Met kermisgeluiden terug op de plaats Voorjaarsmarkt surfclub: opbrengst 2000 gulden ERVOLG VAN PAG. 5 -lannie Roos Steun de collecte tj w ateun ia vooa ona'hookdiaak ■VeNs.^ Winkeldiefstallen Schade door slippende auto Vernielingen Dirk Westerlaken won krokusrit Dode zeehond aangespoeld „De Vlier" is verhuisd maar assortiment blijft milieuvriendelijk Paasavond met maaltijd in Doopsgezinde kerk \ISDAG 25 MAART 1986 IS. TEXELSE COURANT PAGINA 9 il beter in. Nee, zelf heb ik geen ijes gemaakt. Waarschijnlijk heb ik ir geen fantasie genoeg voor. Hoe- I, eigenlijk heb ik er juist erg veel naakt. Dan kwamen leerlingen met ideetje en bouwde ik dat verder Hongkong ar verblijf in Hongkong was onge- ijfeld de tijd dat ze zich het meest este heeft gevoeld. Met een Engel- directeur van een Nederlandse leepswerf raakte ze in 1978 naar de inees/Engelse wereldstad en daar g een wereld voor haar open. telijk de beloning voor al die jaren tzegging, waarin vele kansen om groot zangeres te worden haar js voorbij gingen. indelijk kon ik overal „ja" op ;gen. En dat deed ik ook. En i nivéau, heerlijk. Ik was daar en koning éénoog in het land blinden, hoor. Bij audities was keus zat. Engelsen zijn een be rt volk, niet uit de plooi te krij- Ze kozen eerst de eigen men- Toch werd ik telkens uitgeko- i, Misschien was het mijn grote :housiasme, dat hen daartoe srhaalde." nnie Roos laat in de zeer ruime wo- g aan de Naalrand, toepasselijk e Notekraker" geheten, een dikke p met knipsels en programmaboek zien. Zo te zien leverde bijna alles zij (onder de artiestennaam Hanne Beyerland) in het Verre Oosten ;ft aangepakt lovende recensies op. l/z jaar tijd is er weinig, dat zij niet ïft gedaan. Bij alle belangrijke koren ift ze solo gezongen, een musical de Hongkong Singers, een to- ilstuk in het Engels met semi- fessionele acteurs, lunchconcerten lo) in St. John's Cathedral, de ichting en zeer succesvolle uitvoe- van het Neerlands Cabaret bij het arig bestaan van de Holland Vereni- en op scholen. Misschien wel het <ste waren de workshops, die overi- is een intensieve voorbereiding gden. Voor het gehoor van de Chi- e muziekleraren zong zij liederen' Schubert in de oorspronkelijke Duits. De leraren beseften toen dit de taal was die bij de muziek irde, en niet Engels, zoals zij ge ld waren. Stemmenmateriaal tog in het koude Nederland, beland- zij eerst in Den Helder, en na enige in Julianadorp werd het Texel. De ziekdraad was inmiddels al weer lepikt: in Den Helder had ze de ko- Stem des Volks, Helders Mannen- en het kinderkoor van de Petrus Pauluskerk onder haaf hoede en koor Vriendschap uit Breezand. Texel voelt ze zich op de eerste 3ts mevrouw Roos. Ik heb mijn leven hard voor mijn brood ge kt. Het is heerlijk dat dat nu eens persé moet. De Rose Harmony gers is voor mij een pure liefhebbe- leuk moet blijven. Maar deze by houdt me genoeg bezig hoor, it meer werk aan vast dan je zou ken: partijen uitschrijven, aalwerk". op het eiland voorradige stem- nmateriaal heeft haar positief rast. De ene na de andere goe- zanger(es) kwam bij haar bin- ilopen. Hannie Roos vermoedt de kwaliteit van zang en ziek op het eiland boven lande- niveau ligt. ar echt verwonderlijk is het niet, ineer het enorme aantal culturele migingen in ogenschouw wordt ge nen. „Bijna elk dorp heeft wel een ziek7 zang- en toneelvereniging, ar gaat een hoop inspiratie van uit, mensen zijn zelf bezig," Conservatief was vorig jaar ongehoord dat een elschap, geheel bestaand uit Texel- zangers en musici, het aandurfde Johannes Passion uit te voeren, ar Hannie Roos deinst met haar ir nergens voor terug. Momenteel 'den al voorbereidingen getroffen ir de uitvoering van de Krö- igsmesse van Mozart. Maar tegelij- wordt gerepeteerd op „echte" se harmonyzang met liedjes van de mlaire Carpenters. rigenten en koren zijn vaak conser- ef. Men is bang om van zijn geloof /allen. Op deze manier worden de ■n om zeep geholpen: koormuziek >t geen jongeren meer aan. Terwijl voor publiek en koorleden toch zo kan zijn. Met het reportoire van Rose Harmony val je van de ene in andere verbazing. Óp Texel kan je uitsluitend voor een klein publiek de gang zijn. Met een mix van m maak je een breed publiek en- usiast. En een breed publiek is er, ir in de zomer. Dan kun je niet een lang statige koormuziek brengen". Vierstemmig at koor van de Rose Harmony Sin 's zal nooit uit meer dan zestien 'sen bestaan. De leden zijn door geselecteerd. Niet alleen op hun opent. Maria Bakker, Elly Voorbeitel en Christine Frateur richtten een vennoot schap onder firma op en na een korte periode van enkele kleine inpandige veranderingen wordt aan de War moesstraat opnieuw gestart. Milieu vriendelijk geproduceerde zuivelproduk- ten, drop, groente, meelprodukten, brood, sappen en wijnen behoren tot het grote assortiment dat in zijn ge heel in de kleine winkelruimte op de rekken staat uitgestald. Het winkeltje heeft ongeveer dezelfde oppervlakte als de oude Vlier. Tot het assortiment behoren ook enkele op Texel vervaar digde produkten: zuivel van St. Dona- tus en schapenkaas van Piet Bakker. Verder zijn de initiatiefneemsters van plan te komen met gebak en note- schijven uit eigen keuken. Voorts ach ten de drie informatievoorziening net als voorheen van wezenlijk belang. Ze hopen de tijd te vinden om door een blaadje met nuttige tips en achtergrondinformatie de klanten van dienst te zijn. Steun aan het verbrei den van de alternatieve landbouw vin den zij van groot belang. De opening vindt vrijdag (Goede Vrijdag) plaats en gaat met enkele aanbiedingen ge paard. De winkel is geopend van maandag tot en met vrijdag (uitgezon derd dinsdag) van 9.00 tot 18.00 uur met een uur middagpauze en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Achterweg5,2103SW Heemstede stem maar ook op persoonlijke kwali teiten. Een klier kunnen we niet ge bruiken. Dat betekent ook: thuis de partijtjes leren. Zingen bij de Rose Harmony Singers is: binnenkomen en vierstemmig zingen. Binnen die disci pline sterven we van de lol tussen door. Het is een ontzettend leuke groep waarin de leden elkaar goed ver dragen. Ik werk zonder onderscheids des persoons. Ik ben de zangpedago ge, ik weet wat een stem aankan. Ie mand die het waard is krijgt een solo". Hoe dat uitpakt is dus dezer dagen te horen en te zien in Oosterend. Het se lecte koor van Hannie Roos treedt dan op met The Singers of the Lord van organist Peter Zwart, mede organisator. Instrumentale medewer king is er van een ensemble bestaande uit Zwart, Jan Everaarts (hobo), Cees de Jong contrabasen Win fried Gies- kes (fagot). De plaats van Hans Ca dee dwarsfluit) wordt hoogstwaarschijnlijk ingenomen door Loes Bakker. De toe gang is gratis maar wie verzekerd wil zijn van een plaatsje moet een toe gangsbewijs bemachtigen bij een van de bekende adressen in alle dorpen. In een supermarkt in Den Burg werd woensdag gezien dat een jeugdige klant snoepgoed stal. De volgende dag maakte een 50-jarige klant zich schuldig aan hetzelfde. In beide geval len werd de politie verwittigd. Vrijdagochtend om tien voor zeven raakte een Texelse automobilist op de plaatselijk gladde Pontweg ter hoogte van het benzinestation van Kievit in een slip. De auto botste daardoor te gen een andere auto en tegen het pomphuisje, waarbij schade ontstond aan glas en elektrische voorzieningen. Vrijdag werd geconstateerd dat een onbekende de ruit had vernield van de caravan die de wielervereniging in ge bruik heeft bij het wielercircuit nabij de Haffelderweg. Blijkbaar heeft iemand willen binnendringen, maar er werd niets vermist. we definitief het benodigde bestellen. De eerste wedstrijd surfen we op 29 april en het zou prachtig zijn als we daaraan de opening van onze accom modatie kunnen koppelen!" aldus voorzitter Spanhaak. De zondagmiddag verreden krokusrit, georganiseerd door de MAB-club Texel, is gewonnen door Dirk Wester laken met drie strafpunten. Deze kro kusrit, de eerste voor het kampioen schap 1986, was uitgezet door Tine Standaart en Anne de Vries. Er kwa men veertien auto's aan de start. Uit slag 1. Dirk Westerlaken 3 strafp., 2. Bert Segerink 4 strafp., 3. Peter Hin 5 strafp., 4. Annie Dogger 34 strafp., 5. Paul van Heerwaarden 38 strafp. De volgende puzzelrit is de Tulpenrit die wordt verreden op zondagmiddag 27 april. De exploitant van strandpaviljoen Paal 28 liet de politie weten dat op „zijn" strand een dode zeehond was aan gespoeld. De politie verwittigde het Natuurrecreatiecentrum, die het kada ver heeft opgehaald voor onderzoek. ^jgondernemers-akfivitëiten Natuurvoedingsmiddelenwinkel „De Vlier" beleeft deze week de heropening. Niet meer op de ver trouwde plaats aan de Waal- derstraat te Den Burg, waar de winkel een jaar geleden voor het laatst open was, maar in de voor malige schilderswinkel van Roeper aan de Warmoesstraat. Het volledi ge ecologische en biodynamische assortiment dat men van de oude „Vlier" was gewend, wordt weer gebracht en ook kunnen op bestel ling andere milieuvriendelijke pro dukten zoals verf worden geleverd. Bijna een jaar geleden stopte De Vlier eigenaar Frans Timmer met de be drijfsvoering wegens drukke werkzaam heden elders in het land. De winkel draaide op dat moment uitstekend, maar toch moest de dienstverlening worden gestaakt. Niemand bleek in staat de winkel over te nemen. De be hoefte aan natuurvoeringsmiddelen bleef bestaan en nu is het zo ver dat een drietal personen een winkeltje van gelijke soort en naam in Den Burg De expositie „Terug op de Plaats" van Texelaars Gerard Rijk en Frans Haarsma is vrijdag in het raadhuis offi cieel van start gegaan. Burgemeester A. Schipper verrichte de opening in stijl: door het luiden van een marktbel. Schipper sprak van een lovenswaardig initiatief: „U hebt dit plan niet slechts bedacht, maar ook uitgevoerd. Het is te hopen dat dit de aanzet geeft voor meer Texelaars om hun hobby te laten zien." Tot 9 april is een expositie te zien waarin op verschillende manieren de herinneringen aan de Groeneplaats van voor de oorlog levend wordt. Haarsma en Rijk staan al jaren als hobbyisten bekend: Rijk heeft op in ventieve wijze een miniatuurkermis ver vaardigd en Haarsma beschildert aller lei objecten. Deze twee bezigheden zijn gecombineerd te bezichtigen in de tentoonstellingsruimte in de kelder van het gemeentehuis. Het meest in het oog, en in het oor, springt de ruimte waar Rijk's kermis staat opgesteld. Draaiorgelgeluiden, draaiende mini- attracties en lichtjes tegen de achter grond van de „oude" Groeneplaats. 't Raaksje, de Waag, het oude gemeen tehuis, het hele rijtje karakteristieke ge bouwen is door Haarsma op eenvoudi ge, maar zo nauwkeurig mogelijke wij ze geschilderd. Aan de hand van oude prenten heeft hij het vroegere groene centrum van Den Burg gereconstrueerd. Swingmill Eveneens met behulp van foto's heeft Rijk zijn kermis ontworpen. Maar om van een foto van bijvoorbeeld een zweefmolen een tot in details klop pend mechaniek te maken is een kunstwerk op zichzelf. Een prestatie die Rijk maar liefst vijfmaal tot stand heeft gebracht: 35 jaar geleden knut selde hij in de avonduren aan zijn eerste attribuut, een reuzenrad. Nadien volgden een zweefmolen, een swing mill, een raket-zweefmolen en als laatste een draaimolen. De prestatiés van Rijk zijn haast fenomenaal als wordt bedacht dat hij al jaren is ge handicapt en slechts één hand met moeite kan gebruiken. Rijk heeft de hele kermis geheel zelf uitgedacht en vervaardigd, hoewel hij nooit een tech- nische opleiding heeft genoten. Met het vernuft van een natuurtalent heeft hij zijn kermis vrijwel geheel uit (on derdelen van) huis7 tuin- en keuken- voorwerpen opgebouwd. Op een ta feltje bij de miniatuurkermis heeft Rijk een groot aantal van de gebruikte voorwerpen uitgestald. Desgevraagd toont Rijk hoe hij klompenbandjes, ei erdopjes en wastafelringen perfect pas send in zijn kermisattracties heeft ge monteerd. Een kermis.hoort natuurlijk te draaien maar ook dat mechanisme klopt exact. Een druk op de knop en de kermis is op volle toeren en stopt pas met sluitingstijd. Harmonieus De kermis vormt samen met Haarsma's schildering een harmonieus geheel, zodat de toeschouwer zich werkelijk terug op de plaats kan voe len. Misschien is de aanblik straks zelfs helemaal verleden tijd, want zoals bekend gaan er stemmen op om de kermis niet langer op de Groeneplaats te houden. Hoewel surfen een sport is die wind in de zeilen goed kan gebrui ken, zijn regen en harde wind er mede de oorzaak van geweest dat de voorjaarsmarkt van de Wind- surfclub Texel niet de stormloop heeft ondergaan waarop was ge hoopt. De netto-opbrengst, ge schat op zo'n 72000—, viel daarom enigszins tegen, maar is toch mooi meegenomen om de kosten voor de nieuwe accommodatie te drukken. Over medewerking van gulle gevers hebben de leden van de club minder te klagen: liefst 83 bedrijven stelden in de een of andere vorm iets beschik baar. Er was een drukkerij uit Haarlem die de posters heeft gedrukt en ook een pop beschikbaar stelde, waarvan de naam moest worden geraden. Dat bleek zeer moeilijk. Mevrouw van der Meer, Thijsselaan, Den Burg, benader de met Annelies de naam Lise-Anne het dichtst. Aan de tekenwedstrijd werd deelgenomen door zo'n twintig jeugdige tekenwonders. Momenteel worden de tekeningen door een jury beoordeeld. De uitslag volgt op 8 april in deze krant. De eerste openingsuren van de voor jaarsmarkt bleken de drukste en meest succesvolle. Reeds tien minuten voor de opening, vrijdagavond, stonden de kopers voor de vlooienmarkt te drin gen voor de deur van de voormalige Maris Stella-kleuterschool aan de Gasthuisstraat te Den Burg. De voor de kopers meest interessante voorwer pen waren binnen de kortste keren verdwenen. Vooral hierdoor was de vrijdagavond goed voor een bruto- opbrengst van 71600,—. Hoewel de markt en fancy fair zaterdag langer waren geopend, werd aan dat totaal niet meer dan 7700,— toegevoegd. Za terdag kwamen vooral de goklustigen en liefhebbers van spelletjes een kijkje nemen. Vooral de verrassingsenvelop- Morgenavond (woensdag) om 19.00 uur organiseert de federatie van Doopsgezinde zusterkringen op Texel een paasavond met maaltijd in dekerk, Kogerstraat, Den Burg. Als spreker komt ds. Beekhuis uit Haarlem vertel len over zijn wereldreis langs een aan tal plaatsen in Azië en Amerika waar hulp en opbouwend werk wordt ver richt door de broederschap, ledereen is hartelijk welkom. Leuke paasmobiles en decoraties uit Denemarken! In het andere deel van de tentoonstel lingsruimte is een wand ingeruimd voor een collectie historische foto's uit de archieven van de gemeente en de Stichting Texels Museum. Twee enorm uitvergrote foto's, genomen vanuit het zelfde gezichtspunt tonen de Groene plaats van voor de oorlog en dezelfde plek in de jaren tachtig. De rest van de ruimte is ingeruimd voor creatieve vrije tijds-uitingen van Frans Haarsma. Werk, dat niet tot kunst van hoog ni veau kan worden gerekend, maar Haarsma's hobbyisme leverde toch tal van zeer verdienstelijke produkten op. Zonder meer fraai zijn de bloemstukjes van materialen als gekleurd nylon en koperdraad. Geneeskrachtig In het oog springt een verzameling be schilderde zwerfkeien, afkomstig van het Hogeberg-gebied. Haarsma zegt zelf baat te hebben ondervonden van de geneeskrachtige werking die van de stenen uitgaat. Hij toont een viertal steentjes die hij aan een ketting om zijn hals draagt. Volgens een alterna tieve geneesmethode ontdoen de steentjes door magnetische werking Frans Haarsma (links) en Gerard Rijk zien toe hoe burgemeester Schipper hun kermis- expositie inluidt. het lichaam van electrische lading en daarmee van pijnen. „Ik kan nu weer autorijden", aldus Haarsma. Je moet er in geloven en wie dat doet voelt zich vast ook aan getrokken door de soms demonische gezichten die met kleurpotlood op de keien zijn geschilderd. De met Texelse landschappen verfraai de melkbussen en bijbehorende emmer en zeef herinneren eraan dat Haarsma vroeger als boer zijn brood verdiende. Andere dingen die Haarsma in zijn vrije tijd heeft vervaardigd zijn enkele glasschilderingen en eenvoudige ge bruiksvoorwerpen, die hij op de draai bank van zijn broer heeft gemaakt. Voorts beschikt hij over een collectie oude Ten Brink's schoolplaten. Daar van hangt er een tiental in zelfgemaak te houten lijsten. Orgeltje Nóg een Texelse hobbyist is met eigen werk op de expositie aanwezig. De ex posanten vroegen Dirk Bakker om met enkele olieverfschilderijen een bijdrage te leveren. Feitelijk is deze expositie niet de meest geschikte gelegenheid, maar Bakkers schilderijen zijn van goed niveau en misstaan niet. Het or geltje van Peter Kaan trekt in de hal van het raadhuis de aandacht voor de tentoonstelling. De openingstijden zijn van twee tot vijf uur 's middags van maandag tot en met vrijdag (behalve Goede Vrijdag). Dinsdag 1 april en maandag 7 april is de expositie ook tij dens de markturen geopend Cs mor gens van negen tot twaalf) en op de woensdagavonden van half acht tot half tien. Vanaf half mei zal Rijk zijn miniatuur kermis permanent opstellen in de schuur bij zijn woning aan de Ko gerstraat 74. Op fo/k/oredagen en op verzoek zal dit museumpje zijn geopend. pen liepen goed: alle 500 gingen van de hand. Electrische deken Het voorzittersechtpaar Gerrit en Fan ny Spanhaak bracht ter bewaking twee koude nachten door in het voor dit doel ideale gebouwtje. Zelfs een electrische deken werd van huis ge haald. Misschien mede daarom ver klaarde Spanhaak: „Voorlopig is dit de laatste actie. We zijn enorm blij met de medewerking van de middenstand, maar voorlopig komen we niet meer bedelen. Ook ben ik blij dat zoveel le den zich hebben ingezet. Maar vanaf nu moeten we ons weer bezig houden met surfen. Tenslotte zijn we een surfclub". Spanhaak gaat er nog steeds vanuit dat half april, kan worden gestart met de opbouw van het nieuwe onderko men, maar laat zich voorzichtig uit. Tenslotte vergadert de Welzijnsstich- ting morgenavond pas en dan wordt besloten over de subsidietoekenning. „Na alles wat we bijeen hebben ge- surfd hoop en verwacht ik dat de WST onze aanvraag met de hoogste prioriteit zal honoreren. Dan kunnen Spanning bij de knikkerbak.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9