'aardjes In de duinen >estrljden verruiging 'xperiment Staatsbosbeheer Commando" mm Eerst andere verbeteringen voor plaatsing lantaarnpalen Texla opent seizoen met demonstratiepartij ST programma IlSiilli „Gevaarlijke bocht" Vuurtorenweg: Eilandcompetitie volleybal Honkbalclub bestaat vijf jaar Hervormde vrouwen Oosterend verkopen zelfgemaakte spullen Sleeptros Texelse kotter brak: schade aan sleepboot Voorjaarsvergadering K.Z.V. Westerslag Vreemd geld 1SIIJ DAG 11 APRIL 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 rscheidene vakantiegangers hebben zich bij een wandeling over de inpaden aan de zuidkant van De Slufter waarschijnlijk verwonderd af- vraagd waarom er op een stuk zeer ruig en nat terrein een zestal ardjes rondliep. Sommigen waren zelfs verontwaardigd toen zij bij na re bestudering bemerkten dat de beesten aan de magere kant waren, is hier sprake van ondervoeding en verwaarlozing? Navraag leerde dat een experiment van Staatsbosbeheer betreft om om de verruiging ter ekke tegen te gaan en dat de dieren minder hebben te lijden dan anigeen aannam. zes paarden kwamen vorig jaar mei ar Texel, waar ze aanvankelijk wer- geplaatst op het „Vlakkie van s", een ongeveer zeven hectare jot terrein bij De Muy. Sinds het na lopen de dieren ook op een afge- ind terrein van ruim vijf hectare aan rand van Texels bekendste natuur- bied De Slufter. Dit stuk is ook wel ;end als het Landje van Van Bo- Het terrein is evenals het aan- mzende gebied aanmerkelijk ver- gd in de loop der jaren en Staats- sbeheer ziet daar graag om wille de variatie verandering in bracht. Medicijn werd gezocht naar mogelijkheden de dichtgroei van de vegetatie te- te gaan. Een mogelijkheid was om gebied op natuurlijke wijze van de irbodig geachte begroeiing te ont- door begrazing door dieren. El- is in Nederland waren goede erva- gen opgedaan met Haflingers, ofte- Oostenrijkse paardjes. Zo kwam jatsbosbeheer in contact met fokker it Mors uit Noordeinde (Grootscher- De melk van de merries kan irden benut voor de produktie van medicijn dat kan worden aange- nd bij zwangerschap en bepaalde alen. Momenteel wordt in het Aca- de schaduw van Sylvester Stallone Je Oostenrijkse macho-acteur Ar- Id S c h wa r-zen eg g e r I a ngzaa m m a a r - ter uitgegroeid tot een succesvolle nster. Na ,,Conan en the termina- heeft hij met „Commando" een uwe klapper in de bioscoop en het bliek lijkt nog lang niet uitgekeken de spierbundel van deze ex-mister iverse. In „Commando" geeft Ar id gestalte aan een ondergedoken nmando-kolonel die door een Zuid- lerikaanse dictator wordt verplicht dienst democratisch gekozen con sent te liquideren. Het elfjerig doch- tje van de kolonel werd door de dic- or gekidnapt en u begrijpt meteen Schwarzenegger andermaal de nden uit de mouwen zal moeten iken om dit avontuur tot een goed te brengen. Actie, spanning en isatie worden u door regisseur Mark iter (Class of 1984, Firestarter) ver- (erd. Vanaf de idyllische openings- ïne met de hoofdrolspeler als brave svader, tot aan de bloedige climax, ;en regisseur en stervertolker er üwkeurig op toe dat hun film con- it de perken te buiten gaat, dat het zo overdreven en waanzinnig aan igaat dat geen mens ter wereld dit g ernstig kan nemen. „Commando" Jtiveert zichzelf voortdurend; actie, genhumor en enkele voortreffelijke iche nevenrollen maken deze film stuk plezieriger dan Rambo II. ommando" is te zien van donder- tot en met maandag in het City eater. De aanvang is 20.00 uur. demisch Medisch Centrum te Amster dam onderzoek gedaan naar toepas sing van de melk bij de behandeling van ongeneeslijke slijmvliesaandoenin gen bij kinderen. De melk zou de ziek te dragelijker kunnen maken. Dit ge bruik van paardemelk is niet onbekend in de medische wereld; in de Sovjet Unie schijnen bij sanatoria zelfs paar- destallen te zijn gebouwd om in de produktie ervan te kunnen voorzien. Voorwaarde is dat de kwaliteit van de melk optimaal is, hetgeen inhoudt dat de dieren uitsluitend onbespoten voed sel uit de vrije natuur tot zich mogen nemen# De omstandigheden in De Slufter benaderen dat ideaal, zodat een jaar geleden het experiment van start kon gaan. In totaal werden zes Haflingers ter beschikking gesteld. Alles afgevreten Zes dieren is vrij veel voor een terrein van zulke oppervlakte, maar dat aantal was nodig om de voorraad oud gewas af te vreten. Woordvoerder Ton Butter van Staatsbosbeheer kan nog niet zeg gen of het experiment aan alle doelstellingen voldoet. „Dit is pas het begin. Wat in ieder geval is geslaagd is dat alle gewas is afgevreten. Dat is een belangrijke voorwaarde om de be nodigde variatie te krijgen." Vast staat dat het experiment wordt voortgezet, maar dan wel met minder dieren op beide percelen. Het is echter niet onmogelijk dat ook andere terrei nen zullen worden begraasd. Ton But ter: „Er moet voor worden gezorgd dat de gebiedjes niet overbezet zijn, anders wordt het doel voorbij gestreefd. Je zou dan alleen maar open terrein krijgen zonder enige varia tie,en dat is niet de bedoeling. Als er nog maar twee dieren lopen is de er varing dat zij elk gedeelte van het ter rein verschillend gebruiken: bepaalde plekken om te rusten of voor hun uit werpselen, Op die manier wordt varia tie in het terrein verkregen." De verruiging werd voornamelijk ver oorzaakt door uitbreiding van de wil genstand. Staatsbosbeheer vindt dat de vegetatie daardoor te eenzijdig werd. Veel planten uit het open veld waren verdwenen. Bij de begrazing bleek dat de paarden ook de wilgen afvraten, een belangrijke factor voor het welslagen van het experiment Welk terrein moet er nu precies ontstaan? Overgangen Het „Vlakkie" wordt niet helemaal kaal, maar het aantal struiken wordt sterk teruggedrongen. De vegetatie zal over het algemeen kort zijn, maar toch nog enigszins ruig, omdat de paarden nooit alles kunnen bijhouden. Van be lang zijn vooral de overgangen tussen plekken waar uitwerpselen liggen en normaal begraasd terrein. Daar ont staat vaak een onverwachte vegetatie met wellicht zeldzame plantjes. De ma te waarin de natuur zich zal ontwikke len is afhankelijk van de bezetting met paardjes. Door vermindering van het aantal kan Staatsbosbeheer de zaak bijsturen. „Er zullen soorten opkomen die begrazing goed verdragen. Als er lerdag 12 april 1986: lleybal: Genoegen, Den Burg: 00 u. miniwedstrijden 30 u. D1 Tevoko 1-De Boemel 1 u. H2 Tevoko 3-Juvoc 3 u. D2 Tevoko 2-WSOV 1 u. D3 Tevoko 4-Turnlust 1 u. HPK Tevoko 1-Asonia u. m.asp. Tevoko-Noord kop u. j.asp. Tevoko-Braaf Seahawks orthal De Slenk, Den Helder: D1 Noordkop 1-Tevoko 2 orthal De Groet, Tuitjenhorn: 30 u. H1 De Boemel 2-Tevoko 2 sketball: ortlaan, Den Helder: 30 u. 't Zwin-De Mareis (j.jun.) Jandag 14 april 1986: lleybal: j ortlaan, Den Helder: 00 u. HPK HCSC-Tevoko 1 nsdag 15 april 1986: slechts twee dieren rondlopen zullen de plantjes op de ene plek zijn afge vreten, maar elders in bloei staan. De mest kan trouwens ook van invloed zijn op de insectenpopulaties en dat heeft weer gevolgen voor de overige plantensoorten enzovoorts", aldus Butter. Een methode om de vegetatie te beïn vloeden is bijvoorbeeld het maaien. Variatie ontstaat dan door te manipule ren met de datum van maaien. Vroeg maaien kan betekenen dat soorten die laat zaad schieten zullen verdwijnen. Een belangrijk verschil tussen maaien en begrazen is dat afmaaien een gelijk matig resultaat geeft en begrazing niet. Maar dat is niet de enige reden dat voor de oplossing met de Haflin gers is gekozen. Maaien of omhakken is kostbaarder en bovendien is de nu gekozen oplossing milieuvriendelijk. Ondervoeding Bij vele passanten rees tijdens de afge lopen weken het vermoeden dat de dieren slachtoffer waren van ondervoe ding. Het terrein bij De Slufter onder vond nog naweeën van de strenge winter en was nog allesbehalve groen, zodat het voedsel kennelijk schaars was. De paarden werden blijkbaar niet bijgevoerd. Bovendien stonden gedeel ten van het terrein onder water, zodat de dieren deels in de nattigheid ver toefden. Dat leidde tot klachten bij Staatsbosbeheer en ook de Dierenbe scherming werd ingeschakeld. Van één dier vooral leek de conditie slecht: de ribben en andere beenderen waren afgetekend zichtbaar door de huid. Het bleek dat het magere dier een ziekte onder de leden had. Vol gens de eigenaar heeft een veearts on langs voor een wormenkuur gezorgd. Dat de dieren er niet blakend van ge zondheid uitzien wordt verklaard uit het feit dat zij puur natuur leven, a la heideschapen. Butter: „Het is een in Oostenrijk ge- fokt ras, dat op de schrale grond daar uitstekend uit de voeten kan. Het zijn geen ren- of manegepaarden waaraan hoge eisen worden gesteld. De nattig- Het zieke paardje dat aan creperen toe leek. duingebied in het kader van een experiment heid vormt geen probleem voor deze paardjes. Als ze de keus hebben tus sen droge en natte ondergrond, maakt ze dat niets uit. Ik was door de zachte bodem wel een beetje bevreesd voor de hoeven, maar die vertonen geen aandoeningen en hebben de normale slijtage". Niet groen Volgens de SBB-man is deze winter voldoende hooi bijgevoerd. Dat was bedoeld als aanvulling, want het oude gewas had weinig voedingswaarde. Het bleek dat niet alle voedsel werd verorberd. Bij de aanvang van het voorjaar is de situatie in ogenschouw genomen en geoordeeld dat bijvoeren niet langer nodig was. Volgens omwo nenden holde de lichamelijke toestand van de dieren daardoor achteruit; het terrein zou nog niet groen genoeg zijn om voldoende voedsel te bieden. Het bijvoeren met hooi is derhalve dezer dagen hervat. Momenteel hoeven niet meer dan twee pony's de kost te wor den gegeven. Vier dieren (waaronder het zieke exemplaar) zijn tijdelijk terug bij de eigenaar in Noordeinde. Allen zijn drachtig en zullen begin mei veu lens ter wereld brengen. De Haflingers zijn niet vet en leven puur natuur in verruigd terrein aan de rand van Texei's van Staatsbosbeheer. Voor de als „gevaarlijk" bekend staande bocht in de Vuurtorenweg nabij De Cocksdorp moeten eerst andere verkeerstechnische maatregelen wor den getroffen, alvorens er wordt bekeken of plaatsing van lantaarnpalen noodzakelijk is. Dat schrijft ir. Ton Doppenberg, directeur van de dienst gemeentewerken, in een ambtelijk advies aan het college van B en W. Het gemeentebestuur heeft inmiddels te kennen gegeven dat in komend overleg met het Waterschap Texel de voorgestelde verbeteringen worden besproken. Ook wil het college in de toekomst met het Waterschap een verkeersplan voor het buitengebied opstellen. Donderdag 17 april 1986: Volleybal: De Groet, Tuitjenhorn: 19.00 u. D1 De Boemel 1-Tevoko 2 Programma 15 april: Veld A mannen: 18.30 u. Dros MagrV.Wijng. 2 Smash 19.05 u. Smash-Teso v.Wijng. 2 19.45 u. 12 Balcken-Abnormaal AH 20.25 u. Paal 9-A.H. Autocentrale 21.05 u. Timmers brAutocentr. Paal 9 21.45 u. Molenkoog-Coogherveldt Krim 22.25 u. Kobeko-Krim Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. Vinke-Retsina Leydekkers 19.05 u. Leydekkers-6 PK Retsina 19.45 u. NCM-Klif 23 6 PK 20.25 u. Westerlaken-Nokanto Slock 21.05 u. Gr.Slock-Durper dr. 7 Prov. 21.45 u. 7 ProvrCasino Durper dr. 22.25 u. v.Wijng. 1-40 Plus Coogherv. Veld C vrouwen: 18.30 u. Hema-Seg./Eelman Loodsman 19.05 u. LoodsmanrDWS Hema 19.45 u. Smash 3-Muppets Hannibal 20.25 u. Hannibal-Gyvo Smash 3 21.05 u. Haarstudio-Antiekh. Gyvo 21.45 u. A O 2000-Deja Vu CVI 22.25 u. Goënga-CVI A O De vermeende onveilige verkeerssitua tie op de Vuurtorenweg kwam begin dit jaar in het nieuws doordat buurtbe woners de gemeente een boze brief schreven nadat er wederom een auto uit de bocht was gevlogen. Ook stelde raadslid Paul Kikkert hierover vragen in de raad. Volgens de bewoners zijn op deze plek de laatste vijf jaar meer dan vijftien verkeersongelukken gebeurd, doordat de bocht slecht is te herken nen, vooral bij duisternis. De rijkspoli tie stelt dat de hen bekende ongeval len meestal zijn veroorzaakt door het te hard rijden bij mist en/of door dron kenschap. Volgens buurtbewoners speelt reflectie van de koplampen in de ramen van de belendende wonin gen ook een rol. Wegmeubilering „Verbetering zal moeten worden ge zocht in een betere wegmeubilering. Hierbij wordt gedacht aan reflecteren de rode en witte bermpaaltjes (zeer gebruikelijk in een dergelijke bocht), een betere as-belijning, het plaatsen van de verkeersborden 67 (gevaarlijke bocht) en het verbeteren van de bestaande schrikhekken. Bij groot on derhoud van de weg kan de verkanting eerder optreden, zodat een beginnen de stuurfout kan worden gecorri geerd", aldus rapporteert ambtenaar Jan Frederici. Ook hij concludeert dat het woonhuis, dat in het verlengde van de bocht ligt, de indruk kan wek ken dat de weg niet zo sterk afbuigt als het geval is. Verder bezit het weg dek ter plekke voldoende stroefheid. Meest doeltreffend H.Ph. Vonk, hoofd technische dienst van het Waterschap, komt tot de con clusie dat het aanbrengen van lan taarnpalen de meest doeltreffende ver betering zou zijn. Daarnaast zou in verband met de „verwarringwekkende" woningen een tweetal bochtschilden kunnen worden aangebracht. Vonk noemt een aantal voorbeelden van bochten na een recht stuk weg, waar nogal eens ongelukken plaatsvin den: in de Zaandammerdijk, Stuifweg en Redoute. „Veelal wordt getracht door uitbreiding van de aanwezige be- bakening (een of meerdere schrikhek ken) en/of aanbrengen van andere markeringen, zoals aslijnen, bermpaal tjes en/of bebording, hierin verbetering te brengen. Uit de praktijk blijkt dat dit geen of onvoldoende resultaat ople vert", aldus Vonk. Hij vervolgt: „Opmerkelijk is dat na het aanbrengen van lantaarnpalen dit wél het geval is bij een aantal wegen." Kosten Vonk pleit ervoor om tegelijkertijd het gehele Texelse wegennet onder de lou pe te nemen. Het ziet er naar uit dat B en W deze wens zullen honoreren, maar zoals reeds vermeld wordt ten aanzien van het plaatsen van lantaarn palen een afwachtende houding aan genomen. En dat is ook wel begrijpe lijk, want de verkeerstechnische maat regelen komen ten laste van het Wa terschap, terwijl de gemeente opdraait voor de kosten van de verlichting. „Er zijn meer kruispunten en wegen in be heer bij het Waterschap, die ver keerstechnisch niet voldoen. Indien de ze problemen steeds door het aanbren gen van verlichting worden opgelost, betekent dit een behoorlijke financiële last voor de gemeente", aldus de toe lichting van Doppenberg. Woensdag 16 april van 10.00 tot 17.00 uur houden de hervormde vrouwen groepen van Oosterend een verkoping van zelfgemaakte spullen in het jeugd huis. Koffie, cake en een kop snert zijn ook verkrijgbaar. Honk- en softbalvereniging Texla bestaat vijf jaar en om dit lustrum luister bij te zetten staan voor het komende seizoen enkele extra acti viteiten op stapel. Zondag wordt daarmee een begin gemaakt door een demonstratiewedstrijd tussen twee gerenommeerde teams: Fly ing Petrels (Purmerend) en HSV Schoten (Haarlem). Een week later is de start van de nieuwe competitie. Zendelingen Flying Petrels en HSV Schoten spelen beiden in de landelijke tweede divisie. Geen absoluut topniveau dus, maar vermoedelijk worden er toch staaltjes honkbal vertoond die zelden op Texel zijn te zien. „Een kennismaking met het betere honkbal", omschrijft Texla- voorzitter Piet Schneider het. Beide teams toonden zich graag bereid om slechts op basis van een onkostenver goeding hun oefenpartij op Texel te komen spelen ais een soort van „honkbalzendelingen". Bij de Petrels speelt onder andere Jaap Muts mee, op Texel bekend als rayontrainer en van de honkbalschool te Den Oever. De wedstrijd wordt gehouden op het C-veld van Texelse Boys en begint om half twee. Het inspelen start om half elf. De partij staat onder leiding van de scheidsrechters E. de Pool en F. de Neling. De scorer (degene die de stan den bijhoudt) is Silvia Roos en het commentaar wordt gegeven door mi- crofonist Jan Swart. Het eerstvolgende evenement van de jubilerende vereniging vindt plaats op tweede Pinksterdag (19 mei). Er is dan een softbaltoernooi van en voor Texe laars. De eigen club en ongeveer vijf andere, nog samen te stellen, teams van Texel spelen dan wedstrijden te gen elkaar. Op de scholen is softbal vrij populair bij de gymnastieklessen. Peanuts Op 31 mei wordt een Peanuts-instuif gehouden voor de Texelse lagere Een brekende sleeptros zorgde voor een zwaar beschadigde stuur hut van een sleepboot, die in de Harlinger werf 'Welgelegen' bezig was een Texelse kotter naar de lig plaats te trekken. Dat betrof de TX 14 „Ellen" met schipper Pieter Trap uit Oosterend. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. De sleepboot „Jenny" met kapitein Wim Timmer was voor de kotter ge legd, omdat er door de oostenwind bij vloed niet voldoende water in de Zui derhaven was voor de diëpgang van de kotter. Met korte rukken werd de kotter naar de ligplaats gesleept. Tij dens deze poging brak de sleeptros en suisde met grote kracht dwars door de achterwand van de stuurhut van de „Jenny", aldus de Harlinger Courant van dinsdag. De tros belandde tussen de sleepbootkapitein en zijn zoontje, welke laatste op dat moment ook aan boord was. Beiden kwamen met de schrik vrij, maar de achterzijde van de stuurhut was zwaar beschadigd. Naast schipper Trap bevonden zich aan boord van de TX 14 Cor Trap, Arie El len en Henk Kiewiet. De kotter bevond zich op de werf voor een routine- inspectiebeurt. Na enig oponthoud werd het schip alsnog op de plaats getrokken. school-jeugd. Zoals bekend is Peanuts een vereenvoudigd soft/honkbal waar bij wordt geslagen vanaf een statief. Eind september wordt het seizoen af gesloten met een honkbaltoernooi. Hierin doen bekende tegenstanders uit het rayon Noordholland mee. Ook oudgedienden als de Red Lions *uit Den Haag en de Alphions uit Aiphen aan de Rijn zijn van de partij. Vijf jaar geleden startte de vereniging met 15 senior- en 10 juniorleden. In middels zijn er 20 honkballers (een junioren- en een seniorenteam), 13 softbalsters (een team) en 20 peanut- ballers. Tijdens de training van Texla's honkbaltoekomst worden telkens twee groepen geformeerd, die in series van drie wedstrijden onderling uitmaken wie zich winnaar van deze „play offs" mag noemen. De honkbalafdeling zit vrij krap in de selecties en kan wel eni ge aanvulling gebruiken. IJsbaan De demonstratiewedstrijd wordt dus op het C-veld van Texelse Boys gespeeld. Op het „eigen" terrein, de speelweide annex ijbaan aan de Em- malaan, kan niet worden gespeeld om dat de terreingesteldheid dat nog niet toelaat. Door de langdurige vorstperio de is de toplaag van het veld aange tast, zodat beluchting moet plaatsvin den. Gemeentewerken is momenteel bezig het terrein in orde te makend Qua oppervlakte noemt Piet Schneider de speelweide geschikt om op de honkballen. Bovendien is de wateraf vloeiing beter geregeld nu bij de egali satiewerkzaamheden die de problemen voor de ijsclub moesten verhelpen een drainagesysteem is aangelegd. Een nadeel is dat de club niet over een accommodatie beschikt die direct naast het veld is gelegen. Omkleden geschiedt nog altijd in de kleedkamers van Texelse Boys, maar dat gebruik verloopt in een welwillende sfeer en de honkballers hoeven zich beslist geen vreemde eend in de bijt te voe len. Het voetbalveld waarop nu wordt gespeeld is minder ideaal; feitelijk is een oppervlakte van 1 Zz maal zo'n veld benodigd. De kustzeilvereniging Westerslag houdt vrijdag 11 april (vandaag) haar jaarlijkse voorjaarsvergadering in restaurant Cal- luna nabij De Koog, aanvang 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de samenstelling van de wedstrijdcom missies zeilen en surfen, de strandin- deling, opknappen en opbouwen van de accommodatie en bewaking en veiligheid. Amerikaanse dollar Engelse pond Westduitse mark Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Italiaanse lire Zweedse kroon Deense kroon Noorse kroon Canadese dollar Oostenrijkse schilling Portugese escudo Spaanse peseta Finse mark Joegoslavische dinar Griekse drachme Ierse pond Australische dollar 1 1 100 100 100 100 10.000 100 100 100 1 100 100 100 100 100 100 1 1 7 2,57 7 3,70 7110,50 7 34,- 7 5,35 7132,- 7 15,50 7 34,25 7 29,- 7 34,50 7 1,85 7 15,85 7 1,50 7 1,67 7 49,- 7 0,40 7 1,50 7 3,25 7 1,85

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9