Cjrocn 2rwartsjexeh in het harL, Sfeer in nieuwe raad is anders Vindsurfclub kan starten net bouw kleed-/clubhuis 'n Goede Raad Radioactiviteit op Texel ver onder wettelijke norm Belastingconsulent G. J. de Jonge kocht woning Bongers Geen krant na Pinksteren S;SkVVD^ Vrijdag 30 mei asfalt op lijk voor windsurfers 20 mei iedere dinsdagmiddag weer open. Duizendste Texelfilm weggegeven isidie gemeente voor ag van het straattheater" VRIJDAG 16 MEI 1986 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 10.080 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. (02220) 2741. werktijd: Niek van der Heijden, Schilderweg 215, Oudeschild, tel. 0) 5393 en Frans Hopman, Ongeren 7, Den Burg, tel. (02220) 5472. Harry raaf is met vakantie, advertenties, abonnementen, etc.: aveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, in (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Het lijkt erop dat de voormalige burgemeesterswoning aan de We verstraat nu eindelijk een definitie ve bestemming heeft gevonden. Federatie-belastingconsulent G. J. de Jonge vestigt er zijn bedrijf en gaat op de bovenverdieping wonen. De inboedel is inmiddels verkocht, voor een deel via de Lionsveiling, voor een deel aan een Duitse zwager van Bongers en de kantoorinventaris kocht De Jonge bij het pand. De Jonge is de enige Federatie belastingconsulent op het eiland. Naast de boekhouding die hij voert voor klanten die veelal al tientallen ja ren bij het bedrijf zitten geeft hij be drijven en particulieren belastingadvie zen. Hij nam het bureau in 1973 over van de heer A. Beers. Het begrip „be lastingconsulent" is in Nederland niet beschermd maar de Nederlandse Fede ratie van Belastingconsulenten, waar De Jonge bij is aangesloten stelt wel hoge eisen aan haar leden. Een belastingconsulent is iets anders dan bijvoorbeeld een accountant. Die controleert boekhoudingen en geeft op dat vlak adviezen. Een belastingconsu lent, zoals de heer De Jonge, verzorgt ook boekhoudingen, maar de kern van zijn werk is het geven van fiscale ad viezen. De federatie leidt zelf de men sen op, voor Texelaars gebeurt dat in Amsterdam. De opleiding sluit aan op de combinatie atheneum met praktijk diploma boekhouden. Texelse scholie ren die hier meer over willen weten kunnen met hun vragen bij de consu lent terecht. Niet verbouwen De Jonge is niet van plan om het pand te verbouwen. Een voorziening die Bongers had laten aanbrengen om verwarmd buiten te kunnen zitten, werd zelfs weggehaald. Het bedrijf zal binnen afzienbare tijd verhuizen. Voor lopig zal de personeelsbezetting niet worden uitgebreid. In verband met het uitvallen van de tweede pinksterdag als werk dag zal er dinsdag, 20 mei geen Texelse Courant verschijnen. De direkteur. Als tie werkgelegenheid moet blijven stijgen en de werkloosheid 'dalen, de economiegrodicn en de koopkracht verder verbeteren. Als goed onderwijs, een gezond nnlieu en een v eilig land je lief zijn AjiluoortnuniTOT ut". Dm Uur. tri 07u-6HI.II De asfalteringswerkzaamheden die benodigd zijn voor de plaatsing van de nieuwe accomodatie van Windsurfclub Texel zullen vrijdag 30 mei plaatsvinden. De speciale ssfalteringsmachine hiervoor be vindt zich weliswaar al op het ei land (bij het NIOZ), maar kan niet eerder dan genoemde datum bij f'ijkmanshuizen worden ingezet, en en ander houdt in dat de club in de eerste week van juni de kan- ■tine en plankenstalling kan gaan j plaatsen. De zuivelverwerkende bedrijven Wezenspyk en St. Donatus hebben hun produkten de afgelopen week door het NIOZ la ten onderzoeken op radioactiviteit. Uitkomst van het onder zoek was dat ook op Texel op een bepaald moment een dui delijke verhoging waarneembaar was, maar die bleef te allen tijde ver onder de wettelijk toegestane norm. Het NIOZ, in de persoon van Jan Hegemans, voerde dit onderzoek bij wijze van hoge uitzondering uit vanwege het belang voor met name Anton Witte van We zenspyk. Die verwerkt schapenmelk en daarvoor werd vorige week een verwer kingsverbod uitgevaardigd. Als hij kon aantonen dat de melk niet radioactief was, hoefde hij zijn bedrijfsvoering niet aan te passen. Bij meting bleek de melk 138 bequerel per kilo te bevatten. De wettelijk toegestane maximum hoeveelheid is 500 beq/kg. Dat was op 7 mei, een dag later zat er nog maar 47 beq/kg in. In de koeienmelk waren de gehaltes te verwaarlozen op beide bedrijven. Er werd een keer 4, eesn keer 3 en een keer 9 beq/kg gemeten. In de karnemelk en in de kwark werd helemaal niets gevonden. Dat zou een aanwijzing kunnen zijn dat de radioactiteit zich niet hecht aan vet en eiwit, maar dat is niet meer dan een gok, geen wetenschapper zal verantwoording voor deze uitspraak durven nemen. Toen de koeien naar buiten gingen steeg de radioactiviteit in de melk iets tot 26 beq/kg, maar daarna nam het weer snel af. De indruk van Marc van Rijsselberg- he van St. Donatus is dat een paar regenbuien de radioactieve materialen gron dig wegspoelden. Ule leden, aangesloten ij de Winkeliersvereniging ijn vanaf V.l.n.r. Corrie Haarsma, John Smit en Daan We!boren bij de overhandiging van de tape. scheldingsbeleid komt". Terpstra voeg de daar later nog aan toe dat hij er niet voor is om het reinigingsrecht kostendekkend te maken. Peter Bakker had aan zijn verhaal niets toe te voegen, hij sloot zich hier vol mondig bij aan. Economie Ate Rienstra stipte aan dat de speel ruimte beperkt is. Ik vind het goed om geld te stoppen in de economie en de werkgelegenheid, maar we moeten ons wel beseffen dat als de economie aantrekt de gemeente er niet beter van wordt. Dat geld moet dus komen uit de onroerend goed belasting en de toeristen belasting en die kan je bei den niet onbeperkt verhogen." Rienstra zette vraagtekens bij de ver wachting van het college dat de op brengsten van de nieuwe jachthaven de extra kosten zouden dekken. Een twijfel waarin hij ook Terpstra aan zijn zijde vond. Barendregt gaf toe dat die voorstelling van zaken onzeker was en dat daar nog goed naar gekeken zou moeten worden. Henk Beumkes (PvdA) deed de suggestie passanten te verbieden aan te leggen in de vissers- en handelshaven als de nieuwe jachthaven klaar is, dat zou het hele probleem oplossen volgens hem. Terpstra constateerde dat de komende jaren het begrotingstekort in ieder ge val groter wordt, tot een half miljoen in 1990 maar rekende vervolgens voor dat er wel wat meevallers waren. Zo was er geen rekening gehouden met het 'verhoging van verhoging-effect in de 15% aanpassing van het reinigings recht. Het eerste jaar is dat 15% van Lees verder pagina 2 Veel eerder dan verwacht werd haalde Videolux de norm die nodig was om de volledige gemeentesubsidie van f28.000— te kunnen toucheren. Die zou namelijk alleen worden uitgekeerd als er duizend Texel-films Verkocht werden en afgelopen dinsdag werd dat bereikt. Onnodig te vermelden dat die klant, Corrie Haarsma uit Eierland, de band cadeau kreeg uit handen van Daan We/boren van de firma Nauta. John Smit van Videolux deed daar een bos bloemen bij. De tape bleek goed terecht te zijn ge komen. Corrie Haarsma had zich al di verse keren voorgenomen hem te ko pen maar kwam er telkens niet aan toe. Ze gaat de film gebruiken om hem aan gasten op het eigen bunga lowterrein Ons Huus te laten zien. Een intern kabelsysteem voor de vijf huisjes is in aanleg en de film zal, a/s er nieu we gasten zijn op vrijdag gedraaid worden. Bovendien krijgen vaste gasten die al lang komen een exem plaar cadeau. John Smit, zeer tevreden met het re sultaat, vertelde dat er nu ook een filmpje in voorbereiding is voor Denne noord, waar tussen de beelden van de Texelfilm in een minuut of tien uitslui tend over de camping te zien zal zijn. Dit 'maatconfectieproduct' zal ook we kelijks vertoond worden via het eigen videonet van de camping. meer dan trendmatige belastingverho ging apart bevochten zal moeten wor den, evenals voorstellen om gemeente lijke tarieven en leges kostendekkend te maken. Barendregt begon dit agendapunt met nog eens een korte uiteenzetting over het hoe en waarom van zijn beleid: ,,De uitgangspunten zijn het sluitend houden van de begroting, het handha ven van een constant investeringsni veau en zo mogelijk het in stand hou den van het huidige voorzieningenni veau. Dat betekent dat we moeten doorgaan met bezuinigen want het rijk gaat ook door met het sturen van steeds minder geld. Ook moeten we streven naar een reëele belastingverho ging, dat wil zeggen dat we niet alleen de inflatie bij moeten houden, die moeten we voorblijven. Alleen dan scheppen we ruimte voor nieuw be leid. Andere mogelijkheden om meer geld te krijgen zijn het kostendekkend maken van de heffingen en het verbe teren van de efficiëncy". De bestuur der vertelde een eenmalige extra be lastingverhoging in het najaar niet uit gesloten te achten. Ate Rienstra begon zijn vierde raadsperiode met de wethouder daarin te steunen, maar tegelijk de grenzen aan te geven. „Wij leggen ons nu nog niet vast op bijvoorbeeld een verho ging van 5% maar dat komt nog wel." Gerbrand Poster, nu echt namens Texels Belang, wilde zich helemaal nergens op vastleggen, hij wilde eerst de jaarrekeningen van '84 en '85 zien. „Phi'ips en Unilever, bedrijven waarin miljarden omgaan, presenteren de re kening na twee maanden, dat moet de gemeente ook kunnen." Dirk Terpstra meldde over'de be lastingverhogingen dat die volgens zijn fractie niet meer dan de inflatie moch ten goedmaken. Het kostendekkend maken van tarieven kon in zijn ogen alleen goedkeuring wegdragen als het ging om diensten die de gemeente op verzoek van burgers verricht, zoals bij voorbeeld het verlenen van hinderwet vergunningen. Verplichte tarieven, zo als reinigingsrecht, zouden gewoon trendmatig moeten stijgen. Alleen voor dat reinigingsrecht maakt de PvdA een uitzondering. Het collegevoorstel om de komende vier jaar elke keer een verhoging van 15% in te voeren heeft de goedkeuring van de PvdA: „Wij vinden dat je met je eigen vuil heel zorgvuldig moet omspringen, storten is absoluut onaanvaardbaar. Wij willen die verhoging steunen om de aanschaf van een eigen vuilverwerkingsinstallatie mogelijk te maken. We eisen daarbij echter wel dat er een degelijk kwijt- Texelse gemeenteraad heeft de eerste vergadering in de uwe samenstelling achter de rug. Het meest opmerkelijke luit was het uittrekken van gelden voor de windsurfclub, hierdoor na jaren van knokken tegen harde wind en gie- de tegenstroom de finish van een vreemd soort course ra- heeft bereikt. Er komt een semi-permanent gebouw op de bij Dijkmanshuizen als broodnodige voorziening voor groep tot nog toe miskende Texelaars en toeristen, was duidelijk te merken dat de komende raadsperiode andere leest geschoeid gaat worden, het verschil tussen positie en collegepartijen was dinsdagavond duidelijker het in jaren is geweest. laatste kwam vooral door de reng van Dirk Terpstra, die ver- leidene malen liet merken uit- kend te kunnen rekenen, en de inbreng van zijn PvdA- loot Gerard van der Kooi die soort welles-nietes discussie iging met wethouder Piet Ze- s. inhoudelijk belangrijkste dis- sie ging over de financiële erjarenvisie die het college pre- teerde. Met name Terpstra loot wat gaten in het geschetste ild, maar geen van de partijen de zich diametraal tegenover de legevisie op. Het zal de vraag rden of de gemeentelijke be tingen alleen verhoogd mogen rden om de inflatie af te dek- of dat er een meer dan trend- tige verhoging politiek haalbaar Surfgebouw bestuursleden van de windsurfclub op de publieke tribune zaten moe- Stichting Folklore Texel wil op insdag 30 juli een „Dag van het attheater" houden in het centrum Den Burg. Verschillende theaterge- ichappen zullen voorstellingen ge- op de Groeneplaats, tussen half 's morgens en half vijf 's middags, zullen optredens zijn van de Engelse Foreign Bodies, het Amsterdam gezelschap Kaktus en van Texel Al, Geen C te hoog en Comedia de JIOZ. Voor dit evenement wordt tent en een podium op de Groe- ilaats geplaatst. Voorts vinden om- ende optredens plaats van clowns muzikanten. De totale organisatie deze dag kost 76.900,— hiervan rdt 73.900,— gesubsidieerd door sr-ln Noord-Holland en het college B en W heeft zich inmiddels uit sproken voor een gemeentelijke on- isteuning van 7 1.500,— als aanvul de subsidie. ten het gevoel hebben gehad dat er een tijdperk in hun leven werd afgeslo ten. De raad besloot, met slechts de tegenstemmen van VVD-wethouder Klaas Barendregt en zijn partijgenote Erna Eelman-van der Kooi tegen om de surfclub een subsidie van 25% toe te kennen het bedrag dat boven de halve ton wordt geïinvesteerd. Die bij drage komt op ruim vijfduizend gulden en daar bestond volledige over eenstemming over. Het vrijmaken van het al begrote krediet voor aanleg van het dijkplateau waarop één en ander moet komen te staan (ruim zeventien duizend) was al evenmin omstreden. Dat bedrag wordt uit de post onvoor zien aangevuld tot twintigduizend om dat het Waterschap in een laat stadi um kenbaar maakte dat het dijkplateau honderd vierkante meter groter moest worden dan was gepland. Het punt waar de liberalen tegen wa ren was het eveneens uit de post "on voorzien halen van twaalfduizend gul den voor een eenvoudige douche/toi letvoorziening. Die zou namelijk oor spronkelijk ook op de dijk komen maar omdat er geen leidingen door het dijk- lichaam mogen worden gelegd, iets dat in de gemeentelijke besluitvorming vorig jaar niet was 'meegenomen', kon dat niet doorgaan. Nu komen de dou ches en toiletten op het parkeerterrein aan de landzijde van de dijkweg. Een laatste en weer onomstreden sub sidie bedraagt 72500,- die de Wel- zijnsstichting niet kon verstrekken als investeringssubsidie. Wethouder Zegers lichtte nog even toe waarom de besluitvorming nu afgerond moest worden: „Donderdag komt er een asfalteermachine naar het eiland voor diverse werkzaamheden. Als die kans gemist wordt lukt het dit jaar niet meer". Meerjarenperspectief De raad steunde na een vrij uitgebrei de discussie het meerjarenperspectief van wethouder Barendregt, maar er werden de nodige slagen om de arm gehouden. Het werd duidelijk dat elke

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1