Mijmeringen bij een „moeilijke" verkiezing „Molengat" ondergaat operatieve ingreep VERGEETT Groen-Zwart Speciaal FAMILIEBERICHTE PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 MAART 15' Weet u at op wie u morgen gaat stemmen? Als u het weet, leeft u in een aangename zekerheid in vergelij king met de velen die het op dit mo ment nog niet weten en zich daarom afvragen öf ze wel zullen stemmen. De twijfel heerst vooral bij - laten we het zomaar noemen - mensen die tot dusver waren georienteerd op partijen van het midden en gematigd rechts die niet erg onder de indruk zijn ge raakt van wat daar de afgelopen vier jaar is gepresteerd. Ontevredenheid is er ook over de kandidaatstelling die weinig vertrouwen geeft op verbete ring en de angst wettigt dat Texel de komende vier jaar weer verzekerd is van vermakelijke doch helaas weinig efficiente dorpsspo/itiek waar veel ver gadertijd in gaat zitten en de bijzaken overmatige aandacht zullen krijgen ten koste van de hoofdzaken. Vertrouwen in de lijsttrekkers is er wel en niet ten onrechte want die hebben alleszins re delijk gefunctioneerd. De wethouders onder hen hebben het zelfs goed ge daan en daarmee is verklaard dat er de afgelopen vier jaar toch heel wat tot stand is gekomen. De rol die de gemeenteraad a/s geheel daarbij speel de was echter vaak allerminst stimule rend, meer dan eens storend en soms zelfs weerzinwekkend. Hoewel de ex cessen van de eerste twee jaar zich gelukkig niet hebben herhaald werd de sfeer toch te zeer bepaald gekissebis over kleinigheden die in de openbare raadzaal niet thuishoren terwijl het vee! te weinig voorkwam dat vanuit de raad zelf initiatieven werden ontplooid die getuigen van visie, van lange ter mijn denken en van moed die nodig is om het algemeen belang te stellen bo ven het belang van groepen of enke lingen. De regelmatige bezoekers van raads- en commissievergaderingen we ten ervan mee te praten. Dit soort klachten dateert niet van vandaag of gisteren. Je kunt je afvragen of het re delijk is te verlangen dat de hele ge meenteraad bestaat uit rasbestuurders. De eigenschappen die daarvoor nodig zijn, zijn niet dik gezaaid en mensen die er over beschikken hebben deze meestal dienstbaar gemaakt aan hun beroep en hebben geen tijd of zin om in de gemeenteraad te gaan zitten. Voeg daarbij het simpele feit dat het aantal inwoners van Texel betrekkelijk klein is zodat alleen al hierdoor de keus beperkt is. In Anna Paulowna of Wieringermeer is dat niet zo rampza lig, maar Texel is nu eenmaal Texel, een eiland met tegenstrijdige belan gen, een rol voor overig Nederland en mede daarom een ingewikkeld vraagstuk. Je mag je verwachtingen dus niet te hoog stellen, maar iets meer kwaliteit dan de afgelopen vier jaar door het gemiddelde raadslid is getoond, is niet teveel gevraagd. De sleutel tot de oplossing van het probleem ligt bij de politieke partijen die de kandidaten moeten zoeken waaruit gekozen kan worden. De meeste partijen hebben daar de groot ste moeite mee gehad, wat begrijpelijk en vergefelijk is. Minder vergefelijk is dat de volgorde van de kandidaten op de lijst bij niet alle partijen een volgor de van kwaliteit is, maar het resultaat van machtstrijd of gemakzucht. Het komt erop neer dat iemand met mati ge capaciteiten vrij gemakkelijk in de Texelse gemeenteraad kan doordrin gen. Hij moet alleen maar graag wil len, de partijvergaderingen bezoeken en ervan profiteren dat andere leden dat laatste niet doen. Hoe zal dat morgen aflopen? In veel Texelse huiskamers zijn al prognoses gemaakt, maar die blijken nogal uiteen te lopen. De stemuitslag is moeilijker te voorspellen dan de vorige keer, on der andere door hetstorende" effect van D'66, de partij die opnieuw pro beert een zetel te veroveren. D'66 zou kunnen voorzien in de op Texel duide lijk aanwezige behoefte aan een gema tigde, pragmatische middenpartij. Die rol werd tot voor enkele jaren in be paalde opzichten vervuld door CDA en VVD. Die betekenis is verminderd door de opkomst van Texe/s Belang die vooral uit die partijen zijn aanhang be trok en in laatste instantie omdat zo wel de christelijken a/s de liberalen hun uiterste best lijken te hebben ge daan om zoveel mogelijk op Texel Be lang te lijken. Dat was vooral het geval bij de VVD waar iemand a/s Gerbrand Poster van meet af aan demonstreerde dat hij in feite bij Texels Belang thuis- bij zijn aanhang alleen maar menselij ker gemaakt. Schilling wordt de grote stemmentrekker. Aangezien hijeen be perkt aantal nodig heeft om gekozen te worden gaat het grootste deel van die stemmen naar de andere kandida ten van Texels Belang en worden daar opgeteld bij de op hen uitgebrachte stemmen. Het werken met een alfabetische lijst van kandidaten die allemaal even ver kiesbaar zijn zodat degenen met de meeste stemmen in de raad komen, is een systeem dat op Texel waar veel mensen elkaar persoonlijk kennen tot tevredenheid functioneert. Het is te betreuren dat andere partijen dat ook niet toepassen. Daar wordt in feited door de partijvergadering bepaald wie er in de raad komen door de kandida ten in een bepaalde volgorde te plaat sen. Dat is niet ondemocratisch, maar het zijn alleen de partijleden die daar wat over te zeggen hebben en dat is niet zo'n groot gezelschap waarin de machtstrijd welig kan tieren zoals ook nu weer is gebleken. Met het gevolg dat bij enkele partijen (afgezien van de hoort - en daar uiteindelijk ook terecht is gekomen en daarmee ongetwijfeld ook een stukje van de liberale aan hang, voor een groot deel bestaande uit mensen waarvoor Poster ijverig pleitbezorger is geweest. Texels Belang gaat winnen, dat is ze ker. Dat is in de eerste plaats te dan ken aan de uitstekende wijze waarop wethouder Daan Schilling zich heeft gemanifesteerd vooral in het afgelopen half jaar als loco-burgemeester. Die periode heeft gewerkt a/s een succes volle verkiezingstoernee al heeft de on getwijfeld integere Schilling dat niet zo bedoeld. De Hoornder bollenboer beantwoordt volledig aan het beeld van de ideale plaatselijke politicus, zo als de meeste Texelaars zich die voor stellen: nuchter, wijs moedig en daar bij héél gewoon in zijn presentatie, be grijpelijk voor iedereen, wars van on begrijpelijke politieke praatjes. Dat hij in de afgelopen weken wel eens min der wijs uit zijn slof schoot heeft hem lijsttrekkers) mensen op verkiesbare plaatsen staan die slecht of twijfelach tig in de markt liggen. Toch komen ze in de raad want zij krijgen de stemmen die de lijsttrekker ,,over" heeft. Het blijkt niet algemeen bekend te zijn dat de kiezers hier wel degelijk tussenbei de kunnen komen, n.l. door het uit brengen van voorkeurstemmen. Het is waar dat op een te laag op de lijst staande kandidaat honderden stem men moeten worden uitgebracht om hem toch in de raad te krijgen, maar wie de moeite neemt om daarvoor in zijn eigen omgeving actie te voeren kan dat vrij gemakelijk voor elkaar krij gen. Wie dus niet tevreden is over de door de partij vastgeste/dw kandida- tenvolgorde moet dus niet thuisblijven maar bewust een ander hokje van zijn favoriete partij rood maken. Zelfs als het geen resultaat oplevert, kan het partijbestuur zijn conclusies trekken uit dergelijke signalen. Een partij die ook gaat winnen is de PSP en dat is dan loon naar werk. Pe ter Bakker heeft het in zijn eentje uit stekend gedaan, mede dankzij goede hulp van zijn achterban. Ook de poli tieke vijanden van Bakker geven grif toe dat hij weet waar hij over praat, zijn stukken kent, zich nooit verliest in onbenullige bijkomstigheden, kort en zakelijk van stof is en daarbij ook nog gevoel heeft voor humor. Bakker ge niet nu een populariteit die vergelijk baar is met die van zijn communisti sche achternaamgenoot in de tweede kamer: de meesten zijn het politiek to taal met hem oneens maar ze achten hem hoog en wensen hem van harte succes. De PSP kwam vier jaar gele den in de raad door net iets meer dan driekwart van de kiesdeler te halen. Hij moet dus nu honderden extra stem men krijgen om zijn fractie met Bart Heijnen te kunnen uitbreiden en die stemmen zullen voornamelijk moeten komen van linkse Texelaars die anders op de PvdA zouden stemmen. Dat stemmenreservoir is beperkt zodat twijfelachtig is of die tweede PSP zetel erin zit. Tot aanmerkelijke versterking van het linkse blok als geheel zal zo'n PSP-zege niet leiden en dat moet voor de anderen geruste/lend zijn. Het minst gunstig lijken momenteel de kaarten te liggen voor de VVD, van oudsher de groepering waarbij de (om vangrijke) Texelse middenstand en vroeger ook de boeren zich thuis voel den. De oorzaken kent iedereen. De bijna openlijke twist tussen Poster en- Van der Meer, het zeer uiteenlopend functioneren van beiden en het naar Texels Belang overlopen van de eerste hebben op serieuze liberalen een slechte indruk gemaakt. Ook de kandi datenlijst heeft geen enthousiasme op geroepen. Klaas Barendregt wil men graag terughebben, met Erna Eelman als nieuweling durft men het ook wel aan maar dan houdt het op. Tot over maat van ramp schoot de derde kandi daat onlangs in een door Texels Be lang georganiseerd politiek café nog een tactische bok, hem in konflikt bracht met zijn lijsttrekker en daarmee is voor menigeen de maat vol ge weest. Als de ontevredenen niet naar het middel van voorkeurstemmen grij pen zit een fors VVD-verlies er dik in en daarvan profiteert Texel Belang. Dat zal de consequenties hebben voor iets heel belangrijks: de samenstelling het college. Als de VVD als één of tweemansfractie terugkomt kan zij mogelijk een wethouderzetel dam En dat kan leiden tot twee wethoui zetels voor Texe/s Belang wat ze bij het CDA niet zo leuk schijnen te vii den of tot de intrede van de PvdA het college en ook dat is voor minstens drie zittende raadsleden verschrikkelijkste dat er is". Ook het CDA zal concurrentie ondt vinden van Texels Belang. Het geel denken dat je het propagandabord lijst 1 ziet staan op boerenerven, w de vorige keer nog een CDA-biljet hing. In aanmerking nemende dat CDA de vorige keer maar net gene stemmen had voor het huidige zete aantal, zou het meevallen als dat a tal opnieuw wordt behaald. Als dai lukt is het voor een groot deel te ken aan wethouder Piet Zegers die veel tijd voor zijn functie beschikbi heeft en een zekere populariteit gei als gevolg van de vaderlijke zekerht die hij uitstraalt. De tweede kandió Nel Eelman is veelbelovend en dat vond de partij blijkbaar ook want n hebben haar een plaats hoger geze dan Riet Huitema-Vos die daardooi misschien niet terugkeert. Ook L CDA is politiek een hard bedrijf. De PvdA zegt te rekenen op vijf ze te/s. Die komen er niet en dat wett de PvdA mensen zelf ook wel. Het zou al mooi voor ze zijn a/s de huk sterkte wordt gehandhaafd. Dirk Terpstra ligt goed in de PvdA mark de tweede kandidaat Henk Beumkt heeft verdeeldheid opgeroepen en is dan ook niet zonder strijd op de plaats terecht gekomen. De derde Gerard van der Kooi staat veilig ho maar a/s je het commentaar van dt kiezers daarop hoort, begrijp je niet hoe dat mogelijk is. Het voordeel van die situatie is dat Van der Kooi die al jaren vlast op raadszetel en niet zondèr capiciteiti is, in ieder geval niet kan tegenvalh Of er genoeg stemmen voor Terpst - zullen zijn om ook de niet onbekwi Hans Roeper in de raad te krijgen, twijfelachtig en een van de beste k didaten, Ari Hardeveld staat als nu mer vijf op de lijst en kan het dus vergeten, tenzij..... Blik in de geopende olieruimte van de Voitn Schneider propeller, unaerm gaai nei vazie w-—-■- lekkende afdichtingspees. (Foto's Dirk Kuiter). worden verwerkt. Tot dusver kon het olieverbruik alleen achteraf worden be paald. De nieuwe, meer directe en „gespecificeerde" methode bevordert economisch brandstofverbruik, omdat het nu veel beter mogelijk wordt om voor optimale technische omstandig heden te zorgen, onder andere door aanpassing van de onderhoudswerk zaamheden. Verwacht wordt dat de „Molengat" volgende week woensdag weer in de vaart kan komen. 21. herkauwer 23. plaat, afbeelding 24. de onbekende (afk) 23. de oudere (afk) 27. bloem 29. ik (latijns) 30. bijbelse naam 32. duur der dingen 33. soort hond 37. opdracht 38. televisie (afk) 39. dun 40. aanhaken 41. ontvangdraad 42. eenheid van stroomsterkte (afk 43. vreemde munt 44. hetzelfde 47. kleur 51. getroffen 53. wiel 55. vaartuig, woonschip 57. soort sluiting 59. bejaard 62. maanstand (afk) Vaste rots van mijn behoud' Zacht en kalm is van ons heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder en zuster Jietske Vogelzang, weduwe van G, Schotanus, op de leeftijd van 89 jaar. Nel Westdorp-Schotanus Jaap Westdorp Marja en Jan Jan, Klaas Jaap en Dia Sieb en Marjanne Coby Schotanus-de Blaauv Annette en Leo Bart Jitty Janneke en Franck K. Eelman-Vogelzang Texel, 15 maart 1986, Verpleeghuis „Texel" Een rouwdienst zal worden gehouden woensdag 19 maart om 14.00- uur in de Ne( Hervormde kerk te Den Burg, waarna de begrf fenis op het kerkhof aldaar zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 18 maai van 19.30 - 20.30 uur in het Verpleeghuis en m de begrafenis in „De Schakel". Tijdens de dokbeurt die de dubbel deksveerboot „Molengat" momen teel in Amsterdam ondergaat is een voorlopig eind gemaakt aan een hardnekkige kwaal: de olielek kage van de Voith Schneider pro pellers. Als gold het een operatieve ingreep, is de grote kast waarin zich de smeerolie van het systeem bevindt geopend en gedemonteerd, waarbij het falende orgaan (de af dichtingspees van kunststof) werd vervangen. Zoals bekend werd deze pees als ge volg van temperatuur, de samenstelling van de olie of een combinatie van de ze en andere factoren bros en ging dan scheurtjes vertonen. Hierdoor lek ten per dag honderden liters olie weg. Transplantatie kan dus niet langer wor den uitgesteld. Naar de precieze oorzaak van het ver schijnsel is een omvangrijk onderzoek ingesteld, onder andere door een zo genaamde 1000 urentest, een langduri ge proef onder laboratoriumomstandig heden. Hoewel op dit moment nog niet volledig vast staat wat er moet gebeuren om de levensduur van de pees te verlengen, is er toch goede hoop dat niet opnieuw een voortijdige dokbeurt wegens olielekkage nodig is. -Teso heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om in het schip nog wat an dere verbeteringen en aanvullingen aan te brengen. Zo wordt een brahdstof- Horizontaal: 2. muziekinstrument 7. soort vloerbedekking 9. wilde haver 10. schrede 12. soort vaartuig 13. levenslucht 14. zangstem 16. drank 17. waagstuk 18. inhoudsmaat 19. laatsleden (afk) 20. wintervoertuig 22. hevig 24. ontkenning 25. verlaagde toon 28. cijferen 31. vroeger 34. landbouwwerktuig 35. deel van de bijbel (afk) 36. aantekening 41. sympathieke 45. heidemeertje 46. naar mijn mening (afk) 47. lichaamsvocht 48. rang in het leger (afk) 49. ter plaatse (afk) 50. sociaal economische raad (afk) 52. mal, dwaas 54. plaats bij Wageningen 56. tam 57. aanwijzend voornaamwoord 58. wrede keizer 60. metaal 61. lidwoord 63. bast van de kurkeik 64. bevestigingsmiddel Verticaal: 1. gebogen been 3. poken 4. bevel 5. uitstalkast 6. eenheid van druk (afk) 7. vis 8. vernis 10. tennisterm 11. uiteinde der aardas 15. inwoner van Turkije 17. duur van eb en vloed 19. watering het mogelijk wordt veel nauwkeuriger het brandstofverbruik te meten (even tueel van elke dieselmotor apart) in re latie tot gepaalde bedrijfsomstandighe den. De gegevens worden gere gistreerd en kunnen met de computer Een van de scheurtjes in de afdichtingspees.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2