Johannes Passion twee keer in Oosterend Welluidende >p jaarlijkse afwisseling kooravond Zuivelfabriek nog minstens jaar open Weer instuif in De Cocksdorp Koninginnemarkt Emmabloemcollecte 1986 Lichte schade „Definitief openhouden zou wonder zijn' Feestelijke dienst IMH-kerk Oudeschild Jeugdtoneel Oudeschild viert 10-jarig bestaan na palmpaasoptocht IIJ DAG 21 MAART 1986 der leiding van mevrouw M. Ronday zongen alle deelnemende koren het slotlied. TEXELSE COURANT PAGINA 11 of the Lord" zongen staande op het orgelbordes onder meer het „Merck toch hoe sterk" van hun dirigent Peter Zwart. k deze keer was de zangavond door meerdere Texelse koren rd gegeven in de katholieke k in Den Burg een geslaagde roering, die gekenmerkt werd or afwisseling en overwegend ede kwaliteit. Het is een traditie niet meer is weg te denken en arop het publiek duidelijk prijs It. Ook nu was er veel angstelling. programma kon niet volledig in de igekondigde vorm worden uitge- ird, want één van de deelnemende 3n „Advendo" had het moeten la- afweten, omdat zes van de 23 le- door de griep waren uitgeschakeld met zo'n magere bezetting durfde gente Marijke Ronday het niet aan. vrouw Ronday was zaterdagavond iter toch actief want zij had de lei van het gezamelijke optreden van deelnemende koren aan het slot de avond. Kenmerkend programma werd geopend door Waddenzingers, het nog maar kort taande kinderkoortje van mevrouw van den Berg-Kooi. Gezongen wer- twee liedjes waarvan zowel de it als de muziek waren gemaakt ir de dirigente gevolgd door het be de Wiegelied van Chubert. De kin- in deden het leuk, spontaan en wapenend. Texels Vrouwenkoor leverde een prestatie met Ochi dolci e soavi Marenzio, L'Esperence van Rossini Dream of Owlen van Williams en dus merken dat moeilijk werk niet dt geschuwd. Wegens gezond- isomstandigheden van de dirigente, it het koor tijdelijk onder leiding heer A. Groen uit Sint Pancras, beroepsmusicus die meerdere ko onder zijn hoede heeft, koor Soli Deo Gloria, onder lei van J. Beijert, bracht een vijftal stelijke liederen tot grote tevreden- Het genre ligt iets makkelijker in gehoor en vergt van de zangers te grote inspanning. Geesteiij- nuziek van een heel ander karakter ht de Interkerkelijke Cantorij onder ng van Dyo Wassink. Er werd een tatie van formaat geleverd. De st elkaar zingende en daardoor wei- steun van elkaar hebbende leden jen gedisciplineerd, zuiver en eet. wenst zou zijn, maar het is goed dat het koor iets dergelijks ook in het re- portoire heeft opgenomen. De Messengers onder leiding van J. van der Slikke brachten meeslepend en geroutineerd een drietal liederen. De enige aanmerking die gemaakt zou kunnen worden is dat iets meer gearti culeerd gezongen zou moeten worden, echter met het risico dat dan de voor deze gospelgroep zo kenmerkende spontaniteit gedeeltelijk zou verdwijnen. ,,The Singers of the Lord" onder lei ding van Peter Zwart zongen hun drie liederen vlakbij het grote kerkorgel. Dit ambitieuze krachtig zingende koor dat volgende week meewerkt aan de Jo hannes Passion in Oosterend stelde niet teleur, al meenden enkele luiste rende supporters dat het nog beter kan. Namens het contactorgaan voor zang en muziek, dat de avond had georga niseerd, sprak Piet Bakker uit Ooste rend een slotwoord waarbij hij de dank bracht aan het kerkbestuur voor het gebruik van het gebouw. ,,Het wordt nog beter dan vorig jaar", aldus Hannie Roos en Peter Zwart, sprekende over „hun" Jo hannes Passion die dinsdag 25 en woensdag 26 maart in de Hervorm de kerk van Oosterend zal worden uitgevoerd. De solisten zijn na een jaar „gegroeid", er is koormuziek toegevoegd en de reprises van de grote aria's zijn eruit gehaald. De tijdsduur (ongeveer vijf kwartier) blijft dezelfde. Zoals bekend was de uitvoering vorig jaar een groot succes. De belangstel ling was overstelpend en lang niet ie dereen kon een plaatsje in de kerk be- machtingen. Dat was voor de betrok kenen zeer teleurstellend, maar de ini tiatiefnemers hadden niet op zoveel toeloop gerekend. Ze hebben nu maat regelen genomen om te bereiken dat er dinsdag of woensdag voor iedereen plaats is. Belangstellenden dienen te voren een programmaboekje af te ha len dat als toegangsbewijs dient. Men sen die aldus een plaats hebben besproken moeten uiterlijk om kwart voor acht aanwezig zijn, want vanaf dat moment worden bezoekers toege laten die geen plaats hebben bespro ken, voor zover er dan nog ruimte is. Er wordt op gewezen dat per persoon (dus niet per gezin) een boekje moet worden afgehaald en het wordt uiter aard op prijs gesteld dat mensen die een boekje hebben en achteraf toch verhinderd zijn om te komen, daar kennis van geven zodat in hun plaats een ander kan worden toegelaten. Net als vorig jaar wordt de Johannes Passion uitgevoerd door de koren „The Singers of the Lord" onder leiding van Peter Zwart en „The Rose Harmonie Singers" onder leiding van Hannie Roos. Ook de solisten zijn dezelfde als vorig jaar. De belangrijkste is de uitste kende Helderse tenor Alex Kroes, als de evangelist. De rolverdeling is ver der: Jezus (recitatieven) de bariton Han Dros, Jezus en Johannes (aria's) de alt Hanny Roos en de mezzo so praan Saskia eelman, Pilatus en Maagd (recitatieven) Johannes (aria's) de mezzo-alt Renée Begeer, Maria (re citatief en aria) de sopraan Marijke Witte, Maagd (aria) de sopraan Dory Kuip. Instrumentale medewerking wordt weer gegeven door Hans Cadee (dwarsfluit), Jan Everaarts (hobo), Cees de Jong (contrabas), Peter Zwart (orgel). Nieuw in het ensemble in Win- fried Gieskes (fagot). Collecte Alle uitvoerenden werken gratis mee. De kosten die er desondanks toch nog zijn worden bestreden uit de opbrengst van de collecte die bij de uitgang wordt gehouden. Vorig jaar was de uitvoering financieel dekkend. Er is nog overwogen in plaats van de col lecte entreegeld te heffen, maar daar van is afgezien. „We willen dat er voor niemand een financiële drempel is om een van de uitvoeringen te bezoe ken. de mensen moeten er ook in ge zinsverband heen kunnen". Voor de uitvoerenden die sinds kerst mis repeteren is er een belangrijk ver schil met vorig jaar. Toen waren er al wat koorleden die de onderneming niet zo zagen zitten en er moeite mee hadden om deze prestatie onder strak ke leiding te gaan instuderen. Als ge volg van het succes van toen is het enthousiasme nu unaniem en dat zal de kwaliteit alleen maar ten goede kunnen komen. Mensen die er vorig jaar niet bij waren moeten weten dat de Johannes Passi on van Telemann een prachtig stuk muziek is, dat bij een breed publiek vrij makkelijk in het gehoor ligt. De Matheus Passion van Bach is welis waar veel bekender, maar niet beter. Hannie Roos vindt dat de componist Georg Philipp Telemann die zijn Jo hannes Passion in 1737 schreef nog al tijd ondergewaardeerd is, in tegenstel ling tot Bach waar een hevige cultus van is gemaakt. Telemann was in zijn tijd beroemder dan Bach. Telemann schreef niet alleen in opdracht van de kerk maar ook voor de grootvorsten. Hij produceerde dus ook profaan werk en was „smeuïger" dan Bach. Adressen Vanaf heden zijn in alle dorpen de tekst en tevens de toegangsbewijzen (naar keus 25 of 26 maart) verkrijgbaar op de volgende adressen: Den Burg: Meubelhuis Texel, Parkstraat 7; 't Open Boek, Binnen- Sportvereffiging De Cocskdorp organi seert een instuif die zaterdagavond a.s. om 20.00 uur wordt gehouden in Het Eierlandsche Huis. In tegenstelling tot de vorige keer kan men zich niet al leen vermaken met tafeltennis maar ook met pijltjes gooien (dart), sjoelen en schieten met een buks. Publiek van alle leeftijden is welkom. Ook dit jaar zal ter gelegenheid van koninginnedag op de Groeneplaats een feestmarkt worden gehouden waarbij niet commerciële verenigingen e.d. in de gelegenheid zijn hun waar of bood schap aan de man te brengen. De or ganisatie is in handen van een speciaal comité Koninginnemarkt, die deze taak dus heeft overgenomen van de niet meer actieve dorpscommissie. Verschil lende deelnemers van vorige jaren zijn reeds benaderd. Wie nog niet is uiot- genodigd om aan de feestmarkt mee te doen, kan zichzelf aanmelden bij Fenny Spanhaak, Bernhardlaan 3 in Den Burg door het sturen van een kaartje of brief. Men krijgt dan een op gave formulier toegezonden waarop de wensen kunnen worden aangegeven. Deelnemers kunnen gemeentelijke kra men huren voor ƒ15,— per stuk. burg 3; VVV, Groeneplaats 9; Jack Stark, Kogerstraat 98 en Schoorl, Waalderstraat 32. De Waal Hotel „Rebecca", Hogereind 39 en D. Boot, Hogereind 19. Oudeschild Goënga, De Ruyterstraat 27 en Gamma Bouwmarkt, Heems- kerekstraat 22. Oosterend Kruidenier Brouwer, Kerkstraat 1; Slager Dros, Peperstraat 37 en Bakker Timmer, Koetebuurt 5 Den Hoorn Goënga Supermarkt, Diek 1 en Fa. KI. Boon, Herenstraat 31 De Koog Fa. Bruining, Brink 6 of Ni- kadel 20 en Fa. Van Etten, Dorpsstraat15. De Cocksdorp Kikkert supermarkt, Kikkertstraat 13 en KI. Druif, Kik- kertstraat 54. In de week van 24 tot 30 maart wordt gecollecteerd voor de Stichting De Emmabloem. De Emmabloem-collecte is de oudste collecte in ons land. Al 76 jaar zet de Stichting De Emma bloem zich in voor het kruiswerk en de tuberculosebestrijding. De op brengst van de collecte wordt niet al leen gebruikt voor de bestrijding van deze ziekte in ons land, maar ook voor de strijd tegen tbc in ontwikkelingslanden. Jaarlijks worden in Nederland onge veer 2000 gevallen van tuberculose ge registreerd, vaak bij jongeren of bui tenlandse arbeiders. Naast de behan deling van deze patiënten is eveneens preventief onderzoek nodig bij mensen uit de omgeving van de patiënten. Een belangrijk deel van het geld dat de Emmabloemcollecte opbrengt, gaat naar bestrijdingsprojecten in onder meer Mali, Tanzania, Kenya, Togo en Benin. In Derde Wereldlanden lijden meer dan 20 miljoen mensen aan tu berculose waarvan er elk jaar miljoe nen sterven. Dat is in feite onnodig, omdat tbc met geneesmiddelen be trekkelijk eenvoudig te genezen is. Het geld voor de aanschaf van die medicij nen ontbreekt echter meestal. In de week van 24 tot 30 maart zal op iede reen een beroep worden gedaan via de huis-aan-huis collecte en via accept girokaarten die worden toegestuurd. Men kan ook direct giften storten op postrekening 116.000 ten name van de Stichting De Emmabloem, Den Haag. Twee personenauto's raakten maandag licht beschadigd bij een aanrijding op de Keesomlaan te Den Burg. Een 42-jarige inwoonster van De Koog had haar wagen naast een andere auto ge parkeerd en werd vervolgens aangere den door de 70-jarige bewoner van het huis waarvoor de auto stond. De beslissing inzake de sluiting van de Texelse zuivelfabriek „De Eendracht" is wederom uitgesteld. Nadat eerst een viertal alterna tieve mogelijkheden waren bestudeerd in de afgelopen maanden, betrekt de directie van de kaasproduktiegroep van de Melkunie Hol land de Texelse vestiging nu in een zogenaamd „kleinschalig on derzoek". Daarin wordt bekeken of kaasmaken op Texel op renda bele wijze kan blijven plaatsvinden. slagen heeft. Daarvoor moet dan op Texel een bepaalde hoeveelheid melk beschikbaar worden gehouden. Een tweede mogelijkheid was om de Een dracht te benutten als proef- annex ex- cursiefabriek. Op het hoofdkantoor te Woerden worden op kleine schaal proeven genomen voor productieont wikkeling; op Texel zou dan naboot sing op bedrijfsschaal kunnen plaats vinden. Ten derde kon de fabriek als een soort zuivelmuseum dienst doen. Het vierde alternatief is al eerder geop perd. Dat betreft het zoeken naar an dere passende functies op Texel zelf voor de Eendracht-werknemers. Vol gens directeur J.A. Schuttebeld van de kaasgroep zijn alle genoemde mo gelijkheden niet haalbaar. Van de eerste drie alternatieven zegt hij: „Het is de Melkunie wel wat waard, maar dit zou te gek worden". Tweede gedachte Eendracht-directeur D. Boorsma vertelt dat het zoeken naar ander werk op Texel niet eenvoudig is. „Het is hinken op twee gedachten". Uit nood hoeven de mensen op dit moment nog niet weg. En de „melkfabriek" betekent toch vast werk, al kan die over een Naar verwachting zijn de onder zoeksresultaten in augustus be kend en worden medio september nieuwe onderhandelingen met vak bonden en groepsondernemings- raad gestart. De definitieve beslis sing laat derhalve nog geruime tijd op zich wachten. Medio maart 1987 kan op zijn vroegst van slui ting sprake zijn. Zoals bekend werd vorig jaar in een rapport over de korte termijn aanpak van de kaasproduktiegroep het princi pebesluit tot sluiting genomen. Vak bonden en ondernemingsraad bedon gen toen bij de driectie dat er een on derzoek naar behoud van de werkgele genheid op het eiland zou komen. Sluiting zou namelijk voor de Eendracht-werknemers welliswaar bete kenen dat zij terecht kunnen bij de grote Melkunie-zuivelfabrieken in Lutje winkel en Opmeer, maar de meeste blijven liever op Texel werken en wonen. Alternatieven Er werden vier alternatieven onder zocht. In de eerste plaats werd nage gaan of het produceren van biologisch-dynamische kaas kans van jaar worden gesloten. Verschillenden zouden best ander werk kunnen krij gen, maar dat zijn tijdelijke banen. Als iemand een goede vaste baan kan krij gen, dan zal ik zeggen: „doen". Wij kunnen ons wel zolang met een tijde lijke kracht behelpen. Maar tot nu toe is nog niemand van het vaste Eendracht-personeel ergens anders gaan werken. Hier hebben ze in elk geval de zekerheid van een vaste baan. Als de fabriek inderdaad wordt gesloten, is voor iedereen vast werk bij een van de Noordhollandse zuivelfa brieken gegarandeerd. Voorlopig blijft de situatie gelijk", aldus Boorsma. Wisselgeld Veel hoop dat de fabriek kan openblij ven heeft de Texelse directeur niet. Boorsma: „Aan het eind van het jaar verwacht ik een definitieve beslissing. De enige hoop zou zijn dat tussentijds intern bij de Melkunie de zaken zoda nig wijzigen, dat openhouden van de Texelse vestiging toch loont. Maar dat zou een wonder zijn". Boorsma bena drukt nogmaals de wil van de Melku nie om voor een goede sociale oplos sing te zorgen. „Als de Melkunie wel iets ziet, zal dat ook worden aange pakt om deze zaak elegant af te wik kelen. Dat mag best wel wat kosten. Tenslotte is het sociaal plan om de werknemers straks naar de overkant heen en weer te laten reizen ook wisselgeld". Texelaar Het is nu dus afwachten wat het „kleinschalig onderzoek" voor Texel oplevert. Bij de kaassoort die eventu eel nog op het eiland kan worden ge produceerd, denkt groepsdirecteur Schuttebeld niet speciaal aan de ruw- melkse specialiteit „Texelaar". „Nee, deze kan ook elders worden vervaar digd". Volgens Schuttebeld zijn er geen factoren die de situatie voor de Eendracht hebben gewijzigd sinds vo rig jaar. De fabrieken te Lutjewinkel en Opmeer (capaciteit meer dan 100 mil joen liter melk per jaar) kennen nog immer een onderbezetting van de pro- duktie. Zoals bekend is het de bedoe ling dat de melk van de Texelse boeren over deze twee grote fabrieken wordt verdeeld. Er wordt op 23 maart, palmpaaszon- dag om 11.00 uur in de Ned. Hervorm de kerk van Oudeschild een bijzond feestelijke dienst gehouden. Leerlingen uit de groepen 6, 7 en 8 van de „Bruinvisschool" die godsdienstlessen volgen, spelen tijdens de dienst drie toneelstukjes. Het thema is „Op weg naar het beloofde land, land van vrij heid". De kinderen zingen enkele liede ren uit de bundel „Alles wordt neiuw" van Hanna Lam en Wim ter Burg, be geleid door Esther Bremer op dwars fluit en Hans Hopman op gitaar. Me vrouw Annie Hin zal de schriftlezing verzorgen en dominee Kees de Jong houdt een korte overdenking. Ook in Oudeschild wordt een palmpaasoptocht gehouden. Deze is op palmzondag 23 maart en start om half drie bij het schoolplein. De op tocht wordt aangevoerd door de drum band Margaretha Sinclair. Na afloop (om ongeveer kwart over drie) worden in dorpshuis 't Skiltje twee korte to neelstukken door het jeugdtoneel van de Gemeenschap Oudeschild opge voerd. Deze toneelclub viert daarmee het tienjarig bestaan. Het eerste stuk is getiteld „Hoogwelgeboren oplich ter" en het tweede „Veldlapper Schoenwachter". Ook jeugd van bui ten Oudeschild is welkom. Kinderen die geen bezoek hebben gehad van de lijstcollecte moeten 72,50 entree betalen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11