Cjrocn 7\varts jexeh in het harL> Texel mag niet weer n testgemeente zijn" Gruwelijke dood van schapen lemeentecomputer is miskoop Stem VVD, lijst 4! 'n Goede Raad: Stem Uitslagen in De Lindeboom Politie zoekt naar hond Deelname niet-raadsleden in commissies krijgt geen bijval Rijverbod Deel III gjGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.065 jctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. in werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. (02220) 5393 en Frans man, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. advertenties, abonnementen, etc.: jeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon (02220) 2741, na 18,00 uur 4881. DINSDAG 18 MAART 1986 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 718,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. us de computer die de gemeente twee jaar geleden heeft aangeschaft een miskoop?"concludeerde „onafhankelijk" raadslid Gerbrand Poster vergadering van de commissie voor algemeen en organisatorisch eid. Financieel ambtenaar S. Woltjer moest deze opmerking bevesti- id beantwoorden, maar voegde er aa.i toe dat op grond van de twee geleden ter beschikking staande gegevens toch een juiste beslissing s genomen en dat pas achteraf kon worden vastgesteld dat de aange- iafte apparatuur niet voldoet. „En achteraf is natuurlijk makkelijk pra- maar reken er op dat de gemeente Texel niet nogmaals het aller- uwste zal aanschaffen. Wij willen niet meer een testgemeente zijn." commissieleden toonden begrip de ontstane situatie. En dat ist ook wel, want zoals Tine nen-Bays (Texels Belang) zei, zijn raadsleden uiteindelijk zelf verant- k jrdelijk geweest voor de aanschaf, kik Beumkes (PAKT) haakte daarop "n zei dat de aankoop is gedaan op rspraak van „een scala van des- digen". „Nu komen we weer voor itap te staan een andere computer te schaffen. Ik durf haast geen 'ja' ir te zeggen." Itjer verklaarde niet te vrezen voor herhaling. Volgens de ambtenaar IJde gemeente nu op de eerste lts zekerheid betrachten en kiezen een systeem, dat in andere ge- jnten al op bevredigende wijze 1st doet. Bovendien is het een •deel dat de gemeente, en ook de iga-gemeentes, niet meer uitslui- op deskundigen van buitenaf :t te vertrouwen, maar dat inmid- ook kennis in eigen huis is opge- 'd, zo merkte burgemeester A. ipper op. Woltjer: „We hebben er maar het was wel een het systeem dat momenteel ope- meel is bij de gemeente Texel is [niet mogelijk gebleken de dienst iëentewerken in de computer in te Daardoor is in ieder geval voor leentewerken per 1 januari een jw automatiseringsstysteem nodig, ndien bleek dat de computerfabri- de apparatuur in de toekomst niet ir op de markt zou brengen. Voor bemeente dus de beslissing: door- IIn of afstoten. Daar werd gistera- jld in de commissie op informerende _e over gesproken. Debuut Rwas voor Schipper de eerste maal 4hij de commissie leidde en hij deed pp zakelijke wijze. Wanneer nodig leg hij om meer informatie. Dat was jde wens van Tine Krijnen aan het In van de vergadering. Zij verzocht burgemeester toe te staan niet al leen de grote lijnen te laten bewande len, maar in commissieverband ook wat gedetailleerder op de zaken in te mogen gaan. Riet Huitema-Vos sloot zich in daden bij die woorden aan, want zij attendeerde er bij het onder werp 'jaarverslag brandweer' op dat de bordjes 'UIT' zich altijd boven nooduit gangen bevinden. Wanneer er brand uitbreekt, zijn die bordjes door de rook niet zichtbaar. Brandweercommandant Daan van Wilsum was het helemaal met de CDA-vrouw eens. Bij veel rook is bij de grond de meeste zuurstof en moet men kruipend proberen het pand te verlaten. Het beste zou dan ook zijn richtingpijltjes langs de plinten aan te brengen. Apartheid De PSP bracht onlangs een nota uit, waarin de pacifisten voorstellen doen over de wijze waarop de gemeente zich zou kunnen inzetten voor zaken die een ieder aangaan op wereldni veau, zoals apartheidspolitiek. Peter Bakker lichtte toe dat de gemeente kan proberen de kar op de rails te zet ten, waarna het particulier initiatief kan volgen. De nota komt voor een volgende commissievergadering op de agenda. Oudeschild De commissieleden lieten zich positief uit over de beperkte openstelling van winkels in Oudeschild op de zondag morgen in de periode van 15 mei tot en met 15 september. Het betreft een regeling die uitsluitend voor de toeristi sche detailhandel geldt. Vooral gezien de uitbreiding van de jachthaven, waardoor er zo'n 250 ligplaatsen voor passanten bijkomen en daarmee de stijging van het aantal slaapplaatsen en overnachtingen, had de commissie weinig moeite met de uitbreiding van deze dienstverlening. Reizigers die in het weekend in de haven zijn gearri veerd moeten de mogelijkheid hebben om enkele noodzakelijke spullen te h Goede Raad VVD-raadsleden zijn goed geïnformeerd Via ontmoetingen en publikaties (in maandblad) wisselen VVD-raadsleden van de vele Nederland se gemeenten onderling veel ervaring uit. Dit is onontbeerlijk voor het goed uitoefenen van het raadswerk Daarnaast hebben WD-raadsleden extra invloed omdat zij vertrouwd zijn met het bekende lobby werk via partijgenoten in Provincie en Parlement! Laat uw stem óók doorklinken over de ge meentegrenzen van Texel heen!! kunnen kopen, zo verwoordde Tine Krijnen het. Riet Huitema maakte de kanttekening in het algemeen niet voor openstelling op zondag te zijn, maar dat het in dit geval toch wel was gewenst. Koninginnedag De openstelling van winkels zorgde wel op een andere wijze voor proble men. In de laatste raadsvergadering werd het voorstel aangenomen om de winkels in De Koog op 5 mei en Ko ninginnedag s morgens open te stel len. Wat betreft 5 mei was dit een overbodig besluit, zo vertelde ambte naar algemene zaken Wout Stam, om dat op die dag geen sluitingsregeling van kracht is Koninginnedag vormt echter wel een probleem, omdat daarvoor de speciale seizoenverorde ning moet worden gewijzigd. Dat geeft een grote ambtelijke rompslomp, die via de provincie en het rijk loopt en onmogelijk voor 30 april kan zijn ge realiseerd. De raadsleden kunnen dus besluiten nog een jaar wachten met de openstelling op Koninginnedag, of men kan de politie vragen een oogje dicht te knijpen. Gerbrand Poster toonde zich een voorstander van het laatste, maar de andere leden wilden liever eerst met de fractie overleg ple gen. Peter Bakker is tegen. Gasprijs De PSP'er zei in de rondvraag iri de raadsvergadering van april te zullen ko men met een motie om de gasprijs aanzienlijk te verlagen. In de gemeen teraad van Den Helder werd onlangs een motie aangenomen waarin de raad zich uitspreekt voor verlaging van de aardgasprijs voor kleinverbruikers met tenminste 15 cent en verlaging van het BTW-tarief op aardgas van 19 naar 5 procent. De inhoud van de motie zal aan Den Haag en gasbedrijven ter kennis worden gebracht. Het volledig kaalgebeten kadaver van het drachtige schaap, drijvend in de tochtsloot. Op de voorgrond rechts een deel de slootkant over een grote lengte was bezaaid. van de wol, waarmee De uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen zullen morgena vond worden bekendgemaakt in hotel De Lindeboom. De cijfers die door de verschillende stembureaus worden doorgebeld naar het raad huis, worden binnen enkele minu ten op grote borden in de zaal ge zet. De zaal blijft open totdat de zetelverdeling bekend is. Op be langstellenden wordt het dringende beroep gedaan om niet in het raad huis de resultaten te vernemen, aangezien dit tot een chaotische toestand leidt. Het andere verdronken schaap was een éénjarige topooi, bestemd om hoge ogen te gooien op de schapenfokdag. De politie is op zoek naar een hond die vorige week in Driehui zen en De Westen twee schapen een gruwelijke dood injoeg en twee andere schapen verwondde. Vrijdagochtend ontdekte de bekende stamboekfokker Kees Kikkert dat op zijn land in Driehuizen twee schapen Raadcommissies moeten gewoon bestaan uit raadsleden. Personen die wel op de verkiezingslijsten van de partijen voorkwamen, maar niet in de raad zijn gekozen, mogen daarin dus geen zitting nemen. Dat zei Tine Krijnen-Bays donderdag in de rondvraag van de vergadering van de com missie voor welzijnsbeleid namens de Texels Belang-fractie. Daan Welbo- ren voor het PAKT en wethouder Piet Zegers voor het college stelden zich op het zelfde standpunt. Tine Krijnen reageerde op een brief van de PSP, waarin was verzocht om niet raadsleden in commissies te laten meedoen. Het voorstel, dat bij de vori ge verkiezingen ook al ter discussie was gesteld, was door de Texels Belang-fractie besproken, maar op nieuw afgewezen. „Er kan dan ondui delijkheid ontstaan naar de kiezer toe en anderzijds tussen commissie- en raadsleden", aldus Texels Belang. Wethouder Zegers zei dat het college van B en W dezelfde mening is toege daan. Hij memoreerde dat er voorheen een zeer uitgebreide raadscommissie voor ruimtelijke ordening bestond, waarin allerlei dingen werden gezegd door mensen zonder bestuurlijke verantwoordelijkheid", die niet hard waren te maken. „Het college was daar niet gelukkig mee. De positieve kanten van het PSP-voorstel wegen niet op tegen de voordelen van de hui dige situatie. De commissie moet een afspiegeling zijn van de raad", aldus Zegers. Peter Bakker, in z'n eentje de PSp- fractie vormend, vond dat door het meedraaien niet-raadsleden geen aan tasting is van de bestuurlijke verant woordelijkheid van de zittende raadsle den. Juist omdat ze wel op de verkie zingslijst hebben gestaan is er politieke binding. Bovendien heeft niet alleen een kleine fractie voordelen, maar pro fiteren ook de grotere partijen. Zo wordt de mogelijkheid geboden in het raadswerk te groeien en kan het kandi- datenreservoir in kwaliteit en kwantiteit worden versterkt. Zegers vond dat het voldoende is om kaderleden bij het fractiewerk te be trekken. Daan Welboren moest Bakker eveneens teleurstellen: „Het PAKT staat sympatiek tegenover de gedach te, maar vindt de huidige situatie bestuurlijk het zuiverst". dood in de sloot lagen. De beesten waren deerlijk toegetakeld; een (drach tig) schaap was zelfs totaal kaalgeplukt en zat vol oppervlakkige bijtwonden. Verder op het land lagen veel plukken wol; op deze plaats moet de hond de schapen hebben aangevallen. Hier werden pootafdrukken gevonden die erop wijzen dat het een grote hond moet zijn geweest. Andere gegevens ontbreken; niemand heeft iets gezien of gehoord van het drama dat zich in de loop van de nacht moet hebben af gespeeld, op enkele honderden meters van de openbare weg. Drie van de aangevallen schapen zijn in paniek de brede tochtsloot inge- rend; een van de dieren werd in de slootkant nogmaals te grazen geno men getuige een grote hoeveelheid uitgerukte wolplukken, voordat het in het water wegzonk en verdronk. Topdier Het andere schaap, een éénjarige ooi van topkwaliteit met een fokwaarde van f 1.500,- tot f 3.000,- raakte te water op een plaats waar de slootkant steil is en verdronk eveneens. Een der de schaap wist na geruime tijd weer op de wal te komen maar het beest is er zorgwekkend aan toe. Het kan niet lopen, nauwelijks staan en vertoont te- kenen die er op wijzen dat het zijn lammeren zal verwerpen. Later werd vernomen dat in de nacht van dinsdag op woensdag ook een hond heeft gejaagd achter de schapen op „Op Ruimte" van Gerard Kuip, op korte afstand van de boederij van Kees Kikkert. Hier werd één schaap half kaalgeplukt. Vrijwel zeker is hier dezelf de hond aan het werk geweest. Niet ver van deze plek, op de boederij van Martius Witte heerste dinsdagavond om 11.15 uur grote onrust onder de schapen, zodat het vermoeden bestaat Kees Kikkert doet een poging om een uitge put en gewond schaap dat de halve nacht in de sloot heeft gezeten op de been te helpen. dat de desbetreffende hond ook hier is geweest, zij het zonder ernstige gevolgen. Woede De gedode schapen betekenen een schadepost van enkele duizenden gul dens, aldus Kikkert en zijn collega fokker Kees Commandeur. Als de eige naar van de hond niet wordt gevon den, kan die schade nergens op wor den verhaald. Toch is het niet zozeer de financiële kant die de zaak de emo tie van beide schapenfokkers heeft op gewekt. „Schapen zijn geen dode ma chines. Het zijn dieren, waarmee je een bepaalde band hebt. Je bent er altijd mee bezig. Als dan zoiets ge beurt wordt je woedend. Er zijn dus blijkbaar mensen op Texel die niet be reid of in staat zijn om hun hond 's avonds binnen te houden, terwijl toch algemeen bekend is dat ook de aar digste honden schapendoders kunnen worden als ze de gelegenheid krijgen. Het is twee nachten achter elkaar ge beurd en het is dus geen uitzondering dat het betreffende dier 's nachts aan zijn lot wordt overgelaten. Het kan op nieuw gebeuren en we slapen dan ook niet rustig voordat die hond is gevon den", aldus Kikkert. Het spreekt van zelf dat de politie zich aanbevolen houdt voor tips. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een inwoonster van Den Burg bij Oosterend aangehouden wegens een defekt aan de verlichting van haar au to. Toen bleek dat ze had gedronken moest ze een blaasproef afleggen. Dat leidde tot een rijverbod. Vrijdag controleerde de politie een aantal auto's op de aanwezigheid van een geldig deel III van het kentekenbe wijs. Vijf automobilisten hadden niet aan hun plicht in deze voldaan en kre gen een proces verbaal.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1