„Donderdag hebben we allemaal een rode pruik' AI3END4 Gouden speld voor trouw FNV-lid Verkiezingen leven op de markt Denksportvijf kamp na ijf jaar weer 'n succes V Afvaardiging van bevolking in Ouwe ULO Baldadigheid Jas gestolen Vaste data „Rival" in andere handen overgegaan Vaste data NSDAG 18 MAART 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 lij het scheiden van de markt wordt uw verslaggever aangespro- jen door twee Texelse Jehova's getuigen. Van achter hun juist ont- uimde marktkraampje vragen ze wat de vraaggesprekjes hebben \pgeleverd. Nee, zeif gaan ze woensdag niet naar de stembus. Dat 'pu pas het geval zijn wanneer het koninkrijk Gods op de lijst voor \omt.De Jehova's behoren tot het zeer kleine aantal ondervraag- le Texelaars op de maandagochtendmarkt in Den Burg, dat de raag ,,Gaat u woensdag stemmen?" ontkennend beantwoordt, tterker nog, menigeen komt grif voor zijn keuze uit. Kennelijk leeft e gemeentelijke politiek meer dan verondersteld. Een sfeerverslag \an de vooravond van de Texelse gemeenteraadsverkiezingen. goede partij", roept hij. ,Henk is familie van Drees, dus iet komt wel goed als je op hem temt." Raadslid Henk Beumkes iormt voor de PvdA de praatpaal, jij staat enkele meters verwijderd an de verkiezingskraam van zijn jartij als een soort herken- ingspunt voor eilandgenoten. On- Br hen een aantal rakkers van ge- jkgestemde richting, die geksche- Jend de Texelse politiek doorlich- en. ,,Kan de gemeente mij geen wee miljoen lenen tegen drie pro- jent? Zet ik het uit bij de bank (oor zes procent en word slapend Ik." Wij stemmen allemaal rood. De per- Don maakt niks uit, ze zijn allemaal ien goed. Ja bij Texels Belang kan je 3 personen stemmen. Maar die zitten emaal voor hun eigen belang en -lorden gekozen door de familie...En ijn naam is Huug Snoek." Over wie verkiezingen wint, maakt de strïjd- ire baas zich niet druk. ,,Het gaat sociaal gedrag van de mensen, en in is 80 procent rood. Alleen politiek het in hokjes verdeeld." Omstander Ie olieboer" weet het wel: „Donder- igochtend loop jij met een rode pruik vee echtparen van VUT-leeftijd, uit Koog en Den Burg, zijn minder druchtig, maar hebben hun keus enzeer bepaald: 'democratisch :hts', oftewel het CDA. ,,Uit princi- zo luidt de kort maar krachtige itivatie. Stemmenwinst is hard no- want volgens hen hangt het erom het CDA het huidige aantal zetels indhaaft. Wat het belangrijkste punt 'aar de partij zich na de verkiezin- voor moet inzetten? „Dat Texel sn pretpark wordt." Meester liet CDA telt meer aanhangers. Twee ftdere dames geven onomwonden toe p de christen-democraten te stem- len en ook een pasgetrouwde patat- Skker en zijn vrouw hebben hun keus paald. Hoewel, bij nader inzien jemmen zij meer op een persoon. In ithouder Piet Zegers hebben de <ee veel vertrouwen, levalligerwijs komt de „meester" net jnlopen. „Nee niet om stemmen te pnen,. Ik kom net van mijn werk", gt Zegers en wijst op het gemeente llis. Besturen gaat gewoon door, ver- bezingen of niet. Druk aan het werk is ik ambtenaar Wout Stam. Haastig relt hij voorbij en heeft geen tijd (en ;en zin?) om te vermelden op wie hij |n stem gaat uitbrengen. „Op een Punkers 'Van topambtenaar tot punker' luidt de Wampex-slogan en die geldt ook voor de aanstaande verkiezingen. Van een trio punkjongens uit Den Hoorn zeg gen twee er te gaan stemmen. De derde is zeventien en dus niet ge machtigd. Welk hokje wordt aange kruist weten de heren nog niet. Zwe vende kiezers? Bij de schoenenkraam zijn twee Oude schilder dames in gesprek. Ook zij gaan woensdag stemmen. Als deze wandeling representatief is, kan woensdag op een ongekend hoge op komst worden gerekend. Op wie wordt gestemd vertellen de vrouwen niet. Eén van de twee stemt met volmacht, omdat manlief op zee zit. Maar al had ze nog honderd stemmen te vergeven, hét volgens haar belangrijkste punt zullen de Texelse politici niet voor el kaar krijgen: de boottarieven omlaag. „Daarvoor is een bevolkingsopstand nodig. Wat Cor van Etten heeft ge daan is super." Belazerd Een veehandelaar uit een bekende Texelse familie zegt zeer beslist niet te gaan stemmen. „Je wordt toch bela zerd. Tegen de verkiezingen wordt er van alles voorgespiegeld, maar wat komt er van terecht? Niks. Ze lullen er gewoon omheen. Nee, wie in Neder land het hardst werkt betaalt voor vier, zo is het toch?" Ook bij hem kan de bootdienst weinig goed doen: de tarie- In de beheerscommissie dorpshuis d'Ouwe ULO zitten drie vertegenwoor digers van de Texelse bevolking. Vol gens het rooster van aftreden is één van hen de heer J. Vlaming dit jaar af tredend. Volgens het reglement van de artikel 61 commissie kan ieder die 18 jaar of ouder en ingezetene van de ge meente Texel is, zich kandidaat stellen voor de opengevallen plaats. Als regel vergadert de commissie eenmaal in de twee maanden en heeft tot taak het exploiteren van het dorpshuis. Wie zich kandidaat wil stellen en/of nadere inlichtingen wil hebben kan zich wen den tot de administrateur van de be heerscommissie dorpshuis d'Ouwe ULO p/a Raadhuis, Groeneplaats 1 te Den Burg, telefoon 02220-3041, toestel 218. Dit kan tot uiterlijk 1 april a.s. fa vijf jaar vruchteloos pogen heeft zaterdag de Texelse denksportvijfkamp Jeer doorgang gevonden. Zes teams van zeven personen bestreden elkaar 'p verschillende denk- en behendigheidsonderdelen. Maandagavond Bil- irtclub De Koog won uiteindelijk met een half punt verschil voor Bridge- lub Groot Slem. hadden zich voor de door de Texelse jprtraad en Damclub Oosterend geor- iniseerde vijfkamp negen teams opge- 'en. Eén team meldde zich voortijdig en twee ploegen van café De Kuip uit [e Koog bleven zonder afbericht weg. in de vijfkamp hoefden niet uitsluitend inksportverenigingen mee te doen. Ivem- en poloclub TX '71 had dat goed igrepen en schreef een team in. Even- in was het nodig dat een ploeg geheel eigen leden zou bestaan. Een team in dus zijn geformeerd uit louter „spe- alisten" van buiten de vereniging, haakclub En Passant en Damclub isterend haalden wel alle spelers uit ei- jn gelederen. idanks de geringe belangstelling in te Bijenkorf" was de vijfkamp een Ttief succes. Er vielen soms merk- ardige staaltjes te bewonderen, zoals de schaakpartij tussen Zoetelief en kker, waarin laatstgenoemde reeds na ntig seconden opgaf toen hij dame- dies leed. t biljarten werd gewonnen door J. van mbeek namens Bridgeclub Groot im; klaverjassen en bridgen werden ide gewonnen door Damclub Ooste- 'd; het schaken door Terpstra namens Passant, het dammen door W. Bak en H. van de Wetering voor de biljar- s uit De Koog en ZPC TX '71. eindstand Maandagavond Biljartclub De Koog ven blijven maar stijgen en het is voor gekomen dat een vrachtauto vol vee geen voorrang kreeg en een boot moest wachten. Met alle gevolgen van dien (dode beesten). Zijn schoonzoon, die zijn beroep uitoe fent bij een instelling die nauwe ban den met de gemeente onderhoudt, stemt wel. PvdA. Evenals landelijk en, bij de raadsverkiezingen van 1982. Duitsers De PvdA en de PSP zijn de enige par tijen die campagne voeren op de markt. Hun kraampjes staan naast el kaar opgesteld. De standhouders krij gen leuke en minder leuke reacties. De enkele voorbijganger die een discussie aangaat hoeft niet meer te worden overtuigd. „Dat hoeft ook niet. Het is gewoon goed om eikaars standpunten te horen", vertelt Rie Koorn, de zeven tig gepasseerd en sinds jaar en dag pacifiste van het zuiverste water. Zij staat in de PSP-kraam. Het grote aantal Duitsers is haar opge vallen. De belangstellenden onder hen trachten overeenkomsten te vinden met de Duitse groene partij. Een zeer bekende Texelaar tenslotte draait er niet omheen. Landelijk stemt Gert Coevert PvdA, maar op Texel lig gen de belangen anders: „Gerbrand Poster. Die zegt wat we eigenlijk alle maal denken en willen." Henk Beumkes van de Partij van de Arbeid bezig met het winnen van stemmen onder eilandge noten, voor zover dat in de hier gefotografeerde situatie nog nodig is. In de nacht van zaterdag op zondag werd schade toegebracht aan de auto van een Texelaar, die geparkeerd was n de Waalderstraat tegenover Albert Heijn. De antenne ter waarde van f40,— werd vernield, de tankdop werd meegenomen en de benzinetank werd i/olgestopt met allerlei rommel. Een man uit Culemborg deed bij de politie aangifte van diefstal. Zijn don kerblauwe jas met donsvulling (nieuw- waarde 7400,— was ontvreemd uit de garderobe van het Haven restaurant van 't Horntje. Iedere woensdagavond houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Informatie via tele foon 02220-3565. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in d'Ouwe ULO dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donderdags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waa rin de raadsvergadering wordt gehou den hebben de raadsfracties van CDA, PSP, Pakt en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang houdt dit fractiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO groep komt elke woens dag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge- bouw in Den Burg (ingang tandartsen praktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Gemini ziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en ver zekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. Gerbrand Poster van Texelse Belang laat zien dat je met hem voor de kramen langs kunt.... 2. Bridgeclub Groot Slam 20.5 pt 3. Klaverjasclub De Cocksdorp 18.5 pt 3. Damclub Oosterend Texel 18.5 pt 5. Zwem- en Poloclub TX '71 15 pt 6. Schaakclub En Passant 11 pt Hans Jongedijk uit Oudeschild is gisteren eigenaar geworden van het hengelsportschip „Rival". Hij nam het over van Jac. van der Star, die het schip 15 jaar geleden in gebruik nam en nu een punt zet achter veertig jaar varen met sportvissers. Jongedijk zet het bedrijf op dezelfde voet voort. Hij zal (met maximaal 28 personen) dagtochten maken naar gunstige visplaatsen op zee, maar ook meerdaagse vaarten maken met scho len, personeelsverenigingen en andere groepen, die het schip met de twee koppige bemanning per dag kunnen afhuren. De 49-jarige Jongedijk heeft 33 jaar op de kleine handelsvaart geze ten, waarvan de laatste 13 jaar als ka pitein. Onlangs werd hij afgekeurd voor dit werk en hij heeft de mogelijk heid om de Rival te kopen aan gegre pen om voorlopig zinvol bezig te kun nen zijn met werk dat hem goed ligt. Dinsdag 18 maart De Hervormde vrouwengroepen heb ben een ringavond in de kantine van het Beroepsonderwijs aan de Emma- laan, aanvang 20.00 uur. De werkgroep „dialect" van de histori sche vereniging komt bijeen in de Thijsseschool, aanvang 20.00 uur. Be langstellende niet-leden zijn ook welkom. Woensdag 19 maart Vanaf 19.00 uur worden in hotel De Lindeboom de uitslagen bekend ge maakt van de gemeenteraadsverkiezin gen. De werkgroep „Stamboomonderzoek" van de historische vereniging komt om 20.00 uur bijeen op het adres Beatrix- laan 21 in Den Burg. Donderdag 20 maart Voor de leerlingen en hun ouders van de derde en hogere klasse Mavo, Havo en Atheneum wordt in het RSG- gebouw aan de Haffelderweg in Den Burg beroepen- en studievoorlichting gegeven, aanvang 19.30 uur. De raadscommissie voor financieël, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. gesproken wordt over de aanschaf van be drijfsmiddelen voor Gemeentewerken, de tweede zeewaterleiding van het NRC, het zomerrecreatiewerk en de behandeling van leilinden in het cen trum van Oosterend. In het dorpshuis van De Waal houdt de stichting Dorpshuis De Wielewaal de jaarvergadering; 20.00 uur. In de gymnastiekzaal van de basis school wordt de Waalder voorronde van de indoor fietscrosskampioen- schappen gehouden. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: op woensdag van 14.00 - 17.00 uur, tel. (02220) 4887, het Groene Kruisgebouw, kamer A1, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Mevrouw drs. R. I Postma. Tevens bereikbaar: tel. (02220) 3842, Bernhardlaan 64, Den Burg. Spreekuren college van B en W: Wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Schilling vrij dag van 14.30 tot 15.30 uur en we thouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Elke eerste donderdag van de maand (na het fractieberaad) houdt de VVD Texel in hotel Rebecca in De Waal een instuifavond voor leden en introducees. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de'zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De 85-jarige Hendrik Elzinga in De Waal kreeg vrijdag de gouden FNV-speld omdat hij veertig jaar lid is van de Industriebond FNV. Het ereblijk werd hem tijdens een in formeel bezoek aan huis opgespeld door districtsbestuurder Wil Wem- mers, die er ook nog een porte feuille met een cheque van 7250,— bij deed. Wemmers vertelde dat een dergelijk langdurig lidmaatschap niet vaak voor komt. Feitelijk dateren de bindingen van Elzinga met de vakbeweging van nog oudere datum, want voor de oor log was hij gedurende ongeveer vijf jaar aangesloten bij de dienstenbond Mercurius. Van 1935 tot zijn pensione ring is Elzinga altijd werkzaam geweest bij de Citroën-importeur in Amster dam. Twintig jaar geleden ging hij op Texel wonen, eerst in Oudeschild en sinds twee jaar in De Waal. Zijn vrije tijd weet hij goed te besteden met knutselen, puzzelen en kunstschilde ren. Met dat schilderen heeft hij plaat selijk vermaardheid verworven, vooral nadat hij ter gelegenheid van de ha venfeesten van Oudeschild een grote muurschildering van de rede van Texel met portretten van zeehelden op de zijgevel van zijn woning aan de De Ruyterstraat had gemaakt. De heer El zinga, die volgens districtbestuurder Wemmers een opvallende gelijkenis vertoont met de legendarische vak bondsman „ome" Jan van Zutphen, is de vakbond uit idealistische overwe gingen altijd trouw gebleven en de (echt) gouden speld en de gevulde portefeuille waren hem dan ook van harte gegund. De foto toont Elzinga terwijl Wemmers (rechts) de gouden speld op zijn kraag steekt.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5