Smaak van Samsv ees io goed dat kok vlees ilechts kan verpesten" Uitzendbureau „Start nu ook in Texels GAB Perfecte presentatie te Zeist biedt hoop Weer messen slijpen feestmarkt 30 april Kinderspelletjes op Koninginnedag Schotwal Alie's tocht afgevoerd door Waterschap ysette" vestigt zich n Kogerstraat ïter Agter begint Music Shop" INSDAG 29 APRIL 1986 9' TEXELSE COURANT PAGINA 9 eerste o was de c isseizoen Texel" voor het voetlicht trad. Beide gegevens werden in één symbolische handeling tot uitdrukking gebracht. De Texelse wethouder van welzijnsbeleid Piet Zegers (aangekondigd als loco burgemeester) en zijn collega J.A. van Halteren uit Zeist schoven het front van een schapenboet opzij, zodat een maquette van Texel zichtbaar werd. Het houten front was op schaal nage bouwd door Dirk Bakker uit Den Burg, op verzoek van Jan Wolter Tim- merman van ,,Lamsboet Texel". De maquette was afkomstig van de VVV en was voor de gelegenheid voorzien van minischaapjes en boetjes, Folder materiaal maakte de promotie compleet. De stand zal zeker een maand blijven staan, want de hele maand mei zullen in het Figi-hotel lamsspecialiteiten op het menu staan. Het motto van die avondjes luidt „Culinaire avonturen eventjes voordat er weer van een vol gende jaargang gebruik kan worden gemaakt. We passen ervoor de lam- mertijd kunstmatig te vervroegen, het lamsvlees mag geen slecht imago krij gen. Ook wil de stichting zo weinig mogelijk zuiglammeren slachten." Edele delen Het overgrote deel van het programma was gereserveerd voor een uitgebreide lunch. Daarin ging het niet alleen om de vleeskwaliteit, maar liet chefkok Een combinatie die aan de overkant al sinds een jaar of acht bestaat is sinds kort ook in het Arbeidsbureau van Den Burg te vinden; het uitzendbureau „Start" heeft daar een Texelse vestiging geopend. Start is een bureau dat zijn werkkrachten uitsluitend put uit de kaartenbakken van het arbeidsbureau. Met name moeilijk plaatsbare mensen zoals zwangere vrou wen of jongens die spoedig in dienst moeten zouden van de diensten gebruik kunnen maken, evenals kleine ondernemers met echt kortlopend tijdelijk werk. In zijn meest optimale vorm is het uit zendbureau een-goede aanvulling op het wer(< van het arbeidsbureau. Dat kan zelf geen uitzendkrachten leveren omdat die mensen in dienst blijven van de uitzendorganisatie. Als dat het GAB zou zijn zouden ze tijdelijk in rijksdienst komen en dat levert allerlei complicaties op. De commerciële uit- zendbureau's verzorgen wel zo'n dienstverband, maar daar zijn vaak be perkende bepalingen aan verbonden die de kansen voor de uitzendkracht op het vinden van vast werk verklei nen. Zo is er bijvoorbeeld een regel dat een uitzendkracht gedurende een bepaalde periode nadat hij bij een be drijf heeft gewerkt niet bij datzelfde bedrijf in vaste dienst mag treden. Een regel die gemaakt lijkt te zijn om de ei gen markt in stand te houden. Start is begonnen als een idee van het mi nisterie van Sociale Zaken en alleen al die oorsprong maakt duidelijk dat dit uitzendbureau gericht is op het belang van de werkzoekende. Het is echter geen overheidsinstelling, al vanaf de oprichting wordt het uitzendbureau ge dreven door de particuliere „Stichting Uitzendbureau Arbeidsvoorziening". De Texelse vestiging is een dependance van het bureau in Den Helder. Voorlo pig komt alleen op maandagochtend Mark Sporken van dat Helderse kan toor zitting houden in Den Burg. Hij zal samen met zijn baas, de heer D:A. Bierenbroodspot, de werving van be drijven en werknemers ter hand ne men. De grootste Texelse bedrijven zullen bezocht worden. Anderen kun nen "een gesprek aanvragen. Uitzendkrachten Start beoogt duidelijk geen concurrent te zijn van het arbeidsbureau. Bieren broodspot: „Wij willen een aanvulling zijn. Bij de oprichting was het uit gangspunt om mensen die geen vaste baan kunnen krijgen aan tijdelijk werk te helpen. Ons stichtingsbestuur bestaat uit ver tegenwoordigers van de vakorganisa ties, de werkgeversorganisaties en de overheid". Start heeft zich verbonden uitsluitend te bemiddelen voor mensen die langer dan drie maanden staan ingeschreven als werkzoekende of voor incidentele gevallen waarbij het al direct duidelijk is dat de plaatsing moeilijk zal zijn, zo als bij aanstaand moederschap of dienstplicht of andere redenen. Omdat er geen beperkingen zijn voor het doorstromen naar een vaste baan wordt het perspectief voor de werk zoekende beter. Het is gebleken dat de ondernemers soms van Start gebruik maken om de proeftijd van een nieuwe kracht legaal te verlengen Dé uitzendkrachten worden doorbe taald bij feestdagen en krijgen niet te maken met wachtdagen bij ziekte. Voor mensen die langer dan twee maanden op een bepaalde plaats wer ken geldt een beperkte opzegtermijn, tenzij de ondernemer van te voren met het bureau heeft afgesproken dat er sprake zal zijn van onvoorspelbare werktijden. De noodzaak daarvan moet natuurlijk wel aangetoond worden. Ook de hoogte van de beloning wordt vastgesteld met het bedrijf. Wel kan de uitzendkracht er zeker van zijn dat de sociale wetten onverkort worden toegepast. De heer A. Maasdam, directeur van het Texelse arbeidsbureau, begroet de komst van Start met gemengde gevoe lens: „Het gevaar bij een uitzendbu reau is altijd dat de mensen zo weer naar huis gestuurd kunnen worden. Toch ben ik, bijvoorbeeld in verband met de horeca op het eiland, blij dat ik Start kan nemen. Vorig jaar hebben we een uitzendbureau gehad van een zekere boekhouder, nu adverteert een groot uitzendbureau al met zekere re gelmaat op Texel. Start werkt altijd in overleg met ons en dat is voor ons een voordeel". Een prettige bijkomstigheid voor uit zendkrachten in de Horeca is dat voor hen een ww-uitkering wordt opge bouwd in honderd werkdagen en niet Wethouder Zegers, Kees Commandeur en de Zeister loco-burgemeester Van Ha/teren voor de opengeschoven schapenboet en maquette. Jan Wolter Timmerman en zijn colle ga's Kees Versteeg (Figi-hotel) en Hans de Leers (Golden Tulip Schiphol) de gasten kennismaken met de moge lijkheden die het lam biedt. Comman deur: „Timmerman veredelt als het ware ook de minder edele delen van het lam. Hij vindt dat niet alleen de rug en de achterbout van hoge kwali teit zijn, maar dat ook de andere stuk ken de moeite waard zijn." Voorafgaande aan de maaltijd, bij de borrel, gingen schalen met koude lamsvleespaté's rond. Het voorgerecht werd gevormd door lamsachterham en gevulde lamsschouder met salade en toast. Aansluitend volgde een heldere lamssoep en ais tussengerecht werden uiterst zachte lapjes lamstong en - zwezerik gepresenteerd. Haast van zelfsprekend stond de crème de la crè me, de lamsrug, als hoofdgerecht ge programmeerd, gewenteld in basili cumsaus. Een parade van verschillen de aardbeienbereidingen en koffie met bonbons vervolmaakten het menu. Verpesten Ceremoniemeester was Pierre Huys- kens en deze stak zijn lof niet onder stoelen of banken. „Texels lamsvlees is zo goed dat een kok het eigenlijk al leen maar kan verpesten", zei hij met een vette knipoog. Huyskens praatte de verschillende gangen aan elkaar en deed dat met veel omhaal van woor den en weinig genuanceerde inhoud. Veredeld gezwets, maar wel knap en amusant. Hetzelfde gold voor nog en kele sprekers, zoals wijnimporteur A. Kerstens en H.J.H. Thijs, onder meer bekend van de tv-cursus koken. Be langrijk voor de Texelse delegatie was in elk geval dat genoemde invloedrijke personen buiten hun speeches om, in de gesprekjes aan tafel en na afloop, blijk gaven het lamsvlees hoog in te schatten. Eén der genodigden, E.Th. Cadee, di recteur van de hogere hotelschool te in honderddertig, zoals gebruikelijk is bij niet-seizoengebonden werk. Deze mededeling moet echter met de nodi ge voorzichtigheid worden ontvangen, omdat de wetgeving op dit punt nogal ingewikkeld is. Inleners Werkgevers, of ,-,inleners", zoals dat in uitzendjargon heet, kunnen ook be paalde voordelen hebben bij het ge bruik van Start. Het potentieel werk krachten waaruit geput kan worden is natuurlijk vrij groot. Bovendien bere kent Start, als non-profitorganisatie al leen werkelijke administratiekosten. Dat gaat zelfs zover dat als aan het eind van het jaar blijkt dat op die post „winst" is geboekt het overschot naar evenredigheid wordt verdeeld over de bedrijven die in dat jaar gebruik maak ten van Start. Een heel groot voordeel is dat zowel de vaak moeizaame wervingsprocedure als de al even ingewikkelde personeels administratie geheel in handen blijft van het uitzendbureau. Het snelle op zeggen kan een voordeel zijn, aan de andere kant kan de werknemer dat ook. De uitzendkrachten blijven inge schreven staan bij het Arbeidsbureau en als dat in de tussentijd een vaste baan voor die persoon, die inmiddels ervaring heeft, kan aanbieden, kan de uitzendkracht snel weg. Vast werk gaat bij het Arbeidsbureau boven tijdelijk werk, maar het is te verwachten dat, met name als de uit zendkracht een redelijke kans heeft op omzetting van zijn tijdelijke baan in een vaste, het arbeidsbureau dit zo soepel mogelijk zal behandelen. Beloning Over de hoogte van beloning wordt overleg gepleegd. Bierenbroodspot: „In feite bepaalt de inlener natuurlijk de hoogte van zijn salaris. Wij geven altijd met nadruk het advies om tijdelij ke krachten evenveel te betalen als vaste. Niet meer en niet minder". Bo vendien ziet het arbeidsbureau er op Den Haag: „Texe( zou wel gek zijn als geen gebruik zou worden gemaakt van de contacten met mensen als Thijs. Texels lamsvlees heeft een grote kans om een flinke markt te veroveren. Het is toch eigenlijk onbegrijpelijk dat zo'n delicatesse van eigen bodem zo is ver waarloosd. Elke zichzelf respecterende Nederlandse keuken zou lamsvlees op de kaart moeten hebben." Kees Commandeur vindt eveneens dat het lamsvlees nu op punt van doorbre ken staat en beseft dat veel afhangt van de publiciteit en connecties. „De laatste jaren is veel bekendheid gege ven aan de kwaliteit van het lams vlees. Er is een beperkte faam opge bouwd, zodat we nu bijvoorbeeld deze presentatie konden doen." Op lams- vleesgebied verricht Texel een voor trekkersrol, zo verklaarden meerdere aanwezigen. Wethouder Zegers voelde zich bij Huyskens in goed gezelschap en stak een gloedvol betoog af. Zegers, die net als gemeentesecretaris Van Dijk een „thuiswedstrijd" speelde (respec tievelijk geboren in Driebergen en Zeist), sprak de hoop uit dat het Texels lamsvlees in „goede mate geëxporteerd" zou worden, zonder dat er een massaproduktie met inbreng van hormonen en dergelijke zou ont staan. Verder bedreef de wethouder Texelpromotie door de „multifunctio nele kwaliteiten" van het Texelse schaap, waarbij hij wees op de ver werking van de vette wol in de Texe- ler dekbedden. Naast de eerder genoemde personen bestond de Texelse afvaardiging uit VVV-directeur Dekker, secretaris van Stichting Het Texelse Schaap C. Snoey en Harry Wuis van hotel Opduin. Tijdens de feestmarkt op Koninginne dag te Den Burg worden net als vorig jaar weer messen gescherpt. Dat ge beurt in de stand van drumband - „Voorwaarts mars" uit De Koog en wordt uitgevoerd door de familie Schuil van hotel Tatenhove. Die heeft een apparaat gekocht waarmee de messen kunnen worden gekarteld en opnieuw gepolijst. Op Texel kan men dit nergens anders laten doen. Per mes wordt twee gulden gevraagd; de opbrengst is geheel voor de drumband. Tijdens de feestmarkt die op koningin nedag in Den Burg wordt gehouden, kunnen kinderen van ca. 2Zi tot 8 jaar meedoen aan allerlei spelletjes in het park, georganiseerd door de Speel-o- theek. Meedoen kost f 1,25 per kind. Wie zijn spelletjes heeft afgemaakt kan een gratis ijsje afhalen bij de daar aan wezige Jeltex-ijscokar. De kaartverkoop is van 10.15 tot 11.30 uur. Het waterschap heeft zich eind vorige week bezig gehouden met de afvoer van „schotwal", afval uit de sloot op de kant van „Alie's tocht" een sloot achter de Oosterender Ankerstraat. Deze nogal stinkende brei veroorzaakte een paar maanden geleden beroering onder de bewoners van die straat, die vonden dat het te dicht bij hun tuint jes lag. Het spul is nu, volgens plan ning, afgevoerd naar een eigen terrein van het Waterschap bij Nieuweschild, toe dat de inlener ook zelf het werkge versaandeel van de sociale premies be taalt. Start zal met ingang van 12 mei op Texel opereren. Het bureau is zowel rechtstreeks als via het arbeidsbureau te benaderen. jcampagne van het nieuwe Texelse bedrijf „Lamsboet Texel" ter pro- otie van Texelse lamsvleesprodukten beleefde gisteren een vlekkeloze verture. De landelijke presentatie van het lamsseizoen 1986 in het Gol- p Tulip-hotel „Figi" te Zeist was nagenoeg perfect en ontlokte de ge- idigden zeer positieve reacties. Het doel van de presentatie, het verwer- p van publiciteit, lijkt in elk geval bereikt. leze presentatie is te vergelijken met van de eerste Hollandse nieuwe ringen: het eerste echte Texelse psvlees is er weer en dat moet het bliek weten", aldus Kees Comman- ur, voorzitter van Stichting Het xelsche Schaap, na afloop. De ver- lijking verder doortrekkend: „De iste weidelammeren zijn er, maar de jrkt kan nog niet open. Er zijn nog voldoende lammeren beschikbaar. ior het koude voorjaar is de groei vertraagd. Eigenlijk is deze pre- ntatie dan ook te vroeg gekomen, ar verschuiven kon niet." Dat komt idat de presentatie één van de acti- eiten rond het 25-jarig bestaan van Golden Tulip-hotels was en die niet kon worden gewijzigd, de aanwezige redacteuren van is daarom de af gemaakt dat nog een paar we- publiceren wordt gewacht. Boet onderdeel van de presenta- de officiële opening van het en tegelijkertijd was het de eerste maal dat „Lamsboet [ondernemers-aktiviteiten^B^ pand Kogerstraat 4 (waar eerst jemisterij Schuiling was ge- stigd en later „l'Elephant") heeft nieuwe huurder gekregen. Het de 18-jarige Lysette Kamperman lOosterend die hier ingaand 6 een zaak in mode, bijouterieën cadeau-artikelen begint. winkel draagt haar naam „Lysette" zal op werkdagen open zijn van tien tot zes uur gedurende het he- jaar. Lysette Kamperman heeft twee (ervaring in de branche als mede- kster van haar vader B.W. Kamper- i die Cadeaushop De Oase in De Dg exploiteert. )en Burg zal haar assortiment een usief tintje hebben. Op modege- brengt ze artikelen voor de oude- eeftijdsgroep: vanaf 40 jaar waarbij, fooral in Schotse wollen kleding 'd gesorteerd zal zijn. De kettinkjes, [bellen, armbanden en andere bijou- eën zijn echter bedoeld om vooral jeugd aan te spreken en in deze itor zegt Lysette een keus te zullen den die groter is dan waar ook op er Agter heeft zich aangesloten bij landelijke'inkooporganisatie voor nmafoonplaten en andere geluids- gers, Music Shop B.V. en roept armee een gespecialiseerde winkel in leven. Door nauwe samenwerking inkoop, informatie en promotie kun- i de 96 aangesloten Music Shops mmafoonplaten, cassettebandjes en mpact discs snel uit grote voorraad sren tegen aantrekkelijke prijzen. Izelfde geldt voor computers, com- leraccessoires alsmede en enorme icheidenheid aan snoeren en stek- IJjjes die bij de verschillende aan de rkt zijn afspeelapparaten behoren. Jruik makend van het computer- teem van Music Shop kan voortdu- overzicht worden gegeven van al- opnamen die sedert 1970 op de irkt zijn gebracht en deze kunnen worden geleverd op vrijblijvende 5. Dat laatste wil zeggen dat een nt een plaat direct mag teruggeven weigeren als hem deze niet bevalt, het populaire genre zal een ruime lectie in de winkel in voorraad wor- i gehouden. Bij klassieke muziek is op Texel niet verantwoord en zal iluitend volgens het postorder- leem kunnen worden gekocht. Dat tëurt aan de hand van het snel or de computer te produceren over- ht, waarvan ook de in de zaak ver- gbare catalogus is afgeleid. Die in itiatie kan iedereen voortdurend krij- door overdag het speciale tele- innummer 02220-3437 te bellen. De 'sic Shop is ondergebracht in het tkelgedeelte aan de Stenenplaats, aan de Weverstraat gelegen win dsel van Agter is leeg en staat te ir. De Music Shop opent donder- a.s zijn deuren. Een deel der genodigden aan tafel, terwijl de pers zijn werk doet. Te zien zijn onder meer Max Lepeltak (Stan Huygens Journaal in De Tele graaf, derde van links), Pierre Huyskens in gesprek met de wethouders Van Halteren en Zegers en directieleden van Golden Tulip. met Hollandse recepturen". Ook ande re Nederlandse gerechten komen dan aan bod; de Golden Tulip-keten wil namelijk kwaliteitsprodukten van eigen bodem propageren. Scharrelschapen Nadat beide loco's de opening hadden volbracht verwelkomde Kees Com mandeur de bijna vijftig genodigden. Hij legde zijn gehoor uit dat de exclu sieve smaak van het Texels lam voor namelijk wordt veroorzaakt door de in vloed van de zeelucht, die zowel zui ver als zilt is. „Pré salé", oftewel voorgezouten, op natuurlijke wijze. Daarnaast wordt de kwaliteit van het vlees bevorderd door het drinken van moedermelk en de normale, vrije om standigheden waarin de lammetjes op groeien. Met veel instemming sprak wethouder Zegers in een latere speech dan ook van „scharrelschapen". Commandeur: „Dat is een situatie die we zo moeten houden. Ook als er een erg grote vraag naar lamsvlees ont staat moeten we geen kunstgrepen toepassen om de lammerenproduktie te beïnvloeden. Van lamsvlees is spra ke totdat het dier een jaar oud is. Dat betekent dus dat er tussen twee lich tingen een soort vacuüm ontstaat: de laatst geboren schapen dateren van eind april, maar dan hebben de vroegst geborenen nog onvoldoende weidegras gehad. Het duurt dus

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9