Jemeente betaalt volledig ekort zwembad „Molenkoog Van Ass Barendregt pleegde woordbreuk Grote belangstelling bij begrafenis C. P. Harting Verkoop grond op Hogeberg faad bes/ist gunstig op bezwaarschrift sssSip maan en hoog water Vreemd geld Winkels De Koog open op 5 mei en koninginnedag Mast Compass kwam uit de beerput Bekeuringen voor rijden zonder licht in dichte mist Literaire visser bij Sonja Barend IJ DAG 14 MAART 1986 TEXELSE COURANT i.ï i gemeente zal er ingaand heden dit jaar alsnog toe over 5'?jeten gaan het volledige exploitatieverlies van zwembad l'jplenkoog te vergoeden. Het door de gemeente gehanteer- volumebeleid mag geen reden zijn om te korten op de irlijkse subsidie die de gemeente aan de RST verstrekt om .9 exploitatie van het bad dekkend te krijgen. I, ^„is het gevolg van een dinsdaga- id door de gemeenteraad geno- in beslissing over het bezwaar- irift dat door de RST was inge- ),5'nd tegen de niet volledige ver- Lading van het tekort. De menin- i waren ook binnen het colle en de bezwaarschriftencommis- j jj- zeer verdeeld. Met de kleinst /ggelijke meerderheid (8 tegen 7 (nmenl stelde de raad de Re- atiestichting in het gelijk, raadsbesluit betekent dat de ge ënte jaarlijks tienduizenden guldens t Lr voor Molenkoog beschikbaar ;t stellen, tenzij het zou lukken de a%rten van het bad aanzienlijk terug irengen. J afgelopen jaar bedroeg het tekort HO.OOO- maar de gemeente heeft "htens het volumebeleid slechts ^.156,vergoed. Iets dergelijks is in 1984 gebeurd. In de jaren daar- jr werd steeds het volledige tekort ir gemeenterekening genomen; dat i bij de oprichting van het zwem- I afgesproken. Recreatiestichting heeft zich fel te- de kortingen verzet, waarbij zelfs !erm „onbehoorlijk bestuur" viel. argument werd aangevoerd dat volumebeleid is bedoeld om de be- kenen te leren de kosten zoveel gelijk te beperken. De RST heeft jan ruimschoots voldaan want er den aanzienlijke besparingen door- )erd. Dat de aantallen bezoekers gliepen, waardoor het exploitatiete- toch groter werd, kan niemand Praktisch deel van de gemeenteraad bleek nsdag ook zo over te denken, houder Barendregt hoorde daar bij. lanteerde bovendien een prakti- redenering. De gemeente heeft ijds de RST de opdracht gegeven ;en zwembad te exploiteren, waar- e tekorten van gemeentewege len worden gedekt. Nu dat laatste meer volledig gebeurt, zal de RST het bad afwillen en moet de ge- nte het overnemen. Er is geen el aan dat gemeentelijke exploita- eel duurder uitvalt en het is dan beter het volledige tekort te ver- len. ,,Je moet kiezen: of je betaalt tekort of je neemt het zwembad Het eerste is het beste voor de emonnee van de gemeente". Niet consequent redenering werd niet aanvaard Jan van Asselt van Texels Be- Hij vond dat wethouder Baren- t „die ons met zijn volumebeleid opgezadeld" niet consequent is lij dat beleid niet van toepassing verklaren op de RST. Riet Huitema het CDA vond dat het college nog moest gaan praten met de RST, daar voelde Zegers niets voor. hebben al een hele litanie van leg gehad. Vrijdag hebben we ook gesproken. We hebben niet zó- een besluit genomen; opnieuw e tafel gaan zitten heeft geen er ooit een raadsbesluit is geweest iet volledige tekort van het zwem- te vergoeden, is overigens onjuist eken. Het was een b. en w. uit waarin werd uitgesproken dat emeente in beginsel bereid is de oitatietekorten van het,bad voor rekening te nemen. Voor de ste raadsleden maakte dat dinsdag lig uit. Het bezwaarschrift van de werd echter alleen gegrond ver- rd voor zover dit het jaar 1986 be- De bezwaren van de RST tegen :ortingen in vorige jaren hadden Ier ingediend moeten worden. De jsleden die de RST voor 1986 in [gelijk stelden waren Terpstra, Bak- Beumkes, Barendregt, Krijnen, v.d. ir, Kikkert en Welboren. Noodslachtplaats Met algemene stemmen ging de raad akkoord met het voorstel om voor de in oprichting zijnde noodslachtplaats een extra subsidie van ƒ75.000,— be schikbaar te stellen, naast het bedrag van ƒ116.000,— dat de gemeente reeds voor dit doei had bestemd en dat be schikbaar was gekomen bij de liquida tie van de Vleeskeuringskring Den Helder. Van agrarische zijde waren adhesiebe tuigingen aan de raad gestuurd ter on dersteuning van het verzoek om de ex tra subsidie. Riet Huitema van het CDA had liever een vorm van financië le steun gezien, want de slachtplaats is van economische betekenis voor de agrarische bedrijfstak. Belangrijker vond zij het echter dat het dierenleed kan worden beperkt door een noodslachtplaats op Texel zelf. „Wrak ke dieren mogen niet meer naar de overkant". Peter Bakker keurde ook nadrukkelijk af dat de agrariërs zelf niet meebetalen aan de slachtplaats, maar ook hij wilde het plan toch steu nen en vond het argument van het dierenleed zwaar wegen. Henk Beum- kes herinnerde aan de klachten uit de buurt van de oude slachtplaats, over dieren die langdurig en voortdurend blatend of loeiend op hun dood staan te wachten. Aangevoerde dieren moe ten in ieder geval binnen worden ge zet; de nieuwe slachtplaats staat dicht bij een woonwijk. Wethouder Zegers dacht wel dat de beesten naar binnen zouden kunnen en zou er over praten met het bestuur van de noodslachtplaats. Kostenbewaking Ter bewaking van de kosten, zo is gesteld als voorwaarde voor de ge meentelijke steun, zal een gemeentelij ke functionaris toezicht houden op voorbereiding en uitvoering van de bouw. Zegers: „Dat doen we vaker en het bevalt goed. In ieder geval staat vast dat de extra subsidie van ƒ75.000,— het maximum is, ook als de bouwkosten hoger zouden uitvallen". Riet Huitema wees er nog op dat voortaan de verplichting voor agrariërs zou moeten gelden om hun dieren op Texel te laten slachten en ze dus niet naar de overkant te verkopen. Zegers kon met haar meevoelen, maar meen de dat de naleving van zo'n regel moeilijk is af te dwingen of te controleren. Gasaansluitingen Met algemene stemmen ging de raad akkoord met het plan om een groot deel van het „onrendabele" gebied op Texel aan te sluiten op aardgas. Dat betekent dat straks 213 panden extra kunnen worden aangesloten. Bij de fi nanciering is ervan uitgegaan dat dit bij 80% van die panden ook werkelijk zal gebeuren. Met het projekt is ƒ870.000,— gemoeid. Na aftrek dan di verse bijdragen blijft een ongedekte in vestering over van ƒ285.986,—. Die last zal gedekt kunnen worden door het extra vastrecht van ƒ30,— per aanslui ting op heel Texel (waaraan per 1 janu ari volgend jaar een eind zou komen) nog enkele jaren in stand te houden. De huidige gasgebruikers betalen dan mee aan de aansluiting van de eiland genoten die zo ongelukkig zijn ge weest om nu pas gas te krijgen, de solidariteitsgedachte. Nooitgebruikers De gemeente levert tevens een bijdra ge van ƒ132.916,— in het projekt. Gerbrand Poster wees erop dat laats- genoemd bedrag uit de algemene mid delen komt. En die komen weer van alle Texelaars, dus ook van de 300 hoofdbewoners die op een zo „moei lijk" punt wonen dat ze nooit aardgas zullen krijgen. „Van hen wordt wel erg veel solidariteit gevraagd!" Poster stel de voor de taxatie voor de onroerend goed belasting van deze 300 huizen zodanig te doen zijn, dat minder be lasting hoeft te worden betaald, ter compensatie. Henk Beumkes vond het onjuist om door te gaan met het extra vastrecht van ƒ30,—. Hij betoogde dat het geld uit de algemene middelen moet ko men. Dat vond hij nog meer solidair dan wat het college nu voorstelde. Ba rendregt was het daar niet mee eens. „Door het extra vastrecht te handha ven voor de gasgebruikers, worden de nooitgebruikers ontzien". Of het moge lijk is om tot compenserende onroe rend goed-belasting te komen, wist Barendregt niet maar hij zou het uitzoeken. Tijdens de discussie bleek wel de vrees te heersen dat de animo om aan te sluiten niet zo groot zal zijn nu het prijsverschil tussen olie en aardgas steeds kleiner wordt door de zakkende olieprijzen. De 80% aansluitingen zou wel eens niet ge haald kunnen worden. Rienstra: „Als dat bij de enquête blijkt, zet ten we het plan in de ijskast en wachten op betere tijden". -V mjsurnm Medewerkers van Rijkswaterstaat Texel dragen de kist van de kerk naar de lijkwagen. Onder zeer grote belangstelling is woensdag de heer C.P. Harting, hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat ten grave gedra gen. In de Nederlands Hervormde kerk in Den Burg waar de korte rouwdienst werd gehouden waren alle beschikbare plaatsen bezet en de stoet die van hier naar de alge mene begraafplaats aan de Ko- gerstraat trok was bijna een kilo meter lang. Harting, die vrijdag na een korte ziekte op 59-jarige leeftijd overleed, had een hekel aan uiterlijk vertoon en plechtig heden. Om in de geest van de overle dene te handelen droeg de rouwdienst een sober karakter. Er was naast domi nee J. ter Haar die de dienst leidde slechts één spreker, de heer I. Schal koord., een studiegenoot en persoonlij ke vriend van Harting die ook de ge voelens van het personeel van de dienstkring Texel vertolkte. zon komt 21 maart op om 6.41 uur aat onder om 18.54 uur. maart E.K.; 26 maart V.M. •odtij: 21 maart; springtij: 28 maart, •og water ter rede van Oudeschild: ag 14 maart 10.42 en 23.08 dag 15 maart 11.02 en 23.26 ag 16 maart 11.22 en 23.44 ndag 17 maart 11.39 en dag 18 maart 0.07 en 12.05 isdag 19 maart 0.45 en 12.56 derdag 20 maart 1.40 en 14.02 ag 21 maart 2.50 en 15.36 22 maart 4.44 en 17.31 n het strand is het ongeveer een !erder hoog water. Jan van Asselt van Texels Belang beschuldigde wethou der Klaas Barendregt dins dagavond van woordbreuk, „wij hebben de wethouder ons vertrouwen gegeven maar hij heeft het laten af weten. Dit is beneden peil.". De beschuldiging viel bij de bespreking van de voorgenomen verkoop van ruim tien bunder agrarische grond op de Hogeberg aan enkele agrariërs. Deze grond was in eerste instantie verkocht aan de Stichting Agrarisch'Texel met de bedoeling dat deze voor doorver koop aan geïnteresseerde boeren zou zorgen. Dat gebeurde: de stichting wil de de grond aan de heren Bakker, Bar- horst en Zijm verkopen. Een vierde ge gadigde, de heer E. Spoelstra kon niet worden geholpen want anders zou voor de andere een onaantrekkelijke si tuatie ontstaan. Spoelstra zou echter gemeentegrond nabij De Koog, bij Bornrif verwerven. Onveranderd Toen het voorstel enige tijd geleden in de raadsvergadering kwam maakte o.a. Texels Belang bezwaar. De fraktie was van mening dat de transactie niet aan vaardbaar was omdat ook Spoelstra voor een stuk Hogebergrond in aan merking zou moeten komen. Wethou der Barendregt beloofde dat aan. deze wens alsnog tegemoet zou worden ge komen, waarna hij met nieuwe voor stellen zou terugkomen bij de raad. Dinsdag was het zover, maar de voor stellen waren niet gewijzigd. De we thouder had ontdekt dat het advies van de stichting Agrarisch Texel zo slecht nog niet was. Bovendien bleek dat de grond in De Koog die voor Spoelstra beschikbaar was, geschikt is voor de teelt van bloembollen, nog be ter zelfs dan de Hogeberggrond. Spoelstra zou daarmee dus prima kun nen worden geholpen. De Texels Belang-fraktie nam daar dinsdag ech ter geen genoegen mee. „Ons vertrou wen in de wethouder heeft ernstige averij opgelopen", zei Van Asselt, die niet wilde dat Spoelstra naar De Koog zou worden verwezen. Geen woordbreuk? Gelein Jansen van het CDA vond dat geen woordbreuk was geoleead. Vol gens hem had de wethouder alleen maar beloofd te zullen trachten wat Hogeberggrond voor Spoelstra te ver werven en dat was gewoon niet ge lukt. Het voorstel van de Stichting Agrarisch Texel voorziet in een werkba re situatie en is in orde bevonden door de Texelse standorganisaties. Jansen kon er dan ook mee instemmen. Dilemma Wethouder Barendregt zelf echter vond dat hij wel degelijk de harde toe zegging had gedaan om voor Hoge berggrond voor Spoelstra te zorgen. Hij legde echter uit dat spoedig daarop overduidelijk was gebleken dat de Stichting Agrarisch Texel met deze eis niet uit de voieten kon. De stichting wilde de verkoping volgens de oor spronkelijke opzet uitvoeren en zich anders helemaal niet meer met de zaak te bemoeien, wat zou betekenen dat de gemeente voor de afhandeling zou moeten zorgen. Verder was het voor Barendregt duidélijk geworden dat Spoelstra prima geholpen zou zijn met de grond bij Bornrif. Dit alles overwegende (het ging tenslotte om de belangen van Spoelstra) had hem verantwoord geleken om zijn belofte niet gestand te doen. Van Asselt bleef afwijzend. Het feit dat onderzoek had uitgewezen dat de grond bij Bornrif nog beter is voor bol lenteelt dan de Hogeberggrond, had op hem geen indruk gemaakt. Van mensen uit de buurt die uit ervaring spraken, had hij gehoord dat de grond bij De Koog slecht is. Ook Poster had zoiets vernomen. Paul Kikkert vond dat Barendregt zijn belofte moest na komen en herinnerde eraan dat Spoelstra de eerste was die zich als gegadigde meldde voor de gemeente grond op de Hogeberg. De gemeente lijke adviseurs van het Grondbedrijf hadden overigens andere gegevens verstrekt: voordat Spoelstra zich meld de waren er al onderhandelingen met Zijm en Barhorst. Barendregt achtte het onverantwoord om de zaak terug te draaien al liet hij blijken het vervelend te vinden dat hij zijn belofte niet kon nakomen. Hij meende echter dat de situatie accepta bel is omdat Spoelstra een goed alter natief wordt geboden. Bij de stem ming bleek dat een kleine meerderheid van de raad er ook zo over dacht. De grondtransaktie werd conform de voor stellen van de Stichting Agrarisch Texel goedgekeurd. Tegen stemden de wethouders Zegers en Schilling („Ik wil ook dat een toezegging wordt na gekomen!") alsmede Tine Krijnen, Paul Kikkert, Gerbrand Poster en Jan van Asselt. Schalkoord schetste de loopbaan van Harting en ging met name in op de wijze waarop hij had gefunctioneerd sinds 1963 toen hij werd benoemd tot dienstkringhoofd op Texel. Het hoofd van een dienstkring bepaalt in hoge mate het gezicht van Rijkswaterstaat ter plaatse en Harting heeft dat voor treffelijk gedaan. Hij had een actief en leidinggevend aandeel in tal van kust- verdedigingswerken en wist daarbij goede contacten op te bouwen met de instanties die daar direct of indirect mee te maken hadden, zoals Staats bosbeheer en milieu-organisaties. Dat was te danken aan de menselijkheid die hij in zijn gedrag tentoonspreidde. Vooral het personeel van de dienst kring heeft verslagen gereageerd op het overlijdensbericht. Zij hebben niet alleen hun baas maar ook een kame raad verloren. Schalkoord vertelde dat Harting hard werkte maar ook kon re lativeren en menige taaie vergadering met een kwinkslag of een plagerijtje aangenaam heeft gemaakt. Meer dan eens kwam hij in het geweer als hij meende dat een onbillijkheid was be gaan jegens een collega of medewer ker. Hij zag Texel als „zijn" eiland waar hij graag bleef wonen en waar hij maatschappelijk actief was. Hij had de VUT in het vooruitzicht maar hij heeft die rust niet mogen beleven. Midden in een karwei - de aanpassing van de veerhaven - werd hij uit het leven weggerukt. Amerikaanse dollar Engelse pond Westduitse mark Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Italiaanse lire Zweedse kroon Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Oostenrijkse schilling Portugese escudo Spaanse peseta Finse mark Joegoslavische dinar Griekse drachme Ierse pond Australische dollar 1 1 2,51 3,56 100= ƒ110,75 100 100 100 10.000 100 35,25 5,31 ƒ131, 15,70 33,50 100= 28,75 100= 34,- 1,77 15,90 1,50 1,68 1 100 100 100 100= 48,- De winkels in De Koog zullen dit jaar op koninginnedag en bevrijdingsdag open mogen zijn van 9.30 tot 12.00 uur, al dus heeft de gemeenteraad dinsdag beslist naar aanlei ding van een verzoek van De Koog Promotion. Laatstge noemde instantie had ook openstelling op de ochtend van eerste Paasdag gevraagd maar dat was geen haalbare kaart. Joop van der Meer van de VVD bleek de enige in de raad te zijn die dat wél wilde. Toen burgemeester Schipper dit voorstel als eerste in stemming wilde brengen werd het door niemand on dersteund en de stemming ging dus niet door. Jan van Asselt kwam daar op met een voorstel voor ochtendo penstelling op alleen bevrijdingsdag en koninginnedag en dat werd wel on dersteund. Bij de stemming waren Terpstra, Beumkes, Jansen, Bakker, Rienstra en Huitema tegen. Het werd dus met 9-6 aangenomen. Een 41-jarige eilandgenoot heeft tegen over de politie bekend dat hij de zeven meter lange achtermast van het wrak van de Compass 1 heeft ontvreemd. In drie stukken gezaagd leverde de man de mast een dezer dagen af op het bureau te Den Burg. Het stukzagen gebeurde toen de Texelaar de mast op een „onvindbare" plek ging verstoppen: in de beerput. De man deed dat, omdat via een ad vertentie in deze krant de mast door een andere Texelaar werd opgeëist. Die had de mast na de stranding per soonlijk van de Compass-kapitein in ei gendom gekregen. De „jutter" ging niet op de oproep in en gaf evenmin, gehoor aan de oproep om het ont vreemde anoniem bij mr. J. Feikema op het erf te deponeren. De 41-jarige man was met twee zoons naar paal 11 gegaan, omdat hij een bepaald voorwerp op het oog had, maar toen dat niet meer op of bij het wrak aanwezig bleek, viel de keus op de mast, die los op het dek lag. Het opvallende obstakel werd op de aanhangwagen gehesen en vervolgens naar huis vervoerd. Door eigen onderzoek en door enkele tips werd de politie op het juiste spoor gezet. Surveillerende Texelse politiemensen deelden tijdens het weekend enkele bekeuringen uit aan automobilisten die ondanks de dikke mist geen verlichting voerden. Zowel zaterdag als zondag werden enkele Texelaars aangehouden. Zij werden bestraft met ƒ80,- boete. In de raadsvergadering van dinsdag pleitte Daan Welboren voor verscherpt politieoptreden tegen „mistrijders". In het Vara-programma „Sonja op woensdag" van deze week was de Oosterender Kees van Dijk te zien en te horen. Hij geldt als een bijzonder soort noordzeevisser omdat hij zich tij dens zijn werk bezig houdt met poëzie en massa's boeken leest, die hij elke week in een koffer meeneemt naar zee. Van Dijk, die zich wel kon voor stellen dat hij wordt beschouwd als een baviaan die met een vork heeft le ren eten" mocht uitleggen hoe dat mogelijk is. In tegenstelling tot men sen op de wal die naast werk en sla pen in de gelegenheid zijn om andere dingen te doen heeft een noordzeevis ser tijd voor lezen.... Hij gaf echter wel toe dat hij tot de hoge uitzonde ringen behoort. In het programma, in het kader van de boekenweek, kwa men nog meer mensen met bijzonde ren liefde voor boeken aan het woord.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5