(jrocn Twartrjexeh in het Toeristen betalen emeentelijke lening oor zwemparadijs ERUIT! WAT NU? DOE NIKS. WIJ DOEN ALLES. Elfstedenkruis voor vijftien Texelaars VOORSTEL B E Ei met vier dooiers! BEL DAN: U6-Ü222322 Voorwaarde: logiesverstrekkers moeten ook over de brug komen 1 heeft u nog vragen? CKf mo no nn Auto uit verkeer Politiek café in De Koog Met auto op het strand Trekker- en Motoren- vereniging vergadert op Texel HORECA VLEES TEXEL 90PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.060 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 (edactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans (opman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. (/oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. en W zullen de raad voorstellen om twee miljoen eschikbaar te stellen voor het zwemparadijs dat op itiatief van J. Jellema zal worden gesticht op het .erckeland bij De Koog. Het geld wordt toegekend de vorm van een lening tegen een rente van lechts 3%. Aangezien de gemeente dit geld eerst elf tegen een hogere rente moet lenen ontstaat een erlies dat het college wil dekken door verhoging an de toeristenbelasting met 5 cent per persoon er nacht, wat ongeveer ƒ90.000— per jaar oplevert. p deze wijze kost het de Texelse emeenschap geen cent en daar- tee is onthuld wat wethouder laas Barendregt bedoelde toen hij nlangs zei dat de financiële be- okkenheid van de gemeente bij ef zwemparadijs budgettair neu- aai" zou verlopen. oor de financiële bijdrage verwerft de imeente aandelen in de naamloze nnootschap waarin het zwemparadijs I worden ondergebracht. Bij het lorstel aan de raad (dat maandaga- ind a.s. eerst door de raadscommis- es voor welzijnsbeleid en financieel, :onomisch en technisch beleid zal Drden behandeld) is echter een na- ukkelijk voorbehoud gemaakt: ook it bedrijfsleven, waarbij in het bijzon- ir wordt gedacht aan logiesverstrek- rs, moet over de brug komen door •or tenminste twee miljoen gulden ndelen af te nemen. Totaal project it eigenlijke zwemparadijs waarmee n investering is gemoeid van 4,9 Ijoen gulden zal deel uitmaken van t totale project Kerckeland met luiten" voorzieningen die voor een )ot deel al zijn gerealiseerd. De feite- e totale investering bedraagt daarom 15 miljoen. De inbreng van Jellema zelf is bepaald op 1,7 miljoen. De ver wachting is dat 2,8 miljoen aan vreemd vermogen moet worden aangetrokken. Haalbaarheid Blijkens het 30 pagina's tellende rap port van het haalbaarheidsonderzoek dat door de Nederlandse Boekhoud Centrale is uitgevoerd, zullen de men sen het zwemparadijs jaarlijks 150.000 keer bezoeken; er worden 18.255 be zoeken van Texelaars geraamd. Dit is een zeer voorzichtige en in 'reder geval niet optimistische benadering. De zwembaddeskundige van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft zelfs uitgesproken dat de bezoe kersaantallen best wat hoger geraamd hadden kunnen worden. Per badbezoek van vier uur moet een bedrag van rond ƒ12— per per soon worden betaald. Kortingen tot 30% zullen gelden voor gasten Met ingang van 1 april 1986 wordt de beiaardenverzekering en de vrijwillige verzekering van h'et ziekenfonds opgeheven. Neem geen overhaaste beslissingen. Vast staat dat wij er voor garant staan dat u goed onder dak blijft. Ook als u zich particulier moet gaan verzekeren. U krijgt van ons ruim op tijd een passend advies, dat geheel aansluit bij uw persoonlijke omstandigheden. Toch nog ongerust? Bel dan onze gratis informatielijn: 06-0222322. Op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur. Dit is een publicatie van de samenwerkende ziekenfondsen Alkmaar - Den Helder en Omstreken, West-Friesland, Texel en Noord-Holland-Noord Ziektekostenverzekering. van bedrijven die aandeelhouder zijn. Een reductieregeling voor Texelaars is nog in studie en zal een belangrijk discussiepunt zijn in de verdere onderhandelingen die de gemeente gaat voeren. Van be lang daarbij is het lot van het bestaande openluchtbad Molen koog. De exploitatie daarvan zal ongetwijfeld te lijden hebben als gevolg de concurrentie van het zwemparadijs, zodat het de vraag is of het verantwoord is het Moien- koogbad in stand te houden. RST De Recreatiestichting Texel is betrok ken bij de ontwikkeling van de plannen op het Kerckeland. Van die kant is toe gezegd dat jaarlijks' ƒ150.000— zal worden bijgedragen, gedurende ten minste vijf jaar, met als tegenprestatie dat de kampeerders van de RST f3 korting krijgen als ze het bad bezoeken. Aandeelhouders welkom De initiatiefnemer is bezig meerdere participanten aan te trekken. Zowel grote als kleine bedrijven en ook parti culieren zijn welkom. Blijkens een voorbeeld in het haalbaarheidsrapport zou iemand met'drie bungalows (12 bedden) de maximale reduktie voor zijn gasten verwerven door deel te ne men voor ƒ2400,—. Als dat resulteert in één week extra verhuren per seizoen, zijn de kosten al ruimschoots gedekt. Er komen preferente en gewone aan delen. De initiatiefnemer wil dat vijf ton van zijn belang wordt geplaatst in preferente aandelen, die voorrang ge ven bij dividenduitkering. Geschat wordt dat de hotels voor ƒ150.000,— gewone aandelen zullen af nemen, de appartementengebouwen en bungalowparken voor ƒ700.000,—, de kampeerterreinen voor ƒ250.000,— Jellema zelf ƒ250.000,—, diverse parti culieren en ondernemers ƒ750.000,— en de gemeente dus f2 miljoen. Maximaal 800 personen kunnen zich tegelijk in het zwemparadijs vermaken. Om het maximale rendement te halen zullen de bezoekers drie keer per dag moeten wisselen. Wie langer blijft dan vier uur moet bij vertrek een toeslag betalen. Personeel De personeelsbezetting, bestaande uit een directeur, zes vaste medewerkers en twee part timers (totale loonkosten ƒ385.000,— wordt door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten krap ge vonden gezien de openstelling van 84 uur per week. Naast de personeels kosten zijn vooral energiekosten van betekenis: 3 ton per jaar. Volgens het onderzoek is bij de nu gekozen opzet sluitende exploitatie alleszins haalbaar. Het eerste jaar wordt nog een verlies geboekt van ƒ135.640— maar het tweede jaar wordt een winst verwacht van ƒ47.360,— en het derde jaar van ƒ128.450,—. De aanloopverliezen blij ven beperkt, vooral dank zij de bij drage van de Recreatiestichting, die overigens geen aandeelhouder wordt omdat de provincie dat niet toestaat. Er is verandering gebracht in de plan nen voor het zwemparadijs zoals ze enige tijd geleden werden bekend ge maakt. Naast een overdekt wedstrijd- bad (12 Zz x 25 meter), een golfslag- bad, waterglijbaan, waterpaddestoel, wildwaterkreek, sauna, solarium, mas- sagestralen en tal van andere attracties is nu ook een buitenbad geprojecteerd. De politie hield dinsdag in De Koog de auto van een 24-jarige vrouw uit Nie- dorp aan. De wagen had gladde ban den, versleten schokbrekers en moge lijk nog andere gebreken. De auto werd voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Iedereen heeft wet eens een ei met twee dooiers op zijn bord gehad. Een ei met drie dooiers is veel zeldzamer en van vier dooiers hadden we nog nooit gehoord, totdat we gisteren werden opgebeld door de 13-jarige Erik Jan Eve/eens uit De Cocksdorp. Toen hij tussen de middag een ei wilde bakken pakte hij uit het kippenhok van zijn vader een opvallend groot exemplaar, dat bovendien door zijn onregelmatige vorm opviel. Toen hij het grote ei stuksloeg op de rand van de koekepan bleken er vier dooiers in te zitten. Erik Jan, leerling bij het LBO, begreep dat hij te maken had met een bijzondere speling van de natuur. Hij at het half gebakken ei niet op, maar pakte het zorgvuldig in om te kunnen bewijzen dat zijn bijzondere ontdekking niet op fantasie berustte. Het ei met de viervoudige dooier trok de aandacht van ouders en leerlingen tijdens de biologieles, op de woens dag gehouden open dag van het beroepsonderwijs. Dinsdagavond a.s. wordt op initiatief van De Koog Promotion politiek café gehouden in ,,De Kuip" in de Dorpsstraat, aanvang 21.30 uur. Meer dere politieke partijen zullen worden uitgenodigd deel te nemen en het woord te voeren. Het staat vast dat wethouder Schilling van Texels Belang aanwezig zal zijn. Belangrijkste gespreksonderwerp is het zwempara dijs van Jellema. Een 34-jarige man uit Bussum ver maakte zich door met zijn auto (een Renault 4) op het strand bij paal 9 te rijden. Dat werd gezien door de politie die aanvankelijk op te grote afstand was om hem te kunnen aanhouden. Dat lukte wel toen de man het strand wilde verlaten en in het zand van de oprit bleef steken. Proces verbaal werd opgemaakt. De landelijke Oude trekker- en mo torenvereniging houdt zaterdag a.s. de jaarvergadering op Texel. De keus viel op het eiland omdat zich daar sinds kort een actieve afde ling van de vereniging bevindt in de vorm van de oude trekker- en motorenclub en omdat het eiland aardige attracties biedt die na af loop van de vergadering bezocht kunnen worden. De vergadering begint om half elf 's morgens in het haven restaurant van 't Horntje en zal naar verwachting door ca. 150 leden worden bijgewoond, waarvan veertig van Texel. 's Middags om twee uur gaat het ge zelschap met bussen naar Texels noordpunt waar instructie en de monstratie zal worden gegeven met het materieel van de KNZHRM. De ge plande vaart met de reddingboot zal echter wegens ijsgang niet kunnen doorgaan. Vervolgens zal een bezoek worden gebracht aan het agrarisch museum. Noteert U alvast: Vrijdag 7 maart opening Warmoesstraat 15, Den Burg - Texel Uw speciale persoonlijke uitnodi ging ontvangt U uiterlijk 4 maart Vijftien van de zestien Texelaars die aan de Elfstedentocht hebben meegedaan hebben de eindstreep op de Bonkevaart te Leeuwarden gehaald. Zij ontvangen allen het felbegeerde kruisje. Alleen Popke van Bruggen kwam niet tot elf stempels. Hij gaf in Franeker op. Alle anderen waren ruim tot rede lijk op tijd binnen. Niemand had echt problemen gekend, alleen werd unaniem geklaagd over het enorm slechte laatste stuk tussen Dokkum en Leeuwarden. Evenals vorig jaar was Sjors Jimmink weer in de eerste groep gestart (05.15 uur) en om 15.00 uur was hij weer te rug. Dat was iets langzamer dan vorig jaar. Jimmink verklaarde dat dat kwam omdat hij wat voorzichtig heeft gere den, omdat het ijs op sommige delen van het traject veel scheuren vertoon de. Bovendien reed hij het eerste deel in het donker alleen tot Hindeloopen. Hij vond de tocht iets zwaarder dan vorig jaar, van Franeker tot Dokkum nu pal tegerTdë "koude-oostenwind moest worden gereden. Van de ijzige kou ondervond de man uit Bargen overigens weinig last. Snelst Kees Kikkert heeft de tocht het snelst volbracht. Hij startte om zes uur en kwam tien over drie weer binnen. Rij dend met het startbewijs van Martin Visser was dat bijna twee uur sneller dan vorig jaar, toen hij overigens met een kapotte schaats kampte. De enige pech dit jaar was een val op zijn knie bij Sneek. Loek van Vliet arriveerde om 16.10 uur, nadat hij om 06.00 uur de schaatsen had ondergebonden. Van Vliet vond de tocht minder zwaar den vorig jaar. In Franeker kwam hij toeval lig zijn broer tegen en samen zijn ze toen verder geschaatst. Dirk Bakker uit Oudeschild kende geen problemen na alle voorbereidingen in de vele toertochten van de laatste we ken. Hij startte om ongeveer 6.45 uur en finishte om 16.30 uur. Zijn zoons Barend en Alfred volbrach ten de tocht in 131A uur. Het laatste $tuk over de Dokkumer Ee was zeer moeilijk, maar beiden waren zeer te vreden over hun debuut. Evert Hans Koom had de kaart van Douwe Dros gekregen en finishte precies na 10 V2 uur. Hij ondervond op een gege ven moment last van zijn enkel, maar de truc met de speelkaart tussen schoen en sok bracht opluchting. Dirk Eelman uit Den Burg startte een kwartier later dan Koorn met wie hij samen in een gastgezin vertoefde, maar finishte een kwartier eerder. Goed, maar toch niet sneller dan Evert van Benthum, zoals hij had aangekon digd. Tom Domhof kwam ongeveer om zeven uur binnen. Ook zijn tocht verliep prima: slechts één keer was hij gevallen en van de kou had hij geen last, hoewel hij zonder sneeuwbril reed. Dirk Drijver jr. was eveneens rond zeven uur binnen. In gezelschap Lees verder paginë 9

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1