Boot naar Vlieland can weer varen few studie- en eroepenvoorlichting RSG ijst 1 voor iedereen. Geen zomerhuisje bij verbouwing stolp aan Schilderweg „WAT IK ZEGGEN WOU.." Het paradijs Stichting Texels Museum: Oudheidskamer en Scheepvaartmuseum probleemgevallen GEKNIPT Zwakke basis? Lezing over Isenheimer Altaar Wie heeft foto van „Poolvos" in het ijs? Spoedig uitvoering van verkeersplan veerhaven Horntje Acht koren werken mee aan zangavond Hij past.... yRIJDAG 14 MAART 1986 et ziet er naar uit dat Sil Boon uit De Cocksdorp de ko- nende zomer weer zijn bootdienst op Vlieland kan exploite ren. De problemen met Defensie zijn opgelost en alle ver- -unningen zijn binnen om tussen 16 april en 1 september te "tonnen varen. brig jaar heeft de Vlielandboot van il Boon stilgelegen. Defensie had na- elijk de vergunning om van een be- aalde aanlandingsplaats op de Vlie- ors gebruik te maken, ingetrokken jegens gevaar van aldaar liggende lunitie. Volgens een gemeentelijke oordvoerder is daarvoor een oplos- ng gevonden: er zal voor worden ge- jrgd dat de munitie wordt verwijderd, e Vlielandlijn, een belangrijke toeristi- :he attractie, werd in de rondvraag in de dinsdag gehouden raadsverga- ring ter sprake gebracht door het akt-raadslid Henk Beumkes. Kwalijk ijdens de buitengewone raadsverga- iring waarin de heer A. Schipper als urgemeester werd geïnstalleerd heeft an van Asselt van Texels Belang een espraak gehouden met uitlatingen e erop neerkwamen dat alleen Texels elang als niet-politiek gebonden groe- aring een objectief oordeel over de irgemeesterkandidaten had kunnen illen. De vertegenwoordigers van de idere partijen in de vertrouwenscom- issie zouden hun voorkeur vooral :bben gegeven aan een kandidaat in hun eigen kleur. Dirk Terpstra aakte van de rondvraag gebruik om laten weten dat hij en andere „poli- ike" leden van de vertrouwenscom- issie dat zeer kwalijk vinden. In de treffende vergadering hadden ze :h niet willen verweren om de instal- tieplechtigheid niet met een politieke te bederven, maar Terpstra wilde toch wel kwijt dat ook de andere jen van de commissie volstrekt ob- :tieve maatstaven hebben aangelegd het beoordelen van de kandidaten zeker niet bij voorbaat alleen heil ilden zien in mensen van hun eiqen eur. Havens in rijkswege is onlangs 1,7 miljoen ilden beschikbaar gesteld voor de chthaven. De gemeente doet daar )g vijf ton bij. Gerbrand Poster aakte een vergelijking met de kade- irlengïng in de visserijhaven waarvoor gemeente geen bijdrage beschik- lar stelt. Hij keurt dat af omdat hij beroepsvisserij belangrijker vindt in het spelevaren". Wethouder aas Barendregt legde echter uit dat ior de visserijkade door de vissers pnieuw wordt op de RSG voor de uders en de leerlingen van de der- e en hogere klassen van de lavo-, Havo- en Atheneumafdelin- en een grote studie- en beroepen- oorlichting gehouden op donder- ag 20 maart om 19.30 uur in het ebouw aan de Haffelderweg. ile opleidingen hebben hun mede- erking toegezegd om de Texelse leer- igen en hun ouders te helpen bij het nden van de juiste vervolgopleiding de middelbare school. In deze tijd et zijn helaas grote werkloosheid is it van het grootste belang dat een erling zich zo goed mogelijk oriën- ert.op zijn studie- en beroepsmoge- (heden. Op genoemde datum zullen iskundigen aanwezig zijn van de vol- inde opleidingen: Universiteit van msterdam, de Technische Hoge- )hool van Twente, het Elisabethzie- ïnhuis Haarlem, Het IHBO/HBOV Ikmaar, fysiotherapie Driebergen, de )ninklijke Landmacht, de HTS Alk aar, het Nautisch College Den Hel- :r, de Agrarische Hogeschool Leeu- arden, sociaal-pedagogische oplei- Middeloo Amersfoort, de HEAO msterdam, de MEAO Den Helder, de HBO (leerlingenstelsel) Heerhugo- aard, de MGDO-VZ Den Helder, de neelschool Amsterdam, de PTT (afd. iderwijs) Den Haag. itracht is een zo groot mogelijke ver- heidenheid in opleidingen aan te bie- n. Alle ouders en leerlingen van de treffende klassen worden geadvi- erd om op deze voorlichting aanwe- te zijn. Voor nadere inlichtingen n men zich wenden tot de decanen n de RSG: de heer A. Studulski or de Mavo en drs. W.A.K.H. Boere or de Havo- en Atheneumafdelin- n, tel. school 02220-2958. Andere langstellenden zijn op deze avond k welkom. Een raad met Texels Belang op kop, weet, dan wordt het nooit een flop! zelf en door de provincie bedragen be schikbaar zijn gesteld en dat de ge meente van mening is dat de rest van het rijk moet komen omdat het nog al tijd een rijkshaven is. Het rijk is daaro ver benaderd en gebleken is dat er van die kant welwillendheid bestaat als de gemeente bereid is de haven over te nemen. De gemeente rekent momen teel uit wat de financiële voor- en na delen van een eigen haven zijn en zal aan de hand daarvan een standpunt innemen. De gemeente wil de haven alleen overnemen als dat geen extra kosten oplevert. Naar aanleiding van een andere vraag van Poster zei wethouder Zegens dat hij spoed zal zetten achter de plaatsing van een hek bij de Kompasschool. Op 13 november 1984 is al toegezegd dat het hek er komt; het is onduidelijk waarom het nog steeds niet is gebeurd. Gelein Jansen drong aan op spoed bij het geven van nieuwe bestemmingen aan kleuterscholen die als gevolg van de integratie van het basisonderwijs overbodig zijn geworden. Jansen wilde niet dat de PSP-suggestie om in het kader van hetzelfde onderwerp de vier de fase van de Ouwe ULO aan de or de te stellen, vertragend zou werken. Wethouder, Zegers zei dat de proble matiek gecompliceerd is en liet aldus voelen dat het nog wel even kan duren. Riet Huitema-Vos van het CDA had geen vraag maar een verheugende me dedeling: het aantal vrouwen dat zich aanmeldt voor het periodieke onder zoek naar baarmoederhalskanker is met rasse schreden gestegen. Slechts 2,59% van de in aanmerking komende vrouwen laat het afweten; vroeger was dat 11,7%. Mist Daan Welboren van het Pakt zei zich geërgerd te hebben aan het grote aan tal automobilisten dat het waagt om in dikke mist te rijden zonder licht. Bij het gadeslaan van het verkeer op de Pontweg gedurende twintig a dertig minuten had hij geconstateerd dat meer dan een derde van de wegge bruikers de koplampen niet had ont stoken. Hij vond dat eeh staaltje van zeer gevaarlijke laksheid en wilde dat de politie strenger gaat optreden tegen dit verschijnsel. Burgemeester Schip per beloofde hierover de commandant van' de plaatselijke politie te zullen benaderen. Krachtproef Het was dus de eerste raadsvergade ring die door burgemeester A. Schip per werd geleid. Het was meteen een krachtproef want er was sprake van een tamelijk omvangrijke agenda met tal van omstreden zaken die veel dis cussie uitlokten. De praatlust werd bo vendien aangewakkerd door de op handen zijnde gemeenteraadsverkiezin gen. De meeste raadsleden wilden de gelegenheid aangrijpen om nog eens te laten zien hoe actief, doortastend of slim ze waren met soms lachwekkende gevolgen. Bij voorbaat stond vast dat het niet zou lukken de vergadering te laten verlopen in de tijd die daarvoor in Oosterhesselen meestal nodig is, het werd zelfs veel later dan op Texel normaal is. Afspraak is dat tussen half elf en elf uur gestopt moet worden maar de voorzitter kreeg zonder moei te toestemming van de raad om door te gaan, vooral omdat het belangrijkste punt (de gemeentelijke participatie in het zwemparadijs) als allerlaatste op de agenda stond. Schipper na afloop: Ik vond het enerverend en plezierig. Ondanks ver schillen van mening hebt u de sfeer goed kunnen houden". De gemeente zal geen medewer king verlenen aan de wens van Frits Langeveld om de garage/ber ging bij de boerderij van Brandsen aan de Schilderweg, die hij on langs heeft gekocht, te mogen ge bruiken als zomerhuisje. Ook in het verleden is daar al eens iets over te doen geweest, toen de voormalige eigenaar Brandsen clandestien trachtte het opstal recreatief te gebruiken. Wel wordt medewerking verleend voor een tussenbouw tussen de stolpwo- ning en stolpschuur maar dan moet Langeveld tegelijkertijd de huidige aan bouwen van de stolpen en een elders op het erf gelegen paardestal slopen. Ook moet hij de glaspui aanpassen. Het perceel heeft nu nog een agrari sche bestemming (A-blok). De laatste PAGINA 9 BRIEVEN VAN LEZERS- BUREN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE RE OAK TIE Als gewoon mens droom je wel eens dat je in het paradijs bent. Je weet natuurlijk wel dat het een sprookje is. Je zult er nooit echt komen, omdat het niet bestaat. Toch is het fijn om er over te fantaseren. Even weg uit de werkelijkheid. Maar... de fantasie kan werkelijkheid worden! Ons gemeente bestuur heeft laten uitrekenen dat het paradijs voor 2 miljoen gemeentegeld te koop is. Vreugde alom. Die twee miljoen kost de Texelaar niets zegt wethouder Klaas. De toeristen betalen het. Een schitterende vondst. Op die manier hoef je je ook niet af te vragen of die twee miljoen misschien ergens anders beter aan besteed kan worden. Dit is een geraffineerde variatie op het kortingkaartje van Dros. Dat moesten we ook zelf betalen en vervolgens dankbaar grijnzend in ontvangst ne men. Voor het paradijs moeten we nog eens andere dingen over hebben. Het zwembad Molenkoog wordt opge ruimd. Gevolg is dat 60% van de Texelse bevolking voortaan een half uur moet fietsen inplaats van vijf mi nuten om te mogen zwemmen voor een kaartje dat vier keer zo duur is als het zwemkaartje nu. Een hele vooruit gang dus. Vooral voor kinderen en voor volwas senen die graag elke dag een half uurtje zwemmen. Daar komt straks nog een uur trimfietsen bij. Je kunt toch wel merken dat onze wethouders spor tieve knapen zijn. We weten nu dat we op 19 maart al tijd goed zitten als we één van die mannen kiezen. Als we kiezen voor droogzwemmer Piet, moeilijk-prater Klaas of Daantje de schaatsenrijder. Fridt Blanken, Den Burg. De Stichting Texels Museum moet op korte termijn een meerjarige be leidsvisie opstellen. Met het dage lijks bestuur en de nieuwe direc teur, dr. ir. J. Kuiper, zal een gesprek met de gemeente volgen. Aanpassing van het beleid wordt onder meer vereist door de terug lopende bezoekersaantallen bij Oudheidskamer en Scheepvaartmu seum. Dat blijkt uit cijfers die zijn vermeld in de jaarrekening 1984. Op grond van deze uitkomsten is het subsidiebedrag over 1984 vast gesteld op f111.015,57. De bezoekcijfers van het Natuurrecrea- tiecentrum en Maritiem Museum ste gen in 1984, die van Oudheidskamer en Scheepvaartmuseum toonden een verdere teruggang. In een ambtelijk advies aan het college van B en W vraagt ambtenaar culturele zaken Gijs Oskam zich af of het nog wel verant woord is voor elk van de twee laatst genoemde musea een subsidiebedrag van bijna f30.000,— uit te trekken. Per entreekaartje legt de gemeente f5,50 toe op het Scheepvaartmuseum en f8,50 op de Oudheidskamer. Voor de nabije toekomst moet het stichtings bestuur dan ook een beleid ontwikke len, aldus Oskam. „Daarbij verdient het aanbod van Karei Bakker, die een bepaalde vorm van privatisering van het Scheepvaartmuseum op het oog heeft, zeker overweging. Voor de Oud heidskamer kunnen misschien vrijwilli gers uit de Stichting Texels Folklore of de historische vereniging worden inge schakeld voor het beheer. Ook valt te denken aan een beperking van de openstellingsuren", zo staat te lezen. Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor een expositie over wo nen, leven en werken op Texel in het verleden en ook kan meer publiciteit worden gegeven aan de kruidentuin die is heringericht. Onlangs werd daar in het blad „Moestuin" al landelijke aandacht aan besteed. de heer D. Wassink. a. Psalm 146 - onber, zett. B. Ross; b. Gez. 375 Liedb. v.d. Kerken, Lied cantate. E. Westra; c. Gez. 252 Liedb. v.d. Kerken, 8 stemm. dubbelkoor, W. Vogel. 5. Advendo o.l.v. mevrouw M. Ronday. a. Een nachtegaal in Echternach - A. de Klerk; b. Adoramus - G. P. da Palestrina; c. Hosanna - K. Ottes. 6. Texels Christelijk Mannenkoor o.l.v. de heer A. Kuik. a. Zonnegloed - bew. A. Kuik; b. Wenn Zigeuner Hochzeit machen - H. Blum; c. Dunkelrote Rosen - bew. A. Kuik. 7. The Messengers o.l.v. de heer J. van der Slikke. a. How Majestic is Your Name; b. Zing Halleluja; c. Let the Whole World Know. 8. The Singers of the Lord o.l.v. de heer P. Zwart. a. O eeuwige Vader - P. Zwart; b. Merck toch hoe sterck - P. Zwart; c. Lof aan de Heer - J. W. Peterson, bew. P. Zwart. TEXELSE COURANT (uit de historische rubriek „Cronyck" in het blad „Noordholland") jaren ging die bestemming al niet meer op: het land rond de boerderij is ge heel verpacht, er is geen sprake meer van een agrarisch bedrijf. De komst van Langeveld verandert dat zeker niet, zodat B en W ermee zijn akkoord gegaan de bestemming te wijzigen naar bewoning als eengezinshuis (E- blok). De bouwmogelijkheden verande ren daardoor. Langeveld vraagt om de maximale tien procent uitbreiding, het geen neerkomt op veertig vierkante meter. De rijksdienst voor de monu mentenzorg heeft zich inmiddels posi tief uitgelaten over het plan, maar al vorens de procedure wordt gestart wordt advies ingewonnen van de welstandscommissie en monumenten zorg. Voor het gebruik van de garage als zomerwoning heeft Langeveld het inleveren van het tweedewoning gebruik gesteld. Maar daar ziet de ge meente vanaf, omdat hij de woning permanent wil bewonen en het af stand doen van dit gebruik dus slechts consequenties heeft voor een toe komstige eigenaar. Een verzakking van acht centimeter. Dat vertoont deze pilaar, die de oprij- weg naar het bovendek van dubbel deksveerboot Molengat op de veerha ven van Den Helder moet ondersteu nen. De oorzaak is onbekend. Men is bezig het euvel te verhelpen, een tij drovend karwei. De foto van Dirk Kui ter toont hoe ter weerszijden van de verzakte kolom het gewicht van het beton dat erop moet rusten, wordt opgevangen. In de 16e eeuw heeft Matthias Grüne- wald het Isenheimer Altaar geschil derd. Het zijn een aantal indrukwek kende schildering rond het lijden en sterven van Christus, de verkondiging aan Maria, de geboorte van Jezus, zijn opstanding, de verzoeking van de H. Antonius. Nico Torenstra, priester van de Christengemeenschap te Bergen, zal hier een dialezing over houden in het Maartenhuis, Ruijslaan 81 bij De Koog op zondag 16 maart, aanvang 20.00 uur. leder is welkom. Entree is niet verschuldigd maar men ontvangt graag een vrijwillige bijdrage voor het dekken van de kosten. De heer Van Doorn uit Wormer, mede eigenaar van de ijbreker „De Poolvos" stelt een fles cognac „en wat leuks voor de vrouw" beschikbaar voor de gene die de aardigste foto heeft ge maakt van de Poolvos, toen deze on langs op vrij spectaculaire wijze bezig was in het ijs bij Oudeschild. Daar naast worden ook de kosten van de foto's voldaan. De foto's kunnen wor den opgestuurd naar M. de Boer Post bus 150, 1530 AD Wormer. Deze week, of anders volgende week wordt een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaam heden voor de nieuwe verkeerssitu atie bij veerhaven 't Horntje. Vorige week vond de aanbesteding plaats. De bedrijven De Vries en Van de Wiel en de firma Daalder waren de laagste inschrijvers en gaan het werk dus uitvoeren. De bedrijven denken het karwei te kunnen klaren voor een bedrag van f1.341.000,- gulden, exclusief BTW. Het werk wordt uitgevoerd op basis van de plannen van gemeentewerken en deze dienst heeft ook de supervisie over de uitvoering van het plan. Er wordt be gonnen met het graven van sloten en het aanvoeren van zo'n 20.000 kuub zand, dienend voor wegverbreding. De werkzaamheden starten zonder dat ge deputeerde staten de benodigde ver klaring van geen bezwaar hebben af gegeven. Wethouder Schilling: „Geen zorgen, die komt wel voordat met de werkelijke uitvoering wordt begonnen." Vrijdag (heden) wordt in de katholieke kerk in Den Burg weer de jaarlijkse gezamenlijke uitvoe ring van Texelse zangkoren gehou den. Deze keer doen acht koren mee, precies het aantal dat voor deelname interesse had getoond zodat geen selectie nodig is geweest.. De uitvoering begint om 20.00 uur; de kerk is open vanaf 19.30 uur. De en tree is gratis maar bij de uitgang wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Zoals altijd berust de organisa tie bij het Contactorgaan voor Zang en Muziek. Traditiegetrouw wordt de avond afgesloten door een optreden van alle deelnemende koren gezamen lijk. Deze keer onder leiding van me vrouw M. Ronday. Het programma voor de kooravond ziet er verder als volgt uit: 1. De Waddensingers o.l.v. mevrouw W. van den Berg-Kooi. a. In den beginne - tekst en muziek mevr. W. v.d. Berg-Kooi; t>. Kleine druppels - tekst en muziek mevr. W. v.d. Berg-Kooi; c. Wiegelied - F. Schubert. 2. Texels Vrouwenkoor o.l.v. de heer A. Groen. a. Occhi dolci e soavi - Luca Marenzio (1553-1599); b. L'esperance - Gioacchino Rossini; c. Dream Of Owlen - comp.Charles Williams, tekst Winifred May. 3. Soli Deo Gloria o.l.v. de heer J. Beijert. a. Want Zijn naam is verheven - D. Garralt; b. Heer, ik kom tot U - G. Whelpen; c. Op U, o Heer, vertrouw ik - H. Purchell. d. Psalm 121 - G. Stulp; e. Hosanna - C. R. van Setten. 4. Interkerkelijke Cantorij Texel o.l.v. Ondanks de mist konden de fuikmaten toch nauwkeurig worden genomen. De veerboot Texelstroom heeft dinsdag afgemeerd in de noodfuik die in de haven van 't Horntje in aanbouw is. De bedoeling was het schip te passenwaarbij fuik- wand en buffers werden beproefd. Ai/es bleek in orde te zijn. De oprijbrug zal nu spoedig worden gemonteerd en ook moet de bo dem van de fuik nog met zinkstukken worden verhard. Op 7 april moet de noodaanleginrichting klaar zijn. Voor die tijd worden nog testen met de andere twee Teso-veerboten Marsdiep en Mo len gat genomen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9