„Band met landelijke partij is voor ons onmisbaar" Gemeentwerken presenteerde zich voor burgemeester ach subsidie voor rerkervaringsprojekt Boot viel uit door mist WAT IK ZEGGEN WOU.." lisbruik? ïeen nood?" loorfietscross orronde De Waal Jaarvergadering De Wielewaal Palmpaasoptocht De Waal met KTF PaSmpaasoptocht in De Koog CDA-kandidaten presenteerden programma werwachte meevaller 11 SDAG 18 MAART 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ;e mobiles lecoraties smarken! Gisteravond is de boot die om 18.35 uur zou vertrekken uit Den Helder, niet uitgevaren wegens zeer dichte mist. Gewoonlijk is mist geen belemmering voor de veerdienst, maar als het zicht extreem slecht is en ook andere facto ren ongunstig zijn wordt besloten de dienst te staken. Dit gebeurt uiterst zelden. Een van die andere factoren is de sterkte van de stroom buiten de haven. De enkeldeksboten moeten een zekere snelheid hebben om bestuur baar te blijven, zodat de risico's te groot worden als men gedwongen is door buitengewoon slecht zicht, zeer langzaam de haven in- en uit te varen. actief sociaal beleid. Ten behoeve van de minst draagkrachtigen moet er vol gens het programma een kwijtschel dingsregeling voor de plaatselijke be lastingen komen in combinatie met goede voorlichting daarover. Cultuur, sport en recreatie" nemen in het ver kiezingsprogramma een belangrijk plaats in. Volgens Zegers hangt dat sa men met het feit dat de gemeenten straks de vrijheid krijgen om hun cultu rele zaken zelfstandig te regelen. Tot dusver gaf Den Haag doelsubsidies die aan bepaalde activiteiten besteed moesten worden; straks komt er één bedrag en de gemeenteraad moet be palen welke culturele doelen hiervan mogen profiteren. Zegers: ,,Er zijn po litieke groeperingen die van mening zijn dat eerst de welvaart moet worden gediend en dat het welzijn daarna van zelf komt. wij willen welvaart en wel zijn tegelijk behartigen; onze cultuur politiek is daarom heel belangrijk. Het gaat om de kwaliteit van de samenleving". Boot Ook het CDA wil lagere boottarieven, echter niet alleen voor Texelaars maar ook voor de toeristen. De welvaart van Texel is voor een groot deel afhan kelijk van het toerisme; de kosten van de boot mogen geen al te grote be lemmering vormen. Verder blijkt uit het verkiezingspro gramma dat het CDA in verband met de werkgelegenheid waarde hecht aan vuilverwerking op Texel zelf, dus geen afvoer naar centrale verwerkingsinrich tingen op het vasteland. Een vesti gingsplaats wordt wijselijk niet ge noemd, maar desgevraagd verklaart Zegers dat een verwerkingsinrichting op de plek waar nu de stortplaats is wel eens acceptabel zou kunnen zijn. Geldzorgen.. Wethouder Zegers verwacht dat de ge meente de komende vier jaar vrij grote financiële zorgen zal krijgen, vooral door rijksbezuinigingen waardoor de uitkeringen voor het gemeentefonds verder zullen teruglopen. ,,We moeten heel goed oppassen met onze uitga ven. In één vergadering gaf de raad toen ƒ20.000,— extra voor de biblio theek en ƒ40.000,— voor zwembad Molenkoog. Dat is dus samen ƒ60.000,— en dat moet elk jaar op nieuw op tafel komen. Dergelijke ader latingen zullen ons op den duur flink opbreken". Zegers durft geen voorspel ling te doen over de verkiezingsuitslag wat zijn partij betreft. Hij hoopt de vier zetels te houden en verwacht dan dat het CDA straks ook weer hem als we thouder zal kunnen leveren. Het liefst in dezelfde coalitie die nu aan het be wind is. Een andere collegesamenstel ling, bijvoorbeeld met Dirk Terpstra van de PvdA, ziet hij met zorg tege moet. ,,Wij hebben gegarandeerd dat het sociaal zwemmen op Texel in stand wordt gehouden, ook als het zwemparadijs in De Koog er komt. In de afgelopen raadsvergadering heeft Terpstra laten blijken dat hij me niet gelooft. Ik vraag me af of je met zo ie mand vruchtbaar kunt samenwerken". Het CDA verkiezingsprogramma kan worden afgehaald bij Lia van Leersum, Thijsselaan 108 in Den Burg of bij Kees Hin, Ottersaat 5, Oudeschild. tfN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE eerste sneeuwvrije woensdagmid- j (12 maart) lijkt 't sein voor de Je- la's getuigen om massaal uit te vlie- i, Op zich is dit traditionele gebeu- geen reden direct in de pen te nmen, maar een stijgende veront- ardiging maakt zich van mij meester ik bij het openen van de deur ook I - Jehova betere het - een kind op stoep ontwaar. i volwassen geloofs-colporteur kun ;ort en krachtig duidelijk maken of il dan niet gediend bent van zijn idschap, maar de aanwezigheid van kind is een morele pressie, die je an weerhoudt je mëning direkt te gen. Je zou immers het kind daar- e kunnen kwetsen, iets wat je zeker wilt. Met deze „wetenschap" n Jehovagetuigen op pad en mis- iken een kind om een makkelijker ree te hebben. In de tijd van de lerarbeid werden kinderen misbruikt goedkope kracht. Wordt hier hun ht misbruikt op een goedkope lier? M. Reijnders i Burg Mag ik even! Wat een misplaatste liezingsstunt! Oók ik - als honden- inaresse - erger mij bijna dagelijks hondenpoep. Echter niet aan de /erpselen in plantsoenen, maar aan loep midden op de stoep, waar je argeloze wandelaar nogal eens iri- In het stukje „Hoge nood" van naart j.l. werden de honden als sdoenders aangewezen. M.i. is het eel de schuld van dié hondenbezit- bij wie het eenvoudigweg niet in hoofd op komt, hun hond „op te len". If laat mijn hond nooit op een ilveld of op de stoep poepen, r ergens tussen de struiken of op graslandje, een kwestie van aanle- Ijkt mij! Daar heeft niemand last en indien dat wél zo is, waarom niet van de hondenbelasting een „hondentoiletten" aanleggen? igt de Texelse politiek op de bres een schone stoep? Glij maar niet Jeanet Visser Den Burg in De Waal worden voorrondes inden van de indoorfietscrosskam- ischappen. Die wedstrijden, voor ins en meisjes van 6 tot 12 jaar, in plaats in de gymzaal op don- ig (20 maart), aanvang 15.15 uur. /innaars worden afgevaardigd naar nale, die zaterdag wordt gehouden t Eierlandsche Huis te De sdorp. De mensen van Gemeentewerken vonden dat de nieuwe burge meester op een bijzondere manier moest kennismaken met deze tak van dienst. Vrijdagmiddag zorgden ze daarom voor een indrukwekken de presentatie op het terrein aan de Reijer Keijserstraat. Bijna al het rijdende materieel (ter waarde van 21/2 miljoen gulden) was daar op gesteld en bij de wagens stond ook het personeel. Dorpshuis De Wielewaal te De Waal houdt donderdag de jaarvergadering. Deze begint om acht uur 's avonds. Op de agenda staat onder meer de bestuursverkiezing. Het financieel ver slag ligt vanaf dinsdag ter inzage in het dorpshuis. Ook in De Koog wordt a.s. zondag weer een palmpaasoptocht gehouden. De stoet vertrekt vanaf de Luberti- school om 11.30 uur. De drumband „Voorwaarts Mars" verleent muzikale medewerking. In De Waal wordt zondag de jaarlijkse palmpaasoptocht gehouden. Om 13.15 uur wordt gestart vanaf het school plein. Het koninklijk Texels Fanfare korps verleent muzikale medewerking. Begeleid door directeur A. Doppen- berg van gemeentewerken maakte bur gemeester Schipper een ronde langs de mensen en het materieel, maakte overal een praatje en was na afloop onder de indruk. In zijn vorige ge meente had het wagenpark van ge meentewerken een heel wat kleinere omvang. Dat geldt ook voor het aantal bijbehorende mensen. De burge meester hecht er veel waarde aan om zo spoedig mogelijk iedereen te leren kennen. Op de grote foto een over zicht van het terrein bij de gemeente werkplaats; op de andere foto ziet men de burgemeester in gesprek met de gemeenteschilders. ,,De steun van een grote lande lijke politieke partij is voor ons heel belangrijk. Meer dan eens hebben we gebruik kunnen ma- j<en van de diensten van lande lijk en provinciale CDA-politici a/s in Den Haag of Haarlem aandacht nodig was voor een Texels probleem". Aldus wethouder Piet Zegers, donderdagmiddag in hotel De Lin deboom, toen hij daar samen met andere CDA-raadskandidaten het CDA-verkiezingsprogramma toelichtte. Zegers zegt aan de hand van de partij te kunnen aantonen dat zijn partij dankzij die landelijke en provinciale steun méér kan doen dan raadsleden die deze kontakten niet hebben. Het succes dat Zegers boekte toen hij een overdekte manege op Texel mogelijk wilde maken, zegt hij voor een groot deel te danken te hebben aan het voorbereidend werk dat hij deed sa men met CDA-statenleden. En de in spanning die het kamerlid Van Noord zich momenteel getroost om de Texel se visserijbelangen in de Waddenzee een rechtvaardiger plaats te geven is ook een voorbeeld van gezamenlijke CDA aktie, die inmiddels heeft veroor zaakt dat dit probleem nu eindelijk op hoog niveau in discussie is. „Niet ver geten moet worden dat de macht van een gemeentebestuur beperkt is. Bij tal van zaken is de gemeente afhanke lijk van rijks- of provincie medewer king. Als je iets wilt bereiken moet je kontakten hebben bij alle bestuursla gen". Ook het functioneren van de plaatselijke raadsfractie is gebaat bij steun van de landelijke partijorganisa tie. De raadskandidaten hebben een door het CDA georganiseerde cursus gevolgd om zo snel mogelijk wegwijs te worden in de beslommeringen die het besturen van een gemeente met zich meebrengt. Ze hopen mede daar om wat meer kwaliteit in de Texelse gemeenteraad te brengen. En bij het samenstellen van het verkiezingspro gramma is geprofiteerd van CDA- richtlijnen waardoor de lokale wensen zijn afgestemd op landelijk geboden mogelijkheden en voorkomen is dat belangrijke onderwerpen zijn vergeten. Niet vrijblijvend Het principiële uitgangspunt („Het evangelie roept alle mensen op tot het dienen van God, dienst aan de mede mens en zorg voor de schepping") is landelijk en plaatselijk uiteraard hetzelf de. Het plaatselijke CDA-bestuur is van mening dat dit uitgangspunt allerminst vrijblijvend is. Het verplicht tot gerech tigheid, solidariteit en zorg voor de schepping. Ook Texelaars die zich niet tot de christenen rekenen moeten zich daarin kunnen vinden. De partij richt zich nadrukkelijk tot alle inwoners, on geacht geloof of maatschappijvisie. Naast veel punten die men ook in an dere partijprogramma's terugvindt, zijn er meerdere onderwerpen waarmee het CDA zich tracht te profileren, dus an ders tezijn dan anderen. Zo spreekt men zich uit voor zondagsrust, wat de consequentie heeft dat winkeliers die hun winkels op zondag open willen hebben, niet op de steun van het CDA hoeven te rekenen. CDA-voorzitter Kees Hin: „Wat betreft die zondags rust willen we niet extreem zijn. We weten best dat Texel een toeristenei land is en dat het onvermijdelijk is dat in veel bedrijven op zondag moet wor den gewerkt, maar dat moet alleen worden toegelaten als het noodzakelijk is". Promotie Uit het verkiezingsprogramma blijkt dat het CDA het streven naar seizoenver breding omschrijft maar een zwempa radijs als een middel daartoe wordt niet apart genoemd. Ate Rienstra ver telt dat dit bewust is gebeurd om niet de indruk te wekken dat door zo'n zwembad alle problemen kunnen wor den opgelost. „Het is één van de maatregelen die genomen moeten worden. Er zal meer moeten gebeuren om het toerisme weer in de lift te krij gen". Daarbij denkt hij aan andere overdekte recreatiemogelijkheden, kwa liteitsverbetering van de accommodatie maar ook aan dingen die niets kosten, zoals het betrachten van meer gastvrij heid. Het geld dat de gemeente be schikbaar stelt voor promotie zou daarom ook besteed moeten worden aan cursussen en voorlichting, hericht op het beter omgaan met mensen. En de uitbreiding van de toeristische ver- blijfsakkomodatie moet vooral in bun galows en appartementen worden ge zocht en niet in meer kampeergelegen heid. Toch is het CDA voorstander van kamperen bij boeren en andere particu lieren in het buitengebied. Het toelaten van vijf eenheden per erf zal geen pro bleem geven als strenge eisen worden gesteld aan de kwaliteit. De sanitaire voorzieningen moeten aan dezelfde ei sen voldoen als op gewone grote cam pings en verwacht wordt dat hier een selecterend effect vanuit zal gaan, zo dat niet zo heel veel boeren en andere bewoners van het buitengebied kam peerders op het erf zullen toelaten. Het maxmium van 47000 slaapplaatsen zal daardoor niet worden overschreden. Werkgelegenheid Ook het CDA ziet de recreatie als de belangrijkste bron van werkgelegen- heidsd, maar ziet ook andere mogelijk heden. Het plaatselijke bestuur heeft goede hoop dat er toch wat terecht zal komen van Texelse betrokkenheid bij de mosselteelt in de Waddenzee, na de kontakten die hiervoor zijn ge legd met de kamerleden Van Noord en Evenhuis Ook uitbreiding van aqua- cultuur (viskwekerij) zal worden na gestreefd evenals de visverwerkende bedrijven. De adspirant-raadsleden verwachten dat zij vooral door voortdurende lobby met hun politieke vrienden in Den Haag resultaat kunnen boeken op dit terrein. Dat'actie in Den Haag niet al tijd helpt weten ze echter ook. De in spanningen om het relatienotabeleid af te wenden hebben bijvoorbeeld niets uitgehaald. Dat onderwerp wordt dan ook niet meer als actueel beschouwd. Dat Texel zuinig moet zijn op zijn land bouwgrond blijft echter buiten kijf staan. Er mag dan momenteel over productie zijn, dat kan binnen tien jaar veranderen. Bijvoorbeeld als elders in het land (zoals Gelderland) de land- bouwproduktie moet worden vermin derd en als het bijvoorbeeld op Texel noodzakelijk wordt veel groter opper vlakten in te ruimen voor pootaardap- pelteelt, om aldus wisselbouw mogelijk te maken ter bestrijding van aardappel moeheid. Alles zal in het werk worden gesteld om de bouwaktiviteit op Texel gaande te houden. Zegers: „Als dat gebeurt lever je een zeer effectieve bij drage aan de bestrijding van de werk loosheid. Als er wordt gebouwd heb ben niet alleen bouwvakkers werk, maar ook tal van beoefenaars van be roepen die indirect met de bouw te maken hebben". Zegers is ook vol lof over de ambtenaren van ruimtelijke or dening die er telkens in slagen goede plannen op tijd klaar te" hebben en daarmee contingenten voor Texel bin nen te halen. Rienstra: „Naast nieuw bouw moeten we ook zorgen voor het vernieuwen van bestaande woningen. De bejaardenwoningen van Jan Dirks- zoord zouden bijvoorbeeld gerenoveerd moeten worden". Kontaktpersoon Ook het CDA wil de relatie tussen bestuur en burgerij verder verbeteren. De drempelvrees voor het raadhuiss moeten worden weggenomen en op het CDA-verlangiijstje staat nog steeds een „kontaktpersoon" die een bemid delende rol kan spelen en kan bijdra gen tot meer inzicht en duidelijkheid. Zo'n „ombusdman" is al eens eerder door het CDA bepleit maar het is er tot dusver niet van gekomen. Volgens de zittende raadsleden omdat Texels Belang zich daar tegen verzette. Daar vond men dat de ambtenaren zelf in staat moesten zijn om de burgers op de juiste wijze te helpen en hen zonodig te verwijzen. Het CDA hecht veel waarde aan een ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft onverwacht dit jaar de gemeente geld toegekend voor een werkervaringsprojekt. deelde wethouder Piet Zegers mee in de vergadering van de com- ie welzijn. schikbaar heeft gesteld voor de nood zakelijke aanpassingen voor integratie van kleuter- en lager onderwijs in één basisschool. Voor de Thijsseschool komt het bedrag overeen met de nor men, maar voor de Daalderschool is veel te weinig uitgetrokken. De reden daarvan is de wethouder niet bekend. Na enkele vruchtloze telefoontjes is nu een brief gestuurd naar Den Haag. Er- is nog geen rijksgeld beschikbaar gesteld voor de basisscholen in De Waal, Oudeschild en De Cocksdorp. Porcelein Verder ging de commissie akkoord met de aanbevelingen voor het deze zomer te houden bouwdorp, de bepaling van de structurele korting op het zomerre- creatiewerk op ƒ12.000,— (was ƒ30.000,— en het verstrekken van een krediet van ƒ14.350,— voor de aanleg van een tweede zeewaterleiding voor het natuurrecreatiecentrum. Tine Krij- nen vroeg nog of het interessant is om een Chinees porceleinen bord uit de lading, die onlangs in zeer goede staat in een wrak van een oud VOC-schip werd aangetroffen, aan te schaffen, bijvoorbeeld ten behoeve van het Scheepvaartmuseum. Hoogstwaar schijnlijk heeft ook dit schip ooit eens op de rede van Texel gelegen, zodat een binding met Texel aanwezig is en zo'n bord een aardige trekpleister voor het museum kan betekenen, volgens Krijnen is er nu een unieke kans om dit aan te kopen. De op de tribune aanwezige Henk Brugge van het NRC vertelde dat de Stichting Texels Mu seum over het idee heeft gesproken, maar dat niets is besloten. Het is bij voorbeeld onduidelijk hoe hoog de prijzen zullen worden opgedreven. iaat om een subsidie van DO,—. WVC heeft de laatste jaren )or geld op tafel gelegd, maar zou de laatste keer zijn. Voor kwam plotseling toch nog een kte som geld vrij, die het mi- ie nu beschikbaar stelt aan ge- tes, waarin de afgelopen jaren svolle projekten van de grond ekomen. De inspanningen van de ente Texel bleven dus niet onop- ikt. Vóór 1 april moet de ge le een nieuw projekt bij WVC zn aangemeld. Waarschijnlijk na de zomer gestart. Welk pro- ■ordt aangemeld is nog niet ze iaar Zegers vertelde dat een- administratieprojekt in aanmer- lomt. Desgevraagd vertelde «erker Jan Kramer dat zo'n vijf- lensen van die cursus hebben fiteerd en dat deze goed in de Ismarkt liggen. zelfde vergadering deelde Zegers lat het ministerie van onderwijs twee basisischolen bedragen be-

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7