li! Informatiecentrum GAB: publiek kan rondneuzen WST beslist nog niet over geld voor manege Basiseducatie nog geen afzonderlijke sectie aal, Keijser en Stark aar nationale loegkampioenschappen interconcert Excelsior ERVOLG VAN PAG. 1 Panorama" informatie opieidi „Projekt 80" maakte indruk op plattelandsvrouwen „Rabbit Habit" winkel met ruime keus moderne heren broeken Molengat in dok Bridge Volgende keer door de deur? JINSDAG 25 FEBRUARI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ird Saai, Bert Keijser en Simon tark zullen Texel vertegenwoordi- en op de nationale kampioen- chappen ploegen die op 12 en 13 eptember in de Flevopolder zullen /orden gehouden. et drietal is aangewezen door het oordhollands ploegcomité, aldus ferd meegedeeld op de vrijdagavond „Rebecca" in De Waal gehouden ^vergadering van de oud- arlingenvereniging van de lagere idbouwschool, organisator van de _jaatselijke ploeg wedstrijden. De Texel- deelnemers kregen daar hun deel- imeformulier. Tijdens de vergadering erden de prijzen uitgereikt van de lo- ile wedstrijden. Die prijzen bestonden bekers die door de vereniging wer- in beschikbaar gesteld. Zoals bekend on Ard Saai de eerste prijs, Jan W. luvers de tweede prijs en Bert Keij- r de derde prijs. De beste ploegers igen bovendien prijzen, die beschik- lar waren gesteld door plaatselijke idrijven zoals Rab en TOC (die elk 0 liter gasolie gaven), P.C. Bonne, inkoopcentrale, Witte van We- nspyk en de fa. A. Bakker. De jaar- I rgadering van de oud-leerlingen ird slecht bezocht. Niet meer dan intig van de ca. 400 leden konden irden verwelkomd. Het programma- el na de pauze bestond uit de verto- van een videofilm over trekker- ikwedstrijden, waarvoor ook op Texel snemende belangstelling is. de bestuursverkiezing werd Anton itte herkozen. Christelijke Muziekvereniging celsior geeft zaterdag 1 maart in Bijenkorf in Oosterend het jaar- ;se winterconcert onder leiding Albert Kuik. Aan de uitvoering irdt ook meegewerkt door de imband van Excelsior onder lei- I van Henk Beijert. programma ziet er als volgt uit: .ooft nu den Heer, Psalm 150, arr. van Kammen. Opening door de voorzitter van lelsior, de heer Theo Medema. Twee marsen gez. met drumband: Gammel Jegersmarsj, Kjel Hagen; lubilissimo, Wim Laseroms. jezang 303, Henk van Lijnschoten. Sezang 400, Rob Goorhuis. fablaeux des Vosges, Meindert kei Song of Liberation, Jacob de Haan n rechte baan (mars), Joh. Wichers Jptreden drumband: a. St. Cecilia is, J.G. Schroën; b. Scotland ind, Henk Beijert; c. van Gemert s, H. van Boven; d. Fantasy, Henk ert; e. Indian Apachi, Henk Beijert; ispiraticn, Henk Beijert. Pauze. Crazy music in the air, Jacob de De Zilvervloot, Jef Penders Beatles memory, Lennon/Cartney, du Ruiseau More Latin sounds, arr. Randy k lahama blues, Lex Abel Slotwoord van de voorzitter De dag door Uwe gunst ontvan- Jan de Haan gevormd met ruimte voor wel 250 sen. Een dergelijke capaciteit is bijv. ig bij een familiereünie. Voor alle za- van Panorama geldt dat ze alleen luikt mogen worden door mensen ook in de jeugdherberg slapen. Om tselij<e zaalhouders geen concurren- lan ie doen kunnen plaatselijke vere- igen e.d. er dus niet terecht, (gedeelte aan de voorkant dat tot er de bedrijfswoning was, wordt (nderd in een „doe het zelf unit", |een min of meer apart gedeelte een groep kan verblijven en over n" voorzieningen beschikt. Je rest van de vleugel komen slaap- en er komt een groepskeuken bekoppeld kan worden aan een prblijf. Andere ingang loofdingang, nu nog via de poort binnenplaats, wordt dichtge- t. De nieuwe entree komt ter te van de huidige huiskamer. In de Je fase van de bouw, dus in de nde winter, zal de bedrijfskeuken en verbeterd, zal de grote eetzaal ee zalen worden opgedeeld en de bovenverdieping opnieuw in leid, waarbij de slaapzalen verdwij- pn plaats te maken voor kamers tes tot acht bedden. en die de dertiger, veertiger en br jaren als „trekkers" hebben |emaakt zullen ongetwijfeld hun uitwrijven als ze straks in Panora- fndkijken, wnat de gang van zaken gebouw zal in geen enkel opzicht loen denken aan het sobere, ope en (soms) strenge dat ken- nd was voor de vroegere jeugd igen. Toch wordt de basisgedachte verlaten: het bieden van verant- le verblijfsmogelijkheden voor een ig mogelijke prijs. Informatiecentrum arbeidsbureau: overzichtelijk ingedeelde rekken met folders en de mogelijkheid om te zoe- ken in de vacaturebank. Het arbeidsbureau te Den Burg is enigszins uit de „geheimzinnige amb telijke sfeer" getreden. Een deel van de voor het publiek bestemde infor matie bevindt zich nu niet meer in de werkvertrekken van de GAB- medewerkers, maar staat overzichtelijk opgesteld in de wachtzaal van het gebouw. De bezoekers kunnen nu dus vrijelijk rondneuzen op zoek naar de gewenste informatie, terwijl de mensen van het arbeidsbureau meer tijd vrij hebben voor hun bemiddelingstaak. Dat betekent niet dat er van persoonlijke contacten geen sprake meer is, want een praatje is evengoed mogelijk. De ruime wachtzaal van het gebouw staat nu redelijk vol met rekken infor matiefolders, studiegidsen en ander le zenswaardig materiaal. De brochures bevatten tal van onderwerpen: van mi nimumloon en CAO's tot alle soorten onderwijs. Daarnaast staat de videoap paratuur, die het bureau sinds enkele maanden bezit heeft, in een hoek op gesteld. Voorlichtende films naar keuze kunnen daar worden afgespeeld. Niet alleen films over bedrijven (bijvoor beeld over het werk in een supermarkt of zuivelfabriek) maar ook over onder werpen als solliciteren, sociale wetge ving en ontslagprocedures. Vacaturebank Voorts staat een vacaturebank op gesteld. Daarin bevindt zich een aan bod van banen bij overheid en be drijfsleven in heel Nederland en zelfs uit de emigratielanden. Dat betreffen dus vacatures die de werkgevers be wust voor het hele land of de hele provincie hebben vrijgegeven. Mensen uit het hele land, dus ook van Texel, kunnen naar die banen solliciteren. Dat is zelfs rechtstreeks vanaf het ar beidsbureau mogelijk, telefonisch. Overigens maken weinig Texelaars van deze mogelijkheid gebruik, omdat ve len liever niet van het eiland vertrek ken, aldus GAB-directeur A. Maas dam. Van de kant van de Texelse werkgevers is de interesse voor deze landelijke bank evenmin groot, maar in het hoogseizoen wordt er nogal eens van geprofiteerd, wanneer de voorraad Texelse vakantiewerkers raakt uitge dund. De vacaturebank met louter plaatselijke banen staat nog wel in de werkvertrekken opgesteld. Supermarkt „We zijn gegroeid van kruidenierszaak De plattelandsvrouwen van De Cocksdorp waren woensdagavond zeer onder de indruk van het „dis cussietoneel" dat voor hen werd opgevoerd door „Projekt 80". Dat is een groep studenten die door het land trekt om met behulp van toneel discussie op te roepen over de wapenwedloop. Een achttal studenten van het prtojekt was met decors en alle andere beno- digheden naar Het Eierlandsche Huis gekomen en voerde daar op aangrij pende wijze het stuk „Lading" op. Het gaat over een schipper die door ge brek aan opdrachten in de problemen komt en daarom bereid is onderdelen van raketten te gaan vervoeren. Dat leidt tot botsingen met actiegroepen en hij stopt met dit werk. Maar dat brengt hem opnieuw in moeilijkheden en hij moet personeel ontslaan. Na on derhandelingen met het ministerie wordt weer voor het omstreden ver- voerswerk gekozen en dat leidt ertoe dat het bedrijf weer draait, maar dat de schippersvrouw wegloopt. Het was een „open" eind en dat versterkte de behoefte om in gesprek te gaan. Die discussie (in groepen onder leiding van de studenten), verliep zeer geanimeerd en moest wegens het gevorderde uur voortijdig worden afgesloten. tot supermarkt", zegt Maasdam en daarmee lijkt hij de spijker op de kop te slaan. Hoewel de rekken vol folders overzichtelijk staan opgesteld en ook de brochures zelf over het algemeen heldere uiteenzettingen geven, kan niet iedereen evengoed uit de folders wijs- worden. Graag zou men die informatie nog even persoonlijk zien bevestigd door de vertrouwde stem van de „kruidenier", de dienstdoende GAB- medewerker dus. Geld om speciaal ie mand neer te zetten in de ruimte is er niet, daarvoor is het op Texel net even te kleinschalig. Maar zoals gezegd, de mensen van het arbeidsbureau blijven t bereid om de mensen met raad en daad bij te staan. Efficiënt Duidelijk is dat de totstandkoming van het „informatiecentrum" deels is inge geven door bezuinigingsredenen. Nu het publiek meer gelegenheid heeft zichzelf te helpen, komt er voor de medewerkers meer tijd voor gerichte bemiddeling. „Per jaar worden gemid deld ongeveer 3600 informaties ver strekt, 60% telefonisch en 40% aan de ^Kondernemers-akiiviteitën^^ „De Kleine Beurs" is voortaan geen winkel met tweedehands spullen meer, maar is veranderd in een „trendy" shop met de nieuwe naam „Rabbit habit". Verkocht worden vrije tijdskleding, affiches en keramiek. De huurders blijven dezelfden: Willem van Heeringen (30) en Gerrit Sman (32). Laatstge noemde zet boven de winkel aan de Kogerstraat zijn zeefdrukwerk zaamheden voort, hoofdzakelijk het bedrukken van shirts. De naam „Rabbit habit" is vrij wille keurig gekozen. „Hij klinkt leuk en is flitsend vorm te geven", aldus Sman. Dat flitsende moet ook slaan op het kleding assortiment, dat geboden gaat worden. Bij de opening, zaterdag om half tien, zullen zo'n vijfhonderd broe ken op de rekken staan uitgesteld. Het accent wordt daarbij gelegd op moder ne herenmode. Volgens Willem van Heeringen blijkt op Texel behoefte aan een ruimere keus op dat gebied te zijn. Het kleding gedeelte bestaat voor tachtig procent uit broeken, die voor een eenheidsprijs van ƒ49— worden verkocht. Er wordt samengewerkt met het bedrijf Barlou, dat in Amsterdam meerder vestigingen heeft. Verder wor den foto's en posters van films en pop verkocht en keramiek van een Zeeuwse potterie. „De Kleine Beurs" is ongeveer ander halve maand gesloten geweest, al viel dat niet echt op„ want de SOS- wereldhandel (sinds kort in het zelfde pand gevestigd) was wel open. Bijzon der is verder dat Sman boven de win kel een zeefdrukkerij heeft, door hem „De Zeef" genoemd. Daar bedrukt hij textiel (originele opschriften op shirt jes) en sinds enige tijd gebeurt dat ook voor opdrachtgevers van de overkant. balie, 300 per maand dus", rekent Maasdam voor. „De bedoeling is nu dit werk wat in te dammen, zodat die werkdruk omlaag kan. Nu komt er meer tijd om goed in te spelen op de binnenkomende vacatures. Het gaat erom om die zo efficiënt mogelijk af te handelen, zowel werkgever als werkne mer moeten tevreden worden gesteld. Er onstaat dus ook meer ruimte om contacten te onderhouden met het be drijfsleven. Er zijn best een aantal „sluimerende" vacatures, die je door een bezoek aan een bedrijf los kan krijgen. Bijvoorbeeld door arbeidstijd- verkortende maatregelen twijfelen sommige bedrijfsleidingen of ze wel of niet een nieuwe kracht zullen aantrek ken en een bezoekje kan die vacature wellicht losweken. Een arbeidsbemid delaar is te beschouwen als een verte genwoordiger die een zo groot moge lijke buit moet binnenhalen. Maar voe ling met de bedrijven, en ook met de scholen, houden is zeer belangrijk. Zo moeten we nu alweer bekijken of er straks in augustus weer een leerlingen bouwplaats van start kan gaan", aldus Maasdam. Op Texel is het plaatsingspercentage op het aantal binnengekomen vacatu res overigens prima, wil de directeur nog kwijt. Er is een rendement van 80% en dat is wel hoger dan het ge westelijk gemiddelde. Persoonlijke con tacten blijven belangrijk, stelt hij nog maals. „Mensen maken nou eenmaal graag een praatje, men moet eventueel kunnen uithuilen, al moeten we geen verlengstuk worden van het maat schappelijk werk", zo besluit hij. De dubbeldeks veerboot Molengat gaat 3 maart naar de Oranjewerf in Amsterdam voor een dokbeurt van drie weken, daarbij zal onder meer de afdichtingspees van de Voith Schnei der propeller worden vervangen en worden maatregelen genomen om her haling van de olielekkage te voorko men. Het onderzoek dat onlangs is uitgevoerd naar de oorzaak van dit verschijnsel heeft overigens nog niet tot volledige zekerheid geleid wat be treft de oorzaak. Horizontaal: Verticaal: 1. netwerk van lijnen 1. waddeneiland 7. opheffing van straf 2. dus (engels) 12. regel 3. konklijke zetels 13. eerste mens 4. jongensnaam 14. zoals de akten getuigen (lat.afk.) 5. toespraak 16. hij die deelt 6. militaire rang 17. persoonlijk voornaamwoord 7. strafwerktuig 18. onguur gezicht 8. eerwaarde heer (lat.afk.) 19. tweemaal 9. soort bes 20. bolgewas 10. tot en met (afk.) 21. deel van een franse ontkenning 11. personen van adel 22. hemellichaam 15. zangstuk 24. richting 17. aanwijzend voornaamwoord 26. machinepistool 23. geur 28. dicipel 24. praatjes, geleuter 29. lustoord 25. maatschappelijke groep 31. landtong 27. zacht 34. oneer 30. deel van de week 35. drietal 31. vloerkleed 38. waterpeil (afk.) 32. heilige stier 39. antwoord betaald (afk.) 33. schilderwerk op hout 40. ruime 35. blaasinstrument 42. graag 36. deel van het oog 43. naschrift (afk.) 37. agio 44. gelooide huid 41. frans persoonlijk voornaamwoord 45. selenium (afk.) 42. gewas 46. deel van de hals 46. vogel 48. adem 47. vogelprodukt 51. staaf van een hekwerk 49. heilige (afk.) 52. zandstrook aan de kust 50. familielid. Het bestuur van de welzijnsstich- ting voert eerst nog overleg met de gemeente alvorens besloten wordt geld uit te trekken voor de bouw van een overdekte manege. In het geding is een tijdelijke lening van ƒ172.750,-, die binnen drie maan den na de realisatie van het com plex aan de Akenbuurtsweg moet worden afgelost. Het WST-bestuur is er wel voor dat de stichting het geld krijgt toegescho ven maar kan niet alle financiële con sequenties van het begrotingsplaatje overzien en wil daarom eerst nog overleggen. Volgens de begroting zal een bedrag van ƒ52.750,- ontbreken, dat door middel van acties en verkoop van schuldbekentenissen bij elkaar moet worden gekregen. Die acties moeten vooral tijdens de bouw en rond de opening plaatsvinden. Wanneer de paardenliefhebbers niet geheel in deze opzet zouden slagen willen zij maxi maal ƒ25.000,- voor langere termijn lenen. In totaal heeft de Stichting Overdekte Manege Texel gevraagd om een rentedragende lening ter financie ring van de bouwkosten tot een be drag van ƒ204.000, -Verminderd met een reeds toegezegde gemeentelijke subsidie van ƒ31.250,- resteert het genoemde bedrag van ƒ172.750,-. Het WST-bestuur is geneigd om daar aan tegemoet te komen, zeker gezien de stichting in dit geval als „doorgee fluik" van gemeentelijk geld functio neert. Maar eerst moet meer zekerheid worden verkregen, alvorens het geld daadwerkelijk ter beschikking te stellen. De stand na de derde periode: Van Hoogen-Blonk 1006.83 Zevenhoven-Bakker 55.93 53.94 Bakker-Van Hoogen Fam. Hoogerheide De Laat-Van Empel Elzinga-Slijderink Ofrein-Kellner Fam. Chavonnes Fam. Van Sambeek De Brok-Ruigrok B-lijn: Beemsterboer-Backer 971.07 periodekampioen 949.36 52.74 935.90 926.13 924.81 882.45 842.32 840.45 752.92 51.99 51.45 51.37 49.02 46.79 46.69 41.83 Kooiman-Elzinga Langeveld-Blok Fam. Venema Fam. Van Heerwaarden 904.73 V.d. Brink-Beemsterboer 900.74 1003.51 55.63 periodekampioen 966.66 53.70 954.42 915.26 Het is onduidelijk of de basisedu catie een zelfstandige sectie van de welzijnsstichting Texel wordt of dat die als werkgroep een onder deel blijft van de sectie vormings- en ontwikkelingswerk. Tijdens de bestuursvergadering van de WST, gisteravond in het raadhuis, werd hierover flink gediscussieerd, maar een eenduidig voorstel werd niet op tafel gelegd. Wel lieten de meeste aanwezigen blijken niet zo maar een nieuw orgaan in het le ven te willen roepen. De werkers van het alfabetiserings- werk en Open School (op Texel straks opgaand in één 'basiseducatie') zijn daar wel voorstander van. Waarne mend WST-voorzitter Gerard Zijm stel de vast dat het in ieder geval wel zaak is om met de werkers goed overleg te plegen zodat men op één spoor blijft zitten. Administrateur van de welzijnsstichting Gijs Oskam vroeg zich af of er inder daad een Stichting Uitvoeringsorgaan Basiseducatie moet gaan komen naast de sectie vormings- en ontwikkelings werk (VOW). Naast de vraag of twee secties wel voldoende bestaansrecht hebben, zag Oskam praktische bezwa ren zoals de bemanning van het sec- tiebestuur. Als daarin de werkers plaats nemen, zou dat geen gewenste situatie zijn. Fridt Blanken wilde nog niet zover op de zaken vooruit lopen en stelde voor de feiten beter uit te werken. Zoals bekend willen de basiseducatie werkers (Mijkje Uittenbogaard, Goos Westerlaken en Siem Zijm) na de taak- scheiding tussen gemeente en WST hun werk het liefst ondergebracht hou den bij laatstgenoemde. Dat zou voor de hand liggen omdat basiseducatie op de eerste plaats vorming is en on derwijs pas daarna aan de orde komt, zodat het werk het best kan ressorte ren onder een instelling voor welzijns werk. In het voorstel dat nu op tafel ligt, is de gemeente formeel werkge ver, omdat de gemeenteraad zijn goed keuring aan een „educatief plan" moet hechten, maar advisering en uitvoering blijven berusten bij het particulier initi atief. De werkers hadden de vrees dat dit particulier initiatief zou verdwijnen. Volgens Fridt Blanken is die vrees on gegrond, omdat de gemeente blijft uit gaan van het werk zoals dat nu wordt verricht. Fam. Schuil Fam. Klip Rensebrink-Blok Alderlieste-Van Schie C-lijn: V.d. Kerkhof-Studulski Grootjen-Hooiberg Van Gent-Bakker Zevenhoven-Boere VaVi Empel-v.d. Molen Geus-Bakker Fam. De Jong Bakker-Festen Wielinga-Sonneveld Balk-Witte 852.13 843.90 832.37 791.38 53.02 50.84 50.26 50.04 47.34 46.88 46.24 43.96 56.36 52.54 51.86 1014.48 945.89 931.51 periodekampioen 924.19 51.34 917.41 50.97 888.80 49.37 49.09 48.58 45.14 45.05 883.74 874.49 812.69 811.01 Maandag 17 maart wordt de competi tie onderbroken voor het Ruitenboer- toernooi. Inschrijven voor ƒ7,— per paar bij secretaresse Marry Bakker. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in het gebouw van de landbouwschool aan de Beatrixlaan te Den Burg. Onbekenden forceerden een raampje, doorzochten een kamer, maar kwamen niet verder dan de diefstal van sleutels toebehorend aan de school.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5