"Enquête-uitslag steun /oor programma D'66 Jazzweekend wijkt uit naar zalen in De Koog Uitbreiding duur van programma Aktief Woningbouwbeleid Kiezen voor Texels Belang! Lijst 1 voor iedereen. liologisch dynamische rodukten bij winkel ioënga in Den Hoorn Granaat gevonden Feestcommissie Den Hoorn vraagt bestuursleden liiieuweekend: 80 padvinders maken Slufter schoon Hoge nood Marine oefent Leerhuisbijeenkomsten op andere dagen Turkenburg groentezaden, bloemenzaden en kruidenzaden. BAKKERS IJZERHANDEL Volgende week Simavi-collecte Lezing zuivelbureau voor hervormde vrouwen Voor vrolijke jazzklanken op straat is geen passe-partout nodig. \et beschikbaar stellen van oefenruimte voor popgroepen en lestrijding van overlast van hondenuitwerpselen zijn twee wensen in het verkiezingsprogramma van D'66, dat voor een leel is opgesteld aan de hand van de uitslag van een enquê- e, die de partij onlangs onder de Texelse bevolking hield, 'och zijn lang niet alle punten rechtstreeks van de enquête- litslag afgeleid, maar waren de democraten al van plan die uitgangspunt te hanteren. De antwoorden bevestigden in gevallen de D'66-mening, aldus woordvoerder en nummer wee op de lijst Nico Erwich. Lijsttrekker is zoals bekend jud-raadslid Kees Koorn. /olgens Erwich dateren de meeste rogrammapunten van voorgaande erkiezingsprogramma's en ook ijn enkele punten afgevoerd om- at die tijdens de zittingsperiode an de huidige raad zijn verwezen- jkt. Concrete aandacht is er voor iet zwemparadijs en de loottarieven. )'66 is voor het „ontwikkelen cq. on- jrsteunen van plannen voor slecht eer-voorzieningen, zonder inbreuk te Den aan andere recreatie- jorzieningen. Daarmee wordt in dit :tuele geval gedoeld op de gevolgen ior zwembad Molenkoog. De partij elt dat de mogelijkheid om Molen- iog toch te overkappen moet worden iderzocht, eveneens een punt dat uit enquête naar voren kwam. Hoe en beiden tegelijk te realiseren zijn, erd niet duidelijk gemaakt, in slecht weer-voorziening is dus be- ngrijk, maar voor seizoenverbreding meer nodig. Op de eerste plaats ac- jptabele veerdiensttarieven. De voort- jrende stijging hiervan vormt een be- eiging voor de Texelse economie. Al- in lagere tarieven kunnen het bezoek in toeristen en dagjesmensen aan xel weer stimuleren, aldus D'66. Vol- ins Erwich is het nodig dat er een ied onderzoek plaatsvindt naar de ef- cten van de de tarieven. Als de boot iedkoper is, komen er meer mensen Kondernemers-aktiviteiteiT]! supermarkt van de familie oënga en zonen in Den Hoorn rkoopt vanaf vandaag ook biolo- sch dynamische produkten. Met ize uitbreiding van het assorti- ent is ook de naam gewijzigd in Koopmarkt in Méérmarkt. De ossier van wie de familie Goënga artikelen betrekt is dezelfde ibleven. aangepaste formule was aanleiding n ook winkelindeling en -interieur te ijzigen. De stellingen zijn veranderd de kleuren blauw/wit zijn vervangen >or zachtrose en oranje. Ook zullen verkoopprijzen lager zijn. Voor de ologisch dynamische produkten is 'n vijf meter wandstelling ingeruimd, t het nieuwe assortiment behoren ider meer verse groente en fruit, lulvruchten, dranken, melen, brood beleg. De „droge" produkten zijn orzien van de garantiekeurmerken imeter en Biodyn. Zuivel- en lesprodukten (in de slagerij verkrijg- ar) zijn afkomstig van de Texelse bi- igisch dynamische boerderij Sint inatus nabij Den Hoorn. Vlees kan /ens worden betrokken van slagerij Groene Weg in Schagen. Goënga's Ipermarkt in Oudeschild ondergaat Jen wijziging, de oude formule blijft lor deze kleinere vestiging van icht. naar het eiland, zodat er niet van een lagere opbrengst voor TESO sprake hoeft te zijn, aldus Erwich. „Nu scha den de tarieven de belangen van Texel en de gemeente dient daarom te wor den betrokken bij het vaststellen van de tarieven." Hondepoep Zeer hevig is de ergernis bij vele Texe laars over de vele hondepoep op straat en op groentjes. Ook dat kwam over duidelijk naar voren uit de enquête, die door grote respons aardig representa tief wordt geacht. In het verkie zingsprogramma staan twee oplossin gen vermeld: het creëren van honde toiletten in de dorpen en het inrichten van een klachten- en informatiepost bij de gemeente, die bij gemelde overlast actie kan ondernemen. Bij deze post kan men ook terecht voor allerlei an dere vormen van milieuverontreiniging. Steun Evenals de kleine partij PSP is D'66 van mening dat ook niet-raadsleden in raadscommissies zitting moeten kun nen nemen. Ook voor de verkiezingen van vier jaar geleden stelde D'66 deze vorm van steun al voor. Twee bevolkingsgroepen krijgen aan dacht: jongeren en bejaarden. Voor de jeugd wil D'66 zich inzetten voor een oefenruimte voor Texelse bands, een verrassend veel naar voren gebracht enquête-antwoord. Verder zien de de mocraten informatie over druggebruik, bestrijding daarvan en hulpverlening als een speerpunt bij het jeugdbeleid. In de buurt van paal 9 werd een bri- santgranaat aangetroffen. Het projec tiel is veilig opgeborgen in afwachting van de komst van de Explosieven Opruimings Dienst. De feestcommissie* in Den Hoorn ver gadert woensdag (19 maart) in de gro te zaal van dorpshuis De Waldhoorn om 20.30 uur. De feestcommissie is vorig jaar overgegaan tot het sa menstellen van werkgroepen (elke werkgroep organiseert één festiviteit) zodat het geen tijdrovende bezigheid is voor een beperkt aantal Hoornders. Vorig jaar bleek al meteen dat de nieu we aanpak een succes is. Er kwamen meer leuke ideeën los, dat bleek wel bijvoorbeeld bij het Hoornder feest en Ouwe Sunderklaas. Maar toch is de feestcommissie niet erg optimistisch over het voortbestaan. Er zijn twee bestuursfuncties vacant en er hebben zich nog te weinig mensen aangemeld om de nieuwe werkgroepen te installe ren. De feestcommissie doet daarom een beroep op de Hoornders, buurtbe woners van 't Horntje en wijk H om woensdag op de vergadering te verschijnen. loutlng Texel houdt zaterdag weer het jaarlijkse milieuweekend. Even- vorig jaar komen ongeveer 180 padvinders in de leeftijd van 11-15 jaar, ir het eiland. Deze gidsen en verkenners slaan vrijdag hun tenten op het clubhonk aan de Bernhardlaan te Den Burg en houden zaterdag ider meer een grote schoonmaakactie in De Slufter. Jt verwijderen van hoeveelheden iornamelijk door mensen voortge- n^cht) afval in Texels bekendste na- irgebied is het meest in het oog ringende onderdeel van het milieu- ïekend, dat nu alweer voor de zesde j lal wordt gehouden. Onder het mot- ijjjj „Nieuwe bezems vegen schoon" -/richt Texels nieuwe burgervader A. hipper vrijdagavond in het clubge- uw om acht uur de opening van het 10lekend. Alle deelnemers van zes outingsclubs van de overkant zijn inmiddels op het eiland gearri- erd. De clubs zijn afkomstig uit Ze naar, Santpoort, Aalsmeer, Anna ilowna en Den Helder (twee clubs), het welkom door de burgemeester 'Kiudt boswachter Jan Zijn een praatje lil da's over Texel. De volgende orgen wordt vanaf tien uur begon- n met het schoonmaken van de 'fter. Tussen de middag staat in een 't soep klaar om bij te komen van de geleverde inspanningen, 's Middags volgt in het Natuurrecreatiecentrum bij De Koog een uitgebreide rondleiding. Om zes uur is de hele meute weer te ruggekeerd in Den Burg en kan ieder een genieten van een zogenaamde „milieumaaltijd" in een grote tent, die op het gras tegenover het clubgebouw is opgesteld. Daar is vanaf acht uur een bonte avond, met diverse spellet jes. Met de boot van elf uur vertrek ken de „milieu-activisten" weer naar de overkant. De rowans en sherpa's van de organiserende club hebben de zware taak om het hele weekend in goede banen te leiden. Maar met het uitgekiende draaiboek van de vorige afleveringen moet dat kunnen. Volgende week houdt Scouting Texel opnieuw een milieuweekend. Dan ko men 120 welpen en kabouters (leeftijd 7 tot 11 jaar) strand of duinen bij paal 17 een schoonmaakbeurt geven. PAGINA 7 De tere, nog nauwelijks overwin terde takjes hebben moeite met het gewicht dat op hen werd uit gestort. Hondepoep. Ze/fs een struikje in een perkje naast een stuk groen aan de Noordwester te Den Burg moest het ontgelden. Eén hond zag kennelijk zo snel geen vrij" plekje en deponeerde in hoge nood zijn grote bood schap in de struikjes. Het veldje is niet alleen bruin uitgeslagen door de vorst, maar ook door honder den uitwerpselen van de zowel ge liefde a/s gehate huisdieren. Een buurtbewoner klaagt dat de poep de laatste tijd alle perken te buiten gaat. Zeker sinds het verrijzen van tientallen woningen ter plekke, (,,De Krakeling" werd afgelopen najaar voltooid), is het aantal hon denbezitters toegenomen en daar mee de overlast van uitwerpselen. Maar geen nood, de Texelse poli tiek springt serieus op de bres voor een schone stoep en heeft bestrijding van het probleem op genomen in de verkiezingspro gramma's. De helicopteroefeningen die de Koninklijke Marine maandagavond bij paal 9 zou houden zijn wegens mist verzet naar vanavond (donderdag). Tussen 20.00 en 23.00 uur moet reke ning worden gehouden met geluidshinder. In het kader van de serie Leerhuisbij eenkomsten in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk zullen nu enkele le zingen worden gehouden op een an dere tijd dan de gebruikelijke maan dag. Dr. Piet van Boxel uit Utrecht houdt vrijdagavond 21 maart een le zing over „Sjabbatsregels met het oog op geboren worden en sterven volgens de Talmoed". En rabbijn H. Rodrigues Pereira komt woensdag 2 april met een aantal midraisjiem (korte verklarende verhalen) waarmee hij het verhaal van „de binding van Isaac" zal toelichten. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. Verder wordt er door de organisa toren van de Leerhuisbijeenkomsten op gewezen dat er op 18 maart een „Lite- rama"radiouitzending is over het anti joods lezen en uitleggen van het Nieu we Testament. Spreker is dr. Hans Jansen, voor bezoekers van het Leer huis geen onbekende. Telefoon 02220-2346 'N WINKEL VOL IDE EEN TEXELSE COURANT De Vereniging Texel Jazz heeft het principebesluit genomen om met het in juni te houden jazzweekend gedeeltelijk uit te wijken naar De Koog. Het bestuur vindt dat de capaciteit van de zalen in Den Burg vooral op zaterdagavond tekort schiet, zodat extra accommodatie nodig zou zijn, wil het festival een succes blijven. Na hevige discussies gingen de leden op een onlangs gehouden vergadering akkoord met het bestuursvoorstel, De leden van de Vereniging Texel Jazz zijn voornamelijk horeca-ondernemers uit Den Burg, in welk dorp het jaz zweekend de lêatste zes jaar in kroe gen en andere zaalaccommodaties is gehouden. Het zal duidelijk zijn dat de eigenaren van deze lokaliteiten niet erg gecharmeerd zijn van gedeeltelijke uit breiding naar De Koog. Het idee om een grote tent op de Groeneplaats of in de Wezentuin te plaatsen achtte de ledenvergadering evenmin geschikt. De vrees bestaat dat bij andere activiteiten eveneens gebruik gaat worden ge maakt van zo'n voorziening en dat daardoor klanten uit de café's worden weggetrokken. Al twee jaar lang ligt er bij het bestuur van de vereniging een verzoek van de Koger horeca-ondernemers om te mo gen deelnemen aan het Jazzweekend en na heftige discussies werd uiteinde lijk voor deze oplossing gekozen. Het bestuur staat slechts een kwalitatief hoogstaand festival voor ogen, dat tot in lengte van jaren moet worden ge continueerd op het eiland. Het bestuur, bestaande uit Mans Segers, Joop Groen en Kick Smit, meent dat er absoluut extra ruimte moet komen, omdat anders het eigen graf zou wor den gegraven. „Als het (vooral op za terdagavond) zo'n enorm gedrang is, koopt er straks niemand meer een pas separtout omdat je toch nergens in kunt", aldus Joop Groen. Pendeldienst In principe vinden in De Koog in zes zalen optredens plaats van jazzar- tiesten. Dat zal uitsluitend op de zater dag het geval zijn. Het passepgrtout zal in beide dorpen geldig zijn. Verder bestaat het idee om tijdens het festival een speciale jazzbus op zaterdagavond heen en weer te laten pendelen. Als vanouds is het jazzfestival weer in het zelfde weekend gepland als de cata maranronde om Texel. Vrijdag 13 juni gaat het festival van start in Den Burg, zaterdag 14 juni zijn er optre dens in twee dorpen en zondag 15 juni wordt het programma besloten met het traditionele koffieconcert. De uit wijk naar De Koog houdt in dat het aantal deelnemende artiesten ook wordt uitgebreid. De onderhandelingen hierover zijn nog volop gaande, de de finitieve samenstelling moet voor 30 april bekend zijn. „Trainings"week Naar voorbeeld van de catamaranron de dat een trainingsweek vol activitei ten aan het evenement heeft vastge koppeld, is de organisatie van het jazz weekend nu ook van plan het pro gramma reeds in de voorafgaande week te laten beginnen.'Het ligt in de bedoeling om vanaf maandag 9 juni el ke dag van de week in één der zalen een optreden te laten plaatsvinden. In tegenstelling tot het weekend, waarin voornamelijk oude stijl-jazz klinkt, is dan mogelijk plaats voor experimentele jazz of aanverwante stijlen. Gedacht wordt aan Willem Breuker, Pirn Ja cobs/Rita Reijs en bijvoorbeeld funk. Voor het organiseren van deze avon den is financiële ruimte gekomen door dat de winterpromotieconcerten, die in het verleden matig werden bezocht, van de agenda zijn afgevoerd. Verder staat Texel op de nominatie mee te tellen in de strijd om de Pall Mall- award. Aan de hand van jurybeoorde lingen bij de diverse jazzfestivals wordt aan het eind van het jaar een prijs voor de beste in Nederland optredende jazzartiest uitgereikt. Dinsdag is er opnieuw een ledenverga dering waarin het bestuur met voor stellen komt over de verdere uitwer king van het besluit. Voor de Texelse bejaarden wil D'66 een ,,hulp"telefoon en meer bejaar denwoningen in de buitendorpen (in straten en niet in afzonderlijke hofjes), Voorts moet worden overlegd met de TESO-directie en rijkswaterstaat over een betere toegang bij de veerboot voor bejaarden en minder-validen. Dit kan bijvoorbeeld door liften op de wal Mosselen Andere punten uit het programma: soepele hantering van bestem mingsplannen ten gunste van onderne mers, het aanstellen van een ombuds man of -vrouw, aparte spreekvertrek ken op het gemeentehuis, verbetering van het openbaar vervoer naar de bui tendorpen, inspraak van de gemeente bij het afgeven van visserijvergunnin gen en bij de aanleg van mosselperce len bij Texel, stimuleren van het opzet ten van een eigen bedrijf, het schep pen van meer deeltijdbanen in ge meentelijke diensten, het handhaven van basisscholen in de kleine dorpen, bevordering van de watersport, meer woningen voor één- en tweepersoons huishoudens en de afwijzing van het Nationaal Park („mits dier- en planten groei niet verder worden aangetast"). D'66 wijst er op dat gemeentepolitiek verschilt van landelijke politiek en hoopt daarom dat de kiezers niet „blind" het hokje van de partij waarop zij gewoontegetrouw stemmen aan kruisen, maar bekijken wat een partij op lokaal niveau van plan is: De landelijke Simavi-collecte zal wor den gehouden van 17 maart t/m 23 maart. Ook op Texel gaan collectanten de hele week langs de deur. De Sima- vi verleent directe steun aan medische projecten in de derde wereld; rechtstreeks zonder tussenkomst van derde (b.v. overheden). Medisch houdt dit niet in dat de steun beperkt blijft tot de verstrekking van medicijnen. Zo wel de curatieve genezende) als de preventieve ziekte voorkomende) gezondheidszorg krijgen de aandacht van Simavi. Simavi zendt geen men sen uit. De hulpverlening is er op ge richt de mensen in staat te stellen zichzelf te helpen. Op deze wijze is Si mavi in staat zo'n 130 overzichtelijke, kleinschalige enbetaalbare projecten te steunen. De opbrengst wordt geheel aan de hulpverlening besteed. De hervormde vrouwengroepen heb ben dinsdag 18 maart in de kantine van het beroepsonderwijs een ring- avond. De bijeenkomst zal worden ver zorgd door het Nederlands Zuivelbu reau dat duidelijk zal maken op hoe veel verschillende manieren zuivelpro- dukten in het menu verwerkt kunnen worden. Er wordt gedemonstreerd en er kan ook worden geproefd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7