Goud voor Joustra en zilver voor Slijderink THFKinnST teMaarta-- Crroctl /W&TLs jeXCIS til Met KfUrL^ b»=..— Aangepaste auto uitgebrand loievaar op ie kiek donale herdenking 1986 Afschot van ganzen wettelijk verboden Auto over de kop Membershipcard 1986 See you all at the Lintjesregen op Texel „Jesus Christ Superstar" volgend jaar in Den Helder Sluitingsuur overschreden '•^g" Stiel Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 1022201 2741. VBlschiint dinsdaas en vrijdags. werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 102228) 266, j J I III 1 Abonnementsprijs 718,65 per kwartaal; los 85 cent van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. I0222015393 en Frans M. a, ƒ,1 /I //I <4+ Aoonnemenrso is r Enroll 274T neVÏ8 00SLburS4881179° BU'9' Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. le zijn er einde/ijk in geslaagd in foto te maken van de ooie- )ar die sinds enkele weken op is eiland rondzwerft. Telkens als t beest zich ergens vertoonde eg en we een telefoontje, maar vogel was meestal weer op de leken a Is we met de camera ter eat se waren, of bleef op zo gro- afstand dat er zelfs met een rse telelens geen behoorlijke fo- 1 van te maken was. Toen er )ndag een melding kwam dat de lievaar in de Prins Hendrikpolder as gesignaleerd hadden we meer 'Juk. De op het land rondstap- '.nde vogel liet zich tot een af- and van minder dan tien meter '.naderen en kon dus zonder pro- 'emen op de kiek worden gezet, isterochtend was de ooievaar ig steeds in deze omgeving, on- ?r andere op het erf van Beatrice akker. Het feit dat die over drie aken in het huwelijk treedt heeft de buurt tot voor de hand lig- 'nde insinuaties geleid..... (Foto ank van Wijk). idag 4 mei zal in het kader van nationale herdenking de gebrui- jke kranslegging plaatsvinden de begraafplaats van de Geor- s en op de algemene begraaf- its. De kranslegging op de itgenoemde begraafplaats is 17.00 uur. kranslegging bij de algemene raaf plaats vindt plaats even na 10 uur, en wordt voorafgegaan ir een bloemlegging bij het mo len t van de geallieerden op het rvoor bestemde gedeelte van begraafplaats. nals voorgaande jaren wordt er n stille tocht gehouden; eventuele ngstellenden en zij die een bloe- ihulde willen brengen zijn welkom Ie begraafplaats om ongeveer 19.40 Dan zal de gebruikelijke rondgang 'de beide begraafplaatsen worden laakt, waarna twee minuten stilte cht genomen zullen worden. Na „Last-Post" signaal zal de islegging plaatsvinden en de plech- aid wordt besloten met het in top in van de vlag. de Texelaars wordt het beroep ge- ivan 18.00 - 20.02 uur de vlag stok te hangen en vanaf 20.02 uur sonsonderhang de vlag in top te in. Op de horeca-exploitanten is beroep gedaan de exploitatie van 0-20.30 uur zodanig te doen ge- eden dat hieraan elk vermakelijk- Isaspect ontbreekt en van 0-21.00 uur geen andere muziek gehore brengen dan die van de of te Nederlandse radioprogramma's, klokken zullen als gebruikelijk van 5 tot 30 seconden voor 20.00 uur en. Van natuurbeschermingszijde werd ons duidelijk gemaakt dat het be richt in de vorige krant over het voortaan niet meer mogen bejagen van rotganzen onvolledig was. Daarom hierbij alsnog de gang de za ken die heeft geleid tot het niet meer mogen schieten op de ganzen. De Raad van State gaf de stichting Kri tisch Faunabeheer gelijk in haar be roep tegen het sedert jaren verlenen van afschotvergunningen door de mi nister van landbouw. De Raad van State heeft namelijk vastgesteld dat de jacht op ganzen verboden is krachtens de Europese ,,Vogelrichtlijn". De EG- staten mogen daarvan alleen afwijken als er geen andere bevredigende oplos singen 'zijn en belangrijke schade moet worden voorkomen. De minister bracht naar voren dat hij aan de Vogelrichtlijn had voldaan door artikel 53 van de Jachtwet toe te pas sen; dat artikel zou een uitwerking zijn van de Europese richtlijn. De Raad van State wees dat van de hand en heeft de afschotvergunningen vernietigd. Naar aanleiding daarvan heeft de mi nister een nieuwe regeling ontworpen om afschot mogelijk te maken. Daarte gen heeft Kritisch Faunabeheer vorige week met succes een kort geding aan gespannen, zodat definitief vast staat dat het wettelijk verboden is om rot ganzen te verjagen door er een aantal van neer te schieten. De afgelopen nacht rond twaalf uur sloeg een inwoner van 't Horntje op de Reede met zijn personenauto over de kop. Mede als gevolg van de mist was de man ter hoogte van de Van der Sterrweg in de berm geraakt. De auto werd zeer zwaar beschadigd; de chauffeur kwam met de schrik vrij. De brandweer was snel ter plaatse. Hier brandt de auto nog hevig, de eerste slang wordt net uitgerold. De garageauto rechts op de toto was van een ander bedrijf dan dat van de onfortuinlijke garagehouder. De chauffeur van de servicewagen was zo verstandig om het ver keer te blokkeren toen hij net na het ongeval aankwam. Wederom bieden wij aan: voor de prijs van ƒ50,—. Vrij entree voor het gehele jaar. Bij verhoogde entree heb je even goed 75,— reduktie. Wat moetje doen om zo'n voordeel- kaart te krijgen: Je moet 16 jaar of ouder zijn; Je moet op Texel wonen; Je moet een pasfoto meenemen en je naam, adres en geboortedatum opgeven. Ziekenhuis De garagehouder werd door zijn schoonzoon uit het wrak gehaald. Hij had een hoofdwond en een kapotte el leboog. Na een bezoek aan dokter K. Eissen werd hij met een taxi naar het Gemini ziekenhuis gebracht waar hij in verband met zijn elleboog de nacht moest blijven. Een voorbijganger waarschuwde brandweer en politie die snel ter plaat se waren. Het blussen duurde enkele minuten. In het begin werden toe schouwers en voorbijgangers flink op afstand gehouden omdat er gevaar bestond voor explosie van de benzine tank. Nadat met behulp van het nodi ge schuim dat gevaar was afgewend kon het verkeer zijn loop hernemen. Op zaterdagavond 14 maart 1987 zal in de Helderse schouwburg de musical Jesus Christ Superstar van Tim Rice en Andrew Lloyd Webber in een Ne derlandse vertaling door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen worden opge voerd. Voor Texel is dat een ongelukki ge datum omdat Teso op zaterdag avond geen extra boot wil laten varen. De directie van de schouwburg over weegt nu een extra voorstelling te or ganiseren op zondagmiddag 15 maart, aanvang 14.00 uur, maar dan wil men wel weten hoeveel kaarten ongeveer voor deze uitvoering op Texel zullen worden verkocht. De entree zal om streeks 730,— kosten. De Wel- zijnsstichting is nu bezig na te gaan hoe groot de belangstelling is. Wie te zijner tijd kaarten wil kopen, wordt daarom verzocht dit nu al kenbaar te maken bij het bureau culturele zaken van het raadhuis. In de nacht van zaterdag op zondag constateerde de politie dat een café in Den Hoorn om 3.45 uur nog in vol be drijf was. Er was die avond een feestje gehouden dat nogal was uitgelopen; op genoemd tijdstip waren nog minstens tien personen aanwezig. Pro ces verbaal wegens overschrijding van het sluitingsuur werd opgemaakt. Een uitwijkmanoeuvre leidde giste ren aan het eind van de middag tot een ongeval waarbij een auto bestuurder zodanig gewond werd dat hij naar het ziekenhuis moest. De wagen raakte total loss en brandde vervolgens helemaal uit. De man werd door zijn schoon zoon die achter hem reed uit de brandende auto gehaald. De onfortuinlijke bestuurder was op weg van Oosterend naar Den Burg. Bij de afslag Bomendiek nabij De Waal kwamen hem twee wagens tegemoet waarvan de eerste voor hem langs linksaf de Bomendiek op reed. De tweede wilde dat ook, waarop de Oosterender naar links uitweek om achter die auto langs te gaan. De bestuurder, eveneens een Texelaar (62) bedacht zich echter en stuurde terug waarop de eerste wagen voor hem langs reed. Dat vereiste echter een dusdanig heftige koerswijziging dat de man de macht over het stuur kwijt raakte en met zijn wagen tegen een boom vloog.Daarbij miste hij ternau wernood vier Texelse fietsers, die met een hevige schrik vrijkwamen. Het wrak stond gelijk in brand. De politie acht het onwaarschijnlijk dat de bestuurder, een garagehouder, de macht over het stuur kwijtraakte om dat hij in een aangepaste wagen reed. De auto was namelijk van Arco de Graaf, die het voertuig net sinds afge lopen week in zijn bezit had. Omdat de procedures voor rolstoelers om via de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten een auto te krijgen bijzonder lang duren was er op Texel geld bijeen gebracht door mensen en groeperin gen die onbekend wensen te blijven om voor De Graaf een tweedehands Ter gelegenheid van Koninginnedag zijn twee lintjes op Texel geregend. De heer C. Joustra (66) kreeg vanmorgen de gou den eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en de heer N.P. Slijderink (precies 63) de zilveren eremedaille. pier volgens een vaste gepubliceerde dienstregeling. Het gaat om enorme hoeveelheden; in 1982 werd bijvoor beeld meer dan 227 ton oud papier op gehaald. Scouting Texel telt momen teel ongeveer 125 leden: welpen, ver kenners, rowans, kabouters, gidsen, sherpa's en bevers. Onder de zeer gedreven leiding van Slijderink deed Scouting regelmatig van zich spreken door allerlei activitei ten: heitje voor een karweitje, deelna me aan de 4 mei herdenking, milieu acties (zoals het schoonmaken van de Slufter) terwijl ook in regionaal en na tionaal verband aan tal van evenemen ten werd meegedaan. De Jeroengroep kreeg in 1970 de verenigingstrofee Dubbele van Sion en onder de nieuwe naam Scouting werd deze trofee in 1978 nogmaals veroverd. Slijderink was verder bestuurslid van de stichting Cul tureel Werk van 1969 tot 1980 en van 1970 tot 1980 was hij lid van de subsi diecommissie van deze stichting. Voor dat hij naar Texel kwam was Slijderink ook bij de padvinderij betrokken. In het begin van de jaren dertig was hij welp bij de Sint Laurentiusgroep in Alkmaar en in 1937 was hij als jongste verkenner present op de wereldjambo ree die in Heemstede werd gehouden. Omstreeks 1945 werd hij belast met de leiding van ,,Sint Videlius" in Alkmaar, een groep die voornamelijk uit minder begaafde kinderen bestond. De heer Joustra was voor de onder scheiding voorgedragen wegens zijn activiteiten buiten zijn beroepsmatige werkzaamheden als boekhouder belastingconsulent. Directe aanleiding was zijn afscheid als penningmeester van de Stichting Gezinsverzorging en Bejaardenhulp dit jaar, een functie die door Joustra gedurende dertig jaar is vervuld. De stichting (met de laatste tijd 53 bejaardenhelpsters in volledig dienstverband alsmede 18 part timers en 17 gezinsverzorgsters) is belast met een zeer belangrijke vorm van sociaal maatschappelijk werk op Texel. Naast deze functie was Joustra vele jaren ouderling van de Nederlands Hervorm de gemeente Den Burg, waaronder een periode als president-kerkvoogd. Wethouder Algemene plaatselijke bekendheid kreeg hij toen hij gedurende twee zit tingsperioden (acht jaar) namens Texels Belang zitting had in het college van B en W en als zodanig o.a. nauw betrokken was bij de totstandkoming van het recreatiebasisplan. Verband met het raadslidmaatschap wethouderschap hielden een reeks an dere functies. Verder zit Joustra sinds de oprichting in 1973 in het bestuur van de stichting Samen Eén, vanaf 1982 als vice-voorzitter. De stichting Samen Eén exploiteert een verpleeg huis met 37 bedden en het verzor gingstehuis Irene met 48 bedden. Deze stichting fuseert met de C.E. Gol- lardsstichting waardoor een nieuwe stichting ontstaat, die een gecombi neerd verzorgingstehuis met 90 bedden in aanbouw heeft. Tenslotte is de heer Joustra jaren lid geweest van het (inmiddels opgehe ven) college van bijstand, dat belast was met advisering aan B en W inzake bijstandsuitkeringen. Slijderink Dé zilveren medaille voor Niek Slijde rink gold als waardering voor het vele werk dat hij heeft verricht voor de Texelse padvinderij sinds zijn komst naar het eiland in 1954. Hij werd toen betrokken bij de katholieke Sint Je roengroep die aanvankelijk bijeen komsten had op de zolder van de Sint Jozefschool, later in de voormalige paardenstal aan de Hollewal, waar nu het verpleeghuis staat. In 1975 fuseer de de Jeroengroep met de neutrale padvindersgroep De Zwalkers die over het gebouw De Zwalkersburcht aan de Beatrixlaan beschikte. Nadat dit ge bouw in verband met woningbouw was gesloopt, werd het huidige onder komen aan de Bernhardlaan betrok ken. Het werd verbouwd en ingericht dank zij subsidies en vooral door eigen werkzaamheid en financiële inbreng. De Jeroengroep, tegenwoordig Scou ting Texel, verdient zijn geld sinds 1974 vooral door het ophalen van oud pa- auto te kopen en te laten aanpassen. De wagen was nog even terug naar de garage geweest voor wat werkzaamhe den en de garagehouder was op weg om hem terug te brengen. N. Slijderink

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1