Glansrol Jeroen Nauta in vlot gespeeld blijspel u besluit nemen ver niet-raadsleden i raadscommissies Amateurtje prima op dreef 'erzoek PSP aan andere partijen: aadsvergadering Klaverjasclub Den Burg ERVOLG VAN PAG.l /EMPARADIJS EXELS BELANG st 1 voor iedereen! „Open" kampioenschap loopcross in Dennen Buren boos over rioolslib bij achtertuinen Doorgereden Nieuwe afdeling bij Scouting: „bevers" Wereldgebedsdag Vergeten Priksleeën bij ijsclub De Koog 38NSDAG 4 MAART 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Texelse afdeling van de PSP vindt dat de plaatselijke politieke partijen moeten uitspreken dat in de raadscommissies die straks gevormd zul- worden, ook niet-raadsleden kunnen worden opgenomen. In een »f aan de andere partijen heeft de PSP om een dergelijke uitspraak zocht omdat het veel voordeel geeft als niet alleen de gekozen dsleden in de commissies zitting hebben. PSP vindt wel dat de personen die commissies zitten, op de kandi- inlijsten van hun partij moeten ben gestaan. egenstelling tot vroeger zitten te- woordig alleen gekozen raadsleden e commissies. Elke partij is in elke imissie vertegenwoordigd. Voor éénmansfractie als die van de PSP ikent het dat het raadslid Peter ker in alle commissies moet zitten, 'ijl een grotere fractie het werk isdag 11 maart, aanvang 19.30 uur, gadert de gemeenteraad. De agen- luidt als volgt: Vaststelling besluitenlijst van de ver tering van 11 februari 1986. a. Ingekomen stukken; b. Medede len; c. Beantwoording vragen. Vaststelling twee wijzigingen van de esverordening. Voorbereidingsbesluiten: jouwplan van de heer P. de Wit, 'dtlaan 3, De Koog; b. bouwplan mevrouw G.N. Eelman, „Breg- g"; c. bouwplan van de heer N. telief, Wilhelminalaan 21, Den g; d. bouwplan van de heer J. jw, Sommeltjesweg 1, De Waal. /aststelling bedrag per leerling voor openbaar speciaal onderwijs 1986. leslissing op beroepschrift van J. dema tegen weigering wvergunning. leslissing op bezwaarschrift van inzake volumebeleid voor zwem- Molenkoog. anschaf brandweermateriaal, ouw slachtplaats/noodslachtplaats Aanvullende rijksvergoeding ten be- 'e van de Jozefschool in Verband bouwkundige aanpassingen. (osten reorganisatie jenbestrijding Onrendabele gasaansluitingen. :erste resultaat werkgroep welzijns- Texel inzake taakscheiding WST- eente. )verzicht onvoorziene uitgaven, linderwetuitvoeringsprogramma. ixtra subsidie openbare bibliotheek )iverse benoemingen in verband benoeming nieuwe burgemeester. )ntslag ambtenaar van de burger stand. enoeming ambtenaar van de bur- stand. over meer fractieleden kan spreiden. De PSP heeft dan ook het meeste be lang bij een nieuwe regeling en heeft dit punt in zijn verkiezingsprogramma opgenomen. Meer voordelen Naast de spreiding van de werkdruk zijn echter meer voordelen verbonden aan het toelaten van niet-raadsleden in commissies, waardoor ook grotere fracties er voordeel van zouden kun nen hebben. De PSP wijst er in de brief aan de andere partijen op dat op deze wijze meer personen bij het raadswerk worden betrokken wat een gunstig effect kan hebben op de kwa liteit van de besluitvorming. Ook voor raadsleden die voor het raadswerk ei genlijk te weinig tijd hebben omdat ze een druk beroep uitoefenen zouden op deze wijze een beetje ontlast kunnen worden. Verder zou een gewijzigd systeem drempelverlagend werken voor het deelnemen aan raadswerk door ondervertegenwoordigde groe pen, zoals vrouwen. De regeling biedt Met een zeer hoge score van 7953 punten werd het koppel Jo Biesboer en mevrouw G. Ofrein eerst op de clubavond, waardoor ze nu de derde plaats in de totaalstand bezetten. Tweede werden Nel Koomen en Wil lem Bakker met 7302 punten die nu op de vierde plaats in de totaalstand staan. Als derde eindigden Nel van der Veen en Gep Douma met 7208 punten en met 7193 punten werden mevrouw Huisman en Bert Witte vierde. Gusta Linneman en Willem Koomen eindig den als vijfde met 6891 punten, waar door ze eerste staan in de derde periode. v, Stand derde periode: G. Linneman-W. Koomen 23213 12 Ofrein-Biesboer 23128 6 P. Veeken-D. Witte 22983 7 J. Vinke-J. Wiersma 22961 5 N. Koomen-W. Bakker 22691 9 Totaalstand: G. v.d.Slikke-J. Witte 121417 46 P. en M. van Heerwaarden 121347 45 G. Ofrein-J. Biesboer 121281 29 N. Koomen-W. Bakker 120732 48 R. de Ruwe-F. Hopman 119451 43 |de toeristenbelasting zit de ge- ite safe. De toeristenbelasting is ie jaar niet verhoogd. Als er nu 5 per overnachting bijkomt, zit men onder de „trend". Volgens het geprogramma kan dat best, want n staat wel degelijk dat de be- igen trendmatig mogen stijgen, al het college van die mogelijkheid usver geen gebruik gemaakt. Vast n houden aan het artikel bied vond hij niet reëel. Om de >udige reden dat er voor dit ter- leen initiatieven zijn ontwikkeld it Kerckeland door zijn centrale g en bestaande infrastructuur geschikt is. De besluitvorming deze zaak uitstellen tot na de ver- ig vond hij-onverantwoord. ,,Je dan zomaar weer een half jaar rop". ouder Zegers legde vervolgens erklaring af die veel van de be- in wegnam. Hij deed een nogal tochtelijk beroep op het vertrou- door erop te wijzen dat ook hij nening is dat het schoolzwemmén it bestaande niveau moet blijven de Texelse zwemmers (waaron- leden van de zwemclub) voor ociaal verantwoord tarief in het srecht moeten kunnen. Overigens nog blijken of het zwembad Mo- >g niet in stand kan blijven, i herinnerde eraan dat het thans ie college geen enkele welzijns- sning heeft opgeheven, in tegen- 8r zijn er alleen maar bijgeko- Wat hem betreft blijft het beleid opzicht ongewijzigd en hij zei meer weg te denken uit de Texelse raad. 'rij en onafhankelijk. zelfs dat hij anders niet op zijn plaats I zou willen blijven zitten. Toch vertrouwen Dat maakte blijkbaar indruk, want toen de commissieleden advies moesten uitbrengen bleek veel weerstand te zijn verdwenen, ledereen hield vast aan de eis dat het sociaal zwemmen behoorlijk geregeld moet worden, maar het groene licht wilde de meerderheid direct wel ge ven. ,,Als het hele college denkt zoals Zegers, ga ik akkoord", aldus Bakker. Terpstra was ook blij met Zegers' woorden maar hij wilde dat standpunt op papier hebben en dan van het hele college. Gerust was hij nog niet, maar hij liet weten over het Kerckeland te willen praten als vast staat dat in het artikel 11-gebied niets van de grond kan komen. Poster verwoordde andermaal zijn ent housiasme. Tine Krijnen bleek de woorden van Zegers geruststellend te hebben gevonden, al wilde ook zij dat het een uitspraak van het volledige college zou worden. Riet Huitema en Ate Rienstra gingen akkoord al vroe gen zij zich nog wel het een en ander af. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als het niet helemaal lukt om twee miljoen gulden aandelen bij het bedrijfsleven te plaatsen? Of als de exploitatie toch niet helemaal sluitend blijkt te zijn? Past de gemeente dan bij? Rienstra zei er echter het beste van te hopen. Zwemclub De bedenkingen van de commissiele den waren in niet geringe mate ver sterkt door een brief van zwemclub- voorzitter Dik Haker waarin de vrees werd geuit dat de belangen van het schoolzwemmen, clubzwemmen, zwemmen door ouderen, invaliden en door Texelaars in het algemeen niet in het zwemparadijs op betaalbare wijze behartigd kunnen worden. Aan de hand van citaten uit de krant werd aangetoond dat de Texelse bestuurders in het recente en verdere verleden ver wachtingen hebben gewekt wat de in standhouding van het bad Molenkoog betreft. Geconstateerd werd dat het zwemparadijs een toeristische verrij king zal zijn, maar voor de Texelaars een sociale verarming. Gezicht op de achtererven van de bungalows aan de Ankerstraat met op de voorgrond het gestorte riools/ib dat tot klachten van de buurt heeft geleid. de mogelijkheid om langzaam in het raadswerk te groeien, zodat de partijen een groter reservoir capabele en min of meer ingewerkte raadskandidaten kunnen vormen. Raadscommissies die niet alleen uit gekozen raadsleden bestaan, functio neren volgens de PSP in diverse ande re gemeenten tot tevredenheid. De PSP wil van de andere partijen nu een uitspraak, dus vóór de verkiezingen omdat goed- of afkeuring van een nieuw systeem niet moet afhangen van de nu nog onbekende fractiegrootte. Zaterdag 8 maart organiseert de Atletiekvereniging Texel voor de tweede maal het open Texels crosskampioenschap. Er wordt ge lopen over hetzelfde parcours als vorig jaar. Inschrijven is mogelijk van 13.30 tot ca. 14.15 uur in de kantine van Dennenoord. Er kan gestart worden in de volgende categorieën: jongens en meisjes tot en met 12 jaar (2,6 km), jongens en meis jes 13 tot en met 16 jaar (5,2 km), da mes (7,2 km), senioren (10,7 km) en veteranen vanaf 40 jaar (10,7 km). Ook voor recreanten staat deze wedstrijd open. Zij kunnen buiten me dedinging meelopen in de grote ronde en naar believen één, twee of drie ron den afleggen. De jeugd start om 14.30 uur. Daarna komen de overige lopers aan bod. De kosten zijn: jeugd f2- (leden ATV) of 73,— (niet-leden), overige deelnemers 73,— (leden ATV) of 74,— (niet-leden). Degenen die een herinnering aan deze wedstrijd en een uitslaglijst willen heb ben betalen 72,50 extra. Het ligt in de verwachting dat de opkomst groter zal zijn dan vorig jaar en zullen de plaat selijke coryfeeën op concurrentie van „overkantse" lopers kunnen rekenen. Bewoners van de Ankerstraat in Oosterend zijn verontwaardigd dat het Waterschap Texel een grote hoeveelheid rioolslib heeft gestort vlak bij hun achtererven. Ze heb ben zich daarover beklaagd bij ge meente, waterschap en provincie omdat ze bang zijn voor stank en vliegen en omdat ze niet tegen de ze rommel willen aankijken. Eén van de klagers is Jan van der Vis Azn. die onder andere de milieu afdeling van de provincie belde. Deze instantie vroeg op zijn beurt bij de ge meente om opheldering. Dat heeft in middels geleid tot contact tussen ge meente en waterschap, waarbij is af- gesprokën dat het slib bjnnen acht we ken zal worden opgeruimd. Rioolzuivering Het slib is afkomstig uit de hoofdwate ring waarop de oude rioolzuiverings installatie van Oosterend loosde. In de loop der jaren was de sloot min of meer dichtgeslibt - er stond nog maar wéinig water in - en tevens vervuild geraakt. De sloot moest daarop wor den „opgeschoond" mede omdat een goede afwatering van belang is voor de aangrenzende nieuwe wijk van Oosterend waar men af en toe met wateroverlast kampt. Het baggerkarwei werd uitgevoerd door het waterschap, op kosten van waterschap, gemeente en het Hoogheemraadschap Uitwate- rende Sluizen. Het werk werd bewust bij de huidige weersomstandigheden uitgevoerd omdat het drassige terrein gewoonlijk niet door kranen en ander rijdend materieel bereden kan worden. Op de bevroren grond ging dat inder daad beter. De ingezamelde bagger zal te zijner worden verwerkt in wegbermen e.d. maar is eerst opgeslagen om het water eruit te laten zakken. Tijdelijk Bij een vorige schoonmaakbeurt werd met de bagger een overbodig gewor den sloot gedempt, maar die mogelijk heid was er nu niet. Besloten werd daarom een tijdelijke opslagplaats te maken aan de rand van het terrein, grenzend aan de tuinen van de huizen van de Ankerstraat. Hier werd een gat gemaakt en de vloeibare drab tussen walletjes gestort. Dat was niet zo'n gelukkige plaats want de buurtbewo ners waren er allerminst blij mee, te meer omdat ze bij hun eerste contac ten met de autoriteiten de indruk kre gen dat de troep voorlopig zou blijven liggen. Acuut was de nood overigens niet want door de strenge vorst was de vloeibare massa snel veranderd in een harde reukloze korst. „Maar als het straks gaat dooien zitten we met die stinkende blubber. Ik kan me niet voorstellen dat je zoiets zomaar mag neergooien vlak bij woonhuizen", aldus Jan (van Toon) van der Vis, die vreest dat hij van de zomer niet aangenaam meer kan zitten in zijn tuin. Die vrees hoeft hij dus niet meer te hebben want mede dank zij zijn klacht heeft het waterschap beloofd de boel binnen acht weken op te ruimen. Overigens was voorafgaand aan de werkzaamheden vastgesteld dat het slib niet gevaarlijk is voor de volksgezondheid. Een tot dusver onbekend gebleven au tomobilist heeft zondag op het par keerterrein van paal 9 de personenauto van een inwoner van Den Burg aange reden. De wagen, een blauwe Opel, liep een forse deuk op in het linker achterportier en een sierstrip werd ver bogen. De wagen had de hele dag op de parkeerplaats gestaan. Scouting Texel krijgt een nieuwe afde ling. Naast welpen, verkenners, ro wans, gidsen en kabouters zijn er straks „bevers". Deze afdeling is be doeld voor jongens van 5-7 jaar. Die leeftijdscategorie was tot dusver bij de welpen, maar in de praktijk geeft dat problemen omdat ze voor het welpen programma eigenlijk nog te jong zijn. Onder andere het feit dat ze nog niet kunnen lezen, beperkt de mogelijkhe den voor het samenspelen met de wat oudere jongens in de groep. Voor de bevers, die elke week gedurende an derhalf uur bijeenkomen in het ge bouw van Scouting aan de Bernhard- laan, zal een speciaal programma wor den gemaakt. De kosten bedragen on geveer 76,— per maand. Voor informa tie en opgave kan men terecht in de herenmodewinkel van Zegel in de We verstraat. Hier staat ook een etalage pop met het uniform dat de bevers dragen. Als blijkt dat op tenminste tien leden gerekend kan worden, zal na de grote vakantie met de groep worden gestart. Vrijdag 7 maart is de dag van gebed over de hele wereld. De liturgie wordt elk jaar opgesteld door één van de landelijke comité's in de deelnemende landen, dit jaar Australië. Het Neder lands comité vertaalt en bewerkt de li turgie voor gebruik in eigen land. Ook op Texel willen de kerken hier samen aan deelnemen en wel in De Cocks- dorp op 6 maart om 20.00 uur in het gebouw naast de Nederlands Her vormde kerk en op 7 maart in: Den Burg om 20.00 uur in de Gereformeer de kerk; Oosterend om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk; De Waal om 20.00 uur in de Hervormde kerk; Den Hoorn om 20.00 uur in „Ons Huis"; Oudeschild om 19.00 uur in de Her vormde kerk. De oud-leerlingenvereniging van de Landbouwschool heeft verzuimd in het vergaderverslag in ,de vorige krant één van de bedrijven te noemen die prijzen beschikbaar hebben gesteld voor de winnaars van de ploeg wedstrijd. Naast Rab, TOC, P.O. Bonne, Aankoopcentra le, Witte van Wezenspyk en de fa. A. Bakker heeft ook Cebeco Handelsraad een premie toegekend. Priksleewedstrijden in maart. Hoewel het kwik nu overdag duidelijk boven het nulpunt is gestegen is er een kans dat de ijsvloer van de baan aan de Ni- kadel te De Koog nog voldoende dikte heeft om dit evenement woensdag te laten doorgaan. Vanaf twee uur 's middags zijn er wedstrijden voor kin deren (entree gratis) en 's avonds om zeven uur kunnen ouderen zich spor tief meten. De inschrijving daarvoor begint om half zeven en kost voor ie dereen 71,50. IJsclub De Koog heeft prikkers en sleeën beschikbaar. De Waalder toneelvereniging 't Amateurtje vierde zaterdag in dorpshuis De Wielewaal het 30-jarig bestaan met een blijspel van goede kwaliteit dat bovendien een zeer vlotte vertolking kreeg. Ac teur Jeroen Nauta gafBlijf zitten waar je zit" extra glans door een sublieme hoofdrol, waarin hij met veel mimiek en juiste timing het publiek tot bulderende lachsalvo's bracht. Bovendien werkte zijn prestatie aanstekelijk op de overige spelers, die zonder uitzon dering goed voor de dag kwamen. Kennelijk is het Texelse publiek aan het einde van een lange winter nog steeds niet verzadigd geraakt door de vele toneeluitvoeringen en an dere culturele avondjes. Zo'n 170 mensen vulden de zaal van de Wie lewaal en dat is zonder meer een goede opkomst te noemen. Mede uit financieel oogpunt kan 't Ama teurtje het zich niet veroorloven om meer dan een voorstelling te geven, zodat een volle bak en een daarmee corresponderende loterij opbrengst noodzaak zijn. Wanneer de vereniging er telkens in zou sla gen om een stuk en uitvoering van het kaliber van zaterdagavond op de planken te zetten, dan hoeft zij zich over de toekomstige publieke belangstelling geen zorgen te maken. „Blijf zitten waar je zit" is een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Au gust van Zuylen. De hoofdpersoon is wiskundeleraar Henri Latour (Jeroen Nauta), iemand die het liefst de hele dag in zijn studieboeken duikt en 's nachts over cijfers en meetkundige fi guren droomt. Dat komt onder meer schitterend tot uiting in een scène waarin de leraar een spelletje doet waarbij hij moeilijke getallen krijgt op gegeven die hij razendsnel met elkaar vermenigvuldigt. Met een stopwatch wordt zijn denktijd opgenomen. Wan neer Nauta in hoog tempo de bereke ningen „over hard" opratelt, krijgt hij van het publiek een open doekje. Sommige toeschouwers blijven schud debuiken, een enorme verdienste van Nauta, die met precies op tijd en op de juiste wijze uitgesproken teksten en met vreemde gezichten naar zijn me despelers of in de richting van de zaal, het publiek al zeer spoedig weet los te krijgen. Mimiek De speler in kwestie heeft waarschijn lijk nog een week nodig gehad om zijn gezicht weer in de normale plooi te krijgen. Zo lang hij zich op het toneel bevond bleef Nauta met merkwaardige zenuwtrekjes en onnavolgbare mimiek de ogen op zich gericht houden. Dat was wel een beetje jammer voor de andere spelers want ook die zetten stuk voor stuk een goede prestatie neer. De doorgewinterde Dirk Roeper speel de de vrijpostige en van een enorme snor voorziene journalist Marcel. Deze brengt met zijn vriendin een bezoek aan zijn oude vriend Henri. Wetende dat de wiskundeleraar in zijn omgang met vrouwelijk schoon zeer verlegen is durft hij het wel aan om Yvonne (gespeeld door Ria van Egmond) een nachtje bij hem te laten logeren. Het begin van vele dolkomische verwikke lingen, zonder dat het stuk banaal of oubollig wordt. Roeper behaalde een ruime voldoende in de voor hem toch bepaald niet bekende rol als journalist, een brutaal en eigenwijs type. Hij was zeer geloofwaardig. Natuurlijk Dat geldt evenzeer voor Ria van Eg- mond. Eenmaal verlost van de leiband van haar nieuwsjagende vriend, pro beert zij de onhandige en verstrooide Henri op zijn gemak te stellen en doet dat op zeer natuurlijke wijze. Dat komt in het laatste bedrijf tot een absoluut hoogtepunt als zij hem met een kus voor alle goede zorgen bedankt en de verschrikte leraar vraagt haar een zoen te geven. Een komische en ontroeren de scène tegelijk, die het publiek op het puntje van de stoel deed kruipen. Weinig van elkaar verschillende rollen waren weggelegd voor Hetty Beijert als tante Mathilde en Lida Vlaming als tante Christine. Hetty Beijert had de grootste rol als de tante die roet in het eten komt gooien bij de heimelijke lo geerpartij: tante op de bank en Henri bij Yvonne in de slaapkamer. Uitste kend gegrimeerd als oudere dame kwam Beijert goed uit de verf. Uit en kele zinsneden moest blijken dat zij van de twee tantes degene is die vindt dat Henri zich het beste aan zijn stu die kan wijden en niet naar vrouwen om moet kijken. Dat wordt in de ver dere tekst nauwelijks uitgewerkt, maar toch slaagde ze er in een stevige rol neer te zetten. Goed gevoel in de ko mische scènes en met enkele gilletjes zelfs zorgend voor schrikeffecten. Lida Vlaming had evenmin een uitge werkt karakter uit te beelden, maar dat vormde ook voor haar geen probleem. Ze speelde degelijk en was goed ver staanbaar, net als de andere spelers. Kees Zoetelief had als de driftige vader van de minderjarige Yvonne een rol die hem op het lijf is geschreven. Gedre ven door zijn antipathie tegen journa listen („door de wet beschermde gangsters") overvalt hij de arme Henri en vervalt herhaaldelijk in levensechte woede-aanvallen, waarbij Zoetelief nog roller aanliep dan hij in werkelijkheid is...Zijn boze blikken en woedende ge baren ondersteunden zijn verbale ge weld op perfecte wijze. Iemand die het hoofdzakelijk van haar gezichtsuitdrukkingen moest hebben was Thea Hin als de dienstmeid. Ze had weinig tekst en verdween meestal even vlot van het toneel als ze erop was verschenen, maar dat was juist het humoristische van haar rol. Zij be greep dat goed en haar veelbetekenen de blikken bij het verlaten van het to neel zorgden voor een grappig effect. Souffleuse was als vanouds Dien Plaatsman, onhoorbaar voor het pu bliek maar hopelijk wel voor de ac teurs, al wekten die niet de indruk dat zij haar steun hard nodig hadden. Jea- nette Klaver en Ank Plaatsman lever den goed werk af met eenvoudig, maar effectief grimewerk. Elrike van Esschoten had de regie in handen en gezien de rol ken nis, vaart en plaats op het toneel van de acteurs verdient haar voorbereiding een pluim.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5