Geen plankenkoorts voor vee! publiek in grote zaal f Bemesting wintergranen: tijdig stikstof strooien jp LAND BOUW Personeelstoneel Samen Eén: RWS-dienstkringhoofd C.P. Harting overleden Pizzeria Venezia met dertig pizza's ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Gouden medaille voor slagerij Blauw Ijsbond reikt prijzen uit VERVOLG VAN PAG Windsurfclub ,WAT IK ZEGGEN WOU..' Geleuter! Rijke mensen en gewone mensen Dit jaar geen Holland Surf pool Lezing voor sterrenkundevereniging Bowlingavond alleenstaanden Stem 19 maart op een dorpsgenoot U vindt ze bij Texels Belang Lijst 1 voor iederee PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 MAART II De winter heeft de aftocht geblazen zodat er weer gelegenheid komt om de wintergranen te gaan bemesten. Uit onderzoek en praktijk blijkt dat voor goede opbrengsten een vroege stikstofbemesting voor wintergranen van groot belang is. Stikstof zorgt voor vervroeging van het gewas en geeft tevens een opbrengstverhoging. Zolang de temperatuur van de grond nog laag is werken de bacteriën langzaam. Direct opneembare voedingsstoffen vanuit kunstmest zijn daarom noodzakelijk. Afhankelijk van de bemestingstoestand van de grond moet naast stikstof ook aandacht worden besteed aan fosfaat en kali. Beide meststoffen (in direct opneembare vorm) dragen er toe bij dat de wintergranen vlot gaan groeien. Een mengmeststof heeft de voorkeur als eerste gift. Hoeveelheid stikstof De hoeveelheid stikstof die gestrooid moet worden hangt af van de hoeveel heid stikstof in de grond. Als eerste gift voor wintertarwe wordt 140 kg zui vere stikstof per ha geadviseerd minus de hoeveelheid in de grond. In praktijk zal dit neerkomen op ongeveer 80 tot 100 kg zuivere stikstof per ha. Dit komt overeen met 300 tot 400 kg cal- cammonsalpeter. Of 400 tot 500 kg van de mengmeststof 20 - 10 - 10 Voor winterrogge wordt als eerste gift geadviseerd 100 kg/ha zuivere stikstof minus de bodemvoorraad en voor win- tergerst 120 kg stikstof minus de bo demvoorraad. Later in het groeiseizoen BK.ondernemers-aktiviteiten^ Den Burg is een pizzeria rijker. Donderdag om vijf uur worden aan de Kogerstraat, op de plaats waar voorheen eethuis „Dubbeldik" was gevestigd, de poorten geopend van pizzeria „Venezia". De eigenaar daarvan is de heer Daniel Ismail (23) die sinds 1984 bij pizzeria „Vin- cenzo" aan de Weverstraat werkte. Het nieuwe restaurantje heeft niet alleen zo'n dertig pizza's op de kaart staan maar biedt ook een keur aan andere specialiteiten uit de Italiaanse keuken. Ismail runt het bedrijf samen met zijn 22-jarige vrouw Carolien, die de bedie ning voor haar rekening neemt. Verder is er plaats voor een Texelse ober en een Italiaanse kok. Ismail, oorspronke lijk afkomstig uit Tunesië, heeft erva ring opgedaan in restaurants in Italië en behaalde daar ook de benodigde diploma's. Onder de dertig pizza's be vinden zich kinder- en vegetarische pizza's. De Italiaanse specialiteiten be treffen menu's met macaroni en spag hetti en ook met vleesgerechten. De nieuwe pizzeria beschikt over een gro te keuken. In drie weken tijd werd de voormalige broodjeszaak licht ver bouwd. De bar werd verkleind. Deze is bedoeld voor de gasten die vooraf iets willen nuttigen of nog even willen na genieten. De openirig vindt donderdag plaats om vijf uur 's middags met een receptie die tot zeven uur duurt. „Ve nezia" zal dagelijks van elf uur 's mor gens tot elf uur 's avonds zijn ge opend, behalve op zondag, wanneer de keuken om vijf uur 's middags open gaat. zal er een overbemesting moeten plaatsvinden. Dit is veelal na de uit- stoelingperiode van het graan. Niet wachten De stikstofbodemvoorraad wordt be paald door het nemen van een grond monster. In het bedrijfslaboratorium wordt dan bepaald hoeveel stikstof er na de winter is achtergebleven. Het op tijd strooien van stikstof op wintergra nen is van groot belang dus niet wachten tot het graangewas reeds groeit. Zodra de grond het toelaat (niet te nat) moet worden begonnen met stikstof. Iedere dag langer wachten vermindert de opbrengst. Slagerij Blauw uit Oudeschild heeft met maximaal succes meegedaan aan het concours van de „confrérie des chevaliers du soulé andouille de jac- queau grand bouillage des Pays Bas" in Veldhoven waarbij het erom ging de beste kwaliteit te brengen op het ge bied van droge worst. Blauw kreeg voor de door hem ingezonden Texelse droge worst een zilveren medaille. Een zelfde waardering kreeg Friese droge worst van Blauw en de hoogste prijs, een gouden medaille met beker, werd toegekend voor de inzending Drentse droge worst. De jury die de inzending beoordeelde op kleur, smaak, sa menstelling, aanzien, etc. (er waren 60 beoordelingscriteria!) kende uitsluitend tienen toe. De prijzen zullen worden uitgereikt tijdens een feestelijke bijeen komst die op 19 april in Veldhoven wordt gehouden. Tijdens een vrijdagavond a.s. in Callu- na bij De Koog te houden bijeenkomst zal de Texelse IJsbond de prijzen uit reiken van het allround kampioenschap schaatsen dat in de afgelopen ijsperio- de is gehouden. Totaal 42 schaatsers namen aan een of meerdere wedstrij den deel. De ijsbond heeft veel gunsti ge reacties ontvangen en het is dan ook de bedoeling de wedstrijden vol gend jaar np dezelfde wijze te organi seren, als het weer het toelaat natuur lijk. Gehoopt wordt dat vrijdag alle deelnemers aanwezig zullen zijn aan vang 20.00 uur), dus niet alleen de winnaars want voor iedereen is er een herinnering. Tevens zal van gedachten worden gewisseld over de organisatie voor volgende jaar en er kunnen dus suggesties worden gedaan. De dader wordt ontmaskerd door Appie Donker (Ria Vinke). De anderen kijken ongelovig toé. Na vijf jaar optredens voor collega's, bestuur en bekenden op klei ne podia, trad toneelvereniging Samen Eén" nu voor het voetlicht voor een groter publiek in een grote zaal. Zaterdagavond en gister middag werd opgetreden in de schouwburgzaal van De Lindeboom te Den Burg, eerst voor het bekende gehoor en de tweede keer voor een zaal vol bewoners van de rusthuizen Irene, Molenend en Sint Jan en van het verpleeghuis Texel. De uitvoering vond plaats in het kader van de integratie tussen de toekomstige bewoners van het nieuwe bejaardenoord aan De Zes, dat de stichting Samen Eén-Gollards laat bouwen. De twee opgevoerde eenacters werden door de acteurs (allen per soneelsleden van de stichting Sa men Eén en dus werkzaam bij Ire ne en het verpleeghuis) vlot op de planken gezet. In het tweede stuk was zelfs een ware sterrol wegge legd voor broeder Jan Eelman. Het nieuwe bestuur had enige finan ciën beschikbaar gesteld voor deze eerste uitvoering voor groot pu bliek en dat was geen weggegooid geld. Wellicht dat na dit succes de toneelgroep zelfs kan worden uit gebreid met collega's van het Molenend. Het eerste stuk was een melodrama van een half uur, getiteld „De vloek van de rode dolk". Marietje (Yvonne van de Pijpekamp) is gidse op een kasteel en zij leidt de toeschouwers in in een drama dat zich ooit binnen de slotmuren heeft afgespeeld. Barones van Boezelaer tot Bezemsteel (Guusta Linneman) bewoont met haar drie dochters Bromelia (Andrea van der Wal), Azalia (Janca Verschoor) en Cli via (Simone Ouwehand) en de oude kinderméid Agnes (Hanneke van Laar) het kasteel. Na zeventig jaar heeft Ag nes eindelijk een lange das afgebreid en dat is het teken om wraak te ne men op de twee pestkoppen Azelia en Bromelia. Met het gegeven dat beiden verliefd zijn op de dandy Gilbert Corn flake (Nellie Witte) en er een vloek rust op de dolk die boven de open haard hangt, is dat een koud kunstje, zo blijkt. Het gevolg is dat niet alleen de twee slechte dochters zichzelf van het leven beroven en over de kasteelmuur in de gracht storten, maar dat de goede Cli via hetzelfde lot overkomt. Dat was nu ook weer niet de bedoeling en uit wanhoop springen de barones en de kindermeid hen maar achterna. Luid en duidelijk Een misschien niet voor alle ouderen even goed te volgen ontknoping, maar de zorgvuldig en luid uitgesproken teksten en het duidelijke spel (ook door gebaren) compenseerden dat FNV helpt bij invullen van belasting aangifte. In de krant van 7 maart j.l. komt naar voren dat rijke mensen een belastingbiljet moeten invullen de ge wone mensen dat niet deden. Maar nu is er een categorie bv. tweeverdieners en die moeten nu ook een inkomsten biljet invullen. Dat valt wel eens niet mee, vandaar de hulp. Nu vul ik héél mijn leven al een inkomstenbiljet in, dus had ik het niet gedacht: ik hoor tot de ongewone en „dus" rijke men sen. Dus de gewone mensen van nu die een aangiftebiljet moeten invullen worden nu gepromoveerd tot rijke mensen, dus ongewone mensen. Ik zou wel eens willen weten: waar ligt de grens tussen gewoon en onge woon? Och, onderscheid moet er blij ven. De sterken voor de zwakken en als je sterk wordt, weet je wat je te wachten staat. Nu rest mij nog één ding: onder de sterken zitten veel libe ralen, dus als je toch aan het verande ren bent, stem dan 19 maart op lijst 1, 2 of 4. J.G. van Maldegem Jachtlust, Eierland In een Amsterdams ziekenhuis is vrijdag de heer C. P. Harting over leden, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. Hij is 59 jaar oud geworden. Cornelis Pieter Harting werd 18 juli 1926 geboren in Alfen aan de Rijn. Zijn carrière bij Rijkswaterstaat begon in 1947 toen hij schrijver werd bij de hoofddirectie in Den Haag. In 1950 ging hij over naar de directie „Sluizen en stuwen" waar hij gedurende tien jaar diverse functies vervulde en zowel ontwerpend als uitvoerend betrokken was bij tal van bekende werken, zoals de marinehaven van Den Helder, het Deltaplan, de Rijnkanalisatie, de Velser tunnel, de verbreding van het Noord zeekanaal en de aanleg van de haring haven van IJmuiden. Van 1960 tot 1963 was Harting bij de dienstkring „Maastricht II" waar hij onder meer werkte aan sluisbouw in Born en de voorbereiding van Rijksweg 9. In 1963 werd hij hoofd van de dienstkring Texel waar hij de leiding kreeg van de voortdurende kustverdedigingswerken, aan de oost- en westkant van het eiland. Dinsdag 25 februari werd Harting ziek. Al spoedig bleek dat zijn toestand veel ernstiger was dan zich in eerste in stantie liet aanzien. Hij bleek getroffen te zijn door een hersenbloeding, werd donderdag naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder overgebracht en van daar dinsdag j.l. naar Amsterdam. Zijn toestand verergerde daar snel, waar door een operatie niet mogelijk was. De heer Harting overleed vrijdag rond het middaguur. Harting is als dienstkringhoofd op Texel veel langer werkzaam geweest dan bij Rijkswaterstaat gebruikelijk is. Hij wilde dat zelf want hij was in de loop der jaren zeer verknocht geraakt aan het eiland en de mensen. Naast Wethouder Schilling verwijt mensen die zorg hebben om negatieve neven effecten van plannen waar hij veel heil in ziet dat ze zitten te leuteren. Is dat kerimerkend voor de persoon Schilling of voor de hele groepering waar hij uit voortkomt dat als men de tegenpartij niet kan overreden, men die maar in diskrediet brengt? Dit begint aardig te lijken op het „spelen op de man" als men de bal niet te pakken kan krijgen. Vier jaar geleden had ik datzelfde ge voel bij de discussie over het land schapspark. Mensen die niet falikant tegen waren, werden „landverraders"! Een plaatselijke voorzitter van de stich ting Wad en Land verweet bij voortdu ring de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee dat ze de Texelse belangen verkwanselt en zie daar, die is ook, al hoewel niet voor dezelfde partij, rijp voor de politiek. Als dit de manier moet zijn om mensen van het kaliber van de middenstander, die een NIOZ- medewerker een maffia-mentaliteit be tichtte, te trekken dan geven de ge meenteraadsverkiezingen voor sommi ge partijen een weinig verheffend beeld van welke (eigen) belangen op het spel staan! Jaap Vlaming, Den Burg C. P. Harting. zijn werk bij Rijkswaterstaat was hij ook maatschappelijk actief, onder an dere in het bestuur van de stichting Texels Museum waarvan hij voorzitter was en in de Rotaryclub Texel, waar hij zich liet kennen als iemand die al tijd bereid was om voor een ander wat te doen maar dat zo onopvallend mo gelijk deed. Hij hield niet van mooie woorden en andere poeha, hing nooit de autoriteit uit en voelde zich oprecht betrokken bij het wel en wee van de mensen om zich heen. Hij was niet al leen belangstellend voor zijn perso neelsleden maar ook voor hun naaste familieleden en was mede daarom po pulair. De werkzaamheden als hoofd van de dienstkring worden voorlopig waargenomen door Mart Zijm. De heer Harting zal woensdag worden begraven op de algemene begraaf plaats in Den Burg, na afloop van een korte rouwdienst die om 11.15 uur be gint in de Hervormde kerk. De wedstrijden om de Holland Surf Pool gaan dit jaar niet door op Texel. Dat deelde Gerrit Spanhaak, voorzitter van Windsurfclub Texel, mee tijdens de ledenvergadering van zaterdag. Ze ven badplaatsen meldden zich aan voor de vijf wedstrijden die meetellen voor dit surf spektakel. Twee plaatsen moesten dus afvallen en daaronder be vond zich De Koog. Als argument werd aangevoerd dat de sponsors, die de meeste invloed hebben in de orga nisatie van het surfcircus, Texel te duur vinden. Vooral de bootkosten blij ken een obstakel en ook de hotel kosten worden genoemd. Voorts vin den de sponsors dat er op Texel naar verhouding te weinig publiek op de ruimschoots. Een origineel en gek stuk, dat door alle spelers vlot werd gebracht. Dat moest ook wel, want al •te veel haperingen zouden zeer hinder lijk hebben gewerkt voor een deel van het publiek. De vele microfoons die door technicus Piet Hoogerheide bo ven het toneel waren bevestigd lieten namelijk ook souffleuse Gerda Hooy- schuur luid en duidelijk overkomen. Een bijzondere prestatie werd vereist voor de rol van Gilbert, die door het geringe mannelijke aandeel in het per soneelsbestand moest worden vertolkt door een dame. Nellie Witte deed dit zeer geloofwaardig. De regie was in handen van Joke Hin. (S)Tom Geluk Na de pauze een blijspel in een zomers decor met als trefwoorden blaren en fotograferen. De man die vrijwel voort durend het woord voert is Jan Eelman als Tom Geluk, die aanvankelijk zijn naam weinig eer aandoet. Hij wordt er door veiligheidsagent Arnold van Dijk (Ben Roest) van verdacht te hebben gespioneerd bij een militair oefenkamp. Na vele verwikkelingen, waarin zich meerdere verdachten opwerpen, wordt dé agent zelf ontmaskerd. Een kwestie van stom geluk, zoals wordt opgemerkt. Ome Willem Jan Eelman had zich schitterend in zijn rol ingeleefd en uitgedost als een ludieke Ome Willem-figuur bracht hij zelfs zijn medespelers aan het lachen. De andere rollen werden eveneens dui delijk neergezet. Die werden vertolkt door Jacomien Blaauboer (uitstekend als de kordate tante Mimi), Jolanda van Tunen, Gerda Stoop, Jolanda Beumkes en Ria Vinke. De laatste speelde een mannenrol en zag er ko misch uit als de held van het verhaal Appie Donker, een soort Dik Trom op bergschoenen. Punt van kritiek is dat dit stuk nogal snel gespeeld werd en mogelijk daardoor niet voor iedereen even goed te volgen. Afra Stoop en Ineke van Vliet deden samen de regie en Janny de Vries souffleerde. Zaterdag a.s. om 14.30 uur is er weer een lezing over sterrenkunde in ge bouw De Schakel. De heer N.J. Nel son, medewerker aan de Volkssterren wacht Simon Stevin te Hoeven zal spreken over de resultaten van Iras Infra rood astronomische satelliet). De ze satelliet, een samenwerkingsproject van Nederland, Verenigde Staten en Engeland heeft met zijn telescoop een verbazende hoeveelheid gegevens ver zameld over bekende en onbekende objecten. Hij is in 1983 gelanceerd, heeft tien maanden gefunctioneerd en heeft stof verzameld voor jaren studie. Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Bij het nieuwe parkeerterrein wordt een toiletgebouwtje geplaatst. Dat spruit eveneens voort uit veiligheids verwegingen: een toilet bij het gebc/\ op de dijk vereist de aanleg van eei waterleiding door de dijk en dat is slechts met zeer kostbare begeleide maatregelen mogelijk. Goede sanita voorzieningen zijn dus evenmin moi lijk en men zal zich met watertanks moeten behelpen. Verder is bedongen dat de accomm datie „semi-permanent" moet zijn volgens voorzitter Spanhaak „een groot compromis". Het gebouw ma van 1 april tot 1 november op de d staan en moet buiten het surfseizot dus elders worden gestald. Het bestuur heeft daarin voorzien door aankoop van een stuk „onrendabel'^ industrieterrein bij Oudeschild. Zeven schakelunit^ De nieuwe accommodatie bestaat zeven schakelunits van elk 15 m2 ei beslaat dus in totaal een oppervlakR van 105 m2. Deze eenheden zijn ee voudig los te koppelen en worden tic bielzen op de asfaltlaag geplaatst, voormalige PEN-kantine (die nu oveje bodig is door een verbouwing bij d centrale) is vier eenheden groot. D< ruimte zal dienst doen als clublokaa waar koffie, fris, soep, snoep e.d krijgbaar is. Er is een keukentje aanwezig. Het bestuur heeft stad en land afg«P pen om deugdelijke tweedehands u van hetzelfde fabrikaat en in dezelft r stijl aan te schaffen, maar dat bleer een onhaalbare kaart. Die speurtocl bracht ook aan het licht dat de aan schaf van drie nieuwe units uiteind niet veel duurder zou uitvallen (ong veer 79.250,- per stuk). De drie „c tainers" zullen deze week worden besteld. Ze zijn respectievelijk beste voor een dames- en een herenkleet kaal en een bergruimte. In die berg ruimte worden kluizen aangebracht die de leden voor een bedrag van voorbeeld een tientje per jaar kunn huren. wedstrijden afkomt. Aan de overkant is de belangstelling groter en er is daardoor ook meer aandacht in de media. Hoofdsponsor Pall Mali, de or ganisatie en de deelnemers betreuren de keus en hadden best naar De Koog gewild, zo is gebleken. Sterker nog, volgens Spanhaak is vorig jaar na af loop van de Holland Surf Pool zelfs toegezegd dat Texel de eerste keus voor 1986 zou zijn, vooral door de voortreffelijke organisatie. De windsurf club heeft dan ook een boze brief gestuurd naar de hoofdsponsor en de watersportbond, om deze ,,zeer incor recte beslissing" aan te vechten. Voor dit jaar is echter geen hoop meer, maar van een definitieve afwijzing van De Koog als lokatie is volgens Span haak geen sprake. Het Tropical Sea- muziekfestival, dat tegelijkertijd wordt gehouden, zal we! gewoon doorgaan. Sponsortoc Het totaal door Windsurfclub Texel investeren bedrag wcrdt vermoedelj verlaagd door een tweetal subsidie:' De verwachting is dat de Wel- zijnsstichting Texel 712.500,- toeken (de subsidiecommissie vergadert hi1' morgen over) en politiek is reeds u gesproken dat de club op een ge meentelijke subsidie van 75.251,- rekenen. Tezamen een bedrag van 717.751,50, een kwart van de totale vestering. Voor het resterende bedi is door fondsvorming inmiddels ruil 733.000,- verkregen. Onder meer brachten sponsors 713.300,- in en zorgde jeugd van de club vorig jaai voor veelgeprezen prestatie door vi een sponsortocht liefst 711.298,- l5 elkaar te surfen. Resteert een bedri van 720.000,-, dat de club wil len met een looptijd van tien jaar. Voorjaarsmar Vermoedelijk zal de lening wel lag uitvallen. De eerste stap daartoe h men te zetten door de voor- jaarsmarkt/fancy-fair. Deze zal volg de week, vrijdag 21 en zaterdag 22 maart; worden gehouden in het vo malige Maris Stella-kleuterschooltje aan de Beatrixlaan te Den Burg. Een contributieverhoging acht het bestuur beslist ongewenst en ook 1987 dient dit te worden vermeden Voorzitter Gerrit Spanhaak: „We v wachten helemaal quitte te spelen. De werkgroep voor alleenstaanden houdt (na de goed bezochte gespi avond met notaris Boswijk) vrijdag avond (14 maart) een bowlingavon met attracties in bowling De Koog De Koog. Voor deze avond is bow ervaring beslist niet nodig, een ge; avondje uit is iets dat hoog in het - vaandel van de werkgroep staat. hoopt wordt dat velen deze activit bezoeken, zodat het een aanzet zijn voor nieuwe gezichten. De we groep wil juist door deze ontspann de avonden drempelvrees wegnem De bezoekers aan deze avond dien zich tot donderdagavond 21.00 uui 1 te geven bij Truus Paagman, tel. 02220-2890 en Annie Hogewoning, 02220-4903. Ook als men geen vervoer heeft opgeven bij bovenge noemde adressen. De kosten bedn 710,— per persoon en in De Kooge wordt om 20.30 uur gestart.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2