Als je gezicht boekdelen spreekt geweld met woorden overbodig" „Besluit gemeenteraad niet meer dan Sege huls 'aadsleden namen afscheid in eigen stiji GS: geen fietstunne/tje bij 't Horntje Veerverbinding weer goed volgens dienstregeling RA-radio met oege Vogels' at over Texel edïngmarkt in uterspeelzaal skaschool houdt ncy fair Zwem club zoekt rommeltjes voor markt in juni Fancy Fair in De Schakel Reisje Zonnebloem TEXELSE COURANT Kikkert, Joop van der Meer, Gelein Jansen en Daan Welboren len dinsdagavond elk in hun eigen stijl afscheid van de ge- interaad na bestuursperiodes van respectievelijk vier, vier, acht waalf jaar. Het meest speels daarbij was ongetwijfeld Gelein sen, die op elk van de raadsleden een satirische opmerking had acht. Eén van de mooiste was voor Joop van der Meer: ,,Als ezicht boekdelen spreekt, is verbaal geweld overbodig". imeester Ton Schipper leidde dit elte van de avond in met een delijk praatje waarin hij niet onder en of banken stak dat hij niet de ewezen persoon is om terug te Hij merkte op dat de raadsle- evendig meedoen, waarbij ieder- jie iets meent te moeten zeggen je aandacht vraagt. Hij gaf bij alle aadsleden een korte schets van officiële bezigheden in de achter- nde periode en hij bood ze alle ien aquarel aan. van der Meer vertelde met ge en terug te zullen denken aan zijn Is raadslid voor de VVD. Hij dank- anderen onder de ondervonden gialiteit en de ambtenaren voor de werking. Hij sprak zijn vertrou- uit in de nieuwe burgemeester: unt in een milde sfeer overleg p". Paul Kikkert hield het kort. Hij be te eveneens de ambtenaren voor ilp die hij ondervond als hij er litkwam. Hij beaamde de opmer- van de burgemeester dat hij zich ilijven inzetten voor de gemeen- ,Mits mijn gezondheid het at". Correct Gelein Jansen roemde de ambte- indersteuning: ,,Die hebben me correct geholpen." ilgens ging hij de rij af. Hij be- Riet Huitema in een stijl die al- et de zee te maken had dat zij maar een seintje via de goede ngte hoeft te geven in de toe- ,Dan laat ik je niet dobberen", lienstra, plooibaar als het CDA creeg te horen dat die plooibaar- hem wel eens aangerekend was, de laatste tijd daar juist weer lering voor bestaat. team van het VARA- programma 'Vroege Vogels', dat 8.00 tot 10.00 uur zondagochtend iluisteren is via Radio 2, maakte fgelopen dagen opnamen op Texel de uitzending van komende zon- Eén van de medewerkers is de malige Texelaar Kees Duinker, van Jan Duinker uit Den Hoorn. ;ntatrice is Letty Kosterman, it programma zullen de natuur- delingen over Texel die Frederik Eeden, de vader van de gelijkna- schrijver van het beroemde 'De ie Johannes', tussen 1876 en 1886 :hreef, worden vergeleken met de ige toestand. iuterspeelzaal „Spelemaer" (d'Ou- ÜLO) wordt vrijdagmiddag 1.8 april 14.00 tot 16.30 uur weer een voor- kledingmarkt gehouden. Deze ag wordt er baby- en kinderkle- (van kinderen tot ca. 7 jaar) ver- it, alsmede baby- en peuterspeel- I. De opbrengst van deze verkoop t ten goede aan de peuterspeel- Door de krappe financiën is deze nodig om nieuw speelgoed aan :haffen. De kleding en het speel- I wordt gratis door de ouders van ers beschikbaar gesteld, zodat de len voor zeer lage prijzen kunnen den verkocht, ledereen die zelf nog one) kinderkleding of (heel) speel- ter beschikking wil stellen kan dit iven in de speelzaal voor donderda- ond 17 april. rdag a.s. houdt de Redmar IJska- ioI in samenwerking met de Waal- dorpscommissie een feestelijke y fair in dorpshuis De Wielewaal, ang 14.00 uur. Het belooft een okjesachtige happening te worden optredens van Disneyfiguren zoals aid Duck en de gebroeders konijn zal allerlei vermaak worden ge in: boekenmarkt, rommeltjes- ;t, rad van avontuur, schieten, ooien, kledingbeurs, poppenkast, belton, computerspelletjes. Voor honger heeft staat de soep klaar, ipbrengst van de fancy fair is voor choolkas. Jansen had maar één aanvaring met Kikkert gehad en hij vertrouwde erop dat als hij op drijvende kiel bij Eierland in de problemen zou komen, Kikkert hem de reddende hand zou toesteken. Tine Krijnen zet de puntjes op i en volgens Jansen is dat veroorzaakt door een trauma dat zij op haar huwelijks dag moet hebben opgelopen: Krijnen met puntjes en Bays zonder. Jan van Asselt kreeg te horen waarom hij „krampachtig het CDA beschuldigt dat het onduidelijk en soms zelfs on betrouwbaar is". Volgens Jansen rea geert Van Asselt op die manier de ge wetensnood af die hij krijgt door de mensen te vertellen dat ze dankzij zijn verzekeringspolissen in goede handen zijn. Jansen liet daarbij echter niet on vermeld dat hij de laatste vier jaar pri ma met Van Asselt kon samenwerken. Knipoog Gerbrand Poster kreeg de raad zich niet te polariserend op te stellen: „Het moet toch mogelijk zijn een keer ter linkerzijde te knipogen zonder dat Terpstra direct aan je fysieke gesteld heid gaat twijfelen. Een andere raad: citeer niet langer de Telegraaf maar doe als Dros en koop een Succes agenda." Daan Welboren werd herinnerd aan brieven die hij geschreven had en brie ven die hij had moeten schrijven: „Vier jaar geleden was ik onderhandelaar in de collegevorming en toen dacht Daan al wethouder te zijn. Hij stuurde mij echter toen geen brief en dat was fout." Dirk Terpstra hoordé Jansen vertellen: „Het is duidelijk dat het wethouder schap hem minder vermoeiend toelijkt dan vier jaar lang alternatieve begrotin gen opstellen die vervolgens weer worden weggestemd." Jansen was wel eens samen met Beumkes op de barricaden gegaan: „Vertwijfeld vroegen partijgenoten van Henk en mij zich af of er een nieuwe afsplitsing was ontstaan. Henk, die partij voor de vinger op de zwerende plek hadden we moeten oprichten." Peter Bakker werd als volgt omschre ven: „Niet zo links als Poster rechts Klaas Barendregt bleef gespaard door zijn afwezigheid, maar de mooiste op merking over hem maakte Jansen toch: „Iemand die veel dekking zoekt heeft veel te verbergen." Daan Schil ling moest maar wethouder welzijn worden, „Want talent om de sfeer goed te houden heb je en dat is daar nogal eens nodig." Omgekeerd moest Piet Zegers de zetel van financiën gaan bezetten wegens zijn afkeer van moties en zijn voorkeur voor promoties. „Je hebt de welzijns sector weer beheersbaar gemaakt, je moet nu maar eens gaan kijken wat promotie kost. Piet, beheers je." En wij willen daar nog aan toevoegen dat Gelein Jansen met een links uiter lijk en een rechtse denktrant uitste kend weet hoe hij twee paardjes moet mennen.... Afrekening Daan Welboren nam niet alleen af scheid van de raad, hij rekende ook af met de politiek: „Ik heb mijn PPR- lidmaatschap opgezegd, ik ga me her oriënteren." Uit het verhaal van Wel boren bleek duidelijk dat die herbezin ning geen loze kreet is. Zo wees hij er op in 1974 in de raad te zijn gekomen als voorvechter van inspraak terwijl hij dat nu soms te ver vond gaan. Ook zijn uiterlijk was in die jaren nogal wat Zaterdag 7 juni houdt de zwemclub ZPC TX '71 weer haar traditionele ge zellige rommeltjesmarkt. De enthousi aste vereniging hoopt hierbij op veel steun zodat meer financiële „zwemsla gen" kunnen worden ontplooid. Speel goed, boeken, meubelen, gereed schap, porselein, aardewerk, stripboe ken, grammofoonplaten, huishoudelijke apparaten, alles wordt na een belletje, gedurende 365 dagen per jaar, opge haald. Voor Oudeschild en omgeving kan gebeld worden naar Fam. Blom. De Ruyterstraat 55, tel. 3170. Voor Den Burg en overige dorpen naar: Fam. Buren, Westerweg 4, tel. 3875; fam. Veenstra, Tjakkerstraat 7, tel. 3573; fam. Witte, Schoonoordsingel 15, tel. 4171; fam. Boon, Ada vap Hol landstraat 10, tel- 3571; fam. Souwer, Zeebries 22, tel. 3716; fam. Hut, Zee bries 4, tel. 4285 en Dik Haker, Schil derend 110, tel. 3506. minder rebels geworden. Hij stelde vast dat je politiek en persoonlijk ge motiveerd moet blijven om in de raad mee te doen en dat hij er eingelijk in 1982 al uit wilde. Het zicht op een wethouderszetel hield hem erin en die kreeg hij niet, een be hoorlijke teleurstelling. Vooral omdat de punten die het Pakt toen in het programma wilde hebben op drie na inderdaad zijn opgenomen. „Ik denk dat we daarom zo vaak met het colle ge meegingen." Welboren blijft wel lid van het RST- bestuur, hij heeft daar als vertegen woordiger van Den Hoorn nog twee jaar te gaan. Hij betreurde het dat de PPR geen opvolger voor hem kon vin den: „Onze invloed in het Pakt is altijd groot geweest. Men heeft ons wel eens politieke naïviteit verweten maar dat hoort bij de voorhoedefunctie." Een politicus waar Welboren zich mo menteel tot aangetrokken voelt is de VVD-minister Winsemius. Welboren was zeer tevreden over de ambtelijke steun die hij altijd had ge had, al kon hij door zijn drukke baan niet genoeg aanwezig zijn in het raad huis. „Ik heb het raadslidmaatschap niet naar behoren vervuld." Ter afsluiting van zijn verhaal consta teerde Daan Welboren dat de kwaliteit van de raad de laatste jaren in zijn ogen achteruit is gegaan. „Soms staan er echt goede stuurlui op de wal, maar die zijn dan niet zo gek ge weest om in de raad te gaan zitten zo als wij". Koppen Gelein Jansen besloot de avond met de mededeling dat hij alle koppen van de raad in één zak had. Hij haalde vijf tien buttons uit zijn jaszak met foto's erin van de raadsleden. Met de hilari teit om dat gebaar sloot de burge meester de avond. Woensdag 16 april houdt de Hervorm de jeugdclub samen met de leiding weer de jaarlijkse fancy fair in De Schakel. Van 15.30 tot 17.30 uur is ie dereen welkom. Er kan worden meege daan aan allerlei spelletjes, er worden stekjes en diverse zelfgemaakte artike len verkocht en er is koffie met cake te koop. De opbrengst van de fancy fair komt ten goede van Greenpeace, aldus hebben de jeugdige organisato ren zelf beslist. Gedeputeerde Staten hebben een verklaring van geen bezwaar af gegeven voor de uitvoering van het verkeersplan bij de veerhaven aan 't Horntje. Dat betekent dat alle ingediende bezwaarschriften ongegrond zijn verklaard, dus ook die van de bewoners van 't Horntje, de dorpscommissie Den Hoorn en de medezeggenschaps raad van de Jan Drijverschool, waarin de aanleg van een fietstun- neltje onder de Pontweg werd geëist. GS vegen daarmee dus ook het omstreden raadsbesluit voor de aanleg van het tunneltje van tafel. Zoals bekend stemde de Texelse gemeenteraad eind vorig jaar in een extra vergadering verrassen derwijs in met de genoemde drie bezwaarschriften en besloot der halve vóór een tunneltje. Tegelijker tijd stelde de raad echter geen geld beschikbaar voor de realisatie er van (kosten ƒ1,3 miljoen). GS spre ken dan ook van een inconsequen te besluitvorming. „Het gegrond verklaren van de bezwaren van de bewoners van 't Horntje c.s. door de gemeenteraad is in de gegeven omstandigheden dan ook niet meer dan een lege huls." De provincie bekritiseert deze houding van de raad dus in duidelijke bewoor dingen. „De aanleg van een tunnel'is niet alleen de meest veilige, maar ook de meest kostbare oplossing. Het fi nanciële aspect is door de gemeente raad echter in het geheel niet in de overwegingen betrokken. Bij rijk en provincie bestaat evenmin de bereid heid om zo'n tunnel te financieren, niet omdat de aanleg van die tunnel planologisch niet aanvaardbaar zou zijn, maar omdat het te verwachten aantal gebruikers per dag naar gang bare normen bij lange na niet voldoen de is om de (hoge kosten van de) aan leg van een tunnel te rechtvaardigen", zo staat geschreven in de beschikking van GS. Voorts schrijven GS: „Bovendien zijn wij, anders dan de gemeenteraad van Texel, van mening dat de veiligheid van de fietsers op het traject 't Horntje - Den Hoorn voldoende gewaarborgd wordt door het voorziene fietspad naast de parallelweg langs de Pontweg en de met verkeerslichten beveiligde oversteek over de Pontweg. Ten op zichte van de bestaande situatie is er zeker geen sprake van een verslechte ring, maar veeleer van een verbete ring." GS vinden dat het feit dat de nieuwe fietsroute tweehonderd meter langer wordt dan de bestaande, niet tot onoverkomelijke problemen zal gaan leiden. De bezwaarmakers vrees den namelijk dat de schooljeugd dwars over het nieuwe kruispunt gaan afsnijden. Sluiproute Voorts werd gevreesd dat De Rede en de Van der Sterreweg als sluiproute annex racebaan zullen worden gebruikt in een poging om de verkeerslichten te mijden. GS menen dat dit op voor hand niet aannemelijk is. „Mocht dat later toch het geval blijken te zijn, dan kan het treffen van verkeersmaat regelen uitkomst bieden; B en W van Texel hebben zich daartoe bij voorbaat bereid verklaard." Ook de bezwaarschriften van de werk groep Landschapszorg, Contact Milieu bescherming Noordholland en de Lan delijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee werden afgewezen. GS schrijven het evenmin eens te zijn ge weest met het besluit van minister Smit-Kroes van waterstaat om de aan- leginrichtingen aan te passen voor de dubbeldekker. Maar anders dan de ge noemde bezwaarmakers verwachten GS niet dat dit tot uitbreiding van het vervoer van auto's naar Texel zal lei den. Volgens GS wordt de verblijfsre- creatieve druk niet vergroot doordat het maximum aantal toeristische slaap plaatsen op 47.000 gesteld blijft. „Een optimaal gebruik van het dubbeldeks- veer zal wellicht leiden tot enige toe name van het aantal dagrecreanten op Texel, maar een dergelijke toename heeft naar ons inzicht meer voor- dan nadelen voor de Texelse bevolking", zo, luidt de redenatie. GS vinden dat de verandering van de verkeerssituatie op de veerhaven niet tot een wezenlijke aantasting van het landschap leidt. Slechts ligging en af metingen van het verkeersplein worden gewijzigd, zodat het bestaande karak ter wordt behouden. De bezwaarschriften van W.H. Bakker, J.P. Schoen en W. Löcherbach/H.M. Koopman werden eveneens ongegrond verklaard; de laatste twee met de aan tekening dat indien zij van mening zijn dat hun respectievelijke panden nu in waarde dalen, zij zich middels artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning tot de gemeenteraad kunnen wenden met het verzoek om een billij ke schadevergoeding. PAGINA 5 Vier maal burgemeester Schipper en vier maal een afscheid nemend raadslid. Van boven naar beneden Joop van der Meer, Paul Kikkert, Gelein Jansen en Daan Welboren. Na de vertragingen die maandag optraden bij het in gebruik nemen van de Helderse noodfuik is de veerverbinding niet meer van slag geweest, hoewel dinsdag ook de Texelse noodfuik ging functione ren. Het passen van de Texelstroom verliep ondanks de harde wind ook probleemloos, zo dat Teso verwacht dat er niet veel vertragingen meer voor zullen komen. De situatie in Den Helder is voor voetgangers die een kaartje moeten kopen gewijzigd. Zij hoeven niet naar de drive in-loketten maar er is een noodloketgebouw geplaatst tussen de nieuwe hokjes en het peperhuisje. Voor wachtende voetgangers is een overkapping van acht bij twintig meter geplaatst. Hoofd nautische dienst Jan Bloem is zeer tevreden over de ingebruikname van de Texelse fuik. Wij hebben tot nog toe nog geen klachten van het publiek gehad." Passend Nu de Texelstroom goed passend blijkt te zijn zullen er ook vulstukken worden gemaakt voor de Marsdiep. Die zullen in Oudeschild op het schip worden aangebracht. Als er met de oude boten gevaren moet worden en het aanleggen in Den Helder zou door de wind problemen geven dan ligt daar de sleepboot Alc- maria Victrix van de firma Daalder klaar om het schip een duwtje in de goede richting te geven. De Molengat kan de vrij scherpe bocht naar de noodfuik op eigen kracht maken. Bruggen In het tijdschema waarmee de brug gen worden uitgevaren is een wijziging gekomen. De Helderse brug is niet donderdagochtend om zes uur uit de fuik gevaren. In verband met het zeer lage hoogwater is dat verplaatst naar het tij van de middag. Omstreeks 16.00 uur zal de ponton geplaatst wor den en het is de verwachting dat de brug een uur of twee later los zal zijn. De Texelse brug zal waarschijnlijk wel als gepland worden weggehaald, vrij dagochtend omstreeks 6.00 uur dus. Het kan zijn dat deze operaties voor enige vertraging in de veerdienst zorgen. Er kunnen zich nog steeds mensen aanmelden voor het reisje van de Zon nebloem op 7 mei a.s. naar de bloem- mozaïken in Breezand. Kosten 710,— incl. koffie, broodjes en bootkosten. Telefoonnummer 02220 - 4796.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5