Elfstedenrijders E/fstedenrijders in de bloemetjes Totaal 20 Texelse TEXELAARS ZET OP Catharina Zegeren mag naar WK powerliften Twee Texelaars reden zwart Schaatswedstrijden CVO-basisschool Toch twee Texelse deelneemsters Goede winstpartij dames Mareis Geldgebrek bedreigt deelname Timmerman en Mets in finale biljarten Rondvlucht boven Elfstedentocht succes igJINSDAG 4 MAART 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 /leer Texelaars dan wij in eerste in- tantie konden achterhalen behoor- en vorige week tot de deelnemers an de Elfstendentocht: Han Bak er (Scholleboe), Kees Dijkema, Si- ïon Appel en Bram de Ridder rachten het totaal aan officiële ixelse toerrijders op twintig. Hon- erden schaatsers deden de ronde ings de elf Friese steden zonder :artbewijs en onder deze „zwart- jders" bevonden zich twee eiland enoten. Jaap Zuidewind en Mi- hiel Lok lieten weten de tocht op eze wijze te hebben voltooid. q in de vier nog niet opgespoorde offi- ële deelnemers is Han Bakker waar schijnlijk de meest opmerkelijke. Inmid- ils 62 jaar oud reed hij zijn achtste fstedentocht en bemachtigde zijn sde kruisje. De zeer zware tochten n 1947 en 1963 reed hij niet uit. Op !t laatste moment sleepte Bakker een artbewijs via een zwager in de Hacht. Hij bewees nog immer zijn annetje te staan, want de routinier Itooide de tocht in dertien uur, een ir sneller dan vorig jaar. Daags erop kte hij al weer de koffers voor een dere schaatsmarathon: Bakker reisde naar Finland, waar hij deelnam aan alternatieve Elfstedentocht. ;es Dijkema, sinds 1977 werkzaam bij RIN, voltooide de tocht in twaalf Zeven uur 's avonds kwam hij er de finish te Leeuwarden. Na de itie van vorig jaar was Dijkema di- ;t lid geworden van de vereniging esche Elfsteden en had dus geen iblemen om aan een startbewijs te men. Dijkema vond het een heel )oie tocht, mede doordat hij alle ikken van de route al eens eerder ift geschaatst, maar dan telkens on moeilijker omstandigheden. Dijke- had een sticker van Texel opge- kt en kreeg daardoor menigmaal ten als ,,Heya Texel" toegeslingerd. Bevroren oog ion Appel raakte maandagavond plotseling in het bezit van een' irt die zijn broer „via via" had ver- rd en hem slechts een tientje kostte, f acht ging hij van start en tegen ien uur kwam hij aan. De laatste ki- ieters had hij bijzonder slecht zicht )r een bevroren oog, waaraan hij pas de volgende ochtend door de sarts liet helpen. ider succesvol was Bram de Ridder Eierland. Die moest in Franeker van ijs en was daarmee de tweede uit- er van de Texelse delegatie, twee zwartrijders Jaap Zuidewind Michiel Lok reden wel de volle ehonderd kilometer. „Een prachtige uvenis en de prestatie is gelijk. Je alleen het kruisje en dat is toch jammer", aldus Lok. Hij is verzot schaatsen en zou gek worden als ilechts voor de tv moest toekijken een zijvaart van de Zwette, een ki- eijeter na de start, stapte hij rond uur op het ijs en voegde zich ge ruisloos tussen de meute. Om half tien was hij binnen. Spannend was de on derneming wel. Vooraf gingen wilde verhalen over hooivorken die tussen de benen van de zwartrijders zouden wor den gestoken en met enige angst werd de eerste controlepost te Sneek tege moet gezien, maar dat bleek onge grond. Zuidewind had soortgelijke er varingen. Tevoren had hij geen oog dichtgedaan en was doodsbenauwd dat de politie hem van het ijs zou plukken. Het tegendeel was waar: de aanwezige politiemensen waren juist behulpzaam bij kluunplekken en andere obstakels. Hij schaatste de tocht in dertien uur. Overigens was het niet zijn bedoeling dat hij zonder startbe wijs zou vertrekken, maar zou hij de kaart overnemen van een goede kennis in Leeuwarden die wegens griep niet zou starten. Op het laatste ogenblik bleek de Elfstedenkoorts toch sterk ge noeg om de griepkoorts te verdrijven. Donderdagochtend werden onder idea le weersomstandigheden - zon, weinig wind en mooi ijs - de onderlinge schaatswedstrijden van de CVO-school verreden. Dat de Elfstedenkoorts nog goed in de benen zat, bleek wel uit de enthousiaste manier waarop iedereen (ook de kleuters) zijn beste schaats- been voorzette. Ook de „koek en zo- pie" verhoogde de schaatsvreugde in niet geringe mate. Uitslagen: Groep 3 (priksleeën): Jongens: 1. Ko Veltkamp, 2. Pascal van der Zwaag, 3. Pieter List. Groep 4: Jongens:. 1. Erik Sander Buitenweg, 2. Kees Jan van Groeni gen, 3. Ramon Daalder. Meisjes: 1. Liesbeth Brouwer, 2. Wendy Moor, 3. Saskia Spigt. Groep 5: jongens: 1. Edwin de Boer, 2. Dennis Schouwstra, 3. Steven Lemstra. Meisjes: 1. Dia Maat, 2. Nienke Scheuneman, 3. Chantal Molanus. Groep 6: jongens: 1. Erik Wuis, 2. Marco Witte, 3. Emile Keijser. Meisjes: 1. Leonie Daman, 2. Sylvia v.d. Kwaak, 3. Marleen Groen. Groep 7: jongens: 1. Jilles Eissen, 2. Hans Kraay, 3. Ronny van der Slikke. Meisjes: 1. Linda Moor, 2. Suzanne Kikkert, 3. Angelique Looyer. Groep 8: jongens: 1. Stephan Kikkert, 2. André Blok, 3. Suzanne van Leer- sum. Meisjes: 1. Ilonka Kuyper, 2. El- les Beyert, 3. Suzanne van Leersum. Finales schoolkampioenen: Jongens: 1. Stephan Kikkert, 2. San- der Schouwstra, 3, Jelle Visser, 4. An dré Blok. Meisjes: 1. Linda Moor, 2. Ilonka Kuy per, 3. Suzanne Kikkert, 4. Suzanne van Leersum. Tot het kleine percentage vrouwen dat de veertiende Elfstedentocht vol bracht behoorden toch twee Texel- sen, zij het dat beiden niet meer op het eiland woonachtig zijn. De één is de 22-jarige Ciska Stark die de tocht ook vorig jaar tot een succes vol einde bracht. Ciska voelt zich nog in hart en nieren Texelse, maar heeft zich als studente theologie en kele jaren geleden over laten schrij ven in het bevolkingsregister van Amstelveen. In vergelijking met vorig jaar vond zjj de tocht veel zwaander, maar finishte toch bijna drie kwartier sneller: ditmaal 13 uur en 20 minu ten. De tweede dame schaatste de tocht samen met haar echtgenoot, „het stuk tussen Bartlehiem en Dok- kum hand in hand". Het betrof Mie- ke Wisman en haar man Henk, te genwoordig woonachtig te Bilthoven. Het paar schaatste de afstand in 14 uur en een kwartier en kwam om kwart over tien in Leeuwarden aan. ,,/k ben trots op wat jullie hebben gepresteerdaldus wet houder Piet Zegers, zaterdagmiddag in café De Twaalf Bal- cken, waar de Texelse deelnemers van de Elfstedentocht werden gehuldigd. Het damesteam van basketballclub De Mareis speelde thuis tegen Advendo, dat de score opende. Daarna kwam Mareis aan bod en stond na de eerste helft met 11—7 voor. In de tweede helft ging het er fel aan toe. Beide partijen scoorden om en om. In de laatste minuten werd er aan Mareis- zijde flink gescoord: resultaat een overwinning van 27—18 voor de Ma reis. Score: K. Zegers 6 punten, R. Vinke 4 punten, J. Hoogenbosch 2 punten, M. Burger 15 punten. Het idee. om de eilandelijke deelnemers aan de „tocht der tochten" in de bloemetjes te zetten kwam van Dirk Koning van restaurant De Taveerne uit De Koog en van Joop Sutherland van Carita's Boutique in Den Burg. Ze wisten meerdere andere ondernemers ook enthousiast te krijgen en wel zo danig dat de Elfstedenrijders zaterdag niet alleen mooie woorden maar ook mooie geschenken in ontvangst kon den nemen. Alle rijders die in de gelegenheid wa ren aanwezig te zijn kregen een boeket bloemen, beschikbaar gesteld door Freek Halsema, een toegoedbon voor een drankje in de Beerekuil, een rolla de van slagerij Ott, een bon voor een diner bij De Taveerne, een fraaie jas van Carita's Boutique en het drankje ter plaatse werd aangeboden door Jeannette Korff van de Twaalf Balcken. Wethouder Piet Zegers was bereid het officiële tintje te verzorgen door het afsteken van een toespraak waarin hij zijn bewonering uitsprak voor „al die sterke mannen die bereid waren om af te zien en die tweehonderd kilometer hebben gezwoegd, gekluund, gevallen en opgestaan". Het was de wethouder (van onder andere sportzaken) wel op gevallen dat de marathonschaatssport ook op Texel een aangelegenheid is van mannen die niet meer tot de aller jongsten kunnen worden gerekend. De jongste jeugd was in de Texelse deel- nemersgroep dan ook helemaal niet vertegenwoordigd Moeder natuur Verder is het een feit dat de gemeente voor deze tak van sport niet of nauwe lijks geld hoeft uit te geven. Het water ligt er immers al en het hangt alleen maar van moeder natuur af of je daar op kunt schaatsen. Zegers ging ervan uit dat de meeste Texelaars die de Efstedenstocht dit jaar hebben gere den, ook de volgende.keer weer van Powerliftster Catharina Zegeren-Witte heeft in het weekend wederom een ti tel aan haar conduitestaat toegevoegd. Ze veroverde in Dordrecht op de open Zuid-Nederlandse kampioenschappen de eerste plaats in de klasse tot negentig kilogram. Catharina plaatste zich daarmee voor het wereldkampi oenschap dat in mei in Stockholm wordt gehouden. Of de Texelse topsportster daar heen gaat is nog te bezien. De beste vier po- werliftsters worden betaald door de Ko ninklijke Nederlandse Krachtsportbond (KNKB) en Catharina is nummer vijf. Zij moet dus zelf voor de reis- en verblijfs kosten opdraaien en dat gaat haar finan ciële middelen te buiten. Voor het vorige WK in Wenen, waarop Catharina derde werd in de klasse boven de negentig kilo zat zij met hetzelfde probleem, maar bracht een rondje langs Texelse mid denstanders uitkomst. Over een sponsor beschikt de powerliftster (nog) niet, dus zal wellicht weer een soortgelijke actie moeten worden gehouden. Heel 'mis schien kan dat van bondswege nog ver anderen: in de technische commissie, waarin ook Catharina zittin heeft, werd daarover vergaderd en toen kwam naar voren dat de vier door de bond betaalde dames liever met de bus, „zodat alle meiden meekunnen" willen gaan dan met het vliegtuig en vrij luxe te worden ondergebracht. Bovendien boeken de Nederlandse dames prima prestaties. Vo rig jaar werd achter de Verenigde Staten zilver gehaald in het landenklassement. De heren blijven bij die oogst achter, maar volgens Catharina Zegeren is ge bleken dat het KNKB-bestuur'het dames-powerliften niet zo ziet zitten, dus dat het budget anders wordt verdeeld is niet erg waarschijnlijk. onderdelen kniebuigen en bankdrukken behaalde ze respectievelijk 150 en 80 ki logram en bij het deadliften scoorde ze 175. Een totaalscore van 405 kilogram dus en dat is flink onder haar normale niveau. Bij het Europees kampioenschap van december (ook in Dordrecht) was dat nog 417,5 kilo in dezelfde gewichts klasse en bij het WK in mei zelfs nog 440 kilogram. Toen kwam ze weliswaar in een hogere gewichtsklasse uit, maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. Cathari na woog voor de start van het kampi oenschap precies 88.8 kilogram. Geen nerveuze toestanden rond haar gewicht dus, toch werd haar concentratie aange tast. Dat gebeurde direct al bij het on derdeel kniebuigen. Eén van de vangers (die op^signaal van de arbiter bij het sta ken van een poging het gewicht moeten opvangen) beging in diens eigen zenu wen de fout te vroeg het gewicht beet te pakken. Weliswaar kreeg de ex- Europees kampioene een herkansing maar die moest binnen drie minuten plaatsvinden en dat was te snel om een geslaagde poging te kunnen doen. Deze actie verstoorde haar ritme en concentra tie en kostte de kracht om op de top pen van haar kunnen te presteren. De voorrondes van het Texels bil jartkampioenschap voor heren met moyennes tot 1,50 zijn, in tegen stelling tot andere berichten, gespeeld in café De Kuip te De Koog. Het aantal van tien deelne mers viel tegen, maar de spanning was er niet minder om. Gestreden werd in twee poules van vijf deelnemers om 30 caramboles, waarna de twee besten uit beide poules in kruisfinales uitmaakten wie in de finale zouden komen. Evenals de andere bil jartfinales wordt die in café Loodsmanswelvaren in Den Hoorn ge- de partij zullen zijn, al zou hij persoon lijk graag zien dat de tocht één of meerdere winters niet kan worden ge houden, zodat de Elfstedentocht zijn bijzondere en exclusieve karakter houdt. Gebleken is dat nog meer Texelaars dan in de krant was vermeld, de Elfstedentocht hebben gereden. Deel nemers die tot dusver niet zijn ge noemd waren Kees Dijkema, Siem Ap pel, Bram de Ridder (die de tocht niet uitreed maar volhield tot Franeker) en de 62-jarige Johan Bakker van Scholleboe. Op de foto de zojuist ge huldigde Elfstedenrijders, voor zover ze op dat moment bij elkaar gebracht konden worden. Het in allerijl uitgevoerde idee van Tessei Air om met een vliegtuigje de Elfstedentocht vanuit de lucht te volgen, bleek een meer dan be hoorlijke reactie op te leveren. Ze ven vluchten werden volgeboekt, wat betekent dat 35 personen een rondvlucht boven het Friese spek takel hebben gemaakt. Niet alleen Texelaars maar ook mensen uit de kop van Noordholland reageerden op het berichtje dat slechts één dag tevoren in deze krant en in het Noordhollands Dagblad ver scheen. Tessei Air-directeur Bob Rienks noemde dat een geweldige respons. ,,De mensen waren enorm enthousiast. De Wadden zee lag vol met ijs en het eilandje Griend was omzoomd met een enorme plak ijsschotsen, zodat al op de heenweg het nodige was te genieten. En dan natuurlijk Fries land zelf. We begonnen bij Harlin- gen en volgden het noordelijke deel van de route tot Bartlehiem, vervolgens naar Leeuwarden en dan via Franeker weer terug". Vrijwel alle toestellen zitten in on derhoud, zodat slechts met één vliegtuig werd gevlogen. De tijds duur van de vluchten bedroeg bij na anderhalf uur. Om negen uur werd voor de eerste maai opgeste gen en om vijf uur was de laatste rondvlucht ten einde. Rienks toon de zich zo opgetogen over de on derneming dat hij het plan heeft om ook met de catamaranronde om Texel zoiets te organiseren. houden. Poule 1 werd gewonnen door R. Terweij, met J. Hennink als tweede. Poule 2 werd gewonnen door J.W. Timmerman en eindigde J. Mets als tweede. De donderdag gespeelde kruisfinales waren zeer spannend en haden beide de uitslag 30 tegen 29. De winnaars zijn J.W. Timmerman en J. Mets. Zij spelen zondag 9 maart hun finale. Sportschool Intussen slijpt Catharina in Sportschool Texel, die ze sinds december zelf runt, aan haar vorm voor de naderende WK. Nu zij de hele dag op de sportschool aanwezig is, zijn haar mogelijkheden sterk verbeterd. Niet alleen is het werk gezonder dat het vertoeven in de vette baklucht van de snackbar waar zij werk te, en kan zij wanneer zij wil over alle mogelijke trainingsfaciliteiten beschikken, ook is de begeleiding optimaler. Haar huisarts, apotheker en fysiotherapeut houden hun conditie in de sportschool op peil en zo zijn de contacten en ad viezen veel intensiever. „Dat heb ik sterk nodig. Met alleen maar hard trainen kom ik er niet", aldus Catharina. Desondanks waren haar ereresultaten af gelopen weekend tegenvallend. Op de Jentale opkikker voor de Texelse schaatsers bij het binnenrijden van Franeker com- oiet Texelse vlag.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9