'mm /Vethoudersverkiezing onder verrassingen „A Chorus line" HLWne VERVOLG V\N PAG. 1 TESO Tessels kookboekje vond veel aftrek Bob Bakker erevoorzitter, van voetbalclub s.v. Texel Inbraak bekend Granaat opgespit Wg is niet meer iUKSPOÜTIE :l JDAG 2 MEI 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 te waarom Teso opdracht heeft gege ven voor de promotiecampagne. Als gevolg van de economische teruggang kwam de groei van het toerisme na 1976 tot stilstand en zette een daling in. Echte verontrusting daarover ont stond pas jaren later toen de verder gaande daling ,,op een hinderlijke ma nier" de materiële welvaart aantastte. Laat Van initiatieven om tot feitelijke mark tanalyse te komen was voorlopig ech ter geen sprake. Pas tien jaar nadat de negatieve ontwikkeling inzette, kwam het onderzoek van bureau Oranje woud. Teso ontwikkelde al eerder reclame-activiteiten, maar daar werd over het algemeen slecht op gerea geerd door het Texelse publiek. „Kri tiek was meer ons deel dan een be moedigende support". Teso had echter zelf ook belang bij reclame. In 1982 werd twee ton uitgegeven voor radio- en tv-commercials en een jaar later ge beurde iets dergelijks opnieuw. Maar de vervoersonderneming voelde er wei nig voor alleen op te blijven draaien voor Texelpromotie. Dat leidde tot de bekende discussie die uitmondde in de oprichting van de nieuwe VVV stich ting, die zich dan ook in het vervolg met de promotie zal moeten bezig houden, zij het met blijvende financië le steun van Teso. De nu gestarte campagne kon daarop niet wachten. Het door de wachttijden ongunstige imago van Texel moet zo snel mogelijk worden afgebroken. Er is door Teso veel geld voor uitgetrokken, maar: „Halve maatregelen zouden minder dan de helft effectief zijn, zodat tot een omvangrijke actie is besloten." Reclametechniek De heer R. Kalusche van het adviesbu reau ging in op de filosofie die bij de campagne is toegepast, de doelgroe pen en de resultaten van het onder zoek van het bureau Interview. Hij noemde een reeks cijfers die een in druk gaven van het aantal mensen en de „soorten" van mensen die met de nu gestarte gecombineerde aanpak worden bereikt. Zijn collega Boom legde uit hoe de ar tistieke invulling van de reclame opdracht tot stand is gekomen. Het adviesbureau fungeert hierbij als „hoofdaannemer" die voor de uitvoe ring van de spotjes Toonder Studio's, Polygoon, Ster, e.d. inschakelt. Het gezelschap dat de presentatie meemaakte zag het tv-spotje op de vi deo en hoorde van de hand de radi ospotjes. De meeste reacties getuig den van enthousiasme al moest een enkeling nog wennen aan de meeuw Wiebren als afgezant van Texel. Toch zou Wiebren, eventueel in een minder clowneske, afgeslankte vorm zich tot het beeldmerk van Texel kunnen ont wikkelen in latere promotiecampagnes. Het kookboekje „Smikkele op sien Tessels tüs" is tijdens de feest- markt op koninginnedag vlot van de hand gegaan. Practisch de hele oplaag werd uitverkocht zodat is te verwachten dat spoedig een twee de druk wordt gemaakt. Ook de andere artikelen in de kraam ten bate van het Tesselhuus werden goed verkocht, zodat de totale op brengst bijna 75000,— beloopt. Zoals bekend was aan de serie kookboekjes die woensdag werd aangeboden een verloting verbonden. De uitslag daar van is als volgt: 1e prijs: Texeler dekbed met hoes op nummer 271; 2e: horloge op nr. 60; 3e: waardebon 50 gulden op nr.159; 4e: barbecueschort op nr.466; 5e: bar- becueschort op nr.124; 6e:horloge op nr.302; 7e:fles wijn op nr.214; 8e:horlo ge op nr.49; 9e: horloge op nr.346; 10e:piant op nr.10; 11e: olielampje op nr. 455. Op vertoon van het boekje met het winnende nummer kunnen de prijzen worden afgehaald bij Bakkers Ijzerhan del te Den Burg. Rein Stam is benoemd tot nieuwe voorzitter van s.v. Texel. Stam maakte reeds deel uit van het bestuur. Hij volgt daarmee Bob Bakker op, die der tig jaar lang in het bestuur heeft geze ten. Maandagavond werd hij tijdens de ledenvergadering voor zijn verdiensten beloond door tot erevoorzitter te wor den benoemd. Een Texelaar heeft tegenover de politie bekend dat hij in de nacht van maan dag op dinsdag heeft ingebroken in de woning van de verdwenen boekhouder Bongers aan de Weverstraat. Hij ont vreemdde daarbij een drietal bontjassen. 'Pare!' Roeper beziet met gemengde gevoelens de restanten van „zijn" waterwilg. Tennis gaat voor. Laatste poging Bedrijven mogen er in ieder geval ge bruik van maken, aldus heeft Teso (bij wie het auteursrecht berust) bepaald. Ook de gebezigde reclameslogans, de jingle, e.d. kunnen vrij worden ge bruikt, als dat tenminste gebeurt op een wijze die niet strijdig is met de Texelpromotie zoals Teso die wil bedrijven. Door de aanwezige genodigden wer den nog wat op- en aanmerkingen ge maakt. Martin Warnaar van De Krim vond dat Teso ook geld moet uitgeven om de vernieuwde haveninrichting er wat vriendelijker te laten uitzien. Bur gemeester Schipper uitte zijn bewon dering voor de campagne en gaf de tip om in de verdere promotie toch vooral de nadruk te leggen op het feit dat het varen naar Texel op zichzelf een attractie is. Het achterlaten van het vasteland en het overzee bereiken van een vakantiegebied versterkt het gevoel van romantiek en exclusiviteit. Wethouder Schilling vond dat Wiebren iun het tv-spotje niet goed was te ver staan en Harry de Graaf vond dat de dikke, clowneske meeuw de indruk geeft dat Texel een kinderpretpark is. Schilling had zich er over verbaasd dat slechts 7% van de mensen de prijs van de boot een reden vindt om niet naar Texel te gaan. Als bij de enquête was vermeld hoevéél het kost, zou dat percentage hoger zijn geweest, meen de hij. Daar waren Kalusche en Hoo- gerheide het niet mee eens. Het kiezen van een vakantiebestemming wordt door gevoelens bepaald; wat het kost speelt een ondergeschikte rol. Zelfs als mensen verklaren dat ze iets niet doen omdat het te duur is, is dat veelal niet waar; de prijs is een alibi. Weerstan den die men niet onder woorden kan of wil brengen of waarvan men zich niet bewust is, spelen een veel belan grijker rol. Geruime tijd heeft men gedacht dat Chorus Line, de langst lopende Broadway-musical, verfilmd zou wor den door een regisseur die met de we reld van dans en muziek was ver trouwd. Uiteindelijk werd het tot ieders verrassing Richard Attenborough (ma ker van o.a. Ghandi en Een brug te ver) die er een genietbare en een over tuigende film van maakte. A Chorus Line speelt zich af tijdens een auditie waar honderden jongeren zich te pletter dansen in de hoop een rol te veroveren in een nieuwe musical. Zack, de regisseur, smijt ze één voor één de deur uit, tot er zestien overblij ven. Acht daarvan zullen uiteindelijk doordringen maar voordat het zover is, de samenstelling van het collegepro gramma. Rienstra zei dat het CDA niet bij voorbaat had gekozen voor de nu benoemde wethouders. Ook een com binatie van PvdA, CDA en Texels Be lang was mogelijk geweest evenals de combinatie PvdA, CDA en VVD. Al leen onder voorwaarde dat het CDA- programma duidelijk herkenbaar zou zijn in het nieuwe collegeprogramma had het CDA de keus laten vallen op de oude ploeg. Daarnaast was ook het CDA van me ning dat de zittende wethouders het goed hadden gedaan en uitstekend met elkaar hadden samengewerkt. Wat dat laatste aspect betreft had het CDA in de PvdA veel minder vertrouwen. „De compromisbereidheid van de PvdA was in het verleden niet al te groot." Rienstra betreurde het niet willen mee werken van de PvdA aan het nieuwe collegeprogramma: tot een program mavergelijking van de PvdA enerzijds en CDA/Texels Belang/VVD anderzijds was het daardoor niet gekomen. En het was ook vanzelfsprekend dat het CDA pas met de PvdA wilde gaan pra ten als de onderhandelingen met Texels Belang en VVD zouden zijn wordt nog het een en ander van hen verwacht. Niet alleen wil Zack weten - wat voor danser ze zijn, hij is er eve neens op uit hen van binnen uit te le ren kennen. Aldus vertellen ze elk over hun leven, en voor enkelen blijkt dat zelfs een therapeutische functie te hebben! Ook Zack leren we beter ken nen wanneer zijn ex-liefje op de audi tie opdaagt. Attenborough heeft van A Chorus Line een grootse film ge maakt met iets te veel tempowisselin gen, ook is hij er in geslaagd zijn vrij wel onbekende acteurs (buiten Michael Douglas „The juwel of the Nile") op een efficiënte wijze te regisseren en de verschillende nummers meer dan be hoorlijk in beeld te brengen. „A Cho rus Line" is te zien van vrijdag tot en met maandag in het City theater, aan vang 20.00 uur. k in laatste instantie heeft de formatie van het nieuwe liege van B en W geen verrassingen opgeleverd. Met tien jen vijf stemmen werd dinsdagavond do oude ploeg her zen nadat de gemeenteraad als geheel was beëdigd. PvdA wekte de indruk nog een tste poging te willen doen om een thouderszetel te veroveren toen as Barendregt als kandidaat werd irgesteld. Henk Beumkes zei dat [endregt geen recht heeft op de ze- niet alleen omdat zijn partij heeft loren in tegenstelling tot de PvdA I ar ook omdat hij geen goede wet- uder was geweest. „Barendregt ift van alle wethouders het zwakst 1 unctioneerd. Hij heeft óf geen in- it of hij heeft te weinig tijd. Wij iden het op het laatste, maar vin- i dat hij ervoor wordt betaald om doende tijd voor zijn functie te kun- i vrijmaken. We verwachten dat Ba- dregt het de komende tijd niet be- zal doen en ook daarom vinden we Terpstra beter Wethouder kan wor- Dat beroep op de gemeenteraad p dus niet, want ook Barendregt d met tien tegen vijf stemmen kozen. Onwaar i na de verkiezing kregen de ver- lillende fracties gelegenheid om een emene beschouwing te houden, ivan Asselt van Texels Belang ver- ordde het bekende argument om j t de oude ploeg verder te gaan: de wethouders hebben het de afgelo- ivier jaar goed gedaan. Verder rd ingegaan op de verwijten die de IA onlangs tijdens een persconfe- tie naar voren had gebracht met rekking tot de gang van zaken bij wethoudersformatie van vier jaar Dirk Terpstra rechtsmocht dinsdag toch nog even achter de wethouderstafel zitten, ech ter als lid van het stembureau dat hij vormde met zijn CDA-collega Rienstra. ting dat zijn groepering.een derde van de stemmen had behaald bij de afgelo pen verkiezing, dat zou betekenen 2523 stemmen. Maar in werkelijkheid waren het 1889 stemmen, dus niet meer dan een kwart. vastgelopen. Kritisch liet Rienstra zich uit over het feit dat Terpstra als kandidaat-wethouder zelf aan de on derhandelingen had deelgenomen. „Tenzij hij er bij voorbaat vanuit ging dat hij nooit wethouder zou worden". Voldongen Schilling (namens Texels Belang didaat gesteld door Jan van As- Piet Zegers (namens het CDA didaat gesteld door Ate Rienstra) (laas Barendregt (namens de VVD didaat gesteld door Erna Eelman- der Kooi) werden dus opnieuw be- md en dat was conform de afspra- die al geruime tijd geleden waren laakt. Het hele voorspel had zich ille rust voltrokken. Volgens Jan Asselt, die de formatieprocedure al keer had meegemaakt was het er n der vorige keren zó rustig gegaan. elk van de drie vacatures werd Henk Beumkes van de PvdA Dirk jstra als wethouderskandidaat -iteld, maar die kreeg alleen de urnen van de eigen fractie en van PSP. De PvdA steunde dus geen andere kandidaten en dat was in ireenstemming met het PvdA- irnemen om de komende jaren evige" oppositie te voeren waarbij n der „regeringspartijen" zal wor- ontzien. geleden. Met name het verhaal over de voorgenomen „ruil" tussen het ge kozen raadslid Paul Kikkert en de net niet gekozen Dick Drijver uit Den Hoorn was, volgens hem, uit de lucht gegrepen. De betrokkenen zelf waren zich in ieder geval van niets bewust. Ook het verhaal dat Rienstra mede na mens Van Asselt Terpstra had bena derd om steun bij de benoeming van een CDA-burgemeester met als „belo ning" een eventuele wethouderszetel, klopte volgens hem niet. Hij noemde het een tactische fout van Terpstra dat deze niet aan de samenstelling van het collegeprogramma heeft willen mee werken omdat hen geen wethouders zetel kon worden beloofd. „Hij heeft daarmee al zijn kansen verspeeld." Ver der had Van Asselt bezwaren tegen de „rekenkunst" van Terpstra en achtte hem alleen al daarom ongeschikt als eventuele wethouder van financiën. Van Asselt doelde op Terpstra's uitla- Dirk Terpstra zelf ging niet op deze op merkingen in maar hij zei geen woord van zijn eerdere uitlatingen te zullen terugnemen. De wethoudersverkiezing was afgelopen zoals hij had verwacht. Met spijt constateerde hij dat de PvdA nu veel minder invloed op het ge meentebeleid heeft dan het geval zou zijn geweest bij een wethouderszetel. Hij beloofde krachtige doch positieve oppositie waarbij de partij zou trachten zoveel mogelijk van het eigen verkie zingsprogramma gerealiseerd te krij gen. „Maar zoals het de afgelopen pe riode is gegaan, gebeurt het niet weer", waarmee Terpstra doelde op het éénrichtingsverkeer waarvan vol gens hem sprake is geweest. Op het Pakt werd steeds het beroep gedaan steun te geven aan het collegebeleid, en zeer vaak is dat ook gebeurd, maar nu blijkt dat dit kennelijk niet is ge waardeerd. Nadrukkelijk vroeg Terpstra zijn partij op de hoogte te houden van alles waarmee het college bezig is. Snel Ate Rienstra (CDA) sprak er zijn tevre denheid over uit dat tussen de ge meenteraadsverkiezing en de installatie van de nieuwe raad met de wethou dersverkiezing slechts zes weken zijn verlopen, inplaats van de drie maan den van vroeger. Het enige nadeel daarvan was, dat tijdnood dreigde bij Henk de Steur uit Den Burg stuitte woensdagmiddag bij het omspitten van zijn tuin aan de Wilhelminalaan op een ijzeren voorwerp. Hij groef het ci lindervormige geval op en wist niet wat het was. Wel zat er een vreemd soort blauwgekleurde oxide op die hij met enkele rake klappen van de graaf gedeeltelijk verwijderde. Omdat het ding toch wel veel op een kleine bom leek waarschuwde hij de politie die vaststelde dat het om een granaat ging. Later bleek dat het ding nog op scherp stond en sterk genoeg was om minstens het huis van De Steur en de huizen van zijn buren flink te beschadi gen.... De Steur verborg het ding met behulp van een paar plankjes en een kunst- mestzak aan het oog van al te nieuws gierige voorbijgangers (zie foto) tot het die avond door marinemensen van de duik- en demonteergroep werd opge haald (zie andere foto). waterwilg bij de tennisbanen van uce is definitief geveld. Eind vo- week voerden tennisclubmedewer- s het door hen begeerde gemeente- besluit tot kappen uit. Een korte te dus voor de sierlijke boom, ms lot tijdens het afgelopen jaar in aden van talloze hoge bestuurderen ift gelegen. Zoals bekend werd het besluit door Willem Roeper als lid de sectie SRLO van de wel- isstichting aangevochten. Diens ac- „Red de waterwilg" werd via een \0B-procedure doorgespeeld naar de ad van State. Raadsleden stelden vragen, omdat de kwestie ,,de meente onverantwoord veel geld" u kosten. De gemeente werd uitein- ijk in het gelijk gesteld, zodat nu g slechts een stronk (met wortels onder de baan doorlopen) en een ote moot herinneren aan de boom min zovele ballen vlogen. Slecht weer De uitval die de PSP richting CDA had gedaan, noemde Rienstra ordinair en hij meende dat de pacifisten de hand in eigen boezem moeten steken. Na de persconferentie had hij zich gereali seerd dat er „slecht weer" in aantocht is in de vorm van felle oppositie. Hij deed een beroep op de PvdA om constructief te zijn, want dat zou de besluitvorming van de raad ten goede komen en in het belang zijn van de Texelse gemeenschap. Erna Eelman uitte tevredenheid over de wijze waarop VVD-wethouder Ba rendregt had gefunctioneerd. „Hij heeft bewezen over de juiste capacitei ten te beschikken." De schijver Molière citerend merkte zij op: „Aan de kant van de baard ligt 's werelds heerschap pij" waarmee tot uitdrukking is ge bracht dat de macht in de wereld bij mannen berust. De Texelse gemeente raad telt nu echter vier vrouwen en Er na Eelman stelde met voldoening vast de er nooit eerder zoveel hebben inge zeten. Scherp reageerde ze op de per soonlijke aantijgingen die de PvdA aan het adres van Barendregt had geuit. Ze vond dat de PvdA het beleid zake lijk moet beoordelen en vond het een bewijs van de slechte oppositie die het Pakt had gevoerd, dat de bezwaren pas nu werden geuit.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9