\We zouden meer geld om landen moeten hebben' -ijf jaar Stichting Dorpsherstel rr Brommer was niet verzekerd Eilandcompetitie Volleybal Afvaltoernooi eilandcompetitie Texelse bridgers presteerden goed in Krommenie Gibson Brothers sluiten verbouwing 'Toekomst' af ri: WE| |JDAG 2 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Het ca. 200 jaar oude pand Oost 85, dat momenteel wordt gerestaureerd. maar omdat het zeer onwaarschijnlijk is dat de toekomstige kopers wensen te leven zoals Antje Vlaming dat deed, zullen moderne voorzieningen niet achterwege blijven. Er komt stroom, gas en waterleiding. De muren worden geïsoleerd, er komt een badkamer. Kortom het wordt een woning met alle moderne comfort, maar allerlei interes sante onderdelen van het interieur zo als de bedsteewanden en de kelder zullen in stand worden gelaten en veel van de in het huis aangetroffen tegel tjes en andere materialen zullen op nieuw worden verwerkt. Het huis zal straks te koop staan voor ruim ƒ117.000,— vrij op naam. In het projekt wordt ongeveer 775.000— subsidie gestoken. Op dit moment heeft de stichting Dorpsherstel geen andere ob- jekten in de planning. Via een over gangsregeling is het met de subsidië ring van Oost 85 nog goed gekomen, maar hoe de mogelijkheden straks zul len zijn weet nog niemand. De politie hield dinsdag een 16-jarige Oosterender aan die op een niet en verzekerde bromfiets rondreed. De brommer werd meegenomen naar het bureau en bleef daar totdat de eige naar de papieren kwam tonen waaruit bleek dat alsnog voor verzekering was gezorgd. Uitslagen: Moerbeek-DA 2—0 Wol h.h-Twaalf Balcken 2 0 Eelm./Segerink-Abnormaal 0 2 AH-Visser 0-2 Paal 9-Autocentrale 0 2 Kobeko-Coogherveld 2—0 Molenkoog-Bremakker 0—2 v. Wijngaarden-Paal 28 1 1 Smash-Klif 23 0-2 NCM-6 PK 1-1 TX 40-Retsina 0 2 Leydekkers-Vinke 1 1 Molenkoog-Taveerne 1 1 Lindeboom-Nokanto 2 0 Haarstudio-Segerink/Eelm. 2 0 Samen 1-DWS 2-0 AH-Muppets 0—2 LoodsmanswrSmash 0 2 Ass.Bremer-Déja-vu 0 2 LoodsmanswrGyvo 0 2 Taxi Smidt-Hannibal 2 0 Gewijzigd programma dinsdag 6mei: Veld A: 18.30 u. Timmers Bakkerij-12 Balcken Moerbeek 19.05 u. Wolh.hrMoerbeek Paal 9 19.45 u. Paal 9-Visser Bouw DA 20.25 u. Eelm./Segen-DA Abnormaal 21.05 u. A.HrAbnormaal Eelm./Seg 21.45 u. 40 -Molenkoog Coogherv. Veld B: 18.30 u. Versluis-Teso RWS 19.05 u. Smash-RWS Versluis 19.45 u. Dros MagrRSG Smash 20.25 u. Krim-v. Wijng. 1 RSG 21.05 u. 7 ProvrMolenkoog v. Wijng.1 22.00* u. Wolh.hrTim. Bakk. 7 Prov. 22.25 u. Kobeko-Expert DGM 22.40 u. Winnaar Kobeko/Expert-DGM Verliezer Kobeko/Expert Veld C: 18.30 u. Mantje-Durper drup Taveerne 19.05 u. Gr. Slock-Taveerne Mantje 19.45 u. Gyvo-AH DA 20.25 u. DA-Abnormaal AH 21.05* u. Hema-Gyvo Abnormaal 21.25 u. Lindeboom-Taveerne Krim 21.45* u. Lindeboom-Taveerne Krim 22.05* u. Lindeboom-Molenkoog Krim 22.25* u. Taveerne-Molenkoog Krim 22.40* u. Herfstkampioen- voorjaarskampioen dames Krim Veel teams hebben zich al opgegeven voor het traditionele besluit van het volleybalseizoen. Ook in verband met het uitvallen van een Texelse Courant wegens Hemelvaartsdag is opgave nog mogelijk tot zondag 4 mei, 20.00 uur. Opgave via telefoon 02220-4802. De kosten a 712,50 dienen voor aanvang van de eerste wedstrijd bij de wedstrijdleiding te zijn voldaan. Vier Texelse bridgeparen werden afgevaardigd naar Krommenie ,,Na één voorronde van Ruitenboer", een landelijk door de Bridgebond georganiseerd toernooi. Er deden 234 paren mee uit het district Noordholland in twee ronden van 21 spellen. De heer Grootjen werd ondanks zijn zenuwen omdat wegens ziekte van zijn eigen partner hij met een vreemde moest spelen eerste in de E-lijn met de heer Blonk. De dames De Laat en Van der Kerkhof werden eerste in de N-lijn. Er waren 17 lijnen. Ook mevrouw Blok en de heer Hoogerheide behaalden een goed resultatat (derde plaats) eve nals de familie Schuil (vijfde plaats). De finale vindt 1 juni plaats in Nieuwe- gein met 460 paren. Alle eerstge- plaatsten doen mee. Uitslag Texelse deelnemers: Grootjen/Blonk (340 punten, 57,85%) Dames v.d. Kerkhof/ De Laat (340 pt - 57,85%), Mevr. Blok/Hr. Hoogerheide (314 pt - 53,04%), Fam. Schuil (284 ptn - 48,3%). 4X. ondernemers-aktiviteitërcME Discotheek De Toekomst is na ja ren van verbouwen eindelijk klaar en dat feit wordt maandag vanaf 20.00 uur gevierd met een optreden van de wereldvermaarde discofor matie de Gibson Brothers. Eén van de meest in het oog lopende wijzi gingen die de laatste tijd aan het pand werden aangebracht is een nieuw naambord dat is gemaakt van allemaal reflecterende kunststof plaatjes. Volgens bedrijfsleider Rein Stam is dat een zeer in het oog lopende aan dachtstrekker die onderhoudsvrij, goedkoop en energiearm is. Het ge heel wordt met spots verlicht en om dat de wind de plaatjes laat bewegen lijkt het net of het reclamebord 'aan staat'. Binnen is de voornaamste verandering de bouw van een bewaakte garderobe in de voormalige hotelkeuken. Voor het hotel is er alleen nog een spoel- keukentje. Ontbijt bij de logies wordt niet meer verstrekt. De veelal jonge gasten van het hotel slapen meestal uit tot lunchtijd.... In de garderobe is ook ruimte gemaakt voor de muntenverkoop. De hele disco is geschilderd in de moderne kleuren wit, grijs en rood. Daarbij is overal re kening gehouden met de verlichting die normaal tijdens openingsuren brandt, het zogenaamde black light, waarin sommige kleuren veel sterker reflecteren dan andere. Het zien van de ruimte in gewoon licht is dan ook een volstrekt andere ervaring dan die zelfde ruimte als de paarse lampen, die met het menselijke oog niet scherp te onderscheiden zijn, aan staan. Een derde wijziging is de aanschaf van een nieuwe geluidsinstallatie. ,,Daar zullen onze buren waarschijnlijk ook blij mee zijn. Het geluid is zuiverder en de bassen dreunen daardoor niet meer zo door", aldus Stam, die met enige trots vermeldt dat 'zijn' zaak nog steeds bij de top twaalf van Nederland hoort. Brothers De Gibson Brothers draaien al sinds de zeventiger jaren mee in het hitwezen met typische discostampers als 'Non stop dance' en 'Que sera ni vida'. De broers Chris, Patrick en Alex komen van de Antillen en wonen als sinds hun kinderjaren in Parijs. Zij zullen maandag live zingen. De entrée is tien gulden. Ongewis met de met voormalige stolp van Duin tegenover de R.K. kerk, Diek 23. dit vervallen gebouw heeft jaren te koop gestaan en de vraagprijs is tenslotte danig gezakt. Het wordt een riant woonhuis met blijvend uitzicht op de Dennen en de Westen. Al in augustus vorig jaar was een koper gevonden zo dat met zijn wensen rekening kan wor den gehouden. Menselijk Het aankopen van oude panden en het maken van een restauratieplan is niet alleen een bouwkundige aangele genheid van hout en steen. Mensen dier er zich mee bezighouden beleven vooral plezier aan de cultuurhistorie. Elk huis is een afspiegeling van de be woners en van de manier waarop zij hebben geleefd en gewerkt. Dat wekt bewondering en verwondering. In wel heel sterke mate was dat het geval bij het jongste projekt van de Stichting Dorpsherstel, het visserhuisje Oost 85. Daarbij heeft zich het waarschijnlijk unieke feit voorgedaan dat het werd aangekocht in de staat waarin het zich honderd jaar geleden ook al bevond: met bedsteden, schouw, tegeltjes, pla vuizen en niet voorzien van stroom, waterleiding of gas. Het was zelfs nog gemeubileerd. Het leek wel een mu seum. Het huis moet ongeveer 200 jaar oud zijn en werd bewoond door de hoogbejaarde Antje Daalder, die nu bij familie op het vasteland woont. Haar ouders Cornelis Pieterzn. Daalder en Naantje Sijbrandsd Ellen (beide ge boren in Oost) kochten het huis in 1905 voor 7450,— en betaalden het per week af met 71,—. Wadvisser Cornelis Daalder (Kees van Pieter) was wadvisser die dagelijks met zijn schuit de TX 35 uitvoer en hard moest wer ken om het geld dat hij in de woning had gestoken boven water te krijgen. Mensen van Dorpsherstel hebben met buren en kennissen gesproken en veel wetenswaardigheden over het leven van de familie Daalder op papier ge kregen. Zo zorgde ze voor een stukje geschiedenis dat een beeld geeft van het harde bestaan in die dagen. De van het tij afhankelijke vissers zeilden niet ver van de dijk, ze moesten de schoorsteen van hun huis blijven zien! Ze visten met beugel en botnetjes en verzamelden in herfst en voorjaar alie- kruiken, wulken, mosselen en oesters. De gevangen rog werd aan het hek voor het'huis gedroogd. Naantje Ellen moet een expert in het roken .van vis zijn geweest; bij het huis is het rook- hok nog aanwezig. Noodgedwongen werkte ze zelf hard mee in de visserij. Met poeren haalde ze paling op en ze werd van gemeentewege ook nog aan gesteld als schoolschoonmaakster, eerst in de oude school waar nu Gerrit Pieter Plaatsman woont, later in het nog bestaande schoolgebouw dat ten tijde van de eerste wereldoorlog werd gebouwd. De Daalders verkochten hun vis aan een handelaar uit Heeg die met zijn tjalk achter Oost kwam. Een rijkmakerij was het niet. Zoals zovelen werd de familie getroffen door de af sluiting van de Zuiderzee waardoor het wier (waar ze op visten) verdween en allerlei vissoorten verdwenen, zodat Pieter bij een boer of bij de Dertig Pol ders moest gaan werken. De omstan digheden waaronder ze leefden moe ten toen betrekkelijk normaal geweest zijn, maar zijn voor mensen van nu onvoorstelbaar. De laatste bewoonster Antje Daalder zette ook in beter tijden dit bestaan voort. Ze betrachtte uit erste zuinigheid, waarvan familie en buren sterke staaltjes kunnen vertellen. Intussen veranderde er niets in het huisje. Toen de mensen van Dorps- herstel er voor het eerst binnenstapten vonden ze op de zolder de rognetten die er vijftig jaar geleden waren achtergelaten. Leefbaar De restauratie van de woning is nu in volle gang. Zoveel mogelijk zal de sfeer van vroeger worden bewaard, navraag op het raadhuis blijkt dat subsidiemogelijkheden voor restau rs de komende jaren in principe .-t slechter zullen worden, maar er is •n totaal ander systeem in de maak larbij subsidies worden toegezegd op sis van een inventarisatie van te itaureren gebouwen over meerdere en. Gevreesd wordt dat het volgens methode onmogelijk zou worden i panden die onverwacht beschik- ar komen te kopen en te restaure- i, nog afgezien van het feit dat een igezegde subsidie nog geen spoedi- uitbetaling betekent. Het laat zich nzien dat van gemeentewege in ie- ir geval ruime mogelijkheden tot De huiskamer van Oost 85, zoals deze werd aangetroffen nadat de laatste bewoonster was verhuisd. Stichting Dorpsherstel Texel ziet met zorg de nabije toekomst tegemoet. In O/S onmisbare overheidssubsidies wordt fors gesneden en de subsidiebedragen wèl worden toegekend, laten langer op zich wachten. Het aankopen, restau- en en weer verkopen van monumentale panden op Texel zou daarom de ko- 1,4| <i\de tijd we! eens ernstig kunnen stagneren. eertijds vervallen winkeltje van Klaas Burger aan de Koetebuurt staat er nu weer schit- d bij. voorfinanciering zullen moeten worden geboden om het risico bij restauraties aanvaardbaar te maken. De stichting Dorpsherstel kwam op 2 april 1981 of ficieel van de grond, in navolging van soortgelijke stichtingen elders in het land. Het was een initiatief van Klaas van de Bijl uit Den Burg, gesteund door enthousiastelingen als Theo Tim mer, Dick Bruin, Huib Dros, Jan Daal der, Anton Goes en Kees Koorn. Dit zevental vormde het eerste bestuur on der voorzitterschap van Van de Bijl. Het eerste project waarmee de stich ting bemoeienis had was het schou- thuisgedeelte van hotel De Lindeboom dat zijn fraaie ranaissance trapgevel te rug kreeg. De volgende projecten kwa men allemaal tot stand in Oosterend en Den Hoorn, wat niet zo verwonder lijk is omdat zich binnen deze „be schermde dorpsgezichten" nu eenmaal veel „subsideabele" monumenten be vinden die voor herstel in aanmerking komen. In de eerste jaren werd Schoolstraat 6 in Oosterend voltooid; er werden twee kleinere woningen van gemaakt die spoedig apart werden ver kocht. Aan de Koetebuurt werd het vervallen winkeltje van Klaas Burger, bekend van menige ansichtkaart, schit terend gerestaureeerd en tot middel grote woning gemaakt. Vervolgens werd Blazerstraat 1 aangepakt. Dat ge beurde op het moment dat er al een koper voor beschikbaar was, de ideale situatie. Want de toekomstige bewoner kon aldus betrokken worden bij de uit voering van de plannen, wat betekent dat er geen renteverlies door leegstand is en dat het interieur op de persoonlij ke wensen van de koper kan worden afgestemd. Dus geen wijzigingen of extra werk omdat de latere koper bij voorbeeld een andere keuken wil of meteen het plafond in een andere kleur begint over te schilderen. In de Schoolstraat werden nog meer panden onder handen genomen: de nummers 25, 13, 15 en 17. Bij de uit voering van de restauratie van laatst genoemde drie was sprake van een gecomlicieerde situatie omdat tegelijk een premie A-woning moest worden bijgebouwd, grond van een buurman moest worden bijgekocht en het bezit van de ene eigenaar deels boven dat van een andere was gelegen. Het is al lemaal goed gekomen. Pogingen Pogingen om ook in Den Burg en Oosterend restauraties van de grond te krijgen mislukten. Hetzelfde geldt voor de panden Schoolstraat 16 en 18. In Den Hoorn lukte het wel, eerst met Herenstraat 14 (juni 1984) en onlangs sombere toekomstperspectief drukt vreugde rond het vijfjarig bestaan de stichting. ,,We zouden wat r financiële armslag moeten heb- zodat we niet zoveel risico lopen, uden mensen op het idee moeten om ons een legaat na te la- aldus Theo Timmer uit Den tijdens een gesprek met de pers gelegenheid van het eerste Voldoening ast de zorg voor de komende jaren ir echter voldoening over wat in de elopen vijf jaar is bereikt. Welgeteld pandjes heeft de stichting aange- :ht, opgeknapt en aan liefhebbers irverkocht en dat betekent dat elf ikteristieke monumentale gebou- die in de meeste gevallen anders leloos verloren zouden gaan, voor nageslacht zijn bewaard en een bij- ie leveren aan het dorpsschoon Texel. leze haastige tijd is het herstellen gemiddeld twee huisjes per jaar ischien niet indrukwekkend, maar [betekent wel dat bij dit tempo in [bestek van een mensenleven een ital monumenten met de gezamen- omvang van een heel dorp in nd wordt gehouden. Idealisme bestuursleden van de stichting psherstel horen tot de mesnen die en hoe belangrijk dat is. Ze steken dan ook graag veel vrije tijd in zon daar vergoeding voor te krijgen en R willen ook wel wat financiële zorg iben, maar het moet niet te gek irden want dan gaat de aardigheid tis al moeilijk genoeg om telkens ir een monument te vinden waar eigenaar voor een niet al te hoog afstand van moet doen en het ook altijd weer spannend om te jjchten op een koper, iemand die het k vindt om in een monument te 'Rnen. Dat die aankoopprijs niet hoog g zijn is de consequentie van een npele rekensom: de aankoop-; tauratie- en verbouwingskosten eten na aftrek van subsidie een be- ilbaar bedrag opleveren. Wie (te) V ïl voor zijn oude pandje wil hebben, lakt restauratie bij voorbaat onmo- lijk. Als het eenmaal gerestaureerde niet binnen redelijke tijd wordt af- nomen, zit de stichting in de proble- en want dan spreken de rentekosten n duchtig woordje mee. Tot dusver n de stichting van geluk spreken int de gerestaureerde huizen gingen |eds vrij vlot van de hand. Het on wisse karakter van de Nederlandse ibsidiologie" heeft zich echter ook laten kennen. Voor de restauratie n het pand op de hoek van de ihoolstraat in Oosterend werd een nmerkelijk lagere subsidie toegekend f in waarop was gerekend en de stich- I ig zal op dit projekt geld moeten ïleggen. Dat geld komt nu nog uit renteloos voorschot van de övincie.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11