Cjroen Tjwartsjexels in het harL, D 66-enquête leverde 764 inzendingen op Windsurfclub kan op dijk accommodatie neerzetten Organisatoren tevreden Overname oude PEN-kantine is uitkomst Gemeente garandeert „sociaal zwemmen" Tussen dijk en duinenrij ?rschil van mening Campagne VVD op Amerikaanse toer Nr. 10.063 DINSDAG 11 MAART 1986 idactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. liten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, Bk van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans ipman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. or advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg efoon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60 398. e enquête die de plaatselijke afdeling van D'66 op Texel jeft gehouden, heeft 764 ingevulde formulieren opgeleverd, at is aanmerkelijk meer dan de organisatoren hadden ge- oopt en zij beschouwen de aldus aan het licht gebrachte leningen dan ook als redelijk representatief. in de hand van de enquêteresul- ten zal het verkiezingsprogram- van D'66 worden samengesteld, t zal met spoed gebeuren zodat programma binnen een week in publiciteit kan worden bracht. als bekend liet D'66 op de adverten- pagina van de Texelse Courant van februari een enquêteformulier af likken dat anoniem kon worden in- vuld waarna het kon worden ge- cht of kosteloos opgestuurd. Dat is t volgens de spelregels van een ite enquête want voor een repre- itatief resultaat moeten de enque- rs de mensen zelf benaderen na ze or een volkomen willekeurig (toe- systeem te hebben uitgekozen. stuitte echter op organisatorische iblemen. Toch hebben de D'66 msen zoveel mogelijk mensen zelf paderd en langs deze weg werden ingevulde formulieren verkregen, feit èn het zeer grote aantal formu- door Klaas Bonne k, zei Jan, de lepelaar <iog amper op z'n stekkie dat groene volk dat loopt al weer t een bordje of een hekkie spannen rollen prikkeldrééd de blompies en de bijtjes bidden in d'r groene hoed het eerste nest met eitjes loop je even naast het pad n zie je weer zo'n tronie die jaagt je as een loopse hond )iet uut de kolonie in het najaar is er dan t jam in de reclame mag je even in de Muy een emmertje met bramen i, het is maar goed, zei vrouw Katrien die mense d'r nog benne 's zag je straks geen feugel meer de duuntjes of de dennen denk es om ons nageslacht nt heus, mien beste kerel houwen net zo goed as wij een kwiksteert of een merel de lepelaar die komt hier nog ik zij de feuge/wachter as je dat niet in wil zien kom je d'r wel achter nt as je ooit de pijp uitgaat memoreert de priester Jan, die is gelukkig stil ar ik hoor nog we! een liester. -voor Texel. Stem V.V.D. lijst 4. De V.V.D. vindt dat de 47000 toeristische slaapplaatsen daad werkelijk moeten worden ingevuld. Daarom een goede raad Stem Lijst 4! lieren dat door opsturen of brengen binnenkwam wettigen echter de me ning dat de aldus vergaarde opinies in brede kringen op Texel leven en dat de politieke partijen daar niet omheen kunnen bij het bepalen van hun beleid. Persoonlijk bezoek van een enquêtrice kregen 19 mensen in Oudeschild, 15 in Oosterend, 13 in De Waal, 15 in De Cocksdorp, 11 in De Koog, 17 in Den Hoorn en 38 in Den Burg. Bij deze be zoeken werd aan de deur ook nog het nodige mondelinge commentaar verno men op het reilen en zeilen van de ge meente en daarvan zal bij het sa menstellen van het verkiezingspro gramma ook gebruikt worden ge maakt. Naar verhouding veel inzendin gen waren afkomstig van mensen die buiten Texel wonen, maar hier al jaren hun vakantie doorbrengen. Aanmerkingen Volgens Nico Erwich die de enquête organiseerde zijn er praktisch geen ne gatieve reacties geweest op het initia tief. Wel was er van enkele inzenders commentaar op het karakter van som mige vragen. Dergelijke aanmerkingen werden meestal in een begeleidende brief verwoord. Zo vond iemand dat vraag 1 („Moeten de Teso-tarieven trendmatig blijven stijgen?") niet best. Je kunt wel vinden dat de tarieven niet mogen stijgen maar wie betaalt dat? Van rijkswege hoeft men nergens op te rekenen en als de gemeente zou bijspringen, zou dat verhoging van plaatselijke belasting (baatbelasting?) betekenen. Het baseren van beleid op het antwoord van een aldus gestelde vraag is dan. ook vragen om moeilijk heden, aldus de kritische invuller. Op de vraag over de tariefstijgingen bij Te- so antwoordde 87% afwijzend, 10% zei ja en 3% had geen mening. Slechtweervoorzieniningen Voor zover daar nog twijfel over bestond kunnen onze plaatselijke T bestuurders er vanuit gaan dat een rui me meerderheid van de bevolking vindt dat de gemeente plannen moet ontwikkelen (of ondersteunen) op het gebied van slechtweervoorzieningen zoals op Ameland. 67% zei ja, 19% nee en 14% had geen mening. Op vraag 3 („Bent u voor verhoging van toeristenbelasting als de gemeente voorzieningen wil treffen om het toe risme meer te bevorderen"?) antwoord de 42% ja, 45% nee en 13% had geen mening. Enigszins verrassend was het antwoord op de vraag of op Texel gebieden mo gen worden aangewezen als Nationaal Park, Nationaal landschap of als grote landschappelijke eenheid. Toch nog 30% antwoordde ja, 60% nee en 10% had geen mening. Uit de enquête bleek verder dat 73% van de mensen vindt dat de gemeente in het aan Texel toegewezen gedeelte van de Waddenzee inspraak moet krij gen bij het afgeven van visserijvergun ningen. 11% antwoordde op deze vraag nee en 10% had geen mening. Ombudsman Nauwelijks een meerderheid is er voor stander van dat op Texel een onpartij dige ombudsman (of ombudsvrouw!) wordt benoemd die geschillen en pro blemen tussen gemeente en burgerij probeert op te lossen: 51%. 36% zei nee en 11% had geen mening. Op de vraag of in het seizoen een per manent bemande polikliniek op Texel moet komen, antwoordde 65% in stemmend, 29% zei nee en 6% had geen mening. Inspraak Wie mocht denken dat „iedereen" meer inspraak wil hebben zal zich mo gelijk verbazen over de antwoorden op de vraag of het publiek spreekrecht moet krijgen in de openbare raads- en commissievergaderingen. Daar is, al- - thans volgens deze enquête geen meerderheid voor want 40% ant woordde ja, 45% nee en 15% had geen mening. Oud en jong De helft' van de mensen die de enquê te invulden is tevreden over de aan dacht die aan de bejaarden op Texel wordt besteed, 23% was niet tevreden Lees verder pagina 7 De Texelse VVD-afdeling maakte gisteren verkiezingspropaganda volgens een methode die uit de Verenigde Staten is overgewaaid. Raadskandidaten trokken samen met menspn van het landelijk VVD-promotieteam langs alle dor pen om met mensen op straat in discussie te gaan onder het motto „Als de toekomst je lief is". Leider Otto Prodon van het landelijke campagneteam: „Kenmerkend voor dit systeem is dat de mensen van de par tij zelf naar de kiezer gaan. Ze maken een praatje, wijzen op het belang om in ieder geval te gaan stemmen en ho pen op discussie over plaatselijke pro blemen. We houden het wel zo vrijblij vend mogelijk; we dringen niemand iets op." De landelijke en de lokale VVD-ers maakten gebruik van een busje dat in eerste instantie een standplaats kreeg op de markt in Den Burg. Er werd al lerlei promotiemateriaal uitgedeeld, zo als folders, stickers, ballonnen, biervilt jes en zakjes bloemzaad. De plaatselij ke kandidaten die aldus de boer opgin gen waren Erna Eelman-van der Kooi en Willem Bakker. Lijsttrekker Klaas Barendregt en derde man Jan Zuide- wind waren verhinderd. Om begrijpelij ke redenen legden de kandidaten en hun landelijke partijgenoten er de na druk op dat het in de plaatselijke poli tiek belangrijk is om op mensen te stemmen die de steun en contactmo gelijkheden hebben van een landelijke politieke partij. Op de foto, die we op de markt namen, ziet men het team in actie bij het ondernemen van een (niet geslaagde) actie om een PvdA- sympathisant voor het liberalisme te winnen. De leden van windsurfclub Texel hebben ingestemd met de finan ciering de nieuwe demontabele accommodatie op de dijk nabij het strandje van Dijkmanshuizen. Vorige week gaf de provincie, na af wijzing van het bezwaarschrift van werkgroep Landschapszorg, groen licht voor de plaatsing en kon het bestuur van de club spij kers met koppen gaan slaan. Omstreeks half april hoopt de club het gebouw neer te zetten. De accommodatie zal gedeeltelijk tweedehands zijn: van de PEN wordt de oude kantine, die bij de eleetriciteitscentrale staat, overge nomen. Drie nieuwe „schakelu nits" voor kleed- en bergruimte completeren het gebouw, dat elk seizoen tot november mag blijven staan. De totale investering be draagt /71.006,05. Dat is aanmerke lijk lager dan bij de eerste financië le opzet. Toen werd bijna f110.000,- geraamd. Maar door het mislopen van een fiks subsidiebedrag van de provincie moest het bestuur een andere oplossing bedenken. De grootste besparing is veroorzaakt door de overname van de kantine. Nu de leden zaterdagavond tijdens een vergadering in Calluna nabij De Koog akkoord zijn gegaan met de financiering, lijkt niets de uit voering van de plannen nog in de weg te staan. Daarmee komt dan een einde aan een lange weg. De eerste plannen voor een volwaardige eigen accommodatie dateren van 1978. Met de groei van het ledental werd de behoefte daaraan steeds sterker. De plannen stuitten echter op bezwaren, eerst uit politieke en vervolgens ook uit planologische hoek. De bouw van een onderkomen van zo'n 100 m2 was strijdig met het bestemmingsplan buitengebied, dat niet meer dan 50 m2 toestaat. In een nota, opgesteld met steun van de Texelse en Provinciale Sportraad en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV), werd duidelijk ge maakt dat een royaal gebouw beslist noodzaak is, gezien het aantal leden, en dat niet hoeft te worden gevreesd voor het opstarten van grootschalige watersportactiviteiten. Dat was met name de vrees van de werkgroep Landschapszorg. Een woordvoerder van de werkgroep vertelde voorzitter Gerrit Spanhaak van de windsurfclub gerustgesteld te zijn en zegde toe niet verder in beroep te zullen gaan. Het plan dat nu ter tafel ligt is het re sultaat van goed overleg tussen de vereniging, gemeente en Waterschap Texel. De dienst gemeentewerken zorgt voor het asfalteren van de dijk, de aanleg van een parkeerterrein en van een toilet, het waterschap houdt toezicht en de windsurfclub zorgt voor de nieuwe accommodatie. Aan het plan zijn dan ook nogal wat eisen verbonden. De zeewerende functie van de dijk mag niet op de geringste wijze worden aangetast en dat houdt onder meer in dat een dikke laag asfalt noodzakelijk is voordat er gebouwd mag worden. In totaal zal gemeentewerken 200 m2 dijk asfalteren. Uit oogpunt van verkeers veiligheid wordt aan de overkant van de weg, een parkeerterrein gemaakt. Het parkeren van auto's langs de dijk zal voortaan uit den boze zijn. Welis waar moeten de surfers nu met plank en zeil de weg oversteken, maar het voordeel is dat het naderende verkeer dat geruime tijd van te voren kan zien aankomen en niet in het uitzicht wordt belemmerd door geparkeerde auto's. Lees verder pagina 2 Linkerzijgevel Achtergevel Voorgevel Rechterzijgevel Zó gaat de demontabele, nieuwe akkommodatle van de windsurfclub er uit zien. Duidelijk is te zien dat de voormalige PEN-kantine feitelijk uit vier eenheden bestaaten dat er drie „units" aan vast worden gekoppeld. Het geheel staat op bielzen op de dijk. ,,Wij garanderen de handhaving van het huidige niveau van het schoolzwemmen; de zwemsporttoepassing in vereni gingsverband alsmede een sociaal tarievenstelsel voor de ei gen bevolking, waarbij wij streven naar de handhaving van het zwembad Molenkoog. Voorts zullen wij ten aanzien van het gebruik van het zwemparadijs te De Koog proberen te bewerkstelligen om ook hier voor de eigen bevolking tot een sociaal tarievenstelsel te komen. Bij de onderhandelingen zullen wij ons hiervoor hard maken". Aldus B en W in het pré-advies aan de gemeenteraad waarin wordt voor gesteld een lening van 2 miljoen tegen 3% rente beschikbaar te stellen voor het zwemparadijs op het Kerckeland nabij De Koog. Met deze toezegging verwacht het college de bezwaren uit de weg te hebben geruimd die in de vorige week gehouden commissiever gadering werden geuit. De raad vergadert hedenavond over dit onderwerp, dat als punt 21 aan de agenda is toegevoegd. Zoals bekend wordt van de raad een principe uitspraak gevraagd. De twee miljoen zal niet worden verstrekt als zou blij ken dat het bedrijfsleven niet ten minste voor hetzelfde bedrag aan aan delen afneemt.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1