. Poster had kennelijk de verkie zingsstrijd al in het hoofd, want bij meerdere onderwerpen die hij aan sneed merkte hij op: „Daar wonen ook Texelaars...." Zo ook bij zijn vraag waarom de bushalte aan de Bernhard- laan voor de bewoners van het Marsplan nu nog niet vergroot was. „Die constatering doet wel pijn na het horen van zoveel complimenten". Dop penberg vertelde dat de dienst wat be treft plaatsen van abri's zelf ook aan het lijntje was gehouden, zonder erbij te zeggen door wie. „Gezien het ge wicht van deze zaak zal ik me er per soonlijk mee bemoeien", sneerde hij, waarop Poster teruggaf dat het toch te gek zou zijn hierover een motie in te moeten dienen. Onrendabel Ook de discussie over het aansluiten van voor het gasbedrijf onrendabele woningen op het aardgasnet leverde weer verkiezingsachtige dialogen op. Poster merkte op het vreemd te vin den een VVD-wethouder over solidari teit te horen spreken: „Dat heeft u vast ergens anders opgepikt". De wet houder wil namelijk het verhoogde vastrecht voor aardgasgebruikers nog een paar jaar in stand houden terwijl het eigenlijk kan verdwijnen. Hij noemt dat consequent een „solidariteitshef- fing". Juist dat riep weerwoord op van de Pakt-man Henk Beumkes, die het kennelijk met deze gedachtengang niet eens was: „De gemeente draagt wel uit de algemene middelen bij aan de noodslachtplaats". Toen het dek kingsplan voor die voorziening aan de orde kwam, stelde Beumkes dan ook voor de boeren daar een solidariteits- heffing voor op te leggen. Ate Rienstra (CDA) pleitte er voor de gelden die Vlieland straks zal overma ken voor het medegebruik van de gasleiding aan te wenden voor verla ging van het extra vastrecht. Boven dien merkte hij op dat er grote groe pen gasverbuikers zijn die geen ver hoogd vastrecht betalen. Financieel ambtenaar P. Blankevoort beaamde dat: „Alle mensen die zijn aangesloten na de beslissing om het vastrecht tre verhogen, zoals bijvoorbeeld de bewo ners van het Marsplan, konden niet worden aangeslagen." Olieprijzen Beumkes vroeg zich af of de beoogde 80% aansluitingen van de in aanmer king komende woningen wel gehaald zou worden, nu de olieprijzen kelde ren. Barendregt geloofde daarin, hij wees erop dat gas schoner brandt, volgens hem heeft het een hoger ren dement dan olie en de roep om aan sluiting klinkt al jaren. Beumkes verkoos een dekking uit de algemene middelen, de rest van de commissie voelde wel voor de solidariteitsheffing. De raadsleden wilden wel bevestigd zien dat inderdaad alles aangelegd zou worden wat nu is voorgesteld, maar daarvoor is het nodig de uitslag af te wachten van de enquete die nu door het gasbedrijf wordt gehouden. Peter Bakker (PSP) stelde bijvoorbeeld voor om de gemeentelijke bijdrage in ge deelten of achteraf te betalen, als het werk naar behoren zou zijn uitgevoerd. De plannen voor de slachtplaats en voor de aanschaf van een nieuwe brandweerwagen riepen in de commis sie geen discussie van betekenis op. Rondvraag Peter Bakker vroeg aan de wethouder hoeveel ruimte er nog is voor plannen die in 1987 moeten worden uitgevoerd. Zijn partij had namelijk een brief van het college gekregen met het verzoek ideeën in te brengen die op de begro ting meegenomen zouden kunnen worden. Bakker vroeg zich af hoeveel er na de kadeverlenging, aanleg van de jachthaven, Texelpromotie en zwemparadijs nog over zou zijn. Ba rendregt wees er op dat het zwempa radijs budgettair neutraal zou verlopen, dat het geld voor de kadeverlenging van Rijkswaterstaat moet komen en dat hij belastingverhogingen in 1987 niet uit de weg zal gaan als dat nodig is. Daar had Bakker zijn twijfels over: één procent verhoging van de onroe rend goedbelasting levert vijftiendui zend gulden op. De opbrengst van doelheffingen is niet te gebruiken voor de jachthaven. Barendregt wees op het belang van promotie: „Daarbij komt dat door im pulsen de opbrengst van de toeristen belasting zal toenemen. Als we niet aan promotie doen gaat het fout met Texel". Bovendien wees de wethouder op de geplande twee miljoen die er elk jaar voor investeringen op de begro ting staat. Privatisering Poster vroeg waar de privatiseringsno ta bleef, dit onderwerp was volgens hem problematisch. Hij wees daarbij op'het problemen rond het schoonma ken van de Thijsseschool. Barendregt vertelde dat de nota aan uitstel, maar niet aan afstel onderhevig was. Over de schoonmaakaffaire trok hij het boe tekleed aan: „Dat hadden we niet naar buiten moeten brengen, daarmee schaad je een bedrijf en dat was niet de .bedoeling." Henk Beumkes kwam terug op de dis cussie die Poster een tijdje geleden met wethouder Daan Schilling voerde. „Een eigen visafslag op Texel zou vol gens Schilling een utopie zijn. Daar ben ik het volstrekt mee oneens en ik vraag me af of de vissers geen toe komst zien in een eigen veiling." Barendregt herhaalde de argumenten van Schilling nog eens: „Je moet de vis daar verkopen waar de kopers zijn." Rienstra vroeg of de bomen langs de Schilderweg wat verder gesnoeid kun nen worden, vooral vrachtwagens heb ben last van overhangende takken. Doppenberg zegde toe om komend voorjaar net als afgelopen jaar extra aandacht aan dit punt te besteden. Paul Kikkert (Texels Belang) wierp zich op als pleitbezorger voor de motoren uit het gemaal Waalenburg die ooit door toedoen van de gemeente ten onrechte aan een overkanter werden weggegeven. Kikkert vond dat er nu eindelijk eens stappen ondernomen moeten worden om die dingen echt terug te krijgen en stelde zich beschik baar als onderhandelaar. Barendregt wees de discussie van de hand. „Zo lang de oude motorenclub en het Wa terschap zich nog in een impasse be vinden kan de gemeente niets doen". Als hij aan dat standpunt vasthoudt zal het nog een tijd duren voor er wat gebeurt want bij het Waterschap is men van mening dat de gemeente eerst maar eens een duidelijk stand punt in moet nemen en dat zal Baren dregt, zelf hoofdingeland, niet onbe kend zijn Amerikaanse dollar 1 7 2,59 Engelse pond 1 7 3,63 Westduitse mark 100 71 111,— Franse frank 100 7 35,50 Belgische frank 100 7 5,32 Zwitserse frank 100 7134,50 Italiaanse lire 10 .000 7 15,80 Zweedse kroon 100 7 34,- Deense kroon 100 7 29,- Noorse kroon 100 7 34,50 Canadese dollar 1 7 1,84 Oostenrijkse schilling 100 7 15,88 Portugese escudo 100 7 1,50 Spaanse peseta 100 7 1,71 Finse mark 100 7 48,75 Joegoslavische dinar 100 7 0,40 Griekse drachme 100 7 1,35 Ierse pond 1 7 3,26 Australische dollar 1 7 1,81 De computerbeurs die zaterdag middag in d'Ouwe Ulo werd ge houden trok honderden belangstel lenden. „Het was zo druk dat we aan de oprichting van een gebrui kersgroep, wat onze bedoeling was, niet eens toekwamen", aldus Piet Raa, die samen met Jan Bran denburg voor de organisatie teken de. Kennelijk is er veel behoefte aan con tact tussen de verschillende computer gebruikers. De vereniging die opgericht zal worden zal dan ook absoluut niet merkgebonden zijn. Brandenburg en Raa willen overigens niet meer zijn dan initiatiefnemers, zodra de mensen bij elkaar zijn zullen anderen in een bestuur moeten plaatsnemen. Diverse bezoekers van de beurs heb ben ervaren dat beide computeren thousiasten zich niet op een merk wil len vastleggen. De vraag welk merk het beste is werd meermalen gesteld en alle keren niet beantwoord. „Dat komt niet alleen omdat we ons niet willen vastleggen, de persoonlijke om standigheden waarin een computer ge bruikt wordt kunnen zo enorm ver schillen dat het heel gevaarlijk is daar uitspraken over te doen". Mensen die zich in willen zetten voor de oprichting van een gebruikersgroep of die lid willen worden kunnen bij de winkels van Agter, Van Wijngaarden en Nauta een kaartje met hun naam en adres achterlaten, met hen wordt dan contact opgenomen. Ook kunnen ze Raa of Brandenburg bellen: (02220) 5292 of 4162. Medewerking De medewerking van de winkeliers was uitstekend. Agter presenteerde de Atari ST modellen, Van Wijngaarden zijn Commodore en IBM-compatible computers en Nauta een MSX- computer. DCS-Teletron uit Nijmegen had maar liefst tien verschillende modems mee- genomen, waarmee contact werd ge zocht met het Bulletin Board System dat Piet Raa enige tijd geleden al in werking stelde. Via dit telefonisch be reikbare systeem kunnen leden pro gramma's en actuele Texelse informatie oproepen. Raa zoekt aansluiting bij een landelijk net van dergelijke syste men. Op Texel heeft hij al 27 aan geslotenen. Tijdens de beurs waren er behoorlijk wat mensen die belangstel ling toonden. apin V-"' In de veerhaven 't Horntje arriveerde woensdag een drijvend ponton, het belangrijkste onderdeel van de noodaanleginrichting. Het ponton is op zijn plaats naast de bestaande fuikhaven gelegd. Later werden met een grote kraan ook de oprijplaten aangebracht. De noodaanleginrichtingen zullen half april klaar zijn voor gebruik. Ze zijn be doeld voor het laden en lossen van au to's, tweewielerverkeer en voetgangers gedurende de periode dat aan de dub beldeksfuik wordt gewerkt. De noodaanleginrichting wordt enkel- deks uitgevoerd. Alle verkeer maakt dus van hetzelfde trajekt gebruik, maar om dat de breedte royaal is, hoeven de ver schillende categorieën elkaar niet te hinderen. TESO zou de noodaanleginrichtingen na afloop van de werkzaamheden graag in stand houden, om een praktische lig plaats te hebben voor de veerboten die niet in gebruik zijn en als noodvooi ning voor het geval zich een defekt v doet met de dubbeldeks aanleginr tingHet staat echter nog allerminst of Rijkswaterstaat daarmee akkoord gaan. Op de bovenste foto van Dirk ter ziet men hoe het sleepbootje vat firma Daalder het ponton naar de pl< manoeuvreert, wat enigszins moeizi ging door het ijs in de haven. De twe foto toont hoe met de kraan de oprij ten worden aangebracht. De Texelse bowlers Yvonne Eelman en Peter Veldman speelden een trio- toernooi in „Rotterdam Hofplein". In dit 22 banen tellende bowlingcentrum was een grote groep bowlers aanwezig uit het hele land. Het toernooi werd verspeeld met handicapfactor, bere kend aan de hand van ieders normale gemiddelde. Yvonne Eelman heeft een handicap van 45, ze gooide goed, ga mes van: 136, 152 en 144 waren boven haar gemiddelde. Een totaal over vijf games inclusief de handicap van 868, dit is gemiddeld 174. Peter Veldman die slechts een handicap van 1 heeft, gooide 184, 165, 202, 206 en 183. Dit leverde op een serie van 945. Een ge middelde van 1891. De derde speler kwam uit Rotterdam om het Texelse trio compleet te maken. Helaas gooide hij zeer matig en daarom vielen de Texelaars ook net buiten de prijzen. Fridt Blanken brak tijdens de bestuursvergadering van de wel- zijnsstichting een lans voor het be houden van de jaarlijkse kermis op de Groeneplaats. Na de herinrich ting van Den Burg-centrum zou die mogelijk naar een andere, minder centraal gelegen, plaats moeten uitwijken en dat zou de gemeen schap wel eens flink wat minder geld kunnen opleveren. Zoals bekend worden uit de kermispot subsidies verstrekt aan het vereni gingsleven. Geen gering bedrag: over de jaren 1980 tot en met 1985 werd in totaal een bedrag van 7274.062,- aan investeringssubsidies door de WST uit- De Texelse politie heeft twee personen aangehouden die spullen van het wrak van de gestrande coaster Compass 1 hebben ontvreemd. Kort na elkaar werden een 20-jarige en een 45-jarige Texelaar verhoord in verband met de verdwijning van een koperen stuurko- lom en de bronzen kop van het stuur huis. Tegen beiden is proces verbaal opgemaakt. Het zijn de eerste twee aanhoudingen die in verband met de leegroof van het schip zijn verricht. De 20-jarige „jutter" heeft de koperen stuurkolom vermoedelijk samen met een andere Texelaar ontvreemd. Deze persoon moet nog door de politie wor den verhoord. De stuurkolom werd verkocht naar de overkant, maar is achterhaald en inmiddels door de Texelse politie in beslag genomen. Ook het voorwerp dat de 45-jarige man van boord haalde is in bezit van de politie. Door onderzoek kwam de politie tot deze aanhoudingen en de verwachting is dat nog meer personen zullen wor den verhoord. Het onderzoek is nog volop gaande. gekeerd aan 52 verenigingen en ins lingen, een gemiddelde van 745.67. per jaar. Ook voor dit jaar wordt wi op een dergelijke netto-opbrengst rekend. Bij het bespreken van het inrichtingsplan van Den Burg, kwal zijdelings de eventuele verdwijning de kermis van de Groeneplaats ter sprake. „Ook de middenstanders ei dorpscommissie zijn geen voorstam van handhaving", zo werd in een v noot gesteld. In 1987 zou een ande plaats voor de kermis noodzakelijk kunnen zijn. In aanmerking komen parkeerterrein aan de Emmalaan te Den Burg en het parkeerterrein aan Nikadel te De Koog. Fridt Blanken wenste in de gisterav gehouden vergadering alvast stellin nemen tegen dit voornemen. „Ver plaatsen van de kermis betekent d< de subsidies voor de verenigingen ger zullen worden. Op een andere plaats draait de kermis niet. We mi ten nu als welzijnsstichting aan de boom schudden", zo verklaarde hij De gememoreerde alternatieven za< niet zitten. Gerard Zijm, waarnemeo voorzitter van de WST, dacht dat fir kermis aan De Koog zo gek nog niMi is. „Daar loopt meer volk dan in D Burg", stelde hij. Blanken stelde di tegenover dat de kermis vooral voc de Texelaars zelf interessant is en minder centraal gelegen plek derha van negatieve invloed is op de opbrengst.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2